dacht op de vaak voorkomende epidemiën van aardappelvergiftigingen, die in den regel aan de besmetting der aardappelen moeten toegeschre ven worden, wanneer zij behandeld zijn door per sonen met ziektekiemen besmet, zoo o. a. op de gevallen in kazernes waargenomen door het snijden van aardappelen in schijven voor aard appelensalade door bacillendragers. Het raadt daarom aan de aardappelen niet met de hand, maar machinaal te behandelen, namelijk op machinale wijze te schillen, ze geschild in zui ver water te laten vallen en den volgenden mor gen te koken, snel af te koelen en dan machinaal te snijden en machinaal tot salade te bewer ken. (T. v. S. II.) Kunstmatige edelgesteenten. Onder bovenstanden titel vertelt dr. A. J. C. Snijders in „De Natuur" het een en ander over de kunst matige bereiding van edelgesteenten. De grondstof zelf, waaruit de meeste edelge steenten bestaat, is aldus de schrijver als zoodanig, volkomen waardeloos. Van diamant weet men, dat hij eenvoudig uit het zuivere ele ment koolstof bestaat en dus feitelijk volkomen hetzelfde is als onze gewone houtskool. Het eeni- ge verschil tusschen houdskool en diamant is gelegen de kleur en verder daarin, dat de kool stofatomen in de houtskool holder-de-bolder door elkaar liggen, terwjjl die atomen bij den diamant in zeer bepaalde richtingen gerangschikt zijn, waardoor de koolstof hier een regelmatigen kris talvorm vertoont. Bij de kunstmatige bereiding van diamant is dus de groote vraag: hoe zal men verward door elkaar liggende atomen van de houtskool dwin gen, om de regelmatige rangschikking der kool stofatomen in den diamant aan te nemen? De oplossing van deze vraag is niet zoo een voudig, aangezien de koolstof, zelfs bij de hoog ste temperaturen, niet smelt, en een gewoon op lossingsmiddel voor de koolstof niet bestaat. Eerst in 1893 is het den Franschen chemicus Henry Moissan gelukt een geschikte methode te vinnen. Voor hij! zijn proeven begon, had Moissan een nauwkeurig onderzoek ingesteld, en bevonden, dat de diament in de natuur altijd begeleid wordt door kwarts, een kiezelverbinding, waarvan al gemeen wordt aangenomen, dat zij in den oertijd, onder uiterst hooge drukking, moet ontstaan zijn. Daaruit maakte Moissan de gevolgtrekking, dat deze omstandigheid ook bij het ontstaan der dia manten in de natuur een groote rol moet ge speeld hebben. Verder vond hij, bij de verbran ding van diamant, dat de overblijvende asch steeds een weinig ijzer bevat en daar de koolstof in gesmolten ijzer oplost, besloot hij daaruit, dat in die ijzerproducten van de natuur, wier vorming onder zeer hooge drukking had plaats gehad, ook diamanten bevat moesten zijn. Dergelijke producten zijn bv. de meteoorstee- nen, in sommige waarvan werkelijk uiterst klei ne diamantjes aangetroffen worden. Blijkbaar was hier een ontzettend sterke drukking ontstaan, door dat de gloeiend vloeibare steenen in de koude wereldruimte snel afkoelen en zij zich dienten gevolge met een uiterst harde korst bedekken, terwijl het gesmolten ijzer zich, bij het afkoelen en het overgaan in den vasten toestand, zeer sterk uitzet. Doch deze uitzetting wordt door de vaste korst belet en daardoor ontstaat de geweldige drukking, ten gevolge waarvan de koolstof, die in het gesmolten ijzer opgelost was, zich, bij het afkoelen en stollen, in den vorm van diamant afscheid. Op deze beginselen nu berustte'Moissan's met hode. Tot het voortbrengen van de ontzaglijk hoo ge temperatuur vervaardigde hij een „electrischen oven," waarin gebruik gemaakt wordt van den electrischen lichtboog, die bijna 4000 gr. C. be draagt. Nadat hierin een mengsel van ijzer- draaisel en zeer fijn houtskoolpoeder gesmolten is, wordt het afgekoeld en opgelost in een zuur. In het opgeloste overschot vindt men dan zeer kleine diamantjes, die echter als handelsproduct nog niet in aanmerking komen, ook omdat de prijs der kristallen vijfmaal zoo hoog komt, als die van de natuurlijke steenen. Wat de kunstmatige bereiding van robijn en saffier betreft, het heeft langen tijd geduurd, voor dat hiervoor een geschikte methode was gevon den. Wel kwamen reeds in het jaar 1885 groote sobijnen in den handel, die in Genève vervaar digd zouden zijn en die tegen veel lagere prijzen verkocht werden dan de natuurlijke, hoewel zij daarmede volkomen overeenstemden, maar erva ren kenners konden er kleine afwijkingen in ont dekken eii zij verklaarden de steenen voor kunst: producten. Eerst in het jaar 1891 maakte de Fransche geleerde Frémy een proces bekend, dat hij, met medewerking van zijn assistent Verneuil, gevon den had en dat eindelijk inderdaad tot het ver langde doel voerde. In den jongsten tijd heeft Verneuil deze methode nader uitgewerkt en een toestel voor de practische vervaardiging in de fabrieken uitgevonden. Volgens Verneuil's methode wordt het uiterst fijne poeder der gemalen aluinaards (de grond stof van robijn en saffier) door middel van een knalglas-blaastoestel in een klein smeltkroesje ge blazen, waar de gesmolten droppel aan een stift blijft hangen, steeds aangroeit, en er eindelijk, door zijn eigen gewicht, afvalt, nadat hij tot een heldere glasachtige parel gestold is. In Frankrijk heeft men reeds vele fabrieken, die het proces van Verneuil practisch in toepas sing brengen en ook door de Duitsche edelge steenten-maatschappij te Idar in Oldenburg wor den, aldus vervaardigdo, kunstmatige robijnen in den handel gebracht. De steenen zijn zelfs van de beste echte robijnen onmogelijk te onderschei den. En dit kan ook niet anders, want het pro ces is een getrouwe nabootsing van dat in de natuur, zoodat men eigenlijk ook niet van „kunst matige" robijnen kan spreken en zij in de we tenschap den naam dragen van „synthetische" ysteenen. In de kunstmatige bereiding van den blau wen saffier slaagde voor het eerst Louis Pa ris (eind 1908). Maar zijn steenen vertoonden in samenstelling en hardheid nog verschillende afwijkingen van de natuurlijke. Later is het echter aan Verneuil gelukt om blauwe saffieren te vervaardigen, die in geen enkel opzicht van de natuurlijke afwijken. Dit ge schiedt door aan de gesmolten aluinaarde gerin ge hoeveelheden titaanzuur en ijzerverbindingen toe te voegen. Hoewel aan de practische uitvoe ring van dit denkbeeld nog eenige technische moeilijkheden in den weg schijnen te staan, zoo kan men toch ook het vraagstuk der synthese van den saffier als opgelost beschouwen. Hetzelfde geldt voor den opaal, die uit water houdend kiezelzuur bestaat. Vóór eenigen tijd verkregen Fouquet en Lévy uitstekende opaal kogeltjes, van dezelfde eigenschappen als de na tuurlijke, door fluoorwaterstofgas en waterdamp over kiezelzuur te voeren, dat tot roodgloeien ver hit werd. Met smaragd is men nog zoover niet, hoe jvel sylhetische steenen, die tot 70 pCt. van de smaragdstof bevatten, reeds sinds jaren in den handel komen. Het is echter bekend, dat tal van edelgesteenten, door den invloed van ra dium, hun kleur wijzigen, en geleerden als Bor- das (Parijs) en Mietho (Berlijn) hebben met be hulp van radium verschillende proeven genomen. Het is dus eindigt dr. Snijders zijn betoog volstrekt niet onmogelijk, dat de oplossing van dit vraagstuk ten slotte in deze richting ge zocht zal moeten worden. Tl'las dat niet splintert. In Frankrijk heeft men volgens „Vragen van den Dag" een glasbewerking uitgevonden, die voor het ver- keerswezen van veel beteekenis kan worden, vooral in trams en spoorwegwagonsMen bewerkt er namelijk glas, dat wel breekbaar is, maar niet in scherpe splinters uit elkander springt. Eigenlijk bestaat dit glas uit gewone glasplaten, die gevormd worden door twee platen op. elkan der te leggen, met een gelati nebedekking en elen uiterst dunne celioïdplaat er tusschen,waarna zij hydraulisch op elkander worden geperst: Op die wijze ontstaan de nieuwe glasplaten, welke op het oog niet van de gewone zijn te onder scheiden, doch die het voordeel hebben, als zij breken, niet te splinteren. Er ontstaan enkel bar sten in alle richtingen, zonder dat er scherpe kanten afspringen. De luchtzakken der vogels. Men weet, dat vele vogels, behalve de beide longen, lucht zakken bezitten, gewoonlijk negen in aantal, dia gelegen zijn aan beide zijden van het lichaam; van de eene zijde staan zij in verbinding met de luchtpijpen, en van de andero zijda met een groot aantal cellen, die zeer onregelmatig onder de huid zijn gelegen, tusschen de spieren en •zelfs in de cellen der holle beenderen. Waartoe dienen deze zakken? Vroeger meende men, dat zij als luchtreservoir voor de longen dienst de den, Volgens de meening der laatste jaren zou den zij het vliegen vergemakkelijken, doordat zij het soortelijk gewicht van het dier doen ver minderen. De onderzoekingen van Victorow ga ven een derde verklaring, die de meest aanne melijke schijnt. Victorow heeft geconstateerd, dat de duif bijv., welks inwendige temperatuur 40y<j gr. beuraagt, in zijn luchtzakken 50 kub. c.M. lucht met zich draagt. In een atmosfeer van 15 gr. zou dit lucht-reservoir 5 m.M. lichter worden, wat een onbelangrijke gewichtsvermin- üering beteekent. Wanneer men daarentegen lan gen lijd de spieren van een vogel met zulke luchtzakken prikkelt, dan stijgt de temperatuur niet, terwijl nten de warmtegraad van het li chaam langzaam ziet stijgen, wanneer diezelfde spieren, na vernietiging der luchtzakken, gewre ven worden. Men moet daaruit besluiten, dat de luchtzakken der vogels dienst doen als warmte- regelaars en de ontbrekende huid-ademhaling ver vangen (de vogels hebben geen zvveetkliereu). Men meent tegenwoordig, dat de krachtige be weging der vleugels'de temperatuur van het bloed in het hart niet verhoogt, omdat dit beschermd en geïsoleerd wordt door de omringende lucht zakken. Verkeerde praktijken. Aan de nota rissen en caodidaat-notarissen in het arrondisse ment Amsterdam is door de Kamer van Toezicht de volgende circulaire gezonden De verkeerde practyken met betrekking tot het oprichten van z.g.n sNaamlooze Vènnootschappen van Koophandel", die slechts ontduiking van regi stratierecht en vermijding van verdere kosten bij overdracht van onroerend goed en mobilisatie van onroerend goed, doch geenerlei handelsonderne ming ten doel hebben, trekken meer en meer de aandacht en nemen steeds bedenkelijkelijker af metingen aan, doordien meer en meer notarissen hun tusschenkomst voor die practijken leenen. De Kamer van Toezicht heeft met instemming kennis genomen van het op 8 Februari 1813 door het boofbestuur der Broederschap van Candidaat- Notarissen en zijne Koloniën genomen besluit om tot alle hypotheekbanken en levensverzekering maatschappijen eene cirulaire te richten, waarbij gewezen zal worden op de gevaren, welke ver bonden zijn aan geldleeningen onder hypothecair verband van onroerende goederen, die ten name staan van naamlooze vennootschappen, welke ex ploitatie van onroerend goed ten doel hebben. Die gevaren zijn inderdaad ver van denkbeeldig. Tot haar leedwezen moet de Kamer constatee- ren, dat er in haar ressort naast de nauwgezette notarissen, wien ook in dit opzicht het openbaar belang en de eer en waardigheid van hun ambt ter harte gaan, andere worden gevonden, die zich niet ontzien, hunne tusschenkomst te verleenen tot Let opmaken van acten, waarbij het oprichten van z.g.n. naamlooze vennootschappen tot exploi tatie van onroerende goederen wordt voorgewend door den eenigen eigenaar van eene enkele onroe rende bezitting met een paar stroomannen, waar toe dikwijls het kantoorpersoneel van den notaris wordt gebruikt en waartoe somwijlen zelfs candi- daat-notarissen zich leenen, zulks hoewel bedoelde notarissen beter nog dan de comparanten weten, dat zoodanige gefingeerde handeling slechts tot beweegredenen heeft ontduiking van belasting en ontduiking van de wet door den toeleg om in strijd daarmede onroerend goed verhandelbaar te maken alsof het roerend ware. Bovendien is aan bedoelde notarissen geenszins onbekend, welke rechtsonzekerheid zij in het leven helpen roepen en aan welke gevaren zij hen, die met zulk een z.g.n. naamlooze vennootschap han delen, blootstellen. Men is zelfs nog verder gegaan en heeft met volslagen minachting voor de innerlijke waarheid der authentieke acte, acten verleden, waarbij zulk een denkbeeldige naamlooze vennootschap werd opgericht door enkel stroomannen, zonder dat men nog wist, door wien of met betrekking tot welk onroerend goed zij gebruikt zou worden zonder, dat iets werd ingebracht of gestort en zonder dat de aandeelen, zoo die al bestonden, gezegeld wor den, zulks nadat schaamteloos de Koninklijke be williging was aangevraagd op hetgeen ook bij het passeeren der acte niet anders zou ziji^ dan eene met de waarheid van het notarisambt te eenen- male strijdige comedie-vertooning, die slechts ten doel had het maken van winst door bij tyd en wijle een dergelijke gefingeerde maatschappij over te doen aan een gegadigde, die onroerend goed koopende, dit in zijn belang dadelijk wilde doen stellen op naam van een naamlooze vennootschap; welke treurige manipulatie het gemak opleverde, dat men, eenmaal de Koninklijke bewilliging ver kregen hebbende op de statuten van dergelijke in voorraad vervaardigde en gefingeerde vennoot schappen, niet behoefde te wachten op die be williging, wanneer men haar voor een cliënt mocht noodig hebben. Het behoeft geen betoog, dat bij deze en der gelijke handelingen de notaris, die er zieh mede afgeeft, groot gevaar loopt, vroeg of laat wegens valschheid in authentieke acten, te worden ver volgd en dat dus reeds de meest elementaire voor zichtigheid den hier bedoelden notarissen gebieden moet, niet op den hier aangewezen verkeerden weg voor te gaan. In het belang van het notariaat, zooals dit ge lukkig nog door het meerendeel der notarissen wordt begrepen, acht de Kamer zich echter ver plicht, aan heeren notarissen in haar ressort mede te deelen, dat het haar voornemen is, zoo gestreng mogelijk tegen de hiervoren bedoelde verkeerde praktijken op te treden. Zij waarschuwt tevens de candidaat-notarissen tegen elke deelneming daaraan en doet een be roep op alle rechtschapen notarissen tot steun bij haren strijd tegen die handelingen welke het no tariaat tot schande strekken. Het ijsgevaar in den Atlantischen Oceaan. Als gevolg van de verleden maand te Brussel gehouden conferentie der Noord-Atlanti sche scheepvaartlijnen is thans besloten, dat te beginnen met 15 April den verjaardag der »Titanic"-ramp alle passagierstoomschepen een zuidelijker route zullen volgen. Wij herinneren er aan, dat de nieuwe zomerroute, die sinds den 15den Januari 1.1. gevolgd werd, den 47sten me ridiaan W. L. één graad zuidelijker sneed dan het vorige jaar. Voortaan zal dit snijpunt nog zuidelijker liggen. Vroeger werd de zomerroute altijd gevolgd tot in Augustus, thans echter zal in geval van abnormale omstandigheden hierin verandering gebracht worden. Bij New-Foundland wordt een Amerikaansch wachtschip, de ïSeneca", gestationneerd, dat drie maal daags per draadlooze telegrafie zal laten weten hoe de ijsverhoudingen in de nabyheid der transatlantische routes zijn. De sSeneca" zal later door de nMiami" afgelost worden zoo noodig zullen beide schepen de Oceaanstoomers omtrent de nabyheid van het ijs inlichten. De stakingsonlusten te Buffallo- Dinsdag en Woensdag hebben, zooals eenige tele grammen reeds melden, te Buffallo, in den staat New-York, in verband met de staking van het tramwegpersoneel, ernstige onlusten plaats gehad. De stakers, gewapend met geweren, revolvers, stokken en steenen, vielen tal van tramwagens aan, waarvan er verscheidene totaal vernield en 'n brand gestoken werden. De politie trad energiek op, om de stakers uit een te jagen, wat geen gemakkelijke taak was, daar zjj met een hagel van steenen ontvangen werden. Tal van personen moesten zich naar de ziekenhuizen begeven, om daar hun kwetsuren te laten verbinden. Woensdag werd zelfs door de stakers van bom men gebruik gemaakt, waarmede gepoogd werd, de tramremises in de lucht te laten vliegen. Be reden troepen patrouilleeren thans den geheelen dag door de stad, terwijl uit New-York eenige sterke afdeelingen militairen naar het tooneel van de onlusten gezonden zijn. De actie in hetsigarenmakersvak. In de gisternamiddag gehouden vergadering van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfa brikanten in Nederland heeft de looncommissie o.m. verslag uitgebracht over haar besprekingen met de arbeidersorganisaties. Blijkens het verslag zijn de partijen het nog niet eens geworden de looncommissie wacht thans het antwoord van de werkliedenorganisaties op nieuwe voorstellen, welke zij dezen gedaan heeft. De firma Lubwel Tiele alhier heeft de orga nisaties bericht gezonden, dat zij bereid is met hen te onderhandelen op dezelfde voorwaarden als de firma Hagen te Utrecht. De Stichtsche Ct. meldt, dat de firma te Rot terdam gistermiddag met de afgevaardigden van de werklieden heeft geconfereerd. Ambervangst. De walvischvaarder „Nor- wegia" had verleden jaar Kerstmis het geluk een walvisch te vangen bij1 Nieuw-Zeeland, welke Am ber in zich had, hetwelk gebruikt wordt in par fumerie-fabrieken. De hoeveelheid amber bedroeg ongeveer 450 K.G., hetgeen buitengewoon veel is. Nooit (.rong wel een harpoen in een visch met zooveel waarde in zich. De vangst werd namelijk te Londen verkocht voor 23000.of citca f 276.000.Ofschoon het bijna ongelooflijk iijkt, dat één walvisch zulk een reusachtig hedrag aan Amber byt zich heeft wordt het geval als besliste waarheid medegedeeld. Dat de vangst van dezen „pott-whale" in afle opzichten een buitenkansje beteekent voor de bemanning, moge nog hieruit blijken, dat na een dergelijke buit, bet schip aanstonds huis waarts keert, daar het geheele jaar is goedge maakt! Kees. Wijden de heer L. C. Dudok de Wit te Breukelen, heeft, aldus meldt het „U. D." f8500 geschonken voor de stichting van een L. C. Dudok de (Wit's fonds met het doel om van de renten aan de schoolgaande kinderen te Breukelen-Nijenroke op 3 October, zijn geboorte dag, een feestdag te bereiden. Duitsche torpedoboot gestrand. Tij dens een sneeuwstorm is de torpedoboot „V. 3" van het opleidingseskader bij Misdroy gestrand. Hel opleidingsschip „Würtemberg" is in de ha ven van Swinemünde aan den grond geraakt. Het bergingsstoomschip „Herkules" en de krui ser „Köln" zijn tot hulpverleening vertrokken. De bemanning van de „,V. 3" is te Misdroy ge land. Ansjovisvangst. Uit Lemmer schrijft men aan de „Msb.": Deze week is alhier de eerste geep aange voerd en daar deze visch in den regel de voor- 1 ooper is van de ansjovis, kan deze hier dus eiken dag worden verwacht. De visschers zijn zeer verlangend met de ansjovisvangst te be ginnen, te meer nu de haringvangst dit voor jaar over het geheel niet gunstig was. E e n h o n d e r d j a r i g e. Men meldt uit 's-Gra- venhage, d.d. 11 April: Aan mej. de wed. De Ruyter, geboren De Mare, wonende ten huize van haren schoonzoon, Loosduinsche kade 11, valt. het voorrecht te beurt, in het jubeljaar van Neerland's honderdjarige Onafhankelijkheid, haar honderdsten verjaardag te vieren; zijl werd ge baren 12 April 1813 te Amsterdam, dus enkele maanden vóórdat het bekende driemanschap in Den Haag het sein gaf tot het afwerpen van het Fransche juk. Oplichterstrucs. Ter waarschuwing van reizigers en speciaal van hen wier familieleden in ver afgelegen landen wonen, deelt een lezer het volgende aan het „Hbl." mede: Een heer uit Java, wiens familie tijdelijk in Zwitserland verblijf houdt, ontving uit Pontre- sina een telegram, z.g. van zijn vrouw, hem ver zoekende haar, aangezien zjj haar geld verloren had, telegrafisch f500 te doen toekomen, hetgeen f'Ü onmiddellijk deed. Uit haar brieven bleek hem echter later, dat zij nooit in Pon tresi na( verblijf had gehouden, dus ook het telegram niet verzonden had. Nader onderzoek bracht aan het licht, dat een oplichtster het telegram met den naam zijner vrouw, die zij in een der Zwitserse he plaatsen haa leeren kennen, onderteekend en verzonden had, om op deze manier aan geld te komen. Zooals hierboven vermeld, gelukte haar dit vol komen. ('i -DjuHU'S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6