Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on rr fi/i De oorlog op den Balkan. 36ste Jaargang. Maandag 26 Mei 1913. Gratis Ongevallenverzekering «i rififl b"T r'"8 RIENZI. i\o. 10631. oyereentoistig op ie polis vermelde vooriaardeii. dood; T I 1111 ym Officieele berichten. Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I I y y een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I 11| bij verlies van eiken ande> ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Dinsdag 27 Mei a.s. de Hoogstraat (het gedeelte gelegen tusschen tot de Appelmarkt en de Koemarkt) voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn gesloten en dat het gedeelte van de Hoogstraat (gelegen tusschen de Appelmarkt en de Korte l)am) weder voor het verkeer is opengesteld. Bulgarije en Roemenië. In een Vrijdag 23 dezer te Boekarest gehouden conferentie, waaraan ongeveer 80 conservatieve senatoren en algevaardigden en alle conservatieve ministers, uitgezonderd de premier, deelnamen, betoogde de leider der conservatieven, Carp, hel protocol der St. Petersburgsche conferentie af te wijzen. Carp zeide, dat wanneer liet St. Petcrsbargsche protocol mocht worden aangenomen, hij zich uit liet politieke leven zal terugtrekken. Na uitvoerig debat werd hot nemen van een besluit over het voorstelCarp uitgesteld tot gis ter (Zondag). Het uitstel werd in politieke kringen beschouwd als een nederlaag voor Carp. B u 1 g aren en G r i e k e n. Re correspondent der „Lokal Anzeiger" to Athe ne seint d.d. 23 Mei: Die ontstemming, die de ge vechten tusschen Bulgaren en Grieken hij het Penghaliongebergto en Nigrita onder alle klassen der maatschappij te voorschijn hebben geroepen, is buitengewoon groot. De eerste geruchten om trent de gevechten werden door de regeering officieel tegengesproken, moesten echter in den loop van den dag volledig worden toegegeven. De leden der regeering, die ik gisteren gespro ken heb, verhelen niet, dat de toestand drei gend en ernstig is. Na het ontvangen van de eerste officieel bevestigde telegrammen, werd onmiddellijk den ministerraad bijeengeroepen. Later confereerden minister-president Venize- los en de minister van Buitcnl.andsche Zaken met den koning. De regeering beeft gisteravond een scherp protest naar Sofia gezonden. Tege lijkertijd beeft zij dit protest aan den Bulgaar- schen gezant te Athene ter liand gesteld en van hem geëischt, dat hij1 zijn regeering te Sofia onmiddellijk zou verzoeken het Bulgaarsche legerbestuur te bevelen, de Bulgaarsche troe pen té doen terugtrekken in de oude stellingen, die voor het begin der Vijandelijkheden door ben waren ingenomen. Na de conferentie, die de koning beden met Venizelos en den minister van Buitenlandsche Zaken had, besloot de ko ning, om terstond naar- Sajoniki te reizen. Daarbij wordt luj1 begeleid door zijn tweeden zoon, prins Alexander, en den gtebaelen gene- raJen staf. 's Middags reed hij per spoor naar 34) „Dat is geen verraderskuszeide Rienzi, glimlachende, „maar, sta op, mijn vriend 1 die stand past alleen jegens God en Zijne Heili gen „Hij is een Heilige, die ons in den nood helpt I" zeide de smid ongekunsteld, „en dat heeft niemand gedaan, zooals gij het deedt. Maar wanneer," voegde hij er bij, zijne stem verzach tende en de oogen strak op Rienzi gevestigd houdende, zooals iemand het doet, die een tee- ken ten aanval afwacht, "wanneerwanneer zullen wij de groote poging wagen?" „Gij hebt met alle de brave lieden, in uwe buurt, gesproken Zijn zy volkomen gereed „Om te leven of te sterven, wanneer Rienzi het gebiedt! „Ik moet nog dezen avond de lijst, - het aantal, de namen, hunne woonplaatsen en beroep, hebben." „Gij zult die hebben." „Ieder man moet zijnen naam teekenen of met zijne eigene hand een kruis zetten." „Het zal gedaan worden." Chalcis,. vandaar begeeft hij zich aan boord van een torpedoboot naar Saloniki. Men hoopt te Athene nog steeds, dat een ernstig conflict vermeden kan worden. Die minister van Marine heeft dag en nacht gewerkt- Hit Londen vernemen aan de „Kölnische Zei- tun-g" De week eindigt minder hoopvol dan zij be gonnen was. Er komen namelijk allerlei onrust barende berichten over gevechten tusschen de bondgenooten en met nam© tusschen Grieken en Bulgaren, die elkaar de schuld geven, do vijande lijkheden begonnen te zijn. Vast staat dat gisterenmiddag de kanoanade in de streek van Penghaion weer begonnen is en dat do strijd een steeds gevaarlijker karakter aanneemt. 9 Volgens berichten uit Saloniki zijin de Bulgaren van zins de Grieken in den driehoek Seres-Or- fano-Eleuthera in te sluiten. Te Sofia .is men zeer verbitterd over de ge vangenneming van 200 Bulgaren, vroegere leden van Bulgaarsche benden, die de Grieken "naar Saloniki hebben gebracht, om daar voor oen krijgs raad terecht te staan. Een groot aantal reeds afgedankte Macedonische vrijwilligers zijn Donderdagavond weer door de Bulgaren onder de wapenen geroepen en te Seres ingedeeld. Volgens de „Times" neemt ook hiet geschil van Bulgarije met Servië zeer bedenkelijke vor men aan. Als Rusland niet spoedig tusschenbeide komt, wordt de toestand binnenkort uiterst ba- Reuter seint uit Saloniki: Het gevecht dat Donderdagavond bij de Pari- ghaion.brug werd gestaakt, is gistermiddag weer begonnen. Twee Bulgaarsche compagnieën onder namen toen een aanval op de Grieksche troepen bij Semaltos. Zij werden teruggedreven. i Hier loopen geruchten over ieen Grieksche vloot- betooging voor Kawala en Dede Agatsj. Onder de Bulgaarsche troepen te Seres moet muiterij zijn uitgebroken; de bevelvoerende kapi tein heeft, toen hij niet in staat was de orde te terstellen, zelfmoord gepleegd. Te Athene ontveinst men zich niet, dat de toe stand ernstig is. Men veronderstelt echter, dat de Bulgaarsche regeering voor het optreden der Bul gaarsche troepen in de streek van Panghaum niet verantwoordelijk is en hoopt dat zij, zonder dat het tot een oorlog komt, een einde zal weten te maken aan de broedertwisten, die de Grieksche regeering zooveel mogelijk poogt te vermijden. Volgens de laatste berichten zijn dei Griek sche troepen bij Prewista en Semaltos samen getrokken, in afwachting van de bevelen des koning», die vandaag te Saloniki aankomt. De Bulgaarsche en de Grieksche regeering zijn in onderhandeling getreden over de afbakening van een onzijdige strook ter breedte van zes K.M., ten einde verdere botsingen te voorkomen. De toestand is verbeterd. „Dan luistert bezoek Pandulfo Di Guido heden avond ten zijnent, omstreeks zonsonder gang. Hij zal u onderrichten, waar dezen nacht eenige stouthartige mannen elkander ontmoe ten zullen, gij zijt waardig onder hen ge teld te worden. Gij zult niet in gebreke blij ven?" „Bij de heilige Trappen ik zal tot dan de oogenblikken tellen," zeide de smid, terwijl zijn zwart gelaat, om het hem bewezen vertrouwen, van trots schitterde. „Geef ondertusschen wel acht op uw buren, laat niemand nedergeslagen of wankelmoedig wordengeen uwer vrienden moet zich als een verrader brandmerken „Ik zou hem den hals afsnijden, al ware hij mijn moeders zoon, den eersten der verbonde nen, dien ik zag wankelen of wijken," zeide de woeste smid. „Ha ha!" hervatte Rienzi, met den vreem den lach, hem eigen, „een wonderwerkt 1 een wonderwerkl«Thans spreekt de schilderij!" Het was reeds bijna duister geworden, toen Rienzi het Capitolium verliet. Het breede plein, voor de muren daarvan was ledig en verlaten, en zijnen mantel dicht om zich heenslaande, wandelde hij peinzende verder. „Ik heb bijna de hoogte beklommen," dacht hij, „en nu gaapt de afgrond aan mijne voeten. Zoo het mij mislukt, welk een valDe laatste hoop van mijn land valt met mijNooit zal een edele tegen de edelen opstaanNimmer zal De Bulgaarsche regeering heeft besloten, de An omloop zijnde Servische munt met ingang van 30 dezer uit de circulatie te nemen. "Van belangrijke troepenbewegingen en militai re voorbereidingen wordt gewag gemaakt. DUITSCHLAND. De begrootings-commissie uit den Rijksdag lveeft biji de heden voortgezette beraadslagingen over de aanvullings-begrooting, het centrum-voorstel tot schrapping van 1008 luitenants, en 1044 onder- officieren goedgekeurd. Dienovereenkomstig keur de de commissie slechts de vermeerdering van 536 officieren in plaats van 1538 en van 7563 onder-officieren inplaats van 8607 goed. De Tsaar is Zaterdagavond om 10.33 ver- trokken. De keizer begeleidde hem naar het sta tion. Talrijke militaire hoogwaardiglieidsbeklee- ders waren tegenwoordig om afscheid te nemen. De reis gaat recht naar Wirballen, waar de keizer morgen om 2 uur 28 min. aankomt. In zijn dronk aan de ceremonietafel, dankte de Keizer zijn dochter voor da vreugde welke zij altijd om zich heen verspreid heeft; bij legt er den nadruk op, dat zij de neiging van haar hart volgend, haar hand gereikt heeft aan een man uit een edel Duitsch Vorstenhuis. Zoo lang de Duitsche taal weerklinken zal, zal zij verhaten van de Welfen en de Hohenzollern's, die zulke voorname rollen in de geschiedkundige ontwikke ling van het Duitsche vaderland vervuld hebben. De Keizer geeft Prins Ernst August da verze kering van zijn volste vertrouwen. „Van alle din gen echter, zegt de Keizer, zal trots uw jeugd u weldra beschoren zijn, anderen te dienen en voor anderen te zorgen. Moogt gij deze taak, de schoonste in uw geheele leven vervullen en moge de liefde tot andere mensehen uw hart verwar men." Met den wensch dat God beider levens pad moge zegenen, eindigt de Keizer zijn toe spraak, met een drievoudig' „hoera" op de jong gehuwden Griekenland en Servië. De „Süd-Slavische Correspondenz" ontvangt het volgende telegram uit Athene: Een verdrag, aangevuld door een militaire con ventie, is bier tusschen Servië en Griekenland ge teekend. Het waarborgt aan beide staten liet grondgebied, waarop zij1 aanspraak maken. In welingelichte kringen te Athene gelooft men," dat met Bulgarije een entente op grondslag van een nieuwe overeenkomst spoedig gesloten zal wor den. PORTUGAL. Na de revolutie heeft de republikeinlsche reg'ee- ring van Portugal tal van personen, die er een werkzaam aandeel in hebban genomen, voor dezen arbeid beloond, door hun vette baantjes te geven of hun rang te verhoogen. Zoo is het o.a. bij de marine gebeurd, ver telt de „Msbd.", waar men thans een overcom pleet heeft van „hooger personeel". Volgehs de wet moet Portugal 270 luitenants ter zee een ander plebejer de gelegenheid en de macht bezitten, welke ik heb. Het lot van Rome is aan het mijne verknocht, het hangt van een enkel leven af. Alle toekomstige vrijheid is aan een riet vastgehecht, dat door den minsten wind kan worden ontworteld. Maar Gij, Voorzienig heid hebt Gij mij niet tot groote daden be waard en uitgekozen Hoe ben ik van stap tot stap tot deze verhevene onderneming geleid Hoe heeft ieder uur het volgende voorbereid. En toch, welk een gevaarZoo het onstand vastige volk, lafhartig geworden door lange dienstbaarheid, slechts weifelt in de ure des aanslags dan ben ik verloren Terwijl hij sprak, sloeg hij de oogen op, en zie, vlak voor hem schoot de eerste star, in de schemering doorgebroken, haar kalm licht op de afbrokkelende overblijfselen der Tarpejaansche rots. Het was geen heilspellend voorteeken, en Rienzi's hart sloeg driftiger, toen dat donkere en bouwvallige gevaarte hem eensklaps zoo dreigend aanzag. „Vreeselijk gedenkteekendacht hij, „van welke driften, aanslagen en onbekende ontwer pen zijt gij getuige geweestOp hoe menige onderneming, van welke de geschiedenis zwijgt, hebt gij het zegel gedrukt. Hoe kunnen wij be- oordeelen, of zij misdadig of rechtvaardig wa ren Wat weten wjj er van, of hij, die als een verrader veroordeeld werd, niet als een verlosser zou zijn aangebeden, zoo hij geslaagd ware Zoo ik val, wie zal mijne kroniek schrijven? hebben, maar de laatste begrooting heeft uit gemaakt, dat er 411 in actieven dienst zijn en 77 met pensioen; inplaats van het wette lijke getal van 7 ingenieurs zijn er 9; inplaat.s 'van 47 vlootartsen G7; machinisten zijn er bijna tweemaal te veel en het getal der administratieve ambtenaren is meer dan tweemaal te groot. 'De Portugeesche marine telt op het oogen- blik twee admiraals in dienst en 28 gepensioneerde admiraals, vier actieve vice-admiraals en 15 ge pensioneerde, dat is te zamen 49, een getal véél, veel grooter dan het aantal schepen. Aan kapi teins en andere officieren telt de Portugeesche vloot er 883, en daar liet getal matrozen even over de 4000 bedraagt, heelt elke officier onge veer 5 man onder zijn bevel en wijl de tonnen maat van de vloot ongeveer 25.000 is, heeft men op elke 30 ton één officier. En dan te denken, dat het aantal officieren op schrikbarende wijze toeneemt, terwijl de tonnenmaat steeds kleiner wordt. SPANJE. De „Temps"-correspondent te Madrid seint, dat de binnenlandsche politieke toestand van Spanje van dag tot dag ernstiger wordt. Gasset aanvaard de Donderdag de portefeuille van Publieke Wer ken, maar toen Barroso, de minister van Justitie, daarvan kennis kreeg, diende deze onmiddellijk zijn ontslag in. Alle pogingen, in het werk ge. stejd om hem van zijn besluit te doen afzien, bleven tot dusver zonder succes. Men vreest het uitbreken van een ministerieele crisis, in de de partementen van Financiën, Justitie, Buitenland sche Zaken, Publieke Werken en Onderwijs. Men gelooft echter, dat minister-president Romanones er in zal slagen de crisis te bezweren, wat de ministeries van Publieke Werken en Justitie aan gaat. Zelfs wordt beweerd, dat Romanones zich belasten zou met de portefeuille van Justitie. ITALIë. De gezondheidstoestand van den Paus is zoo danig verbeterd, dat de geneesheeren hem ver oorloofd hadden gistervoormiddag 450 personen in audiëntie te ontvangen. Des namiddags gaf de H. Vader vanaf het balkon om het Vaticaan aan 3U0 Duitsche pelgrims den zegen. JAPAN. Er is een algemeene verbetering in den toe stand van den Mikado ingetreden. VENEZUELA. In een telegram uit Caracas wordt gemeld, dat een aanslag ontdekt is tegen bet leven van president Gomez. Verscheidene arrestatiën hebben plaats gehad; tal van politieke personen zijn ge- vlucht. FRANKRIJK Minister Klotz, sprekend te Montdedier, aan een feestmaaltijd ter gelegenheid van de oprichting van een spaarkas, herinnerde aan de vernederin- Een uit het volk Helaas verblind en onwe tend telt het geen geesten, verheven genoeg, om zich op het nageslacht te beroepen I Een der patriciërs met welke verwen zal ik dan worden afgeschilderd Voor mij zal geen graf gesteente onder de bouwvallen worden opge richt - geen hand bloemen op mijne groeve strooien alle mijne visoenen van eer en vermaardheid, zullen slechts den vloek van eeuwige verwijten en lasteringen inoogsten Dus peinzende, op het punt die groote onder neming te beginnen, aan welke hij zich gewijd had, vervolgde Rienzi zijnen weg. Hij bereikte den Tiber, en verwijlde eenige oogenblikken aan den zoom des grijzen vloeds, zoo rijk aan her inneringen, en over wiens golven thans de pur peren en met starren bezaaide hemel schitterde. Hij ging de brug over, die naar de wijk van den Trastevere geleidt, welks trotsche bewoners zich nog heden de eenige en ware afstamme lingen der oude Romeinen noemen. Hier werd zijn voetstap levendiger en lichter vroolijker, schoon dan ook minder gewichtige gedachten, vervulden zijn gemoed en de eerzucht, voor een oogenblik in slaap gewiegd, liet de heer schappij over zijnen ingespannen en afgematten geest aan eenen zachteren hartstocht over. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1