Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad de Rijksverzekeringsbank aangesloten werkgevers; besparing op de Ryksverzekeringsbankpremie. 2. Contréle op door een ongeval getroffen ar beiders door de werkgevers. 3. Invloed van de risico-overdracht op den geldelijken toestand der bankinvloed op de administratiekosten der bank. 4. Voorkoming van ongevallen tengevolge van zorg door de werkgevers voor beveiliging. 5. Tewerkstelling van ongevallenpatiënten na anatomisch herstel ter bevordering van functio neel herstel. 6. Misbruik in verband met de vaststelling van het bestaan der rente de werkgever geeft den getroffene, voordat de blijvende rente is vastge steld, goed betaald werk, zoodat in verband met het gering loonverlies door het bankbestuur een lage rente wordt toegekend daarna wordt den arbeider ander, minder betaald, werk gegeven) zoodat de arbeiders te weinig rente ontvangen. 7. Selectie van arboiders als gevolg van de risico-overdracht, uitstooting uit het bedrijf van eenoogigen, epileptici, ouden van dagen, zulks met het oog op het meeste gevaar, dat dezen loopen voor ongevallen en de ernstige gevolgen van ongevallen. 8. Niet aangeven van ongevallen vrees van de arbeiders om aanspraak op schadeloosstelling te maken, met het oog op ontslagom dezelfde reden niet gebruik maken van het beroepsrecht door de arbeiders. 9. In het algemeen geneeskundige behande ling bij risico-overdracht. 10. Dwang op de arbeiders uitgeoefend om zich te laten verbinden door »verbandmeesters" om zich te laten behandelen door een bepaalden) door den wergever aangewezen deskundige daar door gemis van vrye artsenkeus. 11. Beteekenis der risico-overdracht voor de organisatie der werkgevers. 12. Beteekenis der risico-overdracht voor de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders1 De schriftelijke mededeelingen der geadres- reerden worden vóór 14 Juni e.k. ingewacht by de commissie. Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel, Prinsessegracht 8 te 's-Gra- venhage. Prins Hendrik. Prins Hendrik zal Woensdagavond per Hol- landsche Spoor te 6 uur 6 min. uit Duitsch- land in de residentie komen en verlaat Vrij dag weer de residentie, teneinde rechtstreeks naar Ober Ursel terug te koeren. Bescherming van den industriëelen eigendom. Staatscourant no. 104 bevat het besluit tot bekendmaking in het Staatsblad van «e op 2 Juni 1911 te Washington mede namens Neder- land geteekende verdragen tot bescherming van den industrieelen eigendom en betreffende de internationale inschrijving van fabrieks- en han delsmerken. (St.ct.). Yan het oorlogsterrein. Woensdagmiddag, met den sneltrein van halt een, zal te Zevenaar arriveeren de ambulance- Sikemeijer, komende van Turkije. Op initiatief des lieeren dr. Honig', arts, te Zevenaar, warden dan ook toebereidselen getrof fen, teneinde de ambulance daar ter stede een hartelijk welkom te bereiden. Ede. i Men bericht aan de „Nederl.", dat jhr. G. I. A. Sichimmelpenninck, aftredend Chr.-Hist. lid voor het. district Ede, weder opnieuw door de Christ- Hist. districtsvereeniging candidaat is gestekt Zooals men weet, is dit in strijd met het „vast accoord" tusschen de drie rechtscbe partijen.' Internationale politiemacht. De Alg. Ned. Bond Vrede door Recht, zal 22 Mei ter gelegenheid van zijn jaarvergadering eene uitvoerige en zooveel mogelijk wetenschappelijke bespreking wijden aan het plan van Prof. Mr. C. van Vollenhoven in zake de verplichte nakoming van gesloten tractaten door eene internationale politiemacht, en het aandeel, door Nederland in deze politiemacht te nemen. Het pro zal door Prof. Van Vollenhoven zelf worden ingeleid, ter wijl tegen het plan zullen spreken Professors Mrs. J. A, van Hamel en A. A. H. StruycJfbn, heiden van de Universiteit te Amsterdam. Mr. A. Telders. f To 's-Gravenhage is op ruim 69-jarigen leef tijd overleden mr. A. Telders, oud-vice-president van den Hoogen Raad. Hij! was aanvankelijk advo- caat te Utrecht, waar hij! ook gepromoveerd was, daarna achtereenvolgens tijdelijk auditeur-militair, substituut officier van justitie te Gorinchem, idem te Amsterdam, officier van justitie te Amsterdam, en daarna, advocaat-generaal bij1 het Gerechtshof te 's-Gravenhage en daarna lid van den Hoogen Raad van 1895 tot 1909, toen hiji vice-president van dit college werd, welk ambt hij in 1910 wegens gezondheidsredenen nederlegde. „De Algemeen© vergadering van den Bond van Administratieve Ambtenaren S.S. op 4 Mei 1913 te Amsterdam bijeen, gelet op het feit, dat dit jaar de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen haai1 50-jarig bestaan zal herdenken; overwegende dat voor het personeel dit feit zekei ook van beteekenis is, van meening, dat, zooals ook in andere groote bedrijven usance is, hiervan het pérsoneel blijk kan geven; besluit het hoofdbestuur op te dragen stap pen te doen, om, in samenwerking met andere bonden, het daarheen te leiden, dat er eene com missie kome, die vanwege het personeel een blij vend aandenken tracht te bewerkstelligen. Het Nederl. Roode Kruis en de Balkan-oorlog. Enkele onderofficieren hadden zich tot een com missie gevormd met het voornemen, aan alle oud en actiefdienende onderofficieren van het Neder- landsche leger een verzoek te richten tot het verleenen van finaDcieelen steun, waardoor over brenging van stoffelijk overschot van den sergeant- ziekenverpleger W. P. Braam uit Tsjorloe mogelijk zou kunnen worden. De plannen van deze commissie werden krachtig gesteund door kolonel Weber, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, commandant der brigade grena diers en jagers, en ook het hoofdcomité van het Roode Kruis had de grootst mogelijke mede wer ding toegezegd en voor zooveel noodig reeds dadelijk verleend. Van dr. Sikemeier werd echter telegrafisch bericht ontvangen, dat zeer overwegende bezwaren zich tegen deze overbrenging verzetten, waarna be doelde commissie werd ontbonden. geeft alle mogelijke inlichtingen, schriftelijk en mondeling, en vandaar worden steeds aanvragen om programma's, die leiden kunnen tot deelne ming van nog meerderen, verzonden. (Vad.) De Sigarenmakers-actie. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad bij afwezigheid van den burgemeester gepresideerd door den wethou der Jansen was aan de orde de stemming over de motie-Bleeker in zake het niet toelaten van een collecte voor de uitgesloten sigarenmakers. De beraadslaging hierover werd heropend op voorstel van den heer Van Raalte, die daarna verklaarde zijn stem te zullen geven aan de motie, hoewel hij liever had gezien, dat deze niet het op treden van B. en W. in de speciale geval afkeurde, doch het gevolgde stelsel om af te wijzen elke colecte gehoudt-n ten gevolge van een arbeidsge schil. Men mag niet zeide spr- om een schijn van partijdigheid te vermijden, de moeilijk heid ontgaan door wat categorieën van verboden collecten te schepen. Na nog eenige discusie, waarbij de heer Bleeker zijn motie wijzigde in dien zin, dat de raad thans verklaren zou, zich met het door B. en W. inge nomen standpunt niet te kunnen vereenigeih werd teu slotte op voorstel van den heer Verburg de zaak nogmaals aangehouden wegens afwezigheid van den burgemeester. Het 50-jarig bestaan der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen. In de j.l. Zondag te Amsterdam gehouden jaar- lijksche algemeen© vergadering van den Bond van Administratieve Ambtenaren S.S, is met alge meene stemmen die volgende motie van het hoofd bestuur aangenomen: Historische optocht- De Nationaal Historische optocht te 's-Graven hage, welke het voornaamste punt der feestelijk heden ter herdenking van de honderdjarige onaf hankelijkheid in de residentie zal uitmaken, blijkt meer en meer te zullen worden, wat bij zijn ontwerp heeft vooropgezeten een nationaal his torische optocht. Wel is waar vangt deze optocht die in een 17-tal tijdperken de geschiedenis van ons land tot 1813 behandelt, niet zonder bedoeling aan met den persoon van den Roomsch-Koning Willem II, die de stichter van den Haag is, doch overigens is geheel zijn bedoeling een zuiver nationale. Te meer reden tot verheuging is het daarom voor de commissie van voorbereiding, dat zij mag bemerken, dat werkelijk niet alleen in de resi dentie belangstelling voor dezen optocht bestaat. Belangstelling in dezen vorm vooral dat zij deel neming wordt. Uit den aard der zaak is het aantal aanvragers voor deelneming dat uit den Haag zelf komt het grootst, maar ook van buiten den Haag worden deze aanvragers steeds talrijker. Meerdere carousselclubs uit provinciale hoofdste den hebben zich reeds aangemeld ook is de deelneming verzekerd om enkele hoofdpersonen uit vroegere maskeraden, die daartoe een groep om zich heen geformeerd hebben. Zelfs zijn uit Haarlem en uit Amsterdam hoofdpersonen van vroeger daar gehouden optochten bereid gevonden om ook nu meer als historisch figuur op te treden en aldus mede te werken tot het welslagen van den stoet. In het bijzonder kan hier vermeld worden dat de officieren van het Amersfoortsche garnizoen zich voorloopig vereenigd hebben tot een groep die den tyd van koning Lodewijk Napoleon en koningin Hortense zal uitbeeldenvoorts is de groep, waarin de karakteristieke figuur van keizer Napoleon zal plaats nemen, geheel verzekerd evenzoo die van den koning-stadhouder Willem III, welke gevolgd zal worden door een schitte rend getooide caroussel uit deze dagen. Het schil dersgenootschap Pulchri Studio heeft den mooisten schilderswagen uit den optocht, die van de gouden eeuw, voor zijn rekening genomen en bij een der meest bekende letterlievende vereenigingen van ons land bestaat het ernstig voornemen zich voor de groep der eedgenooten van 1813 te intresseeren. Uit deze feiten blijkt hoe zeer allerwegen de belangstelling levendig is voor dezen optochtt hoezeer men het gevoelt en beseft dat het hier niet een Haagschen maar een nationalen optocht geldt. Het bureau der commissie voor den optocht, dat gevestigd is Noordeinde 140 te 's-Gravenhage, Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913". Zaterdag is in de Congreszaal van de ten toonstelling de eerste der reeks voordrachten ge houden door mej. Johanna W. A. Naber. Zij sprak over het onderwerp: Wat de tegenstelling 1813—1913 op onze tentoonstelling uer vrouwen van Nederland leert. Zij! deed eerst uitkomen, dat de afdeeling 1813, met hoeveel toewijding ook samengesteld, toch wel beschouwd alleen is terwillo van de afdeeling 1913. Daarna gaf spr. een korte historische herinnering van 1.813, het jaar, waarmede do nieuwste geschiedenis van Nederland opent. Groot is de invloed geweest van de vrouw voor de herwinning van ons natio naal bewustzijn in dien tijd. Spr. wees er dan op», dat de herinnering van ons onafhankelijk volksbestaan gevolgd is door eene periode van nationale inzinking. Eerst later zouden de aenk- beelden van den nieuweren tijd doorwerken en zou de vrouw beginnen te deelen in bet ver hoogde gemeenschapsgevoel. Spr. memoreerde bet streven van oenen kring van Haagsche vrouwen, waaronder er waren, die namen droegen met oenen historischen klank, eene gravin Van Hogondorp, eene me vrouw Groen van Prinsterer, die in het jaar 1849 oprichten de vereeniging „Vrienden der Armen". Deze vereeniging was onder de eer sten, die niet enkel wilde zijn een instituut van bedeelende armenzorg. Het hoofddoel was, om weduwen met jonge kinderen de eerste moei lijke jaren door te helpen mot werkverschaf fing, en met het oprichten van bewaarscholen, waar de moeders gedurende haren arbeid hare kleintjes in veilig© verzorging konden achter laten. Ongeveer terzelfder tijd (1847) begon het werk in de Ileldrings-gestichten te Zetten en ook de lang gangbare begrippen omtrent opvoeding van het meisje begonnen zich te wijzigen. Ook bij de opvoeding van het meisje begon men rekening te houden met roeping en aanleg. Spr. schetste hoe aan de behoefte werd tege moetgekomen, door industriescholen voor meisjes, huishoudscholen, vrouwenarbeidscholen, vroed vrouwenscholen, cursussen voor verpleegsters, enz. Daarnaast werd een openbare schare van vrouwen en meisjes de fabrieken en werkplaatsen ingedreven door de uitvinding en toepassing der stoommachine. Ook de invloed hiervan werd door spreekster in den breede aangegeven. Te vens werd besproken hoe zich uit de veranderde omstandigheden als vanzelf bij de vrouwen die wensch naar medezeggenschap in de wetgeving, die haren arbeid en de opleiding harer kinderen regelt, ontwikkelde. Het vereenigingsleven den vrouwen begon, dien tengevolge, te bloeien. Er verrezen plaatselijke en nationale vereenigingen van philanthropischen aard, vereenigingen voor maatschappelijk werk, ter bevordering Van de openbare zedelijkheid, ter uitbreiding van den werkkring der vrouw in steeds meer beroepen en bedrijven, vrouwenvakveree- nigingen, vereenigingen werkzaam op sociaal-po litiek gebied en wat niet al. Aanvaardt, aldus besloot spr., de kostbare er fenis van arbeiden en streven, die vrouwen van vorige geslachten uhebben vermaakt; daarna gaf zij eene opwekking om te trachten te komen tot hel bezit van burgerschapsrechten. (Tijd.) WaerberichV Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te Horta. Laagste barometerstand 743.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, oostelijke tot zuid-oostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. De Canter en Hacée. In de zaal van Odéon. die door een klein pu bliek zeer matig bezet was, werden gister-avond de aangekondigde voordrachten met piano-bege leiding gegeven, welke reeds eenmaal te dezer stede voor een veel grooter publiek gegeven werden. De voordrager, de heer De Canter, nam die ge ringe opkomst vrij ironisch op, sprak van wat ^inschikken" en deelde mede, dat hij als 't ware slechts een causerie zou houden over de Holland- sche chansonnerie. By verschillende gelegenhe den hoort men toch liedjes zingen zoo dun en flauw als 't maar kan zijn, Zijne bedoeling was nu liedjes te laten hooren die men, zoo mogelijk, overal zal kunnen zingen. Daarbij is hij er op uit iets te geven, dat door een zeer gemengd en verscheiden publiek kan genoten worden. Zoo waren zij vertelde hij verder in hunne woonplaats Nijmegen reeds voor de gezamenlijke Nijmeegsche geestelijkheid opgetreden en had den zij zich ook in meisjeskostscholen doen hooren. Voordr. verklaarde zich ten slotte be reid zijn hoorderen naar believen, in het luimige, ernstige, sentimenteele genre enz. te onderhouden. Na deze comisch gemoedelijke inleiding gaf de heer De Canter, door den heer Hacée op de piano begeleid, een reeks voordrachten, die de meest uiteenloopende onderwerpen behandelden, werke lijk geestige stukjes, die den geest des tijds schetsen, een parodie op moderne toestanden bevatten, soms ook iets van de geschiedenis van den dag te hooren geven. Op echt leuke, droog- comische wijze wist hij zijne smoppen" te tappen. Dat daaronder wel eens een enkele liep, die minder smakelijk was en beter achterwege ware gebleven dat vooral de zedelijkheidswetten van land en stad hier liever buiten het geding moes ten blijven, willen wij ons niet ontveinzen maar toch moeten wij erkennen, dat wat over het geheel in deze voordrachten werd gegeven, ver stond boven hetgeen iü andere voordrachten, hier nog kort geleden gegeven, een zeer gemengd publiek moest hooren. Op dezen voordrachtenavond heeft het publiek, waarmee de voordrager zeer gemoedelijk omging en dat hij af en toe het refrein deed medezingen, zich zeker naar hartelust vermaakt, blijkbaar uit den gullen, schaterenden lach die herhaaldelijk in Odéon's zaal opging. Waar de voordrager in verreweg het grootste deel zijner voordrachten heeft bewezen, dat men zeer goed aardig kan zijn zoDder schunnig te wezen, vertrouwen wij, dat hy en meerdere zijner »vakgenooten" nog verder in die richting zullen doorgaan. Geven zij die goed van wil en vlug van geest zijn, ons een reeks van comische voordrachten, die door het groote publiek zonder aanstoot kun nen genoten worden 1 Zy zullen daarmee zeker een verdienstelijk werk verrichten, dat door alle weidenkenden op prijs zal worden gesteld. Volksbadhtds. In de week van 27 April3 Mei '13 werden genomen 473 baden. Ie klas kuipbaden 30, regenbaden 36 2e klas kuipbaden 71, regenbaden 320, 5 ets. kinder baden 16. Gedurende de maand April 1913 werden genomen 1945 baden. Ie klas kuipbaden 120, regenbaden 1242e klas kuipbaden 293 regenbaden lz92, 5 ets. kinder baden 116 Giste r-m i d d a g i s h e t 3 -j a r i g j o n g e t j e Eping, wonende aan de Hoofdstraat, al spelende in de Voorhaven gevallen. Gelukkig werd dat door. een voorbijganger opgemerkt, die het kind nog spoedig wist te grijpen en behouden op liet üroge te brengen. Gister-avond 11 ure werd door de politie aangehouden een Rotterdamsche slachter, die volgens zijn zeggen op weg was naar Rot terdam, komende uit Kethel, en bij' zich droeg een zak, welke bleek te bevatten 3 geslachten biggen. Daarna voor den keurmeester gebracht, bleek dat het geslachte goedje ongeschikt was voor de consumptie. Er werd dus beslag op den zak gelegd en de inhoud vernietigd. Gister-avond is door de politie aan gehouden een 11-jarig© jongen, verdacht van dief stal van een portemonnaie met geld en een gou den ring in een fabriek aan de Willemskade al hier. De portemonnaie was nog in zijn bezit; maar het geld was er niet meer in; ook de gcuden ring was er uit verdwenen, die had hij, volgens zijn zeggen, in het water geworpen. Heden-morgen is de jongen, na verhoor, aan zijne ouders weergegeven. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 7 Mei v. m. 4.43, n. m. 4.58. UIT ROTTERDAM. In verband met de sleepersstaking had gisteren avond een openbare vergadering plaats in het Verkooplokaal, uitgeschreven door de Federatie van Transportarbeiders en de Havenarbeidersver- eenigingde vergadering werd bijgewoond door circa 1400 personen. Sprekers waren S. Van den Berg en A. Heijkoop, die aanspoorden, de staken de voerlieden krachtig te steunen en het vervoer met handwagens zooveel mogelijk tegen te gaan- Hedenochtend vertrok een detachement huzaren, van het -regiment te 's Gravenhage in garnizoen, ter sterkte van 100 man en 100 paar den onder bevel van den ritmeester J. J. Neuman naar Rotterdam, tot het verleenen van militairen bijstand. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 Mei 1913, des namiddags 2 ure Voorzitter: de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig zijn de heeren F. J. Smit, Ris, Hout man en v. d. Velden. De notulen van 8 April en 22 April worden aangehouden. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat een telegram is gezonden aan H. M. de Koningin der Neder landen, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat by het College van B. en W. zijn ingekomen a. van Ged. Staten een schrijven, waarby wordt medegedeeld, dat het Raadsbesluit van 18 Maart jl. tot tijdelijke vestiging van een hulpaf- deeling van school H van twee klassen en het gebouw Broersveld 144, tot uiterlyk 1 Mei 1904 wordt goedgekeurd. b. een schrijven, tengeleide van het op 28 April j.l. goedgekeurde kohier der pl. belastingen op de gebouwde eigendommen, dienst 1913, vast gesteld bij Raadsbesluit van 22 April jl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2