Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Van alle zijden waren bloemen en kransen ontvangen, die vele wagens bedekten. O.a. had den ook de Dnitscho keizer, de koning van Italië en de president dier Fransche republiek kransen gezonden. Geferino Mender, de onlangs gekozen con servatieve burgemeester van Cient'uegos (provin cie Santa Clara op Cuba) is verleden week Vrij dag door een bende vermoord geworden. Een troep individuen wachtte hem op straat op en doorboorde hem letterlijk met kogels. Het motief van de daad moet van politieken aard zijn. Zes vernachte personen zijn reeds gearresteerd. De autoriteiten zijn van meening, dat deze moord lot een Moedigen strijd tusschen conservatieven en liberalen aanleiding zal geven. Op het motorjacht „Rubicon" aan de werf van Camper and Nicholson te Gosport bijl Ports mouth had gister een ontploffing van een pef.ro- loumtank plaats. Vier der opvarenden werden gewond. Aartshertog Frans Ferdinand zal bijl het huwelijk van prinses Victoria Louise tegenwoordig zijn als vertegenwoordiger van'den Keizer van Oostenrijk en zal dan keizer Wilhelm, den Tsaar en den koning van Engeland ontmoeten. Kiesrechtvrouwen hebben weer een land huis in brand gestoken, ditmaal te Hastings. Het is het huis, vroeger bewoond door het parle mentslid Ducros, die echter op 25 Maart verhuisd was en zijn meubilair had meegenomen, zoodat het pand leegstond. De brandstichters schijnen ontplofbare stoffen gebezigd te hebben, want ter wijl de brandweer bezig was, werden telkens kleine ontploffingen gehoord. De schade wordt op 6l)00 pond sterling geschat. Naar aanleiding van de wanordelijke tooneelen, in den laatsten tijd voorgekomen, en die de politie niet heeft kunnen verhinderen, heeft de regeering vergaderingen van kiesrechtvrouwen op andere plaatsen te Londen verboden. Men meldt uit Benghazi, d.ct. 15 dezer: Generaal Dalessandro bezette aan het hoofd van een mobiele colonne infanterie, cavalerie en artil lerie den 13en dezen' achtereenvolgens de heide oasen Goikel Seghir en Goikel Kebir en nam vervolgens met een stormaanval het kamp der Bedouïnen te Ebenina. De Biedouïnen vluchtten in verschillende richtingen, het kamp en een groote hoeveelheid munitie, groenten en materieel in de stad latend. De verliezen der Italianen bedroegen 4 dooden en 45 gewonden, terwijl de Bedouïnen 50 gesneuvelden op het tooneel van den strijd achterlieten. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 April. De behandeling van het ontwerp-Z i e k t e w e t werd bij de art. 46 en 47 voortgezet. Het amendement-Duys, om bij de bepaling van de premie het bedrijfsrisico op de werkgevers te leggen, werd met 46 tegen 5 stemmen verworpen. De artikelen zelve werden met 46 tegen 5 stem men aangenomen. Bij art. 52 (opbrengen van de premie) verdedigde de heer D u v s een amendement tot invoeging van een nieuw artikel 52 bis, met strekking, de Iaasste drie loonklassen van premiebetaling vrij te stellen. De heer Passtoors verdedigde een amende- ment-Aalberse, dat beoogt een grooter deel der premie in de laagste loonklassen op den werk gever te leggen. De heer Limburg lichtte een amendement toe van de heeren Treub en Teenstra, om in de laagte loonklassen de helft van de primie te laten betalen door den werkgever, J/4 door den verze kerde en >U door den staaten om in de hoogere loonklassen, hetgeen de gewone premie te boven gaat, geheel ten laste van den werkgever te leggen. De Minister ODtried de amendementen. Het amendement-Treub c. s. werd vervolgens verworpen, evenals de amendementen-Duys en Aalberse. Het artikel werd z. i. h. aangenomen. Bij art. 53 (betaling door verzekerden) verde digde de heer heer Duys een amendement tot verbetering van de redactié, teneinde conflicten tus chen arbeiders en werkgevers te voorkomen. De Minister verklaarde zich tegen dit amendement, dat nader door den heer Schaper verdedigd en gewijzigd werd De heer Nolens was ook tegen het«amende- ment op grond van een bezwaar, dat door den Minister gedeeld werd. Het amendent, door den heer Schaper weer in zijn vorige redactie hersteld, werd met 41 tegen 17 stemmen verworpen; het artikel z. h. s. aangenemen. Bij art. 54 (betaling, wanneer er meer dan één werkgever is) verdedigde de heer De W y k e r- s 1 o o t h een amendement, om den Raad van Arbeid te verplichten den werkgever, die voor andere werkgevers premie heeft betaald, in te lichten, voor welk deel hij de premie op die andere werkgevers kan verhalen. De Minister wilde na een wijziging het amendement overnemen. De heer Duys vreesde, dat nu het amende ment alle beteekenis zou missen. De heer De Wijkerslooth verdedigde voorts een tweede amendement om den werkge vers mag verkavelen, hetzelfde recht te geven als de verzekerde heeft nl. om te doen invorderen door den ambtenaar. L)it amendement werd na bestrijding door den Minister aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. De heer P a t ij n verdedigde een araendement op art. 65 van de strekking om de ongelijkheid te doen ophouden, dat de premie van den werk gever bij dwangbevel kan worden ingevorderd, van den arbeider niet. Hij- wilde ook tegenover den arbeider invordering bij dwangbevel. Anders krijgt men een klassewetgeving. Buitendien is het ook in het belang van den arbeider. Immers als de overheid geen dwangarbeid kan gebruiken moet de Raad van Arbeid tot een gewoon proces overgaan, dat veel erger is voor den betrokkene. De Minister had geen bezwaar tegen het amendement. De heer Limburg had daarentegen bezwaar tegen heel de invordering bij dwangbevel. Hij vond deze in strijd met de grondwet omdat hier eon gewone eigendomsactie is. Heden voortzetting Uit den Taunus. Reuter seint ons uit Homburg vor der Höhe Prins Ernst August, hertog van Brunswijk Lu- neburg heeft Koningin Wilhelmina op Hohemark een bezoek gebracht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 22 April, des avonds te 8£ uur. Raad van State. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, luit.-generaal W. Cool, heeft gisteren in handen van den waarnemenden vice-presidrnt het oudste lid van dien Raad, mr. De Nerée van Babberich, den ambtseed afgelegd en zitting genomen. Directeur Rijkspostspaarbank. Het Hdbl. meldt, dat de heer P. J. F. Dubois, directeur der Rijkspostspaarbank, voornemens is met 1 September zijn ambt neer te leggen. Dit besluit van den heer Dabois houdt verband met het bereikt hebben van den 65-jarigen leeftijd. Minister de Marees van Swinderen. De minister van Buitenlandsche Zaken vertrok gisteren naar Frankrijk teneinde mevr. De Marees van Swinderen op haar reis naar Amerika tot aan de Fransche haven van vertrek te vergezellen. De minister wordt Vrijdag weer in 's-Graven- hage terug verwacht. Pensionneering van gemeente-ambtenaren. Men meldt uit 's-Gravenhage De burgemeester en wethouders van Financiën en van Pensioenen, de heeren Simons en De Wilde werden heden door den minister van Binnenland sche Zaken in audiëntie ontvangen in verband met de bezwaren, die het college van B. en W., ook na kennisneming van de nadere mededeelin- gen der regeering, tegen het wetsontwerp tot pensionneering van gemeente-ambtenaren meent te moeten handhaven. Ryksmiddelen. De maand Maart heeft tegenover haar naam- genoote in 1912 ten opzichte van de Rijksschat kist geen goede figuur gemaakt. In hoofdzaak ligt dit natuurlijk aan de vroegere Paaschdagen, met de voorafgaande Stille Week, die het vorige jaar in April vielen. Toch zou het verschil van bijna" 3 ton zijn weggevallen, als niet juist de Succes sierechten dat bedrag minder hadden opgebracht, daar de overige middelen, met eenige schomme lingen hier en daar, elkaar vrijwel gelijk bleven. In de thans verloopen 3 maanden bedroeg de meerdere ontvangst bijna 1.2 milloen, zoodat het surplus merkbaar is geslonken en er aan de ra ming van 3 gemiddelde maanden ruim 6£ millioen te kort komt, welk bedrag echter alleen gehaald kan worden uit de achterstallige directe belastingen. Groote Sociale Cursus. Maandag-avond werd de groote Sociale Cursus van vier weken georganiseerd door liet Con ti aal Bureau voor de K. S. A. in overleg met het R. K. Vakbureau op eenvoudige wijze geopend. Mr. Aalberse sprak een kort woord van wel kom, wees op het groote gewicht van dezen cursus, en noemde het een zeer verheugend ver schijnsel, dat zich 24 deelnemers hebben aange meld, waarvan 18 uit de R. K. Vakbeweging. Daar hel minimum op 10 was gesteld, is zeker de verwachting ver overtrroffen. Daarna werd onmiddellijk met het practisch onderwijs begonnen. Zooals reeds is meegedeeld, wordt thans van 14 tot 27/April 't eerste deel van den cursus gegeven, omvattend©: lo. een algemeen© inleiding over de sociale vraagstukken (Sociale Quaestie, Arbeiders-, Middenstands- en Landbouw vraagstuk, Liberalisme, Socialisme), en 2o. het arbeidscontract (Arbeidsloon, Arbeidsduur, Vak organisatie, Werkstaking en Uitsluiting, Collectief arbeidscontract en Scheidsgerecht, Coöperatie). Deze onderwerpen worden 's morgens (van 9 tot 12 uur) en 's avonds (van 8 tot halt 11 uur) gegeven. Des middags worden van 35 uur gegeven practische onderwerpen (Voorzitter, Secretaris, Penningmeester), apologetisch© onderwerpen (God, Christus, Katholicisme en Protestantisme) en economische onderwerpen (Volkshuishouding: en volkshuishoudkunde, Railverkeer, Waard© en Prijs, Geld, Muntvraagstuk). Het tweede deel van dezen cursus, hande lende over Sociale Wetgeving en Sociale Verze kering, zal op een later te bepalen tijd waar schijnlijk in 't najaar worden gegeven. De Gelderlaad te Konstantinopel. Onze correspondent te Konstantinopel schrijft d.d. 12 dezer: Aan boord van de „Gelderland" heeft gisteren in den vooravond een bijzonder welgeslaagd feest plaats gehad, dat de commandant en de offi cieren den velen families en verderen notabe len. bij wie ze hier zooveel gulle vriendschap en gastvrijheid ondervinden, aanboden. j Het schip was met vlaggen versierd en in ten tuin vol mooie planten en heerlijke bloemen ver anderd. Er waren een honderd gonoodigden uit de diplomatieke en verdere aanzienlijke kringen. Het feest had een zeer opgewekt karakter. De scheepsmuziek zorgde voor d© dansmuziek. (N. R. Crt) „De aap uit de mouw". Men schrijft aan de „Msb.".: De. opzet van de Tentoonstelling „De Vrouw 18131913", welke 2 Mei a.s. te Amsterdam zal worden geopend, heeft heel wat geschrijf en gewrijf tengevolge gehad. Die opzet was „rood" en stond zeer sterk in het treken van het Vrou wenkiesrecht. Er was than ook absoluut niet aan gedacht, om Katholieke vrouwen voor de samenstelling dezer tentoonstelling te vragen. Zoodra men echter een fiasco voelde en van Katholieke zijde gewezen werd op deze zeer een zijdige tentoonstelling van wat door de vrouw in de laatste eeuw zou zijn verricht, ward van koers veranderd. Tal van Katholieke dames \^>r- den nu in commissies gevraagd en velen hebben zich laten verschalken en zijin met allerhande schijnredenen komen aandragen, om haar toe treden tot deze tentoonstelling' te vergoelijken, ondnaks de vele waarschuwingen, welke werclen gegeven. Maar de tentoonstelling was immers niet „rood"1 meer, propaganda voor Vrouwenkiesrecht zou immers niet worden gemaakt, er mochten „geen zieltjes worden gewonnen", en ook andersden kenden en andere dames waren „vergeten", enz. Bedoelde Katholieke dames zelf hielpen braaf mee, om die dingen weg; te doezelenen haar situatie, waarmee zijl zelf niet weinig verlegen zaten af en toe, te redden. Thans wordt evenwel gepubliceerd een schrijj- veri door het TentoonstellingSbestuur gericht aan H M. de Koningin, d.d. 8 Maart 1913. Daarin wordt, nadat H. M. de Koningin verzocht is hij! de opening der tentoonstelling tegenwoordig te zijn of anders er zich te doen vertegenwoordigen (welk laatste verzoek is ingewilligd) bet volgend© gezegd „De politieke zijde, die een deel onzer ten toonstelling en veel van het gesprokene in de congreszaal eigen zal zijn, weerhoudt ons Uw© Majesteit eerbiedig te verzoeken het Bescherm vrouwschap over onze tentoonstelling te willen aanvaarden". Wij twijfelen er geen oogenblik aan of de betrokken Katholieke Dames zullen ook dit wel weer weten goied te praten, het trachten ten minste. Er komt evenwel klaarheid voor wie zich op nuchter standpunt stelt. De zaak is uiterst leerzaam, dat is zeker. Mgr. J. H. Drehmanns. De katholieke pers van het diocees Roermond bevatte aan den vooravond van den 70en verjaar dag, welken de beminde Kerkvoogd heden viert, hooggestemde artikelen ter huldiging van den doorluchtigen jubilaris. Wij laten hier volgen wat de »N. Venl. Crt." Schrijft Limburg had een Joseph Drehmanns noodig. Een sociale ziener in deze tyden van sociale nooden. Een Bisschop heeft geen voorkeur voor den eenen of anderen stand. Mgr. verklaarde het zelf, nog voor korten tijd, aan de hem omringende middenstanders. Inderdaad. Niet alleen geen voorkeur, maar de zorg des Bisschops over het zieleheil der geloo- vigen allende armsten zoo goed als de rijksten, zoowel intellectueelen als eenvoudigen. De geschiedkundige, die de faits et gestes van Roermonds huidigen bisschop sedert Februari 1900 te beschrijven zal hebben, heeft eene dankbare taak. Het openbaar katholiek leven ging met reuzenschreden voorwaarts dit getuigen de, onder mgr. Drehmanns' episcopaat gestichte ka- thol.-dagen, waarop mgr. bij voorkeur verschijnt en spreekt. Het religieuse leven is inniger en algemeener geworden de kerken 's morgens en de volle communiebanken, ook in de week, bewijzen dit. Is dit resultaat vooral niet te dan ken aan de geestdriftige overtuiging, waarmede Limburg's Bisschop den aandrang des Pausen volgde en de geloovigen, ook reeds de kinderen, uitnoodigde tot het aanzitten aan 's Heeren disch, dagelijks of althans veelvuldig Zou het onbescheiden wezen bij deze gelegen heid te memoreeren, dat het werk der Altijddu rende Aanbidding die heerlyke plant in Duit- sche gaarde 't eerst opgemerkt in ons diocees gesticht is vooral op aandrang van den devoten Professor aan het Groot Seminarie, nu mgr. Drehmanns. En de kerkelijke kunst, heeft zij niet een vurig voorstander in dezen Bisschop, naar wiens rede voering, ter Tentoonstelling te Aken uitgesproken, met bewondering geluisterd werd Wij stippen slechts deze enkele puntjes aan. 'tls verre van ons een evenbeeld dat een toonbeeld zou wezen te willen schetsen. Aan meer bevoegden die taak. Als wij echter den hooggeëerden jubilaris dur ven prijzen als waardig en minzaam, doortastend en onvermoeid, dan duiden wy slechts kenmer kende en algemeen bekende eigenschappen aan van dezen Prins der Kerk, wien wij nog vele voorspoedige jaren op den Roermondschen Bis- schopstroon toewenschen, tot eigen heil en dat der geloovigen, tot roem en eer van Christus' Kerk. Moge Gods rijkste zegeningen op onzen veelge liefden Bisschop neerdalen Dat bidden wij. W&arbene&fc Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 April 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 te Horta. Laagste barometerstand 724.5 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 22 April 1913, des n.m. 2 uur, staan o. m. de volgende voor stellen 1. Verzoek van A. van Wagtendonk om eervol ontslag als onderwijzer aan school D (Hoofd de heer J. Hage). 2. Benoeming van een onderwijzer aan school D (Hoofd de heer J. Hage). Voorgedragen worden 1. D. Hoek te Hiliegersberg. 2. W. P. Moret te Bergschenhoek. 3. A. v. d. Wilt te Vierpolders. 3. Voorstel tot periodieke verhooging" van de jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium Dr. W. C. K. Capel. 4. Rekeningen van de Gasfabriek, de Drink waterleiding over 1912, met advies van de Com missie voor de Financien en de Belastingen. 5. Wijzigingen der Gemeente-Begrooting, dienst 1912 en 1913. 6. Voorstel tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belastingen op de gebouwde eigendommen, dienst 1013. 7. Nader voorstel om inzake de aanhangige pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren, in verband met de in de wetsontwerpen door de Regeering gebrachte wijzigingen, het door den Raad in de jongste vergadering vasigestelde adres door een ander te vervangen. 8 Adres van Regenten van het Weeshuis der Hervormden, betreffende het aanbod inzake den bouw van een nieuw Ziekenhuis, met ongunstig prae-advies van Burgemeester en Wethouders, en voorstel van dat College om thans te besluiten tot oprichting van een nieuw Stads-Ziekenhuis van gemeentewege. 9. Voorstel tot wijziging van art. 18bis der verordening op de tapperijen, logementen, open bare vermakelijkheden, optoenten en den handel in gebruikte roerende goederen (Gemeenteblad no. 43 van 1911). 10. Voorstel tot wijziging van art. 4 der ver ordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand (Gemeentebladen nos. 62 van 1911 en 24 van 1912). 11. Vcorstel tot wijziging van de verordening op de particuliere banken van leening, vastgesteld, ingevolge art. 37 der Pandhuiswet 1910 (Staats blad no. 321), door invoeging van een art. 6a. 12. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte, begrensd door Bakkershaven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven. 13. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende eenige bepalingen in het belang der veiligheid vau het personenvervoer met sommige middelen van vervoer te water. 14. Voorstel tot wijziging van art. 7 der ver ordening, waarbij de Raad het benoemen en ont slaan van gemeente-ambtenaren en -bedienden aan anderen opdraagt, krachtens art. 145 der Ge meentewet, in dien zien dat bij vaste benoeming van reeds tijdelijk aangestelde werklieden en wan neer voor het aanstellen van werklieden de be middeling van de arbeidsbeurs wordt ingeroepen, kan worden afgeweken van de bepaling, dat een oproeping van sollicitanten moet plaats hebben. 15. Voorstel tot het instellen van een Schoon heidscommissie, met het doel om desgevraagd van advies te dienen over bouwontwerpen en ontwer pen van terreinindeeling uit een oogpunt van welstand en architectuur, in het belang van een behoorlijke bebouwing. „Roomseli Tooneel". De Rotterdamsche vereeniging, die in haren veelzeggenden naam haar loffelijk streven aan duidt, heett voor de tweede maal hare jeugdige kunst wel ten dienste willen stellen tot een pro pagandistisch doel, dat alleszins actueel mag heeten. Daartoe door het bestuur der R. K. Kies - vereeniging Recht, Plicht en Orde" uitgenoodigd, gaf sRoomsch Tooneel" gister-avond in de Bonds- gehoorzaal de zesde opvoering van »Mijnheer de Senator", het driebedrijvig blijspel naar het Duitsch van Franz von Schönthan en Gustav ICadelburg, (vertaling Joh. Haus), dat te Rotterdam herhaal delijk met groot succes is opgevoerd. Deze nieuwe opvoering in de nette Bondsgehoor- zaal was zeker uitnemend verzorgd. Het podium prijkte met eenig levend groen ter weerszyden en trok de welverdiende aandacht vaq een groot en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2