Staten-Qeneraal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (ta&engd Nieuws. tengevolge van een gebrek aan de machine een hulp-machinist en een stoker gedood, een aspi rant-ingenieur en -twee manschappen zwaaf ge- Wond. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 14 Mei. Openstelling stembureau x. Aan de orde is de hernieuwde stemming over het wetsvoorstel- Vliegen c.s. tot wijziging van de artt. 56, 57 en 85 der Kieswet, beoogende de openstelling van de stembus van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur. Het wetsontwerp wordt thans verworpen met 34 tegen 26 stemmen. VoorDrucker, Snoeck Henkemans, de Jongh (Rotterdam), Duymaer van Twist, Thomson, de Meester, Jansen (den Haag), Limburg, Eland, Dolk, Smeenge, Hubrecht, Ter Laan, de Jong (Hoorn), de Klerk, Liettink, Roodhuyzen, Helsdingen, Jan- nink, van Foreest, Goeman Borgesius, Teenstra, Smidt, Rink, Patijn en van Vliet. TegenScheurer, Aalberse, Rutgers, Kooien, Loeff, de Geer, v. Nispen, de Visser, de Monté Verloren, v. Karnebeek, Heemskerk, v. Vuuren, Beckers, Nolens, v. Hoogstraten, Ruys, v Dedera, v. Ëylandt, de Ram, Schimmelpenninck, v. d. Berch v. Heemstede, v. Wijnbergen, v. d. Voort v. Zijp, de Vlugt, Pollenaa, van Wichen, Middel- berg, v. d. Molen, Bichon, van Veen, Duynstee, v. Asch van Wyck, Brummelkamp en de voor zitter. De Kamer begeeft zich daarna in comité- generaal tot behandeling van de huishoude lijke raming der Kamer. Na heropening worden de notulen gelezen en wordt de vergadering gesloten. De Kamer is op recès gegaan. Minister Talma licht ongesteld. Minister Talma is door een lichte ongesteld heid verhinderd de eerstvolgende dagen aan het departement werkzaam te zijn. Het Frans Hals-museum te Haarlem. In tegenwoordigheid van een groot aantal ge- noodigden had gistermiddag de plechtige opening plaats van het Frans Hals-museum te Haarlem^ Mr. P. G. Bos. f Te Groningen is in den ouderdom van 36 jaar overleden mx. P. G. Bos, archivaris van het algemeen rijksarchief, te Den Haag. Yan het Loo. i H. M. de Koningin zal hedennamiddag na te rugkeer uit Amsterdam op het Loo in audiëntie ontvangen den heer Lovink, directeur van land bouw in Ned.-Indië. De heer Lovink zal ten Pa- leize het middagmaal gebruiken. Tweede Kamerverkiezingen. Door de centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging in het district Deventer is met alge- meene stemmen besloten den heer J, C. baron van Haersolte candidaat te stellen. Yacature griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland. Naar wij vernemen zijn bij Ged. Staten van Zuid-Holland verschillende sollicitatiën ingeko men naar de vacant komende betrekking van griffier der Staten van die provincie, waarvoor de verdere sollicitatie zal moeten geschieden vóór 5 Juni a.s. (Msb.) De coalitie. Na het opnieuw tot stand komen der coalitie, scheidde de Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Hil versum zich van de Unie af. Daarin vonden een aantal leden aanleiding, om voor hun lidmaat schap te bedanken. Deze hebben thans een nieu we kiesvereeniging opgericht, welke zich bij de Chi.-Hist. Unie zal aansluiten. Prov. Statenverkiezingen. 's-GRAVENHAGE. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de Christelijk.Historische Kiesvereeniging zrjn genoemd als voorloopige can- didaten voor één plaats de heeren mr. R. van Veen, mr. S. J. Hogerzeil en F. Fokkens. De Vrijz.JDem. Kiesvereeniging heeft gister avond tot voorloopige candidaten gesteld de vijf aftredende leden. Yerbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten. Gisteren werd te Utrecht, onder leiding van den heer A. M. Hioolen de jaarvergadering ge houden van het Verhond van Vereeniging van Sigarenfabrikanten. Het scheidsgerecht voor de beslechting van geschillen tusschen fabrikanten in zake „Gede poneerde merken" werd samengesteld uit de hee ren A. M. Hioolen, H. Buhrs, R. Gswald, P. J. Baars en M. J. F. Meiners. Overeenkomstig het voorstel van de Utrecht- sche Vereeniging van Sigarenfabrikanten werd besloten, den heer G. L. M. Hagen, te Utrecht, een boete op te leggen, groot f2000 per week, zoolang de uitsluiting duurt na 14 April 1913. Besloten werd, zoo noodig, jhr. mr. K. J. Scho- rer, te Utrecht, op te dragen in rechten %oor het Verhond op te treden. Een nieuwe leusgeen belastingverhooging. „De Bandelier", algemeen orgaan voor gepen- sionneerde en eervol ontslagen officieren van zee- en landmacht (Ned. en Ned.-Tnd. leger) heeft bij verschillende boekhandelaren en sigarenver- koopers lijsten ter teekening gelegd ten einde handteekeningen te verzamelen op brieven aan de kiesvereenigingen van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden, allen kiezers voor aen Ge meenteraad, verzoeken de kiesvereenigingen drin gend bij de a. s. periodieke verkiezingen, geen andere candidaten voor den Raad t© stellen dan die bereid zijln krachtig te willen medewerken om voorloopig de gemeentebelasting inkom- stenbelasting en opcenten op het personeel, te samen niet hooger te doen stijgen dan zij dit jaar is." f Menschlievend. De nStichtsche Courant" schrijft Het doet goed, soms te ontdekken, dat er toch nog humaniteit is in de wereld. Van een christ.-historisch predikant der Her vormde Kerk vernamen we, dat hij een circulaire had ontvangen van de directie der »Nieuwe Cou rant", waarin hem werd aangeboden een abonne ment op genoemde courant, enkel voor de maan den Mei en Juni, en dat voor de geringe som van fl.50, terwijl men zich anders voor niet minder dan drie maanden tegen f 4.50 kan abon- neeren. Ook andere en vermoedelijk alle of de meeste Hervormde predikanten hebben zulk een aanbie ding ontvangen. Is dat nu niet edelmoedig En dan beweert men soms nog, dat het Libe ralisme en de liberale pers voor Godsdienst, Kerk en predikanten weinig sympathie gevoelen. Deze bewering moet toch bepaald een vergissing zijn 1 Inspectie op de lichamelijke opvoeding. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Juli 1913 lo. ingesteld eene inspectie op de lichamelijke opvoeding2o. voor dit toezicht het Rijk verdeeld in drie inspectiën, zoodanig, dat de eerste in spectie zal bevatten de provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Limburgde tweede inspectie de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht de derde inspectie de provinciën Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe 3o. bepaald, dat de inspecteur in de eerste inspectie zijne woonplaats zal hebben te 's Hertogenbosch, de inspecteur in de tweede inspectie te 's Gra- venhage, de inspecteur in de derde inspectie te Zwolleen zijn 4o. benoemd tot inspecteur van de lichamelijke opvoeding a. in de eerste inspec tie W. H. Nijsten, te Maastricht, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastrichtb. in de tweede in spectie H. J. Balfoort, te 'sGravenhage en c. in de derde inspectie M. F. Graafland te 's Graven- hage. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 754.0 te Biarritz.. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noodoostelijke tot noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen ragen, iets koeler. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad dezer gemeente is bepaald op Dinsdag 27 Mei a.s. Zitting Keuringsraad. Blijkens de in deze gemeente aangeplakte ken nisgevingen zal voor de ingeschrevenen voor de Militie, lichting 1914, dezer gemeente, de Keu ringsraad van Dingdag 10 Juni a.s. tot en met Maandag 16 Juni d.a.v. op iederen werkdag zitting houden in het gebouw »de St. Joris Doele", Doele- plein, alhier. „De Hanze." Blijkens achterstaande advertentie, zal oe R. K. Middenstands-Vereeniging „De Hanze" morgen (Viijdag)-avond 8 ure in het Bondsgebouw hare jaarvergadering houden. Onder de ponten alsdan te behandelen komt ook voor de 9 ure-sluiting, welk gewichtig punt zeker een ernstige, gewichtige bespreking voedert. Eene talrijke opkomst ter vergadering is dus alleszins gewenscht. Retraitefonds »St. Clemens'*. Gisteravond werd in het Bondsgebouw de jaar vergadering van bovenbedoeld fonds gehouden. Tegenwoordig waren 14 leden en eenige be langstellenden. De weleerw. heer Paulussen, ka pelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk, vereerde de vergadering met zijije tegenwoordigheid. Nadat de voorzitter, de heer C. J. Harte, de vergadering op de gebruikelijke wijze, met een kort gebed had geopend, heette hij de aanwezi gen, in 't bijzonder den weleerw. heer kap. Pau lussen, allen welkom. In 't kort memoreerde de voorzitter het ontstaan der vereeniging en gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer T. W. T. Naring, voor het uitbrengen van het jaarverslag. Hieraan ontleenen wij het volgendeOpgericht door de ijverige pogingen der Propagandaclub »St. Paulus" werd het fonds gesticht 26 April 1912 met 14 leden; het ledental breidde zich daarna t®t 32 uit. Slechts een 6-tal leden konden in den loop van het jaar aan eene retraite deel nemen. Met dankbaarheid maakt het verslag gewag van hen die het fonds met een gift of jaarlijksche bijdrage steunden, zoodat een drietal personen geheel en een ten deele op kosten van het fonds een retraite volgden. Met den harte- wensch, dat het fonds onder Gods zegen, op voorspraak van zijn beschermheilige St. Clemens gestadig moge bloeien, besloot de secretaris dit jaarverslag. Hierna werd door den penningmeester, den heer Beuman rekening en verantwoording gedaan. Daaraan ontleenen wij het volgendeDe totale ontvangsten zijn f 236.40, de uitgaven f 95.59 het tegoed aan de inleggers is f 113.15. Het batig saldo over 191213 bedraagt f27.66. De aftredende secretaris, de heer T. W. T. Naring, werd herkozen. Hierna werd het woord verleend aan den wel eerw. heer Paulussen, die in welgekozen bewoor dingen de aanwezigen, voor zoover nog geen lid van het fonds zijnde, aanspoorde zich bij het fonds aan te sluiten. Na eenige bespreking van de propaganda be sloot men, dat zij die reeds een retraite mede- maakten, zouden trachten, ieder in zyn kring, het retraitewerk ingang te doen vinden. Zoo mogelijk zal in het najaar een propagandageschrift verspreid worden. Na de gebruikelijke rondvraag, die aanleiding gaf eenige punten van ondergeschikten aard te bespreken, werd de vergadering gesloten met den christelyken groet. Curatoren van het gymnasium te Hilversum hebben de volgende aanbeveling ge daan tot benoeming van een leéraar in de Oude talen (twee voordrachten)1. dr. E. K. Capel, Schiedam; 3. dr. E. H. Deknatel, Zutphen, en 1 dr. W. E. J. Kuiper, Zwolle; 2. dr. J. II. W. Strijd, Amersfoort; 3. dr. J. C. P. Smits, Schie dam. Met ingang van heden is de titulai- rerang van hoofdagent van politie verleend aan den rechercheur L. C. de Brouwer, zulks als bewijs van erkenning zyner verdiensten. In ons bericht van gisteren be treffende de benoeming van het hoofd der school aan de Broersvest, vermelden wij abusief als standplaats van den benoemde, Goesdit moet zijn Doesburg. Heden-morgen is door de politie aangehouden de 16-jarige jongen J. J. K., wo nende te Rotterdam, op 't oogenblik dat hy een partij zinken afvoerbuizen bij een opkooper wilde verkoopen. Die buizen bleken ontvreemd te zijn van een pand aan den Rotterdamschen dijk. De jongen is in bewaring gesteld en proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 16 Mei 0.24 v.m. 0.53 n.m. UIT ROTTERDAM. Als het 't allereerste groot-plan was, zouden we ons verbazen. Nu het slechts een der vele is van de rij die reeds bekend werden en van de rij die nog volgen gaat, nu doen we er mededeeling van met een zeker geveel van och-dat-gaat-zóo- hier-altijd. B. en W. gaan als wijlen Hausmann te Parys een boulevard breken dwars door oud-Rotterdam en wel door de meest rotte plekken. Dat er al een heel brok van het donkerst Rot terdam tegen den grond is geslagen, is bekend. De beruchte Zandstraatwyk is veranderd in een plein, dat wacht op een monumenteel Stadhuis en een practisch gebouwd postkantoor. Ten oosten echter van dit plein ligt nog een wrakke buurt met tientallen van gore steegjes, lugubere slopjes en slechts enkele fatsoenlijke straten als Weste Wagenstraat en Oppert. Dat gaat anders worden, meldt het ïCentrum". Burgemeester Zimmerman of Wethouder de Jong of beiden, hebben als indertijd Napoleon III met een blauw potlood een dikke streep getrok ken van de Jonkerfransstraat tot de Aert van Nesstraat. En alles wat vlak bij die streep ligt, gaat tegen den grond. Ten zuiden van 't a.s. postkantoor-terrein ligt een brokje goor Rotterdam, dat onteigend worden gaat en waar hoogstwaarschijnlijk de Nieuwe Beurs komt. De oude Beurs is veel te klein, ook al heeft men die in de laatste jaren vergroot. We krijgen dan op een rijtje van 't Noorden naar 't Zuiden een zestal monumentale gebouwen Stadhuis, Postkantoor, Beurs, Gymnasium, v Doo rengesticht en Passage. Wanneer de architecten der drie eerste gebouwen nu hun nieuwe gevels inspireeren op het door den bekenden Rotterdam schen architect Jac. v, Gils gebouwde van Doo- rensgesticht, dan kan daar een geheel van modern stedenschoon verrijzen, als geen enkele Holland- sche stad heeft aan te wijzen. Tusschen Postkantoor en Beurs gaat dan naar 't Oosten een 20 M. breede straat tot aan de Jonkerfransstraat. Daartoe zal Korte Wagenstraat, nu niet veel meer dan een muffe steeg aan weers zijden worden verbreed, de Oostelijke verbouwing van de Weste Wagenstraat zal worden doorge slagen, de Delftsche Vaart overbrugd, een oude Jansenistische kerk afgebroken en een groep hui zen geamoveerd. Meent en Heerenstraat zullen naar het Noorden tot 20 M. worden verbreed. Ten Zuiden van dezen nieuwen verkeersweg, waar langs een trein-verbinding is gedacht, zullen ook nog enkele straatverbreedingen worden aan gelegd. Bagijnestraat, Krattensteeg en Leeuwen straat worden in overeenstemming gebracht met de dan groot-steedsche omgeving. Het meest er gerlijk krottencomplex bij de Wijde Broedersteeg is mede in het onteigeningsplan opgenomen. Over het algemeen wordt aan weerszijden van de Nieu we straat zooveel onteigend, dat de gemeente den toestand volkomen zal kunnen beheerschen. Wat met het oog op de welstandseischen ook zeer is toe te juichen. Van de oude- terecht beruchte Zandstraat blij ven slechts een tiental huizen overeind. Schoone gelegenheid om de breede straat, die achter Beurs, Postkantoor en hopen we, ook achter 't Stadhuis zal komen, een nieuwen naam te geven. De St. Rosaliakerk blijft gespaard. Gelukkig I Wel komt ze dichter aan den openbaren weg. Wie weet krijgt ze nu ook niet een passenden gevel 1 B. en W. meenen, dat de Delftsche vaart die lang niet breed genoeg is voor de drukke scheep vaart, na verloop van jaren zal kunnen worden overwulfd. Een scheepvaartkanaal om de stad zal dan zeker moeten worden gegraven. Kosten van onteigening zullen bijna 7£ millioen bedragen. Verkoop van grond zal zoowat 4 mil lioen opbrengen, 't Geheele plan komt dus zoo wat op 3£ millioen gulden. 552 perceelen zullen worden onteigend 1 Voorwaar een aardig dorp of kleine provinciestad. Zoo zal er dus weer een stap gezet worden op den weg, die Rotterdam het aanzien van een flinke wereldstad moet geven. De Raad zal wijs doen dit plan in zijn geheel aan te nemen. Men bedenke bij deze flinke plannen, die een bewijs zijn voor de vooruitziendheid van ons ge meentebestuur, dat het College van B. en W. in meerderheid Rechts is I Heeft men indertijd, toen de Raad, en daarna het College, om ging, niet gefluisterd, dat Rotter dam nu geregeerd zou worden door een troepje achterlijken Zoovele verbeter-plannen en nu ook dit weer, hebben die liefelijkheid gelogenstraft. In de Jonkerfransstraat is de 3-jarige A. Z., uit de Van Alkemadestraat door een auto over- reden. Het kind kwam plotseling achter een. tram wagen vandaan. De bestuurder vau de auto had geen schuld aan het ongeval. Met de auto werd het kind, dat inwendige kneuzingen kreeg en aan het hoofd verwond werd, naar het •zieken huis gebracht. Zijln toestand is zeer ernstig. Dienstbode en mevrouw. Een be woonster van de Cornelis Jolstraat te 's-Graven- hage kreeg Dinsdag bij haar thuiskomst twist met hare dienstbode. Zij zou het meisje daarbij eenige slagen hebben toegediend, waar de dienst bode, die een z.g. aardappelenmesje in de hand had, met dat mes hare meesteresse eenige niet ernstige verwondingen o.a. aan de kin toebracht. De bewoonster is, nadat haar ter plaatse door den Eerste-Hulpdienst bijstand was verleend, naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Tegen de dienstbode is proces-verbaal opge maakt. Onderzocht wordt, of het meisje zich aan mis handeling heeft schuldig gemaakt, dan wel of zij heeft gehandeld uit zelfverdediging. Vergiftiging. Te Tilburg zijn de werk man KouweDberg en zijn vijf kinderen, na het eten van erwtensoep, hevig ongesteld geworden. De medicus constateerde vergiftiging veroorzaakt wegens het bereiden der soep in een gesoldeerde pan. Nog één kind is vrij ernstig ongesteld. Treurig. De heer J. v. Marle, te Apeldoorn, die van zich heeft doen spreken door zijn actie inzake de erfeniskwestie-Pieter Teyler van der Hulst, is door de politie naar het krankzinnigen gesticht te Zutfen overgebracht, waarin hij is opgenomen ter observatie. Ongelukken. Op den Schenkweg bij Den Haag is gisternamiddag een kind van ongeveer 2 jaar onder de stoomtram geraakthet was op slag dood. Te Smilde is Dinsdag een kind van W. Mulder in de Drentsche Hoofdvaart verdronken. De 12-jarige H. de B., uit Dordrecht, is bij Papendrecht uit een motorboot gevallen en ver dronken. Het lijk is opgehaald. Gistermiddag is te Druten bij het baden in de Waal verdronken de kantoorbediende bij de posteryen en telegrafie aldaar G. Arts. De 18-jarige H. L. v. d. Z., uit Rotterdam, varensgezel op den zuiggasmotor »Expres", is bij Zaltbommel dood in de kajuit gevonden, gestikt door kelendamp. Het Vlaamsch en het Franscb in België. Volgens een officieele statistiek spreken in België 2.132.957 inwoners boven den leeftijd van 15 jaren alleen Fransch, 2.129.185 alleen Vlaamsch en 746.140 beide talen. In Brussel en voorsteden van de inwoners boven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2