Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. «dat de orde-verleening nog een tijd lang van *t program bjyft, tot na de verkiezingen, en blijk baar met 't doel geen oud lintjesstof op te werken; waarna er wellicht op meer beperkte schaal aan 't verzoek van 't hoofdcomité gevolg zal worden gegeven." t Prins Hendrik. Prins Hendrik denkt nog tot begin Juni te Ober Ursel te blijven tot beëindiging van zijn kuur. Prov. Statenverkiezingen. De afdeeling Schiedam van de S. D. A. P. heeft, naar «Het Volk" meldt, de heeren P. de Bruin en J. Dinkelaar candidaat gesteld. Naar Indië terug. De heer Lovink, directeur van Landbouw in Ned.-Indië, thans met korten tijd verlof hier te lande, zal eenige dagen, nadat hij hier voor be langhebbende^ te spreken is geweest, dus tegen het einde dezer maand naar Java terugkeeren. Staatscommissie ontbonden. By Koninklijk besluit is, onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van de haar opge dragen eisch heeft gekweten, ontbonden de bij Koninklijk besluit van 13 October 1910 no. 21 ingestelde staatscommissie tot voorbereiding van eene herziening van de bestaande verhouding tus- schen het gouvernement en de Protestantsche Kerk in Nederlandsch-Indië. Plan 1913. Verschenen is het eerste nummer van het bul letin der centrale commissie voor »Plan 1913". Voor de vreemdelingen, die geen Nederlandsch verstaan heeft de centrale commissie een bulletin doen samenstellen, waarin op zeer beknopte wijze in het Duitsch, Engelsch en Fransch de tentoon stellingen en andere feestelijkheden, die voor vreemdelingen van belangen zijn, worden ver meld. Dit bulletin wordt aan de vreemdelingen, die ons land bezoeken, gratis aangeboden. Behalve een lijst der plaatselijke plannen, bevat het de adressen der bureaux voor huisvesting, een munt- tafel, nuttige wenken en een causerie van den heer Jan Feith, die met den heer Pierre Long voor de redactie zorg draagt. Daar het bulletin bedoeld is, om de aandacht te vestigen op het ge heel e land, is de driekleur voor den omslag gekozen. Het Katholicisme te Amsterdam. In het verslag van de viering van het eerste lustrum der R. K. Middenstands vereeniging te Amsterdam is gewag gemaakt van de rede van den heer Alph. Laudy over de ontwikkeling van het Katholicisme te Amsterdam, waarbij hij ook het licht liet vallen op veel droevigs, o.a. het groot getal gemengde huwelijken. Aan het uitvoerig verslag in de „Amstelbode" ontleenen wij de volgende bijzonderheden „Gaat eens naar het Katholiek Bevolkingsre gister, en laat n de weeroepende getallen mee deden van de jaarlijksche geloofsafvalligen, of telt er zelf de statistieke kaarten, die oe doods- prenten zijn der levende lijken van het Catho licisms En wij spreken wel van huwelijken, die in den hemd worden gesloten, maar weet men, dat in onze stad maar ruim de helft in de kerk gesloten wordt? in 1911 trouwden van de 4614 echtparen slechts 2238 voor den geestelijke van hun kerkgenootschap Wij verstrooien ons met de laatste verfijningen van het vermaak, maar de statistiek schreeuwt ons midden in onze ver- maken vreeselijke cijfers toe: het aantal katho lieke huwelijken overtreft dat der katholiek-ge mengde nog, maar met een gering percentage, in 1909 bedroeg het eerste 20.966, het andere 12.855, en uit deze gemengde huwelijken sproten 32.363 kinderen, waarvan slechts 17.0221 katholiek zijn gedoopt. Nagevoeld in den schrik over zulke feiten, zijn de klachten en vermaningen van Mgr. Callier ontvoerend van herderlijke zorg. Het katholiek gemengde huwelijk wordt steeds meèr familiezeden, en geen kerkelijke tuchtmaatregel blijkt de verwildering te kunnen tegenhouden, zocals de volgende cijferlijsten bewijzen:. Kath. H, K.-Gem. H, 1899 584 639 1900 615 701 1901 615 645 1902 618 733 1903 618 772 1904 554 723 1905 630 777 1906 615 857 1907 682 657 1908 538 821 1909 637 814 1910 703 874 1911 703 888 In één jaar gingen achthonderd acht-en-tachtig Amsterdamsche Katholieken de echtverbintenissen aan, die de gepleisterde graven van het gods dienstig huwelijksleven zijn. En van deze acht honderd acht-en-tachtig huwden er slechts acht- en-tachtig derhalve nog geen tien op de hon- derc. met dispensatie der Kerk, de overige achthonderd zagen op hun trouwdag priester noch tempel, en ze zullen die vermoedelijk ook nooit meer bezoeken." 't Is een allerdroevigst tafereel, dat ce spre ker hier ophing over den toestand oer Katho lieken te Amsterdam. Maken 't andere steden beter Van Rotterdam ging vorig jaar reeds de droeve mare uitEn we vroezen evenzeer voor Eten Haag. „Katholieke Actie". Wij vernemen, dat binnen enkele dagen bij het Secretariaat van «Sobriëtas" te Maastricht ver schijnen zal een boek, getiteld «Katholieke Actie". Hierin wordt door onze beste schrijvers het ge- heele katholieke sociale en godsdienstige vereeni- gingsleven behandeld. Het boek telt 144 bldz., doch door een buitengewoon groote oplage is 't mogelijk geweest het in den handel te brengen voor slechts drie stuivers. Verspreiding op groote schaal wordt dan ook verwacht. Duitsche pressie 1 De Londensche berichtgever van het «Hbld." seinde De «Standard" bevat een uitvoerig artikel over een onlangs door den Duitschen gezant te's-Gra- venhage op de Nederlandsche regeering geoefen- den druk tot het verkrijgen van toestemming voor de plannen van de Vulkan-Maatschappij (welke onder controle staat van een groote ijzer- en kolenfirma Thijssen en Co.) ter inrichting van een fabriek aan den oever van den YVaterweg bij Vlaardingen. De «Standard" meent dat iudien deze toestem ming wordt gegeven, hier een groote Duitsche fabrieksinrichting zal ontstaan die in tijd van oorlog voor de reparatie van oorlogsschepen van groote waarde zal zijn, terwyl de Nederlandsche regeering dan onmogelijk in staat zal zijn de on zijdigheid te handhaven. Daarom, zegt de «Stan dard" moet de Nederlandsche regeering niet toegeven en zorg dragen dat zij de controle langs den Waterweg volkomen in handen houdt. Hierbij teekent de redactie het volgende aan De dwaasheid van dit bericht valt in het oog. Wanneer eenige maatschappij in Nederland een fabriek of een werkplaats oprichten wil, staat haar dat volkomen vrij en is het niet van het minste belang of het een Amerikaansche, een Duitsche of een Engelsche maatschappij is. In den aanleg van een haven, moet ons Departement van Waterstaat gekend worden, doch het zijn uit sluitend technische redenen die op de beslissing invloed oefenen, redenen die geheel gelijk staan wanneer Nederlanders het wenschen en wanneer b v. de American Oil Co. haar petroleumtank- schepen een haven wil bezorgen. Dat een Nederlandsch Minister zou gedoogen dat «pressie" werd geoefend op een te nemen beslissing, achten wij uitgesloten evenzeer achten wij het ondenkbaar, dat een Duitsche gezant op zulk een beslissing pressie zou trachten te oefenen. Het is ook volkomen onjuist, dat controle of handhaven van onzijdigheid of het voorkomen van reparatie van vreemde oorlogsschepen of welk ander ongewenscht gebruik van een in een Neder landsche haven aanwezige fabriek of werf, moeilijker zou zijn, wanneer de eigenaars van de fabriek in Duitschland wonen, dan wanneer het Hollanders zijn. De Nederlandsche regeering heeft in beide gevallen geheel dezelfde rechten, geheel dezelfde gelegenheid tot onderzoek. En indien de Nederlandsche regeering de onzijdigheid niet kan handhaven, omdat een der werven en haventjes aan den Maasmond een Duitschen eigenaar heeft, kan zij hèt ook niet als die eigenaar een Neder lander is. Het eenige belangrijke in het bericht is het feit, dat een blad als de Standard zulke baker praatjes zijn lezers voorzet. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.4 te Horta. Laagste barometerstand 759.1 te Biarritz.. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige oostelijke tot noordelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. De Koemarktbrug. BÜ bet steeds toenemend binnenscheepvaart- verkeer ondervindt het publiek meer en meer het ongerief dat de Koemarktbrug veelvuldiger dan vroeger geopend moei worden. Op dit drukke verkeerspunt is het derhalve noodzakelijk, dat de Jbrug zoo snel mogelijk ge opend en gesloten wordt. Teneinde het mogelijk te maken dat die brug niet noodeloos te lang wordt open gehouden en het verkeer daar ter plaatse wordt gestremd, dient er eens meer nauwlettend op te worden gelet, dat bij lagen waterstand geen schepen van te grooten diepgang door de brug worden gelaten Een stremming van het verkeer daar ter plaatse gedurende een kwartier is, vooral als er een lange Keulaak passeeren moet, geen zeld zaamheid. Een ander middel om het geduld van het wachtend publiek wat minder zwaar op proef te stellen, is zeker een betere bediening der brug. De brug kan zoowel Daar links als naar rechts opengedraaid worden. Het gebeurt echter byna nooit, dat wanneer een schip de brug passeert, de brug dadelijk achter den achtersteven van het schip wordt dichtgedraaid. Wanneer aan de brugwachters werd gelast steeds de brug dadelijk achter den achtersteven van het schip dicht te draaien, dan zou de ver traging in het verkeer daar ter plaatse zeer zeker tot een minimum beperkt kunnen worden. Het voorschrift dat niet meer dan één schip mag doorgelaten worden, schijnt ook niet meer te bestaan. Het is te hopen, dat de autoriteiten, die hier voorschriften kunnen geven, zich eens ter plaatse op de hoogte zullen gaan stellen, om zich er van te vergewissen of daar geen afdoende maatregelen dienen te worden getroiïen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8J1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur; Gevraagde Arbeidskrachten. Metaaldraaier of halfwas. Meubelmaker (halfw.) S c h c e p m ak ers j ongc n Schilders. Schoenmaker (halfw.). Slager (halfwas). Smidsjongen. Stukadoor. Timmerman Vuurwerker r Winkeljongen. Dagdienstbode. Dagmeisje (P. G.) Dagmeisje (R. K). Meisje voor chocolade fabriek. Voor Duitschland: Fabrieksarbeiders. Te Vlaardingen: Boekcliuikkeir (halfwas). Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Banketbakker. Sjouwers. GrondweTiker. Stoker. Jongste bediende.' Werkster. Portier. i De Directeur verzoekt aan hen, die Verzuim den te berichten of ,zy aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Barbiersjongen. Behanger. Behanger (halfwas). Behangers jongen. Brandersknecht. Brocheerder. Broodbakker (R. K.) Constructiebankwerker. D i Mill aleurs j ongen Kappersleerling. Kleermaker (halfwas). Loodgietersjongen. Loopjongen. Matrassenmaker Leerling Kelner. Nieuwe regimenten Infanterie. Bij openbare kennisgeving welke binnen deze gemeente op de gebruikelijke plaatse is aange plakt, wordt door den Burgemeester bericht de oprichting van de nieuwe regimenten Infanterie, alsmede de wijziging die hierdoor in de bestaande regimenten gebracht zijn. Volksbadhuis. In de week van 410 Mei '13 werden geno men 516 baden. Ie klas kuipbaden 38, regenbaden 442e klas kuipbaden 78, regenbaden 332, 5 ets. kinder baden 24. Bij het gemeentebestuur is heden bericht ingekomen van H. M. de Koningin, waar bij oprechte dank wordt betuigd, voor de ge- lukwenschen II. M. de Koningin aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van den geboor tedag van II. K. H. Prinses Juliana. Tot lioold der christelijke school aan de Broersvest vacature wijlen de heer A. J. Dekker is benoemd de heer C. M. Knop- per, hoofd eener Bijzondere school M. U. L. O., tevens directeur eener handelsschool, te Goes. Mej. A. M. de Maar alhier slaagde gister te 's-Gravenhage bij het aldaar gehouden examen onderwijzeres. In den laatsten tijd zijn in het Sterrebosch en in de Laantjes meerdere banken geplaatst. Voor de talryke wandelaars, die gedu rende de zomermaanden het Sterrebosch bezoeken, is dit een groot gerief, daar totnogtoe iu het Sterrebosch slechts weinig rustbanken aanwezig waren. H eden-morgen stootte de 22-jar ige glazenwasscher J. Boes, wonende Breedstraat, met de linkerhand, bij het schoonmaken van een lan taren over de binnenplaats van een pand aan de Groote Markt, door de ruit, waarbij by eenige verwonding aan de hand opliep. De man werd op het politiebureau verbonden. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 15 Mei 11.38 v.m. n.m. UIT VLAARDINGEN. Öij de gisternamiddag door B. en W. van Vlaardingen gehouden aanbesteding van het ma ken van een kademuur langs de Koningin Wil- helminahaven heeft het laagst ingeschreven, do heer P. Aleman, te Schiedam, voor f36,950. J. S., van beroep ketelmaker, geb. te Huissen, en J. VV. IJ., van beroep sjouwerman, geb. te Amster dam, verdacht van diefstal door middel van in klimming gepleegd in den nacht van 8 op 9 Mei j.i. bij den caféhouder J. van V. te Vianen. Zij ontvreemden voor ongeveer f90.gouden en zilveren sieraden, die in het pandhuis te Utrecht in beslag genomen zijn. De verdachten werden Zaterdag te Vreeswijk aangehouden. Na verhoor door den rechter-commissaris zijn zij ter beschik king der justitie gesteld en naar de gevangenis overgebracht. Pinkstercijfers. De Haagsche Tramweg- Mij. vervoerde op al haar lijnen te zamen (elec- trische lynen en de stoom tramlijn Den Haag Delft) op eerster Pinksterdag 140.000 en op twee de Pinkerdag 225.000 personen. Het Wandelhoofd Wilhelmina te Scbevingen is gedurende de beide Pinksterdagen bezocht door circa 12.000 personen. De Holl. Spoorweg-Maatschappij liet met Pink steren op de trajecten Den IlaagRotterdam en Den HaagAmsterdam een groot aantal c-xlra- treinen loopen. Ook de gewone treinen waxen versterkt. Niettemin werd het bij tweeën in den afgeloopen nacht, voor aleer men er aan het H. IJ. S. M.-station in geslaagd was de feest gangers, die naar de residentie waren gekomen, allen te vervoeren. Het was dan ook verbazend druk. De perrons waren stampvol, de vesti bule was vol, en op het Stationsplein stonden tot laat in den avond de reizigers in lange rijen te wachten om toegang tot het station te kunnen krijgen. Gearresteerd. Te Tiel zijn gistermorgen gevankelyk binnengebracht de 24-jarige zwervers Legaten. Naar de »N. Gron. Ct."verneemt, heeft wylen de heer S. E. Sanders, in leven lid van den kerkeraad der Nederl. Israël, gemeente te Groningen en bestuurslid van het centr. Israël Weeshuis te Utrecht, aan die gemeente f30.000 vermaakt, door haar te beleggen in een fonds voor een eventueel te stichten «Salomon Elkan Sanders-gasthuis." Het lag in de bedoeling van den erflater, dat in dit gesticht tegen een kleine inkoopsom opgenomen zullen worden de lidmaten der Joodsche Gem. te Groningen, mits zij den ouderdom van 62 jaar bereikt hebben. De stich ting zal binnen het jaar, nadat 6 maal f 100.000 voor dit doel bijeen is, tot stand moeten komen In het gesticht moet minstens voor 45 personen plaats zijn Bij een eventueel in aanmerking komen «oor plaatsing in het gesticht, zal de stamboom der familie Sanders moeten voorgaan. In het bestuur der stichting zal éen lid van de familie Sanders, twee leden van den kerkeraad der Ned. Isr. Gem. te Groningen en twee leden van den kerkeraad der Nederl. Israël, gemeente te Veen- damWildervank zitting moeten. Aan de Nederl. Israël gemeente te Groningen is bovendien nog vermaakt f5000 en f1000 voor het afstaan voor een vergaderzaal voor het be stuur van het fonds van het eventueel te stichten gasthuis. Nog legateerde wijlen de heer Sanders aan het Ned Israël. Armbestuur te Groningen f500, aan de vereeniging «Lebinjan Beth Zekenim" te Gro ningen f 500, aan de Ned. Israël, gemeente te Veendam—Wildervank f500, aan de Ned. Israel, gemeente te Rotterdam f500, en aan het Centr. Israel Weeshuis te Utrecht f 1000. Oplichter. Op den eersten Pinksterdag vervoegde zich bij een automobielverhuurder te Tilburg een net uitziend persoon van ongeveer 23 Jaar, die direct per auto naar Enschede wilde vertrek ken, voorgevende een zoon te zijn van den fabri kant van H., aldaar, die plotseling ongesteld was geworden. Te Enschede aangekomen, stalde hij de auto in het hotel De Klomp, bestelde voor den chaffeur een maaltijd en vertrok zonder terug te keeren. 't Is gebleken, dat men met een oplich ter heeft te doen gehad, naar wien de politie zoekt. Botsing tusschen tram en bespan nen wagen. Pinkstermaandag heeft dicht bij El burg een ernstig ongeluk plaats gehad. Te ongeveer half twee geraakte de stoomtram van Zwolle in botsing met een paard en wagen uit Elburg. Twee van de drie kinderen, die op den wagen zaten, geraakten onder de tram en werden deerlijk verminkt opgenomen en per bagagewagen naar Elburg vervoerd, waar dr. Van Wezel ge neeskundige hulp verleende. Men vreest voor het leven der kleinen, een jongetje en een meisje resp van 6 en 7 jaar oud. Moordaanslag te Leiden. In den vroegen morgen van den eersten Pinksterdag heeft de losse werkman D. J. van den Berg te Leiden in de Clarasteeg aldaar eenige revolver schoten gelost op zijn vrouw zonder haar te tref fen. In een café aan de Stemstraat werd de revolver by den man in beslag genomen. Er werden toen nog eenige losse patronen bjj hem gevonden. Sterke drank is aan het geval niet vreemd. Levensgevaarlijke verwonding. Te Tilburg is Maandagavond by een twist de fa brieksarbeider Van Hest, met een mes levensge vaarlijk in het hoofd verwond. De vermoedelijke dader, Van Gerven genaamd, is gearresteerd. 1,1 '■•"f "f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2