oor Schiedam f f en rr fis De oorlog op den Balkan. Cacao Gratis Ongevallen verzekering RIBNZI. 36ste jaarbasis. Donderdag 29 Mei 1913. No. 10634. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Stadhonderslaan. Kennisgeving. FEUILLETON. BidtenlsBdsdi Wiea m. fi Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Holiandsche Algemeene by verlies van V erzekeringsöank, een duim gevestigd te Schiedam. I (JU wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij Raadsbe sluit van den 27sten Mei 1913, de geprojecteerde straat ter plaatse van deu Nieuw-West-Franke- landschen weg of Groenelaan, aanvangende bij de Westerkade en aan welke de Prins Frederik Hendrik en de Prins Mauritsstraat aansluiten, genoemd is Schiedam, den 29sten Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, Be Secretaris, V, SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van wed. L. vaa deu Toorn om vergunning voor het oprichten van een kurkenfabriek gedreven door een stoommachine van 8 P.K. met een stoomketel van 12 M2. ver warmingsoppervlak in het pand aan de Schie no. 108/110, kadaster Secte A no. 909; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 12 Juni a.s,, des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te "lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 Mei 1913. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA Schouw over de bedekkingen der onderbakken in branderyen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de schouw over de bedekkingen der onderbakken in branderijen zal aanvangen Maandag 2 Juni a.s. Schiedam, 28 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, j M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. 36) Dit zeggende, zuchtte de Bignora diep, en welden er tranen uit hare oogen. De dienstbare maagd trok de lip verachtelijk op en staarde hare meesteres vol verwondering aan, maar durfde geen antwoord wagen. „Open dat getraliede raam," zeide Nina, na en korte pauze, „en geef mij gindsch papier aan. Niet dat, meisje- maar de verzen, die mij gistereu gezonden werden. Hoe, zijt gij eene Italiaansche, en weet ge niet uit instinct, dat ik van de rijmen van Petrarcha sprak?" Aan het open venster gezeten, door hetwelk het maanlicht zacht maar glansrijk invielmet eene lamp aan hare zijde, voor wier flikkering zij hare oogen scheen te overschaduwen, schoon zij inderdaad haar gelaat aan Lucia's blik ont trekken wilde, was het of de jonge Signorazich in een dier sonnetten verdiepte, die toen alle hoofden en harten in Italië deden duizelen en ontvlammen. De telg van een verarmd huis, dat, hoezeer het op de afkomst van een dier geslachten stofte, hetwelk Rome consuls opleverde, tegen woordig ter nauwernood den rang van den ondergeschikten adel kon ophouden, was Nina Pi Raselli het bedorven kind, de afgod en B i) l'gar ij' e, S r viëen Griek en la n d. De Ëulgaaische Minister van financiën die als vertegenwoordiger zijtaei regeering voor de inter- nationale financieel© conferentie te Parijs vertoeft, heeft in een .onderhoud met een dagblad-verte genwoordiger over dep. twist tusschen Bulgarije ©enerzijds >en Servië en Griekenland anderzijds o.m. het volgende gezegd: Ik verheel u niet, dat de toestand werkelijk verontrustend is. Per soonlijk wensch.ik, dat het geischil z.al bijgelegd kunnen worden, zonder dat men naar de wa penen grijpt. De hondgenooten zouden anders aan de wereld een schandalig schprnVspel te zien geven. In elk geval zal niet Bulgarije het eerste toe ken tot. den aanval geven; maar het gevaar voor een gewapend optreden bestaat- 200.000 Serviërs en 80.000 Grieken staan aan de oude en de nieuwe grenzen. Wanneer de regeeringen le Bel grado en Athene aan de ophitsingen der militai ren gehoor geven, wat ik nog niet wil aannemen, dan staat Bulgarije aan een groot gevaar bloot, daar het minstens ©enige dagen lang maar een zeer geringen wederstand kan bieden. Want vier vijfde van onze troepen staan in Thracië, bij de zee van Marmora en bijl dei Tsjataldsja-linie. Yen i zei os is te Saloniki aangekomen en heeft met den koning een onderhoud gehad. De ver standhouding tusschen Grieken en Bulgaren blijft gespannen. Eergisteren is een schermutseling bijl Rodolivos voorgekomen. Volgens vertrouwbare inlichtingen uit Saloniki aan de „Kölnische Zeitung", blijkt uit de troepen bewegingen der Bulgaren in het Panghaiondistvict, dat zij den geheelen bergketen willen bezetten en Eleuthera vermeesteren. De Grieken zijn voor bereid op een aanval, dien zijl elk oogenblik ver wachten. Naar de Kölnische Zeitung" uit Sofia verneemt, wordt daar officieel bevestigd, dat de Grieksche regeering' bereid is onverwijld met Bulgarije in onderhandeling te treden over de verdeeling van het veroverde gebied. |De Grieksche regieering; heeft haren afgevaardig de te Londen gemachtigd, het voorloopig vredes verdrag te tookenen. Zij behoudt zich voor in een afzonderlijk protocolde kwesties, waarbij Griekenland bijzonder belang heeft, te behandelen. In Oostenr ij k. Naar de „Militarische Rundschau" mededeelt, heeft Keizier Frans Jozef besloten de reservisten der oudste lichtingen, de manschappen van liet raservedepöt 1902 en 1905, do reservisten van die bevoorrechte depots', de kostwinners en de eenige zoons van alle lichtingen, die onder ue wapenen de plaaggeest harer ouderen. De krachtige en eigenzinnige aard van haren geest, deed haar gebieden, waar zij had moeten gehoorza men, en daar in alle eeuwen neiging over ge bruiken kan zegevieren, had zij onder eene hemelstreek en in een land, waar de jonge en ongehuwde van haar geslacht gewoonlijk boeien en kluisters dragen, zich het voorrecht van onafhankelijkheid aangematigd en door die aanmatiging verkregen. Zij bezat, het is waar, meer kennis en meer genie, dan in die dagen aan de vrouwen pleegde ten deel te vallen, en beide in meer dan voldoende mate om door hare ouders voor een wonder te worden aange zien. Ook bezat zij, wat deze hooger schatte- den, eene gadelooze schoonheid, en wat zij meerder vreesden, eenen onbedwingbaren trots; een trots, door duizend zachter en beminnelij ker hoedanigheden getemperd, wanneer zij lief had, en die voor hen, welke zij beminde, in deze scheen te verdwijnen. Te gelijk, ijdel en trotsch, standvastig en hartstochtelijk, blonk in diezelfde ijdelheid en praalzucht een grootsch gemóed uiter was iets ideaals in hare grillen hare gebreken sche nen van hare schitterendste gaven onafscheide lijk zonder die gebreken zou zij minder vrouw hebben gelekenhaar kennende, hadt gij haar tot maatstaf aller vrouwen genomen. Zachtaar diger hoedanigheden schenen, met de hare ver geleken, niet bekoorlijker, maar geesteloozer. Hare eerzucht was geene alledaagsche, want zij had hardnekkig veel echtverbindtenissen geweigerd, op welke de- dochter van Raselli nauwelijks hoop had mogen voeden. Het onbe- 'zijn gekomen om de troepen in Bosnië, Herzego- vvina en Dalmatië op oorlogssterkte te brengen, voor zoover dit moge-lijk is te doen vervangen door jongere reservisten en door manschappen van niet bevoorrechte reserve-depots. pit keizerlijk besluit steunt op de overweging, dat de bwitenlandsehe toestand geen verminde ring der strijdkrachten ih Bosnië, Herzegowina en Dalmatië gedoogt, en op den wensch deze manschappen, die reeds verscheidene maanden in werkelijken dienst zijn, naar hunne gezinnen té doch terugkeeren. Rusland scheidsrechte r. •Het „Nowoje Wremja" zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat Bulgarije officieel aan Rus land heeft voorgesteld scheidsrechter te zijn in het geschil over de ver deeling van 't, veroverde gebied. •Rusland heeft toegestemd, echter op voorwaar de, dat de hondgenooten gelijktijdig tot demobili satie overgaan. RUSLAND. J)e keizer en de keizerin Alexandra Feodorow- na zijn gister met de-n grootvorst-Troonopvolger en hun dóchters van Tsarkojo Solo vertrokken,, om doel te nemen aan de feestelijkheden hij gelegenheid van het Romanof-jubileum te Wladi- mir, Nischni, Kostrowa, Moskau en andere ste den. BELGIS. De Kamer heeft met 101 tegen 62 stemmen en 3 onthoudingen in tweede lezing het ontwerp- militiewet aangenomen FRANKRIJK. (Bij de bespreking' van 'de begrooting van onder wijs in den Senaat verklaarde minister Bar thorn, dat de vak vereen igïngen van onderwijzers! onwet tig zijn en de eiscben dier vakvereepigingen niet voor inwilliging vatbaar. Zij' willen zich namelijk bij: het Algemeen Verbond van den arbeid aan sluiten en dit kan niet worden toegestaan, daar de handelingen van dit verbond met de wet in strijd zijn. Niet omdat vroegere regeeringen bang waren vooi het Algemeen Verbond van den ar beid is dit niet ontbonden, maar omdat uaarbij een rechtskwestie betrokken is. Helt verbond heeft de wet van 1884 op de vakvereenigingen geschon den. Die wet is onvoldoende, maar er is nog een wet van 1894, de „misdadige wet" genoemd. Misdadig en ontoelaatbaar is echter de propaganda van het verbond. Meer zal ik er niet van zeg gen, vervolgde de minister, maar indien de erva ring leert dat deze wetten onvoldoende zijn, dan zal dc regeering nieuwe aanhangig maken. !De Senaat nam vervolgens met '268 togen 17 stemmen een motie aan, waarin de verklaringen der regeering worden goedgekeurd. SPANJE. De minister van financiën heeft een ontwerp- begrooting bij de Kamer ingediend, in niets afwij kende van die, welke in December van het vorig jaar was ingediend. De uitgaven woird-en geschat op 1155 millioen, de inkomsten op 1.200 millioen. De begroetingen van oorlog en marine voorzien in der. aankoop (in Spanje en in bet buitenland) van geschut, in den bouw van kazernes, reorga nisatie der eenheden van het legier, dein bouw van een tweede eskader en andere verdedigingsmid delen ter zee. PORTUGAL. Een aantal personen uit de volksklasse deed een aanval tegen het studentenhuis te Coimbra. De -studenten verdedigden zich aanvankelijk, maar ontruimden vervolgens het gebouw. Zij- verwond den twee personen. Een afdeelling cavalerie was JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S whm* schaafd gemoed en de woeste macht der Ro- meinsche edelen, schenen haar, wier verbeelding vervuld was van het dichterlijke van hoogen rang (zijn' overvloed en zijne bevalligheid), iets barbaarsch en afgrijselijks toe, dat tevens vrees en verachting moest inboezemen. Zij had daar om haar twintigste jaar ongehuwd bereikt, schoon de liefde, misschien, geen vreemdeling aan haar hart was. De gebreken van haar ka rakter zelf, veredelden het ideaal der liefde, hetwelk zij zich gevormd had. Zij eischte een wezen, dat al hare meer ijdele wenschen be vredigde zij gevoelde dat zij hem, dien zij be minnen zou, aanbidden moestzij verlangde voor geen gewonen afgod, zoo sterk en gebie dend een geest als de hare was, te buigen Oügelijk aan vrouwen van zachter gemoed, die, voor een korten tijd, eene grillige maar zoete heerschappij wenschen uit te oefenen, moest zij, zoodra zij beminde, ophouden te gebieden en haar trots op eens in toewijding verkeeren. Zoo zeldzaam waren de eigenschappen, welke haar konden boeien, zoo gebiedend eischte hare hooghartigheid, dat deze, schoon dan ook van dezelfde soort, boven hare eigene moesten uitmunten, dat hare liefde zijn voorwerp tot den rang eens Gods verhief. Gewoon te ver achten, gevoelde zij al het genot, dat er in licht te vereeren. En mocht het haar lot wezen vereenigd te worden met iemand wien zij dus beminde, het lag in hare aard zich tot de hoog te van hem, dien zij bewonderde, te kunnen verheffen. Wat hare schoonheid betreft, mijn lezer! zoo gij immer Rome dezoekt, zult gij in het Capitool de schilderij der Gumaeaansche Sybille zien, van welke, hoe dikwerf zij nage volgd wierd, geene kopij ook slechts een flauw begrip geven kan. Waarom zij dien naam ont ving, weet ik u niet op te helderen, tenzij het vreemde en niet aardsche der donkere schoon heid harer oogen er aanleiding toe gaf; maar wat ik u bidden mag, verwar dezeze Sybille met geene andere, want de Romeinsche kunst- gallerijen vloeien over van Sybille's. Die waar van ik sprak, in eene donkere schilderij het gelaat der vrouw heeft iets Oostersch haar gewaad en haar tulband, hoe prachtig ook zin ken weg voor de rijke, maar doorschijnende rozen harer wangen. Ge zoudt- het haar zwart mogen noemen, zoo het niet dien gouden glant bezat, welke er eene verwe en luister aan geeft, alleen in het Zuiden aangetroffen en zelfs daar hoogst zelden. De gelaatstrekken, schoon niet Grieksch, zijn echter onberispelijk de mond, het voorhoofd, de welige en fraaie omtrek, alles is menschelijk en wellustig de uitdrukking, de aanblik zijn meer dan dit hare gestalte is misschien te rijk ontwikkeld voor een ideaal van beminnelijkheid, voor de keurige evenre digheden, door de beeldhouwers van Athene in hunne modellen geëischtmaar het weelderig gebrek heeft iets majestueus. Staar die schil derij lang aan, zij streelt niet alleen, zij be- heerscht uwen blik. Terwijl gij het oog er op gevestigd houdt, roept ge vijf eeuwen terug, en ziet het levend afbeeldsel van Nina Di Raselli voor u. Wordt vervolgd.) «M v?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1