Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr fiij EERSTE BLAD." Pinksteren. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f feuilleton. RIENZI. 36ste Jaargang. Zaterdag 10 Mei 1913 Sij. 10619 OffLeieek berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand °0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsad verten tien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenïoistig op ie polis yeraelie voorwaarden. De verzekering bij levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene bij verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee Waden en een Geïllusfreerd Zondagsblad. W* Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Ougblad voor Schiedam, en Omstreken, Slaan- dajï-av ond niet verschijnen. Het Kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 14, over het dienstjaar 1912/13, op 9 Mei 1913 executoir verklaard, is °P heden aan den ontvanger der Directe Belas- tlngen alhier overgemaakt. Hr zij aan herinnerd, dat de termijn van zes Weken, voor het indienen van bezwaarschriften, «eden ingaat. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat van Dinsdag 13 Mei a.s. tot nadere aankondiging, de Hoogstraat (het gedeelte gelegen tusschen Appelmarkt en Korte Dam) voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Be vijftigste dag sedert de Verrijzenis des Heeren brak aan, en omtrent het uur des mor genoffers waren de apostelen met de andere leerlingen in ééne plaats vergaderd. „En eens klaps ontstond uit den hemel een gedruisch als van een hevigen wind en vervulde het geheele huis waar zij zaten. En er verschenen hun ver heelde tongen gelijk vuur, en op ieder hunner zette zich een dier tongen neder. En allen wer den vervuld met den H. Geest en begonnen te spreken, in verschillende talen, naar dat de H. Geest hun gaf te spreken." Met deze eenvoudige woorden beschrijft de ■H. Lucas de groote en wonderbare gebeurtenis, hie op den eersten christelijken Pinksterdag te Jeruzalem plaats had. Welk een verandering bij hen die nog kort te voren door hun goddelijken Meester als „on- verstandigen en tragen van hart" liefderijk be rispt waren! Thans, nu de H. Geest met zijne genadegaven over hen was nedergedaald, geen spoor meer van bekrompen opvatting, van klein zielige vrees, van menschelijk opzicht „Thans" roept de dichter Da Costa uit Allen werden vervuld van den Heiligen Geest 1 22) hJJa£*k°°P niet> "rijn heerel de lydzaam- "eeft ook hare grenzen, zij is reeds tot Wterste gebracht de Romeinen, wachten rechtg de gelegenheid af (en zij zal spoedig, rriet plotseling komen) om gezamenlijk een hunne verdrukkers op te staan." zelf groote geheim, welsprekend te zijn, is Rite wezen; het groote geheim van ffpoofi welsprekendheid was de kracht zijner den Hi.i sprak nooit als iemand, die aan mpAöi g wanhoopt. Wellicht dacht hij, als de npmo ^rrschen, welke groote daden onder en nirnmer aan de hinderpalen, welke hem vin i,01? WGg vei'beidden. Hij zag het einde daar in' ^f, renJ en helder voor zich, en sprong ono-ov, droomgezicht over de doornen van het va» "i s?001' heen- De diepe overtuiging onmJf1 n ®rgenen geest deelde zich aldus derstaanbaar, aan dien van anderen mede. spellen mindei' te beloven dan te voor klept sscdop van Orvietto, schoon niet over al echter een man van bédaarden aard en Welk een heerlijke beteekenis ligt er in dat woord Zij werden vervuld. In 't gewone leven kan reeds iets, waarvan wij vervuld zijn, ons moed en kracht geven, ons eenige oogenblikken zelfs welsprekend maken. Wat is echter onze belangstelling, onze geest drift, bij de heiligheid der eerste christelijke zending, bij de volheid des Heiligen Geeste, die over de Apostelen nederdaalde I Nochtans is bij ons H. Doopsel dezelfde H, Geest ook over ons uitgestort. Dat goddelijke in ons kennen en be lijden wij als het leven onzer ziel. Onze licha men zijn tempels van den H. Geest. Zij werden vervuld van den H. Geest. O, waar om laten wij in onze harten plaats voor andere geesten, die niet uit God zijn? Waarom weren wij hen niet, de ijdelheid, den hoogmoed, het zingenot, in één woord den geest der duister nis, in welke gedaante deze zich vertoont. Dwaas zou 't zijn te meenen, dat eene ver vulling als die des Heiligen Geestes door men- schelijke kracht gewrocht kan worden. Neen 1 Op het voorbeeld der Apostelen moeten wij door een nederig, aanhoudend en vurig gebed de komst des H. Geestes van den hemel afsmee- ken. 't Is de noodzakelijke voorwaarde om Hem waardig te ontvangen. Wie bidt, belijdt reeds d&ardoor dat hij gelooft, en zonder het geloof is 't onmogelijk aan God, dus ook aan den H. Geest te behagen. Zijne nederdaling over de'eerste leerlingen van Christus geschiedde onder de gedaante van vu rige tongen Ligt er in deze gedaante geen bijzondere be teekenis? Ongetwijfeld. Op de tong zou de naam en de leer van Christus rondgedragen worden. Met vurige welsprekendheid zouden zijne leerlingen voortaan getuigen van Hem, Die de wereld verlost en Zich Zelf aan het kruis zijn Hemelschen Vader ten zoenoffer had opge dragen. De vurige tongen zouden allerwegen den gloed der christelijke liefde doen ontsteken zij zouden het licht Yan toewijding, zelfverloo chening en waarachtige levenswijsheid overal ter wereld doen ontbranden. Maar al weder ligt in de gedaante der vurige tongen voor ons een indrukwekkende les. In dien wij waarlijk vervuld zijn met den H. Geest, moeten wij dan ook niet luide en krachtig spre ken als onze plicht ons zulks gebiedend voor schrijft? Moeten wij dan ook niet evenals de geestelijk vernieuwde Apostelen op den eer sten christelijken Pinksterdag - van den Ver rezen Christus getuigen ook in het openbare leven als straks de wetten van land en stad ons daartoe roepen Zullen wij ons dan door menschelijk opzicht laten weerhouden, of zullen kleinzielige beweegredenen ons doen terugblij ven, als 't er op aankomt te toonen, dat 't met ons geloof aan de goddelijkheid van het chris tendom ernst is, dat wij den Verrezen Christus de eereplaats willen geven ook in het openbare leven, Hem, Die „leeft en heerscht, Messias, Vorst en Heer" Zullen wij er niet veeleer op veel wereldkennis, gevoelde den indruk, welken de zielskracht des jeugdigen sprekers op hem maakte en was misschien te minder geneigd dien wederstand te bieden, daar zijn egen trots en zijne eigene driften hem tegen de aanmati- j gingen en losbandigheden der edelen in het harnas joegen. Hij wachtte eenige oogenblikken, i om Rienzi te antwoorden „Maar zijn het," vroeg hij eindelijk, „alleen plebejers, die zullen opstaan Gij weet, hoe lat en weifelend zij zijn „Mijn heereantwoordde Rienzi, „een enkel feit moge u overtuigen, dat de vrienden, die mij als een wacht omgeven, niet tot het gemeen mogen worden gerekend. Gij weet, hoe luide ik tegen de edelen uitvaar, ik noem hen bij hunnen naam, ik tart de Savelli's de Or- sini's de Colonna's terwijl zij mij hooren kun nen. Waant gij, dat zij het mij vergeven Waant gij, dat, zoo alleen de plebejers mijne beschermers en begunstigers waren, zij mij niet met geweld zouden doen grijpen, dat men my niet lang voor dezen in een hunner kerkerholen den mond zou hebben gestopt, of in de eeu wige sprakeloosheid van het graf had geworpen Hebt ge dan niet opgemerkt." vervolgde hij, op het gelaat van den Vicarius de werking zijjier woorden lezende, „dat eene groote omwenteling over de geheele wereld begonnen is? De bar baarsche duisternis, welke eeuwen lang duurde, vangt aan te zwichtende kennis, welke de de menschen van vroeger dagen tot halve go- bedacht zijn, ieder in zijnen kring alles te doen wat strekken kan tot vervulling onzer dagelijk- sche bede Laat toekomen uw Rijk 1 De dwaling en de zonde grijpen om ons heen en wij blijven, helaas, al te dikwijls onverschil lig en gevoelloos. Waar is toch onze vurigheid Zeker, de goede God verlangt van ons het on mogelijke niet. Ook ondanks onze pogingen tot redding zullen dwaling en zonde slachtoffers maken, maar niet daarvoor zijn wy verantwoor delijk, alleen voor de schuldige nalatigheid die geen hulp bracht, geen licht schonk, waar hulp en licht door ons te brengen waren. Dat "het Pinksterfeest in ons deze goede ge voelens, deze heilige gedachten verlevendige. Wij zijn immers het geestelijk kroost, het chris telijk zaad van de Moederkerk te Jeruzalem, over wie de H. Geest nederdaalde. Dezelfde H. Geest leidt en bestuurt, zooals de wereldhistorie getuigt, steeds de Kerk van Christus. Laten wij in vereeniging met Haar op de Pinkster dagen met een vurig gebed de nederdaling af- smeeken des Heiligen Geestes, Die eenvoudige visschers in vurige apostelen herschiep en door zijne komst het aanschijn der aarde zal her nieuwen. Zalig Pinksterfeest Nieuws. In Montenegro. Bij koninklijk besluit, mede onderteekend door het nieuwe kabinet, zal de zitting van de Skoep- sjtina, belegd ter bespreking van de kwestie van Skoetari, worden verdaagd, daar Montenegro in deze aangelegenheid reeds heeft toegegeven. De koning heeft de leden der Skoepsjtina in zijn paleis ontvangen en hun de redenen, waarom Montenegro zich naar den wil van Europa heett geschikt, uiteengezet. In zijn toespraak, die luide werd toegejuicht, en ook door de nieuwe ministers en de generaals werd aangehoord, gat de koning eerst een histo risch overzicht van de grensgeschillen, die hebben bijgedragen tot het uitbreken van den oorlog met Turkije. Hij herinnerde dat door den oorlog de Serviërs van het Turksche juk zijn bevrijd. Skoe tari, het laatste bolwerk van het Ottomaansche rijk, viel eindelijk ook, maar de mogendheden verzetten zich tegen de inlijving bij Montenegro en Rusland gaf Montenegro den raad zich aan den wil van Europa te onderwerpen. De koning kon daartoe echter niet besluiten. Toen begon Europa maatregelen tegen Monte negro te nemen. Servië werd eveneens bedreigd, indien het zijn hulptroepen niet terugtrok. Op grond daarvan moest Montenegro eindelijk wel toegeven in het belang van het land en ten einde zijn bestaan niet op het spel te zetten. Daardoor is een groote dienst aan het Servische volk be wezen. De koning voegde erbij, dat behalve Rusland, den maakte, is uit hare lijkbus in het leven teruggeroepen. Eene macht, vlugger dan dier lijke kracht en sterker dan een gewapende arm, ontwikkelt zich; wij zyn weder begonnen hul de te brengen aan het koningschap van den geest. Ja, die zelfde macht, welke, weinige jaren geleden, Petrarcha in het Kapitool de kroon verwierf, toen het na de stilte van twaalf eeu wen getuige was van den glans eener zegepraal, welke aan een man van lage geboorte, en den wapenen vreemd, dezelfde eere schonk, van ouds het deel van keizers en overwinnaars van koningen, - welke in ééne huidebezorging zelfs de naijverige huizen van Colonna en-Or- sini vereenigde, - wélke er den trotschen pa triciër naar deed streven de slippen te dragen neen, slechts het purperen gewaad aan te raken door den zoon van den Florentiinschen plebejer gedragen, welke de oogen van Europa nog immer naar het lage dak van Vaucluse. trekt welke den nederigen geleerde de alom er kende vrijheid geeft, om dwingelanden te ver manen, en zelfs met hooggestemde beden den Vader der kerke te naderen, ja, die zelfde macht, welke, in stilte in Italië werkzaam, den grondslag der Venetiaansche oligarchie onder mijnt, welke aan de overzijde der Alpen, in Spanje, Duitschland en Vlaanderen, eensklaps zichtbaar levendig werd, en zelfs in dat bar- baarsche eiland, door het Normandische zwaard veroverd, door den dappersten van alle levende koningen beheerscht, eenen geest heeft opge- ook Servië en Griekenland in den laatsten tijd bij Montenegro op toegeven aandrongen. Hij ein digde met de verklaring, dat het Montenegrijn- sche leger met eer uit den strijd is gekomen. Het land gaat thans een beteren tijd tegemoet en rekent daarbjj op de eendracht van alle bur gers. Skoetari. Uit CettiDje seint men aan de sNeue Freie Presse" Vice-admiraal Burney en de civiele gouverneur van Skoetari hebben gisterenmiddag het proces verbaal der ontruiming van Skoetari geteekend. De Montenegrijnen zjjn met de ontruiming be gonnen. Peter Plamenatz, die in opdracht heeft met den Engelschen admiraal, bevelhebber van de blok kade vloot, maatregelen te treffen in verband met de ontruiming van Skoetari, is tevens opge dragen het oorlogsmaterieel uit de forten van Skoetari en alle voorwerpen die eigendom zijn der Turksche regeering, naar San Giovanni di Medua te doen overbrengen. De brand te Skoetari. Uit Cattaro verneemt de „National Zeitung" Volgens berichten uit Cettinje zijn de alarme rende berichten over een grooten brand te Skoe tari sterk overdreven. Slechts de bazar en onge veer 20 huizen zijn een prooi der vlammen ge worden. Menschenlevens zijn niet te betreuren. In de stad heerscht volkomen rust. Men is in Cettinje zeer verontwaardigd over het gerucht, dat Montenegrijnsehe soldaten den brand zouden hebben aangestoken. De eilanden in de E g e s c h e Zse. Te Piraeus arriveerden Thymanatis, neef van den patriarch, en de aartspriester Kuriakidis, beiden verbannen van Rhodos. Zij deelen mede, dat de toestand op dé door de Italianen bezette eilanden c-nhoudbaar is geworden. De Itafiaansche over heden maken zich aan verregaande buitensporig heden schuldig en de haat tusschen de Italianen en de eilandbewoners neemt dagelijks toe. Albanië. De „Kölnische Zeitung" verneemt van de Porte, dat de vredesafgevaardigden Osmanri Nizami en Bazaria onderscheidenlijk naar Weenen en Parijs gaan, om daar in toonaangevende kringen uit te vorschen, hoe men denkt over de wenschen der Porte om le. van Albanië een zelfstandigen staat te maken onder souveriniteit van den Sultan en met een mohammedaanschen prins als vorst; 2e in het vredesverdrag te bepalen, dat de mogend heden over de bestemming der eilanden in de Egeïsche Zee en over de grenzen van Albanië, in het belang der oorlogvoerende partijen de be slissing aan zich zullen houden. De Porte zal daaromtrent het bericht der af gevaardigden afwachten en eerst dan haar vre- desgedelegeerden hun instructies geven. In regeeringskringen verwacht men, dat de voor- loopige vredesvoorwaarden tegen den 22sten Mei onderteekend zullen zyn. Tegen dien tijd kan wekt, door geene Normandiërs uit te dooven, en dien de koningen, zoo zij dien willen beheer- schen, moeten eerbiedigen en volgen ja die zeilde macht is overal elders; zij spreekt zij overwint zelfs in de stem van hem, die tot u spreekt, zij vereenigt tot haar deel allen, wie eene flikkering van licht beschenen heeft, allen, in wie een edelmoedige wensch op kan rijzenWeet, heer Vicarius dat er geen man in Rome is. onze verdrukkers uitgezonderd, geen man, die eene eukele lettergreep onzer oude taal leerde kennen, wiens hart en zwaard niet op mijne zijde is. De vreedzame beoefe naars der letteren, de trotsche edelen van den tweeden rang* het opkomend geslacht, wyzer dan zijne trage vaderen, boven allen mijn heere de nederiger dienaren van den godsdienst, priesters en monniken, wie de weelde niet blind en de pracht niet doof heeft gemaakt voor al de monsterachtige onteering van het christendom, des daags en des nachts in de christelijke hoofdstad gepleegddeze, die allen zyn met den koopman en handwerks man door eenen onverbreekbaren band vereenigd, slechts het teeken afwachtende om te vallen of te overwinnén, om vrij te leven of door den dood onsterfelijk te worden, met Rienzi en hun land!" {Wordt vervolgd "Thans is het uur der zielenvangst verschenen, "Waartoe de Hear de visschers tot hem riep "De twijfel is uit aller hart verdwenen I "De Geest getuigt, dat hen de Geest herschiep. "Die voor het oog der dienstmaagd driemaal beefde, "Betuigt het thans met teek'nen keer op keer, "Dat Jezus, Dien zij kruisigden, herleefde; "En leeft en heerscht, Messias, Vorst en Hefer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1