Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. inedecteielen, waarin deze maatregelen, waarop Br.rthoa doelde, bestaan. Zij zouden, volgens dc ..Matin", tweeërlei zijn: in de eerste 'plaats den aanleg en verbetering van Rusland'» strategische spocrweg'lijnen. Be werken hiervoor, zullen met spoed ondernomen worden en hebben ren doel de mobilisatie van bet Russische! leger belang rijk' sneller te doen verloopen en wel in een tijd van 14 a 18 dagen. En in de tweede plaats heelt de Russische regeering het plan opgevat twee nieuwe legercorpsen aan de Weichsel te formeeren. .„Deze beide maatregelen", aldus besluit de „Matin", „zijn, wanneer onze inlich tingen juist zijn, niet de ©enige, waaraan Rus land gedacht heeft. Rusland zou bereid zijn, ook nóg andere te nemen, wanneer de omstan digheden dit mochten vereischen. MAROKKO. Uit, Madrid meldt men: Volgens >een officieel telegram uit Larasj heeft de kolonne. van Sylvestre in het gebied van Alkassar gisteren den vijand met groote verliezen teruggeworpen'. D© verliezen aan Spa.ansche zijde zijn twee dooden en een luitenant gewond. Na afloop van den ministerraad heeft de minister president medegedeeld dat kolonel Sylvestre tot generaal is bevorderd. Hij' zal het bevel blijven voeren in het gebied van Gharb. AMERIKA- De Senaatscommissie voor de financiën lichtte het artikel uit de tarief wet, '.waaiin de douane beambten in de Vereenigde Staten worden ge machtigd, de boeken v,an buitenlandsche fabri kanten na te zien, en voegde er een artikel aan toe, waarin aan den president wordt vergund, rechten te heffen bij wijze van weerwraak tegen uitzonderingsbepalingen tegen den Amerikaan- schen handel. Naar liet „Berliner Tageblatt" uit New-York verneemt, heeft staatssecretaris: Bryan bekend ge maakt, dat hij; de Amerikaansche antwoord-nota aan Japan, betreffend© het Californische emigra tie-vraagstuk, Vrijdag aan liet Kabinet zal over leggen. De gister herhaalde poging om den ge- pantserden kruiser „D e>rf f linger" te Hamburg te water to laten, is weer mislukt. Het schip kwam niet van zijn plaats. Nederland en Venezuela. De «Amigoe di Curagao" schrijft «Het gele boek van Venezuela is verschenen, maar wij vinden er geen woord in over het weder aanknoopen van vriendschappelijke betrekkingen met Nederland. Toch had tnen redelijk daarover iets verwacht. Jaren geleden werd dezelfde gezant Paul zoo wel naar Frankrijk als naar Nederland afgevaar digd om de tractaten voor te bereiden. Het trac- taat met Frankrijk moet dezer dagen door het congres worden goedgekeurd, over Nederland spreekt men niet eens. Toch is het van onberekenbaar nut voor Curasao, dat ten spoedigste een vriendsehaps- en handelsverdrag met Venezuela wordt gesloten," Bezoek van houtvesters. A.s. Zaterdag zullen een aantal houtvesters uit Duitschland op Het Loo aankomen ter bezichti ging, onder geleide van den opperhoutvester van H. M. de Koningin. Z. K. H. de Prins zal bij dit bezoek tegen woordig zijn. Aan de deelnemers wordt een middagontbijt aangeboden in het Aardhuis. Hollandsche torpedobooten te Hamburg. De Hollandsche torpedebooten G. 3, G 5 en G 7 zijn gistermorgen in de haven van Hamburg aangekomen. Herstemmingsadviezen. We deelden gister mee, dat 't hoofbestuur van den Bond van Anti-Revolutionaire Kiesvereni gingen aan de plaatselijke vereenigingen advi- seeren zou, zich bij de herstemmingen tusschen twee candidaten van links, te onthouden. In de «Standaard" van gisteravond wordt dat be vestigd Daarin lezen we «Het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesverenigingen heeft in zijne vergadering, op 18 Juni j.l. te 's Gravenhage gehouden, besloten, de bij het comité aangesloten kiesvereenigingen beleefdelijk uit te noodigen op 25 Juni e.k., bij de alsdan plaats hebbende herstemmingen voor le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, reet alle kracht te ijveren voor de verkiezing van Antirevolutionair, Roomsch-Katholiek of Chris telijk-Historisch candidaat, die volgens het bekende accoord gesteld of aanvaard ismaar daarentegen in districten, waarin twee candidaten van de tegenpartijen in herstemming kwamen, zich van alle deelneming aaD de stemming te onthouden." Het hoofdbestuur van de Christelijk Sociale Partij deelt mede, dat 't adviseeert, met alle na druk, om bij de herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in geen geval op den candidaat der coalitie zijn stem uit te brengen. Het partijbestuur der Christen-Democraten heeft een motie aangenomen van den volgenden inhoud liet partijbestuur, enz., gezien den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, die, nu hij kwam ten nadeele van het zittend Kabinet, slechts uitliep zooals dezerzijds werd voorspeld op een voor ons land beschamende vermeerdering van den invloed der sociaal-demoraten, ten gunste van den door hen gevoerden verderfelijken klas- sestrijd, van oordeel, dat de volle verantwoordelijkheid van de daaruit vootvloeiende heillooze gevolgen, zoo ten aanzien van de algerneene politiek als met betrekking tot de sociale wetgeving en wat daar mede op economisch terrein in noodzakelijk ver band staat, behoort te komen ten laste van hen, die opzettelijk en welbewust op dezen toestand hebben aangestuurd en bij de herstemmingen zullen durven blijven aansturen besluit le. de partijgenooten en geestverwanten op te roepen ter krachtige bevordering alsnog, van een, zij 't dan kleine, rechtsche meerderheid, en 2e. hun met den meesten ernst te adviseeren, in alle districten waar vrijzinigen met soc.-demo- craten in herstemming komen, zich volstrekt en onverbiddelijk van stemmen te ont houden. Advies voor de R. K. Kiesvereenigingen. Het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, gezien de erger lijke wijze, waarop de coneentratiepartijen de coa litie, in. liet bijzonder de Katholieken, hebben bestreden, beeft besloten om voor districten, waar op 25 Juni a.s1. ia herstemming komen candidaten der concentratiepartijien met sociaal-democraten, desgevraagd:, aan de aangesloten kiesvereenigin gen le adviseeren hun kiezers aan te raden zich van stemming te onthouden. Het district .Middelburg. Men schrijft aan de «Standaard" Een ongekende harde strijd is hier bij de Tweede Kamerkiezing gevoerd. Feller kan het al niet, en wonder mag het heeten, dat onze mannen stand hebben gehouden en het tot eene herstemming hebben kunnen brengen. Wat is hier niet door onze tegenstanders uitgehaald. Couranten waren er vol van te schrijven. Trucs zijn er uitgevoerd, waarvan een gewoon mensch beduusd wordt. Zoo had men in een der gemeenten gaarne een advertentie van den bekenden Protest, bond van kiezers. Hoe dat nu voor elkaar te krijgen. Een voorman der vrijzinnigen wist spoedig een viertal protestanten bij elkaar te trommelen, 2 van oud- liberale confessie n.b., die in een ommezientje een afdeeling hadden gefabriceerd en ,s avonds prijkte in de bladen de advertentie. De Hervormden keken leelijk op 2 ouderlingen enl kerkvoogd ontpopten zich als de leden der Protest.-afdeeling. Maar de truc was maar al te goed gelukt. De heer Van Raalte kreeg natuurlijk hun steun, niet de Her vormde heer Blum. Prosit't Kan 'zonderling in de wereld gaan. De verkiezingen hebben hier voor een groot deel in het teeken van »de kerk", gestaan. Na tuurlijk tarief en Staatspensioen beurtelings als boeman en lokmiddel worden niet versmaad. Nu nog de herstemming. En ons beste beentje voorgezet. De Gelderland. Gisteren is te Nieuwediep aangekomen Hr. Ms. p'intserdeksebip „Gelderland", komende van Con- stantinopel. De rooien juichen. Het eerste telegram dat „Het Volk" ontving was uit Yokohama in Japan afkomstig en luidde: „Volk Amsterdam Bravo." Het is afkomstig van den heer van Kol, die daar op het einde zijner reis in het Verre Oosten vertoeft en zich den uitslag der verkiezingen had laten seinen. Wcsrbfflricfai Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te Horta. Laagste barometerstand 758.8 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen veranderlijken wind, meest uit westelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, mogelijk regen of onweer, zelfde temparatuur. Armenraad. In den Armenraad, die den 23sten Juli a.s., 's namiddags half drie, zijne eerste vergadering ten stadhuize zal houden, zullen zitting hebben de vertegenwoordigers van een 26-tal instellingen, deelnemende aan dien Armenraad. Plan 1913. Be Secretaris der Gofnmissie Plan 1913 ver zoekt ons er den aandacht op te vestigen, dat zij: die het plan hebben uit te komen in de te houden optocht, en daarvoor historische of alle gorische costuums noodig hebben, ten spoedig ste met den iaën of anderen costumier dienen te contraoteeren, .aangezien hem- gebleken is, dat voor den datum van 30 Augustus bijna geen costuums meer te bekomen zijn in verhand met elders te houden optochten, waarvoor bijna, alles reeds besproken is. Tevens attendeert hij nog op de aanplakbil jetten, waarbij kennis wordt gegeven, dat eenige gedelegeerden uit het Bestuur Maandagavond van 810 uur in Maison v. d. Heijden zitting hou den, teneinde inlichtingen te verstrekken of nader overleg te plegen betreffende den optocht. Het gewone spreekuur van den We t- houder van Onderwijs, zal morgen (Zaterdag) niet plaats hebben. Het bestuur der afdeeling Sc.hi.e- li.am, van het Neder 1. Roode Kruis, is alsvolgt saam- gesteld. Voorzitter is de heer A. H. W. van Luik; secretaris de beer dr. van Roojen; penning- meesteres mej. M. M. van der Schalk. Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing zijn bij het comité der vrijzinnigen als voor- loopige candidaten voorgesteld de lieeren P. I.oopuijt, A. Dirkzwager, J. M. van der Schalk, Al. C. Af. de Groot en E. Koopmans. Do vier eersten zijn reeds vroeger lid van den Raad geweest, de laatste behoort onder de aftredenden. In den Gemeenteraad van Rotter dam kwam aan de orde: Het voorstel tot verhuring aan J. Dijkshoorn van perceelen weiland in den polder Oud Mathe- nesse, samen groot plm. 4.02.50 H.A. voor 5 jaar voor f125 per H.A. per jaar. Hef. voorstel tot verhuring aan J. Berkel van drie perceelen land in den polder Oud Mathe- nesse, samen groot ruim 4 H.A. voor 5 jaar voor f500 's jaars. Deze voorstellen werden zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Giste r-a vond half negen is vermoe- delijk door een lek in het benzine-reservoir de motorfiets van den heer Niestadt in de Warande in brand geraakt. De brand werd met eenige emmers water ten slotte gebluscht. Intusschen brandde het benzine-reservoir geheel leeg en al wat brandbaar aan de fiets was, werd tot asch verteerd. Hedenmorgen 8£ ure brak de asvan deD melkwagen van den melkslijter v. d. Wilde op de Nieuwe Haven, met het gevolg dat circa 30 liter melk wegvloeide. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 21 Juni v.m. 5.45, n.m. 6.13. UIT ROTTERDAM. De zitting van den gemeenteraad te Rotterdam werd gistermiddag geopend door den wethouder Havelaar, die voorlezing deed van het aan het gemeentebestuur gericht schryven van het raads lid Visser, die mededéelt, dat hem namens een ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, is verzocht aan de gemeente aan te bieden het levensgroot geschilderd portret van burgemeester Zimmerman. Dit zal uitgevoerd worden dooreen in overleg met den burgemeester aan te wijzen Nederl. kunstenaar. Daardoor wil de gever uiting geven aan zijn dankbare erkenning, dat de tot standkoming van den stadhuisbouw en 't onder nemen van meerdere grootsche ontwerpen voor een groot deel aan het krachtig initiatief van den burgemeester te danken is. Daaraan wordt de voorwaarde verbonden, dat 't portret een waar dige plaats zal vinden in het nieuwe stadhuis, doch eerst dan geplaatst zal worden als de bur gemeester zal hebben opgehouden zijn ambt te Rotterdam te vervullen. In aanmerking nemende de broosheid van het menschelijke leven wil de schenker echter niet tot dat tijdstip wachten aan zijn plan uitvoering te geven en gaf hij bovendien er de voorkeur aan, den burgemeester te doen uitbeelden in den leeftijd, waarin hij tot dat groote plan meewerkte. De voorzitter is ervan overtuigd dat de raad dit geschenk met groote erkentelijkheid zal aanvaarden. Wij mogen er grooten prijs opstellen, - aldus spreker, dat in ons nieuw stadhuis zal prijken de beeltenis van den man, onder wiens krachtige leiding het plan voor een nieuw stadhuis werd geboren, een plan, dat zich zoo gelukkig ontwik kelde tot in het tegenwoordig stadium en dat aan de gemeente de zekerheid schenkt te mogen reke nen op de totstandkoming van een waardig ge bouw. Spr. is overtuigd in den geest van den Raad te handelen, als hij den heer Visser verzoekt den onbekenden schenker hartelijk te danken namens het gemeentebestuur en hem mede te deelen de warme ingenomenheid, waarmede zijn aanbod wordt aanvaard. (Applaus'). Nadat de burgemeester ter vergadering was gekomen, wijdde hij een woord van hulde, terwijl de Raad van de zetels oprees, aan de nagedach tenis van wijlen Lycklema a Nyeholt, die van 1891 tot 1893 burgemeester van Rotterdam was wel een korten tijd, maar met te kort om een belangrijk aandeel te hebben gehad in den opbloei der stad en om zich hier vele vrienden te maken, en een geëerden naam achter te laten. Spr. is overtuigd, dat Lycklema te Rotterdam steeds in de herinnering zal blijven voortleven. Het doorbraakplan van de Jonkerfransstraat tot de Coolvest is bij acclamatie aangenomen meldt de «Tel." Toch hield dit punt den Raad nog tot nagenoeg 6 uur bijeen. De hoofdoorzaak hiervan was, dat men voornamelijk het woninigvraagstuk in nauw verband bracht met dit voorstel, waarop ook reeds de gezondheidscommissie gewezen had. Dit bezwaar werd inzonderheid belichaamd in een motie van de heeren Nolst Trenité c.s., doch tegen welke mot;e ernstige bezwaren rezen van de zijde van B. en W., omdat daarin uitdrukkelijk werd betoogd, dat de woningnood voor een groot deel het rechtstreeksche gevolg is van de uitvoe ring van plannen van de gemeente. De motie sprak ten slotte den wensch uit, dat zoolang omtrent voorstellen tot voorziening in de behoefte aan goedkoope woningen geen besluit is genomen, door B. en W. tot ontruiming der te onteigerie perceelen niet zal worden overgegaan. De wethouder van plaatselijke werken en de voorzitter toonden duidelijk aan, dat de plannen van de gemeente slechts voor een klein deel daar toe medewerken. De voorzitter zou dan ook aan neming van zulk een motie om allerlei redenen, die hij uiteenzette, gevaarlijk achten. YVilde de Raad zich in dezen uitspreken, dan zou hij voorstellen, dat hij dit deed in dien zin, dat B. en W. worden uitgenoodigd geen voor stellen tot afbraak van woningen in te dienen, zonder den Raad in de gelegenheid te stellen te overwegen, in hoeverre maatregelen zijn te treffen, om in de behoefte aan goedkoope woningen te voorzien. Nadat de voorstellers der motie zich hierbij hadden neergelegd, vereenigde ook de Raad zich bij acclamatie hiermede en later ook met het doorbraakplan. De Herstemmingen. De «Rotterdammer" schrijft Wie de groot-liberale pers leest, weet dat on- omstootbaar vast staat, dat de liberale concen tratie met alle kracht den sociaal-democraat tegen den man der rechterzijde zal steunen. Zij voelen zich onwrikbaar één. In de leugen-campagne, die achter ons ligt, was tusschen liberaal en socialist geenerlei verschil. Beiden hebben ons met hoon en laster achter volgd en thans trekken beide saam verbonden tegen ons op. Welnu, waar dan een man van de concentra- trie en een sociaal-democraat in herstemming ko men, kan thans onze roeping niet twijfelachtig zijn. Wij zijn edel genoeg om ons «iet in dien fa milietwist te mengen. Van eenige voorkeur doen wij niet blijken. Noch op den vrijzinnigen, noch op den sociaal democraat brengen wij onze stem uit. De broeders moeten het zelf maar uitvechten De «Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft de volgende adviezen omtrent de houding door de vrijzinnigen aan te nemen, bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer. «Overal waar er een is, gaat de concentratie- candidaat voor. Dit spreekt van zelf. En in de districten, waar, gelijk met een drietal te Rotter dam plaats vond, de concentratie-candidaat uit gevallen is, zoodat de herstemming loopt tusschen een sociaal-democraat en een candidaat van rechts, daar moet het wachtwoord onverbiddelijk luiden houdt links. Andere oplossing is er niet. Wie niet wenschen het tarief tot stand te doen komen, wie de rechter grondwetsherziening niet verlan gen, wie een eind willen hebben gemaakt aan alle akeligheden van de laatste vier jaar hun rest geen andere keus, danstemt links. De kaDs, om het kabinet-Heemskerk te beëindigen, is er. Wij mogen haar niet voorbij laten gaan, indien wij ons maar vast voornemenstemt links. Een hard gelag voor velen? Wij willen het gelooven. Ook ons ware het aangenamer geweest, indien de vrijzinnige candidaten niet waren af gevallen, zoodat wij ook bij de herstemming had den kunnen strijden voor enze eigene mannen, die in de Kamer voor verwezenlijking van hun program zouden opkomen. Doch zij zijn er nu eenmaal niet meer. Het is nog slechts de vraag: een coalitie-man of een sociaal-democraat En dan herinneren wij aan hetgeen wij Maandag avond voor de stemming nog schreven wie een sociaal-democraat stemt, toont althans, aan het voor 's lands welvaart en rust gevaarlijke bewind van het huidig kabinet een einde te willen ma ken. Met name te Rotterdam kan door geen vrijzin nig man een stem worden uitgebracht op een voorstander van het tarief. Reeds de omstandig heid, dat de rechter candidaten vóór en de soci aal-democraten tegen het aanhangig tarief zijn, doet, wat ons aangaat, de deur toe. Laten wij dit ronduit erkennen. O, het zou ons zoo gemakkelijk zijn, uitvluchten te zoeken, zooals voor vier jaar de sociaal-democraten gedaan heb ben in IV, en nu met gelijke munt te betalen. Wij wenschen dit niet. Deze verkiezingsstrijd is hier ter stede, gelijk die van vier jaar geleden, bovenal een strijd geweest tegen het tarief. Wij verlangen niet anders, dan de consequentiën daar van ten einde toe te aanvaarden, en dan, naar wij hopen, de overwinning van den vryhandel te bevechten. Daarom, vrijzinnigen, treurt de week uit, om dat uwe candidatnn zijn afgevallen. Hier in de eerste plaats, en te Amsterdam, en waar ook gij met ons hetzelfde lot deelt. Doch dan ook houdt links Hier te Rotterdam District I en IIkiest Spiekmandistrict IV kiest van Vollenhovendistrict V kiest ter Laan- Voor den vrijen handel! Tegen het tarief 1" Nadat dit hooge woord er uit is, en aan burger Spiekman en burger ter Laan door het styf-def-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2