Dagblad voor Schiedam f 00 f (jn rr fis De oorlog op den Balkan. RIENZI. Gratis Ongevallen verzekering 36ste Jaargang. Vrijdag 23 Mei 1913 No. 10629. OYereenfcoistig op ie polis ïerielie yoorwaarden. Qfflcieele berichten. Kennisgeving. UITLOTIJÏG Gymnasium te Schiedam. Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door b« verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene f4 f| f! verlies UU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I JU wijsvinger; I U oij verlies van eiken ande ren vinger Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. Windhorst's Gist- en Moutwijn- fabriek „de Adelaar" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener stoombranderij aan de Nieuwe Haven no. 243/245, kadaster Sectie M no. 929, gedreven door een stoommachine van 125 P.K. met drie stoomketels van totaal 350 M2 verwarmingsoppervlak, Schiedam, 23 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op den 22 Mei j.l. plaats gehad hebbende van aandeelen, ieder groot f 1000. in de 4 pCt. geldleening ten laste dier Gemeente, groot 11.000.000. Ao. 1907, ter aflossing zijn aange wezen de Aandeelen 336, 337, 430, 598, 610 en 938, welke allen 1 September as. aflosbaar, betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den Gemeente-Ont vanger, alsmede bij de Kasvereeniging te Am sterdam, de Heeren OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage, de Heeren R. MEES ZONEN te Rotterdam en de Heeren ADOLPH BOKSE ND AIN Co., te Amsterdam. Schiedam, den 23 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Candidaten voor het toelatingsexamen, dat ge houden zal worden in de eerste helft van Juli, gelieven zich voor 1 Juli a.s aan te melden bij Dr. J. L. LIEZENBERG. Vredesonderhandelingen. De mogendheden hebben den Balkagistaten op hun voorstel tot het brengen van wijzigingen lr» het voorloopig vredesverdrag, het volgende geantwoord: „De mogendheden, van oordeel dat ®en bespreking over wijzigingen in hel verdrag uitstel zal veroorzaken, uiten de hoop, dat Turkije ®n de Balkanstaten het zoo spoedig mogelijk eens sullen zijn over het sluiten van vrede." De eilanden in de Egesch e Zee. Dit Athene wordt aah de „New York Herald'^ 32) Op elk dezer schepen ligt het lijk eener vrouw. Ziet gij in het bleeke gelaat en de lood kleurige leden de getrouwheid niet, warmede he schilder de verf en het afschuwelijke van hen dood heeft nagevolgd Onder ieder dier schepen is een woord geschreven, dat de gelij kenis toegepast. Daar ginder leest .gij den naam van Carthago, de andere drie zijn Troje, Jeru zalem en Babijlon. Deze vier dragen het gemeen schappelijk opschrift: „Door ongerechtigheden werden wij ten val gebrachtSlaat nu uwe °ogen op het midden der zee, daar ziet gij een vijfde schip, door de golven heen en weder pslingerd, de mast is gebroken, het roer ver loren, de zeilen gescheurd, maar het is nog geen Wrak geworden gelijk de overige, schoon het er spoedig een worden kan. Op het dek ligt een vrouwelijk wezen, in rouwgewaad, geknield aanschouwt het leed, op haar gelaat zichbaar, hoe kunstig heeft de schilder de diepte en hen jammer daarvan uitgedruktZij strekt hare armen biddend uit, zij smeekt u en den Hemel om hulpLeest nu het onderschrift geseind, dat de mogendheden thans van gedach ten wisselen ,over een voorstel om de gezamen lijke eilanden in do Egeïseha Zee zelfbestuur te verleenen, Aan het hoofd van het bestuur over de eilandengroep zou in dat geval een gou- verneur-generaal komen onder suzereiniteit van den sultan van Turkije en benoemd door den koning van Griekenland. Te Athene verzet men zich reeds bij voorbaat tegen, een dergelijke regeling en verklaart men dat de bevolking der eilanden zelf daarvan niets wil weten en niet teweden zal zijn voor de eilanden Grieksch zijn. DÜITSCHLAND. Het Huwelijksfeest. Gisteravond was er een galadiner in de witte zaal van het paleis. Onder de gasten waren de gezanten Goschen, prins Lichnowski, Swerbejof, gTaaf Pourtalès, de stadhouder graaf Wedel, de opperburgemeester Wermuth, het diplomatieke corps en de presidenten van het parlement. De keizer geleidde de koningin van Engeland, de koning van Engeland de keizerin, do tsaar groothertogin Louise van Baden, de hertog van Cumberland de kroonprinses, de kroonprins de hertogin van Cumberland naar tafel, waaraan het bruidspaar de eereplaats, voor het trooubal- in, innam. BELGIS. In de Belgische Kamer zijn gister do inter pellaties over de verdediging van Belgisch Luxem burg en van de streek tusschen de Sambr© en ue Maas gehouden. De minister van oorlog verklaarde: Toen wij hoorden, dat men in het buitenland bij onze grenzen groote toebereidselen maakte, hebben wij een nieuwe militiewet ontworpen. Ik weet welke provincies het meest bedreigd worden, maar het is niet Luxemburg. Wij zullen twee nieuwe di visies in Bergen en Namen leggen. Wij trekken ons nu samen over een uitgestrekt gebied en bewaken het heel® land. De territoriale troepen van Luxemburg hebben geen ander doel dan de dekking; der mobilisatie. België moet mobiliseeren bij de minste dreiging van gevaar. De verdediging van het zuiden des lands zal het volgend jaar verzekerd zijn. De nieuwe wet zal ons veldleger met 30,000 mannen uitbreiden. De beraadslaging- werd hierna gesloten. FRANKRIJK. De ministerraad heeft, na kennis genomen te hebben van de oproeping: van het Algemeen Ver- hond van den Arbeid, van de Syndicalistische Vel'eeniguig der Seine, van de Syndicalistische Strijdvereeniging en van het Socialistisch Ver bond der Seine, dit jaar elke betooging bijl den „mur des fédé'rés" verboden, wegens het karak ter dat de organisatoren daaraan ditmaal wilden verbinden. „Dit is RomeJa, het is uw eigen land, dat zich in dit zinnebeeld tot u wendt." De menigte stroomde af en aan, en een diep gemor verving, langzamerhand, het stilzwijgen, dat zij tot hiertoe bewaard had. „Wendt nu," vervolgde Pandulfo, „uwen blik naar de rechterzijde van de schilderij, en gij zult zien, waardoor het vijfde schip in zulk een gevaar -verkeert en hare zusters schipbreuk hebben geleden. Ziet, het zijn vier verschillende soorten van dieren, uit wier afzichtelijke muilen de winden en stormen uitgaan, die de zee gee- selen en teisteren. De eerste soort bestaat uit leeuwen, wolven en beren. Deze, het opschrift verklaart het u, zijn de wettelooze en woeste signori van onzen staat. De volgende zijn hon den en zwijnen, welke hunne booze raadslieden en tafelschuimers beteekenen. Ten derde ziet gij draken en vossen, en dit zijn de bedriege- ljjke rechters en notarissen, en allen, die de gerechtigheid voor goud veil hebben. Ten vierde vertoonen u de hazen, de geiten en de apen, die den storm helpen scheppen, volgens het opschrift zelf, de beeltenissen der dieven en moordenaars, der echtbrekers en roovers uit de volksheffe. Verkeert ge nog altijd in de onze kerheid, Romeinen 1 of is het raadsel der schil derij u opgelost?" De Savelli's en Orsini's hoorden van verre, onder de gewelven hunner paleizen, den weer klank der kreten, die Pandulto's vraag beant woordden. Tegen den driejarigen dienstplicht. De minister van oorlog heeft gister in den Senaat verklaard, dat het onder de wapenen hou den der lichting slechts een voorwendsel is ge weest voor de betoogingen van de troepen in Oostelijke garnizoenen. Het onderzoek duurt voort en zal de werke lijke aanstokers opsporen, ondanks hun laffe po gingen om zich er uit te redden. (Toejuiching.) De regeering zal de bron van het kwaad weten te vinden en het uitroeien. (Levendige toejuiching op een groot aantal banken.) Negen soldaten van het 42ste linieregiment zijn te Belfort gevangen gezet, nadat men in hun koffers gedrukte oproepingen had gevonden, waar in de soldaten werden opgewekt de wapens neer te leggen op den dag, waarop de lichting haar huis behoorde te gaan. Men seint uit Orleans: In enkele kantines van het 30e, 32e en 45e regiment artillerie en biji do reveille van het 131c regiment infanterie werden kreten: „weg met de drie jaar, leve de lichting" geslaakt. Vier soldaten van het 32e regiment artillerie zijn in de cel opgesloten. Zij hadden anti-militaristische geschriften in hun koffers. JAPAN. De keizer van Japan overleden. Een Reuter-telegram, gister uit Tokio verzonden, meldde, dat de keizer van Japan, Joshi Hito, ernstig ongesteld was en de voornaamste doktoren ten paleize waren ontboden om consult te houden. Een heden-ochtend vroeg uit Tokio ontvangen telegram meldt, dat de Mikado vannacht reeds is overleden. Hij was lijdende aan longontsteking. De ziekte heeft dus een zeer snel verloop gehad. Joshi Hito volgde zijn vader, Moetsoe Ito, die 29 Juli 1912 overleed, op den Japanschen troon op. Hij is dus nog geen jaar aan het bewind geweest. De thans overleden Mikado werd den 3Ien Aug. 1879 geboren. Zijn moeder was keizerin Haroeko, thans nog in leven. Den 3en November 1889 werd hij tot kroon prins (Kotaischi) benoemd. Drong er over het particuliere leven van zijn vader Moetsoe Hito weinig tot de buitenwereld door, over hem is nog minder bekend. In 1900 trad hij in het huwelijk met een dochter van Koejo Michitaka en legde toen de plechtige gelofte af om nooit een bijvrouw te nemen, hetgeen zijn vader en diens voorgangers wel gedaan hadden. Niettegenstaande de keizer zeer teruggetrokken leefde, schreef men hem zekere democratische neigingen toe, die in lijn rechte tegenspraak met de oude Japansche over leveringen zijn. Yoshi Hito was bij de boeren in de omgeving der keizerlijke landgoederen, Hayama en Nikko, waar hij meestal woonde, zeer populair. Hij heeft vier zusters, Masako, Tusako, Nebruko en Toshiko. De drie eerstgenoemden zijn met „Zijt ge dan zonder hope?" voleindigde de geleerde, toen de kreet ophield, terwijl hij dooi den enkelen klank zijner stem de uitroepingen en gesprekken, waarmede ieder man zich tot zijnen buurman gewend had, tot zwijgen bracht „Zijt ge zonder hope Belooft de schilderij, die uwe ellende afschildert, u geene verlossing Zietl boven die stormende zee openen zich de hemelen, en de majesteit Gods daalt heerlijk, als ten oordeel, neder, en uit de stralen, die den geest van God omringen, steken twee vlam mende zwaarden uit, en op die zwaarden staan, wel vertoornd maar ter verlossing ons gena kende, de beide beschermheiligen, de beide machtige bewaarders uwer stadVolk van Ro me, vaarwel! de gelijkenis is geëindigd." TIENDE HOOFDSTUK. De bezwering van eenen ruwen geest, die voor den toovenaar zeiven later gevaarlijk kan worden. Terwijl het tooneel rondom het Capitolium zoo woelig was, zat in een der vertrekken van het paleis, de bewerker en eerste oorzaak dier beweging. Van zijne rustige schrijvers omringd, scheen Rienzi, door de veel gedulds vereischen- de bezigheden van zijn ambt geheel afgetrok ken. Het was alsof hij het gedruisch en gemor der menigte, hare kreten en hare voetstappen, die tot in zijne kamer weerklonken, niet be merkte, en voor geen oogenblik zelfs liet hij zich Japansche prinsen gehuwd. Prinses Toshiko is nog ongehuwd. Joshi Hito, had reeds als kroonprins verklaard, dat hij voor zijn oudsten zoon een Westersche opvoeding gewenscht achtte. Hij zelf heeft nooit een reis naar het buitenland gemaakt, ofschoon keizer Moetsoe Hito, had bepaald, dat een prins of prinses van keizerlijke bloede met zijn toe stemming het Japansche rijk mocht verlaten. Eenige jaren geleden is Moetsoe Hito nog voor nemens geweest een rondreis te maken door de Westersche staten, doch dit plan is nooit ten uit voer gebracht. De Japansche kroonprins, Michi, thans nog een knaap van ongeveer 12-jarigen leeftijd zou naar een Engelsche school gezonden worden. Dit schijnt echter nog niet tot uitvoering te zijn gekomen. Totnogtoe geschiedt zijn opvoe ding in Japan zelf. Japan, hetwelk tegenwoordig veel van de Wes tersche beschaving heeft overgenomen, zal tot de meerderjarigheid van den kroonprins wel een regentschap instellen. Ongetwijfeld zal het overlijden van den nog zoo jeugdigen keizer in geheel Japan groote ont roering hebben verwekt. De onderteekening van het wetsontwerp be treffende het landbezit van vreemdelingen in Caüfornië, door gouverneur Johnson, wordt, volgens den „Times"-correspondent te Tokio, in officieele Japansche kringen beschouwd als het begin van een nieuwe phase in de onderhande lingen tusschen Tokio en Washington. Te Tokio apprecieert men in regeeringskvin- gen ten zeerste de pogingen van het Ameri- kaansehe gouvernement om de kwestie tot een opiossing te brengen. Het Japansche volk wacht met ongeduld den loop der gebeurtenissen af, terwijl men in som mige kringen geneigd is de Californische alien land bill als een ernstige, de natie aangedane heleediging te beschouwen. In andere kringen erkent men ten volle de moeilijkheden waar mede de regeering te Washington te kampen heeft, doch over het algemeen heerscht het ge voelen, dat Japan's positie als beschaafde natie bij deze kwestie op het spel staat. Welke stappen de Japansche regeering thans doen zal is nog niet met zekerheid te zeggen. Naar verluidt zal zij echter de kwestie langs juridischen weg trachten op te lossen. Volgens den „Daily Telegraph"-correspondent te Washington is het zeer waarschijnlijk, dat de alien land bill over drie maanden neg niet in werking zal treden, doch eerst aan liet oor deel der Californische kiezers zal worden voor gelegd. De regeering van president Wilson js er zeer ontstemd over, dat gouverneur Johnson gewei gerd heeft om het advies van staatssecretaris Rryan op te volgen en het ontwerp niet te on derteekenen, zoolang men bezig was de kwestie langs diplomatieken weg op te lossen. De hap. dehvijze van den gouverneur wordt dan ook ais door deze in de vervulling zijner taak storen. Met de onafgebroken regelmatigheid van een automaat, ging hij voort in een groot boek, met de schoone en duidelijke letters van dien tijd, die hatelijke sommen op te schrijven, welke hem meer dan alle weidsche redepraal. van het bedrog overtuigden, jegens het volk gepleegd en hem dat wapen van onbetwistbare feiten in handen gaven, hetwelk den misbruikers zoo moeielijk valt af te keeren. „Zie Pagina 2, Deel B," zeide hij tot de kler ken, en de toon zijner stem teekende geheel den man van zaken, „ziedaar de opbrengst dei- belasting, op het zout na, ln wijk No. 3. Zeer wel. Pag. 9, Deel D, hoeveel bedraagt de rekening van Vescobaldi, den ontvanger Hoe twaaf duizend florijnen? niet meer? ge- wetenlooze schelm(Een luide kreet van „Pandulfo! - lang leve Pandulfo 1" deed zich op dit oogenblik van buiten hooien:) „Pa- strucci, mijn vriend I uw hoofd is op hol gij luistert naar het geschreeuw op de markt, wees zoo goed u met de rekening bezig te hou den, welke ik u opdroeg. Santi 1 hoeveel heeft Antonio Tralli betaald En werd zachtkens aan de deur getikt en Pandulfo trad binnen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1