Dagblad mor Schiedam en Omstreken. m rr fifi Gratis Ongevallenverzekering EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. 36nte Jaar^ao Zaterdag 3 Mei 1913 10613 overeenfcomstig op ie vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Kennisgeving. Baitealandsch Nieuws. Binnenland. '-O. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bjj levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene by verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. I UU wysvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet»; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan P. Q. Due haf eau Zonen en hunne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het op richten van een fabriek van metalen ornamen ten, in het pand staande aan de Willemskade 3, kadaster Sectie L no. 626, gedreven door electromotoren van totaal 9 P. K. Schiedam, 3 Mei, 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1CKENGA. O o s t e n r ij k Volgens een officieele mededeeling is in den ministerraad gebleken, dat de ministers het vol komen eens zijn over den koers der buitenland- sche politiek. In een persgebrek met een vertegenwoordiger van het »Neue Wiener Tagblatt" verklaarde een staatsman, die den ministerraad heeft bijgewoond dat de toestand buitengewoon kritiek is. Oosten rijk is thans gereed zijn plannen ten uitvoer te leggen. De ministerraad heeft zich met financieele en militaire kwesties bezig gehouden en heeft kennis genomen van de militaire voorbereidingen. De staatsman hoopte dat het militaire optreden plaatselijk beperkt zal kunnen blijven. Italië zal Oostenrijk steunen. Volgens de dagbladen heeft men te Weenen nog geen besliste houdig aangenomen ten opzichte van de voorstellen die eergisteren in de gezanten- conferentie zijn gedaan. De beurscommissaris te Weenen heeft in een officieel communiqué verklaard, dat de politieke toestand onveranderd is. Oostenrijk blijft van meening, dat de besluiten van Europa onverwijld moeten worden volvoerd. Uit Weenen verneemt de sVossische Zeitung": Alle Oostenrijksche en Hongaarsche transport schepen in de havens van Triest, Zara en Spalato zyn heden door den minister van Oorlog gechar terd. Een landverhuizersschip van de Austro Amerika Maatschappy, dat vandaag zou vertrekken met landverhuizers, moest deze weder aan land zetten, daar men het noodig had voor troepen transport naar Albanië. Uit Weenen wordt aan de »Lokal Anzeiger" geseind Van goed ingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat de verdaging der gezantenconferentie te Londen met goedkeuring van Oostenryk is ge schied. De oorzaak hiervan zoekt men in een ver klaring van Rusland, dat het de ontruiming van Skoetari zoo noodig zou helpen doorzetten. Rusland voelt zich tegenover de mogendheden gebonden, maar het wil een gewapend ingrijpen van Oosten rijk en Italië als het eenigszins megelijk is vermijden. Oostenrijk wil eerst dan vergoedingen voor Moutenegro in overweging nemen, als Skoetari ontruimd is. De Weensche correspondent der sVossische Zeitung" verneemt dat er ter gezantenconferentie van Donderdag slechts enkele nieuwe gezichts punten zijn geopend, die de gezanten aanleiding gaven, opnieuw besprekingen te houden, en daarom de zitting tot Maandag te verdagen. Van Oosten- rijk's standpunt beoordeeld, zijn deze voorstellen echter nauwelijks geschikt, om eenige verandering te brengen in den bestaan.den toestand. Intusschen is er echter nog iets gebeurd, dat een ongunstigen invloed op den toestand gehad heeft. Koning Nikolaas heeft in zijn antwoord aan de groote mogendheden verklaard, dat hij niet tevreden is met de grenzen van Albanië, die de groote mo gendheden bepaald hebben. Dit antwoordt heeft hij reeds meer gegeven en toen hebben de groote mogendheden er krachtig tegen geprotesteerd. Het antwoord van den Koning moet men dus als een volslagen weigering beschouwen. Als een bijzonder ongunstige gebeurtenis be schouwt men ook het bericht, dat Essad pasja te Valona aangekomen is, zich daar met Dzjawid pasja vereenigd heeft en een onaf hankelijk Albanië onder souvereiniteit van Turkije geproclameerd heeft. Tegelijkertijd moet hij Griekenland mede gedeeld hebben, dat hij Griekenland in Zuid- Al banië de grenzen toestaat, die het tot nog toe tevergeefs van de groote mogendheden verlangt heeft. Op de vraag van den correspondent, of Oostenrijk met de militaire actie tot Maandag wachten zal, werd geen antwoord gegeven. De correspondent kreeg echter den beslisten indruk, dat Oostenrijk niet meer van zins is, de bijeen komst van de gezantenconferentie af te wachten. Het antwoord van Montenegro. In het antwoord op den eisch der mogendheden om Skoetari te ontruimen, zet de Montenegrijn- sche regeering uiteen, dat zij, uithoofde van de landsbelangen, die haar zijn toevertrouwd, heeft besloten de besluiten der mogendheden over de Noord- en Noordoost-grenzen van Albanië niet zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. De regeering betreurt het voor alles, dat zij, noch de andere Balkanstaten, bij de vaststelling dier grenzen zijn geraadpleegd, omdat Albanië door de overwinnende legers der Balkan-staten van het Turksche juk bevrijd is en daaraan haar politieke vrijwording te danken heeft. Verder is deze grensregeling van grooten invloed op de territoriale belangen der Balkanstaten en zij werpt een reeks van politieke en economische vraagstukken op die de Balkanstaten na ter harte gaan. Aangezien de stichting van een nieuwen Alba- neeschen staat een beslissenden invloed moet hebben op de politieke ontwikkeling der Balkan staten, oordeelt de regeering dat de vaststelling der grenzen slechts na het sluiten van den vrede met het Turksche rijk definitief kan geschieden. Alle maatregelen der groote mogendheden om veroverde steden en bezette landstreken vóór dat tijdstip te doen ontruimen, evenals den eisch tot staking der vijandelijkheden, zijn noodzakelijker wijze een inbreuk op de onzijdigheid, d. w. z. op het recht der bondgenooten om als oorlogvoeren de partijen te handelen op het geheele oorlogs terrein. De regeering betreurt het, dat zij om boven staande redenen geen akte heeft kunnen nemen van bedoelde grenzen, met name waar het gaat om de regeling der kwestie van Skoetari en het omliggende gebied, welke slechts in het voordeel is van een nog niet bestaanden staat en daarom peker niet de goedkeuring der mogendheden kan wegdragen. Die regeling is gericht tegen den Montenegrijnschen staat en tegen de levensbelan gen daarvan. Naar de meening der regeering is het vlootvertoon, waartoe de mogendheden hebben besloten om Montenegro te dwingen het beleg van Skoetari op te breken, een onrechtmatige betooging. Niet om den wil van Europa te miskennen, maar veeleer omdat zij zich ten volle bewust is van haar plichten, heeft de Montenegrijnsche re geering geweigerd zich aan de beslissing, die haar zou berooven van de stad Skoetari en het omge vende gebied te onderwerpen. Dit gebied toch acht de regeering en met haar het geheele volk, van het grootste belang voor Montenegro. Haar plichtsbetrachting en het landsbelang heeft de regeering ook bewogen tot de verklaring, die zij in overeenstemming met haar bondgenooten op 21 April aan de mogendheden heeft afgelegd, en waarin zij zich voorbehield in den loop der vredesonderhandelingen met de Porte, bij de re geling van de grenzen van Albanië met de mo gendheden ook de kweste van Skoetari te behandelen. De regeering, verlangend haar eerbied te betui gen voor de mogendheden, haast zich te verklaren dat het nieuwe feit der overgave van Skoetari, na den 21sten April gevolgd, naar hare meening geenszins een miskenning is van het besluit der mogendheden nopens de bestemming der stad. Het in bezit nemen der stad op 23 April is slechts het logisch en natuurlijk gevelg van den staat van zaken en van de militaire operaties, die de regee- ring met de volle vrijheid aan handelen, welke zij gedurende den oorlog meer dan eens en steunende op het volkenrecht heeft doen gelden, had onder nomen. De regeering acht zich verplicht de aandacht der mogendheden te vestigen op de betoogingen, die zijn gevolgd op den intocht der Montenegryn- sche troepen in Skoetari, en die naar de meening van onpartijdige beoordeelaars bewijzen, dat de regeering juist was ingelicht over de gevoelens der bevolking van Skoetari. Alle klassen dier be volking toch, van welke godsdienstige gezindheid ook, hebben het Montenegrijnsche leger met har telijkheid en warmte ontvangen. De verklaringen van trouw en aanhankelijkheid van den aartsbis schop van Skoetari, van de katholieke geestelijk heid en de katholieke zoowel als de mohamme- daansche notabelen, laten geen twijfel, dat de bevolking van Skoetari hun belang zien in de inlijving der stad door Montenegro. Deze ondubbelzinnige blijken van goedkeuring bij de bevolking kunnen wellicht de resultaten van het onderzoek der mogendheden, dat op onvoldoende gegevens steunde, wijzigen. De regeering heeft de eer te verklaren, dat zij zich blijft houden aan de mededeeling, den mogendheden op 21 April gedaan, en dat zij zich voorbehoud de kwestie van Skoetari te berde te brengen op het tijdstip dat tijdens de vredeson derhandelingen met Turkije, de Balkanstaten met de mogendheden de definitieve vaststelling der grenzen van Albanië zullen bespreken. In antwoord op de Oostenrijksche nota over den moord op pater Palits verklaart Montenegro, de rapporten van zijn afgevaardigden af te zullen wachten. Daarna zal zij een antwoord geven, daarbij rekening houdend met de katholieke ge zindheid van de bevolking der bezette gebieden. Voor de van Montenegro gevraagde waarborgen verwijst het naar de nota aan de mogendheden, waarin waarin wordt gezegd, dat de katholieken onder bescherming staan van de staatswetten, die alle godsdiensten vrijheid van uitoefening waar borgen. Italië. Het »Giornale d'Italia" meldt, dat Italië te Brindisi een eskader van zes kruisers heeft sa mengetrokken. I n A1 b a n i Volgens een bericht uit Korfoe heeft Essad- pasja te Tirana een regeering gevormd en de zelfstandigheid van Albanië, onder potectoraat van Turkije afgekondigd. Hij heeft de Turksche vlag geheschen en in een brief aan den Griek- schen metropoliet te Durazzo medegedeeld, dat zijn regeering de orthodoxe kerk erkent in den persoon van den metropoliet, en haar zal bescher men. Essad eindigt met de verklaring, dat de nieuwe Albaneesche regeering Griekenland niet vijandig gezind is en de noordgrens erkent die Grieken land heeft aangegeven, te beginnen bij de Chi- mara. Griekenland. Bij koninklijk besluit, is de staat van beleg af gekondigd voor al de door Griekenland bezette eilanden in de Egeïsche Zee. De tegen Italië gerichte boycot is door de Griek - sche importeurs begonnen. De minister van financiën doet zijn best den feoyot tegen te gaan. BELGIS. De Kamer heeft besloten Dinsdag de interpel latie over den fmancieelen toestand te bespreken. De minister van financiën heeft verklaard, dat het tijd wordt een einde te maken aan het twist geschrijf in de pers, geleid door een afgevaar digde, die zegt dat er op het oogenblik 448 millioen schatkistbiljetten zijn uitgegeven. Elk jaar keurt de Kamer de begrooting van buiten gewone uitgaven goed. De gelden daarvoor wor den in alle landen verkregen door middel van leeningen of schatkistbons. Men geeft geen gecon solideerde schuld meer uit, maar wel voorloopige leeningen. Gij zult, zeide de minister, de schatkistbons eerst goed beoordeelen, als gij kennis hebt geno men van de voorzetting der buitengewone wer ken, waarvan de voorspoed van België afhangt. In de Kamer interpelleerde Van der Velde den minister over den datum, waarop de commissie voor de kiesrechthervorming zal worden samen gesteld. Minister-president de Broqueville ant woordde, dat het rapport dat aan de samenstelling dezer commissie moet voorafgaan, gereed is. De regeering houdt zich thans bezig met een over komst tot stand te brengen tusschen hen, die deel uit zullen maken dezer commissie. Voor het einde dezer maand zal de commissie zeker zijn samengesteld. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt aan de „Köln. Ztg." geseind: In verband met de aanklacht, die de erfgena men en nakomelingen van den vroegeren mede oprichter van de „Société d'études pour le per- cement de lTsthme de Suez" tegen de Suezkanaal- maatschappij wegens vervalschingen met betrek king tot de oprichtingsakte, hebben ingediend, vernemen wij, dat daarenboven nog bij de civile rechtbank te Parijs is ingediend een klacht door de erven en nakomelingen van den oud-minister van buitenlandsche zaken van Napoleon III, graaf Balewski. Deze klacht richt zich tegen de uitgifte van het aan graaf Balewski destijds toegewezen op richtersaandeel en woüd namens de eischers door den uit het Dreyfusproces bekenden advocaat La- bori verdedigd. Delcassé, de Frantche gezant te Petersburg, zal heden Parijs verlaten, om naar zijn post terug te keeren. CHINA. Williams, de zaakgelastigde der Ver. Staten te Peking, seint dat hij de Chineesche Republiek namens de Ver. Staten formeel heeft erkend. Hij was daartoe gemachtigd zoodra de nieuwe regee ring in haar geheel was samengesteld. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin zal op de terugreis van Ober-Ursel naar Nederland a.s. Dinsdagochtend te Arnhem den trein verlaten om vandaar per auto naar het Loo verder te gaan. In afwachting der voltooiing van de verbouwing van het Paleis aldaar zal de Koninklijke familie de eerste 3 maanden de aan II. M. toebehoorende villa aan de Waldeck Pyrmontlaan, betrekken. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, die gisteravond per staatsspoor van 7 uur 31 de residentie verliet voor het buitenlandsch verblijf, werd daarbij vergezeld door jonkvrouwe van de Poll, hof dame ,en jhr. van Tets, kamerheer van H. M. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer tier Sta.ten- Generaal zijn thans ter vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag 6 dezer 's avonds half 9 uur. Kamerverkiezingen. De centrale antirev. kiesvereeniging in het dis trict Ommen, heeft, naar „De Stand" meldt, Don derdag met algemeene stemmen in beginsel be sloten, de candidatuur van dr. J. Th. de Vis ser krachtig te steunen. Verkiezing Prov. Staten De Rond van antirev. kiesvereenigingen in het kiesdistrict Vlaardingen heeft met algemeene stem men besloten tot candidaat te proclamceren het afhedend lid den heer A. Hogenboom te Honse- lersdijk en voor de andere vacature (aftr. G. Viiens te Vlaardingen) over te nemen en krachtig le steunen den door de centrale roomsch-kath. kiesveréeniging te stellen candidaat, coor het ge val deze vereeniging de candidatuur-Hogenboom overneemt. Op audiëntie bjj minister Colijn. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel.": Door den minister van Marine a. i., den heer iT f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1