De bron van alle kracht. Banden Staten-Generaal. Ingezonden Mededeelingen. Vroege vrucht. Gisteren sneed cie tuinbaas Scherpenzeel op de buitenplaats Marlot van baron Berzeelo de eerste meloenen, wat een groot a zeldzaamheid genoemd kan worden. Glasblazers. Tot heden werd Hemelvaarts dag in de flesschenindustrie niet als tesn feestdag beschouwd, althans in de geheele flesschenindu strie werd dien dag gearbeid. Op de laatste alge- tneene vergadering van de Glas- en Aardewerkers1- vereeniging is besloten, dien dag vrijaf te vragen, en de fabrikantenvereeniging heeft het verzoek ingewilligd. Een ernstig ongeluk. Bij een oefening met dynamietpatronen op het exercitieterrein te Neehammer (Silezië) had een ontploffing plaats, waarbij een luitenant gedood en een reserve kolonel en een luitenant der landweer levensgö- vaarlijk gewond werden. Bovendien liepen nog een adjudant-onderofficier en een pionier lichte kwetsuren op. K r a c h t m e n s c h e n. Carl Abs, die op 43- jarigen ouderdom in 1895 overleed was tot hij zich in 1889 terugtrok, de sterkste athleet en worstelaar van Duitschland. Als worstelaar legde hij o.a. Muldoon en den fameusen Tom Can non. Maar we hebben het ditmaal over dan kraoht- mensch. In zijn besten tijd op 35 jaar waren Abs' maten: lengte 1.97 M., gewicht 100 KG., borst 110/125, opperarm zijwaarts gestrekt 38, zijwaarts opgezet 43, onderarm 35, dij 65, kuit 44. De paradestukken van Abs waren: één- handig van den grond trekken een kogelslang van 80 KG. met omzetten van den schouder, korte halter drukken 92 K.G., van den grond een hooge loodrecht geplaatst kogelgewicht horizontaal naar den schouder brengen en langzaam drukken 100 KG. In militaire positie 50 KG. driemaal lang zaam van den schouder drukken. Met heide han den naar den schouder gebracht en rechts lang zaam gedrukt korten halter 100 KG. Voor zich in evenwicht houden rechts 40 KG. op zij met iets achterover buigen 50 KG. i Tweehandigmet gedeeld gewicht, in elke hand 30 KG., loodrecht heffen, horizontaal zijwaarts dalen en langzaam horizontaal naar voren bren gen. Zittend, met gestrekten arm van de tafel opnemen 2530 KG. Lange kogelhalter van 100 KG. vrijt naar den schouder en driemaal zuiver drukken 130 KG. zuiver drukken, 150 KG. een maal stoeten, bijna gedrukt. Met gewichten tilde hij in het tuig 1200 KG. In 1881 deed het het volgende. Hiji bukte onder een middelmatig groot paard, hief het op den schouder, als een timmerman een plank en droeg het doel een eind weegs. In deze Leistung staan ze nu met z'n drieën. Milo van Crroton, die zijn stier wegdroeg, ridder Ernalton te Beam, die in 1388 een met hout beladen ezel een trap opdroeg en Abs. In heizelfde jaar dat Abs van het tooneel trad, kwam Sandow naar voren, die hem opvolgde als sterkste man en veel meer kon tillen ook. In 't, Royal Aquarium te Londen trad Cyclops op, wiens leermeester Samson 100 pd. st. uit loofde voor wie Cvclop's verrichtingen nadeed, en 1000 pd. st. voor wien zijn, Samson's toeren, kon nadoen. Tot groote verrassing van allen deed de jonge Muller die eerst bijl deze gelegenheid den naam van Sandxow aannam en in 1865 geboren is niet alleen alles na wat Cyclops deed, maar ook twee extra-toeren welke op aan dringen van Samson er aan toegevoegd waren. Dit waren: op den rug liggende een gewicht van 240 Eng. pond tillen, waarop 2 mannen zalen, die er daarna afspringen en vervolgens zelf opslaan en het gewicht onderwijl hoven de macht zetten. En een circa 500 Eng. pond zwaren steen, waaraan twee gewichten van 50 pd. met den middenvinger van den grond lillen. Toen Sandow ook dit had nagedaan, verklaarde Sam son zijn leerling Cyclops voor overwonnen, maar daar hij niet geprepareerd was, verschoof hij zijn eigen ontmoeting met Sandow tot een paar dagen later. 2 November 1889 vond de malch plaats, 't Boyal Aquarium was zoo tjokvol dat Sandow en zijn begeleider Atilla slechts met geweld zich een doortocht naar het tooneel konden hanen. Lord Clifford en de markies van Queensherry waren scheidsrechters. Sandow deed ades wat Samson deed, nl. een groote ijizeren stang bui gen, een voor de borst gespannen touw breken en een om den arm gespannen ketting doen springen. Toen Samson maar niet tevreden was deed Sandow met zijn eigen halter ettelijke toe ren en vroeg Samson die te herhalen. Dan zou 't andere niet gelden. Maar Samson ging er niet op in en verdween stiekumpjes, zonder de 1000 pd. st. te betalen. Maar Sandow kreeg van de directie van 't Royal Aquarium 350 pd. st. en een regen van engagementsaanbiedingen. Eerst trad hij toen een kwartaal op in Alliambra, daarna in heel-Engeland, Europa, Amerika en Australië. Sandow viel vooral op door de elegance waar mede hij alles deed. Hij maakte heel wat we reldrecords, waarvan het eenasmig drukken met onderleggen ('t z.g. Schauben) van 125 KG. zich hef langste heeft gehandhaafd, 't Staat nu op naam van Arthur Saxon. (N. CL) Geheimzinnige moord te 's-Graven- h a g e. Gisteravond, omstreeks 8£ uur werd aan de woning in de van Merlenstraat 37 te 's-Gra- venhage, bewoond door mevr. de wed. H. W., aangescheld door een jongen man, als heer gekleed, van wiens signalement overigens niets verder be kend is geworden, dan dat hij een pet droeg en eenigszins trok met het rechterbeen. De 19-jarige dochter deed hem open, terwijl mevrouw H. met de oudere dochter boven was. Na een heel kort gesprek, waaruit mén kan afleiden, dat eenige twist is voorafgegaan, heeft de jongeman met een revolver a bout portant op het meisje een schot gelost. Hij trof haar in het achterhoofd bij den hals. Zij werd naar boven gebracht en heeft nog eenige oogenblikken geleefd, doch is niet meer bij bewustzijn gekomen. Toen de gemeentelijke hulpdienst kwam, was zij reeds gestorven. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en de commissaris van politie, de heer Wulffers, en de chef van de recherche, de heer Aaltz, verschenen dadelijk ter plaatse tot het instellen van een onderzoek. Later verscheen ook de officier van justitie mr. Carsten, de substituut- officier van justitie mr. Del Canapo, genaamd Camp, en de rechter-commissaris mr. Van Rhede van der Kloot. Deze heeren hebben tot laat in den avond een onderzoek ingesteld. Van den dader, die zich onmiddellijk na het plegen van den moord had verwijderd, was in- tusschen geen spoor te ontdekken. Ook een onder zoek met de politiehonden-brigade had te mid dernacht nog niet tot ontdekking van den dader geleid. De familie van het vermoorde meisje heeft geenerlei vermoedeD omtrent den persoon van den dader of omtrent de oorzaak welke tot de daad heeft geleid. De verslagene was geëngageerd met een Leidsch studentverzekerd wordt, dat de verstandhouding tusschen beiden niets te wenschen overliet. Inbraak in eene kerk. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur ontdekte men, dat in de R.-K. te Heijen (L.) de offerblokken waren opengebro ken en geledigd. Kort te voren had men twee vreemde personen uit de kerk zien komen, die men spoedig in eene weide nabij de Maas ont dekte, waarop zij echter ontvluchtten. De eene wist over het veer bij Boxmeer te ontkomen. De ander, die zich in de richting Gennep verwijderde, werd later door de inofliddels gewaarschuwde marechaussée aldaar in de Maaskemp, nabij het Genneperhuis gearresteerd. In dezelfde kerk werd ook in October van verleden jaar ingebroken. Do gearresteerde inbreker, die Donderdag de offerblokken in de R. K. kerk te Heijen ledigde, is een Duitseher, genaamd Hubert Böken, uit Diilken, die uit het Duitse he leger is' gedeser teerd. De buit bedroeg ongeveer vier gulden. Op den man werden eveneens eenige rijksdaalders gevonden, waarvan hij de herkomst niet wilde ophelderen. Het blijkt nader, dat deze man den diefstal alleen pleegde en geen handlanger had. Drankwet-inspectie. Dezer dagen is gemeld, dat er een gerechterlijk onderzoek was ingesteld naar de handelingen van den adjunkt- inspecteur der drankwet te Breda. »Het Volk" kan daaraan toevoegen, dat bedoelde adjunct inspecteur sindsdien geschorst, en dat zijn functie wordt waargenomen door zijn chef, den heer Hermans. Onze bloem kweekers. Te Gent had gis teren de keuring plaats van de bloemen op de bloemententoonstelling. Tot gisterenmiddag was bekend, dat de gecombineerde bloemeninzending uit Aalsmeer (buiten mededinging) den hoogsten prijs verwierf van de beschikbare prijzen voor inzendingen buiten mededinging. Een drama. Te Antwerpen zijn gisteren een jongen en een meisje van den hoogten toren der kathedraal gesprongen. Beiden vielen te pletter. Samen waren zij naar boven gegaan, 0e portier en de gids hadden niets; aan hen kunnen bemer ken, integendeel vroolijk en lachend volgden zij den gids. Plotseling echter, terwijl zij op dsn hoog sten trans waren, klom de jongen over den balustrade en sprang naar beneden. Met gewel digen slag stortte hijl op den grond, rakelings langs het hoofd van een paar voorbijgangers, die van schrik bewusteloos neervielen. Terwijl een politieagent en enkele burgers toesnelden, zagen zij tot hun verbijstering een tweede lichaam naar beneden storten. Het was het meisje, dat eveneens te pletter viel. De jeugdige zelfmoordenaars behooren tot een gegoede familie uit Antwerpen. De film ten dienste van den zenuw arts. Bij bacteriologische studiën heeft men zich reeds vaak de kinomatograaf ten nutte gemaakt voor die diagnose en de behandeling van zenuw ziekten. Dr. F. H. Weisenburg, directeur der neurologische afdeeling van het Algemeen Zieken huis te Philadelphia, heeft zich speciaal met de nieuwe methode bezig gehouden en bezit op het oogenblik reeds belangrijk filmmateriaal. Zooals dr. Weisenburg in de Journal of the American Medical Association heeft uiteengezet, is de bios- boop daarom zoo practisch bij de studie van zenuwziekten, omdat deze een duidelijk beeld geven van specifiek neurologische symptomen, als bijv. afwijkingen in loop en houding. Verder kunnen, door de kinematografische opname, die op de film vastgehouden wordt, meerdere deskun digen kennis nemen van een bijzonder geval. Ook kunnen epileptische verschijnselen, die zich in on noemelijk korten tijd afspelen, later rustig door den arts bestudeerd worden, doordat hij de film in langzaam tempo voor zijn oogen laat opdraaien. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 25 April. De behandeling van het wetsontwerp op de kustverdediging is voortgezet. De heer Troelstra polemiseerde wat met de nNieuwe Courant', waarbij hij zeide de mee ning verderfelijk te achten, dat wij slechts zoo lang onze onafhankelijkheid waard zijn. als wij die met het zwaard kunnen verdedigen. Spr. be toogde verder, dat het ontwerp reactionair is, omdat het tegen het theoretische internationale neutraliteitsrecht ingaat. Voorts is hij van mee ning, dat het belang van één mogendheid er mee gediend is, in welken onafhankelijkheid de re geering zich zou begeven. Het ontwerp achtte hij ook daarom reactionair, omdat het tegen de vre dessti ooming oproeit. Spr. bepleitte dan beperking van de bewapening en zet op zeer wijdloopig wijze het sociaal-democratisch standpunt ten aan zien van den oorlog uiteen. De heer Rood huyzen verdedigde de hou ding van de vrijzinnigen ten aanzien van de mi litaire uitgaven, die zij binnen de juiste grenzen willen houden. Hij betwistte de urgentie van het ontwerp en meende, dat het goedkooper kan. De Voorzitter stelde bij de regeling van werkzaamheden voor, om aan het slot van de thans aanhangige wetsontwerpen toe te voegen dat betreffende de pensionneering van de gemeent e-a m btenaren. De beraadslaging over het wetsontwerp op de kustverdediging werd voortgezet met een rede van den heer Thomson, die zich beriep op een artikel van zijn hand, waarin betoogd wordt, dat de hand having van de neutraliteit hoofdzakelijk een kwes tie van legervorming isdat fortenbouw niet ur gent is en dat de pantservloot moet vervallen dat de eenheid van leiding aan de kust noodza kelijk is. zoomede een ministerie van landsdefenaie; en dat ook mitrailleur-afdeelingen, militaire wiel rijders en verplaatsbaar geschut noodig zijn. Spr oefende dan kritiek op het .ontwerp, waaruit hij de voorziening voor Den Helder wil schrappen. Door een fort te Vlissingen boeten wij z. i. onze vrijheid van handelen in oorlogstijd in. Ons land heeft, meende hij n.l., het recht óm Engeland de gelegenheid te geven, over ons land te gaan om de neutraliteit van België te handhaven. Spr. meende, dat het ontwerp in de strategische lijn van Duitschland ligt, en oefende kritiek op de houding van de tegenstanders van het ontwerp, die na het daartegen gemaakte misbaar zullen vóór stemmen. Sj.r. was verder van oordeel, dat ook de ver dedigingswerken te Neuzen en Ellewoutsdijk ge mist kunnen worden en beroept zich op de ge heime nota, gevoegd bij het advies van den Raad van Defensie, om aan te toonen, dat het voorstel niet kan voldoen aan hetgeen de regeering er mede wil bereiken. Spr. meende overigens, dat wij ons geheele land kunnen verdedigen, en niet slechts een gedeelte daarvan. Hij lichtte nog zijn amendementen toe, die beoogen geen gel den toe te staan voor fortenbouw, omdat wij met de plaatsing van onze torten leergeld hebben be taald, maar wel wil hij de regeering de volle 12 millioen geven voor alles wat kan dienen tot een mobiele verdediging van onze kust. Daarna sprak de heer Duymaer van Twist, die er op wees, dat ook andere kleine landen verdedigingswerken aanleggen. De heer De Savornin Lobman betoogde, in antwoord op de opmerking van den heer Rood- huyzen. dat niet aan links maar aan rechts de eer toekomt, de plaatsvervanging te hebben afge schaft, al kwam zij ten slotte onder een liberaal minister tot stand doch de minister Bergansius offerde zich voor den persoonlijken dienstplicht op. De mooie redevoeringen van de socialisten over den vrede achtte hij geheel en al overbodig in een gezelschap, waar niemand den oorlog wil. De geschiedenis nagaande, zag hij, dat bij elke ver andering in het staatsbestuur de afschaffing van den oorlog is beloofd en dat die nooit kwam; dat verder de kapitalisten juist altijd bereid zijn ge weest, om veel geld te geven voor handel en dergelijke zaken, maar nooit voor den oorlog en een gevolg van onze machteloosheid in den Franschen tijd is geweest, dat vooral de niet- bezittende klasse heeft geleden. Met ^militarisme" heeft dat niets te maken. ^Militarisme" beteekent de bevoordeeling van een bepaalde kaste, nl. die der militairen. Doch dat wil hier niemand. De handhaving van de neutraliteit, het geschiedt niet ter wille van anderen, maar eenvoudig omdat we zeiven niet willen worden meegesleept in een oorlog tusschen andere staten. Vroeger werden wel tractaten gesloten, waarbij een souverein zich verbond, tegenover een anderen, om in geval van oorlog de troepen van den laatst- genoemden te laten trekken over zijn gebied. Natuurlijk maakte zulk een tractaat hem tot vijand van het land, waartegen dit gericht was. Wanneer wij echter geen tractaat maken, doch stilzwijgend toelaten, dat men 'over ons gebied trekt, dan is dit als 't ware een invitatie en ver plicht men de andere party, om ons aan te vallen uit zelfverdediging. Wanneer we dus het geld toestaan voor de handhaving van onze neutraliteit, dan doen we dat in het belang van ons volk. We moesten ons meer vasthouden aan het recht en minder aan de macht, zeide de heer Troelstra, maar door ons te hoeden tegen macht, erkennen wij niet, dat het redelijk is, macht tegen ons te misbruiken 1 Anders zou men ook zijn particuliere bezittingen niet mogen afsluiten. We staan niet meer tegenover Duitschland dan tegenover een andere macht, doch we hebben te doen met de macht der omstandigheden. Ver schillende mogendheden hebben het recht van ons te verlangen, dat wij het onze bijdragen tot het behoud des vredes. Evenals in het dagelijksche leven moet men steunen zoowel op het recht, als ook op eigen kracht. De minister van Oorlog, de heer Colijn, merkte op, dat er thans verschillende redevoerin gen zijn uitgesproken, die met het ontwerp niets te maken hebben en die dus niet behoeven te worden beantwoord. De beantwoording zelf wensch- te hij uit te stellen, met het oog op het verge vorderd uur, tot Maandag. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer eèn zwakke zijn krachten wil herwinnen is er slechts één midaeleten. Die bittere ironié van het lot wil echter vaak, dat juist degenen, die hét meest voedsel noodig hebben, het minst voedsel kun nen verdragen. Het voedsel, dat zij tot zich ne men, vormt schadelijlke bijproducten bij de ver tering, de spijsverteringsorganen zijn zwak men moet ete;n, men wil etèn maar men kan niet eten. Voor al deze zwakken bestaat één miu'del om toch het zoo naodige voodingsmateriaal op te nemen. Dit middel is Sanalogein, dat het zuiver ste, natuurlijk eiwit gebonden aan phosphor bevat. Sa nat ogen wordt altijd verdragen, geeft krachtige versterking en wekt jn hooge mate den eetlust op, terwijl het bijdraagt tot ne beterè vertering van hef andere gewone voedsel. Déze eigenschappen van Sanatogcn zijn door meer dan 15.000 medici schriftelijk erkend. Niemand minder dan de beroemde Berlijnsche kliniker prof. dr. E. von Leyden schrijft: „Ik heb Sanatogén in mijn kliniek en in mijn particuliere praktijk vaak en gaarne voorgeschreven en bén met de resultaten buitengewoon tevreden.' Sanatogén is in verpakkingen vanaf één' gulden hij alle apothekers en drogisten te bekomen. (30) en ik wil niet nalaten, U mijn volle tevredenheid te betuigen met de quaiiteit van Uw fabrikaat. Ik heb wel reeds alle merken van banden bereden, doch nog nooit te voren zulk een duurzaamheid kunnen constateeren." Op deze en dergelijke wijze wordt daarover in honderden brieven geoordeeld. Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Cb..Amsterdam. (72) Een wielrijder zegt Continental

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6