Dagblad mor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering fen rr fis R I E N Z I. 36ste Jaargang. Woensdag 4 Juni 1913 No, 10639 Op den Balkan. oyereenkoistig op de polis yermelde voorwaarden. Officieels berichten. Kennisgeving. HoiieBla&dsck Nieuws. FE UIL LET O N. Verspreide berichten. Binnenland. Diocesane Katholiekendag Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 cj. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van DU verlies van een hand, invaliditeitB LUU voet of oog ;i|UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 UU wysvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis dat de stemming over de candidaten P. DE BRUIN, J. DINKELAA.il, L. J. KAKREMAN, A. C. A. NOLET, J. M. van der SCHALK en J. H. van WESTENDORP J.Dz. ter vervulling der twee vacaturen door periodieke aftreding in de Staten dezer Provincie ontstaande, zal gehouden worden op Vrijdag 13 Juni a.s. van des morgens acht tot des namiddags vijf uur brengt verder ter openbare kennis dat de stemming over de candidaten P. DE BBUIN, Jhr. Mr. D. J. DE HEER en Dr. J. H. GUNNING- Wzn. ter vervulling der vacature door periodieke aftre ding in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontstaande, zal gehouden worden op Dinsdag 17 Juni a.s., van des morgens acht tot des namiddags vijf uur dat tot de stemming niemand wordt toegelaten dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van da bij art. 55 der kieswet vermeide kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft verlo ren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken, en dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidt: »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Schiedam, den Men Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. (De eilanden in de Egeïsche Zee. Italië is, blijkens inlichtingen aan de „Echo de Paris", bereid Griekenland alle eilanden in de Egeïsche zee af te staan, behalve hnbxos, Tone dos, Thasos en Samo-thrak-e, wanneer Grie kenland toestemt in de grensregeling van Zuid- Albanië, gelijk Italië en Oostenrijk die wenschen. De Balkan sta ten onderli mg. De bijeenkomst der ministerpresidenten der Bal- kanstaten zal, naar riten gelooft, da volgende week worden gehouden. Goed ingelichte kringen zeg gen dat de ministers te Saloniki bijleen zullen komen. Ingeval geen vergelijk tot. stand komt, zal een nieuwe bijéénkomst te St. Petersburg plaats hebben mot officialise deelneming cn on der bescherming van de Russische regeering. In dien pok daar geen minnelijke schikking wordt 41) „Welaan," zeide hij, toen hij langzaam op stond, zijnen mantel om de schouders samen trok en zijnen weg hervatte, „het was niet om mij zeiven dat ik dus treurde. Maar de angst is voorbij en het ergste mij békend. Thans den blik tot die zaken gewend, welke nimmer ster ven, rustelooze ontwerpen en stoute aansla gen. De vloek van dat wijf schijnt mij nog altijd koud te doen blijven, en deze eenzaamheid heeft iets vreeselijks en afgrijselijks in. Ha van waar dat plotseling licht?" Het licht, dat Montreal's oogen trof, geleek, bij het doorbreken, veel naar dat eener star; het was inderdaad weinig grooter dat dit zou geweest zijn, maar de stralen waren rooder en sterker. Op zich zelfs was het niets Ongewoons, en kon zoowel uit een klooster als uit een stulp voortkomen. Maar het schitterde van een ge deelte des Aventijnschen bergs, waar geene levenden woningen hadden, en slechts ledige bouwvallen en verbrijzelde galerijen stonden. Dit wetende, gevoelde Montreal, eene lichte vrees, toen de stralen haar gestadig licht over bereikt, moeten de böndgenooton overeengeko men zijn officieel da tusschenkomst van Rusland te vragen, om de geschillen te beslechten. Oostenrijk en Servië. ■Het „N-eue Wiener Tageblatt" bevat een on derbond met den Sorvisehen gezant te Weenen. Deze uitte de hoop, dat de economische betrek kingen tuSscben Oostenrijk en Servië weldra ge regeld zullen zijn op oen wijze, die beide par tijen bevredigt. Jowanowits gelooft dat Oostenrijk en Servië het gemakkelijk ©ens1 zullen worden, daar Oosten rijk uitsluitend het ernstige verlangen koestert in Servië een .afzetgebied en vrijen doorvoer naar Saloniki te krijgen voor zijn producten. Do kwestie der spoorwegen heeft in. Servië eeniig wantrouwen gewekt, 't welk echtet zal ver dwijnen. zoodra men te Belgrado overtuigd zal zijn, dat Oostenrijk geen ander doel heeft dan zich de wegen voor het transport, zijner koop waren te verzekeren. RUSLAND. Naar de »Lokal Anzeiger" uit Petersburg ver neemt, wordt daar met de grootste beslistheid opnieuw het gerucht gelanceerd, dat de Russische minister van 3uiterilandsche Zaken, Sasonof, on middellijk nadat de Balkancrisis geëindigd is, zal aftreden. DÜITSCHLAND De uitslag der verkiezingen voor het 1 misi- schc Ruis van Afgevaardigden is als volgt: 439 afgevaardigden zijn gekozen; in twee dis tricten moet voor vier candidaten herstemming volgen. 'Van. de gekozenen zijn 147 conservatieven, 53 vrijhconservatieven, 73 nationaal-liberalen, 37 le den der Vrijzinnig© Volkspartij, 103 leden van het Centrum, 12 Polen, 2 Denen, 10 sociaal democraten, 2 conservatieve wilden. De conservatieven verliezen v'ijlf zetels, de wij- conservatieven zeven, de Polen twee, de nationaal- liberalen winnen acht, de Vrijzinnige Volkspartij één, de sociaal-democraten vier, de conservatieve winnen één zetel. PORTUGAL. In de eergister gehouden Kamerzitting bestreed de minister president met kracht het syndicalisme, dat geen enkel ideaal kent, en alleen door exploi tanten van de arbeidersklasse wordt toegepast. Er zal dan ook geen enkel syndicaatsgebouw worden heropend, en er zal geen verlof worden gegeven tot bet stichten van nieuwe dergelijke ^richtingen, die brandpunten van wanorde kun nen vormen. De werklieden-vereenigingen echter, die de belangen der arbeiders behartigen, zullen vrijelijk mogen functioneeren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De rechtbank te Boedapest heeft den afgevaar digde. Desy, beschuldigd van laster tegen tien minister-president Lukacs, vrijgesproken. het akelig landschap wierpen, want hij was niet boven de ridderlijke bijgeloovigheden van zijnen tijd verheven, en het was thans het too- veruur, aan spoken en geesten toegewijd. Maar vreeze, hetzij zij deze of de volgende wereld gold, kon den geest des stouten vrijbuiters niet lang verschrikkenen, na eeno korte aarzeling, besloot hij, zich eene afwijking van zijnen weg te getroosten en de oorzaak des verschijnsels te onderzoeken. Onwetend trad de kriigshaftige barbaar over de plek. waar weleer de vermaar de of beruchte Tempel van Isis stond, die getuige was dei wilde orgiën, door Juvenalis voor de vergetelheid bewaard. Hij kwam eindelijk aan een dicht en donker boschje, waaruit het geheimzinnig licht, door eene opening in het midden daarvan, voortkwam. Door het bruin- kleurige gebladerte heendringende, bevond de ridder zich thans voor eenen breeden bouwval, van dak beroofd en grijs van ouderdom, uit welks binnenste zich. onduidelijk en. fluiste rende, de klank van verscheiden stemmen deed hooren. Door eene scheur in den muur, die een soort van venster geleek, (waarschijnlijk aan het gebouw in zijne oude pracht onbekend) en nagenoeg tien voeten van den grond af, straal de het licht hier over den weelderig bewassen bodem, die door donkere schaduwpartijen werd afgesloten, en stroomde ginder in ruimer mate door de dicht bijgelegene en gebrokene galerij heen. De Provengaler stond onwetend op de zelfde plek, eens door den tempel der Vrijheid fn haar overwegingen bij de vrijspraak van Desy zegt de rechtbank o. m.De beklaagde Desy heeft 'bewezen dat de minister-president bij het sluiten van contracten met de Ungarische Bank van deze een som van meet dan 3 mil- li-oen kronen heeft aangenomen. Het is niet. toe laatbaar dat een minister een som gekls, welke ook, aanneemt van een onderneming die in con- ti'actueele betrekking staat met den staat, zelfs indien do minister, gelijk bier het geval is, voor zich zelf niet het minste voordeel nit een derge lijke schenking trekt en zich ertoe bepaalt partij- doeleinden te begunstigen. Op dieft grond ziet de rechtbank zich genood zaakt te verklaren, dat de beleedigende uitdruk king, welke Desy gebruikt heeft, niet strafbaar is. Het Openbaar Ministerie heeft hooger beroep tegen bet vrijsprekend vonnis aangeteekend. In den gister gehouden ministerraad werd be sloten dat het ministerie ontslag zal nemen naar aanleiding van de vrijspraak van Desy. Gisteren hadden te Weenen demonstraties plaats op het graf van kolonel Redl. Verschillende personen, wier verwanten begraven liggen op het zelfde kerkhof en in dezelfde afdeeling, waar het stoffelijk overschot van kolonel Redl ter aarde werd besteld, protesteerden heftig tegen het be graven van den verrader tusschen hun familie leden. Zij begaven zich naar het bestuur van het kerkhof; een der manifestanten zeide o.a.Wan neer de man een gewone zelfmoordenaar was geweest, zooals zoovele andere ongelukkigen, dan zouden wij voor bet heil van zijn ziel bidden. Wij willen echter niet, dat onze verwanten naast dezen landverrader liggen, die door het plegen van zelfmoord aan de handen van den beul is ontsnapt. De opgewonden menigte trok daarop naar Redl's graf, hetwelk zij ernstig beschadigden- De politie en de kerkhofwachters konden eerst na langen tijd de rust weer herstellen. De „Miliiarischc Rundschau" verklaart, dat do geruchten, als zouden generaal von Hützendorf, generaal Giesl en andere hooge militaire autori teiten hun ontslag ingediend hebben, of' van plan zijn-zulks te doen, onjuist zijn. De koning van Zweden is gister aan boord van het pantserschip „Oskar II" weer van Ko penhagen vertrokken. De koning, de prinsen, mi litaire en burgerlijke autoriteiten waren ten af scheid bij' het. vertrek aanwezig. De Japanscbe regeering; heeft aan Bryan te kennen gegeven, dat zij in beginsel instemt met zijn plan om den wereldvrede te bevorde ren door verdragen, waarbij de staten zich ver plichten alle geschillen aan een Internationaal hof van onderzoek voor te leggen. Verbod tot uit-, door- en vervoer van sommige artikelen. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend geheiligd het was de galerij en boekenzaal der- zelve (de eerste openlijke boekerij van Rome). De muur des bouwvals was met ontelbare krui pende gewassen en wilde heersters begroeid, en het vereischte slechts weinig vaardigheid in Montreal, om zich, met behulp van deze, tot de hoogte der opening te verheffen, en, door het weelderig gebladerte verborgen, naar binnen te staren. Hij zag eene tafel, door fakkels verlicht, op wier middenpunt een crucifix geplaatst was, een ontbloot zwaard, een open rol schrifts, welke de gebeurtenis als een heilig blad deed kennen, en eene koperen drinkschaal. Ongeveer honderd mannen, in mantels gewik keld en van zwarte maskers voorzien, stonden roerloos daar om heen, en een hunner, langer dan de overigen, zonder mantel of masker, wiens bleek voorhoofd en streng gelaat nog bleeker en nog ernstiger was bij dat licht, scheen eene aanspraak, tot den zwijgende kring gericht, aldus te besluiten „Ja," zeide hij, „in de kerk van St. Joannes van Latraan zal ik mij voor het laatst op het volk beroepen. Ondersteund door den Vicarius van den Paus, - ik zelf een ambtenaar van den Opperpriester, zal het blijken, dat gods dienst en vrijheid, de helden en de marte laren zich tot dezelfde zaak verbonden heb ben. Na dien tijd zijn woorden ij del en moeren daden die vervangen. Op. dit crucifix beloof ik getrouw te zullen zijn, op dit zwaard wijd ik mijn leven aan de wedergeboorte van Rome! tot herziening van de wet van 24 Juli 1870 uit overweging dat het belang van den staat kan vorderen, dat uit-, door- en vervoer ook van andere artikelen dan de in bedoelde wet gj-noem de wordt verboden. Bij bet ingediende wetsontwerp wordt voorge steld, dat de uit- en doorvoer van paarden, gra nen en. de van granen afkomstige) producten, l ijst, peulvruchten, veevoeder, daaronder begrepen hooi en stroo, leder, grondstoffen en bewerkte pro ducten voor verwarming en verlichting, alsmede machine- en smeeroliën, door de Kroon bij alge- meenen maatregelen van bestuur geheel of ge deeltelijk tijdelijk kunnen worden verboden, zoo wel voor het geheel e grondgebied des rijks als voor een gedeelte daarvan, en dat desgelijks het vervoer van de genoemde goederen van een ge deelte naar het overige gedeelte: des rijks hij algemeenen maatregel van bestuur geheel of ge deeltelijk tijdelijk kan worden verboden. Voorts wordt voorgesteld, feiten van overtre ding van dergelijk verbod te beschouwen als misdrijven, waarop straf is gesteld van gevan genisstraf van ten hoogste één jaar of een geld boete van ten hoogste honderd gulden, en dat goederen kunnen worden verbeurd verklaard. De wet van 24 Juli 1870 is ingetrokken. Ter toelichting! van het ingediende wetsontwerp merkt de regeering op, dat de militaire voor zorgsmaatregelen, die in den loop van liet jaar 1911 in sommige landen van Europa worden genomen, wederom de aandacht hebben doen vestigen op het gevaar, dat in dergelijke omstan- Jignedon aan ons land groot© voorraden worden onttrokken van artikelen, welke onmisbaar zijn voor de dagelijkscbe behoeften van de bevolking in het algemeen en van leger en vloot in bet bijzonder. Een mogendheid zegt de regeering,; welke zich tot een oorlog voorbereidt, zal toch in de eerste plaats zooveel mogelijk hulpbronnen uit het neutrale buitenland trachten te exploiteer-en om de eigen voorraden zoolang mogelijk in re serve te kunnen honden voor den tijd, dat invoer wellicht niet moer mogelijk of zeer bezwaarlijk is. Een klein land, als het onze, dat daartegen over eene lijdelijke houding aanneemt, kan, zegt de regeering, daarvan in meer dan één opzicht het. slachtoffer worden, indien het door den loop der omstandigheden zelf tot mobilisatie zou- moe ten overgaan. Hieruit vloeit dus' h.i. de wenschelijkheid, voort, dat de regeering over middelen beschikke om reeds vóór het uitbreken der vijandelijkheden op eigen gebied, op het daarvoor aangewezen mo ment. den al te grooben uitvoer van onmisbare artikelen stop te kunnen zetten. Heden wordt te Vlissingen de vijfde diocesane Katholiekendag in het bisdom Haarlem gehouden. Van alle kanten uit Haarlems diocees trekken En gij in die uren worden mantel noch mas ker vereischt, zoodra gij eene enkele trompet hooren, een eenzamen ruiter zien zult, gij lieden zweert thans, u om den standaard van het gemeenebest te zullen vereenigen en met hart en hand, met lijf en ziel, met ver achting des doods en in hope van verlossing, de wapenen des verdrukkers te zullen weder- staan 1" „Wij zweren wij zweren borstte ieder uit en spoedde zich naar kruis en wapen. Het licht der' fakkels werd door de daar tusschen in tre dende menigte opgevangen, en Montreal kon zoo min de plechtigheid zien, als het formulier des eeds hooren. Echter kon hij licht gissen, dat het toen onder samenzweerders gewoon gebruik, eenige droppelen van hun eigen bloed te storten, ten teeken, d at hun leven aan de onderneming was toegewijd, niet verzuimd was, toen de groep opnieuw uiteengaande, dezelfde gestalte als te voren de vergadering aansprak, de drinkschaal met beide handen omhoog hou dende, terwijl uit zijnen linkerarm, die ont bloot was, het bloed zachtkens vloeide en drop pellende op den grond nederviel. Wordt vervolgd f OflflskrfïOO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1