Op den Balkan. Mtmhifech Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. macht zeer sterk staat, zij liet dan in Noord- Holland minder, dan in beide andere gewesten. Toch zal men goed doen, bij de herstemming alle krachten in te .spannen. De Haasbode" schrijft: Als de uitslag van de Statenverkiezing in heel het land, en speciaal van Zuid-Holland de graadmeter mag zijn van wat wij aanstaan den Dinsdag bij de Kamerverkiezingen zullen zien gebeuren, dat kunnen wij met gerust hart den komenden grootcn strijd tegemoet gaan. Buiten Zuid-Holland is de toestand in de overige provincies tusschen rechts en links in status quo gebleven. Maar bijzonderlijk ging de strijd om Zuid-Holland, waar 't op aange legd werd de Staten te doen omgaan. Vlet den voorloopigen uitslag voor oogen kun nen wij met voldoening constateeren, dat deze toeleg gislukt is, dat. Zuid-Holland rechts heeft gehouden. Thans tellen de Provinciale Staten van Zuid- Holland reeds 41 rechtschen tegen 20 links, terwijl, bij herstemming het pleit in 21 distric ten nog moet heslist worden. Bij onvermoeid werken is 't zoo goed als zeker, dat wij. in de Staten een góede meerder heid bewaren.. Aan deze opmerkingen voegt de „Standaard" voor heden niet veel toe. In de groote steden schrijft zij geeft de wassende macht van socialisme reden van zorgin Amsterdam heeft dat reeds weer een Liberalen zetel, die van den heer Smeenge, gekost in district II en de zetel van den hedr Goedkoop staat in dat district eveneens te wan kelen. De Concentratie heeft, en dat niet al leen in Amsterdam, al weer heel wat te offe ren gehad aan het socialisme. Dat in heel het land het' aantal herstemmin gen zoo verbijsterend groot is, toont aan, dat de partijen benoorden Moerdijk tamelijk wel tegen elkander opwegen; in een aantal distric ten hebben de socialisten den uitslag in de hand; komt den Concentratie-man er, het zal pp socialistische krukken zijn. Amsterdam VII is een tegenvaller voor ons. Waren de rechtsche mannen gisteren allen aan de stembus gekomen, geen kwestie van, of het district ware dadelijk behouden. Dat de fout hoofdzakelijk bij de thuisblijvers zit, niemand, die het district kent, zal dat loochenen. Maar daarom is er met den uitslag van gisteren ook nog maar heel weinig gezegd voor de stemming van Dinsdag. In de overige districten hebben we voor de Staten hier en daar kans. Maar 't zal hard werken worden; ó,,k voor Dinsdag; Maandag en op den stemmingsdag moet de ijver der onzen zoo mogelijk nog worden verdubbeld. Over het algemeen hebben deze verkiezingen stelling der Staten, meent de „N. R. 01,'". De wind is dit blijkt wel een weinig tegen rechts. En onder de linkerpartijen mogen wel licht de sociail-democraten op de grootste stem- menvermeerdering bogen. De tijd ontbreekt ons, om het nauwkeurig na te gaan, en het nader met cijfers te staven. Vooral in de groote steden is hun aantal echter zeer toegenomen. Het „Vaderland" oordeelt, dat de betrekke lijke teleurstelling, die Overijsel en Friesland heb-, ben opgeleverd, door Zuid-Holland (in de overige provincies was geen belangrijke verandering in de verhouding van links en rechts te verwachten) ruimschoots is goedgemaakt. Voor de „Nederlander" staat vast, dat, wil rechts de meerderheid behouden, zoowel voor de her stemming bij de Staten als voor de Tweede Ka mer de uiterste krachten zullen moeten worden ingespannen. Servië en Bulgarije. Welingelichte kringen te Weenen verklaren dat men hij de aanstaande debatten over de arbi- txago van den Tsaar in het geschil tusschen Ser vië en Bulgarije rekening moet houden met de belangen van Oostenrijk-H,ong;arije op den Balkan. Geschiedt dat niet, dan zou de crisis nog lang niet ten einde zijn, en nieuwe moeilijkheden zou den zich voordoen. Het „Neue Wiener Abend'olatt" schrijft: Nu Servië zich rechtstreek^ tot Bulgarije heeft gewend om een gedeeltelijke demobilisatie der legers te verkrijgen, hebben de vertegen wooïdigers van Oosteniijk-Hongaxije opdracht gekregen zich tot nader order te onthouden van deelneming aan den voorgenomen stap der gezamenlijke mo gendheden, indien deze ten minste nog niet is geschied. In zijn antwoord op het telegram van den Tsaar zegt de Koning van Bulgarije: „Op 13 April heelt mijn regeering zich gewend tot Saso- noi met het verzoek de opwinding aan beide zijden der grens te doen bedaren, door beide partijen te verzoeken zich aan arbitrage te onder wei pen. „Toen Sasonof aan dat verzoek voldeed, heeft mijn regeering onmiddellijk verklaard, arbitrage te willen aanvaarden. Servië daarentegen volhard de bij zijn politiek, waarvan de verklaring van I'asjits in de Skoepsjtina de uiting was. Die verklaring wekte in Bulgarije een ontroering, te g.rooter, omdat zij: was afgelegd op een oogeublik, dat oe samenkomst der minister-presiddenten werd voorbereid. „Fwe Majesteit zal niet kunnen ontkennen, oal. Bulgarije getrouw, is gebleven aan zijn woord en nog altijd afwacht, of Servië ook ('we scheids rechterlijke uitspraak zal aanvaarden. De Servi sche regeering gaat voort, het gevaar van een hroederkrijg uit te lokken, welk gevaar wij willen voorkomen, ofschoon wij de verontwaardiging van geheel bet volk over de pogingen van onze bond- genanten, om ons, met minachting van recht en goede trouw, de kostbaarste vruchten van onze overwinningen te ontrukken, niet kunnen tegengaan. Bulgarije heelt niet alleen rechten op Mace donië, het heeft ook onafwijsbare plichten jegens de bevolking, die te allen prij'ze Bulgaarsch wil Wijven. „Deze plichten zijn gedurende lange jaren door Rusland zelf erkend." Aan de „Temps" uit St. Petersburg: Daar het antwoord van Bulgarije en Servië bevredigend wordt geacht, zal de conferentie van de minister-presidenten der vier Balkanstafen, bin nenkort te St. Petersburg worden bijeengeroe- pen. Dit St. Petersburg aan da „Kölnische Zeitung": Officieel is noch gisteren noch heden iets be kend gemaakt over het resultaat van de telegram men die de Tsaar aan de koningen van Bulgarije en Servië heeft gericht. Tengevolge dier geheimzinnigheid hcerseht hier groote spanning onder de bevolking. Buitenlandsche diplomaten achten den toestand aanmerkelijk verbeterd, hoewel de Russische ge zanten te Sofia en Belgrado gisteren het mini sterie van buitenlandsche zaken seinden dat de legeeringen van Bulgarije en Servië bezwaren maken tegen ai bitrage door den Tsaar op grond van het verziet der militaire partijen daartegen, ioch achten c>ok zij het onmiddelijke oorlogsge vaar bezworen. Welingelichte kringten to St. Petersburg ver zekeren dat Bulgarije over den omvang der arbi trage door den Tsaar zoo bevredigende ophel deringen heeft gekregen, dat zij; er in zal toe stemmen. In Tu rkije. Op den dag van den moord op den grootvizier vernam de Turksche regeering, dat de samem zweerders van plan waren een brief aan mar kies Pallavacini (den deken van het diplomatieke corps) te richten. Zij vroeg den markies of dit juist was. Den volgenden dag berichtte Pallava cini de regeering, dat hij; den bedoelden brief had -ontvangen en dat hij dien aan den grootvizier toezond. De brief kondigde den aanslag tegen den groot vizier aan en verzocht, de mogendheden iCon- stantinopel militair te bezetten en tusschenbeitk te komen. Luitenant Hilmi, die hij het beleg van het huis der moordenaars is gewond, is overleden. Zijn ingewanden waren doorboord. Onder de aangehoudenen zijn enkele Grieken, leden van de liberale entente. Vandaag zijn o.a. gevangen genomen Danidzje, voormalig; minister van binnenlandscliCj zaken, Hamid, voormalig; pre sident van de rechtbank te Pera, Moestapha, bur gemeester van het vierde arrondissement van Constantinopel, en liadzji Rassim, voormalig con sul in Nederlandsch Indië. lie rechter van instructie' heeft verklaard, dat Jopal lewfik bekentenissen heeft afgelegd en zichzell den hoofdman der moordenaars heeft genoemd. Hij voegde eraan toe: drie maanden geleden is de samenzwering om den grootvizier te vermoorden gesmeed, maar er waren geen mannen die 't aandurfden. Volgens de laatste berichten had de marine officier Sjefki tien dagen voor den aanslag een kamer gehuurd in een huis; aan ae Mirmohed- straat. Kapitein Kiazim, luitenant Mehmed en Ali bei kwamen hem daar den avond voor den moord bezoeken. De wapens, munitie, levens middelen en verbanden, die men in het huis l eeft gevonden, bewijizen dat zij zich hadden voor bereid op tegenstand. Topal Tewfik hoeft ook de namen der aanleg - géi's van den aanslag genoemd. Alen zegt, dat de moordenaars na kórt geding zullen worden opgehangen. Kapitein Kiazim heeft voor 't grootste gedeelte de moordenaars gehuurd. De geldsom, bij hem gevonden, bestond uit Roemeensche bankbiljetten. Topal Tewfik, woedend dat, zijn medeplichti gen hem in den steek lieten en na den aanslag vluchtten zonder hem tij'd te laten weer in de auto te stappen, vraagt hem in vrijheid te stel len om de lafaards dood te schieten. Onder de aangehoudenen zijn twee neven van generaal Hassan pasja, militair gouverneur van het paleiskwartier der keizerlijk» familie onder t bewind van Abdoel Hamid. In dien tijd waren zij: officier, doch werden van de kaderesten ge schrapt na de omwenteling. DUITSCHLAND. Zaterdag had aan het begin van de vergade ring van den Rijksdag een huldebetoon naar aan leiding van het 25-jarig© regeeringsjubileum van den Keizer plaats. De rijkskanselier, alle staatssecretarissen, ver scheidene Pruisische ministers en de afgevaar- dig den van de burgerlijke partijen waren ver- schenen. De voorzitter bracht in zijn toespraak ifi her innering, dat de Keizer, toen hij de regeering aanvaardde, mót verontwaardiging de beschuldi ging had gewraakt dat hij) naar oorlogsroem haak te. Zij was ook volkomen ongegrond gebleken. Be Keizer, die de grootste! macht, tot oorlogvoeren in zijn hand houdt, heeft die macht alleen ge bruikt, om ons den wereldvrede le verzekeren. Wij leven in ernstige; tijden en vertrouwen rots vast. dat de Keizer zal blijven wat hij was en nog is, namelijk een vredevorst, die het zwaard van den oorlog alleen zal trekken, als het er om te doen is, de levensvoorwaarden van het Duitsche volk te verdedigen. (Bravo!) De voorzitter bedankte den Keizer, dat hij; do booge zedelijke opvattingen, welke aan. onze voor vaderen eigen waren, de beginselen van het rijk heeft genoemd en het volk heeft vermaand zijn plichtsgevoel niet te; laten verflauwen. De Keizer zelf hoeft, die beginselen in zijn werkzaamheid en zijn huiselijk leven altoos nagestreefd De voorzitter besloot: Door de wijze waarop h'j zijn vorstelijken plicht opvatte, heeft de Kei zei' den eerbied en de liefde van hel volk ge- Wonden. (Luide bravo's.) De vergadering en de tribunes stemden geest- dril tig ;in met het Ifoch op den Keizer. Dp Rijksdag werd daarna tot Dinsdag ver daagd. lie begrootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag heeft het wetsontwerp goedgekeurd, strek kende: om nieuwe reserves aan goud en zilver, elk van 120 millioen mk., te vormen, ten einde den nog ongerept ligaenden oorlogsschat te ver sterken. SPANJE. Blijkens de opgave in de Staatscourant moeten de volgende wijzigingen gebracht worden in de samenstelling van het nieuwe kabinet: onderwijs: Buis Jimenez, burgemeester van Madrid; justi tie: Rodriguez Barbell a. Bij koninklijk besluit zijn de zittingen van bet parlement voor onbepaalden tijd verdaagd. JAPAN. Naar de „Times"-correspondent te Tokio aan zijn blad geldt, deelde de Japansche minister president aan het einde der vorige week in het parlement mede, dat de regeering van plan was een lx:langrijke bestuursreorganisatie tot stand te brengen, waardoor 's lands uitgaven nog in den loop van dit jaar met ruim 75 millioen ver minderd zouden worden. De premier maakte tevens van de gelegen heid gebruik, om het Japansch-Californische ge schil ter sprake te brengen en verklaarde, dat hij en zijn collega's volkomen vertrouwen stelden in Amerika's rechtvaardigheidsgevoel. URUGUAY. Rarbaroux, gezant van Uruguay te Brussel zal benoemd worden tot minister van buitenlandsche zaken. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Mi nister Mc. Kenna gisteren, dat mevrouw Pank- hurst feitelijk in de termen viel om weer gear resteerd te worden, omdat haan vrijsteliings-ter- mijin verstreken was; haai- gezondheid was ech ter van dien aard dat men haar liever nog niet weer in de gevangenis bracht. De Spaansche kruiser „Reine Regente" heelt het wrak van den kanonneerboot „General Concha" gebombardeerd en van de inboorlingen die liet schip plunderden, 19 gedood en een groot aantal gekwetst. De matrozen, bchoorend tot tie be manning der „General Concha", ui© in handen van de inboorlingen zijn gevallen, hebben ge schreven, dat zij goeu behandeld worden. Zij vragen, dat men hun los, geld onmiddellijk zal betalen. Zij zijn 11 in getal; verscheidenen hun ner zijn gewond. De inboorlingen zijn naar Al- hurnecas gekomen om medicijnen en windsels voor hun gevangenen te halen. De krijgsraad van het achtste legercorps te Bourges heeft uitspraak gedaan in de kwes tie der acht soldaten van het 134ste regiment infanterie, gevangen genomen, omdat zij hadden deelgenomen aan de manifestaties te Ma<;on, naar aanleiding van de mededeeling, dat hun lichting nog een jaar onder de wapenen gehouden zou worden. Allen werden veroordeeld tot straffen, die varieerden tusschen drie maanden en een jaar gevangenisstraf. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft Donderdag te Betenhausen een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin van Wurtemberg. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn thans ter openbare vergadering opgeroepen tegen Woens dag 18 Juni a.s. des namiddags 2 uur. Prof. Kaptejjn. Prof. Kapteijn zal weder voor den tijd van drie maanden in Califonië verblijven tot het doen van sterrekundige waarnemingen. Vrijdag-morgen is de hoogleeraar met zijn echtgenoot© naar Mount, Wilson vertrokken. De verpleger Braam. Thans hebben zich een uitvoerend-comité en een eere-comité gevormd om uitvoering te geven aan de plannen tot overbrenging van het stoffelijk overschot, van Pieter Willem Braam, de Neder- landsche militaire verpleger, die, deel uitmakende van de ambulance Sikemeier in den Balkan, na hevige ziekte stierf. Eerstesteenlegging Stadion te Amsterdam. Zaterdag-morgen heeft de jongste zoon van den heer C. J. K. van Aalst, den voorzitter van den Raad van Beheer van de Maatschappij tot Ex ploitatie van het Ned. Sportpark te Amsterdam, den eersten steen gelegd van het Stadion dat in< dit Sportpark aan den Amstelveenschen weg zal worden gebouwd. De Koningin naar het Noorden. Volgens bekendmaking van den Commissaris der Koningin in Drente in de „Ass. Ct." heeft K. M. de Koningin het voornemen in de maand Augustus e. k. een niet-officieel bezoek a.a.n een deel van Drente te brengen. Naar het blad verneemt, zal de Koningin de tenlconstedling te Groningen bezoeken, van daar per auto terugkeeren, een tocht door Drente ma ken en speciaal aan het Westelijk gedeelte van Drente een bezoek brengen, vermoedelijk Meppol. Belletjes op Soembawa. Men meldt d.d. 12 Juni uit Batavia aan de „Tel.": Bij relletjes, die op Soembawa plaats hadden, werd de veearts Eyscnburger gewond en liens echtgcnoote vermoord. Griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij de Prov. Staten de volgende voordracht ingezonden ter benoeming van een griffier: Mr. Dr. S. J. R. de Monchy, referendaris ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland; raar. C. L. Modueiman, idem en mr. dr. H. A. G. van Groenendael, griffier der Staten van Overijssel. Amerikaansche landbouwkundigen. Men meldt uit 's-Gravenhage, d.d. 14 Juni: Hier is aangekomen een commissie van 25 Amerikaansche landbouwkundigen, die hier studie komen maken van onze landbouwinstellingen, landbouwkrediet enz. Op het departement van Landbouw werden zij, namens de regeering verwelkomd door den directeur-generaal, die een uiteenzetting gaf over de landbouwtoestanden in ons land. Een bezoek wierd daarna, gebracht aan de vei ling te Loosduinen, de modelhoeve Berckendael en enkele kwoékerijen in het Westland. Vanochtend' werd in het gebouw! van den Land bouw een bespreking gehouden over het land bouwkrediet en daarna eenige boerderijen te Voor- burg en te Wassenaar bezichtigd. De commissie gaat vanavond naar Leeuwar den, om Maandag in de omgeving dier stad eenige pachthoeven, boter- en kaasmakerijen enz. te bezichtigen en vertrekt Dinsdag! naar Berlijn. De uitslag der Tweede Kamerverkiezingen, welke morgen (Dinsdag) plaats hebben, zal mor gen-avond aan ons bureau in de Boterstraat wor den gepubliceerd. Er is door ons een specialen telegrammendienst georganiseerd, zoodat de uitslagen der 100 dis tricten, waar morgen gestemd zal worden, nog denzelfden avond bekend kan worden gemaakt. Blijkens de Officieele Kennisgeving van het ge meentebestuur, zal de Boterstraat tusschen de K re u pel straat en de Groote Markt Di nsdag-avond voor het verkeer met voertuigen zijn afgesloten van 7i/2 tot 11 uur n.m. Het publiek zal dus rustig de publicatie der verschillende telegrammen kunnen volgen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Juni 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.7 te Kopenhagen en Breslau. Laagste barometerstand 762.2 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, meest licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. Belangrijke data. Tweede Kamerverkiezingen. Stemming: Dinsdag 17 Juni. Provinciale Statenverkiezingen. Herstemming Maandag 23 Juni. Jhr. mr. D. J. de Geer. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de vergadering door de coalitiepartijen heden-avond 8 ure in Odéon te houden, waarin jhr. mr. D. J. de Geer, candidaat der rechtsche partijen voor de Tweede Kamer, als spreker zal optreden. Niemand, zoo daartoe eenigszins in staat, ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2