Dagblad mor Schiedam Omstreken. f m rr f ik De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering RIE N Z I. 36ste ja3ir£au& Maandag 2 Juni 1913 10637 FEPILLETON overeenkomstig op 4e polis vemeltle voorwaarden. Officieele berichten. Aangifte van Leerlingen OPENBARE SCHOLEN voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs- BuitenlftBdsch Nieuws, Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 -maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door Mj verlies van een «and, voet of oog; Uoilandsche Algemeene by dood van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger Ouders, Voogden, of andere verzorgers welke leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, worden verzocht zich voor of op 20 Juni a.s. aan te melden bij het Hoofd van School A, den Heer A. II E. TIJL, voor jongens vanaf het4de leerjaar en hooger, op Vrijdag van 3 tot 9 uur 's namiddags en het Hoofd van School B. Mej. A. S. VAN ANDËL, voor jongens voor het 1ste, 2de en 3de leerjaar en voor meisjes voor alle leerjaren, op Dinsdag en Donderdag van 3 tot 4 uur 's na middags. De leerlingen voor het 1ste leerjaar moeten ge boren zijn vóór 1 Januari 1908. Naar de „Külnische Zeitung" uit Walona ver neemt, zijn Arabische afgevaardigden te Fjeii aangekomen, ten einde generaal Seki pasja, een Arabier, aan te sporen, om zoodrade insche ping van troepen mogelijk is, met al zijn Arabi sche officieren icn soldaten scheep te gaan naar Beiroet, ten leinde daar een Arabische regeering in te stellen onder leiding; van Izzet oasja, den voormaligen secretaris van sultan A bdoel Ha- mid. Izzet pasja is met een afvaardiging naar Lon den vertrokken' om daar bet voorstel tot stichting van een Arabisch chalifaat to verdedigen. In 'de Italiaansche Kamer antwoordend op een vraag, heeft de onderstaatssecretaris van buiten- landsche, zaken gezegd dat op dit oogonnlik de toestand in Armenië niet dreigend is. Italië geelt zich yeel moeite om de onschendbaarheid van het Turksche ,rijk in Klein-Azië te verzekeren en is van oordeel dat de vrede en de" rust in dat gebied jn hoofdzaak afhangen van de rege ling der Armeiensch© kwestie. De regeeringi zal in die aangelegenheid haar goede diensten aan de Porte aanbieden. Uit St. Petersburg seint men aan de „Kölni- sche Zeitung": Do pessimistische beschouwing van den toestand op den Balkan heeft thans haar hoogtepunt bereikt.. In officieele 'kringen is men overtuigd dat er g!een middel meer is om een oorlog tusschen Servië en Bulgarije te'verhinde ren. Men neemt het Servië zeer kwalijk dat het door zijn houding Rusland in een zoo moeilijke positie heeft gebracht. ENGELAND. Te Londen beeft een groot feestmaal plaats gehad door tal van uitgevers en medewerkers der voornaamste Engelsche bladen, aangeboden 39) Willem De Bastaard heeft wellicht de stoute Engelschen niet gemakkelijker ten onder ge bracht, dan Walter De Welgeborene het deze gezonkene Romeinen zou kunnen doen. En wel ke overwinning zou de roemrijkste zijn, het barbaarsche eiland of de hoofdstad der wereld Er is slechts eene schrede afstands tusschen het leger hoofd en den podesta, een nog kortere tusschen den podesta, en den koning I" Terwijl hij aldus zijne wilde, maarniet geheel denkbeeldige, eerzucht den teugel vierde, wer den vlugge en lichte voetstappen op het hooge gras gehoord, en ontdekte Montreal, opziende, de gestalte eener ranke vrouw, welke van die zijde des heuvels, waarop toen vele kloosters gebouwd waren, naar den voet van den Aven- tijnschen berg afdaalde. Zij schraagde hare schreden met eenen langen staf, en bewoog zich met zoo veel veerkracht en rechtstandig heid, dat het verwondering wekte op haar ge laat, thans door de starren verlicht, de sporen der jaren te herkennen. Het was een ruw, trotsch aangezicht, vroeg verwelkt en diep ge- aan de Londensche correspondenten der Duitscho bladen. Het. feestmaal werd gevierd ter herinne ring aan het bezoek dier Engelse be journalisten aan Duitschland ©enig© jaren geleden. Tot de gasten behoorden de Duitscbe gezant vorst Lich- nowsky en de leden van het gezantschap. Na dat Lichnowsky een dronk op den Koning van Engeland had uitgebracht en 't, bezoek van het Koninklijk echtpaar te Berlijn had herdacht, werd het woord dom" den voorzitter, Spender, hoofd redacteur van'de „Westminster Gazette" gevoerd. Deze bracht een hartelijk toegejuichten dronk uit op Keizer Wilhelm en bracht daarna uitvoerig in herinnering den tocht door de Engelsche jour nalisten door Duitschland gemaakt. Door tal van sprekers Werden vervolgens nog redevoeringen gehouden, die allen de verbetering in de Duitseli- Engelsehè betrekkingen tot onderwerp hadden. FRANKRIJK President Poi'ncaré heeft zes reizen op zijn program. Het allereerst gaat hiji naar Toulon, daarna, den 24sten Juni, vertrekt hij naar Lon don. In de maand Augustus zal bij zich naar Bar-le-Duc begeven, waarheen hij wegens den dood van zijn moeder niet officieel kon ver trekken. In de maand September vertrekt hij naar Toulouse, waar hij: de groofe manoeuvres gaat bijwonen, terwijl bij op de terugreis mid- aen-Frankrijk zal bezoeken. In. de eerste da gen van October brengt hij een tegenbezoek aan den koning van Spanje en den 19dea van dezelfde maand gaat hij naar Reims, om daar het stadhuis en het nieuwe museum in te wijden. SPANJE. In. het dezer dagen bij1-de Spaansvhe Kamer ingediende begrootings-ontwerp, komen ook zeer hooge' uitgaven voor de versterking der weer middelen voor. Zoo worden in 't ontwerp de aankoop van artillerie-materiaal in binnen- en buitenland en de bouw van kazernes voorge steld, waarvoor 15 milliocn pesetas zijn uitge trokken, voorts een reorganisatie der troepen- eenheden, teneinde, zooals in de toelichting wordt opgemerkt, Spanje's legermacht tot algeheele ont plooiing van alle krachten te kunnen brengen, en ten slotte dei bouw van een tweede eskader groote slagschepen en maatregelen in verbond met de landsverdediging ter zee. OOSTENRIJK-HÖNGARXJE. De „Neue Freie Presse" verneemt uit goede bron, dat het onderzoek in dei. zaak van den van spionnage verdachten overste Redl de vol gende punten, welke deels reeds bewezen zijn: le. de uitlevering' van afschriften of extracten van acle.n en plannen (technische en organisato rische instructies enz., marsch- en concentratie- plannen, vaarplannea voor legeitransporten aan een vreemde mogendheid); 2e. het waarschuwen van ter zake spionnage verdachte personen, waar door deze intijds aan een arrestatie konden ont- rimpeld, maar dat nog altijd zekere regelma tigheid van omtrek behouden had. „Genadige Maagd 1" riep Montreal, terugdein zende. toen dat gelaat hem toeblonk, „is het mogelijk? Zij is het! het is Hij sprong voorwaarts en stond vlak voor de oude vrouw, die even verwonderd, maar meer ontsteld scheen, bij den aanblik van Montreal. „Ik heb u jaren lang gezocht," zeide de rid der, het eerst de stilte afbrekende, „gedurende lange jaren, uw geweten moge u zeggen waarom." „Het mijne, man des bloeds 1" schreeuwde de vrouw, bevende van vreeze of-woede, „durft gij van geweten spreken? Gij, de onteerder - de roover, de beruchte menschenmoorderGij schandvlek der ridderschap en schandvlek van uwen stand! Gij, die het kruis der kuischheid en des vredes op uwe borst draagt, gij durft van geweten spreken, geveinsdeGij „Vrouwe I vrouwe f" antwoordde Montreal op eenen om genade smeekenden toon, daar hij door de wilde drift dier zwakke vrouw versla gen scheen, „ik heb tegen u en de uwen ge zondigd. Maar herinner u alles, wat mij ver ontschuldigt vroege liefde noodlottige hin derpalen onbedachte gelofte onweder- staanbare verzoekingMisschien," voegde hij er trotscher bij, „misschien verwerf ik nog de macht, mijne dwaling te herstellen en met gewapende hand den opvolger van St. Pieter, snappen; 3e. het doen van opgaven aan een vreemde mogendheid der namen en verrichtingen van perso-nen, die ten gunste van Oostenrijk spion- nagewerk verrichten; 4e. verijdeling van spion nage door valsche mededeelingen. De „Zeit" meldt nog, dat. de keizer over het gevalRedl diep bewogen is en noemde 't het ërgste geval, hetwelk hem in zijn ganschen re geringstijd ter -oobei is gekomen. Het geval zal dan ook aanleiding zijn voor het instellen eener commissie, welke tot opdracht heeft een alge hele reorganisatie van den Oostenrijkschen ge neralen staf, n.l. -ten opzichte van de behandeling der geheime stukken, In Stockerau, bij Weenen, is de luitenant der UI a tie n, Ilorinka, aangehouden, die met Real in intieme relatie heeft gestaan. -Uit kringen van den generalen stafverneemt de „Z-eit" Redl werd noig1 niet heel lang verdacht, an ders had men hem niet bij den generalen staf te Praag benoemd. Zijn omgang met agenten en vertrouwelingen viel wegens zijn eigen cienst- zaken niet o-p. Real was bij' allen, die hem ken den in hoog aanzien en zeer bemind. Het door hem gepleegde verraad wordt onzinnig overdre ven. Werk]ijk geheime stukken bevinden zich al leen in bet bezit van den chef van den generalen stat en alleen deze, zijn plaatsvervanger en de chef van het operatief bureau kennen ze. De aUergeheimst© zaken kent de chef van nen gene ralen staf slechts alleen Redl kon alleen over zijn eigen korps mededeelingen doen. De bestem ming van het korps in oorlogstijd weet in vre destijd niet eens de korpscommandant. Verschei dene regelingen worden overigens regelmatig, meest halfjaarlijks, veranderd, zoodat van een voortdurende schade door het verraad van Redl geen sprake kan zijn. AMERIKA. Het lasterproccs door Roosevelt te Marquette (in den staat Michigan) aanhangig gemaakt tegen Newelt, den redacteur van een plaatselijk blad, die Roosevelt had beticht van liegen, vloeken en drinken, is gesloten. Newett trok zijn aantijging in en betuigde Roosevelt daarover zijn leedwezen. Roosevelt verzocht zelf den rechter, de. jury mee- te' d-eelen dat hij' slechts voor den vorm scha- devergoeding' had gevraagd. De jury kende hem op dien gïond 15 cent schadevergoeding' toe. De gemeenteraad van Limoges) wiens meer derheid socialistisch is, had besloten den pre sident der Fransche republiek bij: zijn bezoek aan het departement Haute-Vienne in de hoofd stad te ontvangen onder voorwaarde, oat er geen enkele minister bij tegenwoordig zal zijn, geen redevoeringen gehouden worden en geen „lin tjes" zullen worden uitgedeeld. Poincaré had dezé voorwaarden aangenomen. die evenzeer kan ontslaan als vastbinden, het verlof te ontwringen „Meineedige en bedorveneviel de vrouw in, „waant ge dat geweld vergiffenis kan koopen, of dat gij immer het verledene zoudt kunnen vergoeden een edele naam der schande prijs gegeven het gebroken hart eens vaders en den vloek van den stervendeJa, dien vloek, ik hoor hem thans, en mijne ooren trillen er van, als toen ik bij het bed van den veege waakteHij kleeft u aan, hij vervolgt u, hij zal door uw harnas heendringen,-— en u op de middaghoogte uwer macht verslaan Verkwisting van genie verspilling van eer zucht vertraging van boetedoening een leven vol strijds en een schandelijken dood, uwe verdelging de vrucht uwer misdaadTot dit lot heeft de vloek eens grijsaards u verwe zenDaartoe zijt gij veroordeeld!" Deze woorden, eerder geschreeuwd dan ge sproken, het vonkelend oog, de opgeheven hand, de uitgestrekte houding dersprekende, het uur, het eenzame der bouwvallen rondom hem, alles spande samen, om aan die vreeselijke vervloeking het karakter eener voor spelling-te geven. De oorlogsman, tegen wiens onverschrokken borst honderden speren vergeefs waren gericht, viel verschrikt en vernederd op den grond. Hij greep den zoom van het gewaad ziiner woedende aanklaagster, en riep met eene gesmoorde en holle stem„Spaar mij 1 spaar Riij 1" Thans heeft echter de roode meerderheid van den Raad een nieuw besluit genomen, verklarend, üat de bevolking van Limoges, tengevolge der ion-gate huiszoekingen (in verband met de anti- militaire be-toogingen) en de houding van het ministerie, den. president niet ontvangen kan. De Engelsche ministers Asquith en Chur chill arriveerden Zaterdag van Marseille te Pa rijs1. Vanuit Parijs begaven zij zich rechtstreeks naar Londen. tDoor de „Amalgamated Society of Railway Servants" is, naar luid van een telegram uit Bombay, is de algemeene staking geproclameerd op de spoorwegen in Indië en Burma. De Engelsche bladen bevatten beschouwingen over het optreden van „een tweede Patti". Het is miss Florence Macbeth, die met haar won derschonen zang het Londensche publiek jn ver- ïukking heeft gebracht. Miss Macbeth was reeds toen ziji een klein meisje was buitengewoon begaafd. Na laar stu dies trad zij op in Amerika en Italië. Den 13en Juni zal zij weer optreden in Queen's Hall te Londen en reeds nu zijn alle plaatsen uitverkocht. Sir Melville Macnaghten, een der bekwaam ste detectives van Sctoland Yard heeft, naar de Londensche „Evening News" meldt, zijn ambt neergelegd en gaat een welverdiende rust ne men. Sinds 1889 is Macnaghten aan Scotland Yard verbonden geweest en heeft menige gevaar lijke opdracht ten uitvoer gebracht. In de dagen van de* moorden in Whiteehapel, waarbij1 the Rip per een hoofdrol vervulde, heeft hij met succes belangrijke nasporingien gedaan. Bekende bandie ten als Neil Cream, -dei giftmenger, Oanham Read, Crippen en Seddon zijtn door zijn toedoen in hancien der justitie giekomen. De Londensche pers pijlst eenstemmig, zijn groot» verdiensten. Het Prinsesje. De benoeming van gravin de Montmolin door H. M. de Koningin tot hofdame, m-oet, naar het „N. v. d. D." verneemt, hoofdzakelijk geschied zijn ter wille van de ontwikkeling van Prinses Juliana, die dagelijks gedurende eenige uren zal samenzijn met deze uitsluitend Fransch spreken de dame en daardoor langs den natuurlijken weg Fiansch zal leeren. Minister Coljjn. Minister Golijin, vergezeld van den inspecteur- generaal van het loodswezen en van zijn adju dant, vertrok bodenochtend halfzeven naar het loodsstation te Delfzijl, van daar gaat hij per torpedoboot na-ar Terschelling en den volgenden dag naar Hardingen, om ver-volgens per torpedo- boot naar Nieuwe-diep te gaan. Woensdagochtend vertrekt hij naait Amsterdam en woont daar Don derdag de opening van de E. N. T. O. 3. hiji. Vrijdag gaat de minister per Torpedo-boot naar LTmuiden. 's Avonds keert hij naar Dén Haag terug. „U sparen?" zeide de onverbiddelijke, „hebt gij immer een man in uwen haat, of eene vrouw in uwen lust, gespaard Hakruip in het stof, krom u, wild beest als ge zijt wiens glad vel en schoone verwe de onbedacht- zamen blind doet zijn voor de verscheurende klauwen en de verslindende tandenkrom u, opdat de voet der oude en onmachtige u moge verschoppen I" „Vreeselijk wijf!" schreeuwde Montreal, ten prooi aan de terugwerking van plotselinge woe de en dol geworden trots, terwijl hij zich tot de volle hoogte zijner gestalte verhief, „vree selijk wijf! gij- hebt de grenzen overschreden, welke mijn geduld, bedenkende wie ge zijt, u toestond. Ik had bijna vergeten, dat gij u mijne rol hebt aangematigd. Ik ben de beschuldiger Vrouwe I de knaap - aarzel niet antwoord door dubbelzinnigheden, noch door logens gij waart de dief!" .„Dat was ik. Gij leerdet mij stelen, leerdet mij hoe men eene..." „Geef hem weder, geef hem terug brak Montreal lnare woorden af, met zoo veel kracht op den grond stampende, dat er van de brok ken marmer, op welke hij stond, splinters van onder zijn geharnasten hiel opvlogen. Wordt vervolgd.) bjj verlies I U U wijsvinger; I (J VOOR DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1