Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn "';:r f en r:r fis De oorlog op den Balkan. RIËNZI, VAN HOUTEN'S Cacao Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Woensdag 16 April 1913 .V». 10599. FEUILLETON BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; H an delsad verten tien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op fl.e polis vermelde voorwaarden, bij levenslange geheeie invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I I U U een duim I U U wysvingerI U by verlies by dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande- ren vinger. Buitenla&dsch Nieuws. De gezaMen conferentie te Petersburg. De gister gehouden zitting der giezantenconfe- rc-ntie tot regeling van het Roemee.nsch-Bulga.ar- sche conflict, duurde twee uur. De vredesprelimi nai ren. Naar de „P.oJitische Korrespomdenz" uit Kon- stantinopel verneemt venvacht men daar dat de onderteekening van de vredespreliminairen te Baglsjekeui ophanden is. De vredesonderhandelingen zullen weer te Lon den worden gevoerd en daaraan zullen van de zijde der Balkanstaten weer de vroegere gevol machtigden deelnemen. Volgens de Griekse be bladen zullen de Balkan- houdgen ooien in hun antwoord op de nota der mogendheden verklaren, dat zij! haar bemiddeling Aanvaarden en de vijandelijkheden onmiddellijk zullen staken. De bondgenooten behouden zich voor, met de mogendheden over de op het oogen blik nog niet opgeloste kwesties, te discussiee ren. Uit Corioe wordt aan de bladen gemeld, dat de Grieksche autoriteiten officieel de consuls en den consulairen agenten van het einde der blokkade van de kusten van Epirus en Albanië in kennis stelden. Roemenië e n B u 1 g a r ij. e In het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije is een definitieve oplossing gevonden. Roemenië doet afstand van alle aanspraken op gebied aan de kust der Zwarte Zee, Bulgarije wordt uitgenoo- digd onder bepaalde voorwaarden Silistrië af te staan. Monteneg r o. De Montenegrrjn.seho ministerraad, onder voor zitterschap des konings, besloot, dat de Montene- grijnen den strijd moeten voortzetten, al moesten zij ook allen omkomen, om de eer van het vader land en het leger te redden. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Soeto- more, dat onophoudelijk uit Antivari munitie transporten naar den Tarabosch plaats hebben. Naar verluidt, zou een algemeene aanval op Skoe- tari ieder oogenblik te verwachten zijn. BELGIS. Gister, de tweede dag der staking, hebben geen groote veranderingen plaats gehad. Te Brussel heerscht volkomen rust. Groepjes stakers trekken door de stad om hen die werken aan te sporen zich bij hen aan te sluiten. De openbare diensten en de regies werken onbelem merd door. De staking blijft beperkt tot de grootindustrie. In het centrum is de toestand evenals eergis teren. Van de 51.000 werklieden werken er onge veer 5000. 4) Het hart vol angst en de oogen vol tranen, Zag hij ieder oogenblik naar het steile pad van den Aventijnschen berg om, maar zijn bewa- *ei') zijn beschermer, keerde nog immer niet terug. Zij hadden een eind weegs afgelegd, toen*eene slingering van het pad hun eensklaps het voor werp hunner vervolging deed ontdekken. Voor zoo verre zij bij het licht der vroegst opkomende sterren konden zien, daalde het in snelle vaart den stroom af. „Nu, allen Heiligen lof 1sprak het opper hoofd, „zij is in onze macht „Stil," zeide een hoofdman (een Duitscher), naast Martino rijdende, half fluisterende, „ik hoor bij gindsche boomen een geluid, dat mij Weinig bevalthoorhet gebriesch van een ros 1 bij mijn trouwe I daar is ook de glans Van een kuras." „Verder, mijne vrienden riep Martino, „de ïeiger zal den adelaar niet voorbijvliegen, Verder, verder!" Met vernieuwde kreten togen de voetgangers In de groote porceleinfabriek te La Louvière, waar?eergisteren allen werkten, is gister een deel der arbeiders in staking gegaan. Veldwachters trekken in alle richtingen door de streek. De stations worden door soldaten be waakt. Op tal van plaatsen is de burgerwacht opgeroepen. Gistermiddag was de toestand voor het centrum 22 800 mijnwerkers, 19.000 metaalbewerkers, 4950 andere werklieden staakten, dus ongeveer 600 meer dan eergisteren. Men gelooft dat de buurt spoorwegen in het centrum, die eergisteren den dienst hebben gestaakt, dien heden zullen her vatten, daar de directie heeft verklaard dat be ambten die den dienst heden hervatten geen loonverlies zullen hebben en niet gestraft zullen worden. Te Charleroi waren gister in staking 35,580 mijnwerkers, 22.200 metaalbewerkers, 10.000 glasblazers, 4050 andere werklieden. Over den duur der staking in de kolenbekkens is niets te voorspellen. De werklieden zijn zeer rustig. Men verwacht dat in de steengroeven en de mijnen binnen enkele dagen een klein deel der stakers het werk zal hervatten. In Henegouwen is het aantal stakers gelijk aan gisteren. Te Gent staken in 8 fabrieken alle werklieden, de andere fabrieken werken gewoon door. Te Antwerpen heeft alles zijn gewone aanzien. Op enkele plaatsen aan de haven wordt met on volledige ploegen gearbeid, op andere met vonder- kruipers.'' In het Luiksche staken 30.000 mijnwerkers, 29.000 metaalbewerkers, 1500 glasblazers, 4000 steenhouwers, 500 andere werklieden. Te Huy is de toestand onveranderd. Te Verviers heeft het stakingscomité tot nu toe 19.000 stakingskaarten afgegeven. Honderden werklieden vertrokken naar Duitschland en Frankrijk. FRANKRIJK. Omtrent een ernstig incident te Nancy geven do Parijsche bladen de volgend© lezing: Zondagavond woonden verscheidene Duitschers in het Casino-Theat.er te Nancy de voorstelling bij van een patriottisch stuk. Op een gegeven oogenblik begonnen zij te fluiten en voor Frank rijk beleedigende opmerkingen te, maken, hetgeen heftige protesten van den kant hunner huurlie den, twee Franscho studenten, uitlokte. De Duitschers zwegen en de voorstelling liep zonder nieuwe incidenten ten einde. Bij het uit gaan van den schouwburg wachtten de studenten de Duitschers op, die zich met hun drip dames naar „Brasserie Lorraine" begaven, en wierpen hun eenige schimpscheuten naar het hoofd. Daar in het genoemde restaurant, waar op dat oogenblik een honderdtal personen soupeerden, de studenten en de Duitschers hun heftige woor denwisseling voortzetten, verzocht de eigenaar; voort, totdat, zoodra zij het kreupelhout, dooi den Duitscher aangewezen, genaderd waren, een klein, maar saamgedrongen aantal ruiters, van tusschen het geboomte te voorschijn sprong en met gevelde speren in de gelederen der vervol gers viel. „Een Colonna! een Colonna!" „Een Orsini! een Orsiniwaren de kreten, op woeste en luide wijze gewisseld. Martino Di Porto, een man van groote kracht en wreedheid, en zijne ruiters welke meest Duitsche huurlingen waren, deins den niet voor den aanval terug. Neem u in acht voor de omarming des beers 1" riep de Orsini, toen zijn tegenstander, ruiter en ros, te gelijk door zijne lans getroffen, in het zand rolde. De strijd was kort en hevig, de volkomen wapenrusting der wederzijasche ruiters bevei ligde hen voor wondenmaar meerder schade leed het half gewapend voetvolk van den Orsini, waar het, de een door den ander voortgedron gen, de Colonna's trachtte terug te drijven. Na een regen van steenen en pijlen welke even weinig als hagel het zou hebben gedaan, de zware wapenrusting der ruiters beschadigde, werd het voetvolk ingesloten en verhinderde door zijn aantal de bewegingen der paardenterwijl de lans. het zwaard en de strijdbijl der tegen standers eene onmeedoogende slachting onder hunne ordelooze gelederen aanrichtte. En Mar tino, die er weinig om gaf, hoe vele er van zijn gemeen gevolg het leven lieten, ziende van hel lokaal den studenten, heen te gaan, wat zij dan ook deden. De Duitschers soupeerden nu kalm, daar nie mand hun een enkel woord toevoegde en verlie ten de brasserie op het sluitingsuur, omstreeks hall twee 's nachts. Toen zij zich naar het sta tion. begaven, om daar den trein van 2.40 uur naar Metz te nemen, werden zij gevolgd door hoogstens twintig personen, waaronder de twee studenten, die hen uitjouwden. Op een zeker oogenblik werden er een paar wandelstoktikken gewisseld, maar het is onmo gelijk te zeggen aan welke zijde het eerst ge slagen werd. Op het station zelf had geen enkele buitensporigheid plaats. Het incident had zoo weinig volk getrokken, dat de plaatselijke bladen van Nancy er in 't geheel niets van wisten. Maar wel wijdde de „Lothringer Zeitung", een anfi-Fransch blad van Messin. Maandagavond een lang artikel aan het incident, daarbij de feiten overdrijvend en er allerlei haren ten berge mij- ven de bijzonderheden aan toevoegend. iVolgens dit fantastische en tendentieuse ver haal, hetwelk het Wolff-agentschap zich haastte, naar alle vier hoeken van het. Duitsche rijk te seinen, zouden de Duitschers afschuwelijk mis handeld zijn, gedwongen zijn geworden op de knieën te gaan liggen en in die vernederende houding de Franscho officieren te groeten, die vroolij'k dit schouwspel gadesloegen. Er is van dit alles geen woord waar. De feiten hebben zich toegedragen, zooals hierboven is medegedeeld, en van dat alles zou niets ge beurd zijn, zooals er nog nooit iets gebeurd is aan de tallooze Duitschers, waaronder veel offi cieren, die des Zondags en op feestdagen de grens oversteken, om zich te Nancy te komen vermaken, als de bewuste Duitschers Zondag de lakt hadden gehad, zich te 'onthouden van het luchten hunner anti-Fransche gevoelens in een Fransche publieke vermakelijkheid. Men doet hier opmerken, dat, indien Franschsn in Duitschland een Duitsch-patriottisch stuk kwa nten uitfluiten en zich luidkeels kwetsende op merkingen ten aanzien van Duitschland permit teerden, zij waarschijnlijk protesten van dezelfde soort op den hals zouden halen. De uitslag van het ambtelijk onderzoek is nog niet bekend. De secretaris van 't Duitsche gezant schap, die gistermorgen op de Quai d'Orsay kwam vragen, of aan de Fransche regeering nauwkeu rige inlichtingen omtrent 't incident waren ver strekt. kreeg ten antwoord, dat de uitslag van het door den prefect.van Nancy ingestelde onder zoek nog niet te Parijs was vernomen. Een Havasnota zegt, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken gisternamiddag den Duitschen gezant, baron von Schoen, ontving, die inlichtingen wenschte in te winnen omtrent het incident te Nancy. Minister Pichon stelde den gezant in kermis van de reeds op het mini sterie van Buitenlandsche Zaken ontvangen inlich tingen en voegde hieraan toe, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, om de juistheid de zer inlichtingen vast te stellen, den staatsraad Ogier naar Nancy gezonden had om een volledig onderzoek naar de feiten in te stellen. ITALIë. liet gisteravond oift 7 uur uitgegeven .1 ulletin aangaande den toestand van den Paus luidt: De temperatuur is tegen den avond tot 38.2 graden gestegen. De ontsteking van de luchtwegen is eenigszins verergerd. De krachten van den zieke blijven bevredigend. Geleekend Marchiaiava, Amici. SPANJE. iDe Fiansehman Pedro Pac, die wegens mede plichtigheid aan den aanslag op koning Alfonso gearresteerd werd, is weder in vrij hei a gesteld, daar geen enkel bewijs van schuld tegen hem gevonden is. Verspreide berichten. Naar uit New-York gemeld wordt, had eer gisteren de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Pierpont Morgan. De lijkstoet be- stond uit duizenden personen. Alle klassen der bevolking waren daarbiji vertegenwoordigd. EN VOORAL "SMORGENS, 'S MIDDAGS EN 'SAVOND5 EEN KOP (36) d^t gijne vijanden voor het oogenblik belem merd werden door den wilde aanval en den wassenden kring van zijn voetvolk, (want de plaats des gevechts, schoon ruimer dan de voorgaande weg, was eng en nauw) gaf aan eenige zijner ruiters een teeken, en was gereed, naar de boot, die thans bijna uit hun gezicht verdween, voort te rijden, toen de klank van een hoorn, op eenigen afstand geblazen, door dien van een der hem omringende vijanden werd beantwoord. De kreet van: „Colonna ter ver lossing 1" weerklonk uit de verte. Eenige weinige oogenblikken verliepen, en een aanzienlijk aan tal ruiters, in. vollen draf, werd zichtbaar; de banieren der Colonna's wapperden trots aan het hoofd der schaar. „De droes hale de toovenaars! wie had kun nen denken, dat zij ons opzet zoo licht zouden hebben geraden gromde Martino. „Wij moeten hen niet afwachten, er -zijn er. te vele," en de en de hand eerst uitgestoken om hetvoor waarts 1 te bekrachtigen, gaf nu het teeken tot den terugtocht. Zijde aan zijde opgesloten en in volkomen orde, wendden de ruiters van Martino de teugels oin te ontvluchtenslechts het grauw, dat gekomen was om buit te halen, bleef over om geslacht te worden. Wel trachtten zij hunne aanvoerders na te volgenmaar hoe konden zij allen hoop voeden, den rennenden klepper en de scherpe lans hunner tegenstanders te ont gaan, wier bloed door het gevecht verhit was, en die een menschenleven, van hunne genade afhangende, niet hooger achtten, dan de knaap het wespennest, dat hy uitroeit Toen de me nigte naar alle zijden uit één stoof, ontsnapten eenigen inderdaad op de heuvelen, waar, de rossen hen onmogelijk konden volgen, en stortten anderen zich in den vloed, om naar de tegenoverliggende kust te zwemmen maar die genen, welke minder bedaardheid en ondervin ding bezaten en rechtuit vloden, bevorderden, daar zij den weg des vijands versperden, wel de vlucht hunner aanvoerders, maar vielen zei- ven, lijk op lijk, in de onverpoosde en onweder stane vervolging verslagen. „Dien booswichten geen kwartier verleend, iedere geslachte Orsini is een roover te minder, sla toe, voor God, den Keizer en de Colonna's!" dit waren do klanken der doodklok, voor die ontstelde en snevende vluchtelingen. Onder hen die terugweken, midden op den weg, die het meest voor de ruiters open lag. was de jonge broeder van Cola, zoo onschuldig in het bloedig gevecht medegesleépt. Hij spoedde voort, duizelig van ontzetting! arme knaap, mis schien nimmer te voren de zijde zijner ouderen of die zijns broeder ontwekende boomen verdwenen uit zijn gezicht, de oevers weken terug, repte zich verder, en achter zich hooide hij het getrappel der rossen de kreten de vloeken den wilden lach des viiatids, terwijl deze over dooaen en stervenden heenreuae. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1