RIENZI. Zaterdag 17 Mei '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Officieel© berichten. Kennisgeving. K eirnisgeying. Binnenland. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. No. 10624. Periodieke Verkiezing voor de tweede kamer der staten generaal De BURGEMEESTER van de Hoofdplaats van het Kiesdistrict Schiedam voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de periodieke verkiezing van een lid ran de Tweede Kamer der Staten Generaal zal gehouden worden op Dinsdag den 3den Juni a s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, gedurende welken tijd ten raadhuize van Schie dam overeenkomstig art 52 kieswet, opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd 2o, dat de formulieren, bestemd voor de boven bedoelde opgaven, ter Secretarie, Afdeeling A, dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van heden tot en met 3 Juni d.a.v. van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur 3o. dat voor deze verkiezing zoonoodig, de stemming zal plaats hebben op Dinsdag den 17den Juni a.s. en de herstemming op Woensdag den 2östen Juni d.a.v. Schiedam, den 17den Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Periodieke Verkiezing voor de Provinciale Staten. De BURGEMEESTER van de Hoofdplaats van het Kiesdistrict Schiedam voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de periodieke verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten zal gehouden worden op Dinsdag den 3den Juni a.s., van des voormiddags 9- tot des namiddags 4 uur, gedu rende welken tijd ten Raadhuize van Schiedam overeenkomstig art. 52 der Kieswet, opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd 2o. dat de formulieren, bestemd voor de bo venbedoelde opgaven, ter Secretarie. Afdeeling A, dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van heden tot en met den 3den Juni d.a.v. van des voormiddags 9- tot des namiddags 4 uur 3o. dat voor deze verkiezing, zoo noodig, de stemming zal plaats hebben op Vrijdag den 13den Juni a.s. en de herstemming op Maandag den 23sten Juni d.a.v. Schiedam, den 17den Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Prov Statenverkiezingen. LEIDEN. Ee anti-rev. kiesvereeniging „Ne •Ierland en Oranje" heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten de aftre dende leden de heeren W. Pera, W. F. van Wijk en mx. J. Brunt, burgemeester van 's-Gra- vesande. De Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. De „N. Haarl. Ct." verneemt, dal heit offi cieel programma van den Haarlemschen Katho liekendag, welke op 4 Juni a.s. te Vlissingen zal worden gehouden, in den loop der volgende week zal verschijnen. 'Om 10 uur draagt Z. D:. H. Mgr. Gallier een stille H. Mis op, om half één zijn de afdeeling's- vergaderingen, te drie- uur begint de algeineene vergadering in de groot© zaal van het Grand Hotel des Ba ins en om lvalf zes zal het officieel diner plaats hebben, waaraan ook Monseigneur zal aanzitten. De R. K. Diocesane veraeniging voor Volks zang heeft bewerkt, dat in de algemeen© ver gadering een Welkomstlied den Bisschop zal worden toegezongen, waarvan de tekst door den Atgemeenen Diocesane-n voorzitter dier vereent- 27) Aan de borst haars broeders geklemd, ver zocht Irene hem, haren verlosser dank te zeggen, en met die innemende rondheid, welke hen, die gewoonlijk teruggetrokken zijn, zoo wel staat, en die eigen moest wezen aan allen, die over de harten hunner medemenschen wenschen te gebieden, naderde Rienzi den jongen Colonna, on bracht hem zijnen dank en lof toe. „Wjj zijn te lang gescheiden geweest, wij hioeten elkander wederzien en kennen," hernam Adriano, „ik zal u binnenkort bezoeken, wees er van verzekerd." 'Hij keerde zich om, ten einde van Irene af scheid te nemen, bracht hare hand aan zijne "Ppen en drukte die. Bedroog hij zich, toen hij, haar loslatende, dacht, dat die tengere vingeren zijnen druk zachtkens en onwillekeurig beant woordden ZEVENDE HOOFDSTUK. Over liefde en minnenden. Wanneer Shakespeare, by het bewerken van ging, pastoor Ch. F. J. de Meulder van Yeraoke, is gedicht. Voorts zal door allen het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het „Wilhelmus" worden gezongen. Rijksmiddelen. Blijkens het overzicht van de opbrengst der Middelen, is de maand April bijzonder gunstig voor de Schatkist verloopen. Met niet minder dan ruim 18 ton gouds is de opbrengst over de 4de maand van dit jaar, die van de overeenkomstige maand van verleden jaar vooruit. Daartoe hebben alle totalen medegewerkt. De Directe belastingen met circa 283.000 gld., waartoe Grondbelasting met ruim 75 mille. Belasting op bedrijf met on geveer 125.000 gld. en de Vermogensbelasting met zelfs 178.000 gld. het hunne bijdroegen. Het Personeel echter wijst een teruggang aan van ruim 100.000 gulden. De Invoerrechten hebben ditmaal met 221.000 gld. vermeerdering tot de gunstige uitkomst bij gedragen. Accijnzen hebben deze maand 458.000 gld. meer opgebracht dan in April 1912, waartoe o.ra. de suiker met 329.000 gld., het gedistilleerd met 62 000 gld. bijdroegen. Ook de Indirecte Belastingen pareeren met een gunstig cijfer op de balans, die daardoor 742.000 gld. hooger werd dan die van verleden jaar. De wisselvallige successie-rechten nemen daarvan niet minder dan 593.000 gld. voor hun rekening de zegelrechten ongeveer 82.000 gld. voor de hunne. Van de afzonderlijke middelen zijn posterijen 85 mille, telegrafen en telephonen daarentegen slechts ruim 4 mille vooruitgegaande loodsgel den brachten ongeveer 21.000 gld. meer op. Summa summarum een zeer bevredigende maand voor onzen fiscus. Jan Breebaart Kzn. Te Winkel is overleden Jan Breebaart Kzn. lid der Eerste Kamer. De heer J. Breebaart werd geboren den Tien September 1833 te Andijk, waar zijn vader kas telein, aannemer van Publieke Werken, handelaar in brandstoffen was. In 1850 verhuisde hij naar Winkel, waar hij in 1855 als landbouwer en aannemer van Publieke Werken optrad. Id 1865 werd hij benoemd tot dijkgraaf van den polder Waard-Nieuwland. op Wieringen, tot lid van den Raad te Winkel en tot hoofdingeland van den polder Waard en Groet. In 1872 werd hij gekozen in het hoofdbestuur der Holt Maatschappij van Land boa w, waarin hij tot heden bijna onafgebroken zitting had. In 1863 werd hij voorzitter van het rundvee stamboek en in 1884 hoogheemraad van de Honds- bosschen en duinen tot Petten. In 1886 nam hij het initiatief tot de oprichting van het Neder- landsch paardenstamboek, waarvan hij het voor zitterschap aanvaardde. Tot lid van de Eerste Kamer voor Noord- Holland werd hij benoemd in 1892, tot dijkgraaf van den polder Waard en Groet in 1895, en tot wethouder der gemeente Winkel in 1896. De heer Breebaart was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier van de Oranje Nassau-orde, ridder van het Legioen van Eer, ridder van de Mérite Agricole, eerelid van het hoofdbestuur van het Nederl. rundvee stamboek en van het hoofdbestuur der Holt. Maatschappij van Landbouw. Windhandel. Ouder gewoonte is in Maas en Waal de handel in fruit reeds begonnen, als de bloesem nog op het hout zit. Te Druten is een boomgaardje bellefleurs en gouclreinetten, dat verleden jaar f 70 deed, door J. van Elk te Leeu- (Geld.) wen gekocht voor f300. het naar eene legende gelijkend verdichtsel der liefde van Romeo en Julia, het tooneel der han deling onder een nooderlijker hemelstreek ver plaatst had, betwijfelde ik, of al de kunst van Shakespeare ons wel met het plotselinge en tevens sterke van Julia's hartstocht had kun nen verzoenen Zelfs zoo als het daar ligt, geloof ik, dat er slechts weinigen onder onze redelijke en bedaarde eilanders zouden wezen, die zoo men het hen ronduit afvroeg, er niet eerlijk voor zouden uitkomen, dat zij het romantische en het vurige dier onzalige Veronesche minnen- den, al te sterk geschetst, al te overdreven vonden. En echter behoort de schilderij van die neiging van éénen nacht, maar welke den dood in steikte tart, in Italië tot diegene, van welke de gemeenplaatsen des dagelijkscheu levens tal- looze tegenhangers aanbieden. Gelijk in verschillende tijden, zoo ook onder velschillende hemelstreken, is de liefdewonder baarlijk verscheiden in de gestalten, welke zij aanneemt. Zelfs heden zou het niets vreemds zijn, onder de Italiaansche hemelen een een voudig meisje aan te treffen, dat gevoelde, zoo als Julia of eenen boerschen minnaar, Romeo in overdrijving op zyde te zien streven. Lange vrijerijen zijn in dat zonnige land, waarin als waarover ik nu schrijf, onbekend. In geen ander land misschien, treft men, zoo algemeen, die liefde op het eerste gezicht aan, waarover in Frankrijk geschertst, waaraan In Engeland getwijfeld wordten in geen ander land tevens Plotselinge dood. Vrijdagmiddag had te Werkendam een treffend sterfgeval plaats. De aanspreker C. B. v. D., op weg om verschillende personen te verzoeken voor een begrafenis, zakte plotseling op stiaat ineen. IJlings schoten eenige personen toe om hulp te verleenen, doch het te ven was reeds gevloden. Een voorval op de Diamantbeurs. In het gebouw Beurs voor den Diamanthandel, op het Weesperplein te Amsterdam heerschte Donderdagnamiddag heel wat consternatie. Een van de bezoekers, de handelaar E., had aan de schrijftafel gezeten en vermiste, eenigen tijd later, een negental partijtjes diamaDt. Verschillende crediteuren van O. waren in het gebouw aan wezig en kwamen op het gerucht toesnellen. Eén hunner vertrouwde het het zaakje niet en ver zocht E mede te gaan naar zijn op de bovenver dieping gelegen kantoor. Aldaar hebben de geza menlijke crediteuren den man opgesloten gehou den tot des nachts half twee, toen hij eindelijk door de mand viel en bekende, dat zijn zaken in de war waren en hij een tekort had van f120.000. Hij bood 60 pet. aan en na zich vergewist te hebben, dit bedrag zou worden voldaan, is de arrestant weer vrijgelaten. Men begrijpt, dat het geval in diamantkringen druk besproken wordt. (»N.v.d.D") Verzakkingen. De firma Wegerif te Apeldoorn, heeft, zoo wordt aan de »Nieuwe Ct." geschreven, een belangrijk werk ter uitbreiding van de centrale werkplaats te Haarlem der H. IJ. S. M. onder handen, grootendeels bestaande in betonwerk. Wij vernemen, dat zich ernstige verzakkingen hebben voorgedaan, zoodat het werk is stopgezet. Waarschijnlijk zal wat reeds ver vaardigd is, moeten worden gesloopt. Ons werd medegedeeld, dat de schade meer dan een ton bedraagt, komende ten nadeele der H. IJ. S. M. De nieuwste smokkkelaarstruc. Dezer dagen vervoegden zich twee Grieken aan het douanekantoor te Alexandrie, om verlof te vragen voor het doorzenden van twee kisten, die een aantal Pierrot-costuums voor bal-masqué's bevatten. De kisten werden geopend, om na te gaan, of er zich geen smokkelwaar tusschen be vond, en bleken, uiterlijk althans overeenkomstig de declaratie te zijn. De kisten zouden juist weer worden toegespij- kerd en van het douane-merkteeken worden voor zien, toen een hoofdambtenaar der douane, die toevallig voorbijkwam en uit louter nieuwsgierig heid een blik wierp op de Pierrot-costuums, bij zichzelf de opmerking maakte, dat de knoopen buitengewoon groot waren, zelfs voor deze costuums. Men sneed daarom een der knoopen open en deze bleek een vrij groote hoeveelheid hasjidsh, een verdoovend middel, in uitwerking niet veel van opium verschillend, te bevatten. Alle andere knoopen werden nu geopend en alle bevatten zij een hoeveelheid van de verboden waar. Natuur lijk werden de beide Grieken dadelijk in verzeker de bewaring geuomen. Corruptie te New-York. Het is men heeft er reeds' sinds lang klachten over vernomen met de vaak zoo hooggeroemde politie to New-York allesbehalve in orde. Uit een gepu bliceerd rapport blijkt, dat de bekwaamheid en geschiktheid vari de beambten beneden peil is, terwijl vooral deze misstand gelaakt wordt, dat het onderzoek omtrent ingekomen klachten vaak in handen wordt gesteld van degenen, tegen wie de aanklacht gericht is. De toestanden in de bekende Sing Sing-ge- vangenis te New-York moeten, volgons een ander rapport, spotten met elk© beschrijving. De cel len zijn duister, vochtig en vol ongedierte en het rapport laat doorschemeren, dat er folteringen worden toegepast, waarbij die, welk© in de mid deneeuwen in zwang waren, slechts kinderspel wordt liefde, schoon zoo plotseling opgevat, ge trouwer bewaard. De aandoening, in de verbeel ding gerijpt, gaat in eens tot hartstocht over, maar de balsem des gevoels blijft dien voort durend bij. En dat moet mijne en hunne ver ontschuldiging zijn, zoo men de liefde van Adriano te snel ontwikkeld, en die van Irene te romantisch opgevat vinden mocht, eene verontschuldiging, welke zij aan lucht en hemel, aan de gewoonte hunner voorouders, aan het onwillekeurig aanstekelijke van vroegere voor beelden ontleenen. Maar terwijl zij aan de uit spraak van hun hart toegaven, gevoelden zij eene zekere heimelijke droefgeestigheideen voorgevoel van kruis en leed, en dat toch mis schien iets bekoorends had! Uit zoo trotsch een geslacht geboren, mocht Adriano nauwelijks aan een huweliik met de zuster eens plebejers denken, en Irene, onwetend van den toekom- stigen roem van haren broeder, kon bijna geene hoop hebben gekoesterd, dan die, van te wor den bemind. Deze ongunstige omstandigheden, welke in de sterkere, voorzichtiger, meer zelf- verloochende en misschien deugdzamer gemoe deren, onder den Noordschen hemel gevormd, eene aansporing zoude zijn geweest, om tegen eene dergelijke liefde te worstelen, versterkten en voedden slechts de hunne, door eene tegen stelling, die voor het dichterlijke verhaal immer iets aantrekkelijks behoudt. Zij vonden vele, schoon korte gelegenheden, elkander te ontmoe ten, niet geheel alleen, maar slechts in de zijn. De zedelijkheid van de gevangenen moet alles te wenschen overlaten. Van wijziging oer vonnis sen of kwijtschelding van straf wordt dikwijls geen notitie genomen en in het algemeen, zoo eindigt het rapport, heerschen er in het gevan geniswezen de ergerlijkste toestanden. De commissie voor het lidmaatschap der orde van advocaten in New York overweegt naar de „Dailv Mail" meldt, „een maatregel ten einde bedrog te voorkomen." Er moeten n.l. tal van advocaten in de wereldstad zijn, die nooit een examen hebben afgelegd, maar dat hebben laten doen door anderen. De commissie zou dat euvel willen voorkomen door de portretten van alle leden dei- orde op te vragen. De „World" geeft haar in overweging ook de vingerafdrukken van alle advocaten op te nemen. Stephan Stillwell, senator in den staat New- York, is door de groote jury in staat van beschul diging gesteld wegens1 omkooperij. Hij zou hebben getracht, van Keudail, den president van de New. Yorksche Banknoten-maatschappij', een som gelds los te krijgen in ruil voor een wetswijziging in het voordeel van bedoelde maatschappij". De Senaat heeft de vorige maand deze zaak onderzocht, doch toen zijn medelid vrijgesproken. UIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om voor de nationale feestviering 1913 in totaal een crediet van f 60.000 beschikbaar te stellen, is, naar het college thans mededeelt in den raad, blijkbaar in comité-generaal, vrij algemeen de wensch tot uiting gekomen, om aan een deel dier gelden, in plaats dat zij voor het feestbetoon op één enkelen dag worden verbruikt, een meer blijvende bestemming te geven en dat deel der halve te doen strekken tot het in het leven roe pen van een blijvende herinnering aan de vrij wording van ons vaderlanp en de herleving van ons zelfstandig volksbestaan. Hoewel de commissie, die zich uit zoo breede kringen der burgerij heeft gevormd, om den her denkingsdag zooveel mogelijk tot een dag van feestvreugde voor de geheele bevolking te maken, naar het oordeel van B. en W. bij haar streven aanspraak op steun heeft en het hun blijft voor komen, dat men, gegeven de beteekenis en grootte onzer stad B. en W. wijzen b.v. op wat ver- eischt is om aan de plm. 87.000 schoolkinderen een eenigszins feestelijk onthaal te verschaffen ten volle verantwoord is om voor de feestviering in haar geheel omstreeks een bedrag als is voor gesteld te bestemmen, zoo heeft aan den anderen kant het bedoelde denkbeeld ook hun sympathie, dit te meer nu zij na overleg met den voorzitter der commissie reden hebben om te vertrouwen, dat eene waardige feestviering daardoor niet zal zijn uitgesloten. Tot verwezenlijking zouden zij daarom in dier voege willen geraken, dat weliswaar het voor den feestdag zelf te besteden crediet eenigermate worde ingeperkt, maar de gemeenteraad daarne vens blijk geve van haar gezindheid om, wanneer onder de burgerij opgewektheid en voldoende offervaardigheid gevonden worden om aan het eeuwfeest een herinnering van blijvenden aard hetzij in den vorm van een monument of in anderen vorm te verbinden, daaraan reeds van te voren den steun der gemeente toe te zeggen. R. en W. stellen daarom voor, hen te machti gen, om voor de feestviering op den herdenkings dag zelf te besteden f50.000, zoodat na aftrek van het vereischte voor de rechtstreeks ten laste der gemeente komende uitgaven ad f25.000, een gelijk bedrag ter beschikking van de commissie kan worden gesteld, maar wijders te bepalen, dat, voor zoover op voldoende wijze onder de burgerij blijkt van instemming met het denkbeeld tot het in het leven roepen van een blijvende herinnering, daartoe uit de gemeentekas een verdere bijdrage van f 25 000 zal worden bestemd. oogluikende tegenwoordigheid van Benedetta, - somtijds op de openbare wandelplaatsen, som tijds in de uitgestrekte en verlatene bouwval len, welke het huis van Rienzi omringden Zij gaven zich, zonder veel aan de toekomst te denken, aan de verrukking het elysium van dat uur over. Zij leefden slechts van dag tot dag Hunne toekomst was hunne volgende samenkomst! - Verder dan dat tijdstip tracht ten zij niet te zien, en verloren zich de wolken hunner jeugdige liefde in schaduw en duister nis, welke zij niet verlangden te doordringen. Daar zij nog niet tot dat tijdstip hunner nei ging genaderd waren, waarin een onmiddelijke val de argeloos minnenden bedreigt, was hunne liefde nog niet door die gouden poort gegaan, waarmede de hemel ophoudt en de aarde begint. Alles was voor hen de poëzie, de onbepaaldheid, de verfijning, niet de macht de samen trekking de sterfelijkheid van verlangen 1 De blik het gefuisterd woord -- de korte handdruk en ten hoogste de eerste liefdekussen, zeldzaam en weinig, - deze teekenden de men- schelyke grenzen af vari dat gevoel, hetwelk hen met een nieuw leven vervulde, en hen mogen wij ons dus uitdrukken, met een nieuwe ziel bezielde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5