Gemeagd Nieuws. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. H a it d pi I hari c h ten net publiek, waaronder ook een aantal eerw. geestelijken, eerw. broeders en tal van aanzien lijken dezer stad werden opgemerkt, en ook voor de moeilijk te ontberen muziek was gezorgd de pianist, de heer De Leur en de violist, de heer ^oorhuyzen, deden ons tusschen de bedrijven een aardig stukje muziek hooren. Toch konden wij aanvankelijk niet zeggen, dat deze opvoering ons zoo voldeed als die welke wij reeds tweemaal in den Tivoli-schouwburg te Rot- terdam zagen. De groote zaal van den Volksbond bleek voor deze töoneelisten minder gunstig te Z1jn de acteurs waren aanvankelijk moeilijk te veistaan; maar allengs wisten zij zich meer bij de localiteit aan te passen, waardoor het succes der uitvoering te meer verzekerd werd. Let verloop van dit tooneelspel behoeven wij voor onze lezers, die wij er reeds voldoende mede deden kennis maken, wel niet uiteen te zetten. 1 Is, zooals men weet, de geestige vertolking van de groote waarheid, dat geld en stand niet het ware huwelijksgeluk brengen, als hart en hoofd aan de echtverbintenis vreemd blijven. De hoog hartige senator van het machtige Hamburg en de gedweëe echtgenoot van een geboren Andersen, die zich meer haar geboortenaam herinnert dan den familienaam, dien zij bij haar huwelijk heeft aangenomen, doen dit in hun onderlinge verhou- ding en in heel het gezamenlijk familieleven maar te zeer uitkomen. De verschillende aardige scènes, die dit in 't licht stellen, kwamen door het toewijdend spel dezer dilettanten, die men met zoo dadelijk van beroepsacteurs zou onderscheiden, alleszins tot hun recht. Zoowel de dames als de heeren waren ln hunne onderscheidene rollen zeer goed. In de waardigheidsscène gaven vooral de dames voor treffelijk spel en in de overredingsscène als ror. Gehring met den gloed van overtuiging een koude geooren Andersen in een warm lievende mevrouw Mittelbach omtoovert was hij, die de 1Q1 van den advocaat der liefde speelde, zeer Gok herr Mittelbach, die ten slotte, dank ZIJ het fijn vernuft van zijn vriend, toch het ware huwelijksgeluk vindt, deed ons den beproef den schoonzoon voortreffelijk zien. De senator Andersen, die een beetje veel den koopman ver- "ed, hadden wij liever iets deftiger gezien, maar was overigens mede zeer goed. Ook de andere roeer ondergeschikte rollen werden met toewijding vervuld, bijzonder die van Sophie Petzoldt, waar ZIJ het gegeven eerewoord stelt boven de geschre ven echtbelofte. «Roomsch Tooneel" heeft ons ook hier, waar de kunst tal van minnaars telt, hare jeugdige kunst doen bewonderen. Zij heeft het Schiedamsche Publiek een recht geuotvollen, gezelligen avond bezorgd. In de lange pauze deed zich die gezel- hgheid nog meer kennen, toen door tal van volijve rige dames, mede ten bate van het beoogde doel, verschillende ververschingen werden geboden, waarbij men zoo gaarne haar ijvervol pogen loonde. Waar de netto-opbrengst van een en ander geheel kwam ten bate van de strijdkas der kiesvereeniging, vertrouwen wij, dat die eene alleszins noodige versterking heelt gekregen. Op <le meer gebruikelijke wijze is hier ten bate van het lofwaardig doel door veler samenwerking Seyverd. Het bestuur onzer kiesvereeniging, dat daai toe het initiatief nam,eD allen die 't bereidwillig steunden, daarvoor onzen welgemeenden dankl Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 1 en van 24| uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behanger. Behanger (halfwas). Behangersjongsn. B o n s Iructieb ank werker. Bistillafeurs jongen. Goudsmidsleeding. Bur] ogem akersleerling Jongen voor rijwiel zaak. Kappersleerling. Kistenmaker (kelder). K1 eermaker (halfwas) "°cj,knecht voor melk inrichting. I.oo 'Pjongen. Meubelmaker (halfw.) Me abelmakers j ongeil Ondermouter. Plaatwerker. Scheepmakersjongen. Schilder. Schildersleerling. Schoenmaker (halfw.). Smidsjongen. Stukadoor. Vuurwerker Dagdienst'bode. Dagmeisje (R. K). Meisje voor was- scherij. Matrassenmaker (halfwas). Voor DuitschlandFabrieksarbeiders. Te Vlaardingen: Bakker (halfwas). Aangeboden Arbeidskrachten. ongste bediende. Bartier. Trnmerman. Be Directeur verzoekt aan hen, die verzuim- eri berichten of zij aan een opgegeven adres geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Sjouwer Stoker. Werkster. Hoogwater teSchiedam:Donderdag 17 A-pril v. m. 1.03, n. m. 1.24. Iloor B. en W. dezer gemeente is tijdelijk met de waarneming van lessen aan school G belast mej. C. J. van der Hor, te Heenvliet, en Zulks gedurende het ziekteverlof van den onder- Wijzer L. van den Tempel. Giste r-m orgen werd de politie ter assistentie geroepen, omdat in het Broersveld een drietal vrouwen twist hadden en elkaar klappen toebrachten. Zij maakte een einde aan de twist door de vrouwen heen te zenden. Gister-middag werd de politie in een woning in de Gorze te hulp geroepen, omdat een zoon zijn stiefmoeder zou mishandelen. Bij de komst der politie was die zoon echter verdwenen. "Gister-avond omstreeks 7 ure zou een jongen van uit den tuin van het Volkshuis aan de Lange Haven met een flobertpistool op een kat schieten, maar schoot mis, waarbij het ko geltje ging door de ruit van een nabijgelegen woning en daar door de deur van de bedstede in de kamer. Feu 15-jarige zoon des huizes, die voor het raam zat te lezen, werd niet getroffen. Pro ces-verbaal is tegen den dader opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Ecu bootwerker bemerkte gistermiddag, dat op de voormalige begraafplaats, gelegen benedendijks! tusschen den Schoonebergmveg en den Pieter-d Ilooghweg, een graf was opengebroken, meldt de „N. R. Crt.". Na verwijdering van de graf zerk heeft 'men een kist opengebroken en een partij koper en lood, waarmede dezei kist van binnen bekleed was, gestolen. Het lijk was daar door gedeeltelijk zichtbaar geworden. Ongelukken. Gistermiddag is naar het Zie kenhuis gebracht de matroos K. W. B., van het stoomschip „Itqlia", liggende in de Rijnhaven, te Rotterdam1, die bij1 het openleggen der luiken in het ruim1 is gevallen. De nian is zwaar inwendig gekwetst. Te Haarlem sloeg aan' de Baan een dissel wagen met twee paarden bespannen en bestuurd door den pikeur Persoons op hol. De wagen slingerde eerst een lantaarnpaal en daarna een tram paal om. Persoons viel van den wagen, maar hield de teugels vast. Hij; werd meegesleept, en bleek toen de paarden tot staan waren gebracht, zoo ernstig gewond te zijn, dat hij in «Je Maria- stichting moest worden opgenomen. Treinbotsing. Gistermorgen is op het stations-emplacement te Apeldoorn een locaal- trein uit Dieren in botsing gekomen met een rangeer-locomotief. Door sterk remmen der beide machinisten werd een ernstig ongeluk voorkomen. Beide machines werden zwaar beschadigd. De rangeer-locomotief liep uit de rails. Persoonlijke ongolukken hadden niet plaats. Een schatgraver. Bij het bouwen eener woning voor den heer G. v. d. Poll te Oudewater stootte bij het leggen van een vloer de tuinman J. v. D. met een spade op een koperen schotel, die bij onderzoek 1370 aan rijksdaalders bevatte. Oplichting. Sedert 8 dagen is uit 's-Gra- venhage verdwenen een middelmatig lange man plm. 30 jaar, vermoedelijk een Engelschman, ge kleed met blauw colbertcostuum korte, lichtbruine demi-saison, ronde, zwarte fantasiehoed, lage schoenen en lichtblauwe kousen. Hij heeft blond haar met een scheiding in het midden. Hij had bjj zich een aantal chèques van de Parr's Bank limited Heme Bay aan toonder. Hij heeft hier zoo'n chèque verzilverd en later bleek, dat het gedeponeerdé bedrag was over schreden, zoodat deze chèque niet meer betaal baar was. De aandacht wordt op die man gevestigd. Hij onderteekende met den naam H. R. Baai- bergen. Bij vinding wordt opgave van zij» adres ge vraagd door den commissaris van politie in de le af'deeling aldaar. Te Neuzen, zijn naar de aN.R.Ct" meldt, op verzoek van de maréchaussée te Hulst aange houden A. van D. en P. L., kooplieden te Rot terdam, die Maandag in Hulst eu omstreken bij verschillende ingezetenen waardelooze voorwerpen als antiek porselein trachtten aan den man te brengen en daarin op verschillende plaatsen ook geslaagd waren. Pokken. De laatste pokkenlijder is thans uit uit de barak te Enschede ontslagen, zoodat in de gemeente Enschede en Lonneker de ziekte geheel 's geweken. Brandstichting. Verleden week woedde er te Helmond een hevige brand. Een groote schuur, sinds eenige maauden in gebruik bij de firma De Wit Co. voor de berging van ruwe katoen ging geheel in vlammen op. Hoewel aan vankelijk aan broeiing der katoen gedacht werd, liepen er al spoedig andere geruchtan naar aan leiding van uitlatingen van zekere C. v. d. S. Deze, een goede bekende der politie, is nu onder verdenking van brandstichting in voorloopige hechtenis genomen. Het conflict in de kleeding-indus trie te Amsterdam. De gistermiddag door de vertegenwoordigers der drie betrokken werk liedenorganisaties en het bestuur der maatpa- troonsvereeniging gesloten loonsovereenkomst, werd gisteravond in een gecombineerde bestuursverga deringder beide patroonsvereenigingen bekrachtigd. De verschillende ledenvergaderingen der drie werkliedenorganisaties aanvaardden met overgroote meerderheid van stemmen de voorgestelde rege ling, met gevolg, dat heden, zoowel bij de maat- patroons als bij de confectiepatroons, annex maat- zaken, overal de arbeid wordt hervat. Diefstallen. Men schrijft, ons uit Amers foort: Verleden week, tusschen Dinsdag en Vrij dag. bleken hier diefstallen gepleegd in tijdelijk onbewoonde huizen. Toen de bewoners thuis kwa men. vonden zij alles overhoop gehaald en ver misten zij een en ander. De récherche is er in geslaagd,, gisteren de daders aan te honden, twee jongens van 14 en 1.5 jaar, van goeden huize. Woensdagavond, omstreeks 7 u,ur, wisten zij een perceel aan de Blankenhei mstraat binnen te komen, waar zij een horloge en een elfecten- trommel stalen, en Donderdagmiddag langs den achterkant een perceel aan den Stationsweg bin nen te dringen, waar zij; zilveren servetringen en vorken en lepels bemachtigden. Hel horloge werd voor f 10 verkocht, en de deugnieten schaften zich voor f4 een revolver aan om zich te kunnen verdedigen. Ziji kochten een pannetje en gingen daarmee en met het zilverwerk naar Birkhoven, waar zij- trachtten het zilver te smelten. Toen dit niet gelukte, be groeven zij daar den buit, dien ze gisteren onder politietoezicht weer moesten opgraven. Ai het gestolen© is opgegraven, de ledige trom mel is opgevischt uit de Beek, en de papieren daaruit zijn, voorzoover ze niet werden gebruikt om het vuurtje aan te maken," mede terugge vonden. De jongens zijn ter beschikking van de justitie le Utrecht gesteld. Ook hier schijnt weer verderflijke lectuur niet vreemd aan het groote leed, dat deze jongens over hun familie hebben gebracht. (N, R. Crt.) De ramp d e r »T i t a n i c." De termijn Voor de indiening van vorderingen tegen Ocean öteam Navigation Company, wegens verhezen, geleden bij de ramp der nïitanic," is door de federale gerechtshof verlengd, op verzoek van advocaten, die ongeveer zestig eischers vertegen woordigen Een van hen, die pleit voor zeven personen, in Zwitserland woonacntig,;verkreeg een uustel van 30 dagen de andere, die meer dan 50 immigranten vertegenwoordigt, verkreeg een uitstel van een week In het geheel werden thaiis 685 eischen tot schadeloosstelling ingediend, tot een bedrag van 117.746.604. Geen nieuwe vorderingen kunnen thans nog ingediend worden. De verdwenen millionnair. In de zaak van den vermisten Amerikaanschen million nair J. W. Martin uit Memphis, Teunessee, is door de Londensche politie nog geen klaarheid ge bracht. Volgens inlichtingen zou hij gezien zijn in ge zelschap van een dame. De recherche tracht haar op te sporen. Telegrammen uit New-York melden dat het handelshuis, waarvan Martin directeur was, de vennootschap Martin, Phillipps and Co., eergister een verzoek om faillissement heeft ingediend. W. J. Burns, de groote Amerikaansche detec- tieve, die door de familie van Martin in den arm is genomen om licht in deze duistere zaak te krijgen, vertelde gister aan een reporter te Lon den, dat hij nog belangrijke telegrammen uit Amerika wachtende is. Niet vooraleer deze in zijn bezit zijn, kan hij iets naders omtrent zijn onderzoek mededeelen. Hoed enspelden. Gisteren trad de nieuwe politie-verordening, waarbij het dragen van hoe- denspelden zonder dopjes te Berlijn op straffe van boete verboden is, in werking. De conduc teurs van de electrische tram hebben last ont vangen, om toe te zien dat er geen overtredingen van de politie-verordening voorkomen. Een moedige daad. De opvolger van kardinaal dr. Nagl als prins-aartsbisschop van Weenen, dr. Friedrich Piffl, heeft blijk gegeven een groote tegenwoordigheid van geest en moed te bezitten. Den vierden van deze maand kwam dr. Piffl uit de binnen-stad en paseerde juist de Renngasse, toen plotseling een op hol geslagen span paarden kwam aanrennen. De voorbijgan gers vluchten en zeker hadden de dieren ernstige ongelukken veroorzaakt, indien niet dr. Piffl met groote tegenwoordigheid van geest en kalmte de paarden in den weg ware getreden, hen bij de teugels had gevat en met groote krachtsinspanning tot staan had weten te brengen. De menschen juichten den koenen redder in priesterkleed toe, maar deze trok zich snel in de menigte terug en bleef aanvankelijk onbekend. Tot een week later de personen, die bij 't voorval tegenwoordig waren, in de gepubliceerde portretten van den opvolger van kardinaal Nagl den moedigen prelaat her kenden. de Universiteit en leerlingen van het Lyceum tegen de Duitsche leeraar prof. Million. De prof. wilde om 5 uur na beëediging zijner lessen, naar zijn woning gaan, toen hij op straat een 500 tal studenten en Lyheumleerlingen ontmoette die hem begroetten met de roep »A Berlin, A Berlin," Nieder Million. »Den Elzas willen wij hebben", eerst na een kwartier gelukte het den prof. met behulp van politie om zijn weg voort te zetten. Manifestaten gingen toen uit el kaar, doch verzamelden zich weer op de Boulevard St. Michel en begaven zich met de tricoleur voorop naar de Place de ia Concorde, waar zij de vl3g op het standbeeld der stad Straatsburg plaatsten. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Op 17 Februari had de 31-jarige J. d. J., huis vrouw van T. R H. te Schiedam, den muntgas meter in haar woning geopend en daaruit een aantaltwee-en-een-halve-centstukken weggenomen, tot een bedrag van ruim 7.50 gulden. Eisch, wegens diefstal door middel van verbre king, een week gevangenisstraf. BERLIJN, 16 Maart. Uit Parijs wordt aan de ïBerliner Zeitung" geseindGisterenmiddag had een heftige demonstratie plaats van studenten van De Hofvijver. De Haagsche rechtbank heeft gister beslist, dat de Hofvijver toebehoort aan den Staat en niet aan de gemeente 's-Gravenhage. In hoofdzaak berust die beslissing hierop, dat in de dagen van de Republiek de Vijver behoorde tot de landsdo- meinen -afkomstig van de Graffelijkheid daarna kwamen deze aan den Staat. De vijver is dus eigendom van den Staat, tenzij de gemeente bewijst, dat de Staat den eigendom heeft verloren en deze aan de gemeente is gekomen. Het beroep van de gemeente op een besluit van den Conseiller d'Etat. Intendant Général en du Téror Imperial en Hollande van 10 Juli 1812 kon daartoe niet strekken, omdat niet blijkt, dat de Vijver behoort tat de daarin bedoelde »travaux public", in tegendeel bestaat het vermoeden, dat de Intendant den Hofvijver als annex van de Hofgebouwen aan het beheer van het Rijk wilde laten. Ook in het Kon. besluit van 1820 werdt de Hofvijver niet genoemd wel werden deze cognitiën op den Vijver betrekking hebbende aan de gemeente afgestaan. Daar daaruit volgt niet, dat de eigendom nu aan de gemeente kwam. En al staat de Vijver op het kadaster ten Dame van de gemeente, dit bewijst niet anders dan de persoonlijke opvatting van de ambtenaren bij het opmaken van het kadaster. Dat het onderhoud van den Vijver door de ge meente geschiedt, bewijst ook niet van eigendom der gemeente. Aldus werd de eisch van den Staat toegewezen en der gemeente verboden, om over den vijver als eigenares te beschikken ener werken in aan te brengen. Geboren: 14 April. Jacoba, d. v. K. Onver- wagt en A. den Held, L. Haven. Binnengekomen schepen. 16 April schoener „Sterne", kapt. O. Schuitema, met ballast van Londen, ligplaats Voorhaven, om flesschen te laden. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 April. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 12 April. 12i/4 14 April f 1214 15 April, t I21/4 16 April f 121/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 15 Apr. 16 Apr. Moutwp:13i/2 I3ys Jenever: 17i& 17ys Amsterdam sc he proef.: 19.19. Spoeling:0.90 0.90 Stemming op hedenkalm. Spiritus. 15 April. Graanspiritus f 23a 123'/4 Melasse-spiritus f20— a f 20'/4 Ruwe spiritusf 103/4 a f Stemming op heden: kalm. 16 April, f 223/4 a f23'/4 f20- a f 20'/4 f 10» 4 a f - HAMBURG, 15 April. mk. 33- b., Apr/Mei. 33— b., Mei/Juni 33— b., stemming vast. PARIJS, 15 April per hectoliterper April fr. 43.50 a 43.75, per Mei fr. 43 a 43.25, per 4 md. van Mei fr. 42.75 betaald, per 4 laatste md. fr. 43 a 43.25, per 3 md. v. Oct. fr. 42.75 a 43, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 15 April. 62i/j 14 April. 62 CHICAGO Mais Mei Juli Sept. 15 April. 55 55i^ 56' 14 April. 55i/8 55tyg 567e R o g g vast. Loco 15 April. 633/4 14 April. 62— Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3