Gratis Naar! Firma Gez i i BURGGRAAF, Nieuwe BiifflT® 255 ROTTERDAM, lutWa-Sy-timi Ian VAN KATWIJK^ Spiegel- en Vensterglas. L Schiedamsche Baukvereeuiging, Wascliniacliines iirpamff22.50 Wriiigmachiiies W. VSHMEULSN, Kipstraat 42, Rotterdam. UUBA.NÏÏ3 PILLEN' S. C. VAN WAALWIJK TAK DOORN, Zaterdag 24 Mei, Dinsdag 27 Mei, STEUNPILAREN VAN DE WASCH Hoogstraat 132^ Kerknieuws. AdrertentiëiL Eischt dit fabrieksmerk. Woning-Bureau Jansen Wouterlood's Advocaat, Jansen Wouterlood's Fijne Likeuren, Jansen Wouterlood's Boerenjongens en Boerenmeisjes, Jansen Wouterlood's Verschillende artikelen, zijn werkelijk de beste Atelier voor glas in lood. (met 2 jaar garantie) (met 5 jaar garantie), zijn beslist de beste f elo Wascbmachine-Mij, Lokalanzeiger", terwijl van den anderen kant August Scherl zich verplicht heeft, nog geduren de drie jaren de zaken van dit, hlad en van het consortium to leiden. Daarbij valt nog liet vol gende op te merken. In het geheel zijn er 10 millioen mark oorspronkelijke aandeden, uie stem gerechtigd zijn. Hiervan beschikt Mosse over acht millioen. Bovendien heeft hij voor verscheidene millioenen mark prioriteits-aandeelen, dia niet stemgerechtigd zijn en die de waarde van obli gaties hebben. Door deze transactie krijgt de uitgever van het „Berliner Tageblatt", Mos se, een aanmexkelij- ken invloed op de gezamenlijke Berlijnsche groo- te pers. Het is nl. bekend, dat Mos se, ook in verbinding staat met het Ullstein-consortium, dat o.a. de „Berliner Mosgenpost" met 385.000 abon nementen, de eveneens veel gelezen „B. Z. am Mittag" en de „Berliner illustrierte Zeitung" met ongeveer 700.000 abonnementen uitgeeft. Daar Mosse niet alleen zijn „Berliner Tageblatt" in bezit had met 225.000 abonnementen, maar ook de „Bei liner Lokal Anzeiger" mèt circa 230.000 abonnementen en bovendien nog do „Woche", de „Gartenlaube" en de „Tag" beheerscht, moet men in hem den president van een kolassalo dag bladtrust zien, die in Europa haar gelijke niet heeft. i De loopbaan van Rudolf Mosse, die op het oogenblik juist 70 jaar ouo is, heeft iets Ame- rikaansch. Mosse bezat van huis uit geen cent en woonde voor ongeveer vijftig jaar als gfc. woon advertentie-colporteur te Leipzig. Later richtte hij van Berlijn uit talrijke advertentie- bureaux op en wist met bescheidene geldmidde len in de zeventiger jaren het „Berliner Tage blatt" op te richten. Ongeveer tien jaar later pachtte Mosse het advertentie-gedeelte van de „Fliegende Blatter", dat hem jaarlijks een half millioen Mark opleverde. Zijin vermogen wordt op het oogenblik op 50 millioen Mark geschat en zijn jaarlijksch inkomen op meer dan 3 mil lioen Mark. Weliswaar wordt het bericht over bovenstaands transactie door de „Lokal Anzeiger" tegengespro ken, maar gegeven het karakter der overeenkomst was een dergelijke tegenspraak te verwachten. Spanjaarden te Par ij s gearres teerd. Het is voor de Parijsche politie geluk kig, dat het bezoek van koning Alfonso aan de hoofdstad weder spoedig tot het verleden behoort- daar zij anders alleen de handen vol zou krijgen met de Spaansche anarchisten, die eveneens een uitstapje naar Parijs ondernomen hebben. Er zit thans al een geheele collectie van booze plannen tegen het leven des konings verdachte personen achter slot en grendel. Woensdag werden aan het station St. Lazare elf Spanjaarcfen gearres teerd. Zij deden al het mogelijke om geen ach terdocht op te wekken, wat voor de politie een reden te meer was om hen te arresteeren. Te Lyon werden eveneens 10 Spanjaarden gearres teerd, die allen anarchist bleken te zijn. Boven dien werden te Parijs nog een zestal andere per sonen gevangen genomen, die in 't Bois de Bou logne en de avenue du Bois op al te luidruchtige wijze hun antipathie tegen koning Alfonso geuit hadden. hebben gesticht, hetwelk dienen moest om perso nen, die door de justitie gezocht werden als han- langers van het beruchte «systeem" (van omkoo- ping nl.) in staat te stellen zich voor eenigen tijd uit de voeten te maken. Borgstelling werd hun geweigerd, en de vier beschuldigden, die nog kort geleden dictators waren in de vier voornaamste politiedistricten van New-Vork, werden iederen dag geboeid van de cel naar de bank der beklaagden geleid. Heden, Vrijdag, wordt het vonnis over hen uitgesproken. Broedermoord in een krankzin nigengesticht. Dezer dagen maakten de dagbladen melding van een opzienbarenden broe dermoord, in een krankzinnigengesticht nabij Genua gepleegd. Wilhelm von Grimburg een edelman uit Wee- nen afkomstig, zou zijn broeder, die in genoemd krankzinnigengesticht ter verpleging opgenomen was, tijdens een woordenwisseling met een revol verschot gedood hebben. Een telegram uit Genua aan het «Berliner Tageblatt" werpt echter een geheel ander licht op dit Ldrama. Gemeld wordt n.l., dat tusschen beide broeders in het geheel geen woordenwisse ling heeft plaats gehad, maar dat Wilhelm von Grimburg, toen hij zijn broeder zoo ongelukkig zag, dezen heeft gedood om aan zyn lijden een einde te maken. De directeur had toegestaan, dat von Grimburg zijn broeder in tegenwoordigheid van een bewa ker spreker mocbt. Het gelukte von Grimburg echter den bewaker eenigen tijd uit het vertrek te verwijderen, voorgevend, dat de directeur er in toegestemd had, dat hij enkele oogenblikken met zijn broeder alleen mocht zijn. Tegen zes uur kwam de bewaker zeggen dat de broeders afscheid van elkander moesten nemen. Nauwelijks had hy echter de cel verlaten, of hij hoorde een schot.Onmiddellijk snelt hy terug en vindt tot zyn ontzetting de waanzinnige met een wond in de borst dood op het bed uitgestrekt liggen, terwyl Wilhelm von Grimburg het gelaat zijns broeders met kussens overdekte s Vier Ne w-Y orksche politiebeamb ten voor het gerecht. Vier ex-inspec teurs van de New-Yorksche politie zijn Woensdag door de jury schuldig verklaard aan tegenwer king der justitie en ontduiking van de wet. De vier beklaagden hadden den hoogsten rang bij het politiekorps weten te behalen, maar wer den hangende het geding gedegradeerd. Een hunner was eere-gast geweest op het politieban- het, dat twee maanden geleden gegeven en waar bij oa. de burgemeester van New-York, Gaynor, tegenwoordig was. Zij werden er voornamelijk van beschuldigd een fonds van 10.000 dollar te Een onderzoek. Naar het „Hbld." ver neemt, moet zoowel van wege het ministerie van justitie als van het parket te Haarlem, ten gevolge van de interpellatieNetscher, in zake hande lingen van den burgemeester van Velsen, in ver band met het verstrekken van een jachtakte aan den zenuwpatiënt De Vries, een onderzoek wor den ingesteld. Gelijk bekend zou volgens den heer Netscher de burgemeester in strijd gehandeld heb ben met de Jachtwet, door den patient vergun ning te geven tot het dragen van wapenen. Verpletterd. Een droevig ongeluk heelt te Enschedé Donderdagavond omstreeks negen uur plaats gehad. De 27-jarige ongehuwde koetsier Schutstal, van den expediteur van "der Lande, is nabij de eerste spoorbrug' met zijn verhuis wagen van een acht meter hoog© helling naar beneden gestort. De ongelukkige werd onder zijn wagen verpletterd en was terstond een lijk. Het paard bekwam lichte kwetsuren. Moordaanslag. Te Maastricht heeft giste renochtend een zekere J. V. Fabrieksarbeider te Biesland uit een met scherp geladen revolver scho ten gelost op zijn broer L. V., die daardoor ern stig, hoewel niet levensgevaarlijk in de borst werd getroffen. De dader is gearresteerd en in verze kerde bewaring gesteld. Nieuwe centen. Naar de „N. Gron. Ct." verneemt, zullen er binnenkort nieuwe centen in omloop worden gebracht. Deze centen zullen in kleur eenigszins verschillen van de oude om ze beter te kunnen onderscheiden van de vijf-gulden stukjes. Tegen de boschbranden. Dezer dagen werden door de Ned. Heidemaatschappij weder aan tal van gemeentebesturen in ons land eenige wandplaten toegezonden met vlugschrift betref fende Maatregelen ter voorkoming van bosch- brand. Deze platen en vlugschriften werden ge zonden met verzoek om ze in het Raadhuis en in de daarvoor in aanmerking komende scholen te doen ophangen. Zooals bekend is wordt met deze verspreiding beoogd het publiek opmerkzaam te maken op het groote gevaar van boschbranden, waardoor schoo- rms treken kunnen worden verwoest. Het Panama-kanaal. Naar gemeld wordt zal het Panama-kanaal, reeds in November van dit jaar opengesteld worden voor Amerikaansche oorlogsschepen. Het is ook zoo goed als zeker, dat in Juni 1914 het kanaal definitief zal geopend worden. Duitsche en Franscheleger. Minister Barthou heeft in zijn Zondag te Caen gehouden rede gezegd, dat het Duitsche leger thans reeds 180.000 man sterker is dan het Fransche. Dat is onjuist, verklaart de «Norddeutsche All- gemeine Zeitung". Het Duitsche leger telt in vredestijd 641.000 man, het Fransche 581 000, zoodat het verschil maar 60.000 is. Intusschen zijn er in het Fransche leger 38.500 ingeschreve nen, die geen wapens dragen, in het Duitsche leger slechts -2700. Brengt men deze getallen in rekening, dan blijkt het Duitsche leger 95.000 man sterker dan het Fransche. Het cijfer dat minister Barthou noemde was dus tweemaal te groot. Aangehouden. Twee rechercheurs hebben in een logement in Den Haag aangehouden twee personen, goede bekenden van de justitie, die verdacht worden de daders te zijn van de inbraak in de woning van den heer Cluysenaer, aan de Groothertoginnelaan, in Den Haag. Ook zijn er voorwerpen opgespoord, welke bij deze inbraak werden gestolen. De beide aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. J Processie naar Sittard en Roermond. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Zuid-Hollandische Processie (naar Sittard en Roermond ter vereering van O. L. V. van bet H. Hart en O. L. Vrouw! in 't Zand dit jaau uit Rotterdam vertrekken Zaterdag ,24 Mei a.s. en terug'keeren Dinsdag 27 Mei. 't Is voor de 35e maal dat deze bedevaart uittrekt en het lijdt geen twijfel of het getal deelnemers zal dit jaar bijzonder groot zijn. Vooreerst omdat het bestuur wederom den tijd heeft vastgesteld waarop de pelgrims kunnen deelnemen aan de plechtige processie met het H. Sacrament die Zondag 25 Mei door de feestelijk versierde straten van Sit tard plaats heeft, welke processie steeds een overweldigenden indruk maakt .op allen die er getuige van zijin. Vervolgens ook om de alge- meene intentie waarvoor dit jaar de bedevaart gehouden wordt. Binnenkort, namelijk zullen do algemeen© verkiezingen plaats hebben voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dié zoo groo- ten invloed hebben op het welzijn van ons vader land en op de Katholieke Kerk en hare instel lingen in het'bijzonder. De bedevaart nu zal vooral gebonden worden om door de voorspraak der Allerheiligste Maagd het. behoud der Christelijke regeering van God ,af te smecken. Moge het ge bed der pelgrims 'verhoord worden! Parijs een billet kan ik niet geven, wel een splinternieuwe hoogarm Handnaaimachine voor f 13.75. Afbetaling, repareeren en inruiling. van L. J. GROOTEN DORST, Apotheker, Utrecht, bereid volgens het oude en echte recept, zijn zacht laxeerend-bloedzuiverend en slijmafdrijvend, bij zonder dienstig tegen ongesteldheden der maag, bevorderen de spijsvertering, nemen de duizelig heid weg en zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. 30 cents het verzegelde doosje met gebruiks aanwijzing verkrijgbaar te Schiedam bij P. J. VAN DER SMAN. Eischt vooral merk „Grootendorst". Dames-Kapsters, Telefoon 3001, b/d. Cl. de Vrieselaan, (gesloten huis). Moderne kapsels. Eerste kwaliteit haarwerk Haarwasschen en electrisch drogen 50 cent (Van uitgevallen haar worden alle haarwerken gemaakt.) ABONNEMENTEN voor kappen en haarwasschen. Singel 64, (hoek Tweede Tuinsjngel) Telefoon No. 181. Speciaal adres voorhuren, verhuren, koopen en verkoopen van huizen, bouw terreinen, fabriekspanden, enz. De Rotterdamsche Processie naar Sittard en Roermond, zal dit jaar ver trekken van Rotterdam Station D.P. op des morgens half 10 uur, en terug- keeren aan hetzelfde station des namiddags half 4 uur. Broersveld 65. Telefoonnr. In tere. 239. DE, Men lette op de premie Simplex Cycloïde Rijwiel. TVIHIjAAN 96. EFFECTEN. COUPONS. WISSELS. PROLONGATIES. CHEQUES. - DEPOSITO'S. P J van dek Swan. -7 V E R B Al n D 3 TOFFEA aLIEKE/IVERPL: flRTIKELE/1 BREUKCiflrtDEN. a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. 0 —Ah/tA xttK Velo Velo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6