Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. l.'C openingsrede werd. gehouden door den Com missaris der Kóningin in de Provincie Noord- Brabant, baron van Voorst tot Voorst, terwij] namen* het Comité voor Oude Kunst de heer Freaeriks het woord voerde. De Commissaris der Koningin sprak zijn groote vreugde uit over het feit, dat deze belangrijke tentoonstelling in Den Bosch gehouden wordt. 'Het dochtertje van den heer Tilmari bood aan mevr. van Voorst tot Voorst een bouquet aan. Onder de aanwezigen merkten wij op Mgr. Jansen, Deken van Amsterdam, den burgemees ter van Den Bosch, verschillende autoriteiten en exposanten. H. M. de Koningin zal do tentoonstelling van oude Kerkelijke Kunst te Den Bosch bezoeken. De datum is echter nog niet, vastgesteld. Gemeentelijke melkcentrale. Het bestuur van het Genootschap ter bevorde ring van Melkkunde, te Amsterdam, heeft aan den Raad van Bussurn een adres gezonden, waar in mededeeling gedaan wordt van het gevoelen van het Genootschap, dat het in hooge mate wenschelijk is, dat een proef worde genomen met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale in een niet te groote gemeente. B. en W. stellen den Raad voor, dit adres in hunne handen te stellen, ten einde te overwegen, of het op den weg dezer gemeente ligt, een ge meentelijke melkcentrale op te richten. Minister Begout. Ook de Minister van Waterstaat, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Departement, vertrok eergistermorgen met den trein van 9.52 H. IJ. S. M naar Amsterdam, om tegenwoordig te zijn bij het te water laten van het door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij gebouwde droogdok voor Soera baja. Weerbanebfc Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich* te den morgen van 8 Juni 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Horta. Laagste barometerstand 744.0 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige, tijdelijk wellicht krachtige, meest zuidwestelijke wind, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. Staten- en Kamerverkiezing. In eene algemeene vergadering door de coalitie partijen Donderdag-avond 3 ure in de zaal Odéon, Tuinlaan alhier, ter bevordering van de candida- tuur van de heeren L. J. Iiarreman en A. C. A. Nolet voor de Prov. Staten te houden, zullen als sprekers optreden de heeren F. A. Moerel (kath.) van Oudewater, Jac. van Oversteeg (anti- rev.) van Amsterdam en J. van Meggelen (chr.- hist.) van Rotterdam. In eene propaganda-vergadering Maandag avond 8 ure in dezelfde zaal te houden, zal jhr. rar. D. J. de Geer, candidaat der coalitie-partijen voor de Tweede Kamer, als spreker optreden. V ergunninghouders enz. Aan den Raad der gemeente Schiedam is het volgend adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdoeling Schiedam van den Nederlandsehen Bond van Koffiehuis-, Sociëteit-, Restauranthou ders en Slijters „Vergunning" goedgekeurd bij Kon. besluit; dat zij met groote verbazing kennis heeft ge nomen van de adressen der Protestantsche Kerk genootschappen, waarin deze sluiting vragen van de vergunningslocalitéiten op den verjaardag van 11. M. de Koningin, alsmede op de lotingsda- gen; dat adressante Uw Raad eerbiedig doch tevens zeer dringend verzoekt, een dusdanigen maatregel niet te nemen; dat. de sluiting ten gevolge zon hebben, uat iedereen, ook reizigers en andere vreemdelingen, niet op die dagen onderdak zouden kunnen vin den en verhinderd zou worden, dat in deze loka liteiten niet alleen geen sterke drank, maar ook niet alcoholvrije dranken en eetwaren verkocht zouden kunnen worden; dat de vergunninghouders voor een groot deel hun inkomen hebben uit den verkoop van are de re dan sterke dranken en eetwaren en daarin hpn grootste verdienste zit; dat het hierom reeds duidelijk is wijl de winst op sterke dranken geringer is dan die op andere dranken te behalen dat de vergunning houders den verkoop van sterke dranken niet in de hand wenschen te werken maar veeleer het gebruik van andere dranken aanmoedigen, daargelaten dan nog het feit dat zij' even goede staatsburgers wenschen te zijn als ieder ander en zij even sterk het misbruik van sterken drank afkeuren, dat. niet alleen voor hun zaken maar ook voor het algemeen belang nadeelig is; dat de uitwerking van aan maatregel als waar op gezegde kerkgenootschappen aandringen, gezien de ondervinding elders opgedaan, verre van gun stig is; dat o.a. te Gouda de sluiting op lotingsdagen, die daar vroeger was, weer in 1911 is afgeschaft, terwijl alle vergunninghouders daar medewerken, dat op zulke dagen aau lotelingeu geen sterke drank wordt verkocht, en nu het merkwaardig verschijnsel is waargenomen en door het hoofd der politie bevestigd, het eerste jaar reeds, dal tijdens de lotingsdagen de koffiehuizen weer open mochten zijn, dat er minder dronkenschap en rumoer was dan in vorige jaren; dat nu de la te linger) van. huiten niet meer met heel© flesschen sterken drank in de handen rondloopen en tieren, iets wat nog ten vorigen jare moc-st waargenomen worden te Eindhoven, in welke gemeente ook de sluiting op lotings dagen was voorgeschreven, een omstandigheid die in zeer veel bladen te lezen stond; dat zij, die zich te buiten willen gaan en niet op gepaste wijze feest weten te vieren ook op de verjaardagen van H. M. de Koningin, daarin door de sluiting der verg un ni ngslocal i t ei ten niet verhinderd zullen worden; dat alzoo de maatregel, hoe goed wellicht be doeld, niets zal uitwerken in het algemeen be lang, maar wel zeer hinderlijk zal zijn aan de ordentelijke bezoekers van koffiehuizen en res taurants, waarvan de vergunninghouders het' juist hebben moeten; dat het algemeen belang', in plaats van le wor den bevorderd, alzoo zal worden geschaad dat bovendien, dit wordt in de tweede plaats opgemerkt, ook de persoonlijke belangen van de koffiehutishouders en verdere leden van de adres- seerende vereeniging, welke op zulke uitermate zware belastingen zitten (onmatig zware perso neel® belasting, vergunningsrecht, etc.) sterk' wor- den aangerand; dal waar de algemeene belangen eer zullen warden geschaad clan bevorderd, bovendien de persoonlijke belangen van een talrijke klasse zwaarbelaste middenstanders beslist zullen wor- den benadeeld, er alle reden voor Uw Raad is om het verzoek van do bedoelde kerkgenootschap pen te wijzen van de hand. Verhooging loongrenzen smeden Gemeentedienst. B. en W. schrijven aan den Raad. Van de Commissie voor de Gemeentewerken ontvingen wij het voorstel ora de loongrenzen voor de smeden in gemeentedienst te verhoogen, daar het haar is gebleken, dat deze te laag zijn te noemen. De Commissie geeft te kennen, dat de grens naar beneden van f 12.per week kan worden behouden, doch dat die naar boven, thans f 13.50 per week bedragende, dient te worden verhoogd tot 14.50 per week. Wij stellen U voor in dien zin te besluiten en daartoe het besuit als bedoeld in art. 12, 2 lid van het werkliedenreglement tot vaststelling van loongrenzen (Gemeenteblad no. 13 van 1912) te wijzigen. Een ontwerp-besluit wordt U daartoe hierbij aangeboden. Bevolking te Schiedam. Bevolking op 30 April 1913 33940 zielen. Geboorte 97 Vestiging 227 324 Verminderd door Overlijden 32 Vertrek 227 259 vermind. 65 zielen. Bevolking op 31 Mei 1913 34005 zielen. Er werden 37 huwelijken gesloten. Heden-nacht is diefstal gepleegd, in een branderij aan den Noord vest singel. Drie fles schen jenever, een kleine hoeveelheid tabak, ten vischnet en een paar sigaren werden daar ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Heden-morgen werd door iemand aangifte gedaan bij de politie, dat hij op de Roosbeek was aangevallen door een hond, die hem in het been beet.' Tegen den eigenaar1 van den hond is proces verbaal opgemaakt. Z o n d a g-m orgen vroeg is in den Diefhoek aangehouden een minderjarige jongen, thuisbehoorende te Rotterdam, die aldaar de ouderlijke woning was ontloopen, omdat hij kwestie met zijn onderwijzer had gekregen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 10 Jun 7.56 v.m. 8.32 n.m. UIT PERNIS. De gemeenteraad van Pernis heeft dezer dagen vastgesteld do volgende verordening op het a,an- legigen van havens in de gemeente Pernis. Art. 1. Het is verboden zonder vergunning van den gemeenteraad een haven voor publiek gebruik aan te leggen of een haven voor het publiek open te stelten. Elke haven wordt geacht voor publiek gebruik bestemd te zijn, tenzij zij uitsluitend dient ten behoeve van een aan de haven gelegen indus- trieeto onderneming. Art. 2. Aan de vergunning worden door den raad voorwaarden verbonden ter bevordering' van ©en doelmatige inrichting dor haven en tot ver zekering van de terugbetaling van uitgaven, welke tengevolge van dan havenaanleg door de gemeente in het belang van de openbare veiligheid en gezondheid moeten worden gemaakt. Art. 3. Hij, die zonder vergunning' of in strijd met de voorwaarden, verbonden aan de vergun ning van den raad, een haven voor publiek ge bruik aanlegt of voor het publiek openstelt, of open gesteld houdt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen. (Puften verantwoordelijkheid der Redactie). jjKJT" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Van de automaat,... Geacfite Redactie, Daar ik door den Bond gepromoveerd beu tot het schoone ambt van «automaat" hun stijl is nu eenmaal ongelukkig kwam ik Unogeenige plaatsruimte verzoeken. Mijn vriendelijken dank daarvoor. De Bond zal me niet meer beantwoor den. Dit doet hij anders altijd. Als hij aangevallen wordt, heeft hij steeds iels (al is het vaak zonder beteekeriis) te weerleggen. Nu doet hij zulks niet, voorzeker wèl een bewijs van zijn machteloosheid. Ik wil den Bond even herinneren, dat ik gespro ken heb over de hospita van een R. K. Ond. uit de dagen van Olim, de Bond moet in 't ver volg beter lezen. Ik geef gaarne toe, dat de Boud bedoeld heeft, dat de rubriek «Ingezonden" een vuilnisbak is. De Bond is dan ook wel zoo vrien delijk zijn den naam «straatjongen" te willen accep teeren. Wij moeten er op wijzen, dat de Bond wèl zulke nietigheden weerlegt, maar het overige, dat van véél grooter belang is niet. Wie zwijgt, stemt toe. Voor we verder gaan, willen we eerst nog even over de relletjes te Maastricht spreken. Van offi- cieele zijde hebben we vernomen, dat toendertijd deze zaak in de Kamer is besproken, dat daar uitgemaakt is, dat de eerw. Broeders in deze kwestie geheel vrijuit gingen. Er is nimmer vrij gegeven om hieraan deel te nemen. Toch weet de Bond het weer beter. Dit zal 'em zitten in de automatische gewoonte van 'em, om steeds ver dacht te maken. Het nieuwe nummer staat vol met «De coalitie moet vallen". Dit pleit teu zeer ste voor de verdraagzaamheid van den Bond en vooral ook voor zijn neutraliteit. De Bond schijnt de Taal nog niet goed machtig te zijn. Ook troffen we een aardige verzameling «uittreksels" uit boekjes, op de openb. school aanwezig, aan. Ze getuigden allen van God, één zelfs bevatte de geschiedenis van «Den Barmhartigen Samaritaan". Wanneer er nu evenwel op die openbare school eens kinderen gaan van niet-christenen, wat doen dan onze openbare collega's Natuurlijk dat boekje sluiten, want anders verkondigen ze beginselen, strijdig met die van andersdenkenden. Welnu, Bond van Ned. Ond., dit voorkomt de Bijz. school. Als daar zoo iets in staat, dan mogen wy de boekjes openlaten, wy komen nimmer voor het geval te staan, dat we ze moeten sluiten. Wy passen daar wel voor op. Wy hebben een begin sel. De openbare school heeft een.... neutraal beginsel. Dat zegt n et vèèl. Het ónze zegt mèèr. Wy stelleq ons het doel voor oogen«het kind godsdienstig op te voeden". De openbare school wil neutrale opvoeding. Eeu godsdienstige staat hooger dan een neutrale. Aan de K. S. A. heeft de Bond ruim drie ko lommen afgestaan, waarin hij jammerlijk niets gezegd heeft. Dit behoeft niet bewezen te worden, want de Bond gelooft het tegenwoordig zoo wel. Hij schijnt evenwel zéér met de K. S. A. ingeno men te zijn. Deze behoeft echter niet op zulke vriendelijkheid gesteld te zijn. Een paar dik ge drukte zinnen moeten dienen als «pilaren" voor Onze School. De redactie moet evenwel eenigszins gewijzigd worden: Wie gèèn bewijzen levert, voor hetgeen men hem voor de voeten werpt, tracht de waarheid niet te vinden. Dit doet de Bond van Ned. Ond. afd. Schiedam. Wie weet, dat hij bewijzen kan leveren voor 't geen hij zegt, spreekt de waarheid Dit doen de Coalitiepartijen, ook te Schiedam. Ziet U, Bond, niet alleen kunt U slecht lezen, maar nog ongelukkiger schrijft ge. Hadt ge eenigs zins nagedacht, zoo hadt ge volgaarne deze zin netjes gekozen. Wij hadden U dan geluk kunnen wenschen, dat er tenminste nog iets in Onze School stond, dat op waarheid steunde. Heusch, Bond, je komt tusschenbeiden zoo gebrekkig uit den hoek. Vooral door niets te weerleggen, vooral door over kleinigheden te vallen, maar de zaak zelve met aan te roeren, toont ge het hulpbehoe vende in uw karakter. Ook de scheldwoorden als «jongen", «vuilnisbak" en «automaat" zeggen aan het lezend publiek méér dan genoeg. Wil nog van dezen jongen, deze vuilnisbak deze automaat dit leerenBewaar altijd je fatsoen, toon dat ge een vereeniging zijt, die uit menschen bestaat, niet eene, die werkelijk zich gaat aanstellen als een straatjongen. Want immers die scheldt óók, die snullelt óók in vuilnisbakken. En als ge dat ge leerd hebt, welnu, dan kunnen we met mèèr gerustheid met klem polemiek voeren, want heusch, we vreezen nu weieens, dat het vuil ons te na komt. De redactie nogmaals dankend, Namens het bestuur, A. W. G. Dekker, lste secr. Der vereeniging met dien «eeuwig langen naam" (Uitvinding van den Bond Ongelukken. Een treurig ongeval over kwam, naar de »L. K," meldt, de 75-jarige we duwe K., te Rothem-Meerssen. Vermoedelijk door eene duizeligheid overvallen, gleed zij uit en viel in eene mestvaalt en na enkele oogenblikken was zij een lijk. Zaterdag werd de stierenleider van deFok- vereeniging te Twisk, door 'n woedenden stier aangevallen en deerlijk verminkt. Ziju toestand is hoogst bedenkelijk. De stier werd doedgescho- ten. Onvoorzichtig. Een 11 -jarig kind te Vaals, werd na het gebruik van onrijpe kruis bessen ongesteld. Zijn toestand verergerde zoo danig, dat de dood spoedig intrad. (Centrum) Door kolendamp bedwelm d. Men meldt ons uit Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier ter stede een droevig ongeluk plaats gehad dat twee slachtoffers heeft geëischt, waarvan reeds een is overleden. Het huis van perceel 238 in de 2e Oosterpark straat werd bewoond door de ruim 75-jarige weduwe Pieters haar 40jarige ongehuwde dochter. Toen Zondagmorgen omstreeks tien uur een in Watergraafsmeer wonende zoon der weduwe zijn moeder wilde bezoeken, kreeg hij op herhaaldelijk bellen geen antwoord ook de gordijnen waren nog naar beneden. Een ongeluk vermoedende begaf hij zich naar een banketbakker in de Linaeus- straat, waar hij door diens tuin achter de woning zijuer moeder kwam. Door het intrappen der keukendeur verschafte hij zich toegang. Toen hij de slaapkamer betrad, kwam hem een doordrin gende lucht van kolendamp te gemoet en vond hij zijn moeder en zuster bewusteloos op bed liggen. Dr. tleijermans die onmiddellijk werd ge waarschuwd wendde langdurige pogingen aan tot het opwekken van de levensgeesten. Bij de be jaarde weduwe mocht dit echter niet meer baten en kon niet anders den de dood worden gecon stateerd. Met behulp van de iemiddels ter plaatse gekomen geneeskundigez dienst werden de po gingen om bij de dochter de levensgeesten op te voortget, wat ten slotte gelukte, de beide vrouwen werden per autobrancard naar het O.L.V. Gast huis vervoerd. De toestand van de dochter is zeer zorgwekkend, hare ademhaling is nog zwak. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan een lek in de vulkachel, welke gisteren voor het kille weer werd gestookt en Zaterdagavond bij het naar bed gaan werd afgesloten. Een lek waarvan men 't bestaan niet wist bracht de noodlottige kolen damp in de kamer. Door de politie van he1 bureau Muiderpoort werd direct na het ongeval een onderzoek ingesteld. Men meldt ons nader uit Amsterdam De dochter van de weduwe Pieters, die Zondag morgen in hoogst zorgelijken toestand in het Maria- Paviljoen van het O. L. V. Gasthuis werd opge nomen, had hedenmorgen het bewustzijn nog niet herkregen. Goedkoop gas. Men is te Abbenes (Haar lemmermeer) tot de ontdekking gekomen, dat de bodem bij boring veel en uitstekend brongas le vert. Reeds beeft de landbouwer Biemond aldaar een installatie doen maken voor verlichting door middel van brongas, terwijl men bij een tweeden landbouwer zijn voorbeeld volgt. (Haarl. Ct.) Bomaanslag. De correspondent van de „N. U Ct." te- Batavia seint De koeliewerver Hoogbnuyn, te Koeto Ardjo, kreeg als bestelgioed een pakket toegezonden, waar in een bom zat. Die bom is bij het openen van het pakket ontploft, waardoor Hoogfcruijn zwaar gewond werd. Bij de Marine. Men deelt aan „Het Volk" mede, dat het honderdtal marinematrozen, dat ontslagen is wegens weigering van den extra oorlam op Juliana-dag, dadelijk bij aankomst in Nederland zal worden afgemonsterd. Gewoonlijk duurt het een dag of vier na aankomst in liet vaderland, vóór de papieren in orde zijn; thans echter is een ambtenaar van het departement van Marine naar Genua gezonden om de zak boekjes der ontslagenen te halen, opdat zij on middellijk bij aankomst kunnen worden verwijderd uit den dienst. Het ongeluk van de sKurland." Toen het Belgische stoomschip «Kurland" Vrijdag morgen de haven van Piraeus wilde binnenvaren, stootte het vaartuig, zooals een Reuter-telegram reeds met enkele woorden meldde, op een mijn, die ontplofte en de voorsteven van het schip beschadigde. Gelukkig werd geen der opvarenden gekwetst, terwijl spoedig eenige sleepbooten arrri- veerden om 't vaartuig buiten de gevaarlijke zóne te brengen. De «Kurland" trachtte zonder loods aan boord de haven binnen te varen, hoewel de kapitein volgens de verklaringen der passagiers wist, dat de toegang tot de haven door mijnen versperd was. Zoodra men op de kust het gevaar bemerkte, waarin het schip verkeerde, werden eenige kanon schoten gelost. Deze waarschuwing kwam echter te laat. De ontploffing was verschrikkelijk en het vaartuig was reeds half met water gevuld, toen het de kust bereikte. Uit het ingesteld onderzoek is dan ook gebleken, dat de averij beneden de waterlinie zeer aanzienlijk is. Drama in een mijn. Tegen twee uur in den morgen van Donderdag was een ploeg mijn werkers juist in de schacht-no. 1 van de Ferfay- mijn te Saint-Pierre-lez-Auchel, (Frankrijk) afge daald, welke schacht op het oogenblik van schoo- ren voorzien wordt, toen er luide hulpkreten weerklonken. Men daalde in allerijl in den mijnput af en vond daar een mijnwerker, Florent Dupetit, bleek en met vertrokken gelaat, die op twee lijken wees die naast hem lagen. De twee dooden, de 22- jarige ploegbaas Finet en de 27-jarige mijnwer ker Debas, werden naar boven gebracht en de gendarmerie stelde dadelijk een onderzoek in. Dit leidde tot de arrestatie van twee mijnwerkers, Boutleux en I oulon, die eveneens tamelijk ernstig gewond bleken te zijn. Ofschoon beiden met de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2