Ingezonden. TELEGRAMMEN. Laatste Berichten. Posterijen en Telegrafie. Correspondentie. Burgerij} ke Stand. Staten-Generaal. »Asaf". R. en zich baseerden op de oor&pronkpJijika wetsontwerpen, doch deze sinds in gunstig'en zin aanmerkelijk door de Rogewing zijn gewijzigd, was dit ontwerp-adres niet meer bruikbaar. Waar o(ok na de aangebrachte wijzigingen, de financieele lasten, die uit de wetten voor onze Gemeente zouden voortvloeien, ondragelijk moe ten genoemd worden, mag, naar B. en W., niet van de adresseering worden afgezien. Weshalve E* en W. een nieuw adres hebben opgemaakt. Overgelegd wordt alleen het ontwerp-adres aan de tweede Kamer der Staten-Generaal; dat aan de Regeering is, mutatis mutandis, geheel gelijk luidend. »St. Raphael". De afd. Schiedam en Omstreken van den Ned R- K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel »St. Raphael' hield gisteren-avond 8 uur in het Bonds- gebouw hare gewone maandvergadering, die flink was bezocht. Na gebruikelijke opening en vast stelling der notulen van de vorige vergadering, bracht de afgevaardigde M. A. A. Vol breedvoerig verslag uit van het verhandelde op de vergadering van Vakafdeeling 7 d.d. 16 Maart jl. te Nijmegen gehouden, waardoor hem bij monde van den voorzitter dank werd gezegd. Alsnu werden 2 nieuwe leden, die zich voor het lidmaatschap hadden opgegeven, als zoodanig aangenomen. Voor de bestuursleden de heeren W. J. S. Dumont, W. Broeren, J. J. Kempeneers en M. A. A. Vol, die aan de beurt van aftreden zijn, kun nen candidaten worden ingediend bij den secre taris tot 1 Mei e.k., en zal daarvoor in de eerst volgende vergadering de verkiezing plaats hebben. De voorzitter, de heer J. J. Kempeneers, wenschte zich als bestuurslid niet meer verkiesbaar te stellen. Met het oog op zijne standplaats te Delft en door ambtsbezigheden dikwijls niet in staat de vergaderingen te kunnen bijwonen, acht hij het alleszins in het belang der vereeniging dat een nieuwe voorzitter worde benoemd. Hiertoe wordt besloten. Na het afdoen van verschillende huishoudelijke zaken, sloot voorz. de vergadering met den chris- telijken groet. De Zangveieeniging op Gereform. Grondslag »Asaf", 27 Juni 1912 opgericht, gat gister-avond haar eerste uitvoering in de zaal van sOdéon", die door een groot publiek, waaronder wij ook ds. S. T. Goslinga opmerkten, geheel bezet was. Voor de uitvoering van het welgekozen program nam Asat's eere-voorzitter, ds. J. F. Jonkers, het woord. Uit naam van de Geref. Zangver. »Asal" heette hij allen hartelijk welkom, die in dit avonduur in zoo ruimen getale waren opge komen bij deze eerste uitvoering der jeugdige vereeniging. Een verblijdend verschijnsel achtte 't eerevoorz., dat de kunst, de zangkunst vooral, onder het gereformeerde deel des volks meer in eere komt. Er was een tijd dat dit volksdeel alle kunst, de zangkunst ook, uit den booze achtte Van dit verkeerde begrip, dit standpunt, is men teruggekomen. Men heeft ingezien, dat de kunst, de zangkunst mede, geen ijdelheid is, maar be hoort tot het domein van den grooten Kunstenaar, den Bouwheer van het heelal, Wien de engelen het loflied toezingen en Wien aan het einde der eeuwen door menschen en engelen, als Hij geze ten zal zijn op den troon, aanbidding en lof zal Worden toegezongen, Hem de eeuwige Wijsheid, de heilige Kracht 1 Eere-voorz. hoopte, dat de talrijk opgekomenen in hunne verwachting niet beschaamd zouden worden en, omdat men daartoe den onmisbaren zegen behoefde, wilde hij eerst den zegen Gods over deze uitvoering afbidden. Nadat ds. Jonkers vervolgens in den gebede Was voorgegaan, nam de uitvoering van het vrij gevarieerd program een aanvang. Aan die uit voering gat gloed en wijding allereerst «Psalm 98 vers 1 en 2" van J. Bastiaans. Daarna werd aZendingslied" van J. J. Flemming en »Doe wat U behaagt, o Heer" van F. Lübrich wel verdienste lijk uitgevoerd door het krachtig koor, circa 80 personen, dat ons soms wat t e krachtig leek voor de bescheiden zaal van Odéon. Wel gelukkig is »Asaf" geweest met de keuze harer solisten. De sopraan-soliste, mevr. C. E. De GrootVan Wijngaarden deed ons eerst haar zui ver, helder orgaan, op voortreffelijke wijze kennen. Met veel gevoel zong zy eerst het typische Vlaamsche lied «Hemelhuis" van E. Hullebroeck en daarna het naïf-raooie Moeders Slaopliedeke" van A. H. Fagel. Zeer goed, met goede naboot sing ook van het dialect, werden deze nummertjes door haar voorgedragen. Het opgetogen publiek loonde haar met een krachtig applaus. Hoewel de alt-soliste niet presteerde, wat de sopraan soliste te genieten gaf, begroetten wy in mej. G. Brezet toch een welgeschoolde en beschaafde zangeres, die het haar toegewezen deel met veel toewijding vervulde. «Heer, mijn Hert" van Gath. van Rennes en «Moederke alleen" van J. P. J. Wierts werden zeer lief door haar voorgedragen. Daarna werd «Des Heeren Huis" van L. van der Wulp door het koor verdienstelijk gezongen. Een aangename afwisseling was, na het vroom stichtende, het meer opgewekte «Een Zomerdag buiten" van Joh. Pache. Solisten en koren, zoowel mannen- als vrouwenkoor, deden deze schoone cantate alle recht wedervaren. Vooral het ge mengde slotkoor was een heerlijk besluit van dit keurig nummer. Na de pauze kregen wy nog te hooren Lente lied" van Joh. Pache, waarin vooral het terzet zeer mooi werd uitgevoerd, de duetten Weder zien" van G. H. Vijgeboom en «Lentelied" van E. Hildach, vooral in den samenzang wel ver dienstelijk door sopraan en alt-soliste voorge dragen, en daarna nog de koornummers «Nederig heid" van J. J. H. Verhulst en «Nederland" van H. Snel, waarvan vooral het laatste met blijkbare geestdrift door het krachtig koor werd uitgevoerd. Ds. Jonkers mocht zeker nagenoeg aan het eind getuigen, dat 't door «Asaf" gebodene verre de verwachting van deze jeugdige vereeniging had overtroffen. Niet alleen dankte hij daarvoor de vereeniging, maar ook haren wakkeren direc teur, den lieer H. H. Tobé, de beide dames-solisten, mevr. De Groot en mej. Brezet, evenals den pia nist, den heer W. A. Houtman. Een wensch had eere-voorz. hieraan toe te voegen, nl. dat velen zich gedrongen zouden gevoelen de ver eeniging met hunne gaven en krachten te steunen door als begunstiger tot haar toe te treden of zich als lid te laten inschrijven. Waar straks nog de slotzang zon volgen, wilde eere-voorz aan het eind vooral dankzeggen aan God, Wien alle eer, aanbidding en heerlijkheid toekomt. Het leven van een gereformeerd mensch is toch zóo, dat wat anderen voorbijzien, door hem eerst wordt voorop gezet eere en glorie te geven aan Hem, uit Wie en door Wie alle dingen zijn. Nadat ds. Jonkers met gebed had geëindigd, werd nog door het koor «Psalm 72 vers 6 en li" van J. Bastiaaus met dankbare toewijding uit gevoerd. Wel voldaan over al wat «Asaf' in deze eerste uitvoering te genieten gaf, scheidden daarna de aanwezigen op het gevorderd uur. Gouden Jubilee. Den 28n April a.s. hoopt de distillateursknecht P. Roijers den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden bij de firma C, Meijer Co., Nieu we Haven alhier, in dienst is getreden. Belgische stakerskinderen. Hedenmiddag kwamen hier ter stede ongeveer 40 kinderen van Belgische stakers aan, aie aan hel station vanwege de afdeeling Schiedam der S. D. A. P. werden afgehaald. Het waren kin deren meerendeels van 1014-jarigen leeftijd. Deze kinderen zullen hier ter stede gedurende de staking in België door de roode broeders worden verzorgd. De stoet, die zich van het station naar „Con- stantia' in de Boterstraat begaf, had onderweg veel bekijks. Te oordeelen naar de uitlatingen van het pu bliek, vond men het een vrij wanstaltige vertoo ning om zulke kleine kinderen ver van heft ouder lijke huis weg te zenden en bij voor hen geheel vreemde personen onder dak to brengen. Gisteren is een 7-jarige jongen in de politiewacht aan de Hoofdstraat alhier ver bonden, daar hij eene verwonding aan het hoofd had, hem toegebracht door een anderen jongen, die hem met een schopje op het hoofd had ge slagen. Heden-morgen is naar Rotterdam overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie aldaar, een man waarvan was geble ken, dat hij nog een maand gevangenisstraf had te ondergaan. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 18 April v. in. 2.02, n. m. 215. UIT ROTTERDAM. Aan den Breeden Hilledijk (Feijenoord) werd gister-middag door den Deken, den hoogeerw. heer P. A. F. Thier, de nieuwe kapel voor de land verhuizers ingezegend. De kapel, toegewijd aan den H. Franciscus, is voorloopig slechts van het hoog noodige voorzien om het H. Misoffer op te dragen. Na de inzegening hield de weleerw. pa ter Mazurowski, O. F. M., verblijf houdende bij de eerw. P. P. Franciscanen aan het Boschje, een korte toespraak, waarin bij allen dankte, die tot de stichting der kapel hadden medegewerkt, welke toespraak door den hoogeerw. Deken met een kort wederwoord beantwoord werd. Bij de plech tigheid waren de zeereerw. pastoor Wierdels, van de St. Franciscuskerk, meerdere eerw. heeren kapelaans van Feijenoord en eerw. paters Fran ciscanen tegenwoordig. Door B. en W. van Rotterdam is de volgen de mededeeling aan den Raad gedaan »In verband met de verspreiding van onjuiste en onvolledige berichten, meenen wij niet te moe ten nalaten, ter kennis van de leden van den Raad te brengen, dat het rapport van de jury over de plannen van den raadhuisbouw is uitge bracht en zich thans, ter voorbereiding van de beslissing van den Raad, in handen van de raad huiscommissie bevindt, zoodat van eenig stellig resultaat nog geen sprake kan zijn." UIT DELFT. Naar wij vernemen, heeft het beleggen van een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek alhier, te houden onmiddellijk na de gewone algemeene vergadering, ten doel, de behandeling van een statutenwijziging, die hoofdzakelijk hierop neer komt, dat bepalingen zullen worden voorgesteld, die de instelling van reservefonds mogelyk maken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Mynheer de Redacteur Nascitur poeta, fit orator, d.w.z.dichter wordt men geboren, maar de kunst van praten, die kan men leeren. Deze bewering kwam mij in de ge dachte, toen ik dezer dagen uw verslag las van hét in onzen gemeenteraad behandelde en gespro kene, meer bepaaldelijk bij het scholendebat, en waarbij onze roode vroede De Bruin zich eenigs- zins onvoorzichtig moet uitgelaten hebben. Hij heeft zijn onderricht ook maar op zoo'n gewoon lager schooltje genooten, beweerde hij, en toch, wat is er uit hem wel geworden I Een veelspre ker, die zijne medeleden in den Raad blaren aan de ooren praat zooals men wel eens zegt en daarbij nogsocialist. Is dat al niet veel voor een leerling van een lager schooltje? Ik durf niet te zeggen, of de heer De Bruin voor zich zelf niet wat gauw tevreden is, dan wel, qf hij niet beter had gedaan met hier te zwijgen! Nog iets anders is mij opgevallen in dat verslag, nl. de mededeeling omtrent de groote vrijgevig heid, waarmee al weer eenige salarissen van gas fabriekbeambten zijn verhoogd. Die iuidjes schij nen wel de troetelkindertjes van onze gascom- missie te zijn. Nauw is er voor enkele wat meer arbeid in 't verschiet in 't verschiet nog maar of dadelijk krijgen zij meer salaris. En dan komt onze apotheker-schoolopziener-wethouder van openbare werken, ter verdediging van die vèrhooging, nog aan met eene vergelijking van toestanden elders. Alsof het hier ook maar dien weg op moet, als het daar niet deugt I Maar het opmerkelijkst vond ik bij de behan deling van dit onderwerp de uitlatingen van een jong lid der Gascommissie, pleitend voor een ver hooging van het salaris ook van den Directeur der Gasfabriek. Dat gaat toch wel de spaken te buiten, om iemand die een half ministers-tracte- ment krijgt, zoover reeds te constateeren blijkt, nóg meer geld in den zak te willen stoppen. Ik vrees haast, dat bedoeld lid eenigzins bezwijmeld is door zijn tegenwoordige hooge positie en nau were relatie met dien Directeur. Een derde belangrijk punt dat besproken is, schijnt mij de verwarmings installatie van de nieu we school aan den Singel, de hóóge lagere school. Éindelijk is nu publiek erkend wat al zoo lang gemompeld is en ook wel voorspeld werd, nl. dat die warmelucht-inrichting geen cent waard is voor die school, 't Is wel jammer dat bij bet aangaan van overeenkomsten voor zulke werken, blijkbaar onbevoegden of te vriendschappelijk gezinden moeten oordeelen en beslissen. Het gaat hier toch wellicht om eenig duizenden uit de gemeentekas, dus uit onze zakken. Ik denk echter, dat men dat geld niet gegeven heeft, nu de installatie of eigeotlijk het sysfeem blijkt niet te voldoen Er zullen toch wel eischen gesteld zijn. en als daar aan niet voldaan wordt, behoeft men toch zijn goede geld niet te geven. Het zou wel aardig zijn om het eens te weten Hoogachtend, IJ. Z. BRUSSEL, 17 April. In het Centrum: (La Lou- vrèrej hebben velen het werk hervat. In Luik is het aantal stakers vermeerderd, vooral in de metaalindustrie. Te Charleroi is ook het stakers, aantal toegenomen. In Antwerpen zijn nog velen aan het werk. In de kolenmijnen zijn tol aal 123000 stakers, dat is 60 o/0 van het totaal aantal mijnwerkers. In de metaalnijverheid staken 24000 werklieden, d. i. 55 o/o van het totaal aantal. In de bouwbedrijven wordt door 48000 arbeiders gestaakt, zijnde 75 <y0 van het totaal. In de vlas» industrie wordt door 9500 man, dat is 90 o/0j van het totaal aantal, gestaakt. In de Wolfabrie- ken te Venders wordt door 6550 werklieden zijnde 75 o/o van het totaal aantal gestaakt. Volgens de „XXme Siècle" bedraagt het totale stakersaantal 291.000 man. Het stakingscomité geeft echter ruim 370.000 op. Een uit Seraing ontvangen telegram, meldt dat de vensters in de fabrieken, waar gewerkt wordt, werden ingeslagen. Deze nacht zijn een aantal Werkwillige arbeiders in het Bois du Roi door stakers opgewacht en gemolesteerd. BELGRADO, 17 April. Het regeerings'olad «Sa- mouprava" brengt opzienbarende verklaringen. Het blad bepleit voor den eersten keer openlijk en vastberaden eene herziening van het Servisch- Bulgaarsche verdrag over Macedonië. Het beroep op de Bulgaarsche nationaliteit der Macedonische bevolking is niet steekhoudend. Deskundigen hebben vastgesteld dat de bevolking van Macedo nië met evenveel recht tot de Serviërs als tot de Bulgaren gerekend kan worden. Uit het buitenland. De prins van Wales is gister te Parijs aange komen op zijn terugreis naar Engeland. Hij is door president Poincaré in audiëntie ontvangen. Later bracht Poincaré den prins een tegenbezoek. Te Boedapest is door den hevigen storm bijna het geheele telefoonnet vernield. De «societe des ateliers et chantiers de France'* te Duinkerken heeft een order gekregen voor den bouw van drie groote Engelsche passagiersbooten. Sommige Engelsche bladen zijn er over ontstemd, dat deze order den Engelschen scheepswerven is ontgaan. - Er zal te Parijs een nieuwe 5% Japansche staatsleening, groot 77 millioen yen, worden uit gegeven. Zeventig millioen yen zijn bestemd voor de volledige aflossing der spoorwegobligaties. Onbestelbare brieven Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft van de maand April 1913. Brieven: Mej. Kalkenburg, Amsterdam A. de Jong, Amsterdam Wed. Kats. Rotterdam Mej. M Gerritsen, Rotterdam Mej. A. den Boer, Rotterdam een zonder adres. Briefkaarten: Hamerling, Amsterdam; C. J. K. Stadman, Haageen zonder adres. SC Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. Wij ontvingen naar aanleiding van de enkele regels door ons toegevoegd aan het bericht over den «Boycot-Goemans" een schrijven ter plaatsing, waarin de -inzender tracht te bewijzen, «dat het recht zeer zeker aan de zijde van het personeel is." Voor zoover nog noodig, willen wij hier het volgende verklaren Om den scbiju te vermijden, dat uit de vermelding van de motie van den Schiedamschen Bestuurdersbond instemming met het betrokken besluit zou worden afgeleid, merk ten wij op, dat 't hier een arbeidskwestie gold. «waarbij 't nog lang niet is uitgemaakt, dat het on recht aan de zyde van den patroon is." Met'die enkele woorden hebben wij ons volstrekt niet in deze kwestie partij willen stellen, wat trouwens voor hen die daar buiten staan, al vrij moeilijk is. Tot het plaatsen van bedoeld schrijven kunnen wij dan ook niet overgaan 't zou slechts leiden tot een bedenkelijk twistgeschrijf over een parti culiere kwestie, die zeker niet in een courant thuis behoort. Nog willen wij hierbij ook tot naricht van anderen opmerken, dat de copie van ingezonden stukken, ook al worden ze niet geplaatst, nooit wordt teruggegeven, zooals over het geheel bij de pers gebruikelijk is Geboren: 15 April. Wilhelmina Antonia Hendrika, d. v. A. O. de Wolf en J. C. Verwaijen, Singel. Overleden: 15 April. Albert Boes, oud 61 en 3 mnd., Noord molenstraat. Gehuwd 16 April. W. A. van Noort, 25j., en A. L. Hersbach, 21 j. F. J. Bosch, 26 j., en A. E. Combnnk. 28 j. B. J. Looman, 26 j., en H. A. Peitsman, 3D j. C. Staal, 32 j., en M. J. Willernse, 30 j Hi UT*. BEURS VAN SCHIEDAM, 17 April. 1913 Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 14 April 15 April 16 April. 17 April. r 121/4 121/4 j t 12n4 11-21/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 16 Apr, 17 Apr. M o u t w ij n J e n e ve r Amsterdamse he Spoeling: Stemming op hedenkalm. Spiritus. 16 April. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus proef.' f 22% a f 23Vi f20- a f 20'/4 f 103/« af 131/s, 17% 19.— 0.90 131/s 17% 19.- 0.90 17 f 22 f 20'/4 f 10% April, a t 23i/a a f a fl0V4 Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 16 April. mk. 33- b., Apr/Mei 33— b., Mei/Juni 33— b., stemming vast. PARIJS. 16 April per hectoliterper April fr. 44 a 43.75 betaald, per Mei fr. 43.25 a 43.50, per 4 md. van Mei fr. 43 betaald, per 4 laatste md. fr. 43 a 43.25, per 3 md. v. Oct. fr. 43 a 43/25, stemming prijsh. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 16 April. 62'/415 April. 62% CHICAGO Mais Mei Juli Sept. Dec. 16 April. 55 55V8 561/4 - 15 April. 55 55% 56 Rogge prijsh. Loco 16 April. 631/2 15 April. 633/i TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 16 April. Ziektewet De behandeling van het ontwerp-Z i e k t e w e t werd bij art. 68 (wie zich mogen verzekeren) voortgezet. De heer P a t ij n verdedigt een amendement, om het instituut der vrijwillige verzekering ruimer open te stellen, met de bedoeling de nuttige werking der ziekenkassen zooveel mogelijk uit te breiden. Spr. wil daartoe de bevoegheid van den Raad van Arbeid, om bepaalde groepen van personen toe te laten of te weigeren', schrappen De minister meent, dat het amendement de toetreding tot de vrijwillige verzekering veeleer zal beperken Spr. zette uiteen, dat men hier in een ander geval verkeert dan bij de Invalidi teitswet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3