Dagblad voor Schiedam en fonn rinn finn rnn *J e 1169 xic fbUz::,! 19 De oorlog op den Balkan. Jaanraog. Donderdag 17 April 1913. Gratis Ongevallenverzekering f feuilleto n RIENZI. 10600 overeenkomstig op ie polis vermelie voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand ^0 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 o regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren De verzekerin ,T in"ilidit/it5 Z U U voet" ÓHÜgI |(J|J Mj (J [j een duimw door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bij verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Elisabeth Johanna Tan Velzen, geb. van Bohemen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Broersveld 55; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze ekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De 6)ecretar%s, V. SICKENGA. De vijandelijkheden gestaakt. Het schijnt vast te staan, dat tusschen de Turken en Bulgaren geen bepaalde wapenstilstand gesloten is, maar dat wederzijds overeengekomen is, de vijandelijkheden tijdelijk te staken. D.e Balkanstaten. De Bulgaarsche oud-minister Takoff heeft de Sobranja verlof gevraagd de regeering te mogen interpeileeren over de vijandelijke houding der Servische en Grieksche autoriteiten in het bezette grondgebied. Montenegro. Volgens een telegram uit Cettinje aan de »Temps" heeft de koning van Montenegro ver klaard, dat de blokkade niet voldoende en een landing der internationale troepen noodig zal zijn, orn hem te doen besluiten het beleg van Skoe- tari op te breken. BELGIS. Het nationaal stakingscomité heeft de volgende °Pgave openbaar gemaakt betreffende het aantal stakerste Antwerpen en Mechelen 18.500, te Brussel 21.000, te Leuven 3000, te Nyvel 11.000, fe Gent 19.000, Oost-Vlaanderen (zonder Gent) '500, Luik 65.000. Verviers 18.000, Holy 10.000, Charleroi 75 000, Soignies, Lessen, Braine en Ecaussines 10.000, Bergen 52.000, het centrum 45.000, Doornik 8000, Namen 7000, Dinant 600, West- Vlaanderen 1400. Totaal 372.000 stakers. De presidentder Kamer heeft de leden der rechter- sijde uitgenoodigd heden bij een bijeenkomst tegen woordig te zijn. Deze vergadering zal beslissen over de oplossing, van het zwaarwichtige pro bleem, dat thans aan het land gesteld is. Over het geheele land constateert men een aanmerkelijke toeneming van het aantal stakers. 5) Hij had de plek bereikt, waar zijn broeder hem verlietdriftig zag hij om en ontwaarde de ge velde speer en de overbuigende pluim van den f ui ter, vlak achter hem I Wanhopend zag hij op, en ziel zijn broeder repte zich door de dichte braamstruiken, die den bergrug bekleedden, en spoedde ter zijner hulp. „Red mij, red mij, broeder!" gilde hij luide, on die gil drong tot in Cola's ooren. De knaap voelde den brieschenden adem des vurigen klep pers, één oogenblik nog en met een rauwen en doordringenden kreet van „genade, genade!" viel hij op den grond en was een lijkDe speer der vervolgers doorboorde hem van den rug tot de borst, en nagelde hem aan dezelfde zode vast, waarop hij, geen uur geleden, nederzat, Vol van jeugdig leven en zorgelooze hoop. De ruiter rukte zijne lans uit het lijk en rende verder, om nieuwe slachtoffers te zoeken, eiwijl zijne makkers hem volgden. Cola was den berg afgekomen, was op de blek, - bij zijn vermoorden broeder knielende. Op dat oogen blik verscheen, van hoorn- en trompetgeschal DÜITSCHLANB In de zitting van den Rijksdag heeft de Rijkskanselier over het feit, dat den Fran- schen afgevaardigde Compère Morel belet is te Brunswijk te spreken over de legeruitbreiding in Frankrijk en Duitschland, heden de volgende ver- verklaringWanneer de.sociaal-democraten mee- nen tegen de legerontwerpen der regeering te moeten protesteeren, wanneer zij de verantwoor delijkheid op zich willen nemen ons de verster king van ons te legor te onthouden, moeten zij voor zich zelf uitmaken, maar wanneer zij daar bij nog vreemde hulp inroepen, mag het hun niet verwonderen dat wij daarover ons veto uitspreken (Levendig bravo-geroep rechts en links). Als Compère Morel alleen tegen de Fransche chauvinisme wou spreken, dan ware dat inder daad verdienstelijk werk (vroolijkheid), maar wat wij voor ons leger willen doen, zuilen wij zelf, en wij alleen bepalen. (Levendige teekenen van instemming.) Wij kuunen daarin geen inmenging van buiten toestaan, de buitenlandsche heeren mogen dan tot oordeelen bekwaam zijn of niet. FRANKRIJK. Het incident te Nancy. De staatsraad Ogier heeft op de prefectuur een onderhoud gehad met den commissaris van politie in het derde arrondissement, die het onderzoek naar het voorgevallene heeft geleid. Hij hoorde voorts verscheidene getuigen, wier verklaringen met elkaar overeenkwamen. Daaruit volgt dat drie Duitschers, vergezeld door twee dames, in hot bierhuis »Lorraine" aan een tafeltje zaten, toen een troepje Fransche jongelui dicht bij hen ging zitten en grappen en stekelige opmerkingen over de vreemdelingen maakte. De jongelui reikten hun zelf een papier over, waarop was geschreven »Ihr Deutschen seid eind groszes Volk So simpel und so begabet Man sieht euch wahrhaftig nicht an Dasz ihr das Pulver erfunden habet." De eigenaar van het bierhuis vroeg wat er op stond. De Duitschers antwoordden »het is slecht Duitsch". Men weet niet of zij wilden zeggen dat er taalfouten in stonden of dat zij verontwaar digd waren. Zoo bleef de zaak. Toen het slui tingsuur kwam, gingen de vreemdelingen naar het station, gevolgd door de jongelui en een vijftigtal andere menschen. Aan het station gekomen, dron gen allen tot het perron door. Men hoorde schel den en schreeuwen »Pruisen". Het stationsper- soneel behoefde echter niet daadwerkelijk op te treden, daar niemand handtastelijk werd. In den Duitschen Rijksdag heeft de minister van buitenlandsche zaken von Jagow over het ge beurde te Nancy gister medegedeeld, dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken den Duit schen te kennen heeft gegeven, dat de rapporten van de autoriteiten te Nancy nog geen voldoende opheldering geven over de feiten en dat de Fran sche regeering daarom een hooggeplaatst Fransch staatsambtenaar, belast heeft met het instellen vergezeld, een meer aanzienlijke stoet, dan de meeste dergenen heeten mochten, die tot nog toe aan het gevecht hadden deel genomen, en welke inderdaad slechts de voorhoede der Co- lonna's uitmaakten. Aan hun hoofd reed een man van jaren, wiens lange, witte haren van onder de gevederde muts ontsnapten en met zijnen eerwaardigen baard samensmolten. „Wat is dit, jonge Rienzi sprak het opperhoofd, zijn ros intoomde. De jongeling zag op, toen hij die stem hoorde, wierp zich voor den klepper des ouden edel- mans neder en terwijl hij de handen samen vouwde, sprak hij, zonder aan eenig woord bij - zonderen klem te geven „Het is mijn broeder, edele Stefanoeen knaap, nog een kind het beste het zachtaardigste' Zie, hoe zijn bloed het gras bevochtigt terug l teruguw paard trapt er met zijne hoeven in Gerechtig heid, mijn heere! gerechtigheid, gij zijt een groot manl „Wie versloeg hem Een Orsini, zonder twijfel, - u zal recht worden gedaan „Ik dank u, ik dank u!" stamelde Rienzi, terwijl hij wankelende weder naar zijnen broeder trad, het gelaat des knaaps van het gras op lichtte, en in wilde drift beproefde te voelen, of zijn hart nog kloptehij trok zijne hand haastig terug, want zij was van bloed geverwd en die hand opheffende, gilde hij op nieuw „gerechtigheid, gerechtigheid I" De stoet, die den ouden Stefano Colonna van een onderzoek. Daarvan dient men het resul taat af te wachten. Voorts heeft de stadhonder te Straatsburg toe gezegd het protocol, door de autoriteiten te Metz opgemaakt, en de verklaringen van de betrokken personen te zullen opzenden. Zoodra deze stukken zijn aangekomen, zullen zij aan den gezant te Parijs worden toegezonden om daar bij het onderzoek te kunnen dienen. ITALIë. De ziekte van den Paus. Het gister-avond om half acht over den ge zondheidstoestand van den Paus uitgegeven bul letin luidt als volgt Zijne Heiligheid bracht een rustigen dag zon der koorts door. De temperatuur bedroeg 37 er. De catarrhale en luchtpijp-aandoeningen verkee- ren nog in denzelfden toestaud als hedenochtend." Uit Rome wordt aan de sKölnische ZeituBg" geseind In gezaghebbende kringen op het Va- ticaan heerscht de grootste bezorgdheid over den toestand van den Paus. Kardinaal Vives y Tuto is ook zwaar ziek. De Berlijnsche bladen berichten, dat de vorige week Vrijdag te Speyer een Fransch ge niekapitein onder verdenking van spionnage ge vangen genomen is. De kapitein bevond zich reeds acht dagen in Daitschland en bezocht verschillende vestingplaatsen. Te Speyer werd hij gevangen genomen, toen hij op het punt stond, om naar 't,raatsburg te vertrekken. Nadere inlichtingen omtrent zijn persoon zijn niet te verkrijgen. De kapitein ontkent ten stelligste, dat hij spionnage- dienst verricht heeft. Teekeningen of foto's wer den niet in zijn bezit gevonden. De gearresteerde heeft tegen zijn gevangenneming geprotesteerd en reeds morgen zal het geval voor het rijksgerechts hof te Leipzig behandeld worden. Hoilandsche torpedobooten naar Brugge. Op het einde dezer maand zullen de Hoiland sche torpedobooten oefeningen houden in de Noordzee. Na afloop daarvan, op 3 Mei, zullen, naar het Hbld. van Antwerpen meldt, zes torpe dobooten de haven van Brugge komen bezoeken en daar een drietal dagen verblijven. Een feestelijke ontvangst wordt de Hoilandsche bemanning door het stadsbestuur bereid, en we derzijds zullen de stadsoverheden aan boord der oorlogsbodems ontvangen worden Nochtans is tot hiertoe het programma van het verblijf der boo ten niet vastgesteld. Uuishoudondcrwüs en politiek. De »N. R. Ct." schrijft »De Bond van leeraaressen bij het huishoud- onderwijs heelt Zondag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden Er werd o. a. medegedeeld, dat bij het bestuur omringde, schoon gehard tegen dergelijke too- neelen. werd door dat schouwspel getroffen. Een fraaie knaap, wien tranen langs de wangen big gelden en wiens klepper naast dien van den ouden Colonna stond, trok zijn zwaard. „Mijn heere!" zeide hij, half schreiende, „slechts een Orsini kon een onnoozelen knaap, zoo als deze. verslaan laat ons geen oogenblik verliezen, laat ons de booswichten vervolgen!" „Neen, Adrianoneen," riep Stefano, zijne hand op den schouder des knaaps leggende, „uw ijver is prijzenswaardig, maar wij moeten ons voor eene hinderlaag wachten. Onze lieden hebben zich te ver gewaagd, - hola, daar! blaast den terugtocht In weinige oogenblikken deden de hoorns de vervolgers terugkeeren, en onder hen den rui ters die zijne lans zoo noodlottig misbruikt had. Hij was de aanvoerder dergenen, die in den strijd met Martino Di Porto waren gewikkeld geweest, en het goud, in zijne wapenrusting gewerkt, en het prachtig dekkleed van zijn ros, duidden zijnen rang aan. „Neem mijnen danlc, mijn zoon l zeide de oude Colonna tot dien ruiter, „ge hebt u wel en dapper gedragen. Maar zeg mij, weet ge, want gij hebt een adelaarsoog, wie der Or- sini's dien armen knaap versloeg Eene lage daadzijn geslacht behoort tot onze afhange lingen bovendien." „Wien gindschen jongen hernam de ruiter, den helm van zijn hoofd nemende en zijne ver- ■Minui van den bond ingekomen is een brief van den inspecteur van het landbouwonderwijs, behelzen de de mededeeling van bij het ministerie van landbouw bestaande plannen tot oprichting van een kweekschool voor onderwijzeressen bij het landbouwhuishoudonderwijs. Mej. Oldenboom werd benoemd als afgevaardig de naar de protest-bijeenkomst, te houden door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht tegen de kiesrechtparagraaf in de regeeringsvoorstellen tot Grondwetsherziening". Aldus: eenerzijds wenschen de dames te protes teeren tegen de voorstellen der Regeering inzake kiesrecht, anderzijds treedt de Regeering, door middel van den inspecteur, met dezelfde dames in correspondentie over zekere kweekschool. Dit leert ons, merkt de »Tijd" op, tweeërlei lo. dat in dezen Bond katholieke dames met thuis hooren 2o. dat men van katholieke zijde goed zal doen, zich zoo spoedig mogelijk met de belangrijke zaak der opleiding voor onderwijzeressen bij het landbouwhuishoudonderwijs bezig te houden. De Ziektewet. Aan de Tweede Kamer is door verschillende hoogleeraren in de geneeskunde het volgende adres verzonden Wij, ondergetekenden, hoogleerareu in de ge neeskunde, gevoelen ons genoopt, ons met de volgende opmerkingen tot u te wenden. Het ontwei p-Ziektewet en de beraadslagingen, die daarover in de Tweede Kamer worden ge- voerd, boezemen ook ons groote belangstelling in, loc-el de betekenis van het, wetsont werp voor de Nederlandsche arbeider als wegens de nieuwe verhoudingen, die tusschen de genees kundigen en een groot gedeelte hunner patiënten zullen ontstaan. Nu er ten opzichte van een be paald punt, een zeer belangrijk punt in uwe ver gadering misverstand blijkt te bestaan, achten wij het onzen plicht daarop te wijzen. Het be doelde misverstand is tot uiting gekomen in de amendementen van de heeren Patijn en Duijs op art. 100 van het ontwerp-Ziektewet, met betrek king tot de samenstelling van het bestuur van ziekenfondsen, die door de wet zullen worden toegelaten. De Nederlandsche geneeskundigen hebben reeds gedurende vele jaren op de krachtigste wijze me degewerkt aan de ontwikkeling van het zieken fondswezen. Door ervaringen in eigen kring ge leerd en gewaarschuwd door misstanden, die in het buitenland zijn geschapen, hebben zij zich een scherp beeld gevormd van de eischen, waaraan een ziekenfonds behoort te voldoen, zal het op doeltreffende en humane wijze beantwoorden aan hetgeen men daarmede beoogt. Zij kunnen er trotsch op zijn, dat zij op talrijke plaatsen in ons vaderland er in zijn geslaagd, goede ziekenfond sen, aan dat beeld beantwoordend, te stichten en slechte ziekenfondsen te dwingen, zich in de goede richting te hervormen. Op grond van de zeer be vredigende uitkomsten dezer met ernstige toewij ding behartigde ontwikkeling hebben de genees- hitte wenkbrauwen afvegende, „spreek gij dus over hem Hoe kwam hij dan onder de schel men van Martono Ik vrees, dat de vergissing hem duur zal staan. Ik kon hem slechts voor een knaap uit Orsini's grauw aanzien, en dus en dus „Gy versloegt hem 1" schreeuwde Rienzi, met eene donderende stem, van den grond opsprin gende. „Gerechtigheid dan, mijnheer Stefano gerechtigheid I Gij beloofdet mij die en ik eisch de straffe I „Mijn arme jongen!" zeide de oude man, me delijdend, „ik zou u recht hebben verschaft van de Orsini's, maar ziet gij niet dat dit eene dwaling geweest is? Ik verwonder er mij niet over, dat ge thans te getroffen zijt, om naar de stem der rede te luisteren. Wij moeten u dit vergoeden." »En laat dit de missen voor de ziel des knaaps betalen, het geval deert mij diep. sprak de jongere Colonna, Rienzi eene goud beurs toewerpende. „Bezoek ons in ons paleis in de volgende week, jonge Cola in de volgende week. Mijn vader zou het niet het beste" zijn naar de boot terug te keeren zij kan oii/.e hoede nog behoeven." Basra f ti nrd.1 vervolg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1