Stads* en Gewestelijk Nieuws. rttifl Piov. Bond van R. K. Kiesvereeaigingsn in Zuia-Holland, is als candidaat ingekomen voor de vacature van voorzitter Mgr. Mr. Dr. W. H. Nolens, die aldus is gekozen. Voor de vacaturen aftreding 1916 de heer Max Graaf le Grelle te Delft, gesteld door Delft, Dr. A. Kervel, te Noordwijk, gesteld «door Noordwijk en de heer J. Lambert te Gorinchem, gesteld door Gorinchem. Uit het drietal moeten twee bestuursleden ge' kozen worden. Tot den Bond is nog toegetreden de R. K. Kiesvereeniging te Hof van Delft. De Ned. afd. der Tentoonstelling te Gent. Van de Nederlandsche Regeering is bericht ontvangen, dat een detachement militairen voor ere bewaking van de Nederlandsche afdeeling der Wereldtentoonstelling te Gent op 17 April aldaar, beschikbaar wordt gesteld en dat dit detachement 16 April naar Gent vertrekt. Wij kunnen hier tevens aan toevoegen, dat hoogst waarschijnlijk de Nederlandsche afdeeling, hel eerst van allen geheel gereed zal zijn. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Sweerts, vertrok Zaterdag voor gemi- men tijd met verlof naar Zwitserland. Hollanders op het Vatieaan. Reuter seint dato 13 dezer uit Rome: Tachtig Hollandsche pelgrims werden heden middag door kardinaal Merry del Val in audiëntie ontvangen. De kardinaal was door Z. II. den Paus belast den apostolischen zegen te geven. j Do leider der pelgrims, dc heer Kieckens, gaf in een korte toespraak* uiting aan de gevoelens van aanhakelijfcheid jegens den Paus en zei de, dat zij baden voor de gezondheid van Zijne Hei ligheid. 'Kardinaal Merry del Val antwoordde en dankte, daarbij opmerkende, dat de Paus over tuigd was van de aanhankelijkheid der Hol landsche katholieken en een vaderlijke gene- genheio. voor hen gevoelt, waarvan Z. H. Een krachtig blijk gaf door de verheffing van kar dinaal van Rossum. Z. Em. eindigde met het geven van den apostolischen zegen. Een zonderlinge Regeeringsvertegenwoordiger. Van geachte zijde wordt aan „De Tijd" het volgende geschreven Te Londen wordt in deze dagen het Inter nationaal Historisch Congres gehouden. De Ne derlandsche Regeering: heeft zich daarbij' doen vertegenwoordigen dooj de heeren prof. dr. Blok en prof. mr. Fockema Andireaa De correspondent van de „N. R. Ct." ver- haait over prof. Blök's optreden in de sectie voor Koloniale geschiedenis het volgende: Heden dan sprak in de sectie voor koloniale ge schiedenis mr. Benians, een Engelsch geleerde uil Cambridge, over de Hollandsche koloniale politiek o-p Java, die hij1, gelijk reeds door uw correspon dent te Londen vermeld is, hoogelijk prees. In het bijzonder wijdde hij zijn aandacht aan de wijze1, waarop de regeering de problemen had opgelost, die sedert do opheffing van het kultuurstelsel wa ren ontstaan door de vestiging van zoovcie Euro peanen en door de behoefte aan. onderwijs en ont wikkeling, die, als gevolg van het voel intensere verkeer en de algemeene gisting in Azië onder de inlandsche bevolking was ontstaan. Ook de dub bele bestuursinrichting en het geibruik, dat men daarbij gemaakt had van de diensten der inland sche aristocratie hadden zijn instemming en werden bij de volgende discussie, o.m. door Sir Charles Lucas, onderstaatssecretaris, van koloniën warm geprezen. Het was volkomen begrijpelijk, dat prof. Blok na afloop dezer voor ons zoo vleiende rede behoefte gevoelde den spreker daarvoor warme hulde te brengen. Als historicus, wiens eerste plicht is, de waarheid te zeggen, moest hij' echter ook een cor rectie aanbrengen!,11. w. ten opzichte Van öe door prof. Benians zoo geprezen neutraliteit van het gouvernement in godsdienstige kwesties. Dat was zoo, maar de tegenwoordige regeering, gesteund door de meerderheid der Tweede Kamer, dus ook van de kiezers, was bezig daarin vorandei- ring te brengen. O. i. heeft prof. Blok, vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering, weinig kieachheid getoond door tegen haar op te treden. Doch eigenlijk is de RegCering zelve schuld. Waarom moet zij zich nu zoo goed als altijd op weten schappelijke congressen door enkel liberalen doen vertegenwoordigen? Zijn er dan ook geen chris telijke geleerden meer in Nederland? De Regeering pleegt de „Koninklijke Akademie van Wetenschappen" te raadplegen bij de keuze van geleerden als haar vertegenwoordigers. In 1911 moest de Regeering den door de Akademie, als Regeeringsvertegenwoordiger pp het Interna tionaal Geogralencongres aanbevolen, prof. Stein- metz wraken, thans1 wordt zij zeer1 onheusch beje gend. Dat komt mede, omdat de Akademie zoo goed als uilsluitend uit liberalen bestaat. Op de bijna 100 leden zijin b.v. slechts 3 Katholieken. Zou de Volksvertegenwoordiging zich niet eens met deze zaak kunnen bezig houden? De Rykssernin-inrichting te Rotterdam. Aan ae Tweede Kamer is door M. de Greef, G. van Kan, L. Sefielaar, J. Paalvast en J. F. Wubben, allen houders en fokkers van var kens, wonende te 's-Hage, een adres gezonden, waarin zij mededeelen, dat van ben respectie velijk 40, 32, 24, 57 en 100 varkens met het oog op het voorkomen van vlekziekte als voor behoedmiddel in Juni 1911 zijn ingeënt met prophylactine, verstrekt door de Rijksserumin- richting te Rotterdam. Een groot deel dier varkens is gestorven na die inenting, en, naar adressanten betoogen, lengevolge van die inenting. In September werd hun door den Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst schadeloos1- slelling toegezegd, doch toen zij in October hun rekeningen bij den directeur-generaal van den Landbouw inzonden, werd daarop afwijzend beschikt- Na een overzicht van het verder verloop van deze zaak te hebben gegeven, o. a. dat zij tweemalen bij den Minister van Land bouw zijn geweest, die hun beide malen een onderzoek toezegde, zeggen adressanten, dat zij ten einde raad besloten hebben, den staat in rechten aan te spreken tot vergoeding der door hen geleden schade. Alvorens daartoe over te gaan, doen zij een beroep op de volksvertegenwoordiging, opdat deze den Minister van Landbouw enz, om in lichtingen vrage en Z. Exc. verzoeken de in deze door hen geleden schade te vergoeden, althans een onpartijdig onderzoek naar bet door hen aangevoerde te doen instellen. r>St. Raphael." De sneeuw- en hagelbuien bleken gisteren voor de Roomsche Spoor- en Tramwegmannen yan »St. Raphaël" geen beletsel om in breede scharen op te trekken naar Breda ter plechtige viering van hun 10e jaarfeest. Toen omstreeks elf uur de laatst aangekomen atdeelingen op het Stationsplein hunne vaandels en banieren hadden ontplooid, trok men gemeen schappelijk naar de kerk van den H. Jozef, waar door den geestelijken adviseur het H. Misoffer werd opgedragen. In een kort opwekkend woord door den algemeenen geestelijken adviseur, pastoor Mutsaers, vanaf den kansel tot zijne mannen gedicht, getuigde adv. met blijdschap hoe hier op de eerste plaats hulde en dank werd gebracht aan den Koning der koningen, aan koning Jezus Christus en vond spr. tevens eene gereede aan leiding om op het beschermteest van den H. Jozef, hier tezaam gekomen in eene kerk aan den grooten Heilige toegewijd, zijne mannen aan te sporen om op het voorbeeld van St. Jozef steeds met opgewekten zin en hart God te dienen en hun dagelijkschen arbeid te verrichten, waarna ge meenschappelijk 5 Onze Vaders werden gebeden voor de zielerust der overleden bondsbroeders» Het koorgezelschap voerde onder de gelezen H Mis op zeer verdienstelijke wijze uit een meer stemmig Ave Maria, het Adoro te en O Jesu dulcis memoria. 1 Langs de aangewezen route en in voorgeschre ven volgorde trokken alsnu de ruim 1400 mannen van spoor en tram, zoo van Groningen als Ter- neuzen, zoo van Hoorn als Maastricht daar tesaam gekomen. Onder hunne veelkleurige vaandels en banieren en begeleid door een ö-tal muziekkorp sen naar de kerk van de H. Anna voor de alge meene bijeenkomst. Duizenden toeschouwers, overal langs pleinen en wegen geschaard, waren getuigen van deze grootsche Roomsche betoogmg. Ter bestemder plaatse aangekomen trokken de afdee- lingen onder orgelspel de rijk met groen en bloemen versierde prachtige nieuwe kerk van de H. Anna binnen, terwijl de muziekkorpsen daarbuiten gedu rende dien langen intocht hunne vroolijke opwek kende toonen lieten hooren. Te midden der luisterrijke versiering prijkten de busten van Z. H. Paus Pius X en Hare -Majesteit Koningin Wil- heimina, benevens het portret van Breda's Kerk vorst, Z. D. H. den Bisschop. De voorzitter, de heer J. J. Hellemons bracht, alvorens de verga dering te openen, een hartelijk woord van wel kom aaD den heer Passtoors, lid van de Tweede Kamer, aan het Diocesaan bestuur der K. S. A., aan den heer Van Rijswijk, voorzitter der R. K. Vakorganisatie en de talrijke geestelijken daar aanwezig, o. m. ook aan de vele dames van leden, die door hare tegenwoordigheid blijk van belang stelling gaven en de R. K. organisatie. Voorz. gaf een kort overzicht van hetgeen door »St. Raphaël" in de afgeloopen 10 jaren was tot stand gebracht, hoe deze organisatie thans 4500 leden telt met 92 aangesloten Vereenigingen maar ook hoe ieder lid man van de daad moet wezen, daar niet alleen het groot aantal, doch vooral ook het gehalte der leden de kracht en de organisatie uitmaakt. Hij wraakte den intreurigen toestand van het personeel der lijn Gent-Terneuzen en de meer dan ergerlijke toestanden bij het tramper soneel. Hij opende hierop deze luisterrijke feest- vergadering met den Christeljjken Groet »Ge- loofd Jezus Christus," waarop de de vergadering als één man opstond en luid en plechtig door de tempelgewelven klonk «In eeuwigheid Amen." Onder donderend applaus besteeg de welbekende feestredenaar, Kapelaan Donders daarna den kan sel, die in een korte kernachtige rede wees op het program van »St. Raphaël" en den eed van trouw op het vaandel afgelegd, alle arbeiders daarbjj aanspoorde steeds te blijven werken aan den opbouw van het Vredespaleis van Sociale Ordetevens hulde brengend aan de stoere werkkracht van bestuur en alg. geest, Adviseur. Deze rede, tintelend van gezonden humor en met den gloed van overtuiging uitgesproken, vond een blijkbaren weerklank in de harten der velen en ontlokte een herhaald en daverend applaus. De sympathieke algem. geest, adviseur, pastoor Mutsaers, den eerw. spr. den dank der vergade ring brengend, sloot zich mede volgaarne aan bij de hulde aan het kranig en werkzaam hoofdbe stuur gebracht, memoreerde hoe Z. H. den Paus over deze organisatie denkt, met de mededeeling dat zijneerw. met een 120-tal spoorwegmannen in de volgende week de reis naar het ééne Rome gaat ondernemen. Ten slotte hernam de voorz. de heer Hellemons het woord om oprechten dank te brengen aan den zeereerw. pastoor Smits voor het zoo goed gunstig en bereidwillig beschikbaar stellen van het kerkgebouw voor deze grootsche manifestatie aan de afdeeling Breda voor de luisterrijke ont vangst en de bij uitstrek keurige regeling en orde mede-aan alle allen zoo geestelijken als wereld lijken die blijk van belangstelling gaven met een opwekkend woord aan de R. K. mannen van spoor tram om zich steeds en overal zoo te ge dragen dat men eerbied afdwingt zoo van hen die boven als die naast hen staan. Met den christelijken groet werd deze, 10e jaarvergadering gesloten. Voor de overblijvenden was daarenboven des avonds ten half zeven door de afd. Breda nog eene feestvergadering belegd in de groote zaal van den Katholieken Kring. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht •n den morgen van 14 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta. Laagste barometerstand 737.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, mogelijk regenbuien, hoogere nachttemperatuur. Aangifte voor het Bevolkingsregister. Wij verwijzen naar de kennisgeving betreffende aangitte voor het Bevolkingsregister ter gebrui kelijker plaatse aangeplakt. Daarin worden de verplichtingen, wier verzuim gestraft wordt met hechtenis van hoogstens 14 dagen of geldboete van ten hoogste f100 aange geven. Zij betreffen de aangifte, resp. verklaring bij vestiging inde gemeente, bij het verlaten der en verhuizen binnen de gemeente, en ten aanzien van inwonende personen. „Roomsch Tooneel". Zooals uit achterstaande advertentie nog nader blijkt, zal Roomsch Tooneel" van Rotterdam, morgen (Dinsdag) in de Bondsgehoorzaal eene uftvoering geven, waarvan de opbrengst geheel komt ten bate van de strijdkas der kiesvereeniging. Hot bekende Duitsche blijspel Mijnheer de Senator", in de vertaling van Joh. Haus, is een alleraardigst tooneelspel, dat zeker een groot en verscheiden publiek bijzonder genoegen zal geven, 't Wordt door de bedoelde dilettanten zóo voor treffelijk gespeeld, dat men hun spel niet van dat van beroepsacteurs kan onderscheiden. Door van de geboden gelegenheid gebruik te maken, bereidt men zich niet alleen een recht genoeglijken avond, maar steunt men ook de kas der kiesvereeniging, die dat om den grooten kost baren strijd in den aanstaanden zomer alleszins verdient. Om den grooten toeloop zal 't geraden zijn, in de aangegeven uren plaats te bespreken. Ned. R. K. Volksbond. De reeks der feestavonden ter viering van het jaarfeest van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam heeft gister-avond een aanvang genomen. De eerste feestavond, waai toe heeren donateurs met hunne dames toegang hadden, had een opge wekt en alleszins gewenscht verloop en gaf een groot publiek gelegenheid een genoeglijken avond in de Bondsgehoorzaal door te brengen. Wijl deze feestavond op de Zondag en20en27 April wordt herhaald voor de leden die dan hun feest- beurt hebben, hopen wij van den volgenden avond een meer uitvoerig verslag te geven. „Katholiek Leven." Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden De vereeniging «Katholiek Leven'.' had Vrijdag 11 dezer het genoegen, met een vrij goede op komst der leden, den weleerw. heer kapelaan Kammers, als spreker te hebben met het onder werp «Katholiek Leven." De eerw. spreker zal slechts een algemeen overzicht geven voor spe ciale beschouwingen is de tijd te kort. In de z. eerw. eigen, keurig gekozen bewoor dingen, werd gewezen op de tegenstelling tusschen de Evangelische beschouwing van ons bestaan en de thans heerschende begrippen, de geest van ge loof, waarheid, edele, opofferende liefde, die geen moeite en zelfverloochening ontziet om slechts datgene te willen en te bewerkstelligen, wat Gode aangenaam en den evennaaste tot heil. opbeuring en heiliging is, tegenover de verpestende uitwerk selen van logen, godslastering, zinnenlust en zelf vergoding. Spreker meent hier speciaal de zoozeer jn uitwerking scherp-afteekenende actie der pers, het totaal gemis aan reine begeestering, dien de ijskoude producten van goddelooze schrijvers ken merkt, (laat staan nog het draf, waarin zich de naar pornografie jagende en hunkerende wereldling, los van God en Godes heiligende verordeningen, bij voortduring rondwentelt en dat voor hem een kolk wordt, waaruit slechts een goddelijk ingrijpen hem vermag op te heffenh De moderne mensch, zich zelf meenende te kennen, door het gif der goddelooze pers geïnfecteerd, gaat critiek uitoefe nen op dat ontzaglijk, goddelijk maaksel, dat ons tot absolute bewondering en eindelooze dankbaar heid moet dwingen, dat H. Geloof, die heerlijke vruchten, die slechts uit den adem der goddelijke liefde kunnen ontstaan zijn die nieteling kent en weet alles, doch de wetenschap, zich zei ven tevreden, gelukkig te maken en daarin zijn broe der te doen deelen, is voorheen een waas, waar door zijn. door eigenwaan verblind oog, niet poogt te dringen. Men keert zich at van de reine Moe dermaagd en verheft de deern der straat tot godin. Woord en beeld trachten de onschuld te bezwadderen; anarchie der rede, de vrije gedachte, ziedaar de leugen dezer eeuw. Spreker vraagt nu. wat wij, Katholieken, daar tegenover hebben te stellen. Een onmiddellijk antwoord een individueele apostolaat. Ieder Ka tholiek, toone in 't openbaar, en immer, dat hij dien eerenaam hoog houdt Wars van zelfzucht en menschenvrees stelle men daden van katholiciteit tegenover twijfelzucht, reinheid contra zinnenlust, offervaardigheid en zelfverloochening tegenover zelfvergoding. De werken der liefde, welke god delijke geboden zijn, doordringen geheel onze levensopvatting. Den zwakken, in gevaar verkee renden broeder steunen, leiden, beschutten dit is de actie, die iedere Katholiek heeft te voeren. Individueele actie is onontbeerlijk. De eerw. spreker concludeert in diepgevoelde taal, dat juist de katholieke jongere generatie zich dit vooral en immer voor oogen moet stellen. Ieder voor zich moet een energiek apostolaat be oefenen. Eindeloos, volkomen geluk wacht dengene, die hiernaar, naar best vermogen, heeft gehandeld. Een hartelijke bijvalsbetuiging toonde den wel eerw. heer Kammers, dat zijn woord boeide. De voorzitter hoopte, dat de daad, gevoegd bij de les van heden-avond, voor den eerw. spreker de schoonste dank zou zijn en sloot de bijeenkomst met den christelijken groet. ManneazangvereenigiHg „Inter nos". De Mannenzangvereeniging «Inter nos", direc teur de heer A. M. den Draak, gaf gister-avond de aangekondigde soiree amusante in de zaal van Odéon, die door een vrij groot publiek bezet was. Nadat de muziek de pianist de heer De Leur met den violist, den jongeheer Voorhuyzen eenige opwekkende tonen verdiensteiijk had doen hooren, waren eerst een drietal nummertjes aan het Dubbelkwartet «Ons Ons" voorbehouden. De heer Den Draak deelde eerst ironisch mede, dat door ongesteldheid van een der leden het dubbel kwartet voor ditmaal tot 7 zou beperkt blijven. Het onvoltallige kwartet kweet zich echter zóo van zijn taak, dat het gemis niet werd bemerkt. «Die Vesper" van L. v. Beethhoven werd vooral in het heerljjk pianissimo bijzonder mooi voorge dragen. Ook «Zondagwijding" van Frans Abt en «Vertrouwen," van denzelfden componist, wer den mede met bijzondere toewijding gezongen, zoodat het publiek door een krachtig applans, dat zich voooral tot de bezielende leiding van den directeur richtte, zijn welgemeeuden dank toonde. Toen de muziek zich weder had doen hooren, maakten wij nog weèr eens kennis met «Onbe- schaafde negers". Zeer mooi werd dit. komisch stukje voorgedragen door denzelfden dilettant, die daarmee reeds meermalen met bijzonder succes is opgetreden. Het publiek genoot er blijkbaar bij want 't was muisstil onder de voordracht en loonde den vaardigen dilettant met een wel ver diend applaus. Ook de voordracht «Blauwbaard, en Othello," groot duo voor tenor en bas, van Kipper, werd met veel succes gegeven door dilettanten-zangers, die wij reeds meer met ge noegen zagen optreden. Zoowel wat zang als actie betreft, kwam dit ironisch stukje alleszins tot zijn rechtt had geheel het bijzonder lachsucces dat er mee beoogd wordt. Na de pauze, beperkt door een muzieknummer- tje en een enkele voordracht, die nog extra werd gegeven, werd opgevoerd «De Prinses van Kani- balië", komische operette voor mannenkoor, soli en sopraan-solo, in twee bedrijven, van R. Genée, 't Is in betrekkelijken zin een liefdeshistorie on der de Kanibalen. Verscheiden inwoners van Kanibalië verdringen zich voor het paleis van zijn menschetende majesteit, koning Auwai, om strijd er op uit zijnde 's konings wonderschoone dochter, prinses Pumfia, op haar morgenwandeling te aanschouwen. Zij worden echter door Zarucki, het opperhoofd der lijfwacht, verdreven. De koning ziet, dat een enkele blik der prinses de meeste zijner onderdanen volslagen zinloos maakt en zint op een middel om het gevaar dat zijn volk bedreigt, af te wenden. Twee vreem delingen, de fotograaf Albumin en zijn bediende Kali, melden zich aan. Met toestemming des ko nings maken zij eerst het portret van Zaruck daarna, mede tot groote voldoening, dat van den ko ning die ten slotte ook een portret van de prinses ver langt. Met veel moeite wordt eindelijk toege staan, dat Pumfia zich met ongedekt gelaat vertoont; maar op 't oogenblik dat de prinses zich ontslui ert en hij haar gelaat door de machine ziet, ge raakt de fotograaf zoo in verrukking, dat hij, alles vergetend, op haar toesnelt, maar, door Zarucki gegrepen, tot aller ontsteltenis volslagen zinneloos wordt weggebracht. De koning, ten einde raad, benoemt den vrijgebleven bediende van den foto-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2