Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr fis De oorlog op den Balkan. RIENZI. Gratis Ongevallen verzekering f 1 f) f) f] 36ste Jaartfau«. Dinsdag 20 Mei 1913 No. 10626 overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, (J (J Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 0 f) H verlies van geheele I #1111 een hand, invaliditeitI L U U voet of oog I U U I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij dood bij verlies van I UU wijsvinger; I |y bij verlies van eiken ande ren vinger. t De Turksche troepen. Uit Conatantinopel verneemt de „Kölnische Zei- fung"De Turksche legeering treft maatregelen tot terugtrekking der troepen van Lsjataldzja en Boelair. Zij zulten van San Stefano en Galhpoii uit per schip vervoerd worden en Constantinople! uiet aandoen. De Arabische troepen gaan naar Beiroet, de regimenten uit het Westen van Klein- Azië eerst naar Pandemia en van daar per spoor verder naar het binnenland. Met het naar huis zenden der vrijwilligers is reeds een begin gemaakt, dan volgen de reser visten en ten slotte de soldaten in acei even dienst. Bulgarye en Griekenland. 'Be „Kölnische Zeitung" verneemt uit Sofia, dat Bulgarije de opofferingen, die bet in verge lijking met Griekenland bij den strijd in Macedo- nië zich getroost heeft, afs maatstaf wil deen gelden bij de gebiedsverdeeling. De lOfficieuse Mir heeft daarover reeds cijfers gegeven en meegedeeld, dat aan den oorlog 500,000 Bulgaren, 200,000 Serviërs en 100,000 Grieken hebben deelgenomen. De Bulgaren heb ben 270,000 Turken overwonnen, de Serviërs en Grieken ieder 70,000, en in dezelfde volgorde bedroegen de verliezen der bondgenooten 70,000, 25,000 en 15,000. Een te Athene openbaar gemaakte officieuze nota noemt deze cijfers volkomen onjuist en sterk geflatteerd naar Bulgaarschen kant. Griekenland bad zich verbonden 110,000 man in 't veld. te zenden, het beeft echter met 240,000 man tegen de Turken gevochten en niet 70,000, dóch 150,000 Turken overwonnen. Het aantal gevangenen aan Griekschen kant is 80,000. Bulgarije's leger is nooit grooter geweest dan bet Grieksche. Ook zijn de Bulgaaische verlie zen veel te hoog opgegeven, de Grieksche te laag. De nota noemt verder de Bulgaarsche aanspra ken op een groot deel van het Macedonische gebied, dat door Turken en Grieken bewoond wordt, onlogisch en herinnert, dat Griekenland Ojdens den eersten wapenstilstand den veldtocht beeft voortgezet, de Turksche kust met zijn vloot blokkeerde en daardoor voor de vernietiging van het Turksche leger in Albanië den weg heelt gebaand. Vredesonderhandelingen. De hoofden der vredesafvaardigingen van de vrer Balkanstaten zouden heden bijeenkomen, ten exndc te beraadslagen over de voorgestelde wij zigingen in het ontwerp van het voorloop! ge vre desverdrag en te beslissen over een plan tot gezamenlijke actie. i De Montenegrijnsche regeeiing heeft haar ziens- Wijze nog niet aan haar afgevaardigden meega- 29) Maar ik sidder voor den storm, die uw gevaar- hik waagstuk zal doen opsteken. Zoo uw op stand slaagt, zal hij het aan geweld verschuldigd, hij door bloed gekocht wezen, door het bloed van alle de aanzienlijkste Romeinsche geslach- erjGij zult eene tweede verdrijving der Tar- Tuinen beoogen, maar het zal meer naar eene tweede verbanning van Sylla gelijken. Moord ®h wanorde banen nimmer het spoor des vre- ri k Mislukt het u daarentegen, zoo zijn oe boeien van Rome voor immer vastgeklon ken eene vergeefsche poging om te ontvluchten s het geschikte voorwendsel ter verdubbeling van de pijniging des slaafs." »En wat zou jonkheer Adriano dan willen dat wij deden zeide Rienzi, met dien bijzonderen en aarcastischen grimlach, van welken ik vroe ger gewaagde. „Zullen wij wachten tot dat de '-olonna's en de Orsini's niet langer twisten moeten wij vrijheid van de Colonna's en gerechtigheid van de Orsini's vragen? Mijn heere! wij kunnen ons niet op edelen tegen de edelen beroepen. Wij moeten hen niet vragen, deeld, maar zal waarschijnlijk heden haar m. stracties geven. ENGELAND. De Koning en de Koningin zijn gistermiddag om zes uur uit Londen naar Duitse hl and ver trokken. i BELGIê. De Koningin, wier gezondheidstoestand den kaat sten tijd te wenschen overliet, is heden naar Lausanne vertrokken, waar zij eenige weken zal vertoeven. FRANKRIJK. Over de onlusten te Toul in verband met de actie meldt Reuter nader: Met de kreten„weg met den driejarigen dienst tijd!", begroetten gisteren soldaten een majoor, die alleen o>p het manoeuvreterrein bij Domartin- Toul verscheen en hun beval zich ta verwijderen. De betoogers weigerden daaraan gehoor te geven en riepen: „Wij willen liever oorlog; wij willen wel vechten, maar geen drie jaren onder de wa penen blijven." Ten slotte omringden zij den ma joor, die door eenige burgers, leden van ©«n schietvereeniging1, werd ontzet. Da majoor ont bood daarop een peleton cavalerie, dat de betoo gers uit een joeg1. Vijftien soldaten vielen een luitenant in bur- gerkleeding aan, die trachtte mede ce helpen bij het herstel der orde. De officier werd door bur gers ontzet, die ©enigen der soldaten naar hm wachthuis1 overbrachten. Ook het piket van dienst werd te hulp geroepen; een korporaal, die wei gerde uit te rukken, werd dadelijk opgesloten. Te 7 uur 's avonds was de orde hersteld. De minister van oorlog heeft rapport over hen gebeurde gevraagd. De bevelhebber van het XXe legercorps is gisteravond te Toul aangekomen. Alle officieren kregen last in do kazernes en kampementen terug te koeren Men beweert te Toul, dat dei aanstokers tot de belonging van gisteren een twintigtal man schappen zijn, die sedert eenige dagen een pro test tegen den driejarigen dienstplicht onder de troepen deden rondgaan. Tal van soldaten, wier namen onder het protest stonden, hebben ver klaard, dat zijl het protest niet hebben geteekend en er van hun naam dus' mishruikj is gemaakt. Te Parijs spreekt men in officieels kringen tegen dat de gebeurtenissen te Toul het kauikter van muiterij hadden, maar men ontkent toch niet het ernstige van de feiten en men kondigt aan dat de schuldigen met grootje gestrengheid gestraft zullen worden. 'Verscheiden© der beste rechercheurs zijn naar Toul gezonden om na te gaan w elke niet-militaire opstekers een rol bij1 de gebeurtenissen gespeeld hebben. De bladen gaven gisteravond uitsluitend be richten over liet gtebeu«de van het officieus© Ha- vas-agentschap en Ofschoon de zaken er zoo ge matigd mogelijk in worden voorgesteld, me»kt hunne macht te matigen, wij moeten ons zeiven die macht terug verschaffendie aanslag moge niet zonder gevaar wezen, wij wagen dien in het gezicht der gedenkteekenen van het Forum, en zoo wij vallen, wij zullen in den ondergang onze vaderen waardig zijn I Gij stamt van een aanzienlijk geslacht af, gij hebt weidsche titels en groote bezittingen, en gij spreekt van uwen voorvaderlijken rang en waardigheid ook wij, Romeinsche plejebers, wij hebben de onze On ze vaderen waren vrije lieden, waar in onze erfenis? Zij is niet verkocht, niet weg ge schonken zij is ons ontstolen, nu door list, dan door geweld zij is ons in onzen slaap ontvreemd of ons met ijzeren hand ontwrongen ondanks ons schreeuwen en worstelen. Mijn heerewij eischen slechts, dat ons die wettige erfenis teruggegeven worde. Ons neen ook u, want het is hetzelfde, ook uwe vrijheid is even zeer verloren. Durft gij in het huis uws vaders wonen, zonder het met torens en schansen te voorzien Zoudt gij er rustig in sluimeren, zoo ge niet op de gekochte zwaarden der bravo's kondet rekenen, kunt gij in het duister de straten van Rome betreden, zonder wapenen en gevolg Het is waar. gij, een edele, moogt het weder vergelden, terwijl wij het niet dur ven. Gij moogt op uwe beurt anderen verschrik ken en beleedigen maar weegt bandeloosheid tegen vrijheid op Zij hebben u pracht en macht gegeven, maar de veiligheid van voor allen gelijke wetten ware eene betere gift ge- men er toch duidelijk uit dat het oen vrij uit gebreide beweging geweest is, waarbij meerdere honderden soldaten betrokken waren en dat ook werkelijk eenige officieren, die de soldaten tot kalmte wilden bbrengen, mishandeld zijn. Men krijigt uit deze berichten, evenals1 uit de mededeelingen van het ministerie van oorlog en van het ministerie van binnenlandsche zaken aan de journalisten, den indrujt dat de beweging on derdrukt is en met groote gestrengheid tegen een herhaling zal worden gewaakt. 'Ook uit andere plaatsen worden ernstige in cidenten gemeld. In bet 35e linie-regiment z'ijrn gisterochtend te Belfort betoogingen gehouden tegen den drieja rigen dienstplicht. De soldaten begonnen de internationale te zin gen. Men heeft ze onmiddellijk achter slot en grendel gezet. Even voor den middag verzamelden zich een 200 manschappen en begonnen weer de inter nationale te zingen. Reservisten verweten dezen soldaten hun slecht gedrag en riepen: „leve het leger 1" Enkele soldaten antwoordden met vijandige kre ten. Sommigen hunner zijn toen opgesloten. SPANJE. iBarriovoro, belast met de verdediging van Sanchio Alegre, die op 13 April een aanslag op koning Alfons heeft gepleegd, beeft conclusies opgesteld, waarin o.a, zijn opgenomen drie certi ficaten van militaire hospitalen, welke aantoonen, dat de beklaagde aan vallende ziekte hjcit. De 'verdediger acht op grond daarvan den beklaagde ontoerekenbaar, in elk geval is diens ziekte een verzachtende omstandigheid ten gunste van Ale gre. Wordt deze opvatting aanvaard, dan zal Alegre hoogstens tot acht jaren gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. AMERIKA. Gouverneur Johnson van. California heeft de wet op het landbezit bekrachtigd. De protesten van Japan hebben dus niet geholpen. Volgens de „New York Herald" hoeft Bryan, de secretaris van staat, op het laatste protest geantwoord, dat de centrale regieering geen recht heeft tussehenbeide te komen op het terrein van wetgeving in de onderscheidene staten, zoo deze wetgeving niet strijdig is met internationale ver dragen. De regeering verklaart Bryan betreurt, dat. deze wet van kracht zal worden en geeft Japan in overweging1 ze te doen toetsen door de hoogste gerechtshoven in de Vereenigde Staten. De centrale regeering zal Japan iedere poging in die richting vergemakkelijken. Volgens de „Morning Post" vraagt men te Wash ington zich af, of Japan niet naar andere mid delen zal omzien. In militaire kringen bepleit men onverwijlde versterking van het garnizoen op Hawaii en het samentrekken van de geheele weest 1 Owanneer ik Stefano Collonna zelf ware, ik zou, ja, even dorstig als thans, naar die vrije lucht smachten, welke wij niet inade men tusschen slagboomen en bolwerken, tegen onze medeburgers opgericht, maar in de opene ruimte des hemels in welke wij veilig zijn, omdat de zwijgende voorzienigheid der wet ons beschermt, en niet de ellendige vreeze en het holoogige wantrouwen, de gezellen eener ge hate machtDe dwingeland waant zich vrij omdat hij slaven beheerschtde geringste boer in een vrijen staat is vrijer dan hij. O, mijn heere I dat gij, de dappere, de edelmoedige, de verlichte, gij, bijna de eenige van uwen stand, die weet, dat wij een land hadden, dat gij, die in onze ellende deelen kunt, met ons voor het herstel daarvan strijden wildet J" „Gij wilt oorlogen tegen Stefano Colonna, mijn bloedverwant, en schoon is hem slechts zelden bezoek, noch. rond gesproken, veel ach ting voor hem heb. is hfj echter de roem van ons huis: hoe kan ik mij bij u voegen sZijn leven zal veilig wezen, zijne bezittin gen zullen het zijn, - zijn rang ookl - Waar tegen oorlogen wij Tegen zijne macht om anderen te verongelijken." „Zoo hij gewaar wieid, dat uwe macht Zich niet tot woorden bepaalde, hij zou U minder genadig zijn „En is hij hiervan nog niet overtuigd Zeg gen de kreten des volks hem niet, dat ik een paan ben, dien hij vreezen moest? Bouwt hij vloot in den Stillen Oceaan, met Hawaii als ba sis. De president heeft echter besloten, op militair gebied niets te doen, dat Japan als een uitda ging kan beschouwen. Gister zijln, naar uit Toulon geseind wordt, de groote jaarlijksche vlootmanoeuvres begon nen. Uit Straatsburg wordt geseind: Eergistervoormiddag landde tusschen Chateau Salins en Vic een luchtballon, welke in Lillc opgestegen was met drie passagiers, die in het bezit waren van fotografie-toestellen, notitieboek jes en landkaarten. De terugreis der luchtschip- pers en terugzending van den ballon werd tos- gestaan, aangezien niets verdachts gevonden werd. Een duur amendement. De Haagsche hoefijzer-correspondent van het „Hdtl." schrijft: Op 10 Mei jl. is bij de behandeling van bet wetsontwerp betreffende de pensionneering van gemeente-amb.enarian, een amendement-Demo aan genomen, waardoor de pensioenen voor ue wedu wen en weezen van gemeente-ambtenaren naar denzelfden maatstaf zullen women berekend als voor de weduwen en weezen van rijksambte naren. Minister Kolkman had vooraf gezegd, nat hij! het amendement niet onaannemelijk wilde ver klaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen, wanneer zij het vermierp, daar hij niet wist, welke financieele gevolgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanneming van het amendement zal komen te staan op een kapitaals uitgaaf van 20 millioen, of een jaarlijksche uit gaaf van 700 duizend gulden. Het »Vad." heeft zich, naar aanleiding van het bericht in het »Jbld." over de financieele gevol gen van het amendement-Treub in de wet op de pensionneering van gemeente-ambtenaren, tot den heer Treub om inlichtingen gewend. Deze noemde de voorstelling van het »Hbld." overdrevenhij berekende de gevolgen op onge veer 9 millioen, welk bedrag tot vijf millioen zou worden teruggebracht, wanneer men er rekening mee hield, dat in werkelijkheid meer dan 3^ pet. rente zal worden gemaakt. Anti-militarisme op groote schaal. Aan het hoofdbestuur van den »Bond van min der Marine-personeel" wordt uit Indië geseind, dat het terugzenden naar Nederland vtfb de 100 marine-schepelingen geschiedde wegens het wei geren der extra-verstrekking op 19 April jl., de verjaardag van Prins Hendrik. Provinciale Statenverkiezingen. DELFT. De R. K. kiesvereeniging »Recht en Plicht", te Delft, stelde den heer prof. G. J. van Swaaij (R. K.), aftredend, opnieuw candidaat. vestingen en rient hij torens op, hij, de be dachtzame, de listige, de diepdenkende, en ziet hij van hunne kanteelen het trotsche gebouw niet, dat ook ik heb opgericht „Gijl Waar Rienzi?" „In de Romeinsche harten I Ziet hij het niet?" vervolgde Rienzi. Neen I neen I hij en zijn geheele stam, zij zijn allen blind Is het zoo niet „Voorzeker gelooft mijn bloedverwant niet aan uwe macht, anders zou hij u voor lang reeds verpletterd hebbenNeen, het is slechts drie dagen geleden, dat hij, in vollen ernst, zeide, dat hij liever had, dat gij tot het volk spraakt dan de beste priester der gansche Christenheid, en dat wel, omdat andere redenaars de menigte aanvuurden, maar niemand haar dus kon stillen en uiteen doen gaan, zooals gij „En men schrijft hem diepzinnigheid toe 1 Gaat dan in de natuur de grootste stilte niet den storm vooraf? Maar ik begrijp u. mijn heere! Stefano Colonna veracht mij. Ik was zijn gast," (en bij deze woorden kleurde een hooge blos zijne wangen) - „gij herinnert het u, in mijne jeugd, in zijn paleis, en ik vermaak e hem met geestige vertellingen en vroolijke invallen W 'lfdf 1 if ri'i'. o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1