Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. leid met een anarchistisch, complot in verbinding. Hij is uit Barcelona herkomstig en hij bekende van Parijs over Bordeaux en Barcelona naar Ma drid gekomen te zijn om den aanslag te plegen. De Franschman, die zich in zijn gezelschap bevond, heet Pedro Pao en was aanvankelijk leeraar aan een instituut voor taalonderwijs, maar verdiende den laatsten tijd zijn brood met bet geven van privaatlessen. Sanchez was bij de politie geen onbekende en verwekte ook in het huis,*" waarin hiji te Madrid tijdelijk zijn intrek genomen had, argwaan. Niettemin wer den geen maatregelen tegen hem genomen. Bij een huiszoeking: werden een aantal bezwaren de documenten in beslag genomen, die het be wijs zouden leveren, dat men inderdaad met een anarchistisch complot te doen heelt. De aanslag had plaats tegenover het perceel 48 in de Alcallastraat, juist op dezelfde piaats waar generaal Brim vermoord werd. De dader hood geweldigen tegenstand, zoodat vier agen ten noodig waren om hem te overmeesteren., Teruggekeerd in het paleis, vond tie koning de koninginnen en ©enige ministers, die zich van denstoet afgescheiden hadden vóór deze de Alcallastraat had bereikt, hem opwachtend. De koning vertelde het incident (zooals hij het noemde), dat zich in de Alcallastraat had voor gedaan en dat hem1 een weiniig opgehouden had. De koningin-moeder Christina en zijne echtge- noote, koningin Victoria, wisten nog van niets en schrikten zeer, maar koning Alfons wist haar weldra te kalmeeren. Nauwelijks was de koning tien minuten in het paleis, of het plein, dat zich uitstrekt voor den hoofdingang, werd gevuld met een jnen- schenmenigte, die een donderend gejuich aan hief. Alle klassen der bevolking waren verte genwoordigd en allen werden gedreven door hetzelfde verlangen om den koning, die door zijn moed en koelbloedigheid de natie voor een dag van rouw had weten te bewaren, toe te juichen. Koning Alïons, die zich op het balcon ver toonde, werd met een onbeschrijflijke geest drift ontvangen en, daar de menigte nog niet voldaan scheen, begaf hiji zich wederom in het paleis en verscheen kort daarop met koningin Victoria op het balcon, welke daad door een nieuwe uitbarsting van geestdrift gevolgd werd. Het bleef nog lang: woelig voor het paleis, nadat de souvereinen zich naar hunne vertrek ken hadden begeven. Uit Madrid aan de „Vossische Zeitung": [Minister-president Romanones heeft verklaard, dat de politie den aanslag van gisteren niet heeft kunnen verhinderen. De dader lijdt aan vallende ziekte. Hij werd geprikkeld door de se dert dagen in omloop zijnde geruchten, ant bij de beöediging der reeruten een aanslag op den koning zou geschieden. Romanones1 verzet zich krachtig tegen den easch der reactionairen om den misdadiger onmiddellijk voor den krijgsraad te brengen en te laten doodschieten. Onder liet liberale bewind moet de zaak op normale wijze worden behandeld. Hij, de minister-president, zou liever aftreden dan op dit punt toegeven. De reactionairen pogen tevergeefs uit den aanslag munt te slaan. CHINA. De correspondent te Peking van de „Daily Te legraph" meldt, dat de eerste bijeenkomst na de plechtige opening van het Chinassche parlement, zich heeft gekenmerkt door ernstige geschillen en heftige tooneelen. De leden van de Koemingtang-partij voerden een krachtige oppo sitie. Dientengevolge kon er niets afgedaan wor den. ;De berichten uit de Jangtse-'vallei zijn onrust wekkend. De Chineesche kooplieden trekken op groote schaal hun bestellingen, in Europa ge plaatst, in, wijl zij volgens hun verklaring met het oog op de thans heerschende onzeker heid onmogelijk zaken kunnen doen. Eerste Kamer. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, giste ren door de Provinciale Staten van Overijsel tot lid van de Eerste Kamer gekozen, is anti-revolu- tionnair, 54 jaar oud, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin en lid van den Hoogen Raad van Adel. Hij was vroeger commies van staat, later referendaris bij den Raad van State en is belast geweest met de betrekking van adjunct directeur van het bureau van den Industrieelen Eigendom. Hij is een zoon van den vroegeren voorzitter van de Eerste Kamer, wijlen baron de Vos van Steenwyk. Verdediging van Indië. De staatscommissie voor de verdediging van Indië heeft in haar jongste algemeene vergadering het rapport vastgesteld, dat zij aan H. M. de Ko ningin zal indienen. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is het vol gende telegram ontvangen van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië dd. 14 dezer, betreffende pestgevallen op Java gedurende het tydvak 26 Maart 8 dezer: Afdeeling Malang 280 nieuwe pestgevallen, waaronder éen Europeaan 265 dooden. Kediri 20 Dieuwe gevallen, 21 dooden Madoeng 17 doode- lijke gevallen Toeloegagoeng 3Soerabaja 5 en Paré 18. In de vorige periode nog 6 gevallen, 4 dooden. Internationaal woningcongres. Op het 10de internationale woningcongres, dat, gelijk vroeger reeds is gemeld, van 8—13 Sep tember te Scheveningen zal worden gehouden, zal de Belgische minister van binnedandsche zaken zich door de volgende heeren doen vertegenwoor- gen Velghe, directeur-generaal van de admini stratie van de gezondheids- en hygiënedienst F. Cattoir, chef van het kabinet van den minister van binnenlandsche zaken, en Soenens, vice- president van de rechtbank van eersten aanleg te Brussel, voorzitter van de beschermingscommisssie voor de woningen der gemeente St. Gilles (Brabant). De Belgische minister van nijverheid en arbeid heeft als vertegenwoordigers van zijn departement aangewezen de heeren J. Dubois, secretaris-gene raal van genoemd departement, en E. Mahaim, hoogleeraar aan de universiteit te luik, secretaris der beschermingscommissie voor de woningen der gemeente Luik, terwijl de heer A. van Melle, hoofdcommies aan het departement van nijverheid en arbeid, tot adjunct-gedelegeerde is aangewezen. Een nieuw Kamergebouw. Woensdag zal de huishoudelijke commissie uit de Tweede Kamer een vergadering houden met een bouwoommissio, in verband met de plannen voor het stichten van een nieuw Kamergebouw. Bezoek van landbouwkundigen. Men meldt uit Den Haag Heden-voormiddag worden hier ter stede ver wacht uit Berlijn, over Amsterdam, een achttal Duitsche landraden en andere heeren, werkzaam op het gebied van de landbouwwetenschappen, teneinde een bezoek te brengen, o.a. aan de veen derijen nabij Groningen. Onder het strengste incognito heeft zich bij deze heeren aangesloten, reizende onder den naam van graaf von Lingen, prins August Wil helm van Pruisen, vierde zoon van den Duitschen keizer. Het gezelschap blijft slechts eenige dagen in ons land. Internationale tentoonstelling te Tilburg. Op de internationale tentoonstelling te Tilburg zullen ook sportattracties van groote beteekenis zijn. Op 27 Juli wordt een groot concours-hip- pique gegeven, met internationale deelneming. Voorts, zijn voetba1 wetstrijden en vliegdemonstra- tias georganiseerd. Voor alle deelnemers aan de tentoonstelling wordt een gedenkpenning geslagen waarop «In ternationale Tentoonstelling 1913 te Tilburg" en aan de keerzijde een der hoofdgebouwen. Pensionneering van gemeente-ambtenaren. De Regeering deelt in een Nota naar aanleiding van het verslag over de w.o. betreffende pension neering van gemeente ambtenaren en van hunne weduwen en weezen mede, dat het door den gemeenteraad van Rotterdam ingediend adres aan een nauwkeurig onderzoek is onderworpen. In den overgangstijd moeten eenige offers wor den gebracht, maar dat deze zóó bezwarend zou den zijn als het gemeentebestuur vreest, kan allerminst worden toegegeven. Tegenover de meening van het adres, dat de gemeente haar jaarlijksche uitgaven op eenmaal met een bedrag van 8 k 9 ton verhoogd zou zieD, wordt in de Nota becijferd, dat de gemeente in totaal f864.000 zal hebben te betalen, waarte genover wordt bespaard f81.000 jaarlijksche bij drage aan het gemeentelijk weduwen-en weezen- foads, terwijl bovendien spoedig afneemt en na plm. 25 jaar geheel vervalt de post voor eigen pensioenen, welke thans f 315.200 beloopt. Binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop wordt dus de f864.000 met by na f400.000 verminderd, terwijl ook nog verlaging te wachten staat van den post ad. f6L000 voor verleende weduwen- en weezen- pensioenen. Wanneer dan na 40 jaar eveneens geheel verdwijnt de annuïteit ad f310.000 en van nieuw aangestelde ambtenaren de normale bijdrage ad 3 pet. doorloopende korting wordt gevorderd, zullen niet alleen de thans zoo breed uitgemeten bezwaren geheel vervallen zijn, maar is de ge meente niet weinig gebaat, doordat zij van den onevenredig klimmenden pensioenslast zal zijn bevrijd, welke dan allicht tot bijkans een millioen per jaar zou zijn gestegen. In het overgangstijdperk en speciaal in de vyf eerste jaren kunnen de meerdere kosten gevonden worden uit buitengewone ontvangsten en door de uit de conversie voortvloeiende posten over een groot aantal jaren te verdeelen, zoodat belasting verhooging deswege niet noodig is en vervanging van het omslag, door het fonds-stelsel niet sop eenmaal en met een schok geschieden". De Regeering vindt derhalve in het door den gemeenteraad van Rotterdam aangevoerde geen genoegzame aanleiding om de wetsontwerpen in dien zin om te werken, dat alle, of althans som mige gemeenten vrij blijven zelf de pensionneering te regelen en voor eigen rekening te houden. Het algemeen belang gebiedt ongetwijfeld de aanneming van de wetsontwerpen, gelyk zij ter tafel liggen, te meer omdat tengevolge van de Rijksbijdrage van f450.000 'sjaars de lasten der gemeenten niet weinig worden verlicht en juist de gemeente Rotterdam, hield zjj de pensionnee ring in eigen beheer, een nog aanmerkelijk hoo- ger premie zou betalen dan de overige gemeenten, met uitzondering van Amsterdam. Voor laatstgenoemde gemeente worden de jaar lijksche lasten uit de wetsontwerpen voortvloeiende in het eerste 40-jarig tijdperk op ruim 11 ton berekend, terwijl thans het gemeentelijk fonds eene jaarlijksche bijdrage van 11.143.000 behoeft en een kapitaal bezit van ruim 11 millioen. Al is ook daar in de eerste jaren van het overgangs tijdperk wellicht een kleine vermeerdering van lasten te wachten, op den duur zal ook de hoofd stad door de wetsontwerpen worden gebaat. Het Coatitie-accoord. In. een artikel zegt „De Nederlander", dat het ons een geheel verlaten van de tot dusver ge volgde gedragslijn zou zijn, indien de Chiist.- Hislorischen thans een coalitie aangingen met een politiek „vast accoord." En het zou gevaarlijk zijn tevens, daar de anfiievolutionnaire partij' door haar betere oiga- nisatie een veel greater aantal leden in de Ka mer brengt dan de Christelijk-Historische Unie. Wel blijken deze telkens bij de stembus talrijker te zijn dan uit de getallen van bij de organisatie aangeslotenen zou worden vermoed, doch hij de veideeling der zetels wordt allereerst, zoo niet alleenlijk, met de formeel aangeslotenen gerekend. Het aangaan van een politiek „vast accoord'1 met Antirevolutionnairen en Roomsch.Katholiekein .zou zijn het samengaan van den ijzeren pot met het aarden vat! Daarom moet elke groep, althans de Chris telijk-Historische, volkomen vrij blijven, do Roomsch-Katholieken en Antirevolutionnairen krij gen op die wijze niet meer doch ook niet minder, invloed dan zij! bij invoering! van Even redige Vertegenwoordiging; zouden oefenon. Het doctoraal accoord een surrogaat voor Evenredige Vertegenwoordiging. De strijd voor vrijheid van conscentie; voor rechtsgelijkheid; voor het bewaren van üe kënnis der feiten en bronnen, die den grondslag vor men van het Christendom die strijd is nog niet geëindigd. Een 7000 openbare d.w.z. uit de publieke kas bezoldigde onderwijzers gaan tegen ons dienst doen als propagandistenin Indië wordt zelfs de Mohammedaansche bevolking, alsof wij: haar godsdienstvrijheid wilden aanranden, te gen ons opgestookt; hier te lande komt ©en Ne derlander, Henri Borel, „ambtenaar voor d© Chi neesche zaken," aan d© hier studeerende Chi- neezen vertellen, dat China ons Westerlingen de oude Wijsheid moet brengen, die het bezit, want dat het op aesthetisch en ethisch gebied honger staat dan wij; ons1 Chritsendom zal moeten plaats maken voor de Hindoesche, Boeddhistisch© en Chineesche philisophie! In dezen strijd staat nu geheel ae linker zijd© de sociaal-democraten incluis tegenover ons. Maar in dezen strijd voelen allen die rechts- staan, zich zonder eenige afspraak één. Zonder eenige afspraak met anderen ontwierp de Unie de School met den Bijbel, het bekende Unierapport. Met dat rapport gaan zoowel de Christ elijk-Historischen als de Antirevolutionnai ren accoord. En ziet, nu stelt een door den Algemeenen Bond van Roomsch-Katholieke Kies- yereenigingen benoemde Commissie over de ondier wijs-kwestie een stel conclusies voor, die men zou kunnen aanduiden als eene- zeer practische uitwerking- van datzelfde Unie-rappoirt De invoering; van de beginselen van dat Rap port zou leiden tot godsdienstvrede op school gebied. Men zou tegen het aldus gezamenlijk optreden nog kunnen aanvoeren, ©enerzijds dat er voor de rechtsche -groepen toch nog: wel meer punten zijn, die tot samenwerking aansporen dan de schoolstrijd; anderzijds, dat die samenwerking, hoe noodzakelijk ook, toch ook zékere gevaren meebrengt, die tot voorzichtigheid nopen. Wat de eerste opmerking betreft, Uit geven wij toe; de inwerking van het Christelijk geloof werkt in algemeenen zin op tal van onze S taats en Maatschappelijke instellingen terug. Het is echter de vraag of het verschil van inzicht tus- schen Christenen en niet-Christeuen thans reeds genoeg uitkomt, en of de onderling© eenheid der Christenen sterk genoeg is, om reeds nu met het oog alleen op die kwesties eene staatkundige partij te vormen. En wat het tweede punt betreft, tot nog toe is door niemand aangetoond wel beweerd dat door of ten gevolge van de coalitie die positie hetzij: der Roomsch-Katholieken, hetzij der Anti revolutionnairen in den lande versterkt wordt, behalve dan in zoover, dat elk der drie groepen bij de verkiezingen mieer Kamerzetels verovert dan anders het geval zou zijn. De „coalitie" heeft tot dusver schoon© vruch ten gedragen; niet zoozeer, omdat thans ook da rechtsche ingezetenen meer dan vroeger tot hun recht komen, dan wel, omdat de rechtsgelijkheid, waarvoor wij, strijden heel wat beter erkend wordt, dan voordat er van eenige coalitie sprake was. Dit is een, met wettige middelen veroverd „suc ces", waarop gewezen mag worden. En zij die om allerlei redenen de samenwerking der drie groepen verlammen, behooren zich, met het oog op dat succes, wèl rekenschap te geven van de gevolgen hunner bestrijding. Waerberichi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 15 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta. Laagste barometerstand 727.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, ge deeltelijk tot zwaar bewolkt, wellicht enkele regen buien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 April 1913, des namid dags 2 uur ten Raadhuize. Volksbadhuis. In de week van 6—12 April '13 werden genomen 445 baden. Ie klas kuipbaden 25, regenbaden 272e klas kuipbaden 70, regenbaden 295, 5 ets. kinder baden 28. „Asaf." Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de uitvoering van de Zangvereeniging op Geref grondslag «Asaf, welke morgen (Woensdag) avond 8 ure in gebouw Odéon aan de Tuinlaan wordt gegeven. De tuberculose-bloem ten behoeve der tuberculosebestrijding. Maandag, den 21sten April a.szal wederom jn het geheele land een bloempje te koop worden aangeboden ten bate der plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. Ook in Schiedam- zijn de voorbereidende maatregelen om den bloe mendag te doen slagen in vollen gang. Evenals in de vorige jaren heeft ook nu de Schiedamsche vereeniging de leiding op zich genomen en hebben verschillende dames zich bereid verklaard dien dag als verkoopster op te treden. Meerdere bloemen verkoopsters worden nog gevraagd bij mej. v. d. Stadt, directrice Ziekenhuis. De tuberculose is zoo langzamerhand een onderwerp van een nationalen weldadigheidsdag in alle beschaafde landen geworden, en weinigen zullen bezwaar maken een klein offertje te brengen, om zulk een groot doel te bereiken. Nu de rijkssubsidie in de laatste jaren steeds vermindert, is de tuberculose bloem verkoop een onmisbare bron van inkomsten voor de plaatse lijke vereenigingen. Concert „L. van Beethoven". Het dilettanten symphonie-orkest »L. van Beet hoven" had gister in Odéon het kunstminnend publiek weer een genotvollen concertavond bereid. Het welverzorgd programma omvatte orkeststuk ken van Schubert, Mozart en Verdi, terwijl voor afwisseling een aantal liederen door mevr. Nelly van AmeydenKoudys (alt) ten gehoore werden gebracht. Het orke*t voerde vóór de pauze uitde ouver ture «Zu Rosamunde" van Frans Schubert en de onvoltooide symphonie H-mol van denzelfden com ponist. Beide stukben werden vlot gespeeld. De executanten gaven van veel vaardigheid blijk, ter wijl het samenspel uitnemend voldeed. De onvoltooide symphouie leek ons een minder geschikt nummer voor een concert-avond als deze. Wel werden er fragmenten ten gehoore gebracht, die inderdaad de genialiteit van Schubert alle recht doen wedervaren, maar 't klonk toch wat vreemd zulke niet bij elkander passende brok stukken. Mevr. van Ameyden—Koudys had veel succes met «Recitativo ed aria nel «Rinaldo" van Handel en «Mijn Eerste" van Bern. Zweers. Door haar goed geschoolde stem en beschaafde voordracht wist zij hiermede het publiek ten zeerste te boeien. Na de pauze kregen wy van het orkest nog te hooren: Serenade" van Mozart en Melodiënkranz uit de «Troubadour" van Verdi. Mevr. v. Ameyden—Koudys zong «Moederloos" van Bern. Diamant, begeleid door strijkorkest. Voorts werden «Waldesgespriich" van R. Schu mann en «Een liedje" van G. Mann door haar op uitnemende wijze voorgedragen. Een welverdiend daverend applaus mocht deze veelbelovende soliste voor haar schoonen zang dan ook oogsten. Het orkest had met zijne voortreffelijke presta ties mede herhaaldelijk grooten by val. Mevr. Berck—Feltzer, aan wie bij de zang stukjes de piano-begeleiding was toevertrouwd, kweet zich op hoogst loffelijke wijze van haar taak. De zeer talrjjke opkomst van het publiek de zaal was nagenoeg geheel bezet was voor den volijverigen directeur, den heer J. C. M. Feltzer, wel een bewijs, dat het werk van hem en zijn kranig orkest in Schiedam zeer wordt gewaar deerd. Wij gelooven, dat «L. van Beethoven", wanneer het door de muziekliefhebbers krachtig zal worden gesteund, een schoone toekomst tegemoet gaat. De heer Ch. L. Verboom alhier slaagde gister te 's-Gravenhage bij het aldaar gehouden examen voor onderwijzer. Voor den dienst in Neder l.-I n d i zijn bestemd om te worden aangesteld tot tydelyk onderopzichter by den dienst der Staatsspoor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2