Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Pius X, 20 Februari 4906, zijn vermanende stem aldus: «Allen hebben zich te herinneren, dat het, wanneer de godsdienst of het gerneenebest in ge vaar verkeert, aan niemand is veroorloofd, werk loos te zijn. Nu dan, zij, die de maatschappij op godsdienstig of tijdelijk gebied omver trachten te werpen, streven er met alle kracht naar, om, iudien het gelukt, aan het bewind te komen en van de wetgevende partij te zijn' Daarom be- hooren de Katholieken vol ijver het gevaar te keerenen om die reden met terzijdestelling van partijzucht flink voor het behoud van godsdienst en vaderland te arbeiden hiervoor in de eerste plaats zich moeite gevend, dat zoowel in gemeente als landsvergaderzalen diegenen plaats nemen, die naar de aangelegenheden van iedere verkiezing, alsook naar tijds- en plaatsomstandigheden te °ordeelen... het best in de belangen van den gods dienst en vaderland schijnen te zullen voorzien." («Tijd.") De Atjeh-oorlog. Naar de «N.R.Ct." verneemt, heeft de Minister van koloniën aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger E. S. de Klerck opgedragen het onlangs verschenen werk over den Ajeh-oorlog te vervolgen. Zooals bekend is, bevatte dit werk alleen nog de aanleiding tot dien oorlog. Nadat genoemde kapitein in Indië, den majoorsrang zal hebben verworven, zal hij naar Nederland ter aanvaarding van die opdracht terugkeeren. Begroeting van den Duitschen Keizer De buitengewone zending ter begroeting namens H. M. de Koningin aan den Duitschen Keizer tij. dens Zr. Ms. kortstondig verblijf te Geldern nabij de Nederlandsche grens bestaande uit luit.-gene raal de Meester, commandant van het veldleger kolonel Weber, adjudant i. b. d. commandant der brigade genadiers en jagers en lnit. t. z. Ie kl. jhr. von Muhlen, adjudant van H. M. vereeenigd zich morgen ochtend te Nijmegen, om vandaar per auto naar Geldern te worden gebracht. Generaal de Meester komt uit Baden-Baden, alwaar hij met verlof vertoeft, te Nijmegen aan- Aangezien keizer Wilhem slechts eenige uren in Geldern aanwezig zal zijn, keert de missie nog denzelfden middag in Nijmegen terug. Tentoonstelling Gent. Naar men ons meldt, is het gebouw der Ne derlandsche afdeeling thans ook inwendig voltooid. De Koning der Belgen heeft den wensch te kennen gegeven, spoedig een bezoek te brengen aan de afdeeling Nederland der Schoone Kunsten en zal Vrijdag a.s. de Nederlandsche afdeeling bezoeken. Prof. Drucker candidaat voor de Eerste Kamer. Naar het »Hbl." verneemt, zijn de vrijzinnige Wen van de Provinciale Staten van Noord- Holland voornemens bij de vervulling der vaca ture, ontstaan door het overlijden van het Eerste Kamerlid, den heer J. Breebaart (Unie-liberaal) hun stem uit te brengen op prof. rar. H. L. Drucker fVrijz.-dem.), thans nog lid der Tweede Kamer voor Groningen. Mr. J. D. van Ketwieh Verschuur. De nieuwe consul-generaal te Pretoria, mr. Van Ketwieh Verschuur, is naar dd. 8 Mei van daar aan de Nieuwe Ct. geschreven wordt, in den loop van de week met vrouw en dochter aangekomen en werd aan het station door den waarnemenden consul, den heer Romijn, en door enkele bestuurs leden van Hollandsche vereenigingen welkom ge- heeten. Minister Colyn. Men seint ont uit Terschelling: Hedenavond 8 uur arriveerde Minister Colijn alhier met de torpedo G. 9, vergezeld van de torpedo's G. 10 en G. 11, komende van Delfzijl. Z. Ex werd verwelkomd door den inspecteur van het Loodswezen, die in kolonelsuniform gekleed was. Er werd een bezoek op den vuurtoren Brandaris gebracht. De E. N. T. O. S. Men meldt ons uit Amsterdam: Nog slechts enkele dagen en de Eerste Ned. Tentoonstelling op Scheepvaartgebied zal worden geopend. Donderdag zal ze gereed zijn om bare gasten te ontvangen. Dan zal de tentoonstelling worden ingeluid door bet woord van den voor zitter Mr. Smeenge en van Minister Heemskerk, waarna Z. K. H. Prins Hendrik de tentoonstelling officieel geopend zal verklaren. De openingsplech tigheid zal plaats hebben in bet paviljoen der stad Amsterdam. Dit paviljoen is' op werkelijk toepasselijke wijze versierd met schilderijen van Hobbe Smith, welke ontleend zijn aan het Haven bedrijf en de Havenwerken. Ze geven een beeld misschien nog wat te zwak zelfs, van het drukke verkeer in ons havengebied, alsmede van ae bin nenscheepvaart. Daarnaast steekt het wel wat gemoedelijk-kalme tafreel van ons havenbedrijf in 1883. geschilderd door J. A. Rust, sterk af, want uuicielijk valt te constateeren de groole voor uitgang van onze havenbeweging. jBij den rondgang, dien de pers dezer dagen ondernam, was reeds heel wat te bezichtigen: inzendingen van het Departement van Marine, van de diverse stoombootmaatschappijen, van den Toeristenbond voor Nederland, op het gebied der Oceanographie, het reddingswezen enz. Belangwekkend is ook de Britsche afaeeling met haar rijke verzameling scheepsmodellen van handels- en oorlogsschepen. Oud-Holland, Lunapark beloven veel voor de genen die van aantrekkelijkheden op een tentoon stelling houden. Op al hetgeen op de tentoonstel ling te zien en te bewonderen valt, komen wij nader en uitvoeriger terug. Wijl kunuen voors hands nog melden, dat verschillende vereenigin gen dit jaar op de E. N. T. O. S. hun vergadering zullen houden, o.a. de vereeniging „Het Oranje- kruis' in den loop der maand Juni gedurende een drietal dagen op de E. N. T. O. S. bijeen komt. Den laatste,n dag zal Prins Hendrik aan wezig zijn om de vergadering te leiden en diplo ma's uit te reiken. Bovendien komt de volgende week uit Groningen reeds een zeer giroot aantal personen de Tentoonstelling bezoeken. Gisteravond had de proefverlichting plaats en prijkten de vele gevels der tentoonstellingsgebou. wen in lijnen van elcctrisch licht. Wearbwrichi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Juni 1943, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 747.0 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, half tot zwaarbewolk, waarschijnlijk regen of onweers buien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 10 Juni 1913, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De Beurssluis. Gedurende de maand Mei zijn door de Beurs sluis alhier geschut, naar binnen en buiten 717 spoelingschouwen met een inhoudsmaat van 5019 M8. Binnenschepen naar binnen 469 met inhoud 27111 M8 en naar buiten 477 met een inhoud van 27884 M8. Staten- en Kamerverkiezing. Voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schie dam (periodieke aftreding) zijn heden ten Raad- huize officieel candidaat gesteld heeren L. J. Karreman, Overschie en A. C. A. N o 1 e t, Schiedam, (rechtsche coalitie); de heeren J. M. van der Schalk en J. H. van Westendorp (vrijz. concentratie), beiden te Schiedam en de heeren P. d e B r u i n en J. D i n k e- 1 a a r (soc.-dem.), beiden te Schiedam. Over deze candidaten zal nu Vrijdag 13 Juni moeten worden gestemd herstemming, zoonoodig, Maandag 23 Juni d.a.v. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkie^dis- trict Schiedam (periodieke aftreding) zijn heden ten Raadhuize officieel candidaat gesteld de heer 'jhr. mr. D. J. de Geer (rechtsche coalitie), Den Haag. de heer dr. J. H. Gunning Wz. (vryz. con centratie), Amsterdam de heer P. de Bruin (soc.-dem.), Schiedam. Over deze candidaten zal nu Dinsdag 17 Juni moeten worden gestemd herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni. Roode Maandag. De Schiedamsche Bestoursbond, wiens kleur niet twijfelachtig is, heeft ditmaal de gebruikelijke be tooging voor algemeen kiesrecht gehouden aan den vooravond van de candidaatstelling voor de verkiezingen van de Provinciale Staten en de Tweede Kamer en mocht die nu van den Doele doen uitgaan. 't Was weer nagenoeg het gewone lawaaima kende allegaartje van vaandels en transparanten, waartusschen zich ook een paar muziekkorpsen bewogen, alles begeleid door toortsdragers, dat zich anders aan den vooravond der Kameropening door onze straten pleegt te bewegen. Alleen was er nu wat variatie in de reclame gebracht. De transparanten, groote vierkante gevaarten, gaven vreeselijke, ijzingwekkende dingen te zien. Voorop de trompetter, de roode natuurlijke, die het alge meen kiesrecht Ivoor mannen en vrouwen blaast „strijdt voor het algemeen kiesrecht". Een vol gend transparant gaf te lezen«Geen Tariefwet, stemt P. de Bruin," en dan zag men die Tariefwet in zijn vreeselijke gevolgen een sterke man ver pletterd onder een zware pers, en een moeder, die den roofvogel weert, welke 't op het brood van haar kind gemunt heeft. Dan weer «Stemt op 17 Juni P. de Bruin" en het transparant ver toonde verder onder het opschrift «Staatspensi oen" een man en een vrouw «oud en arm", die wachten op de Staatsaalmoes diePiet de Bruin hun niet geven zaleindelijk nog een myriade stembiljetten voor P. de Bruin met het opschrift «Zoo stemt het canaille". Als dat niet trekt, trekt niemendal, zouden wij zoo zeggen. Piet de Bruin achtte zich, naar wij vernemen, met 't oog op deze glorieuze manifes tatie reeds zoo zeker van zijn succes, dat het aanst. Kamerlid reeds gemeubileerde kamers in het Haagje heeft besproken. De menschen, die in den stoep liepen, vrouwen zoowel als mannen, en van ons «heilig ideaal" zongen, waren blijk baar in de wolken over deze machtige betooging, zoo zelfs dat een hunner ons vroeg of 't niet goed liep, wat wij natuurlijk volmondig bevestigden. De toeschouwers in de arbeiderswijken, vanaf het Singelkwartier door Gorze en Frankeland over den Dam weer naar den Doel, waren verslagen door de hartroerende voorstellingen,-zoo zelfs dat een huismoeder ijlings het brood van tafel nam, meenende dat de roofvogel Tariefwet reeds de kamer was binnengedrongen. In de voor- en achterhoede van den stoet deed zich een andere toon hooren: niet alleen van «Wilhelmien" en de «harington", waarnaar alle socialisten werden verwezen, werd gezongen, maar ook een meer ernstige nationale klank werd ge hoord ten bewijze dat lang niet allen 't met het roode gedoe eens waren. Omstreeks 10 ure was de stoet in den Doele terug. Dan was na tuurlijk Piet de Bruin aan 't woord, om van de heerlijke betooging en den schitterenden stoet te getuigen. Gaat hij zoo zeven maal rond, dan zullen de muren van Jericho wel vallen. Arme coalitie Volksbadhuis. In de week van 2531 Mei '13 werden geno men 638 baden. Ie klas kuipbaden 37, regenbaden 46 2e klas kuipbaden 97, regenbaden 413, 5 ets. kinder baden 45. Gedurende de maand Mei 1913 werden ge nomen 2685 baden. Ie klas kuipbaden 179, regenbaden 198; 2e klas kuipbaden 399 regenbaden 1770, 5 ets. kinder baden 139. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 4 Juni 3.39 v.m. 4.— n.m. De heter dr. W. C. K. Capel, leeraar in de oude talen aan het gymnasium tet Schiedam heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd tegen 1 September a.s., wegens zijn benoeming! tot conrector aan het gymnasium te Apeldoorn. Door den heer A. J. de Jong is aan den gemeenteraad eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 September als leeraar van den gemeentelijken Handels-avondcursus. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd tot assis tent voor de analytische scheikunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, J. J. Valkenburg, te Schiedam. UIT ROTTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in een schrijven aan B. en W. over het voorstel betref fende de doorbraak Jonker FransstraatGoudsche- singelCool vest en de aanwijzing van een terrein voor nieuwen Beursbouw, dat tegen de gedane plaatskeuze voor een nieuw Beursbouw, in de on- middelijke nabijheid van het ontworpen post- en telegraafkantoor aan de Cool vest geen ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd, doch inte gendeel die keuze een gelukkig kan genoemd worden. UIT VLAARDINGEN. De geschillen der machinisten en stokers met de stoombootreederijen zijn in dien zin opgelost dat beide partijen iets hebben toegegeven. De eisch van den machinistenbond was f65 per maand voor de machinisten, terwijl de reeders f 55 willen betalen. Er is thans overeengekomen voor de machinisten f60 en voor de stokers f40 per maand met een minimum van resp. f 1000 en en f 800 per jaar. De Zomervacantie. Mynheer de Bedacteur> «Als een dringende, sociaal-politieke en hygië nische eisch treedt steeds meer op den voorgrond het verlangen naar een jaarlijks terugkeerende aubeidsonderbreking Deze woorden ontleenen wij nu niet aan het propaganda-geschrifje eener vakorganisatie, nóch ook aan een uitspraak van een vooruitstrevenden medicus, die in zijn practijk de ervaring van de vacantiebehocfte heeft leeren kennen, maar zij zijn afkomstig van de Oostenrijksche regeering en genomen uit de Memorie van Toelichting op een sedert eenigen tijd tot wet verheven ontwerp «Handelsbediendenwet," waarin het recht op een jaarlijksche zomervacantie voor de in die wet bedoelde personen is vastgelegd. De zeventiende paragraaf van de wet schrijft voor, dat, wanneer het dienstverband minstens zes maanden ononderbroken heeft geduurd, de bediende het recht heeft op tien achtereenvol gende dagen vacantiedat, wanneer het dienst verband vijf jaar heeft gegolden, die verplichte vacantie tot veertien en wanneer het vijftien jaar heeft gegolden, tot minstens drie weken wordt verlengd. Tijdens die vacantie-perioden mag het salaris niet worden ingehouden. Verhindering wegens ziekte mag niet van den vacantietijd wor den afgetrokken. Alleen in kleine zaken kan de vacantie in gedeelten worden gegeven, om het bedrijf niet in ongelegenheid te brengen en voor het geval de bediende zijn betrekking heeft opgezegd, is zijn recht op vacantie vervallen. Wij meenden goed te doen, deze verwijzing naar de wettelijke regeling van een voor den ge zondheidstoestand der handelsbedienden zoo be langrijken maatregel ter overweging aan te bieden aan de Nederlandschen handelspatroons. Ons volk houdt'over het algemeen niet van wettelijke regelingen, welke zonder dergelijke band evenzoo tot haar recht kunnen komen. Mogen de zoo nuttige en noodzakelijke zomervacantie ten onzent algemeenheid verwerven, vóórdat de wetgever zich ook dit belang zal behoeven aan te trekken. Wij mogen dit verwachten, omdat wij zoo gaarne ook de volgende woorden van den hiervoor be doelden Oostenrijkse hen minister onderschrijven «De vacantie is geen schade voor den werkge ver, want, gelijk de ervaring heeft aangetoond, wordt de frischheid en de energie juist van den met geestesarbeid belasten arbeider door een va cantietijd versterkt en verlevendigden hetarbeids- verlies door den vacantietijd door de verhoogde arbeidskracht gemakkelijk goed gemaakt.'" Zoo worde dan ook in ons vaderland de jaar lijksche zomervacantie van veertien dagen voor alle handels- en kantoorbedienden regel en werke ieder mede, ons in staat te stellen door voortge zette actie de gevallen, waarin geen vacantie wordt gegeven, op het spoor te komen en tot het aller kleinste minimum te beperken. Rotterdam, Mei 1913. Het Bondsbestuur van den Nationalen Rond van Handels- en Kantoorbedienden «Mercurius." Portefeuille gerold. Te Utrecht is een portefeuille met f3500 zoek. Het is niet onmo- gelijk, zoo meldt het „U. D.", dat deze porte- fenille is gerold. De eigenaar van het verdwenen voorwerp was Zaterdagmorgen bij Kol geweest aan üe Oude Gracht en ging van dit bankierskantoor naar huis, door de Lichte en Donkere Gaard. Laar liep een deftig gekleed, heer hem bijl ongeluk tegen hel lijf, doordat deze zijn handschoenen liet val len, die de onbekende persoon haastiglijk opraapte, zeggende: „Pardon", bedoeld als excuus voor de aanraking met den eigenaar van de porte feuille. Deze sloeg op dit kleine incident geen acht en vervolgde zijn weg naar huis, toen in de Nachtegaalstraat voor d© tweede maal een heer tegen hem opliep, die eveneens zijn handschoenen op den grond liet vallen eiy ze eveneens opbeurde met de verontschuldiging „O, pardon". Even later bemerkte de Utrechtenaar, dat hij zijn portefeuille met de f3500 miste. Vermoed wordt thans, dat men hem die por tefeuille heeft ontrold; dat de dader het eerst in de Lichte Gaard beeft geprobeerd onder het voorwendsel zijn handschoenen te laten vallen, dat Let toen aiet is gelukt, waarop hij zijn truc in de Nachtegaalstraat heeft herhaald, hoogst waarschijnlijk met een beter resultaat. Na de vermissing van de portefeuille herin nerde de eigenaar zich, hoe hem tot tweemalen toe hetzelfde incident was overkomen met den mijnheer, die handschoenen liet vallen. Intusschen hebben ook andere personen Za. ter dagochtend in de Lichte Gaard twee zeer chique gekleed© heeren zien loopen, op eenigen afstand van elkander, die elkaar met de hand ongemerkt een toeken wilden geven, doch wat toch door enkele voorbijgangers werd gezien en even de aandacht trok. Een derde persoon liep tussthen dat tweetal in. Men sloeg er echter, toen de beide heeren zich verwijderden, een in het Wed en de ander langs tie Oude Gracht, geen verdere attentie op. Barones Van Zuylenvan Nyevelt bestolen. Volgens inlichtingen, door de Parij- sche politie verstrekt, is baron Van Zuylen van Nyevelt De Haar, echtgenoote van den bekenden voorzitter der Fransche automobiel-club, Vrijdag door een harer secretarissen voor de som van 80.000 francs bestolen. De dief, die opdracht had een cheque te verzilveren, is met geïnde bedrag spoorloos verdwenen. Vrijdag-morgen verzocht de barones, die op het oogenblik in haar hotel in de Aveneu du Bois de Boulogne verblijf boudt, haar secretaris, Daniël Wittob, een 27-jarig Hollander, de chèque te gaan inwisselen bij een bank in de Rue Lafitte. Wittob voldeed aan dit verzoek, maar keerde niet terug. De rechter van instructie, Gilbert, wien het onderzoek van deze diefstal opgedragen werd) heeft reeds een bevel tot inhechtenisneming van Wittob uitgevaardigd. Men neemt aan, dat hij het vasteland reeds verlaten heeft. Door de Parij- sche politie wordt het volgende signalement van don dief verspreid: lengte 1 M. 67 cM., donker gelaatskleur, blauwe oogen, gladgeschoren gelaat, donkerbruin krulhaar. By zijn verdwijning droeg hij een zwart cheviot costuum en een zwarten bolhoed met rouwrand. Wittob spreekt vloeiend Hollandsch en Engelsch en zeer goed Fransch> maar met een eenigszins Hollandsch accent. De barones heeft een belooning van 10.000 francs uitgeloofd voor den persoon, die inlich tingen verstrekt, welke leiden tot de arrestatie van haar verdwenen secretaris, meldt de »M.C." Journalisten-salarissen. Omtrent de salarissen, welke in de Amerikaansche journalis tiek betaald worden, geeft „Making a Newspa per door John L. Given, do volgende inlich tingen, welke een Nederlandsch journalist kunnen doen watertanden." Degene, die een plaatsje heeft verkregen aan de redactie van het een ,of andere dagblad te New-York, wordt doorgaans aangesteld op een salaris van 15 dollar per week, hetwelk meestal na een jaar wordt gebracht op 20 dollar. Zij, die in een andere plaats reeds eenige ervaring heb ben opgedaan, beginnen meestal met 20 25 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden za niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2