.Dagblad mor Schiedam Omstreken. Herstemming Proi Staten. L. I. Karreman, A. C. A. Nolet, Gratis Ongevallen verzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Dinsdag 17 Juni 1913. No. 10650. öp den Balkan. OTereenkomstif op de polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Twee Onderwijzers. FEUILLETON. Battenludscb Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiëB 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bü verlies van een hand, voet of oog Holiandsclie Algeineene Y erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van een wijsvinger by verlies van eiken ande ren vinger. Voor de herstemming ter verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam, op Maandag 23 Juni as., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen, decandidaten der coalitie-partijen, de heeren Wethouder te Overschie, en De stembus is Lid van Ged. Staten. geopend van 8 tot 5 ure. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis dat de herstemming over de candidaten L. J. KARREMAN, A. C. A. NOLET, J. M. VAN DER SCHALK en J. H. VAN WESTENDORP J.Dz. ter vervulling der twee vacataren door periodieke aftreding in de Staten dezer Provincie ontstaande, zal gehouden worden op Maandag 23 Juni a.s. van des morgens acht tot des namiddags uur dat tot de herstemming niemand wordt toege laten dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 de kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproeping voor de herstemming dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft verloren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aan vraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken, en dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidt»Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Schiedam, den 17den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd. LAGERWEIJ, W.B. Bij het openbaar Lager onderwijs te Schiedam (scholen C en F) worden gevraagd: Aanvangsjaarwedde f575. Verhoogingen wegens akten Voor akte vrije- en ordeoefeningen f 25 voor akte handteekenen f50, voor hoofdakte f200. Voor school C, Hoofdakte en 23-jarigen leeftijd vereischt. Periodieke verhoogingen. Na 2, en 4-jarigen dienst, telkens f75; na 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst telkens f50 en 52) Het schijnt iets zoo onnatuurlijks, dat een man de gelederen van zijn eigen stand bestrijdt, dat de wereld geneigd is elke andere uitlegging der geheimenis de voorkeur te geven, boven die van eerlijke overtuiging of verhevene vader landsliefde. „Eerzucht 1" zegt de eene. „Teleur stelling 1" zegt een ander. „Eenige bijzondere veete!" vermoedt een derde. „IJdelheid vaneen volksvleier 1spot een vierde. Het volk bewon dert in het eerst, maar wantrouwt hem later. Zoodra hijhet wagen durft, een geliefkoosd ontwerp, eenen enkelen wenscb van het volk te weêrstreven, is er voor hem geene redding, meer hij wordt beschuldigd, een huichelaar te zijn geweest, zich in een lamsvel te hebben ge wikkeld, en men roept het elkander toe„Zie, de tanden van den wolf beginnen door te bre ken I" Is hij gemeenzaam met het volk, het wordt vleierij geheeten. Houdt hij zich op eenen afstand, het is trotschheid. Wat houdt dan een man, in zulk eenen toestand, staande, die zijn geweten volgt en met open oogen al de geva ren-van zijn pad vooruit ziet? Weg met het voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst telkens met 150. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam voor of op 5 Juli a.s. De Sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke School of Scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Servië en B,u 1 garije. Volgens Reuter aanvaardt Servië in zijn ant woord :op het telegram aan dien Tsaar de uitnoo- diging tot deelneming aan die conferentie der vier minister-presidenten te St. Petersburg. Tegelijkertijd handhaaft Servië editor de ziens wijze, dat herziening van het verdrag met Bul garije noodzakelijk is. Uit Belgrado verneemt do „Kölnische Zeitung" De ministerieele crisis heeft slechts 24 uur ge duurd. Pasjits moet in hoofdzaak zijin afgetreden om dat koning Ferdinand van Bulgarije in zijn ant woord op het telegram van den Tsaar, hem heeft beschuldigd een vreedzame oplossing van het. geschil in den weg te staan. Pasjits heeft door been te ,g:aa,n deze hinder nis! willen opruimen. Aangezien koning Peter hem echter verzekerde van zijn volste vertrouwen en Pasjits na,ar de algemoene overtuiging de eenige man is dieoverwegenden invloed heeft op den loop van zaken, beeft hij er in toegestemd aan het hoofd dor regeoring te blijven, ten einde naar de „Tribun a" in een bijzondere uitgave zegt het geschil vreedzaam of bloedig tot een oplossing te brengen. Volgens een ander telegram aan de ..Kölnische Zeitung" twijfelt men te Belgrado of een min nelijke schikking nog mogelijk is, te meer daar hel antwoord van Bulgarije op het voorstel van Servië om gelijktijdig te demobiliseeren zeer on bevredigend is. Jlen eistelh. dat het Servische leger eerst het betwiste gebied moet ontruimen om plaats te maken voor gemengde garnizoenen, zon, in ver band met de stemming van bet volk en bet leger, geen rogeering kunnen inwilligen. 'Hoe de Tsaar zijn „vasten wil om oen oorlog te voorkomen" zal doorvoeren, is hier een raad sel. Hartwig', de Russische gezant, heeft gisteren een' lang onderhoud met Pasjits gehad. Onmiddel lijk na afloop daarvan is ministerraad gehouden. Hier hecrscht een stemming van groole onzeker heid. 1 Het Balkanverbond. Ue correspondent van de Londensebe „Times'" op den Balkan heeft in een reeks van artikelen het. ontstaan en de ontwikkeling' van het Balkan- Verbond geschetst. In het laatste nummer hoeft hij! het over de gesnork van een algemeen gevoelen, weg met den armzaligen waan van een rechtvaardig na geslacht Zijn besluit zal het eerste beleedigen, het laatste zal hem nimmer recht doen 1 Wat houdt hem staande Zijn eigen ziel I Een waar achtig groot man koestert een zekere soort van verachting voor zijne natuurgenooten, terwijl hij hen helpthun wel of wee is alles, hunne toejuiching, hunne afkeuring zijn niets in zijne oogen. Hij verlaat den kring, hem door ge boorte en gewoonte aangewezenhij is doof voor de kleingeestige beweegredenen van klein geestige lieden- Hoog boven allen verheven, rolt zijne bol hare sfeer langs, om hen te leiden of te verrichten h.et gedruisch beneden dringt niet tot hem door. Totdat het wiel van zijn hemellichaam gebroken is en het donkere ledig zijne star verzwolgen heeft, verrukt hem, nacht en dag, het melodisch geluid harer eigene vaartnaar geene klanken der aarde, welke zij verlicht, verlangende, geene makkers op de baan, waarover zij voortglijdt, wenschende, van zijn eigen roem bewust en daarom tevreden alleen te zijn 1 Maar geesten van die soort zijn zeldzaam. Niet alle tijden kunnen hen voortbrengen. Het zijn uitzonderingen op de alledaagsche en men- schelijke deugd. In een tijd, toen met het overig menschelijk geslacht verre in zedelijke kracht vooruit mocht lieeten, zoo men slechts eenig gevoel voor vermaardheid bezat, zoo men er slechts niet onverschillig voor was, behoorde geschillen, die, nu de gemeenschappelijke strijd legen Turkije is gewonnen, het verbond dreigen to doen uiteenvallen. Hij is van oordeel, dat de Bulgaren het recht aan hun zijde hebben. ,,'t Spreekt vanzelf schrijft hij' dat op grond van het nationaliteitenheginsel Bulgarije het grootste deel van de veroverde landstreken toekomt. Door de verdrijving der Turken uit Europa is een groot gebied bevrijd, dat alle on partijdige reizigers en schrijvers ook zij, die Macedonië hebben bezocht voor de instelling van hét Bulgaarsche exarchaat als Bulganrsch heb ben erkend. Bulgarije is dus op het punt zijn nationaal ideaal te verwezenlijken. „Dit is niet het geval met Servië en. Grieken land. Een groot deel van hun wettig erfdeel hebben zij thans niet kunnen bemachtigen (de schrijver bedoelt Albanië) en zij' zullen moeten wachten, totdat de omstandigheden hun gunstiger zijn. ..Als ook hun dag eens komt, zullen Servië en Griekenland machtiger worden dan Bulgarije, op welks steun zij kunnen rekenen, indien het Balkanverbond wordt gehandhaafd. „Natuurlijk is het onmogelijk, in alle consequen ties het nat.ionalitoi tienbeginsel toe te passen, over wegingen van commercieelen en geograiischen aard moeten hier en daar den doorslag geven. Bulgarije zal in Tbraeië een groot aantal min of meer afzonderlijk liggende Griekschs gemeen schappen .opslokken, maar daarvoor wordt Grie kenland schadeloos gesteld door het bezit van S a lo-n ik i. „Misschien acht Bulgarije deze vergoeding, te groot, of vindt Griekenland ze to klein. Zij', die den jongen staten welgezind zijn, moeten hopen, dat Europa hen zal helpen hij 't tot stand komen van een schikking. Zij' hebben overvloedig oor logsroem geoogst; laten, zijl oppasisen, dat jam merlijke twisten hun lauweren niet doen verwel ken." In Turkije. Verscheidene arrestaties hadden te Trebizonde plaats in verband met den aanslag op Mahmood Sjefket pasja. Een aantal arrestanten is later in vr steld. ge- DUITSCHLAND. 's Keizers jubilee. Gister heeft de Universiteit te Berlijn ter gele genheid van 's keizers jubilé een huidigingsfeest gehouden. Die aula was' gevuld met een aanzien lijk gezelschap geleerden en staatslieden, onder wie de minister van onderwijs, von Trott zu Solz, de minister van justitie Lisco, e. a. Die feestrede hield prof. Otto Hintze, hoogleeraar in geschiedenis. t Zijn rede kreeg bijzondere beteekenis' door de mededeeling van een onbekende historische ge beurtenis, waartoe de Keizer den spr. had ge machtigd. over de vernietiging van het politieke het onder de onmogelijkheden, dat iemand zich verheffen kon tot de hoogte van dat verfijnder en metaphysisch gevoel, dien zuiverder spoor slag tot voortreffelijke daden, die glorie in ons eigen binnenste, welke zoo onmetelijk verre boven het verlangen naar den lof van anderen verheven is. Inderdaad, eer wij de wereld kun nen ontberen, moeten wij door een langen en gestrengen proeftijd, door den toets van veel nadenken en veel smarte, door een diepa en droevige overtuiging der ijdelheid van alles, wat de wereld ons schenken kan, ons zeiven verheven hebben, (niet in een uur van geest drift, maar langzamerhand, en zoo dat het ons tot gewoonte wierd) boven de wereldeene af getrokkenheid, een idealisme, hetwelk, in onze wijzere eeuw, slechts weinigen der wijssten kunnen bereiken 1 Vóór wij zoo gelukkig zijn, kennen wij echter de ware goddelijkheid van beschouwing niet, kennen wij evenmin het al- genoegzame vermogen des gewetens, noch kun nen wij een schuilplaats vinden in dat Heilige der Heiligen onzer eigene zielen, waarin wij leeren weten en gevoelen, hoezeer onze natuur in staat is voor het zelfbestaan van een God 1 Maar om tot de dingen en gedachten der aarde terug te keeren. Zulke redenen en banden, aan de omstandigheden ontleend, welke in een dergelijken toestand zoo vele eerlijke en moe dige lieden geboeid hielden, kluisterden ook den geest van Adriano. Hij gevoelde het valsche van de stelling, waarin hij geplaatst was. Zijne testament van koning Friedrieh Wilhelm IV, door den Keizer, om de grondwet voor alle tijden te waarborgen. Bij 's Keizers komst aan de regeering was dit hel eerste geschrift dat de Keizer op zijn schrijf tafel vond. Hij opende het en herkende dadelijk het kenmerkende schrift van Friedrieh Wilhelm IV. Het was een politiek testament, dat iederen nieuwen beerscher bij de aanvaarding dor re geering moest worden voorgelezen. Het bevatte een in de krachtigste en meest bewogen woorden gestolden raad, de grondwet nog voor zijn beëedi- ging omver te werpen Wilhelm II had, evenmin als zijn beide voor- ganger^ lust aan dit verzoek, tcs voldoen. Maar hij is verder gegaan in do overtuiging, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat in de toekomst eens een jonge en onervaren heerscher de regeering zou aanvaarden, op wien ait tes tament eien noodlottigon indruk zou kunnen ma ken. „Bij die gedachte", zeide de Keizer, „was het mij alsof ik een vat buskruit in huis had. Ik had igeen rust, voordat ik bet testament had vernietigd." Het is verbrand, en de omslag is in iiet kei zerlijk archief gelegd met het opschrift: „Inhoud vernietigd." In den loop van den voormiddag verzamelde zich gister te Berlijn een groote menschenmenigle Unter den Linden en in de omgeving van het slot, om de deputaties, die den keizer kwamen gelukwenschen, te zien komen en gaan. \ran tien uur af werden deputaties bij den keizer toegelaten. De keizer bevond zich in de Kapittelzaal, waar hij onder het troon-baldakijn had plaats genomen. Namens het staatsministerie hield de rijkskanselier een toespraak en namens den bondsraad, de Beierscbe gezant. Daarop volgde het bureau van den Rijksdag. Generaal-veldmaarschalk graaf Haseler overhan digde den keizer den staf van veldmaarschalk, welken de keizer, hartelijk dankend aanvaardde. Dan volgden de deputaties van leger en marine. Prins Heinrich overhandigde den keizer een zil veren adelaar, die den vlaggenstok van het llo- henzollcm-jacht versieren zal. Een lange rij van andere deputaties volgde. Aan het hoofd der Amerikaanseh© deputatie overhandigde Carnegie den keizer een adres. Om elf uur werd in de ridderzaal cour ge houden. De keizer schonk den rijkskanselier zijn beel tenis in den vorm van een plaquette met een eigenhandig schrijven en bevorderde hem lot lui tenant-generaal a la suite. De chefs van het ministerie van Oorlog, de generaals von Wandel, Staabs en de vroegere departementscbef Bachmeister werden met hun nakomelingen in den adelstand verheven. Den gewezen rijkskanselier von Bülow .schonk de keizer een portret-plaquette, welke hem bij zijn verblijf te Bazel heden door den Duitschen gezant overhandigd zal worden. rede en zijn geweten stemden met de plannen van Rienzi in, en zijn natuurlijke onversaagd heid en lust tot aanslagen zouden hem hebben aangevuurd om in het gevaar, aan uitvoering daarvan verknocht, een werkzaam deel te ne men. Maar alle zijne betrekkingen, vrienden en makkers, bijzondere en huiselijke banden, ver boden dit met luider stem. Hoe konde hij in het geheim samenzweren of openlijk handelen tegen zijnen stand, tegen zijn huis, tegen de gezellen zijner jeugd Zoo hij aan de eene zijde door liefde tot zijn vaderland werd voort gedreven, aan de andere stonden huichelarij en ondankbaarheid. Bovendien, wie zou hem voor een eerlijken kampvechter zijn lands houden, die een verrader zijner vrienden was Dus be wolkte 'took inderdaad bij hem. „Het zieklijk bleek van 't somber overwegen De frissche kleur van 't kloek gevat besluit 1" En hij die door de natuur tot eenen aan- voeder van zijnen tijd bestemd scheen, werd slechts deszelfs toeschouwer. Echter zocht Adri ano zich over de lijdelijkheid, waartoe zijn lot hem veroordeelde, te troosten door de overtui- tuiging der staatkundige wijsheid van zijn gedrag. (Wordt vervolgd.) f f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1