V orspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. een directe onbeleefdheid tegen de i egefcring dér Vereenigde Staten beschouwd, CHINA. In. tegenstelling met de pessimistische be richten van den Fekinger correspondent van do „Daily Telegraph", verneemt de „Times" uit Peking, dat de toestand in China zeer ver beterd is. Poor het huidig oogenblik meent men Jan ook algemeen, dat het gevaar voor het uitbreken van een strijd tusschen Noord en Zuid voorbij is. Wel zijn de wederzijdsche betrekkingen nog niet, zooals zij moesten éijn, en elk onverwacht incident kan de oorzaak van nieuwe verbittering zijn, en tot een gewel dige crisis voeren. Het Reuter-agentschap te Londen verneemt, dat de alarmeerende berichten uit Peking over dreigende onlusten in den Jangtse-vallei en de beweging van groote troepenatdeelingen in dit gebied in olficieele Chineesehe kringen te Londen als overdreven beschouwd worden. Verklaard wordt, dat de geheele kwestie een- vcrudig hierop neer komt, dat een ambtenaar te Woechang, in zijn verwachting, om op ze keren post benoemd te worden, tetieui gesteld, een gedeelte der troepen in het district heelt trachten op te ruien en dat generaal Li-Yuan- Hung, de gouverneur, aan do regeering om versterking gevraagd heeft, ten einde den onte vreden troepen het noodige ontzag te kunnen inboezemen. Te Peking zou aan de geheele af faire weinig gewicht gehecht worden. Hiernaast verdient echterr ook wel de aan dacht, wat de „Times"-correspondent over deze troepenbeweging schrijft. Volgens diens lezing is de president zeker van 't Noorden van de Yangtse. Tegen hem kiezen echter partij de garnizoens van Shanghai, Suchau en Nan king en de troepen onder commando va,n den militairen gouverneur van Kiangsi, die al zeer strijdlustig schijnt. In naam is generaal Li- Yuan-Hung meester van Woechang, doch het is in het geheel niet zeker, dat hij zich hij een eventueel conflict op de trouw van zijn groote troepenmacht zou kunnen verlaten. Dat de jre- volutionnaire partij, in het zuiden van de Yangtse-vallei een grooten invloed heeft, zou blijken, wanneer de president trachtte de situa tie te forceer on. Deze berichten zijn dus bijna even weinig ge ruststellend als die van den correspondent van de „Daily Telegraph". Uit Madrid wordt gemeld, dat als een ge volg van het bezoek van koning Alfonso te Parijs, het Spuauoehe Ministerie van Oorlog besloten heett, tie geheele zware artillerie te hernieuwen. Over de gunning der bestellingen wordt ambtelijk de strengste geheimhouding in acht genomen doch naar uit welingelichte bron verzekerd wordt, zal de bekt der levering aan de Fransche Schnei- der-Creusot-labrieken, en de andere helft aan Engelsche fabrieken worden opgedragen, Op verzoek van den procureur-generaal verleende gister de Belgische Kamer met alge- meene stemmen machtiging om een vervolging in te stellen tegen den socialistischen afgevaar digde Furnemont. Volgens verschillende dagbladen steunt dit verzoek om tot vervolging over te gaan op motieven van zeer kiescnen aard. De „Enchantress", het jacht der Engelsche admiraliteit, aan boord waarvan zich de minis ters Asquith en Winston Churchill bevinden, i.s eergisteren te Taormina, binnengeloop en en heeft gisteren, vergezeld door ieen Italiaansche torpe- deboot, koers gezet naar Malta. Uit St. Petersburg seint men aan de „Temps" Rusland heeft aan de onderscheidene kanse larijen doen weten, dat alle kwesties nopens Azia tisch Turkije niet dan bij algemeens regeling, waaraan alle mogendheden zullen deelnemen, kun nen worden behandeld. De Zweedsche Rijksdag nam met groots meerderheid en na een levendig debat het regeei- ringsvoorstel aan betreffende de algemeene ojuder- domsverzekering, met eenige door de oommissie voorgestelde en door de regeering goedgekeurde wijzigingen. Een telegram uit Straatsburg meidt: Dij de bespreking van de interpellaties over de voorstellen, die de regeering bij. den Bonds raad heeft ingediend tot invoering van de rijks wet op de drukpers en eern verandering van de wet op de vereenigingen in Elzas Lotharingen, heeft de onderstaatssecretaris Mandel in de Twee de Kamer uiteengezet, dat de voorstellen ten doel hebben, de ophitserijen van de nationalisti sche kranten, die het volk van Duitschland en de jeugd van haar vaderland vervreemden, tegen te gaan. .Vis de kranten zich voor oogen stellen dat het land hij: Duitschland behoort, zal de wet niet worden toegepast. Slechts door dergelijke maatregelen tegen een gezindheid, die Duitschland vijandig is, kan de legeering rust en vrede in het land doen heer- schen. Na heftige debatten, waarin verschillende rede naars tegen de voorstellen protesteerden en zelf bestuur voor Elzas Lotharingen opeischten, werd met algemeene stemmen een motie van Wet- texlé aangenomen, waarin de Kamer ten sterkste de uitzonderingsontwerpen afkeurt en de over tuiging uitspreekt dat het volk van Elzas Lotha ringen in zichzelf de kracht en den wil bezit, de gezonde ontwikkeling van zijn politieke instel lingen tegen elk nationalistisch chauvinisme te verzekeren. De jonge koning van Oeganda vertoeft sinds eenige dagen in Londen. Hij! is een serieus post zegelverzamelaar. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de radi cale politicus en oud-minister van landsverde diging, kamerheer Krabbe, gister is overleden. In Berlijn is gister den lOOen geboortedag van Richard Wagner met veel enthusiasms fees telijk gevierd. Tien militaire muziekkorpsen ga ven concerten in de open lucht. Op liet gedenk- teeken van den grooten toondichter weraen tal rijke kransen neergelegd. In het Schauspielhaus werden eenige werken van Wagner uitgevoerd. Professor dr. Burdach hield een feestrede. Russische ondernemers hebben vergunning gekregen om een go regelden autodienst tusschen Urga en Kiachta voor het postverkeer, totnogtoe door de Mongoleesche regeering onderhouden, in wersing te stellen. Koninklijk bezoek. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur werd 's Hee- renberg verrast, doordien H. M. de Koningin met gevolg in drie automobielen door de gemeente kwam. Bij de Duitsche grens werd gekeerd en langs dezelfde straat teruggekeerd. Kardinaal van Rossum in Nederland. Door de «Federatie der Diocesane R. K. Volks bonden in Nederland," het «Bureau voor de R. K. Vakorganisatie" en den «Bond van R. K. Werklieden vereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht" zal, ter gelegenheid van de komst van Kardinaal van Rossum in Nederland, eene hulde aan Zijne Eminentie worden gebracht. Deze huldebetooging zal plaats hebben te Am sterdam op Zondag 13 Juli a.s., des namiddags te twee uur, in de groote zaal van het Concertgebouw. De Haagsche wethouder Simons. Naar het «Dagblad" verneemt, heeft de heer J. Simons, wethouder van financiën, besloten, nu hij niet door de vrijzinnige concentratie opnieuw is gecandideerd, zich niet meer voor het Raads lidmaatschap beschikbaar te stellen, ook al mocht hem van andere zijde een candidatuur worden aangeboden De Gemeenteraad komt dus in September voor de keuze van een nieuwen wethouder van finan ciën te staan. Belastingverhooging. B. en W. van Utrecht stellen aan den gemeen teraad voor, den factor voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1913 van 1.41 op 1.50 te verhoogen. Nieuwe vaandels. Naar de «Nieuwe Ct." meldt, zijn voor de door de jongste reorganisatie nieuw gevormd regimen ten de benoodigde vaandels reeds in bewerking. Daar het bestaande vaandel van het voormalig regiment grenadiers en jagers nóch voor het re giment grenadiers, noch voor het regiment jagers dienst kan doen immers het opschrift maakt dit onmogelijk zullen de beide juist genoemde regimenten elk een nieuw vaandel ontvangen- Eerstgenoemd vaandel zal dan worden geplaatst in het Historisch Museum der Oranjekazerne. De groote Pers. Onder dit opschrift bevat het «Dagblad v. Noord- Brabant" een artikeltje over het ook te dezer plaatse reeds meer dan eens gesignaleerde feit dat de groote bladen maar weinig invloed meer uit oefenen op de kiezers-massa. De liberalen aldus het »D. v. N. Br." hebben een »N Rott. Crt.", een «Hbld.", een »N. Crt.", een «Tel.", om slechts te spreken van bla den met twee edities, (hier werd het «Vaderland" nog vergeten. Red. C.) en toch gaat er geen partij zoo hard achteruit als de liberale. Er is erger. De »N. Rott. Crt." en het „Hbld." hebben al tijd aan den konservatief-liberalen kant gestaan en desondanks is het vooral de oud-liberale partij, die het meeste slinkt. Zelfs de oprichting -van een specifiek oud-liberaal orgaan, de »N. Crt." heeft dien teruggang met kunnen stuiten. Hebben dan die groote kranten geen abonné's? Natuurlijk hebben zij die. Eenige duizenden ieder. Doch daarmee bereiken zij de groote massa niet en blijft het mogelijk, voor de Rechterzijde om een overwinning te behalen. Het „D. v. N.-Br." wijst er dan op, dat de »N. Crt." een kunstmiddeltje (het aanbieden van goedkoope maand-abonnementen) moet bezigen, om eenigen invloed op de kiezersmassa te kunnen uitoefenen en maakt daaruit de gevolgtrekking, dat die invloed uiterst beperkt is. Het «Centrum" teekent hierbij aan «Inderdaad de tijden, dat deze bladen het kie zersvolk wisten te leiden en in ons politiek leven den toon aangeven, zjjn voorbij. De democratische ontwikkeling onzer toestan den heeft daaraan onherroepelijk een einde ge maakt. Toen het kiezerscorps klein en beperkt was, woog de invloed der groote bladen zwaar. Maar thans, nu bijna een m i 11 i o'e n kiezers aan de stembus verschijnt, zijn de bordjes ver hangen en zijn het vooral de bladen, die niet te klein zijn voor de groote en niet te groot voor de kleine woningen, m. a. w., die overal kun nen doordringen, welke de grootste uitwerking hebben. Het zou onraadzaam zijn. met dit onmiskenbare feit rekening te houden, of er de oogen voor te sluiten. De woorden groot blad en leidend blad dekken elkander niet meeren dat deze stelling niet slechts opgaat voor de liberalen, maar voor de andere partijen evenzeer, behoeft onder onze gewijzigde omstandigheden nauwelijks gezegd. Of dan de beteekenis van een groot dagblad, ot «grootblad", zooals men tegenwoordig bij voor keur zegt, door ons moet worden weggecijferd Natuurlijk niet. Voor een uitteraard beperkte categorie van personen zal een dergelijk blad gewenschten noodig zijn en in" dien kring veel kunnen werken ten goede. Het eenige, waartegen men zich in acht heeft te nemen, is de beduidems van zulk een «groot blad" te overschatten en bij het spreken of schrij ven over de pers, alléén of in hoofdzaak, daèraan te denken. De pers in haar geheel moet worden ge propageerd wil men op den duur invloed blijven uitoefenen. dok in de breede rijen van hen, die evenzeer behoefte aan leiding en voorlichting en aan de stembus evenveel recht verkregen heb ben als de lezers van welke grootbladen ook." Weerbericht. Telegrafisch bericht nahr waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Biarritz. Laagste barometerstand 750.9 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige westelijken tot zuidwestelijken wind> gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Bij de politie is te bevragen een snoekkleuxige bastaard herdershond (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 24 Mei 6.38 v.m. 7.09 n.m. UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam doen den Raad aan de hand van het rapport der Jury voor den Raad- huisbouw en van het advies der Raadscommissie, een nader voorstel teneinde daardoor te geraken tot aanwijzing van den bouwmeester, aan wien de stichting van dit in zoo wijden kring met verlangen tegemoet geziene gebouw kan worden toevertrouwd, meldt het »Vad." Voldoende aan de door hen aanvaarde opdracht hebben de uitgenoodigde architecten of combina ties vau architecten hunne ontwerpen den len Februari 11. ingeleverd. Door een van de combi naties is gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot inzending van twee afzonderlijke ontwerpen, zoo dat in het gehael zeven ontwerpen zijn ingezon den, die met de gekozen motto's in de stukken naar volgorde worden aangeduid als I. S. P. Q. R. (SeDatos Populusque Roterodamensis)II. Groen en Wit; III. Representatief; IV. Pro domo Sua: V. AquariusVI. J. J.VII. Roterodami Prospe- ritas. B. en W. stellen ten slotte voor, de keuze te vestigen op den inzender van het ontwerp «S.P. Q.R." en hun alzoo te machtigen om, behoudens nadere regeling op de begrooting van het crediet voor den bouw, aan dezen de opdracht tot het opmaken vaD het definitieve ontwerp te geven en hun te machtigen om te beschikken over het vereischte crediet voor een publicatie Van de in gezonden ontwerpen. Het «Rotterd. Nbld." vertelt: In de advocatenkamer van het gerechtsgebouw te Rotterdam verscheen enkele dagen geleden een armelijk gekleed heer, die den eenigen daar aan wezigen advocaat om een klein bedrag «te leen" vroeg. Hij stelde zich aan den advocaat voor met een adellijken naam en de positie van rechter. De advocaat, die den man niet kende, ver moedde, naar diens uitzien te oordeelen en naar den aard van zijn verzoek, met een oplichter te doen te hebben en wees hem af. Toen de oude heer het gebouw verlaten had, zond hij hem echter een bediende na met de op dracht den bezoeker te laten arresteeren. De bediende voldeed aan de opdracht en liet den ouden man door een politie-agent meenemen. Hij werd naar het dichtstbij zijnd politie-bureau gebracht, noemde daar wederom zyn naam en stand en ook hier werd hij niet geloofd. Eerst toen de gearresteerde een advocaat van naam in de stad had genoemd als indentiteitsgetuige, dien men op het bureau ontbood, kon worden vastge steld, dat de man niet gelogen had. De aange. houdene was inderdaad in actieven dienst bij de rechterlijke macht voor strafzaken. Men kan zich ongeveer voorstellen, hoezeer de justitie door dit feit ontsteld was. Twee dagen later kreeg de president van de rechtbank door een mededeeling van de politie kenuis van het gebeurde. Hij liet den rechter roepen en gelaste hem pensioen te vragen. De rechter voldeed aan het bevel en binnen 48 uren was hij gepensionneerd. In kringen van ingewijden was de toestand van den medeljjwaardigen rechter sinds lang al geen geheim meer. Het was bekend, dat zijn toestand 'n zoo droevige was, dat hij regelmatig onder steuningen, hoofdzakelijk van advocaten in de stad, meest van verdedigers in strafzaken, vragen moest. Op den critieken dag had hij zich, weder niet wetend wat te beginnen, tot eeen advocaat ge wend, dien hij alleen bij name kende, en zoo kwam het tot een catastrophe. Uit verdere mededeelingen van het blad blijkt, dat de rechter niet met zijn salaris kon toekomen, hoewel hij slechts vrouw en één kind heeft, door dien hij diep in de schuld stak en het grootste deel van zijn inkomen aan schuldafbetalingen moest besteden. UIT DELFT. De Eerste Westl. Electr. Mij. besloot haar fa briek te Monster en verdere eigendommen te ver- koopen aan de gemeente Delft. Deze zal dan de concessie overnemen tot stroomlevering aan de gemeenten 's Gravenzande (met Hoek v. Holland) en Monster. In de vergadering van den Gemeenteraad van Delft, welke Woensdag 28 Mei a. s. gehou den wordt,zal worden overgegaan tot benoeming van een wethouder ter voorziening in de vacature-Van Aggelen. UIT VLAARDINGEN. Het vrijzinnig Verkiezingscomité te Vlaardingen heeft den heer A. Hoogendijik Jzn. koopman en reeeer aldaar, candidaat gesteld voor de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Vlaardingen. Geachte Redactie Wij hopen, dat U vandaag nog eens zoo goed wilt zyn, ons eenige plaatsruimte af te staan. Bij voorbaat onzen vriendelijken dank. «Onze School" is wèèr verschenen. Wèèr is de Bond een reeks leugens rijker geworden. Immers, was de Bond gèèn leugenaar, dan waren wij het. Dan had de Bond ons er evenwel op gewezen en onze stellingen weerlegd. Dit deed hij niet, dus hij is die leugenaar. Dit vergemak kelijkt evenwel onze taak, want nu kunnen wij met één enkel woord alles leugen noemen. De grofste onwaarheden willen we even nader toe lichten. De Bond is aan 't knippen gegaan, ech ter uit.... de Nieuwe Rott. Courant die niet het officieel verslag van onze algemeene verg. bevatte, doch wèl een onjuist. Had de Bond uit de Maasbode geknipt, dan had hjj het aan het rechte eind gehad. De motie op onze alg. verg. aangenomen, luidt aldus De D. V., bijeen op enz., kennis genomen heb bende van de omzetting der R. K. Jongensschool te Alkmaar in een Broederschool, betreurt deze omzetting, vertrouwt echter, dat het H. B. er alsnog ernstig naar zal streven, dat het geval te Alkmaar niet door meerdere in het Bisdom ge volgd wordt. Dat de N. Rott. Crt. in commissie meeliegt en van betreuren afkeuren maakt, er verder een reeks leugens bij verzint, pleit niet voor haar. Het pleit ook niet voor den Bond dat hij in deze zaak een «stof" bestelde met een «verdachte kleur". De Bond zal me gaarne toegeven, dat betreuren gèèn teeken van ontevredenheid is. Dat het rekensommetje betreffende de Broeder scholen zéér onnoozel is, bekennen we volgaarne. Als de Bond bij de Eerw. Broeders informaties wil inwinnen, zal hij tot andere ideeën komen. Ook is de Bond zéér onnoozel, om aan te nemen, dat de Bijz. Broederschool te Maastricht vrijaf gaf, om de kinderen deel te laten nemen aan.... relletjes. Bond, je gelooft alles véél te gauw, vooral als het iets verkeerds is van de tegenpartij dit pleit niet voor je opvoeding. Of ik onlogisch denk, laten we aan den lezer ter beoordeeling over. Ook kan ik den Bond geruststellen, dat m'n leeraar in Ned. Taal ten zéérste over m'n letterkundige kennis en schrijven tevreden is. Daar deze beter met de Taal op de hoogte is dan de Bond, moeten we alweer er op wijzen, dat de Bond een flater slaat. De Nieuwe Schiedamsche Courant wordt een «vuilnisbak" genoemd. Dit moet de Bond beslist terugnemen, want anders is hij eenstraatjongen. Immers, de straat jongens zitten in vuilnisbakken te snuffelen Daar de Bond nog niet gaarne een straatjongen is, bekent hij volgaarne, dat de Nieuwe Schie dammer ook géén.... vuilnisbak is.... Ten sjotte komt er alwéér een verhaalken in m'n ziel. Ja, Bond, de secretaris van de Diocesaan heeft een rare ziel.... 't Was in de dagen van Olim.... Een R. K. Ond. schreeft tegen den Bond. Deze zon op wraak. Eindelijk had één lid het gevonden. Wat deed het Het ging... het ging... het ging naar... de hospita van dien R. K. Ond. en vroeg... en vroeg... en vroeg... of ze... hem... de... kamer... niet... wou... opzeggen... Wat deed die Bond toch raar in de dagen van Olim I 1 De Redactie nogmaals dankend voor de plaats ruimte, Namens het bestuur, A. W. G. Dekker, lste secr. der afd. R. en Omstr. der D. V. Ernstig ongeluk. Men seint ons uit Weert: Een 4-tal knapen gingen gisteren uit stroopen. Plotseling ging het geweer af. Drie knapen werden getroffeneen hunner, Kessels genaamd, werd gedood. Een vliegtocht. De vlieger, H. v. d. Burg, die eenige dagen geleden van Gilze Rijen naar Soesteiberg vloog, is gisterenavond kwart voor (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopjr niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2