Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fijn r:r fiij Herstemming ProY. Staten. L. 1. Karreman, A. G. A. Nolet, R IE N Z I. 36ste Jaargauj Donderdag 19 Juni 1913 No. 10652. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekencT. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oYereenkomstig op ie polis verielie voorwaarden. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de b y verlies van een hand, voet or oog Hollandsehe Algemeene by dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. 1 (JU wysvingerI |U bij verlies van eiken ande- ren vinger. Voor de herstemming ter verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam, op Maandag 23 Juni as., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen, decandidaten der coalitie-partijen, de heeren Wethouder te Overschie, en Lid van Ged. Staten. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. en de trap naar de verdieping alles in gewapeud beton. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór des namiddags '1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek en teekeuing verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie afd. A tegen betaling van f 1.— (per post fl.05). Aanwijzing alle werkdagen van 9 12 uur v.m. aan het Bureau van Gemeentewerken. Uit de Pers. Officieel# berichten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van A. de Kadt voor de op te richten Maatschappij «Hydroleo", om ver gunning tot het oprichten van een iabnek voor het verharden van vetten en oliën in een perceel, gelegen aan den Buitenhavenweg no. 52, kadaster Sectie L nos. 2148 en 2147 (ged.) Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 3 Juli a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrittelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier' boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of °een óf meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 49den Juni 1913. Buraemeesier en Wethouders voornoemd.. LAGER WEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 3 Juli a.s. s na middags 2 uur, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aan te besteden Het maken van een paalfundeering ten be hoeve van den schoolbouw aan de Huys mansstraat, met daarop rustende peilers en benedenvloer, de vloer van de verdieping De uitslag der verkiezingen. De «Standaard" schrijft: «Schreven we in 1905, na den teleurstellenden uitslag der eerste stemming, dat weer Rechts niet zonder kleerscheuren waren afgekomen, thans moet meer beleden, en moet zonder omwegen erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meer derheid te halen, voor Rechts zoo goed als is uitgesloten." «Vier jaren zijn we nu in de meerderheid ge weest, en was de gelegenheid schoon, om den ze gen van onze beginselen ook door het Bewind te doen werken, maar van dit oogenblik af zijn we nu weer oppositie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het, dat 't Bewind omgaat. Zich te vleien met een uitkomst van de vele herstemmingen, alsof, zoo al niet zeker, dan toch misschiende meerderheid nog Rechts zou kunnen komen, zou een ijdefe droom zijn." «We zijn thans oppositie, en het Bewind, dat. thans komende is, zal als zoodanig met ons te rekenen hebben. Laat ons daarom terstond onze lanspunten vijlen en ons zwaard scherpen, en van meet af met ongekreukten moed, in vastberaden plicht besef, en moge 't zijn met warme geestdrift, deze nieuwe taak als oppositie aanvaarden, en daarom zonder verwijl verstaan, dat we aan het nu ko mend Kabinet, als oppositie, reeds aanstonds zijn samenstelling zoo moeilijk mogelijk hebben te maken. Bij de herstemming gaan we uit dien hoofde een tweede worsteling tegen, niet om onze schade in te halen, iets wat toch niet kan, maar wel om nu reeds toe te zien, dat het straks komend Bewind, dank zij onze energie, ons niet overrom- pele, maar van meet af zoo zwak mogelijk sta. Stond het sterk, dan zou 't ramp na ramp over ons land kunnen brengen, maar houden we 't zwak dan zal veel van deze schade alsnog van ons volk zijn af te weren. Daartoe roep onze plicht ons thans op. Men verstaat in wat zin en met wat bedoeling. Voor land en volk het gevaarlijkst zou 't zijn, indien de drie partijen van de Concentratie het voor haar eigen candidaten tot een verovering van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende, die ons te wachten stond, niet te overzien. Nu staat het op dit oogenblik zóó, dat gekozen zijn 25 R.oomsch-Katholieken, 10 Antirevolutio nairen en 6 Christelijk-Historischen, en dat de herstemmingen ons ten minste nog een viertal zetels leveren kunnen. We overdrijven niet. We nemen het geval zoo nuchter mogelijk. Komt dit zoo uit, dan zal Rechts met 45 leden in oppositie komen te staan, en zal men Links over niet meer dan 55 zetels beschikken kunnen. Ware dit nu zóó verdeeld, dat de Sociaal-de mocraten er ten minste tien van innamen, dan blijven er voor de Concentratie slechts 45 zetels overdan krijgen we het schip zonder vlag en zal van een Liberale overheersching geen sprake kunnen zijn. Maar daarom is 't dan ook plicht en roeping, wat er ook gebeure, te zorgen, dat ons bij de herstemmingen deze vier zetels nog toevallen." De (c.-h.) «Nederlander" geeft in haar artikel van een steeds stijgend optimisme blijk «Rustige kracht. Ziedaar de eerste, de voornaamste indruk die de rechterzijde gisteren bij de stemmeng heeft ge maakt. Na eene bijna jaarlange campagne van onnoem- baren laster en leugen, door gewetenloosheid en geldmacht tegen ons gevoerd, doet het Nederland- sche volk uitspraak. En het begint met reeds aanstonds 43 mannen, die onze beginselen zijn toegedaan, het hun toe vertrouwde mandaat te hernieuwen. Het geeft met eat meerderheid van stemmen, die slechts door eene ongelukkige districtsverdeeling niet tot normale uiting komen kan, aan de tegenwoordige meerderheid zijn vertrouwen terug. Het is waar, dat de districtsverdeeling in ons land de allergrootste krachtsinspanning zal vorde ren, om de meerderheid onders de kiezers ook te doen weerspiegelen in eene meerderheid onder de Kamerleden. Doch de kansen daartoe die wij morgen verder zullen bespreken, staan allerminst on gunstig en mocht zelfs, onverhoopt, deze meer derheid niet behouden kunnen blijven, dan kan dit alleen geschieden ten koste van het leven der partijengroep, die den aanval op die meerderheid geopend geleid heeftde Concentratie. «Als de partij, welke deze «rustige kracht" wel in hoogste mate te aanschouwen heeft gegeven, mag zeker de Christelijk-Historische Unie worden beschouwd. Geen partij is in de afgeloopen periode feller venijniger, ignobeler aangetast. Aangetast in haar beginselen.Aangetast in haar practische politiek. Aangetast, in haar partijformatie. Aangetast in het karakter, in de goede trouw van hare leiders. Aangetast - helaas 1 - vooral door degenen, die natuurlijkerwijze waren aangewezen om haar te steunen,in haar wederkeerig den grooten, natuur lijken steun van hunne geestelijke en maatschappe lijke idealen te vinden 54) En zich zeiven aan het hoofd plaatsende, zou hij midden door den drom zijns mededingers ziin voortgetreden, indien geen lange liifwacht, in de liverei van den Paus gekleed, hem door zijnen stok den weg had versperd. Vergiffenis, mijn heere 1 wij hebben uitdruk kelijke bevelen van den Vicarius, geene worste lingen der verschillende wapenknechten met elkander te gedoogen." „Schelm! waagt gij het, myne woorden te wederleggen?" zeide de trotsch Oisini, teiwyl hij met zijn zwaard den stok kloofde. '„In naam van den Vicarius, beveel ik u te rug te gaan," zeide de forsch gebouwde lijf wacht, thans zijn reusachtige lichaam midden in den weg van den edele plaatsende. „Het is Cecco Del Vecchiol" schreeuwden diegenen uit den volkshoop, welke nabij genoeg geplaatst waren, om de stoornis en hare oor zaak te begrijpen. „Ja," zeide, een hunner, „de goede Vicarius heeft vele der kloekste mannen in het liverei van den Paus gestoken, om den vrede te beter te doen bewaren. Hij kon geen beter dan Cecco gekozen hebben!" „Maar hij moet niet vallenschreeuwde een ander, toen Orsini, den smid met vreese- lijke oogen aanziende, zijn zwaard terugtrok, als had hij het in de borst van dezen willen stooten. „Schande over ons! - schande! zal de Paus in zijn eigen stad dus beschimpt worden?" rie pen verscheiden stemmen. „Werp den heiligs- schenner neer 1 Werpt hem neer!" En alsof het een vooraf beraamd plan ware geweest, stroom de eene gansche schare uit het gemeen, op eens, de opengehouden ruimte binnen, en vloeide, als teugellooze golven, over Orsini en zijne verdron- gene en kwalijk saamgevoegde bende heen. Orsini zelf werd met geweld op den grond ge worpen en dopr honderden voeten getrapt. Zijne knechten, evenzeer tegen elkander als met het gemeen worstelende en dringende, werden ver deeld, uit deu weg geduwd en neergestooten en toen, door eene bezwaarlijke poging der lijf wachten, welke de smid zelf aanvoerde, de orde opnieuw hersteld was en de ruimte weder ge opend, kon Orsini, bijna stikkende van woede over zijne vernedering en door de ruwe aan vallen, aan welke hij ten doel stond, zwaar bezeerd, nauwelijks van den grond opstaan. De dienaren van den Paus hieven hem op, en toen, hij weder op zijne beenen geplaatst was, zag hij wild naar zijn zwaard rond, hetwelk, zijne hand ontvallende, door het volk verschopt was. Hij zag er vergeefs naar om, en zeide toen, knarsetandende, tegen Cecco Del Yecchio Rakker! uw hals zal voor die beleediging boeten, zoo niet, moge mij God verlatenen trad door de ruimte heèn, terwijl een half weer houden, maar zegevierende kreet der omstan ders, zijne schreden volgde. Ruimte daar!" schreeuwde de smid, „voor den heere Martino Di Porto, en moge al het volk weten, dat hij mij met den dood heeft gedreigd, omdat ik, gehoorzaam aan den Vica rius van den Paus, mij van mijnen plicht wist te kwijten." „Hij durft het niet wagen," kreten duizend stemmen, „het volk kan de zijnen besc'nei- meritu Dit tooneel was voor den Provenpaler, die de richting van den wind uit een stroohalm wist op te maken, niet verloren gegaan, en hij zag dadelijk uit de stoutheid van het volk, dat het zelf een levendig bewustzijn had van een nade renden storm. Par Dieu." zeide hij, terwi.il hij Adnano "•roette, die deftig en zonder om te zien thans de trappen der kerk bereikt had, „gindsehe lange vent heeft een moedig hart en vele vrien den bovendien Wat dunkt u," voegde hij er zachter fluisterende bij, „is dit tooneel geen bewijs, dat de edelen minder veilig zijn, dan zij zich wanen?" Het dier verzet zich tegen de sporen, heer ridder 1" antwoordde Adriano, „een wijs ruiter En wat is nu de uitkomst DezeVan haar twaalf zittende leden, is reeds aan g geldt het te Ommen ten slotte niet een rixa omantium? aanstonds het vertrouwen der kiezers vernieuwd. Van de overige 4 komen er 3 met goede kansen in herstemmingen staat inderdaad, een onzer ze tels, de Amsterdamsche, bedenkelig kantelig, Rotter dam geeft ons daarentegen een nieuwe kans, die, onder zekere voorwaarden door goede kenners van het district allerminst gering wordt geacht." Het blad schrijft dan nog het volgende «Uiteraard wachten wij, voor de b(j de her stemmingen te volgen tactiek, het advies af van het hoofdbestuur der Unie. Toch kunnen wij reeds nu met nadruk de aandacht vestigen op het belangrijke feit, dat bij de herstemmingen het lot der Vrijzinnigen dit maal geheel in onze hand gegeven is. Hun sterkte in de Kamer is meer dan ooit van onze genade afhankelijk. In niet minder dan tien districten toch komt een man der concentratie in herstemming met den sociaal-democraat en in niet minder dan 8 dezer districten overtreft het socialistische stem- mencijfer dat der liberalensoms zelfs in zeer aanzienlijke mate. En dit beteekent dus, dat de rechtsche partijen het in haar hand hebben niet zooals het «Handelsblad" van hedenmorgen reeds insinueert door steun aan de socialisten te verleenen, maar eenvoudig door zich van stemmen te onthouden, de politieke atmosfeer te zuiverenen de ware partijverhoudingnamelijk de absolute afhanke lijkheid der concentratie van de sociaal-democra ten eenerzijdsen van ons, aan te toonen. Dit feit, dat de sociaal-democraten in zóó tal van districten den vrijzinnigen boven 't hoofd gewassen zijn, maakt eene ingrijpende wijziging in de herstemmingstactiek mogelijk. Tot nu toe toch was onze vrijwel vaste gewoonte, bij eene herstemming tusschen liberaal en socialist den eersten steun te verleenen, terwijl omgekeerd de liberalen den socialisten en de socialisten den li beralen bijna zonder uitzondering tegenover den «kerkelijke" bijsprongen. Wij volgden deze taktiek, die den liberalen een aanzienlijk voordeel bracht, waarvoor zij nimmer wederdienst praesteerden, wijl het eene vaste overtuiging in onze kringen was, dat de idealen, welke wij nastreven, van de liberalen nog minder gevaar te duchten hadden dan van de sociaal democratie Het zou ons echter volstrekt niet verwonderen, indien, na de onwaardige en weerwekkende hou ding, door al wat vrijzinnig is gedurende den laatsten tijd, tegen al wat ons lief en heilig is aangenomen, deze overtuiging in onze kringen allerdeerlijkst geschokt bleek. «Lood om oud ijzer zal menigeens gedachten op dit punt weergeven. Vooral indien de vrijzinnigen de oude tactiek mochten willen volgen in de 12 districten waar rechtsche mannen met den socialist in herstem ming komen moet in zulk een geval zorg dragen, de teugels niet te sterk te trekken, opdat het beest niet steigere en hem afwerp echter is het dit, hetwelk uwe staatkunde ons aanried." „Gij vergist u," hernam Montreal, de beeld spraak versmadende, «het was mijn wensch, aan Rome, in plaats van vele dwingelanden, een enkelen opperheer te geven. maar, luistei wat beduidt dat klokgeklep „De plechtigheid zal beginnen," antwoordde Adriano. „Zullen wij te zamen de kerk binnen gaan?" Zelden was een tempel, Gode toegewijd, ge tuige geweest van zoo zonderling een schouw spel, als dat, hetwelk thans de plechtige ruimte van den Lateraan aanbood. In het midden der kerk waren stoelen ge plaatst welke een amphitheater vormden, aan welks ver einde men eene spieekplaats zag, slechts weinig boven de zetels vei heven lagei dan deze. maar echter hoog genoeg om door alle toehoorders te worden gezien, was voor deze een zeer groote ijzeien plaat nedeigelegd, op welke een oud opschrift was gegiaveeid, en die in het midden een duidelijk en uitstekend zinnebeeld droeg, dat wij straks zullen ver klaren. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1