Dagblad voor Schiedam en Omstreken. .a.finn fpfi r:r fifi iezins Prov. Staten. L. J. Karreman, A. C. A. Nolet, Gratis Ongevallenverzekering RIE N Z I. 36at.e Jiiar^ay^. Vrijdag 6 Juni 1913 \o. 10641 Kennisgevin g. Op den Halkan. o?ereenkomstii op ie polis vermelde voorwaarden. I U U een duim de Provinciale Staten in' het hoofdkies district Schiedam, bij de stemming op Vrijdag 13 Juni a s., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de heeren Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Boiionlandsch Nieuws. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden /'1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2. cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De levenslange Q f| 0 verlies van geheele g jj g| g een hand, invaliditeitU U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam 1 U U wysvinger; I bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de Verkiezing van twee leden van Wethouder te Overschie, en Lid van Ged. Staten. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis Dat op Dinsdag den 2-ïsten Juni e.k. de ver kiezing zal plaats hebben ter voorziening in de vervulling van. de plaatsen der leden van den Raad dezer Gemeente, die met den eersten Dins dag van September e.k. moeten aftreden, nl. in Kiesdistrict I de heeren W. A. BEUKERS en B. A. J. WITTKAMPFin Kiesdistrict 11 de heeren J. VAN KATWIJK en J. A.M. MEIJER; in Kiesdistrict III de heeren B. DE BRUIN, J. H. EVERS en E. KOOPMANS dat op den dag der verkiezing (24 Juni e.k.) van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van caDdidaten bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd dat de formulieren, bestemd voor de boven bedoelde opgaven, ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van den 6den tot en met den 24sten Juni e.k. op de ureD, waarop de secretarie voor het publiek geopend is en wijders dat door Burgemeester en Wethou ders bepaald is, dat, zoo noodig, de stemmingen en herstemmingen zullen gehouden worden res pectievelijk op Dinsdag 8- en Vrijdag 18 Julia, Schiedam, den 6den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd. i M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. Schujjer en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten eener 43) Zij hielden zich met het dobbelspel onledig, en speelden op eene oude tombe, wier duidelijk en diep schriftgraveersel, zoo verschillende van het •naanzienlijke des lateren keizerrijk»; haar voor een gedenkstuk verklaarde van Rome's krachtlgsten tijd. Beroofd van asschen, en. over eind gezet, diende zij thans die, vreemde wilden tot eene tafel, en was, zelfs in dat vroege uur, met brokken spijze en wijnflesschen bezaaid. Zij verroerden zich nauwelijks, zij zagen nauwe lijks op, toen de jonge edelman hen voorbijging, en hunne ruwe vloeken en luide kreten, in eene gebrekkige Noordsche taal uitgestooten, krijsehten woest in zijn ooren, toen hij, met langzamen tred, de hooge en smerige trappen opklom. Hij bereikte eene ruime voorzaal, half met de hoogeie klasse van des patriciërs afhan gelingen gevuld, vijf of zes edelknapen, uit den minderen adel gekozen, onderhielden zich, bij 69n nauw en diep, iii den muur gehouwen ven- ster verzameld, over de hooge aangelegenheden van liefde en list. Drie geringe opperhoofden der bende, welke hij beneden gezien had, zaten tabaksstrippery in de panden aan de Noordvest nos. 117 en 119, kadaster Sectie A nos. 610 en 611. Schiedam, 6 Juni 4918. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENUA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Overwegende dat het bun wenschelijk is ge bleken, dat de firma Ingelse Co. wordt ontsla gen van de voorwaarde sub. a. der haar op 15 Juni 1908 voor de uitbreiding barer machinefabriek en stoomketelmakerij, staande aan de Nieuwe Haven no. 139, verleende Hinderwet-vergunning, voorzoover bij die voorwaarde wordt bepaalt«dat shet bij te bouwen gedeelte van de bestaande «inrichting afgescheiden moet worden gehouden «door den bestaanden achtergevelmuur, waarin «twee stel deuren zullen worden aangebracht" Gelet op art. 12 der Hinderwet Besluiten: belanghebbenden ten wier behoeve deze voor waarde is gesield, gelegenhe;d te geven hun be zwaren mondeling of schriftelijk in te brengen vóör of op Donderdag 19 Juni 1913, des namid dags 2 uur. Schiedam, 5 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Grenskwesties. Uit Saloniki meldt Reuter: lie zonding van generaal Iwanof is geëindigd, ten gevolg» van die .onderteekening van een over eenkomst met generaal Doesmani% waasbijl de beide legers! tot aan do vaststelling der grens hun stellingen zullen handhaven. De Rulgaarsehe generaal zal morgen met een extra-trein naar Seres vertrekken. Uit Saloniki aan de „Kölnischie Zeitung": Te Istip en Tikwesj zijn Servische troepen met Btdigaars'che benden slaags geraakt.. In beide ge vallen zijn de benden met groote verliezen op de vlucht geslagen. De Bulgaren hebben verster kingen naar Stroemitsa gezonden. In Albanië. Tc Waloha is'een protestvergadering gehouden tegen de inlijiving van Siameria bij Griekenland. Daarna is voor het consulaat een betooging ge houden. De Romeinscbè „Tribuna" bevat het verslag van ben onderhoud met Soèreja-bei- Wlora, voor malig Turksch afgevaardigde en schoonbroeder van Essad-pasja. Soereja verklaarde, dat hij dan dé ministers di San Guiliano en Berchtold een briefhóeft gezonden, met verzoek om spoedige aanwijzing van een Christelijk vorst, de opricli- met het borstkuras aan en den helm en het zwaard naast hen, dofgeestig en zwijgend aan eene tafel, in het midden des vertreks. Men zou hen voor. automaten hebben aangezien, zoo zii niet van tijd tot tijd, met plechtige regel matigheid, ieder hunner zijnen eigen beker, aan de met groote knevels voorziene lippen hadden gebracht en een oogenblik daarna met een te vreden gebrom hunne overpeinzingen weder hadden voortgezet. Hun Noordsch phlegna was in sprekende tegenstelling met een stoet Ita- liaansche gunstelingen, tafelschuivers en gehoor- vragenden, die rusteloos heen en weder wan delden en luide tot elkander spraken, met al de heftige gebaren en afwisselende gelaatstrek ken der Zuidelijke levendigheid. Er was eene algemeene opschudding en beweging, toen Adriano die gemengde verzameling binnentrad. De banditti-kapitéinen knikten werktuigelijk met het hoofdde edelknapen bogen zich én bewonderden .den smaak van zijnen vederbos en zijne kousen. De afhangelingen, verzoekenden en tafelschuimers drongen om hen heen, ieder hunner met eene bijzonderè bede, om zijnen in vloed bij zijnen machtigen bloedverwant. Wel kwamen Adriano zijne gewone beleefdheid en wereldkennis te stade, om zich aan hunnen aandrang te onttrekken en ondanks deze be reikte hij, slechts met moeite, eene lage en nauwe deur, voör welke een lange dienaar ge plaatst was, die naar zijn belang of luim de gehoorvragenden toeliet of afwees. ting van een Albaneeschc 'staatsbank met Oasten- ïijksch en ltaliaansch kapitaal, met toezicht van d»n staat op alle ontvangsten, en de instelling van een internationale gendarmerie. Omtrent de organisatie van Albanië wordt van andere zijde gemeld, dat Oostenrijk de candida- tuur van. een Mohammedaansch vorst steunt, over tuigd dat een Christelijk vorst telkens in botsing zou komen met de niet-Christelijke elementen der bevolking. Als1 een Mohammedaansch vorst wordt benoemd, zal Oostenrijk het protectoraat ove:r de Albaneescbe Katholieken behouden. In Griekenland. De Grieksfche „Staatscourant" bevat een ko ninklijk besluit waarbij de lichting van 1913 on der de wapenen wordt geroepen. ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Chur chill in .antwoord op een vraag verklaard, dat de verwerping' van het Canadeesche vlootontwerp het noodzakelijk maakt onverwijld maatregelen te treffen om de Engelsche vloot, die noodig is ter bescherming van het geheele Britsche wereld rijk, tijdens den herfst en den winter van 1915 ëli het voorjaar van 1916 in vergelijking met de vloten van andere staten op voldoende sterkte te houden. Onder deze omstandigheden heeft de regeering besloten den bouw van drie schepen, voorko mende op het, vlootprogïam van dit jaar, te be spoedigen. De admiraliteit heeft orders gegeven met den bouw zoo spoedig mogelijk te beginnen, in plaats van met Maart 1914. De bedoelde sche pen zullen op particuliere werven worden ge bouwd. OOSTENRIJK-HON G ARI JE. De Keizer heeft het ontslag van het Hongaar- sche Kabinet aanvaard. In de Oostenrijksche Kamer zeide de minister van oorlog, dat Redl zich zelf heeft gevonnisd. Zijn dood kan echter zijn zwaar misdrijf niet goedmaken. Kolonel Redl kwam te Weenen met liet vaste voornemen zelfmoord te plegen. Hij heeft dat aan den advocaat-generaal Pollak mee gedeeld. Redt heeft zijn misdrijf aan de commissie van officieren bekend en zoo beslist mogelijk verzekerd, dat hij1 geen medeplichtigen had. Een huiszoeking te Praag heeft aangetoond, dat hij tal van documenten, betrekking hebbende op rle mobilisatie, aan agenten van vreemde mo gendheden heeft verkocht. Sedert Maart 1912 pleegde Redl reeds hoogverraad. Aan een luite nant, die wegens homo-sexueelc handelingen ge vangen is genomen, en verdacht wordt van spio nage, kan deze verdenking niet bewezen wor den. De minister ontkende dat andere officieren en een vrouw bij het hoogverraad betrokken zijn eo ontkende ook dat Redl geheimen van het Duilsche leger heeft verraden. Ons dapper leger vervolgde de minister is zwaar getroffen, maar de stehande van een enkeling kan geen „Is de baron alleen vroeg Adriano. „Niet geheel, mijn heere! een vreemd Signore is hem komen bezoeken, maar ik zie er voor u geen beletsel in." „Laat mij dan binnen. Ik wilde naar zijnen welstand vernemen-" De dienaar opende de deur door welker opening menig naijverig en oplettend oog heen- staarde en verwees Adriano naar eenen edel knaap, die in de voorzaal verwijlende, de eigen lijke lij fpage van den heer des kasteels was. Eene andere, maar ledige kamér doorgaande, die even ruim als akelig was, bevond Adriano zich in een klein kabinet en in de tegenwoor digheid zijns bloedverwants. Aan eene tafel, van schrijfgereedschap voor zien, zat de oude Colonnaeen fluweelen kleed, met kostbiar bont versierd, viel in breede plooi en om zijne lange en statige gestaltevan onder eene ronde karmozijnkleurige muts, die zijn bijna naakten schedel voor koude beveilig de, daalden wuinige grijze lokken af en smolten roet een langen en eerwaardigen baard samen. Het gelaat van den ouden edele, die vóór lang zijn tachtigste jaar bereikt had, behield nog immer eenige sporen der schoondheid, welke hem in den mannelijken leeftijd had onder scheiden. Zijne oogen, schoon diep ingezonken, hadden hunne donkere kleur en levendigen gloed behouden, al het vuur der jeugd tintelde er nog uitzijn mond kromde zich tot een be- hagelijken, schoon half spottenden grimlach, en smet werpen op allen. Wij zullen eik spoor volgen en. bij gebleken schuld onverbiddelijk straf fen. DUITSCHLAND In den Duitschen Rijksdag is het rapport der begrootingscommissie over de legervoorstellen rondgedeeld. Volgens dit' rapport heeft bet wetsontwerp door de besluiten der commissie de volgende wijzigin gen ondergaan Het vredes-contingent zal van 544.211 man tot 659.563 verhoogd' worden, niet gelijk de regeering heeft voorgesteld tot 661.176. En wel voor Prui sen tot 511.153, in plaats van tot 513.068, voor Beieren tot 73370 in plaats van tot 73169, voor Wurtemberg tot 25568, in plaats van tot 25468. Hel aantal cavalerie-eskadrons zal in plaats van tot 550, van 516 tot 535 worden vermeerderd. Voor het overige zijn de eischen van de regee- i'ingsvoorstellen ongewijzigd galaten, voor zoo ver het de sterkte der contingenten betreft. Voorts is een bepaling ingelascht volgens welke de man schappen van het verlofscontingent, voor zoover militaire en economische redenen het toelaten, alleen in de wintermaanden voor oefeningen zul len opgeroepen worden; bovendien heeft de be grootingscommissie in een groot aantal resoluties haar wenschen aan het legerbestuur geformuleerd. Het aantal dezer resoluties bedraagt niet minder dan 24. FRANKRIJK. Door den Fra.nschen Senaat zijn bij de bespre king der begrooting van Financiën de opcenten op sommige successierechten, welke, door de Kamer waren aangenomen en door de regeeriag verdedigd, verworpen. AMERIKA- De Japanschc regiering heeft aan haar gezant te Washington, baron Chinda, opgedragen een tweede nota aan de Vereenigde Staten te over handigen, waarin het standpunt van Japan ten opzichte van de land-wetgeving in Califomië uit eengezet en' aan het gouvernement te Washington gevraagd wordt' om van zijn invloed in Californië gebruik te maken ten einde een verbreking van de goede betrekkingen tusschen Japan en de Ver eenigde Staten te voorkomen. Een Exchange-telegram uit Parijs meldt, dat de aviateur Bernard en een passagier, genaamd Roman, met een biplane te Buc omlaag zijn ge stort. Beide personen waren terstond dood. Uit Malvern meldt men aan de „Evening News": Een zaakwaarnemer alhier, mr. H. L. Whateley, biedt een Napoleon-reliquie te koop aan in den vorm van een lok bruin haar, van Napoleon zijn hoofd geknipt tijdens diens verblijf op St. He lena. zijn geheel voorkomen was innemend en gebie dend. Het vemed veeleer de aanzienlijke afkomst, het geslepen vernuft en de heldaftige dapperheid des patriciërs, dan zijne list, zijne huichelarij en. zijnen gewonen, maar trotschen lust tot verdrukken. Stefano Colonna, verre van een volkomen held te zijn, was inderdaad veel dapperder dan de meeste Romeinen, schoon hij getrouw bleef aan het Italiaansche beginsel, geen vijand te bevechten, zoo lang het mogelijk is, dien te ver schalken. Twee gebreken echter deden hem doorgans de gewenschte vruchten zijner schranderheid missen, eene grenzenlooze onbescheidenheid van aard en een vast geloof aan de leer zijner eigene ervaring. Hij was ongeschikt, overeen komsten op te merken. Hij was volkomen over tuigd, dat hetgeen in zijnen tijd niet gebeurd was, nimmer gebeuren kon, schoon dus. in het algemeen, voor een bekwamen staatsman ge houden, bezat hij al de list, voor kuiperijen ver- eischt, maar ontbrak hem het beleid, dat ge beurtenissen doet voorzien Doch zoo zijn tróts hem in voorspoed tot onverdragelijke verwa tenheid verleidde, ondersteunde hij hem daar entegen in tegenspoed. Wordt vervoigdn f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1