Stads- en Gewestelijk Nieuws. *lft vanTo™ f kundigen het volste recht verworven tot handha ving van hun standpunt, dat de staat ook de ver dere ontwikkeling van het ziekenfondswezen met gerustheid kan overlaten aan de geneeskundigen zelf. Met groote ingenomenheid hebben zij daar om gezien, dat Z.Exc. de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel niet de regeling der zieken- behandeling in zijn wetsontwerp overbodig en ongewenscht heeft geacht, maar ook door de om schrijving der eischen, waaraan door de wet toe gelaten ziekenfondsen behooren te voldoen, ge toond heeft de Nederlandsche geneeskundigen te willen steunen in hun dikwijls moeilijken strijd tegen slechte ziekenfondsen. De Nederlandsche geneeskundigen kunnen dit blijk van vertrouwen aanvaarden ah welverdiend. Onder de door hen tot stand gebrachte hervormingen komen, naast vele verbeteringen ten bate van de verzekerden, ook andere voor ten voordeele van de geneeskun digen zelf, met name zulke, die de verdediging hunner persoonlijke vrijheid beoogenmaar te vergeefs zal men zoeken naar maatregelen, die verhooging hunner bezoldiging bedoelden, hoe on- geëvenredigd deze ook moge zijn aan den door hen geleverden arbeid. De zoo welkome steun der Regeering, zoo even genoemd, zou hun ontvallen, ja, in plaats daarvan zou hun een groote hinderpaal in de weg worden gelegd, wanneer door de wet het ontstaan en bestaan van ziekenfondsen werd mogelijk gemaakt, die volgens ruimschoots opgedane ervaring als slecht moeten worden gebrandmerkt. Een belangrijke omstandigheid, waarvan de deugdelijkheid van een ziekenfonds mede afhangt, is de invloed van den geneeskundige op het wer ken van het fonds. In een fonds, waarin de ver zekerden de heerschappij voeren, dreijft het stre ven op den voorgrond te komen, tegen minimale bijdragen der leden maximale geneeskundige dien sten te verkrijgen, zonder meer. Dergelijke fond sen zijn slecht, omdat bij de vaak bekrompen opvatting van het begrip sziekenbehandeling" de eischen der ziekenverpleging en verzorging in den ruimsten zin dan zullen worden voorbij gezien, omdat de vrijheid, de onafhankelijkheid en de invloed van den arts, »den dienaar van het fonds", gefnuikt worden, omdat zijn bezoldiging gevaar loopt nog verder beneden het peil van billijkheid te dalen. Bij dergelijke ziekenfondsen, waarmede reeds menig geneeskundige tot zijn schade heeft kennis gemaakt, wordt de arts veroordeeld tot een af mattend bestaan, bij al te karige bolooning en tot volslagen afhankelijkheid van zijn werkgevers, de ziekenfondsleden: zoo vergaat hem de lust zoowel als het vermogen, iets werkelijks goed tot stand te brengen. Men lette wel op den omvang van het door ons geschetste gevaar: het grootste ge deelte der geneeskundige praktijk, zal ingevolge de Ziektewet, fondspraktijk worden, het groots'te gedeelte der artson zal das den demoraliseerenden invloed dier slechte fondsen ondergaan Ons zal het bewustzijn drukken en ontmoedi gen, dat alle zorgen en moeiten, aan het onder wijs, aan de bevordering der geneeskundige weten schap, aan de geneeskunst besteed, ten slotte slechts ten goede zouden komen aan de Neder landers boven de weistandsgrens, bij het ontwerp bepaald. Het Nederlandsche volk heeft recht op vrije, onafhankelijke, hoogstaande geneeskundigen. Niet alle artsen kunnen op die eigenschappen roemen dit geldt voor iederen stand maar men hoede zich er voor, ook de beteren en besten omlaag te trekken I Moge ons betoog u de overtuiging schenken, dat ziekenfondsen, waarin aan den geneeskundige grooten invloed wordt onthouden, slecht zijn, slecht voor de geneeskundigen, slechts voor de zieken. Katholiekendag van Breda. In de vergadering van het Uitvoerend Comité vooi de Katholiekendagen in het Bisdom Breda, 1.1. Zondag te Breda gehouden, werd door oen voorzitter van de Commissie van Advies medi©- deeling gedaan, dat in het jaar 1913 geen Katho liekendag zal gehouden worden. G. J. C. A. Pop De heer G. J. C. A. Pop, bestemd tot chef van het post- en telegraa.fbestuur in Nederlandsch- Indië, die thans dagelijks, in verband met zijn nieuw ambt, aan het departement van Koloniën werkt, zal den 3en Mei van 'sGravenhag© naar Batavia vertrekken. De waardo van. een stem. 't Is wel aardig en wel leerzaam mot het oog op de naderende verkiezingen, dat gisteren in de Tweede Kamer nog weer eens duidelijk de waarde van één stem is gedemonstreerd. Eén stem maakte het mogelijk,, dat de beraadslagingen konden aanvangen (bij' de stemming over bet amendement-Duys waren er precies 51 leden) en de dag niet nutteloos te loor ging. En wederom was hel één stem, die den voor de arbeiders nadeeligen uitslag gat bij do stemming over het amendement-Aalberse, (tegemoetkoming lage loo- nèn), want met 29 tegen 28 stemmen werd dit amendement verworpen. Meer dan vele woorden overtuigen dergelijke feiten de kiezers van de waarde, welke hun ééne stem soms kan hebben. Eén stem meerderheid kan den één en vijf tigsten candidaat doen kiezen, die voor het voort- beslaan der christelijke regeering beslissend kan zijn. Men denke er aan. Vereeniging van schoolbesturen in het Bisdorn van Haarlem. Voor het bisdom van Haarlem is thans oene vereeniging opgericht, die in menig opzicht blij ken zal van het hoogste gewicht te zijn voor oris katholiek onderwijls. Wij bedoelen de Ver eeniging van Schoolbesturen „Sint-Bavobond," waarvan de statuten Koninklijk en Bisschoppelijk zijn goedgekeurd en dezer dagen aan de verschil lende schoolbesturen zullen worden toegezonden. Reeds meermalen is in ons blad de wensch voor zulk een vereeniging uitgesproken en wij: twijfelen dan ook niet of de verschillende schoolbesturen zullen, nu de zaak is tot stand gekomen, zich hij den Sint-Bavobond aansluiten. Het doel van deze vereeniging: is: samenwerking der leden ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen door onderling overleg en wederzijdsche voor lichting en, zoo noodig, door gemeenschappelijk optreden; verder het verstrekken van inlichtingen betreffende de belangen der leden aan kerke lijke en wereldlijk© overheid. Dit doel zal worden nagestreefd door het houden van vergaderingen; liet doen van mededeelingen, die voor de leden van belang zijn; het verstrekken van adviezen; het stichten van onderlinge fondsen; waar dit ge- wenscht geacht wordt, het vormen van plaatse lijke afdeelingen der aldaar bestaande schoolbe sturen en van commissies voor de behandeling van uitsluitend plaatselijke of gewestelijke belan gen door samenwerking en bet plegen van over leg met andere christelijke vereenigingen in of buiten het bisdom en andere bij! de wet geoor loofde middelen. Voor de eerste maal treden als leaen van net bondsbestuur op: mgr. H. L. Sloots te Yel- sen, Th. J. A. Bosman te Haarlem, L. Stolk te Amsterdam, mr. P. J. J. van den Biesen te Amsterdam, P. Bredius te Rotterdam, E. L. A. Pen te 's Gravenhage, H. Raëskin te Amsterdam en J. B. J. M. Höppener te Beverwijk. (Tijd.) W aerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.4 te Horta. Laagste barometerstand 727.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden, later uit noordelijke richtingen, veranderlijke bewolking, mogelijk eenigszins buiïg, kouder. Oprichting nieuw Ziekenhuis. Aanbod van de Regenten van het Weeshuis. (B. en W. zeggen in een schrijven aan urn R a ad Door Uwen Raad werd in onze handen gesteld om advies, een adres van Regenten van het Weeshuis der Hervormden alhier, waarin zij. ter tegemoetkoming aan de bezwaren om te 'komen tot oprichting van een nieuw Ziekenhuis alhier, een voorstel deden daarop neerkomende, dat de Gemeente hun 2 H.A. grond zou afstaan, waarop zij; in overleg met ons College, voor hun kosten een niemv Ziekenhuis zouden bouwen, dat aan de Gemeente voor 50 jaar zou worden verhuurd tegen een huur bestaand© in 2 <y0 over de bouw kosten, met bepaling' dat de Gemeente gebouw en grond ten allen tijde zal' kunnen naasten tegen terugbetaling van het volle bedrag der bouw kosten, benevens aanvulling der rente over de verloopen jaren tot 4 o/0. Wij: merken op dat, volgens verklaring, van wege Regenten, dit aanbod is gedaan op zakelijken grondslag en daarmede in geen enkel opzicht een schenking beoogd werd. Het oogmerk van Regen ten was alleen een zoodanig© regeling voor te stellen, die de oprichting van een Ziekenhuis voor de Gemeente gemakkelijk kan maken, door de jaarlijks op de begrooting te brengen lasten te verlichten. Met volle waardeering voor dez© goede bedoe ling van Heeren Regenten, zijn wij natuurlijk ver plicht hun voorstel aan een zakelijke beschouwing te onderwerpen. Daaromtrent willen Wij dadelijk opmerken, dat de noodzakelijkheid van een nieuw Ziekenhuis niet kan worden ontkend, evenmin als nat tot nu toe financieele bezwaren de oprichting, hebben tegengehouden. Ten aanzien van het aanbod stellen wij- ons verder op het standpunt, dat van het daarbij: toegestane naastingsrecht in elk geval zal worden gebruik gemaakt. Het valt ons zelfs moeilijk, ons in te denken in den toestand, die zou ontstaan, als men den huurtermijn liet afloopen, zonder van deze bevoegdheid gebruik te maken. In den gedachtengang van de voorstellers1 heeft dan de geringe huur slechts 2 o/Q over het bouwkapitaal kunnen strekken om over de financieele moeilijkheden in de eerste jaren heen te helpen. Evenwel zullen bij: naasting de oprichtingskosten moeien worden terugbetaald en de huur, bestaan de in 2 o/o rente over die. kosten, over de ver loopen jaren tot 4 o/o, moeten worden gesuppleerd uit de gewone uitgaven. En waar het hier geldt een zeer eigenaardige aanbieding, en wij er ons van bewust waren, dat een behoorlijk financieel beleid, in dezen reserveering medebrengt, hebben wijl, alvorens daarop verder in te gaan, het aanbod ter kennis gebracht van heeren Gedeputeerde Staten en hun College gevraagd, of het zoodanige reserveering tot eisch zou stellen, zoo ja, op weikeu voet. Ons schrijven aan het College en het. antwoord daarop leggen wij hierbij lor inzage. Ileeien Gedeputeerde Staten geven daarin te kennen, dat zij ongetwijfeld tot eisch zullen stel len, dat jaarlijks, hetzij door een eenvoudige toe voeging uit de gewone middelen aan den bui- tengewonen dienst, hetzij door afzonderlijke be legging, een bedrag uit dezen hoofde wordt ge reserveerd. Dit jaarlijks te reserveeren bedrag zou moeten w orden samengesteld uitlo. een som overeen komende met de te weinig betaalde rente cn 2o. uit een som, welke overeenkomt met de afschrij ving, die het Ziekenhuis met toebehooren we gens waardevermindering kan geacht worden te ondergaan, welke som anders in den vorm van atlössing op de voor de stichting geleende gelden de Gemeente zou drukken. Het komt ons voor dat hierdoor de zaak reeds is T es-list. Immers, nu het oogmerk niet kan wor den bereikt om de lasten voor a© Gemeente gedurende de eerste jaren te verlichten, blijven er niets dan bezwaren over. Eenige willen wij aanstippen. De Gemeente zou niet bouwen, doch het Wees huis. Alleen zouden de plannen de goedkeuring behoeven van Burgemeester en Wethouders. Zoo althans vatten wij de woorden van het aanbod op, dat „in overleg met Burgemeester en Wethou ders" zal worden gebouwd. Wij kunnen niet den ken, dat bedoeld zou zijn, dat het College slechts zou worden gehoord, zonder eventueel te kunnen afkeuren. De Gemeente zou werken in het Ziekenhuis van een ander. Hoe zou zijn te handelen ten aanzien van ver bouwingen en uitbreidingen, die tijdens den duur van het contract gewenscht mochten blijken'? De Gemeente zou in eens de beschikking ver liezen over 2 H.A. grond, terwijl het zeer de vraag is, of niet met veel geringer oppervlak behoorlijk kan worden volstaan. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan U voor te stellen Regenten, onder dankbetuiging voor- hun goed bedoeld aanbod, met mededeeling der gronden, te berichten, dat dit niet voor aan neming vatbaar is. Het voorstel van Regenten heeft intusschen weder opnieuw aller aandacht gevestigd op het Ziekenhuisvraagstuk. Gelijk wij in den aanhef zeiden, moet de nood zakelijkheid van een nieuw Ziekenhuis worden erkend. Welnu, wij zouden Uwen Raad aan thans willen voorstellen zelf tot de oprichting over te gaan. Ten aanzien van de financieel© zijde daarvan kunnen wij het volgende mededeelen. In de eerste plaats komen de rente en aflossing der op- en inrichtingskosten. In ons. schrijven van 12 Augustus 1910, bijlage no. 50, waarbij wij1 reeds voorstelden tot de oprichting van een nieuw Ziekenhuis over te gaan, en waarnaar wij voor een beantwoording van verschillende vragen die bij do overweging dezer zaak kunnen rijzen, verwijzen, werden de kosten van den bouw, volgens het uaarhij, be doeld plan, geraamd op 154.300 en de kesten van meubileering en verdere installatie op 10.500.te samen dus 170.800.maakt on geveer 1900.per bed. Dit plan werd in overleg met den heer Dr. Wortman, toentertijd Directeur aan do Rijksklinieken te Utrecht, herzien en op verschillende punten gewijizigd, waardoor met uit breiding van het aantal bedden van 76 tot 87, (in heide gevallen incl. de barak met 10 bedden), de bouwkosten Werden teruggebracht tot 1.48000.terwijl de kosten van meubileering, installatie en verwarming dooie de Commissie van Administratie, die dit gewijzigd plan bij ons indiende, op 15000.worden opgegeven, te sa men dus 163.000.—. Men boude echter in het oog, dat al deze ramingen globaal zijn opgemaakt, en dat bij de uitwerking daarvan op eventueel© verhooging is te rekenen. Wij herinneren er aan, dat het plan zoodanig: is opgezet, dat daarop telkens naar de komende beboetten kan worden voortgebouwd. Vooiioopig zou hoogstens I1/2 H.A. grond bc- noodigd zijin. De ophooging daarvan is in de raming der bouwkosten begrepen, doch, of en wat voor den grond moet worden gerekend, is een vraag, die, gelijk wij in 1910 opmerkten, te veel van appreciatie afhangt, dan dat het voor ons dienstig zou kunnen zijn daarop in te gaan. Wel kan er ook nu weder op warden gewezen, dat, wilde men met sleeping van het tegenwoordig Ziekenhuis, dien grond tot bouwterrein maken, na doorsnijding met een straat, waarvan de kosten zouden zijn ƒ2400.twee bouwblokken zouden vei kregen worden van respectievelijk 1680 en 1200 M2., waarvan het eePste o.a. geschikt zou zijn voor schoolbouw. Een lichtpunt is het, dat Heeren Gedeputeerde Staten aan hun schrijiven toevoegden dat zy er geen bezwaar tegen hebben, indien de eerste jaren de afschrijving voor de oprichtingskosten op een eenigszins lager geleidelijk klimmend be drag wordt gesteld, op grond waarvan wij' zouden durven aannemen, dat het College eventueel zou berusten in een annuiteitsleening van ongeveer 5 0/0 rente en aflossing samen. De hoogere kosten van exploitatie werden bijt ons meergenoemd voorstel van 1910 op jaarlijks 7000.hooger dan thans geraamd. Wij moeten echter opmerken, dat de tegenwoordige kosten eerst belangrijk vermeerderen, naarmate van de stijging van het aantal patiënten. Mag men derhalve over de financieel© gevolgen niet gering denken, waar onze begrooting met een jaarlijksche uitgaaf van 12.000 a 14.000 zou worden verhoogd, "wij meenen, dat de Ge meente zich in dezen niet langer mag onttrekken en de ontbrekende gelden desnoods uit belasfcing- verhooging moet vinden. Alen mag echter hopen, dat nieuwe oi ruimer vloeiende middelen dit zullen verlichten. Wij denken hier brjv. aan de bedrijven o.a. het E1 ectric 11eitsbedrijf en ook aan meerdere inkomsten van het Ziekenhuis zelf. Deze laatste zullen ongetwijfeld vermeerderen, gelijk dit bijv. reeds in belangrijke mate in het afgeloopen jaar geschiedde, door de aanwezigheid van een vasten chirurg, terwijl wij toch zeker wel üe vaste hoop mogen koesteren, dat veel meer klassepatienten in een wel ingericht Ziekenhuis zich zullen aan melden. Ook zal de thans in behandeling zijnde Ziektewet bij: hare tot standkoming een gunsli- gen invloed op de ontvangsten aan verpleeggel- den uitoefenen. Met het oog op een en ander, stellen wijl U aan ook voor thans te besluiten tot de oprichting van een nieuw Stads-Ziekenhuis. Bij aanneming stellen wij ons voor met den meesten spoed de noodige plannen in te die nen. 1 Door liet Raadslid C. Houtman zijn de volgende beschouwingen aan het voorstel der Regenten gewijd „Ingevolge de besprekingen in de raadszitting van jl. Dinsdag inzake de beslissing op het aan bod der Regenten van Het Weeshuis Oer Her vormden, brengt ondergeteekende de volgende be schouwingen onder de aandacht van Uw geacht College. Aannemende, dat èn de Gemeente èn bet Wees- huls hetzelfde Ziekenhuis bouwen, waarmede dus dezelfde bouwkosten gepaard gaan en üoor mij gemakshalve geschat worden op 200.000—, zoo bereken ik, dat het voorstel der Regenten een groot voordeel voor de Gemeente insluit. Indien nl. het Ziekenhuis door de Gemeente wordt gebouwd, zoo sluit deze een leening van ƒ200.000.waarvoor zij: thans minstens een rente van 4.25 0/0 zal moeten betalen en jaarlijks 4000.moet aflossen, zoodat het eerste jaar op de begrooting een post van 12500.het tweede jaar ƒ12330.het derde jaar ƒ12160. het vierde jaar ƒ11990.—, tot het 34ste jaar 6720.gebracht moet worden. Na 50 jaar kost dan het Ziekenhuis aan de Gemeente 200.000 maal 1.0425 1.602.636.—. In het tweede gteval, dat de Gemeente hetzelfde Ziekenhuis tegen de bepaalde conditiën van het Weeshuis bouwt, zoo komt in de allereerste plaats jaarlijks een post van ƒ4000.— op de begroeting, welke gezamelijk over 50 jaar de volgende waarde vertegenwoordigt 4000 inaa.1 te 0.0425 ƒ660.064.—. 'Nu stelt het Weeshuis de Gemeente in staat om ocrk dan nog het Ziekenhuis te anexeeren tegen de oprichtingskosten, benevens 50 maal ƒ4000. of te zarnen voor ƒ400.000. Na 50 jaar kost het Ziekenhuis dan ƒ1.060.064. Uit maakt dus over 50 jaar een verschil van ƒ542.572, welke som thans gelijk staat met een Bovendien sluit dit voorstel in, dat men met een veel lagere begrootingspost kan volstaan. Im mer- jaarlijks komt er slechts ƒ4000.op de begiooting, benevens ©en post, die na 50 ach tereenvolgende jaren te zamen een waarde: van 400.000.vertegenwoordigt en moet a us 400.000 maal 0.04 1 04 50 fƒ2620.10 groot zijn. Ik neem aan dat de Gemeente op deze Reserve een rente van 4 <y0 weet te verkrijgen. De be grootingspost wordt dus ƒ6620.10 en indien de Gemeente een annuiteitsleening van ƒ200.000. sluit, berekend bij: een' rentevoet van 4.25 0/0. zoo zal de begrootingspost ƒ9712.20 bedragen. Dit bedrag van 2620.10 stijgt begrijpelijkerwijze aan merkelijk, naar gelang: de Gemeente zich ten doel stelt, het Ziekenhuis spoediger te annexeer ren, doch m.i. moet de Gemeente dit alleen doen, wanneer buitengewone omstandigheden dit nood zakelijk maken, of wanneer het een groot voor deel voor de Gemeente insluit, voor welke on voorziene gevallen niet afzonderlijk behoeft ge reserveerd te worden. Mocht het Uw goedkeuring wegdragen, zoo ver zoek ik Uw geacht College, deze beschouwing aan den Raad te willen overleggen." Het advies van B. en W. ondervindt doop deze beschouwingen in deze zaak geen raanaering. Adresseering aanhangige pensioenwetten Gemeente-ambtenaren. Op initiatief van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten besloot de Raad in zijn jongste vergadering, zich in zake de aanhangige pensioenwetten voor Gemeente-Ambtenaren tot de Regeering en de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal te richten met een adres overeenkomstig het ontwerp opgemaakt door genoemde Vereeni ging. i i j j -j j Waar echter dit ontwerp en hiet voorstel van 1 04-25 60 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2