Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f 1(1(1 De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Dinsdag 13 Mei 1913. No. 10620 OYereenHomstig op de polis vermelde voorwaarden. Officieels berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand °0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt b\j levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de b<j verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. KIEZERSLIJST. De Burgemeester van Schiedam Gezien art. 33, 2de lid der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat de beslissing van het gemeentebestuur op de ingediende ver doeken om verbetering der vastgestelde kiezers- 'Ust, op de Secretarie der gemeente, afdeeling Bevolking (Schoolstraat 12) voor een ieder ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld is. Schiedam, den 13den Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Het antwoord der Balkanstaten. Het antwoord van de Balkanstaten is gister middag om 2 uur den vertegenwoordigers der mogendheden te Athene ter hand gesteld, i De regeeringen der verbonden Balkanstaten, zoo luidt het antwoord van de bondgenooten aan de mogendheden, hebben den 18den April een mededeeilng van de mogendheden ontvangen, waarin deze kennis nemen van het feit, dat de Balkanstaten de grondslagen voor den vrede aan vaarden, neergelegd in de gemeenschappelijke no ta van den 14den April en hen uitnoodigen de vijandelijkheden te staken, gevolmachtigden te be noemen en een plaats voor dei vredesonderhande lingen aan te wijlzen. De mogendheden herhalen in hunne mededee- ling, dat zij het voorbehoud van de Balkanstaten nopens de grenzen van Albanië en de eilanden niet kunnen aanvaarden. De verbonden regee ringen kunnen nochtans niet gelooven, dat bij de voorgestelde bemiddeling zhu bedoeld zijn,' hen te weigeren om in kwesties mede te spreken, die hun levensbelangen ra- ken, en dat wel in verband met den uitslag van den gelukkigen bevrijdingsoorlog welken zij hebben ondernomen. Het uiteenloopen van deziei twee gezichtspunten mag echter de onderhandelingen nopens den vrede niet vertragen en daarom verklaren de bondgenoo ten, wenschend de stappen van dei-mogendheden ontzien, dat zij bereid zijn om de vijandelijk heden te staken en wijzen zij Londen als plaats voor de vredesconferentie aan." Skoetari. De „Tribuna" verneemt, dat den löden dezer Skoetari plechtig aan de internationale troepen zal worden overgegeven. Die brand te Skoetari hlijkt ernstiger te zijn geweest dan aanvankelijk 13 gemeld en volgens officieel e rapport zijn tij dens den brand te Skoetari 174 winkels een pjooi 23) „Is het waarheid zeide de Bisschop, ver schrikt en half oprijzende. „Bewijs uwe woorden slechts, en gij zult zien, dat de dienaren Gods, nfet minder dan hunne leekebroeders, voor het geluk der menschen in ijver blaken." .Wat ik zeg," hervatte Rienzi, op koeler toon, «kan ik aantoonen, maar ik mag het slechts Bewijzen aan diegenen, welke met ons willen zijn." „Vrees niet voor mij." antwoordde Raimondo, „ik ken te wel den geest Ziiner Heiligheid, wiens afgezant en vertegenwoordiger ik ben. Ik hen zeker dat hij de hand, die de macht der Patriciërs binnen hare wettige en natuurlijke grenzen terugbracht, zij, die door hunne aanmatigingen der kerke zelve haar gezag ont roofd hebben, dat hij de hand, welke die grenzen trok, zou toejuichen. Neen, zoo zeker hen ik er van, dat, zoo gij slaagt, ik, zijn ver antwoordelijke maar onwaardige vicarius zelf, den uitslag wil bekrachtigen. Maar wacht u voor onrijpe aanslagende kerk moet niet ver- Zwakt worden door het deelen in eene mislukte der vlammen geworden. Verschillende verdachte personen zijn gearresteerd, terwijl andere nog opgespoord worden. De verliezen, der Buigaren zullen, binnenkort openbaar gemaakt worden. Er zijn ongeveer 86,000 'dooden, gewon den en zieken. Onder dezen zijn 300 officieren aan dooden, ruim 900 officieren aan zieken en gewonden en 26,000 minderen aan dooden; on geveer 59,000 minderen zijn ziek, gewond ol ver mist. Spoorweg-onge 1 uk b ij S a 1 o niki. Uit Saloniki wordt d.d. 12 dezer geseind: Gisterochtend reed een Bulgaaisclie militaire trein van dertig; waggons op een zijlijn in de richting van Drama. Toen hiji op het midden van een zeer sterke helling was gekomen, brak plot seling een koppeling, zoodat 25 waggons met groote snelheid voortiolden naar Buk, waar een hevige botsing plaats vond met een trein, van 28 wagens, vol Bulgaarsche soldaten. Van hen werden 150 gedood en 200 gewond. Roemenië en Bulgarije. Het protocol tot beslechting van het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije is te St. Peters- buig onderteekend. Het zal openbaar gemaakt wor- den als de voorloopige vrede is geteekend. FRANKRIJK. De Fransche bladen zijn niet minder dan de Koninklijke gast zelf, opgetogen over het schouw- spel, dat dezen op den Iaat sten dag van zijn bezoek aan Frankrijk is aangeboden kunnen wor den: de vlieg-manifestaties ,op het plateau van Buc. Het moet inderdaad een grandioos luchtfeest geweest zijn, dat de 80 militaire en burgerlijke vliegeniers en de twee bestuurbare luchtschepen oen toeschouwers aanboden. Vooral hebben de vliegeniers zich beijverd van hun stoutmoedig heid en vliegkunde sterke staaltjes af te leggen, zoo sterk zelfs, dat de officieele personen er meermalen door verschrikt werden en men het bezoek van Koning Alfonso aan het vliegkamp maar verkort heeft uit vrees dat de wedïjver- koorts, die de vliegeniers scheen aangegrepen te hebben, nog op ernstige ongelukken zou uit kropen. Wonder boven wonder liep alles zonder ongelukken af, en zijn de 80 vliegeniers voor hun hangars allen behouden en wel neergestreken. Een tiental vergezelden den Koning van het vlieg kamp naar het station Jouy, waarbij het een bijzonder aardig schouwspel, was, deze vliegeniers aan de automobiels' den weg te zien wijzen. DUITSCHLAND. De Duitsche Staatssecretaris von Jagow ver klaart, dat hij binnenkort een bezoek aan Wecnen brengen zal, ten einde met graaf Berchtold ken nis te maken. - SPANJE. Koning Alfonso kwam om 10 uur Zondagoch tend te Madrid terug, van zijn ie is naar Frank rijk. Hij werd doen de bevolking toegejuicht. poging." „Juist, mijn heerehernam Rienzi, „en in dit opzicht is de staatkunde van den godsdienst, die der vrijheid. Beoordeel mijne voorzichtigheid naar mijn lang uitstellen. Hij, die allen, welke hem omringen, van ongeduld ziet verteren en het zelf niet minder gedaan wordt, en evenwel het teeken ten aanval terug houdt en gelegener uur afwacht, zal zich zeiven niet door overijling in het verderf storten." „Later meer over dit onderwerp," zeide de Bisschop, zich opnieuw in zijnen stoel plaat sende. „Vrees niet, naarmate uwe plannen rij pen, mij over dezelve te onderhouden. Wees overtuigd, dat Rome geen getrouwer vriend heeft dan hij, die, gezonden om de orde te bewaren, zich zeiven onmachtig gevoelt, de overweldiging te wederstaan. Laat ons onder- tusschen over het oogmerk van mijn bezoek spreken, dat misschien niet geheel vreemd is aan de zaken, door ons zooeven behandeld-.. Gij weet, dat, toen Zijne Heiligheid u met uw te genwoordig ambt bekleedde, hij u tevens ver zocht zijn welwillend voornemen aan te kondi gen. voor het jaar 1350 een algemeen jubileum te Rome toe te staan een allerbewonde- renswaardigst ontwerp, om twee redenen, die u niet ontsnapt zijn ten eersten, opdat ieder christenziel, welke bij deze gelegenheid eene pelgrimage naar Rome doet, aldus eene alge meene kwijtschelding van zondestraf erlange. en ten tweede, omdat, naar den vleesche gespro- ITALIë. Zondag had ter gelegenheid van het Pinkster- feest het Vaticaan zijn f eestelijken vlaggentooi. Een talrijke menigte bezocht den St. Pieter, waai toebereidselen worden gemaakt voor een plechtig Te Deum tot dank voor de genezing van den Paus, die thans geheel hersteld is. HAITI. Uit New-York wordt aan de „Frankf. Ztg."> gemeld, dat de pas overleden president van Haïti vergiftigd was. Verscheidene leden van zijn fa milie konden slechts met moeite gered woruen. Van zijn aanhangers zijn er 17 met hommen gedood. AMERIKA- In Amerika neemt de overtuiging toe, dat de gouverneur van Califoïnie, Johnson, de nieuwe wet op het recht van grondbezit door buitenlan ders zal teekenen. De bestrijders der wet trach ten nu een plebisciet uit te lokken. De Japansche gezant te Washington heeft over deze kwestie een onderhoud gehad met den minister van Staat, Bryan, waarin de Japansche gezant het standpunt van zijin regeering uiteen zette. De correspondent te Tokio van de Londensche „Times" meldt daarentegen dat de Japansche ge zant, vooralsnog besluiteloos is, wat betreft het in de toekomst door haar te volgen beleid. Dit beleid zal afhangen van de houding der Ameri- kaansche regeoring en van den afloop van hst proces, dat in de V. St. zal worden gevoerd om de rechtmatigheid van de nieuwe Californi- sche landwctgeving te toetsen. Ook kan l.et in roepen van de uitspraak van het Hof van Arbi trage, in den Haag, een uitweg wezen. Maar zoowel het procedecren voor de hoven in de Vereenigde Staten als het brengen van de zaak voor het Hof in den Haag zou de beslissing der kwestie zeer vertragen. H. M de Koningin. Men meldt ons d.d. 12 Mei uit Apeldoorn H. M. de Koningin kwam hedenmiddag per rijtuig door het park en arriveerde te 2 uur op het terrein van het zendingsfeest. Zij stapte uit, nam plaats op de onbekleede voorste bank onder de toehoorders, vergezeld door de barones van Lijnde, freule Six, baronesse Rengers en jhr. Van Geen en jhr. Bakker. Zij werd ontvangen door ds. Heymans Visser van Velp, de heeren Verdoes en klein, van Wageningen en Westerman, Hol. steyn en Schosch van Apeldoorn. Zij bleef tot de pauze, waarn zij door dezelfde heeren uitgeleide werd gedaan. H. M. zeide met genoegen het terrein beschikbaar te hebben gesteld en het zeer interessant te hebben gevonden. ken, de toevloed van aldus vergaderde pelgrims gewoonlijk, door de gaven en offers, tot welke hunne vroomheid hen aanspoort, aanzienlijk tot de inkomsten van den Heiligen Stoel pleegt bij te dragen, die op dit oogenblik, hetzij in het voorbijgaan aangemerkt, in geenen zeer bloeien- den toestand verkeert. Gij weet dit, waarde Rienzi 1 Rienzi boog toestemmend het hoofd, en de kerkvoogd vervolgde. „Welnu. Zijne Heiligheid bespeurt met innige smart, dat zijne vrome voornemens waarschijn lijk zullen verijdeld worden, want zoo groot is het aantal en zoo woest de aard der roovers in de omstreken van Rome, dat zelfs de stout- hartigste bedevaartganger niet dan met sidde ring den staf kan opnemen, en zij, die het evenwel wagen zullen, naar het zich laat aan zien, slechts uit de armste der christelijke gemeente zullen bestaan, lieden, die daar zij goud noch zilver noch kostbare offerhanden medebrengen, weinig van de plunderzucht der roovers zullen hebben te vreezen. Hieruit vloei en twee gevolgen voort, aan de eene zijde, dat de rijken, die, zooals de Hemel weet en het Evangelie uitdrukkelijk verklaard heet, de meeste behoefte hebben aan vergiffenis van zonden, van die heerlijke gelegenheid ter aflaat zullen verstoken blijven* en aan de andere zijde, dat der schatkist van St. Pieter.' op een godde- looze wijze, dien rijkdom zal worden ontstolen, welke zij anders ongetwijfeld aan den ijver Een vorstenontraoeting in Nederland f Men meldt uit Madrid aan de „Tribuna", dat, de koning van Spanje in den loop van oen aanstaanden zomer keizer Wilhelm in Nederland ontmoeten zal. Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Strafverordening. Naar de „Rott," verneemt, heeft de staats commissie ter herziening van het Wetboek van Strafvordering Donderdagavond haar laatste ver gadering gehouden. Een nieuw wetboek is in concept vastgesteld, roet een daarbij1 behoorende memorie van toelichting. Aan H. M. de Koningin is verlof gevraagd tot publicatie van het concept te mogen overgaan. De leden der commissie boden des avonds den voorzitter, mr. B. Ort,advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, een diner aan. H. J. Lovink. De tijdelijk hier te lande vertoevende directeur van het departement van Landooüw, Ny-eihtad en Handel in Nederiandsch-lndië, de Ueer H. J. Lovink, zal aan hen, die hem over aangelegen heden, zijnen werkkring in Nederiandsch-lndië betreflende, wenschen te spreken, daartoe gele genheid geven op Zaterdag 17 Mei a.s., van 9 tot 12 uur, v. in., id het geoouw van net departe ment van Koloniën te 's Graveuhage. Hun, die van deze gelegenheid genruik wen schen te maken, wordt verzocht, het voornemen daartoe voor Vrijdag 16 Mei a.s. aau tiet depar tement van Kolomen, atdeelmg A3, keuoaar te maken, onder vermelding van kwaliteit en woon plaats. (St. Ct.) Statenverkiezingen Zuid-Holland. Dinsdag 20 Mei a.s., des v.m. halfeit zal een gewone vergadering worden gehouden van het Provinciaal Comité van antirev. kiesvereenigingen in Zuid-Holland in een zaal van het café der Electrische Sp.w. Mij. aan het Hofplein le Rot terdam, ter bespreking van de komende Staten verkiezingen. Te 2 uur n.m. wordt opnieuw vergaderd in het Nutsgebouw, Oppert 81, waar een rede zal worden gehouden door ds. C. W. J. Van Lummel van Zuidland over het onderwerp Holland groeit weerDeze vergadering is voor alle leden van antirev. kiesvereenigiDgen in Zuid-Holland toe gankelijk. Staatscommissie-Noordzeekanaal. Bij Kon. besluit van 7 dezer is de Staatscom missie in zake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal, ingesteld bij Kon. besluit van 13 Augustus 1909 no. 40, ontbonden, onder dank betuiging voor den door haar verrichten belang rijken arbeid, en zijn prof. dr. J. Kraus c.i., oud- minister van waterstaat, voorzitter van genoemde commissie, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en A. B. Marin- kelle c.i-, hoofdingenieur-directeur van den ryks- zijner kinderen zou hebben te danken." „Niets kan logisch duidelijker zijn, myn heere!" zeide Rienzi. De Vicarius voer voort „Zijne Heiligheid heeft mij, dien ten gevolge, in brieven, voor ongeveer vijf dagen ontvangen, verzocht, de vreeselijke gevolgen, waarmede dit der Chris tenheid bedreigt, aan de onderscheiden patri ciërs, die wettige leenheeren der kerke zijn, bloot te leggen en op hunne openlijke hulp tegen die vuige stroopers van den grooten weg aan te dringen. Ik heb met hen gesproken en mijne pogingen waren ij del." „Want, door den bijstand dier zelfde roovers- benden, hebben deze patriciërs hunne paleizen tegen elkander versterkt, voegde Rienzi er bij. „Om geene andere reden," sprak de Bisschop „Stefano Colonna had de stoutheid er rond voor uit te komen In het minste niet bewogen door het verlies van zoovele kostbare zielen, noch wel mag ik het er bijvoegen, door dat dei Pauselijke schatkist, weigeren zij eene schrede tegen de banditti te doen. Hoor dan thans den tweeden last, mij door Zijne Heiligheid opgedragen. „Mislukt het u bij ede len." zegt hij. in zijne voorspellende -miau derheid, „zoo onderhandel met Cola Di Rie.zi. f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1