Verspreide berichten. Binnenland. Ingezonden Mededeelingon. Hij heeft zich rekenschap gegeven. TKLKÜKAMMK5. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. CfaaMUfd Nieuws. ook de gedeeltelijke demobilisatie baai' beslag heb ben gekregen. FRANKRIJK. T>e „Vossische Zeitung" schrijft naar aanleiding van het bezoek van den Koning van Spanje aan Parijs o. m. „Frankrijk heeft groot, belang bij een entente met Spanje. Een groote Fransche legermacht ligt in Marokko en bovendien heeft Frankrijk zijn denkbeeld van een zwart leger, om het steeds aangroeiend verschil in legersterkte met Duitsch- land aan te vullen, niet opgegeven. „Daarbij komt dat Italië's macht in de Mid- dellandsche Zee aanmerkelijk grooter is geworden. „In geval van oorlog is de terugkeer van Fran sche troepen uit Afrika aan groote gevaren bloot gesteld. Een nederlaag der Fransche vloot kan die doen mislukken. De eenige veilige weg is voor alle gevallen die over Gibraltar, als de straat van Gibraltar wordt verdedigd door de vloten van Engeland en Spanje." CHINA. Volgens een bericht uit Shanghai aan de „Ti mes" zou onder leiding van eenige „hervorra- gende" leden der Kuomingtang-partij een bewe ging op touw gezet worden, om met ae legeering te Peking tot een overeenkomst te geraken. Deze beweging zou ten doel hebben om Joean- Sji-Kai gedurende vijf jaar met de presidentieele inacht te bekleeden, mits deze beloofde na deze periode te zullen aftreden en een ministerie te zullen samenstellen, waarin de voortreffelijkst® mannen van alle partijen, en niet van 'n enkele, zitting zouden hebben. De leiders dier beweging zijn er van overtuigd, dat Joean-Sji-Kai onder de huidige omstandigheden de eenige man is, aan wiens handen het lot van China toevertrouwd kan worden. Bij de bespreking der vijf-mogendhedenleening in het Chineesche Huis van Afgevaardigden is het zeer stormachtig toegegaan. Die oppositie ge droeg zich zoo oproerig, dat de .aanhangers der regeering de zittingzaal verlieten. Tal van parle mentsleden zijn van' meening, dat verdere Kamer zittingen nutteloos zijn, zoolang in het Huis zulk een revolutionnaire geest heerscht. Ondertussohen gaat de regeering voort de de tails der gewraakte leening te regelen; in ver antwoordelijke kringen te Peking wordt ae hou ding der beide wetgevende lichamen in deze kwestie van weinig belang geacht. PERZIë. Do Perzische regeering bereidt een nieu we Bach- tiaien-expeditie tegen Salar ed Dauleh voor, die het land weer verontrust. Zelden, om niet te zeggen nooit, schrijft hel; „Hbl. v. Antw.", had eene zitting in de Academie zooveel belangstelling uitgelokt als gis teren (Woensdag) het geval was. „Denk eens na: de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, Mgr. Mercier, zou voor dei eerste maal als voorzitter optreden en de koning, deze ge beurtenis niet onopgemerkt willende laten voor bijgaan, zou de zitting met zijne tegenwoordigheid vereeren. „Zijne Eminentie droeg den rooden mantel, toen hiji, met de leden van het bureel, koning Albeit ging ontvangen en naar den door hem voorbehouden zetel geleiden. „Aan het bureel, aan de zijden van Zijne Emi nentie, zaten minister Poullet en de bestendige secretaris der Academie, ridder Marchal. „Na eene zeer discrete begroeting van den koning hield Zijne Eminentie eene wijsgeerige dissertatie, die voor titel had „Vers l'unité'j', terwijl de heer Parmentier na hem handelde over Plato's dialogen. „Het vertrek des konings had plaats te 4 uur met hetzelfde ceremonieel als bij ae aan komst." Generaal Huerta, de voorloopige president van Mexico heeft een order uitgevaardigd, yoor de recruteering van het aantal manschappen, die noodig zijn om de verschillende corpsen op volledige sterkte te brengen. De order, die otpf 1 Juni 'a.s. in werking treedt, is van toepassing ,op alle mannelijke leden der bevolking tusschen de 18 en 45 jaar, met uit zondering van de verzorgers van huisgezintien. De op deze wijze gerecruteerde manschappen moeten drie jaar actief dienst doen, waarna zij twee jaar bij de reserve ingedeeld zullen wor- den. H. M. de Koningin. Per gewonen Staatsspoortrein, waarin het Ko ninklijk rijtuig was gehaakt, heeft H. M. de Ko ningin zich gistermiddag 4 u. 22 m. van Den Haag weder naar het Loo begeven. Z. K. H. den Prins deed Hare Majesteit uit geleide. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gister-avond uit Den Haag weder voor eenige weken naar Hohemark vertrokken. De Prins was vergezeld van zjjn adjudant ma joor Jhr. van Suchtelen van de Haare. Provinciale Statenverkiezingen. 's-GBAVENHAGE. De kiesvereeniging de Soc- Demopratische Arbeiderspartij stelde candidaat voor de Provinciale Staten de raadsleden Beladin gen, Ter Laan, Hoejenbos, dr. Oldenboom en de Kleer. BOTTERDAM. In het Notarishuis vergaderden gisteravond onder presidium van mr. G. G. van der Hoeven de drie vrijzinnige kiesvereenigingen tot het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. Gesteld en aanbevolen werden voor district I G. A. M. de Bruyn, voor district II, C. v. Dorp en dr. F. D. A. C. van Moll, voor district III, mr. C. P. Zaayer, voor district IV, F. L. Har tong en mr. J. Havelaar (aftredend lid J. van Stolk heeft bedankt), voor district V, mr. S. J. L. van Aalten Jr. Militaire muziek en Politiek. Naar wij vernemen, zal op den vrijzinnigen landdag, op Tweeden Pinksterdag te Amersfoort te houden, de muziek van de huzaren haar mede werking niet verleen.en. Dit ten gevolge van een order van den Minister van Oorlog, aat militaire muziek niet mag medewerken aan politieke be toogingen, van welke richting ook. (Vad.) Bijzonder onderwijs. Naar het »Hsg." meldt, zijn van de 20 candi daten der Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Her- togenbosch, die zich aan het onderwijzers-examen te Breda hebben onderworpen, 19 geslaagd. dertaschjé, A. van Dijk, Broersveid 106, een gangloopertje, J. v. d. Berg, Overschiesche str. 20. Armenraad. Bij Kon. besluit is in de gemeente Schiedam een armenraad ingesteldhet aantal bestuurs leden van dien raad is bepaald op vijf; het be drag, bedoeld in art. 48, lste lid, 2de zinsnede, der Armenwet, voor den termijn van 4 jaren, gestold in art. 44 dier wet, is bepaald op f 7262.46. Bij Kon. besluit van 8 dezer is, met ingang van 10 dezer, benoemd tot secretaris van den Armenraad te Schiedam, mr. G. van Baren, advo caat en procureur te Schiedam. Van Deventer's Glasfabrieken. Naar men verneemt, is bij de inschrijving' op 215 aandeelen van' f 1000 in Van Deventer's1 Glas fabrieken, SchiedamDelft, dermate van het xecht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrij© in schrijvingen niet meer dan 10 pet. kan worden toegewezen. V oordrachtenavond. Daartoe uitgenoodigd, hebben de heeren De Canter Hacée, die deze week in Odéon een voordrachtenavond gaven, zich bereid verklaard, Zaterdag 17 Mei weder een dergelijken avond in de zelfde zaal te geven. De netto-opbrengst van dezen voordrachten- avond zal strekken tot steun van de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose te Schiedam. ik schatte haar echter helderder dan 10.5. Uit de door den heer Van der Bilt bepaalde plaats bleek de komeet zich, in tegenspraak met het telegram dat een Noordoostelijke beweging vermeldde, sinds den dag der ontdekking onge veer l'/i graad naar het Noordwesten bewogen te hebben, d.i. in de richting van het bekende ruit vormige groepje sterren van den Dolfijn. De komeet doet zich als een flauw wazig vlekje voor zonder duidelijke kern een staart is niet zichtbaar. Goede vangst. De 17-jarige D.S., zich noemende Albert Coupé, heeft Donderdagnamiddag te Breda de firma Cohen heeren-modemaga- zijn opgelicht voor 3 costuums en drie over jassen. Hij had die kleedingstukken laten bezor gen bij Hotel Centraal, voorgevende, daar gelogeerd te zijn als medespeler in het ^Levende Lijk," dat dien avond aldaar is gegeven. Toen de bediende om 7 uur om antwoord kwam, was S. met zijn buit verdwenen. Onmiddellijk werd de politie verwittigd, deze seinde naar alle kanten, waardoor het de rijwiel recherche mocht gelukken, den oplichter te arres teeren, toen hij te Oudenbosch in den trein naar Antwerpen wilde stappen. Naar Breda overgebracht, bekende de jeugdige oplichter, op gelijke wijze te Vlissingen. Dord recht, Arnhem, 's Hertogenbosch Apeldoorn enz. fietsen en kleedingstukken verkregen te hebben en daarna verkocht. Het voorbeeld van den heer Antoine Laurent, schoenmaker te Chambon-Feugerolles (Loire, Frankryk), rue Gambetta, no. 9, moest gevolgd worden door allen die aan de maag lijden. De heer Antoine Laurent leed aan slechte spijsverte ring niet alleen leed hij, maar bovendien, daar hij geen het minste voordeel trok van het voedsel dat hij niet meer kon verteren, verviel hij. Hij was zwak, bloedarm geworden en zijne krachten waren verdwenenhij had zich in de teurige noodzakelijkheid gezien zijn werk te staken. De heer Antoine Laurent. »Ik had middelen ingenomen, schrijf hijik trachtte mij te voeden met vleeschnat en melk, maar, ondanks alle zorgen en alle voorzichtigheid, werd mijn toestand niet beter en leed ik even hard. Vele personen hadden mij de Pink Pillen aangeraden en het gebeurde mij dikwijls in de gazetten de genezingen door de Pink Pillen ver kregen, te lezen. Ik had wel lust ze te nemeD, hopende dat ik ook een eind aan mijne smarten zou maken. Ik zeide dat het koopen van een doosje mij niet arm zou maken, en dat het mij gemakkelijk zou zijn mij aldus rekenschap te geven of die pillen waarlijk zoo krachtdadig waren als men beweert. Ik ben met de behandeling be gonnen en het is mij gemakkelijk geweest mij rekenschap te geven dat Uwe Pillen mij veel goed deden de maagsmarten verminderden zeer van af het eerste doosje, de spijsvertering verbe terde, de krachten en de eetlust kwamen terug. Ik zou liegen indien ik zeide dat een enkel doosje voldoende is geweest om mij te genezen. Ik heb de behandeling een weinig gevolgd om mijne ge nezing^ te bevestigen en de terugkeer van mjjne smarten te verhinderen. Ik ben nu zeer goed genezen." Aan de personen wie de openhartige bevesti gingen van andere niet voldoende schijnen, zeg gen wij volgt het voorbeeld van den heer Antoi ne Laurentneem een proef en geef u rekenschap. Het koopen van een doosje Pink Pillen zal a zeker niet arm maken en wij zjjn overtuigd dat gij zelf zult verlangen met de behandeling voort te gaan. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Ëehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prjjsfl.75 de doos en f9.de zes doozen. BERLIJN, 10 Mei. Uit St. Petersburg wordt aan de Deutsche Tageszeitung" geseindOp het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is beves tiging ontvangen, dat alle Balkanstaten, waaronder dus ook Griekenland, met de door de Londensche Gezantenconferentie vastgestelde vredesvoorwaar den accoord gaan, Een R. K. krankzinnigengesticht te Noordwljkerhout. Naar de »N. Haarl. Ct." verneemt, zijn de plannen, om in het hartje van Zuid Holland een groot R. K. krankzinnigengesticht te bouwen, nu in een vergevorderden staat van wijzen. In Noordwijkerhout is een groot terrein aan gekocht en ook de plannen voor de gebouwen, die op grootschen voet zijn ontworpen, liggen gereed. Men is nu bezig aan de samenstelling van de stichting zelve, die het bestuur van het ge sticht zal vormen. De verpleging zal geschieden door de Broeders van Liefde, die ook het St. Servatius-gesticht te Venray bedienen, onder toezicht en directie van bekwame geneesheeren. Esperantodag. In Tilburg maakt men reeds goede vorderin gen met de organisatie van den te houden Espe- ranto-dag op 6 Juli a.s. op het tentoonstellings terrein. Groote reclameplaten noodigen reeds belang stellenden en leden tot deelname. Ook zal de Tilb. Esperanto-Verèeniging een eigen stand éx- ploiteeren en deze belooft werkelijk interessant te worden. Tot propaganda zal de Vereeniging een Esperanto-handboekje verspreiden met een oplage van 10.000 exemplaren. Het boekje zal tegelijk bedoeld zijn als leergang om buitenstaan ders een helderen kijk te geven op de samen stelling der wereldhulptaal. Affiches en annonce-formulieren worden op ver- langen gaarne gratis en franco gezonden door de Persclub, Prinses-Sophiastraat. 'n Goede gelegenheid dus voor heeren adver teerders. Alle voorteekenen wijzen er op, dat ook weer dit Esperanto-feest, evenals alle vroegere, met glans slagen zal. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Mei 1913, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Bodo. Laagste barometerstand 743 7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidoostelijken wind, aanvankelijk veel kans op regen of onweer, later opklarend, zelfde temperatuur. Bevolking te Schiedam. Bevolking op 31 Maart 1913 34030 zielen. Geboorte 88 Vestiging 144 232 Verminderd door Overlijden 40 Vertrek 282 322 vermind. 90 zielen. Bevolking op 30 April 1913 33940 zielen. Er werden 32 huwelijken gesloten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissaris van politie een fabriekspenning, een tweewielige handwagen, een notietieboekje, een stukje looden afvoerbuis, twee petten, een kindeportemonnaie. Aan de volgende adresseneen muilkorf, Gordijn, Lange Nieuwstraat 1511S, een ledige portemonnaie, van Wieringen, Hoofdstraat 135, een z.g. tijgerhond, T. de Lange, Stationstraat 131, een polislevensverzekering, W. v. d. Vlies, Baan 34, een R. K. kerkboekje, K. Oosterman, K. Achterweg 1, een portemonnaie met inhoud, J. van Kersen, Prinsensteeg 16, een horloge, Schoof, St. Liduinastraat 40, een brief van een bank van leening, C. Koning, L. Achterweg 67, een rozenkrans, Wessel, Groenelaan 81, een kin- B 1 ij kens op heden gedane openbare kennisgeving zijn 10 ingezetenen voor de mili tie, lichting 1914 dezer gemeente, voor 1 jaar van den dienst bij de militie door Gedeputeerde Staten dezer provincie vrijgesteld wegens kost winnerschap. Aan mevr M. de Witvan Wamelen, onderwijzeres aan de openbare lagere school G, hoofd de heer Martens, is met ingang van 1 Juj ni a.s., een verlof verleend van vijf maanden. Gister-middag pleegde een circa 9-jarige jongen in de Warande baldadigheid door een stuk hout tusschen de spaken van een rijwiel van een dame te steken, waardoor de fiets van de wielrijdster beschadigd werd. Gister-avond laat gaf een moeder aan de politie kennis, dat hare 16-jarige dochter nog niet thuis was. Heden-nacht 3 ure deed zij echter aan het politie-bureau weten, dat het meisje terecht was. 1 Giste'r-middag reed een wagen be- laden met koppen' van heipalen op de Broarsvest. Bij het oversteken van de tramrails schokte da wagen gedeeltelijk ©n ging de inhoud over de straat. Een voorbijrijdend wielrijder kwam met de vallende stukken in aanraking;, waardoor hjjfifelf licht, aan de hand werd verwond en het voorwiel van de fiets werd verbrijzeld. Hoogwater te Schiedam: Zondag 11 Mei v.m. 7.10 n.m. 7.44, Maandag 12, 8.02 v.m. 8.37 n.m., Dinsdag 13, 8.57 v.m. 9.41 n.m., Woensdag 14, 10.16 v.m. 11.04 n.m. UIT DELFT. Een volksconcert, dat met klappen eindigde. Het is op de Markt Donderdag-avond druk en levendig geweest, schrijft de sDelftsche Ct." Niet dat er zoo luidruchtig meegezongen is toen Keere- weer's kapel de liederen deed hooren uit den bundel van het comité voor den volkszangdat het om meezingen juist te doen was, heeft men klaarblijkelijk niet begrepen. De levendigheid werd tegen halftien veroorzaakt door een aantal stu denten. die uit openstaande ramen in de nabijheid van de Bonte Os-steeg sigaretten en centen naar beneden wierpen en die voor afwisseling af en toe eens door scheuten water vervingen, die dan niet alleen op de hoofden van sigaretten-rapende jongens neerkwamen. Dat gaf aanleiding tot vreugde over de sigaretten en de centen, tot ontstemming over het water en tot een steeds aangroeienden volksoploop in de buurt van het studentenkwartier. Het verkeer werd er door ge stremd en de politie, die ruim baan moest maken, schijnt daarbij wat vlug geweest te zijn met het gebruik van de wapens, zoo vertelde althans een slachtoffer, dat een leelijken klap met de sabel ontvangen had. Het gevecht heeft vrij lang ge duurd, want het liep al tegen elf uur, voordat de rust hersteld was. De politie had reeds eenigen tijd te voren de studenten van hun (tamer ver wijderd. Er zijn tallooze klappen uitgedeeld over de noodzakelijkheid daarvan kan het blad moeilijk oordeelen, maar zij die het wapenfeest bijwoonden, vertellen, dat het zóó krachtig en gevaarlijk op treden geheel overbodig was. Z. Di. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Loil den wel eer w. heer G. B. Pieper. 1 Een Komeet. Dinsdagavond aldus deelt prof. Njjland mede in het ïU.D." ontving de Sterrewacht ahier het telegrafisch bericht, dat <fen 6en Mei door Schaumasse te Nice een ko meet ontdekt was op de grens der sterrenbeelden Kleine Paard en Dolfijn. De komeet heette van de grootte 9.5 te zjjn:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2