Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fon rr fii; I ou ZZ; T13 De oorlog op den Balkan. RIENZI. 36ste Jaargang Woensdag 30 April 1913, Gratis Ongevallenverzekering f No. 10611, oTereenteistig op ie polls yermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. BaiteBlftsidseh Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ^0 ct., lranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering b\j levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Uoiiandsche Algeineene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande* ren vinger Wegens den HEMELVAARTSDAG Z«1 de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken "onderdag-avond niet verschenen. Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van hun College aan de Gede puteerde Staten om vergunning tot het uitbeiden yan "Ie sraedery aan de laan naar de Algemeene begraafplaats, kadaster Sectie I no. 1987, met 2 electro-motoren van 74 P.K. voor het drijven van toestellen Gelet op de bepalingen der Hinderwet Boen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 15den Mei a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal "Worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, Van de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het oeheort, den 30 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Got antwoord van Montenegro. De Montenegrij'nsche regeering. Leeft doen weten dat zij 0p (je njeuwe nota der mogendheden na Let orthodoxe Paaschfeest zal antwoorden. Grieken en Bulgaren. Do Bulgaarsche troepen zijn naar Langaza ge- Gokken en hebben Saloni'ki in handen der Grie ken gelaten. Serviërs en Grieken. it Sofia seint men aan de „Kölnische Zei- tung" Generaal Sawöf is hier onverwacht aangeko men en dit geeft aanleiding tot levendige bespre kingen. Zijn komst schijnt in verband te staan met de voorbereiding: van militaire maatregelen yoor het geval van botsingen met Servië en Grie kenland in Macedonië. Albanië. Gfschoon de toestand, die voortvloeit uit Ess.ad 14) Terwijl deze de lotgevallen van Rienzi waren, Was Adriano lang van hem gescheiden en van K°ttie afwezig geweest. De Colonna's waren hardnekkige voorstanders ?ei keizerlijke partij, en Adriano Di Castello uaa eene uitnooaiging naar het hof des Keizers mGvangen en daar aan voldaan. Onder dien m°Uarch had hij zich in de wapenen geoefend, n Lij de Duitsche ridders geleerd, de hem na- Ruriijke eigene Italiaansche losheid, door het fjüQerlijke der Noordsche dapperheid te tem peren. Deieren verlatende, had hij eenen korten tijd n de eenzaamheid van een zijner landgoederen voorgebracht, aan het schoonste meer van het noordelijke Italië gelegen, en sedert met eenen zoowel door daden als door studiën ontwikkeb ven geest, vele der overige Italiaansche staten ezocht. Op die reis minder bevooroordeelde gevoelens, dan die van zijnen stand hebbende mgezogen, had hij zich eene vroege vermaard- üeid verworven, terwijl hij in stilte de karakters eh daden van anderen opmerkte en vergeleek. pasja's staatsgreep, nog; duister is, doen enkele diplomaten te Londen uitkomen, dat hij' althans een invloedrijk Albanees is, met een min ot meer goed georganiseerden aanhang:. Hij! beschikt dus over een invloed dien een buitenlandsche prins mist. In een anderen kring wordt er op gezinspeeld, dat de nieuwe heerscher over Albanië niet onge neigd zou kunnen zijn een overeenkomst te tref fen met koning Nikolaas, in dien zin, dat Mon tenegro Skoetari afstaat in ruil voor die vergoe dingen in grondgebied, welke Montenegro wenscht, doch welke de mogendheden tot nu toe niet heb ben willen toestaan. Oostenrijk. Uit Weenen verneemt dei „Kölnische Zeitung": Nadere berichten uit Londen toenen /tan dat pok in de gisteren gehouden zitting aer gezanten- conferentie de taktiek om da zaken op de lange haan te schuiven is voortgezet. Oostenrijk-Hon- garije heeft zich hij een dergelijken loop van zaken voorbehouden zelfstandig de noodige maat regelen te treffen om de ontruiming van Skoetari af te dwingen. Dit voorbehoud hoeft men naar 't schijnt niet overal ernstig opgenomen. Daar het Oostenrijk echter inderdaad ernst is, zal het nu tot de aangekondigde maatregelen overgaan en wel zoo spoedig mogelijk, aangezien ieder tijd verlies schadelijk moet zijn. Officieus wordt hieraan toegevoegd aat tusscben Rome en Weenen een levendige gedachtenwis- selinig plaats heeft, die naar van zelf spreekt, bet deelnemen van Italië aan de plannen van Oos tenrijk ten doel heeft. j Tot laat in den avond had het ministerie van buitenlandsche zaken te Landen geienerlei beves- tiging gekregen van een. bericht uit Weenen ctat Oostenrijk besloten heeft afzonderlijk op te tre den. De ontvangen officieel© telegrammen zijn van dien aard dat dit niet waarschijnlijk wordt geacht en geen enkel bericht sprak gisteravond van een dei gelijk optreden. Ook d© Oostenrijk sche ambas sade had gisteravond geen bevestiging van bet alarmeeren.de bericht gekregen. Wel verheelde zij haar teleurstelling over het resultaat aer laatste gezantenconferentie, die geen enkel besluit heeft genomen, niet, want zoo herhaalde zij1 Oostenrijk kan geen onbepaalden tijd wachten. |De meerderheid der mogendheden is, naar in de laatste bijeenkomst der gezanten gebleken is, niet genegen tegen Montenegro gewapenderhand op te treden. Wel zullen enkele stappen worden gedaan, indien Montenegro's antwoord op de col lectieve nota der mogendheden onbevredigend is, maar men legt er den nadruk op, dat dit antwoord moet worden afgewacht. Middelerwijl zullen de gezanten te Londen in kennis zijlu gesteld met de zienswijze van hun regeeringen nopens de laatste phase van den toestand. 1 Verder wordt verklaard, dat Oostenrijk, toen het op een beslissing aandrong, niet beslist heeft aangegeven, welke maatregelen het zou willen Hij vereenigde in zich de beste hoedanigheden van den Italiaanschen edelman. Hartstochtelijk aan de beoefening der letteren gewijd, loos en diep in het staatkundige, beleefd en toe gankelijk in zijne wijze van zijn, de liefde tot vermaken door eene zekere keurigheid van smaak veredelende, stelde hij bovendien prijs op dapperheid van gedrag, vlekkeloosheid van eer en afkeer van wreedheid. Hij bezat inder daad alle die voortreffelijke deugden, toen zoo zeldzaam in het Italiaansche karakter aange troffen, en welke zelfs de ridderschap van het Noorden (haar te huis beoefenende) gewoon was te verloochenen, zoodra zij in aanraking kwam met het stelselmatige bedrog en de openlijke verachting aller eerlijkheid, die tot den aard van den wreedaardigen, meer geslepenen zoon van hèt Zuiden behoorden. Met die eigenschap pen yereenigde hy inderdaad de zachtere nei gingen zijner landgenooten hij bad de schoon heid aan en verhief de liefde tot eene godheid. Hij was slechts sedert weinige weken in zijne geboortestad teruggekeerd, waar zijn roem hem reeds was vooruitgegaan, en men nog immer zijne vroege liefde voor de letteren en edelaar digheid in den omgang gedacht. Hij scheen we der gekomen, om Rienzi's toestand meer dan den zijnen, veranderd te vinden. Adriano had had nog den geleerde niet bezocht. Hij wilde eerst met eigen oogen en van verre de beweeg redenen en het doel van zijn gedrag beoordeelen, want gedeeltelijk liet hij zich door het wan- vocrstellen. En het staat vast, dat Oostenrijk geen termijn heeft gesteld, binnen welken Mon tenegro moet hebben geantwoord. Indien verdere maatregelen noodig blijken, acht men. het mogelijk, dat het bezetten van een Mon- tenegrijnsche stad aan de kust tot het beoogde doel zal leiden. Ofschoon de zienswijze der Russische re gee ring wel niet voor Donderdag bekend zal zijin, acht men het waarschijnlijk, dat zij evenals bij de vlootbetooging zich zal onthouden van deel neming aan dwangmaatregelen en niet aan Frank rijk zal verzoeken daaraan wèl deel te nemen. Men zou het niettemin zeer betreuren als er iets gebeurde, waardoor het den schijn kreeg, dat de beide groepen van mogendheden in twee kampen verdeeld waren. De „Neue Wiener Abemdzeitung" schrijft: Gelijk hekend is, heeft Oostenrijk zich de vrij heid van handelen voorbehouden voor liet geval de geza ntenconferemtie de Oostenrijksche voor stellen niet zou aanvaarden. Dit geval doet zich thans voor, nu de conferentie gisteren niet tot overeenstemming is kunnen komen. Deze uitlatingen kenschetsen den toestand. Er heeft thans een zeer drukke gedachtemvisseling plaats tusschen Weenen en Rome. De financieele commissie. Hier volgt in breede trekken het programma der financieele, internationale commissie die den 15den te Parijs zal oijeenkomen De taak van de commissie zal in de eerste plaats zijn het gedeeite van de Dette Pubiique Ottomano vast te stellen, dat overeenkomstig de beginselen van het internationaal recht ten laste moet blijven van de afgestane landstreken en waarvan de dienst zal verzekerd worden, hetzij door middel van stortingen, die afgehouden zullen worden van de inkomsten van het grondgebied in kwestie of door stortingen van kapitaal, zoo deze voldeende gegarandeerd worden. Vervolgens zal zij zich bezig houden met de wijze, waarop de Balkanstaten zullen treden in de rechten, lasten en verplichtingen van het Otto- maansche rijk tegenover derden, wat betreft de contracten en concessies in de afgestane land streken. Ten derde zal zij zich bezig houden met eischen van geldelijken aard, die de oorlogvoe rende staten meenen te kunnen doen gelden uit hoofde der krijgsoperaties. RUSLAND. De Tsaar lieeit het door den Staatsraad en de Doema aangenomen wetsontwerp, waarbij' het troepen-contingent van 1913 voor het leger en de marine op 455.000 recruten wordt vastgesteld, bekrachtigd. DUITSCHLAND. De begrootingscömmissie uit den Rijksdag heeft gister de begrooting voor de uitbreiding; van het a a ij tal manschappen der infanterie, cavallerie, veldartillerie, artillerie te voet, genie, vezkeers- trouwen, welke zijn eigen stand jegens Rienzi voedde, beheersohen, gedeeltelijk was hij ge reed, met de vertrouwelijke geestdrift dés volks in te stemmen. „Voorzeker," sprak hij tot zich zeiven, mijmerend voortwandelde, „voorzeker, niemand heeft heft mee.i dan hij in zijnen macht, onzen geschokten sta;rf te hervormen, onze verdeeldheden te heelen, bij onze burgers de geheugenis van voorvadelijke deugd te ver levendigen. Maar die macht zelve, hoe gevaar lijk is zij,! Heb ik in de vrije Italiaansche staten niet mannen, ter behoudenis des volks met gezag bekleed, in het begin zelve ter goe der trouw, maar later dronken geworden dooi de plotselidge verheffing, de zaak zien verraden, die hen verhoogd had Het is waar, die man nen waren hoofden van aanzienlijke geslachten, waren edelen maar zijn plebejers meer boven menschelijke zwakheid verheven? Hoe het zij, ik heb thans van verre genoeg gezien en gehoord ik wil nu den man zelf opzoeken en toetsen." Gedurende deze alleenspraak gaf Adriano slechts weinig acht op de verschillende voet gangers, die, telkens zeldzamer naarmate de avond meer verstreek, huiswaarts spoedden. Onder deze waren twee vrouwen, thans de eeni- ge, die, als Adriano, door de lange en duistere straat gingen, welke hij had ingeslagen. De maan schitterde al reeds aan den hemel, en toen de vrouwen met lichte en vlugge schreden den edelman voorbij gingen, keerde de jongste troepen en treinsoldaten onveranderd goedge keurd. Noor stemden de commissieleden behoorende tot het centrum, de nationaal-liberalen en de vooruitstrevende volkspartij'. FRANKRIJK. De generaals Dubail en Sordet zijn benoemd tot leden van den HoogeB Raad van Oorlog, ter «er- vanging van de generaals Meunier en Mariot, die geplaetst werden bij het reservekader. Generaal Dubail zal 't bevel voeren over 't 9de legercorps. Generaal Desforges werd benoemd tot comman dant van van het tiende legorcorps ter vervanging van generaal Sordet. Twee commissarissen te Nancy zijn, in verband met het Fransch-Duitsch incident, afgezet. Een bericht uit Washington aan „Daily Tele graph" meldt, dat het wetsontwerp op het grond bezit in Californië een ingrijpende wijziging zal ondergaan, in den zin zooals Japan dit wenscht. De correspondent vestigt er verder de aan- dacht op, dat gouverneur Johnson een partij ganger is van Roosevelt en een der candidaten was voor het vice-presidentschap bij de laatste verkiezingen. 1 Men gelooft daarom, dat Johnson door de tegenover Japan onvriendelijk gestemde ontwer pen president Wilson en in het algemeen de democraten in het nauw heeft willen brengen. Dit heeft de „schoolmeester" dan toch door zijn krachtdadig optreden onmogelijk weten te maken. CHINA. De correspondent te Peking van de „Daily Te legraph" seint, dat het Cliineesche parlement er de voorloopige regeering van heeft verwittigd, dat het het contract voor de internationale lee ning zal wraken. Namens de volksleiders van Zuid-China heeft generaal Hoeang-sjing een ultimatum gericht tot de regeering te Peking. De „Daily Telegraph" voorspelt, dat Joeansjikai het nog zoo kort tevoren geopende Chineesche parlement zal ontbinden, waarmee een plotseling einde zal worden gemaakt aan het z. g. parle mentaire regime in China, en dat niettegenstaande de regeering zelf aan de christen-gemeenten ver zocht had, Gods zegen af te smeeken over het Chineesche parlement, dat Joeansjikai thans bezig is omver te werpen, door gebruik te maken van gewelddadige middelen. De sluiting van het Eucharistisch Congres ge schiedde met een processie, waaraan 15,000 per sonen deelnamen. Voorop trokken de katholieke vereenigingen, dan volgden de seculiere en regu liere geestelijkheid, dertig bisschappen, de kar- der beiden zich om en beschouwde hem bij het helder licht, met eenen driftigen maar be- schroomden oogopslag. „Waaronl beeft gij, bevalligst'e zeide hare gezelin, welke men vijf en veertig jaren had toegeschreven en wier kleeding Jen stem eenen minderen rang dan dien der jonge vrouw ver ried, „het schijnt thans stil genoeg op straat en, de Heilige Maagd zij geprezen wij zijn ook niet ver van huis." „O Benedetta! hij is het! de jonge Signore, het is Adriano!" „Dat treft gelukkig," antwoordde de voedster, want dit was haar stand, „daar zij zeggen, dat hjj zoo onversaagd is als een Noorman, en daar het Palazzo Colonna niet zeer ver van hier is, zullen wij binnen het bereik zijner hulp we zen, zoo gij een weinig langzamer wilt gaan, dan ge nog gedaan hebt." De jonkvrouw vertraagde haren stap en zuchtte. „Hij i,s zeker zeer welgemaakt," vervolgde de voedster, „maar gij moet niet meer aan hem denken hij is te verre boven u voor een huwe lijk, en voor iets anders zijt gij te eerlijk en uw broeder te trotsch... Wordt vervolgdA Dij AMTTOTKA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1