Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on r:r fifj Hersteming Proi Staten. L. 1. Karremau, A. C. A. Met, RIENZI. 36ste Jaargang Vrijdag 20 Juni 1913 No. 10653. bi> f* n o n b*> Op den Balkan. Officieele berichten. FEUILLETON. Baiteiila&dsdi Wienws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per -week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. regelHandelsadvertentiën daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per 16 regels 92 ct.elke regel berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij dood by verlies van levenslange verlies van b i h b i geheele 11 S een hand, oyereenïoistig op d6 polis Tcnoloo Toorwoorioi. 1 g Li U LI invaliditeit8 y y voet of oogS UU I I (JU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeen® Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de herstemming ter verkiezing van twee leden van de Provilicilllö Stllteil in het hoofdkiesdistrict Schiedam, op Maandag 23 Juni a.s., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen, decandidaten der coalitie-partijen, de heeren Wethouder te Overschie, en Lid van Ged. Stalen. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. LANDWEE Inlevering van wapenen, kleeding- en uitrustingstukken. De Burgemeester van Schiedam maakt bij deze bekend, dat de in het verlof- gangersregister van de landweer dezer Gemeente ingeschrevenen, die in den loop van het jaar 1913 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer wegens vol brachten landweerdiensttijd, op grond van art. 31, laatste lid, der Landweerwet al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uit rustingstukken, reglementen en dienstvoorschrif ten) moeten inleveren te Schiedam, in het gebouw „DE SINT JORIS DOELE" op het Doeleplein, op ZATERDAG 5 JULI 1913, en wel zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L des voormiddags te 9.15 uur, en zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters M tot en met Z. des voormiddags te 11 uur. Voor zoover de landweerplichtigen den Israöli- tischen godsdienst belijden, kunnen dezen zich tijdig schriftelijk wenden tot den districtscom mandant met een verzoek om de goederen op een anderen dag op een door dien Commandant aan te wijzen plaats te mogen inleveren. De aandacht wordt gevestigd op de navol gende wetsbepalingen. A. Een arrest van één dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring, dan wel een kwartierarrest Van één dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, kan door den Land weerdistrictscommandant worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden voorwerpen, als hiervoren genoemd, niet inlevert 2o. die zonder geldige reden voorwerpen, als hiervoren genoemd, niet in den vereischten staat inlevert 3o. die een of meer aan een ander toebehoo- 55) De stoelen waren met prachtig laken of ta pijtwerk bekleed het achterste gedeelte der kerk was door eene purperen gordijn afgesloten. Ron dom het amphitheater stonden de dienaren dei- kerk, in de grillig-bonte livereien van den Paus. Aan de rechterzijde der houten spreekplaats zat Raimondo, de Bisschop van Orvietto, in zijn plechtgewaad. Verder zaagt gij alle aanzienlijke lieden van Rome, de rechters, de geletter den, de edelen, van het verheven geslacht der Savelli's af, tot den minder doorluchtigen stam van een Raselli toe, de overige zetels be- kleeden. De ruimte, rondom het amphitheater, werd door het volk gevuld, dat thans strooms- gewijze binnenvloeide, terwijl, gedurende al dien tijd, de groote klok der kerk geluid werd. Eindelijk, toen Adriano en Montreal zich niet verre van 'Raimondo nederzetteden, hield de klok eensklaps op het gedruisch van het volk was gestild het purperen gordijn werd weg getrokken en Rienzi trad met langzame en majestueuze schreden te voorschijn. Hij kwam rende voorwerpen, als hiervoren genoemd als de zijne inlevert. B. De verlofganger, die zich schuldig heeft gemaakt aan een der hiervoren onder lo. en 3o. bedoelde feiten, is, onverminderd de gehou denheid tot het ondergaan van het vermelde arrest of kwartierarrest, verplicht op de voor geschreven wijze voorwerpen, als hiervoren ge noemd, alsnog in te leveren, zulks op den tijd en plaats, door den Landweerdistrictscomman dant te bepalen. De onder B bedoelde verlofganger, die niet voldoet aan de daar omschreven verplichting tot inleveren, of, deze verplichting vervullende, zich schuldig maakt aan een der bij A onder 2o. en 3o. vermelde feiten, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen dienst wordt den Minister van Oorlog be paald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Indien de verlofganger wegens geldige reden verhinderd is persoonlijk de wapenen, het leder goed, de kleeding- en uitrustingstukken en de reglementen en dienstvoorschriften in te leve ren, is hij of zijn zijne naastbestaanden gehou den er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid dei- redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs, dat hetzij door den Burgemeester afge geven, hetzij door dezen gelegaliseerd is. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlofganger tot het doen van de inlevering verschijnt, p#- By de inlevering moeten de verlof gangers in BURG ER KL EE DING verschijnen. Schiedam, den 20sten Juni 1913. De Burgemeester voornoemd LAUERWEIJ, W. B. Bank van leenins:. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van I. J. Levi om toelating van zijn particuliere bank van leening achter zijn woonhuis Hoogstraat no 158, waarheen een gang van uit de Nreuwstraat toegang geeft. Bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek kunnen bij hun College worden ingebracht. S c h i e d a m, 20 Juni 19i3. De Bal kan sta te n onderling. Uit Belgrado verneemt'de „Kölniscbe Zeitung": Men acht hier een minnelijke schikking in het geschil met Bulgarije, wegens de houding der Bulgaarsche reg'eering, nagenoeg ondenkbaar. De samentrekking van Bulgaarsche troepen is vol tooid; er moet een vrij sterke .strooming: tegen een broederoorlog gekant zijn en bovendien grijpt de cholera steeds meer om zich heen. Reuter seint ook uit Belgrado dat de span ning tusschen Servië en Bulgarije bij den dag gTooter wordt. Pasjits had reeds toebereidselen getroffen om gisteravond naar St. Petersburg te vertrekken, maar niet in zijnen gewonen donkerkleuri- gen en eenvoudigen dos. Óver zijne breede borst droeg hij een blinkend wit kleedeen lang gewaad, in den breeden vorm een er toga, daal de tot zijne voeten af en sleepte over den grond. Zijn hoofdtooisel bestond uit wit laken op het middenpunt daarvan schitterde een gouden kroon. Maar de kroon was verdeeld, of als het ware gekloven, door het mystisch sieraad van een zilveren zwaard, dat, de algemeene aandacht trekkende, dadelijk getuigde, dat die zonderlinge dos niet uit ij dele praalzucht of liefde voor het grillige gekozen was, maar om de vergadering, in den persoon des burgers, een typus en emblema van dien toestand der stad te geven, over welken hij gereed was- te spreken. „Inderdaad," fluisterde een der oude edelen zijnen buurman toe, „de plebejer matigt zich veel aandoch het staat hem goed." „Wat goochelaarsstreken zijn dit zeide een tweede. „Het zal een zeldzaam spel worden," zeide een derde. „Ik vertrouw, dat de goede man eenige grappen in zijne redevoering zal invlech ten." „Hij is zeker in zijn verstand gekrenktzeide een vierde. „Welk een fraai man l" zeiden de vrouwen, die met het volk waren binnengedrongen. „Dit is een man, die het volk van buiten kent," merkte Montreal aan, zich tot Adriano wendende. „Hij weet, dat hij tot het oog moet maar heelt zijn vertrek uitgesteld in verband met Bulgarije'® weigering ,om deel te nemen, aan de conferentie der minister-presidenten. Er heerseht groote verbittering over Bulga rije's houding: en de hoop op een vreédzame beslechting van het geschil is niet zoo groot als ecu dag ol -twee geleden. In Constantinopel. Een Havas-bericht meldt thans aat niet min der dan 450 persionen als verdacht van pogingen tot verstoring1 der openbare orde naar Sinope zouden zijn verbannen, en wel volgens paragraaf 11 van art. 6 van het reglement op den staat van beleg, door het militair bestuur van de Turk- sche hoofdstad. Onder de verbannenen zijn: ïe- rid Bey, oud-afgevaardigde, Rechid Dejavad, di- ueteur-administratie van Alemdar, Zoedhi Bey particulier secretaris van den Minister van bin- nenlandsche zaken onder het ministerie Kiamil Pasja. Mehmed Sjoekri Pasja, oud-generaal van de artillerie, en generaal Ismail Pasja, oud-afge vaardigde en invloedrijk oppositie-lid. Het nieuwe ministerie is gisteren naar Yldiz- Kioak gegaan om in handen van den sultan den eed af te leggen. e Griek sc he vloot. 'Griekenland gaat zijn vloot uitbreiden en neor- 'ganiseeren. De leiding van dien arbeid zal wer den toevertrouwd aan Engelscbe marine-officie ren, als wier hoofd admiraal 'Curr is aangewe zen. 00 STENRIJK-HON G ARI JE. In de zitting van het Iiongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft graaf Tjsza gister, o.a. ge zegd: De strijld over de verdeeling van :len Bal kan is een oorlogsgevaar geworden. Oostenrijk- Ilongarije neemt tegenover de laatste actie van Rusland het standpunt in dat de Balkan volken volkomen onafhankelijk moeten zijn. Zij kunnen besluiten tot een vreedzame oplossing' van kun strijd of tot een scheidsgerecht, maar dit besluit moet vrijwillig en in volte onafhankelijkheid ge nomen worden. Oostenrijlk-Hoaigarije zal in geen geval dulden, dat een oplossing tot stand komt, c!ie deze volkomen onafhankelijkheid beperkt en éen staat bijzonder bevoorrecht. Het doorzetten van dit standpunt is voor Oostenrijk-Hongarijo een levenskwestie. RUSLAND. Pe rapporteur over de begroeting1 van buiten- landsche zaken is tot de slotsom gekomen, dat de bescherming van Russische onderdanen en de dienst, der Russische consulaten in 'net bui tenland onvoldoende zijn. Hij: hoeft de Rijksdoe- ma voorgesteld nog in den herfst van dit jaar van de regeering wetsontwerpen tot reorganisatie van den consulairaa dienst te vragen. DENEMARKEN. Gisteravond heeft de Koning den radicalen af gevaardigde Zahle in gehoor ontvangen. Deze spreken, om den geest te winnen, een guit, een slimme guit!" En thans had Rienzi de spreekplaats beklom men, en toen hij de vergadering lang en scherp rondstaarde, stilde de hooge en gedachtenvolle rust, de diepe en plechtige ernst van zijn ma jestueus gelaat al het gedruisch, en deed zijnen invloed, in gelijke mate, op de spottende edelen en het ongeduldig volk geiden. „Signori van Romel" zeide hij eindelijk, „en gij, vrienden en burgers! gij hebt gehoord, waarom wij op dezen dag vergaderd zijn, en ook u, mijn heere Bisschop van Orviettoen u, mijne medearbeiders op het veld der letteren is het bekend, dat het een onderwerp geldt, hetwelk betrekking lieeft op dat oude Rome, aan hetwelk wij onze jeugd toewijdden, in het streven naar de kennis van de opkomst en het verval van zijn vroegere macht en glorie. Doch dit, gelooft mij, is geen ij del raadsel van navor- sching, slechts den geleerden nuttig, slechts betrekking hebbende op de dooden. Laat het verledene vergaan I laat duisternis het in haar lijkkleed wikkelen 1 laat het op de af brokkelende tempelen en verwoeste graven van zijn vergeten zonen voortsluimeren, zoo het ons, uit zijne opgegraven geheimen, niet tot gids kan strekken voor het Tegenwoordige en het Toekomstige! Wat, mijne heeren! gij hebt gedacht, dat het alleen om den wille der oud heid was, dat wij dagen en nachten veil had den voor de studie van hetgeen de oudheid verklaarde zich bereid een nieuw ministerie te vormen, waarop de Koning hem daartoe op dracht heeft gegeven. DUITSCHLAND. Naar de ,,Norddeutsche Allgemeine Ztg." meldt heeft Prins Ernst August op 20 April een brief aan den Rijkskanselier gericht, waarin hij mede deelde, dat zijn vader, de hertog van Cumber land, het besluit had genomen, in het vooruit zicht op de waarschijnlijke intrekking der Bonds- raadbesluiten van 1885 en 1907, het recht op de regeering in het hertogdom Brunswijk aan hem over te dragen. De jongste gebeurtenissen, vooral de verloving van den prins met prinses Victoria Louise, hebben in den rechtstoestand een wijziging gebracht. Met toestemming van zijn va der heeft prins Ernst August verzocht tot offi cier in het Pruisische leger te worden benoemd, waarbij hij onder eede trouw en gehoorzaamheid aan den Keizer 'en Koning heeft beloofd. Dit is tevens een belofte niets te zullen doen of te steunen wat op het territoriale bezit van Pruisen van invloed zou kunnen zijn. Deze toestand zal, naar de meening van den prins, de intrekking der vroeger genomen besluiten van den Bonds raad rechtvaardigen. BELGIë. Na de verwerping van het amendement, waar bij de militaire diensttijd tot een jaar werd ver minderd, nam de Senaat den tekst van het regee- ringsWetsontwerp aan, waarin de diensttijd tot op 15 maanden worat vastgesteld. Het geheele legerwetsontwerp werd vervolgens met 67 tegen 17 stemmen en 9 in blanco aange nomen. FRANKRIJK. In de F ra nse he Kamer verdedigde de socialist Founder een motie, waarin de regeering wordt uitgenoodigd in overleg te treden met de andere mogendheden^ tot instelling van een internationaal parlement. Minister Pichon antwoordde dat dit voorstel een hersenschim is. De beste wijize om den we reldvrede te bevorderen is een billijke, verzoe ningsgezinde staatkunde, die elke gevaarlijke uit tarting vermijdt. Frankrijk zal zich door het droombeeld van Tournier niet laten verzwakken en de noodige kracht weten te ontwikkelen om zich te doen eerbiedigen. De motie van Founder werd met 419 tegen 142 stemmen verworpen. Ir. de Maandag gehouden zitting van de Fran sche Kamer verklaarde de minister-president, Ear th ou, in antwoord op een redevoering van den sociulistischen afgevaardigde Thomas, over den driejarigen diensttijd, dat Rusland van zijn kant alle mogelijke maatregelen neemt om zjjn leger zoc sterk mogelijk te maken. In verband met deze woorden van den minister-president, be weert thans de Matin" in staat te zijn, te kunnen ons leeren kon Gij hebt u vergist, het is niets waard, te weten wat wij geweest zijn, tenzij ons het verlangen aanvure, om te weten wat wij moeten zijn. Onze voorvaderen zijn slechts stoffe en assche, zoo zij niet tot onze nakome lingschap spreken, en dan weerklinken hunne stemmen niet uit de aarde beneden ons. maar uit den hemel hierboven. Er is eene welspre kendheid in Gedachtenis, omdat zij de voedster der Hoop isEr is iets heiligs in het verledene, maar alleen om den wille der kronijken, welke het bewaart, kronijken van den voortgang des menschelijken geslachts, wegwijzers in bescha ving, vrijheid en kennis. Onze vaderen verbieden ons terug te gaan. zij leeren ons. wat onze wettige erfenis heeten mag, zij bevelen ons die erfenis te eischen, die erfenis te vermeer deren, hunne deugden te bewaren en hunne dwalingen te vermijden 1 Dit is het ware gebruik van het verledene 1 Gelijk het geheiligd gebouw, in hetwelk wij verzameld zijn, is het een graf, waarop een tempel te bouwen valt. Ik zie, dat gü u verwonderde over dit lange begin gij ziet elkander aan. gij vraagt waartoe het voert. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1