Gemeente aart doordrongen van het groote belang der naderende stembus, hebben voorloopig het accord gesloten: en er is geen reden om aan te nemen, dat deze afspraak niet door de partij vergaderingen van heden zos worden gehonoreerd. Alles hangt natuurlijk af van de uitvoering van de vraag of de leden der onderscheiden partijen het wachtwoord zullen volgen en nu ontmoet ik eenige grieven en bezwaren, die het toch goedis onder de oogen te zien. De eerste grief betreft de toekenning der zetels er zijn er die meenen, dat de eene partij er te veel bezet ten nadeele van de andere. Nu is het wel merkwaardig, dat die partij, die het sterkst in het nadeel is, dat is de Katholieke partij, die grief in het algemeen niet uit. Indien het toch waar was, dat die partij, die van de drie partijen in een district de sterkste was, ook recht zou moeten hebben op den zetel, dan zou ik u dadelijk 't tiental districten kunnen noemen, waar een Katholiek gekozen moest worden. Maar zoo ver trekt men van de bezwaarde zijde de lijn niet doorin den gedachtengang dier Staatslie den stemmen de Katholieken, ook al maken ze 1/3 van het kiezerscorps uit, van zelf mede op een A.-R. of C.-H. en gaat het slechts om, wie van deze beiden den zetel moet bezetten. Werd dit stelsel strikt doorgevoerd, dan zoude de Ka tholieke partij in een onevenredig groot aantal districten den candidaat moeten aanwijzen het evenwicht zoude worden verbroken in lijnrechten stryd met de aspiraties der Katholieke partij. Reeds hieruit volgt, dat de verhouding in ieder district niet maatgevend kan zynveeleer moet hiernaar worden gestreefd, dat over het geheele land de rechtsche zetels zoo billyk mogelijk wor den verdeeld. Dit kan bereikt worden, wanneer bij vacature in onderling overleg de zetel wordt toegewezen de proef op de som hebben we vóór eenige jaren gehad. Zoo straks hoop ik aan uw goedkeuring te onderwerpen een schema voor de toekomst. Maar wat niet aangaat is, dat één rechtsche partij een tegen-candidaat stelt, die met behulp van libera len en socialisten gekozen wordt. Dat is onder bondgenooten niet toelaatbaar. Het tweede gevaar bij deze stembus bestaat in de poging, om een zuiver Kerkelijke quaestie die onze protestantsche landgenooten verdeeld houdt over te brengen op politiek terrein, ten einde scheiding te brengen ddar, waar eigenlijk overstemming bestaat. Nieuwe brandstof, om dit vuurtje gaande te houden, is aangebracht door het voorstel der Staatscommissie, betreffende een beginsel in art. 171 der Grondwet. Om deze oopgraaf te stuiten, moest een sterk staketsel worden opgerichtmoest worden uitgesproken en vastgelegd het voornemen, om bij de komende Grondswetsherziening niet aan hét eerste lid van artikel 171 te raken. Een derde struikelblok voor trouwe samenwer king meent men anderzijds te kunnen aanrollen door het aloude-anti-papisme aan te wakkeren. jRome wordt door de coalitie te machtig, daar om weg met de coalitie". Het schijnt wel, alsof dit voor sommigen de hoogste politieke wijsheid isminstens twee periodieken danken er hun be staan aan. Op dit speculeeren op Kerkelijke hartstochten wensch ik slechts dit te antwoorden de Katho lieken vorderen op hét hun toekomende deel in het Bestuur van den Staat en van zijn onderdee- len, niets meer, maar ook niet minder. De geheele geschiedenis der Katholieke Staats partij strekt ten bewijze van deze stelling. De Katholieken verlangen niet anders dan zich rustig te kunnen ontwikkelen, maken op geen enkel voor recht aanspraak, wenschen slechts als gelijkbe rechtigd te worden behandeld. »Maar worden er dan niet Katholieken benoemd zoo vraagt men. alk merk er niets van", wil ik antwoorden, maar gesteld, het ware zoo, zou het dan niet in den aard der zaak liggen? Wanneer een gedeelte der bewoners van Nederland jarenlang stelselma tig naar beneden gehouden is en er komt een Regeering aan het Roer, die erkent, dat het even wicht, dat er zoude moeten zijn, verbroken is ten voordeele der liberalen, dan ligt het voor de hand, dat de schade moet worden ingehaald en dat er meer Katholieken worden benoemd, dan waaraan men gewend was. Erkent men hiervan niet de rechtmatigheid, dan stelt men zich buiten de grondbeginselen, waarvan ons Staatsrecht nu wel haast gedurende een eeuw uitgaat Waarom ik u dan deze sluipende vossen om een geliefd beeld aan dr. Schaepman te ontleenen toonde? Omdat mij hiermede de gelegenheid werd geboden om eens rond en open te spreken bestond er niet zooveel misverstand omtrent de strevingen der katholieken, er zouden nog heel wat meer stemmen vóór de coalitie worden uit gebracht. Toch geloof ik niet, dat het aantal van hen, die principieel tot de coalitie behooren, maar om allerlei bij redenen zich afzijdig houden, dit jaar grooter zal zijn dan bij vorige verkiezingen ge regeld ziet men. als Juni nadert, allerlei pogingen tot het stichten van nieuwe partijen en partijtjes, maar telkens blijkt, dat er wel leiders maar geen volgelingen zijn. Het dringt tot de kiezers door, dat men wel den ondergrond aan het Rechtsche Kabinet kan ontgraven, door zijn stem aan de Rechtsche candidaten te onthouden, maar dat er toch geen winste zit voor het Christelijke begin sel, in het aan het roer brengen van een Linksch Kabinet. Thans is de tijd genaderd, dat de vruchten kunnen worden geplukt van jaren langen arbeid. Bedriegen de voovteekenen niet, dan zal het Staatsblad vóór Juli van dit jaar die belangrijke trits wetten bevatten, die de arbeidersverzekering, tot dusver beperkt tot de Ongevallenverzekering in de industrieele bedryven, de hoogstnoodzakelijke uitbreiding zullen geven. Echter zal nog veel van de onvolprezen werk kracht van Minister Talma gevergd worden. De splitsing van de Rijksverzekeringsbank in een Invaliditeitsfonds en een Ongevallenfonds moet haar beslag krijgen: ontelbare algemeene maat regelen zullen moeten worden genomen, alvorens de wetten in het leven kunnen binnentreden. Maar bovenal, moet dit Kabinet gehandhaafd worden, omdat het de middelen heeft aangewezen, waaruit de inkoop van het thans levend werklie dengeslacht in het Invaliditeitsfonds zal worden bekostigd. Wat ons, katholieken, betreft, wij zullen met warmte strijden voor dit Kabinet, door vriend en vijand geprezen als samengesteld uit Staatslieden van den eersten rangeen Kabinet, dat zijn be loften ten volle is nagekomen en in soms moei lijke omstandigheden met groot beleid het schip van Staat heeft weten te stureneen Kabinet ten slotte, dat helder en klaar het regeeringsprogram voor de volgende periode heeft aangewezen, een program, waarmede wij ons ten volle kunnen vereenigen. Zooals reeds gemeld, is het politiek accoord door de vergadering aangenomen. De voorzitter gaf bij de behandeling van dit accoord nog een overzicht van den stand van zaken. Er waren eenige stekelige kwesties in verband met de Grondwetsvoorstellen, en wel betredende het onderwijs en over de uitkeering aan Kerkgenootschappen. De christ.-historischen eischten, dat niet zou getoond worden aan het eerste lid van art. 171 verder zijn zij wel vóór bijzonder onderwijs, maar achten het plicht van den Staat, te zorgen, dat de openbare school zoo wordt, dat de kinderen een christelijke opvoeding ontvangen in streken waar de ouders christelijk zijn zij zijn dus tegen absolute neutraliteit van 't openbaar onderwys. De katholieken en antirev. willen vóór alles byzonder onderwijs regel en openbaar aanvulling, doch zij zijn er niet tegen, dat de openbare school wordt ingericht naar de gevoelens der ouders, zoo dit mogelijk is. Resultaat der bespre kingen is het eerste gedeelte van het accoord. Het electoraal accoord, hetwelk na goedkeuring van het politiek accoord, in behandeling kwam, ontlokte eenige discussie, doch werd ten slotte aangenomen. Na deze besprekingen kwam in behandeling het volgende door het bestuur voorgestelde »kort program vau actie" voor de a.s. verkiezingen »Ter uitvoering van artikel 2 sub. lo. b. der Statuten, verklaart de Algemeene Bond van R. K. kiesvereenigingen in Nederland onder hand having van het kort program van actie van 1909, voor zoover dit nog niet tot uitvoering kwam steun te verleenen aan het zittend kabinet, ten einde dit in staat te stellen zijn program af té werken." - Dit program werd zonder discussie goedgekeurd. Van de verschillende voorstellen werden aan genomen Motie-Breukelen, de wenschelijkheid uitspre kende, dat in gemengde distrikten ook R. K. sprekers optreden ter gunste van A. R. en C. H. candidaten en omgekeerd. Van de Motie-Alkmaar het eerste gedeelte, luidende als volgt: »De Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Ne derland, overwegende, dat in den middenstand en in den landbouwstand talrijke misstanden voor komen, die ten deele door wettelijke regeling zijn uit den weg te ruimen, spreekt de noodzakelijk heid uit, dat, na afdoening der reeds ingediende sociale wetsontwerpen, die misstanden zoo spoe dig mogelijk uit den weg worden geruimd In behandeling kwamen vervolgens de conclusies van het lager-onderwijs-rapport der te dier zake door het bestuur benoemde commissie. De con clusies, met een geringe wijziging aangenomen, luiden »lo. Uit Grondwet en wet worde alles ver wijderd, wat zou aanduiden, dat in beginsel het geven van onderwijs is een deel der Staatszaak. De ouders behoorende de kosten te dragen van' het onderwys hunner kinderen. Teneinde onge- wenschte toestanden te voorkomen heffe de Staat een schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden wor den vrijgesteld, minvermogenden reeds een deel opbrengen en voor meergegoeden het verschul digde de kosten per leerling niet overschrijde. 3o. De Staat betale aan de bijzondere snhool- besturen terug, wat deze aan de onderwijzers betalen, vermeerd met een som per leerling voor de algemeene exploitatiekosten eener gewone lagere school. 4o. De Staat betale ditzelfde uit aan de ge meentebesturen en verbiede gelden uit de ge meentekas aan het openbaar onderwijs ten koste te leggen. 5o. De wet treffe een reling, waarbij de ver schillende schoolbesturen en gemeentbesturen voor de door hen te maken kosten voor lokaliteit schadeloos worden gesteld. 6o. De wet stelle de eischen vast waaraan de verschillende soorten van het lager onderwijs moeten voldoen en eische waarborgen, dat deug delijk onderderwijs worden gegeven. 7o. De wet stelle de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor de onderwjjzirs vast. 8o. Er kome een regeling der wachtgelden, die meer waarborg biedt voor de openbare onder wijzers dan tegenwoordige." De vergadering werd te 5 uur gesloten. De christelijk-historischen. Zooals men weet, werd het politiek accoord met opneming van eenige niet principieele amendementen aangenomen. Bij de besprekingen over het accoord, betreffen de de districtsverdeeling, werd hoofdzakelijk gediscussieerd over de bezetting van Ede en Ommen. De afgevaardigde van Ede verklaarde dat, hoe ook. de beslissing der vergadering zou zijn, het districtscomité niet zou afwijken van zijn voornemen een eigen candidaat te stellen. (Naar men weet jhr. Schimmelpenninck.) Ook het electoraal accoord met de beide andere coalitie-partijen werd aangenomen, en wel met 140 tegen 40 stemmen Met de aanneming van dit accoord zijn de daarop ingediende amende menten en de bekende motie-van Hoogenhuijzen c.s. vervallen. De Deputaten-vergadering. Men meldt uit Utrecht: De Deputaten-vergadering werd, na de pauze, op de gebruikelijke wijze door dr. Kuyper her opend. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld werd de samenstelling van het centraal comité. Daarna kwam dr. Kuyper weer aan 't woord, die in een uitvoerige beschouwing het politieke accoord toelichtte, in den breede aantoonende» dat vóór alles moet gaan de grondwetsrevisie om te komen tot meerdere vrijheid voor het christe lijk onderwijs. Na korte bespreking werd het politieke accoord goedgekeurd. Daarna werd het gepubliceerde electorale ac coord door dr. Kuyper toegelicht. Een der Frie- sche afgevaardigden wenschte een clausule opge nomen te zien in het accoord, waar by bepaald werd, dat de christelijk-historische candidaten zich moesten uitspreken voor de tariefwet, willeh zij op volledigen steun der anti-revolutionnairen kun nen rekenen. Hy herinnerde aan de uitspraak van minister Kolkman, dat de Tariefwet er het volgende jaar zou zijn, of het kabinet zou weg zijn. Waar nu hóe langer hoe meer blijkt, dat verschillende christelijk-historische Kamerleden een gereser veerde houding aannemen tegenover de Tariefwet, meende de afgevaardigde, dat, wanneer de wet verworpen werd, het kabinet daardoor struikelen zou. Dit gevaar wenschte hij te voorkomen door inlassing van bedoelde clausule. Dr. Kuyper sneed evenwel een discussie daarover af, door de op merking, dat het accoord ongewijzigd moest wor den aangenomen of verworpen, daar hen onmo gelijk was, om nogmaals de drie partijen samen te roepen. Overigens bleek uit de vergadering» dat de stemming mild was tegenover de andere partijen. Onder luid applaus werd daarna, op voorste^ van dr. Kuyper, het electoraal accoord met alge meene stemmen aangenomen. Aan H. M. de Koningin en minister Heemskerk werden huidetelegrammen gezonden. Van minister Heemskerk kwam, staande de vergadering, een telegrafische dankbetuiging in. Door prof. Visscher werd aan dr. Kuyper, on der donderend applaus, dank gebracht voor de uitnemende leiding der vergadering, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat dr. Kuyper de volgende Deputatenvergadering met dezelfde op gewektheid zou kunnen presideeren, welken wensch door dr. Kuyper beantwoord werd met de op merking, dat hij zich daarbij kon aansluiten, wanneer die eerstvolgende Deputatenvergadering in den loop van het volgend jaar moest worden samengeroepen, als gevolg van een Kamerontbin ding door de Grondwetsrevisie. H. M. de Koningin. 11. M. de Koningin is gisteravond ten 9,13 uit Ober-Ursel te 's-Gravenhage aangekomen. Zij werd aan het staatsspoor-station ontvangen door haar hofdame jonkvrouw Six en den opperstal meester, baron Bentinck. H. M. was vergezeld van den grootmeester van Hr. Ms. huis, baron Sirtema van Grovestins en mevrouw Sirtema van Grovestins. De Koningin, die bij aankomst begroet werd door een vrij talrijke menigte, zoowel op liet perron als in de Rijnstraat, reed in een gesloten rijtuig eerst naar het paleis van H. M. de Ivo- ningin-Moeder, om deze een bezoek te brengen. H. M. is voornemens hedenavond 7.28 per S.S. naar den Taunus terug te keeren. Koninklyk Bezoek. Naar het „Huisgezin" verneemt, Ia H. M. de Koningin van plan van 'tjaar Breda en 's-Herto- genbosch te bezoeken. C. van Gilse van der Pals Hzn. f De heer C. van Gilse van der Pais Hzn., oud lid van den raad van Rotterdam en dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schielaad, is gisteren in den ouderdom van 62 jaar hier overleden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gister de wetsontwerpen betreffend© de 1 ad d weer en lands tor m aan genomen. Verschillende kleine wetsontwerpen, waaronder dat tot overname van netten van de Net,. Bell Te lef. M ij. werden mede goedge keurd. De Kamer ging' tot 6 Mei uiteen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 April 1913, des namiddags 2 ure (Slot). Or.afhankelij kheidsfeesten. 8bis Adres, van het Dagelijksch Bestuur dei- Commissie voor de Onafhankelijksheidsfeesten 1913 om subsidie van de gemeente voor die feesten met advies van B. en W. In haar adres neemt het comité het door haar ontworpen programma voor de feestelijkheden op, en vermeldt daarvan de kosten, te zamen f9500. bedragende, zoodat na aftrek van de netto-op brengst der bij de ingezetenen ingezamelde giften, ten bedrage van 2000. een bedrag van f 7500.zou te kort komen. Het comité voegt aan die opgave echter toe, dat, waar haar door overleg met het College van B. en W. is gebleken, dat zulk een subsidie be zwaar zou ontmoeten met het oog op de gemeente- 'financiën het bereid is te trachten het programma aan te passen aan het bedrag, dat de Raad even tueel goed zal vinden te voteeren. Waar het ook de wensch is van het College, dat de herdenking, nu na honderd jaar, van dit groote en heugelijke feit in onze geschiedenis hier, evenals elders, passend zal worden gevierd, heb ben zij het verzoek ernstig overwogen en met de vertegenwoordigers van het comité gesproken. Het komt B. en W. voor, dat, gelet op den stand der financiën van de beschikbaarstelling van een bedrag als bovengenoemd geen sprake kan zijn. Een bedrag van f3000.— zouden zij voor de ge meente verantwoord achten, terwijl naar hun meening dit bedrag, gevoegd bij de gelden door de burgerij opgebracht, nog wel voldoende ge acht mag worden om behoorlijk feest te vieren. Behalve deze subsidie zouden B. en W. dan nog van het comité wenschen te zien afgestaan de opbrengst der staangelden van poffertjeskra men en dergelijke inrichtingen die bij de feeste lijkheden zullen worden toegelaten. B. en W. stellen dus voor, een subsidie van f3000 te verleenen en te bepalen dat haar bo vendien de opbrengst der bovenbedoelde plaats gelden zal worden uitgekeerd. De Voorzitter bevestigt nog, dat men wil geven f3000 uit de gemeentekas en bovendien de opbrengst van de staangelden der poffertjeskra men enz. Daarover is uitvoerig gesproken de feestcommissie wilde veel meer geld dan die f3000; maar met die vreeselijk hooge subsidie hebben B en W. niet bij den gemeenteraad dur ven komen toen is het voorstel in dezen vorm gegoten. Het geld moet strekken ter bestrijding der kosten van een kinderfeest en eene uitdeeling aan de armen. De heer M e ij e r vindt de som van f 3000 wel wat hoog, wjiar van particuliere zijde slechts f'2)00 is bijeengebracht; daarom zou hij de sub sidie der gemeente ook op f '2000 willen stellen, te meer waar reeds f 1100 voor dit feest is ge voteerd. Hij stelt dus voor, het bedrag der sub sidie met f1000 te verminderen. De heer Van der Hoek heeft in de bijge voegde stukken gelezen, dat men alle moeite heeft gehad om die f2000 bijeen te brengen, 't Blijkt dus dat het volk dit feest niet wil. Spr. verwon dert er zich over, dat de wethouder Lagerwey, voor zitter der commissie, nu met het denkbeeld mee gaat dit bedrag uit te geven en anders hooren wij steeds van den wethouder van Financiën, dat er geen geld is. Ook verbaast 't hem, dat de wethouder Goslinga, die steeds gelegeheid wil geven tot particulier initiatief nu in deze uitgave bewilligt, waar er zelfs voor het ziekenhuis geen geld is; 't komt er nu op neer, dat het bedrag van f 1100 reeds gevoteerd met de bedoelde f 3000 en de opbrengst der poffertjeskramen een som van ongeveer f5000 uitmaakt, en die uitgave acht hij niet verantwoord. De heer De Bruin zegt, dat de een meer voor nationale feesten gevoelt dan de ander. Hij weet niet of de groote massa wel het ware begrip heeft van die onafhankelijkheid: de arbeiders verkeeren in omstandigheden, die hen in geen enkel opzicht onafhankelijk doen zijn en of de natie al onaf hankelijk is, dat lappen ze aan der laars. In het algemeen gevoelt men niets voor dit feest en daarom moet spr. er bijzonder tegen opkomen, dat aldus nutteloos zooveel geld wordt weggewor pen zonder eenig motief. Het eenig nummer waar aan bij het geld goed besteed achtte, is totaal in het water gevallenhet tentoonstellingsplan is door de commissie neergedrukt. Spr. deelt verder mee, dat »Kunst aan het Volk" zich bereid had verklaard met de commissie samen te werken en vooral het tentoonstellingsplan had voorop gezet. Zy kreeg een brief terug van het comité, dat ter gelegener tijd op haar denkbeeld zou gelet wor den; maar totnogtoe heeft zij er niets van ge hoord. Nu is de geschikte tijd voorbijgegaan, de tentoonstelling, die, vooral met 't op *et electnciteitsbedrijf van actueel nut zou zijn ge weest, is vervallen. Spr. zegt, dat er nu niets anders overblijft dan de relletjes op straat, 's Avonds denkt hij dan met weemoed aan de bermen der dijken, aan hen die buiten dwalen 't feest wordt dus een banaliteit. Spr., hierover nog verder uitweidend en gewagend van het par ticulier initiatief, vraagt' ten slutte: Waar zit de liefde voor de onafhankelijkheid als er slechts f 2000 door de burgerij wordt bijeengebracht om feest te vieren? Hij zegt, dat zijn vertrouwen in de commissie ten zeerste is geschokt wegens de onverantwoordelijke wijze waarop zij de alge meene belangen verwaarloost. De Voorzitter wil de gemaakte opmer kingen beantwoorden, voor zoover hij kan. Als eere-voorzitter is hy toch niet bij de organisatie geweest. Wat de bedoelde tentoonstelling betreft, merkt hij op, dat de directeuren van de Ge meentebedrijven en de Gemeentewerken in de commissie zitting hebben en dus wel voor het tentoonstellingsplan zouden geweest zijn als zij er iets in zagen. Voorz. dacht dat sKunst aan het Volk" nader antwoord op haar schrijven had gehad, maar kan toch wel melden, dat de gas- en electriciteitstentoonstelling om verschillende redenen is uitgesteld, eerstens omdat men niet kon klaar komen en verder, omdat verschillende gemeenten dit jaar zoo'n tentoonstelling houden en men vreesde dus niet genoeg inzendingen te zullen krygen. Tot het afbreken der commissie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2