gg Nieuws. Koloniën. ingezonden Mededeelingon. Laatste Berichten. TEUEdBAJHHEN. ffwgfMl** Stand. Handelsberichten. tige oud-liberale Rotterdamsche orgaan de vrien denhand is toegestoken, gaat het blad aldus verder «Wij blijven met de verkiezing van sociaal democraten geheel aan den negatieven kant van dezen verkiezingstrijd. Wij ontveinzen ons dat geenszins. Het »\"olk" van gisterenavond schijnt dit nog steeds te willen ontkennen. Wie staats- pensioneering e n algemeen stemrecht verlangt schrijft het blad ongeveer doet dan toch het veiligst, de beste strijders voor die hervor mingen (dat zijn dan natuurlijk de sociaal-demo. craten I) in de Kamer te helpen. Deze stelling zou een zekere waarschijnlijkheid voor zich heb ben, indien die puike strijders dan ook bereid gevonden weiden, niet slechts met groote monden van die hervormingen op te komen, maar ook met de eenige daad waarmee men in een parle mentair geregeerd land hervormingen bevor deren kan de aanvaarding van verantwoordelijk heid voor de vorming en instandhouding van een regeering. Dit nu willen de sociaal-democraten niet. Het zij zoo, doch laten zij zich dan ook verder aan illusie niet overgeven, dat door hunne ver kiezing positief' werk geleverd kan worden. Er is thans geen veranderen meer aan, maar 't is wellicht van belang dit nog eens met nadruk in het licht te stellen. En aan de sociaal-democraten mogen de oogen geopend worden, wanneer zij de rechter pers van gisteravond, met name «De Ne derlander" en »De Standaard lezen". Daar wordt toch tamelijk ronduit te kennen gegeven, dat de rechterzijde in de tien districten waar vrijzinnigen met socialisten in herstemming komen, het best zal doen, de sociaal-democraten te kiezen. Waarom nu beveelt de «Standaard" deze keuze aan «Om aan het nu komend Kabinet reeds aantonds zijn samenstelling zoo moeilijk mogelijk te maken." «Om het straks komend Bewind van meet af zoo zwak mogelijk te doen zijn." Voor land en volk het gevaarlijkst betoogt het blad zou het zijn, indien de drie partijen van den Concentratie het voor haar eigen candidaten tot een verovering van 51 zetels brachten, «Dan was de ellende, die ons te wachten stond, niet,te over zien." En dus moet, volgens de «Standaard", de linkerzijde zoo verdeeld worden, dat de sociaal democraten er «ten minste" 10 zetels van innemen. Voor de vrijzinnigen blijven er dan ten hoogste 45 zetels over, en «we krijgen het schip zonder vlag". Hieruit is duidelijk, dat de sociaal-democraten reeds nu door de rechterzijde worden «uitgebuit'' om dit sociaal-democratische Duitsch woord eens te bezigen, ten einde ze, als geboren oppositie mannen, hun diensten zullen verleenen. 't Is geen nieuw gezichtspunt, dat in «Neder lander" en «Standaard" geopend wordt. De lei ders van de Concentratie hebben deze taktiek natuurlijk zeer wel voorzien, en ze zullen er, zoo dra de nieuwe Kamer er is, de noodige conclusiën uit weten te trekken. De dreigemente van de rechter pers zullen dan ook allerminst in staat zijn de houding der linkerpartijen te veranderen, doch het een en ander mocht toch nog wel even in het licht gesteld worden. Voor ons dienen de sociaal-democraten thans in het tweede gelid, om het tarief', en vele andere kwaden, ons door het miiiisterie-Heemskeerk Dog toegedacht, te helpen afwenden. Door de rechter zijde zullen zij naar voren worden geschoven, om algemeen kiesrecht, staatspensioneereng. althans, om een kabinet, dat deze beide hervor mingen zou kunnen brengen, zoo eenigzins mogelijk te verhoeden. Deze rol moeten de sociaal-democraten zich laten welgevalen, zoolang zij niets anders dan negatieve verantwoordelijkheid voor een ministerie wenschen te dragen. Intusschen, gelijk gezegd, wij staan er thans voor, wij kunnen niet anders. Stemt links En in Ommen den vrijhandelaar Bichon." Met den dood voor oogen. Te Assen delft is Dinsdag geen enkele Katholieke kiezer thuis gebleven. Maar het meest treffend was daarbij, dat de pastoor, de Zeereerw. Heer Clarijs, nietegenstaande hij ieder oogenblik kon sterven, nog van zijn laatste levenskrachten gebruikt maakte om zijn plicht te doen. Hij liet zich, doodzwak en doodziek, naar de stembus brengen en stemde voor Passtoors. Wie den vromen man gekend heeft, zal wel begrypen met wat vreugde hy dit laatste offer bracht. Den volgende dag stierf hij 1 («Tijd.") Brand te Zaandam. Tijdens afwezigheid der bewoners, de man was naar do kiesvereeni- ging en de vrouw en kinderen vertoefden elders, brak te Zaandam Donderdagavond even na half •tien, een felle brand uit in den winkel van den heer P. J. de Vos, Zuid dijk 27 aldaar. De heer De Vos dreef in dezen winkel, uit makende een deel der oude smederij van den heer Oostmeiijer, handel in verfwaren, vernis sen, harpuis, pek, teer, zwavel, olie, enz in een woord in artikelen, die zeer brandbaar zijn. Be brand deed zich in den beginne alleen ken nen door kolossale rookzuilen. Duizenden men- schen waren op de been, welke echter door de politie op behoorlijken afstand werden gehou den. Toen eindelijk de vlammen uitsloegen, klon ken uit liet publiek luide juichkreten op. De brandweer rukte spoedig, met zeer veel mate riaal aan en aan haar krachtig optreden is het ie danken, dat de brand beperkt bleef tot. het aangetaste perceel, dat echter geheel verloren ging. Hoog sloegen do vlammen sommige mo menten uit in rijke kleurschakeeringen al naar mate de brandbare sloffen werden aangetast.i Wijl het perceel geheel ombouwd was, bestond natuurlijk veel gevaar voor do belcndenden, ten Noorden den manufactuurwinkel van mej. de wed. G. Kerkhoven Pzn., en ten Zuiden den winkel van modeartikelen van den heer S. van de Stadt. Beide, porceelen kregen dan ook belangrijke scha de. Ook dreigde 'een oogenblik groot gevaar voor de stalhouderij der firma wed. B. Ros. Het gemeentehuis, dat tegenover het brandende perceel is gelegen en daarvan gescheiden was door een straat, liep geen gevaar. Het secretarie- personeel en de burgemeester waren niettemin aldaar aanwezig, in afwachting; van mogelijke gebeurtenissen. Wijl de bewoners afwezig waren, kan naar de oorzaak slechts gegist worden. Alle schade is door verzekering gedekt. Het belendende perceel van mej. Kerkhoven was verzekerd hij1 de ^.Imperial" en aangezien de heer De Vos vroeger in Amsterdam heeft gewoond, liep zijn verzekering aldaar, vermoedelijk op beurspolis. Onder de belangstellenden bijl den brand wa ren veel raadsleden en p.m. de wethouder, de heer J. E. Wi. Duijjs', die zijn auto ter beschikking van de vertegenwoordigers der pers stelde, om hun berichten naar Amsterdam te brengen. Tramplannen te Dordrecht. B. en W. van Dordrecht hebben advies uitgebracht over het rapport der commissie in zake een gemeen telijk trambedrijf. Zij brengen de commissie hul de voor haren arbeid en vereenigen zich met hare voorstellen. B. en W. stellen ten slotte voer, te besluiten tot den, aanleg1 en de exploitatie van een gemeentelijk tramwegnet, overeenkomstig de plannen der commissie (aanvankelijk twee lijnen); voorts tot het exploiteeren van een auto- omnibusdienst tusscben het station en de veren 's-Gravendeel en Willemsdorp; verder op te zeg gen de concessie aan do R. T. M. op nader vast te stellen tijdstip en rollend materiaal en weg en werken, over te nemen voor f6250 en eveneens voor zooveel mogelijk over te nemen het personeel. De kosten van aanleg worden begroot op i 245.000, plus f44.000 voor remise, overname, enz., mitsgaders f22.000 voor den autobussen- dienst. Zooals bij! de elektrische centrale is ge beurd, zal van de te sluiten geldleening de eer ste jaren niet worden afgelost. Moordaanslag. Gisternacht heeft te Re- nesse een moordaanslag plaats gehad op het 19-jarige meisje B. S., wonende te Noordwelle. Terugkeerend© van een feest werd zij even onder deze gemeente opgewacht door den 30-jarigen A. 'v. d, H., landbouwer te Noordwelle. Miskende liefde moet de oorza,ak zijn. Ernstige twist. Te Beek (Geld.) kregen gistermiddag; 'n paar hoschbessenplukkers om een kleinigheid twist. Hjet gevolg was, dat een der twistenden, een jongeman van 18 a, 19 jaar een doodelijke steek met een mes werd toegebracht. Men moest hem per auto naar "sBergh vervoe ren. De dader is nog: niet gevat. ,0 ntis p o,or d. Gistermiddag, ruim drie uur, is op den Weurtschen aveg onder Nijmegen de Maas en Waalsche tram ontspoord. De locomo tief lag gekanteld op den weg'. Het eerste rijtuig ontspoorde en hing hoven de sloot. Het post- riituig ontspoorde ook, doch bleef op den weg staan. l)e goederenwagens bleven op de rails. Enkele reizigers en de machinist zijn licht ge wond. De oorzaak van het ongeval, dat' plaats had op een recht lijngedeelte, is onbekend. Het goederenvervoer ondervond vertraging. Het personenvervoerl ging meer geregeld op de plaats van het gebeurde moesten de reizigers overstap pen. i Ongelukken. Te Enschedé, op de fabriek Kremersmaten der firma Van Heek en Co., heeft gisteren bij het neerlaten van een baal katoen de 56-jarige arbeddier H. P. deze op het lichaam gekregen. Hij bleet op do plaats dood. Gisteravond is te Dordrecht een 13-jarig meisje te water geraakt, en verdronken. Ondeugdelijk snoepgoed. ,Te Doesburg is, naar net „Vad." meldt, een 6-jari£ kind van den hakker 11., na het' gebruik van snoepgoed van een z,g. snoep-'tafel, overleden. Piété. In gewone jaren kan de kas der instelling aan de vraag voldoen. Dit jaar echter vervalt de huishuur op gemelden dag, zoodat er, na het be zoek van den huisbaas, niet genoeg zal overblij ven om met luister en als naar gewoonte den nationalen feestdag te vieren. Tegen de buitengewone beleeningen, welke daaruit Voortspruiten, zal de bank van leening dit jaar niet zijn opgewassen. Wat er ook van zij, de kas is nu reeds ledig. Hoe de bestuurder er zich uitredden zal om het noodige geld te vinden, weet hij zelf niet. WanDeer men weet, dat deFransche hoofdstad bij de drie millioen inwoners telt, kan men zich voorstellen, hoe groot, hoe enorm de omvang is, welke de instelling hebben moet. Nemen we dus een kijkje van wat de Parijze- naars daar zooal beleenen gaan. Het meest van alle beleende voorwerpen blijft het zakuurwerk. Jaarlijk neemt de Mont-de-Piété 350.000 in ontvangst, dat is ongeveer 100 per dag. Gemiddeld moet er dus 1 Parijzenaar op de 8 zijn, die zijn uurwerk naar «Ma tante" brengt. Op de uurwerken volgen de trouwringen, waar van er gemiddeld 00.000 worden beleend. De juweelen beneden een waarde van 1000 francs worden in verzegelde doozen bewaard, de meer kostbare in ijzeren kasten in de kelders. Dat de strengste voorzorgen genomen worden tegen dieven en brand, zal ons niet verwonderen, als we weten, dat de in de kelders liggende kost baarheden op 10 millioen francs geschat worden. Dat ook schijnbaar rijke menschen dikwijls den moeilijken weg naar Mont-de-Piété inslaan, be wijst het feit, dat er verleden jaar een garnituur beleend is, dat 130.000 frs. waarde heeft. Nachtelijk luchtreizen. De Zeppelin stuurballons hadden Woensdag weer een goeden dag. Het marine-luchtschip »L 1" steeg in den nacht van Dinsdag op Woensdag om 12 uur 10 te Johannisthal op, bereikte even om 4 uur Rü- gen, beschreef boven dit eiland eenige kringen, zonder te landen en keerde daarop naar zijn hal op het vliegterrein van Johannisthal terug, waar het om 8 uur 's morgens aankwam. Naast deze achturige luchtreis van dezen marinekruiser stond een tocht van de «Sacksen", die Dinsdagavond om 10 uur 40 uit Baden-Oos vertrok, en Woens dagochtend om 8 uur 15 te Hamburg landde, een reis dus, die 9 uur 35 minuten duurde. De vergiftigingszaak te Frank fort. Tijdens de instructie tegen den giftmen ger Karl Hopf te Frankfort, is de verdenking gerezen, dat hij ook zijn vader vergiftigd heeft, die in den ouderdom van 72 jaar, maar nog zeer krachtig en gezond, na twee dagen ziekte, die gekenmerkt werd door braken, 14 jaren geleden stierf. Het openbaar ministerie laat de overblijfselen opgraven. Stormweer in Zuid-Frankrijk. Het district Luchon (departement Hauto Garonne) heeft Maandag veel te lijden gehad van een cycloon, die vergezeld ging van een hevigen regen- en hagel slag. Hagelsteenen, zoo groot groot als duiveneie ren, hebben de oogst zoo goed als vernield. De storm heeft het hevigst gewoed te Montauban, waar het beekje, bekend onder den naam Ruisseau de Sainte-Christine, tot een woeste stroom zwol, die het land in de omgeving overstroomde. Boo- men werden ontworteld, aarde en steenen werden in de straten neergeworpen, terwijl de woningen, in de nabijheid van het beekje, onder water werden gezet. De bewoners vluchten zonder den tijd te hebben huu vee in veiligheid te brengen tal van schapen en lammeren werden dan ook door den vloed medegesleurd. In sommige plaatse was de laag aarde, die door dep cycloon werd neergeworpen, vier meter dik. Niet minder dan 30 H A. bouw- en weiland wer den onbruikbaar gemaakt. Het Panamakanaal. De correspondent van de «Herald" te Washington seint dat hij uit goede bron verneemt, dat het Panamakanaal zal voltooid zijn den ln December. Op dien datum zal de geheele Atlantische Oceaanvloot er door gunnen, zoo noodig. In Januari 1914 zal het kanaal open zijn voor den handel, indien het noodig is. Nochtans zal het heele jaar gebruikt worden om het kanaal in te richten en te verbeteren. Men ziet de officieele opening tegen Januari 1915 tegemoet. Kolonel Goedhals heeft verklaard, dat wanneer het binnenlloopen van het water in het kanaal de grondafschuivingen zou doen toenemen, het water er zoo spoedig mogelijk moet worden inge laten. De kolonel keert a.s. week naar Panama terug. De Par ij sche bank van leening in nood. 'tZiet er maar aardig uit met de Parij- sche »Mont-de-Piété" of bank van leening, aldus verhaalt de «Nieuwe Gazet". Op 10 Juli heeft deze instelling 10 millioen francs noodig, geen centiem meer of minder. En de kas is ledig 1 Waarom nu heeft de bank van leaning juist dien dag die 10 millioen frs. noodigWelnu, luister. Om den nationalen feestdag te vieren, trekken de meeste Parijzenaars met hun zakuur werken en zilveren lepels, welke zij van Mezen of genen ten geschenke kregen, naar de Mc,'nt-de- 15.000 Hoedeni o du strie. Bij de behandeling der begrooting voor 1914 in den Kolonialen Raad werd door den gedelegeerde van den gouverneur, den heer Boomgaart, een cn ander opgemerkt over de hoedenindustrie, naar aanleiding van daar over bij het debat geleverde beschouwingen. De gedelegeerde zeide dan, dat geenerlei ver band kon bestaan tusschen den Chineeschen op stand en den vermeerderden uitvoer van Curacao- sche hoeden. Voor het uitbreken der onlusten in China, waardoor dan de wereldproductie van hoeden zou zijn achteruitgegaan, kon Curacao reeds niet aan alle aanvragen voldoen, terwijl vroeger groote hoeveelheden naar het buitenland verzonden hoeden langen tijd onverkocht bleven. Hierop zal zeker van invloed zijn geweest, dat, terwijl vroeger die hoeden geen naam hadden in den vreemde, zij thans in de Ver. Staten van N. Amerika ten verkoop worden geadverteerd onder den naam van «Curasao Panamahats." De ver onderstelling is gemotiveerd dat dit een gevolg is van de meerdere zorg, die van bestuurswege aan de industrie wordt besteed en aan de omstandig heid, dat men nu vrijwel in staat is aan redelijke eischen op het gebied der hoedenindustrie te voldoen. Voor zware concurrentie van Venezuela, op het gebied der hoedenindustrie behoeft, naar de gede legeerde meent, niet te worden gevreesd, zoolang de kolonie maar over stroo kan beschikken, omdat men in Venezuela verschillende middelen van be staan heeft, die veel ruimer inkomsten afwerpen dan de hoedenindustrie. «Zeke is het, dat op dit oogenblik de industrie aldaar op zulk een lage trap van ontwikkeling staat, dat er ter nauwer- nood van een industrie sprake kan zijn, niettegen staande men daar de beschikking heeft over de voornaamste grondstofhet stroo". («Amigoe di Curasao".) Eerste Kamer. De Eerste Kamer keurde heden het ontwerp tot pensionneering van gemeente-ambtenaren goed. i Arrestatie. Men seint ons uit Maastricht: Stelen, de directeur der Zuid-Limburgsche Rank is Lenen te Maastricht gearresteerd. Trein in de lucht gevlogen. BERLIJN, 20 Juni. Uit Sofia wordt geseind: In de nabijheid van het spoorwegstation Xad- scl ilar hebben Macedonische revolutionaire bon den een Servische militaire trein in de lucht laten vliegen. 700 soldaten zouden gedood zijn. Geboren: 18 Juni. Aart, z. v. A. Boender en P. J. Verhoeven, Schie. IJsbrand, z.v. en Gommert z. v. J. Kiela en J. van Kampen, van Smaleveltstraat. Gehuwd: 19 Juni. J. A. Hersbach, 26 j. en, M. A. v. Santen, 20 j. J. C. de Mos, 21 j.^ en P. v. d. Marei, 22 j. C. Polderman, 25 j., en J. Klein, 23 j. K. H. van Eijk, 30 j., en C. A. Cromjongh, 39 j. BEURS VAN SCHIEDAM, 20 Juni. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commiasie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 17 Juni. f 12 18 Juni. f 12 19 Juni, f 12 20 Juni. f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateure |19 Juni. 20 Juni Moutwyn:f 13f 13 Jenever: f17— f 17 Am sterdamsche proef.: fl8Va H8ya Spoeling: S t e m m i ng op heden vast. Spiritus. f 0.90 fl.- Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 20 Juni. f 22Vs af223/« f 183/4 a f 19 f 10a f 10»/4 19 Juni. f 21 Va a 1213/4 f 18s/4 k f 19 f10- if Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 19 Juni mk. 33- b., Juni Juli 33- b., Juli/Aug. 33b., stemming kalm. PARIJS, 19 Juni. Spiritus per hectoliter per Juni fr. 41.25 betaald, per Juli fr. 41.50 i 41.75, per Juli/Aug. fr. 41.75 betaald, per 4 laatste md. fr. 42.50 a 42 75, per 3 md. v. Oct. fr. 42 50 betaald, per 4 eerste md. fr. 44 dito, stemming prijsh. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 19 Juni. 70-; 18 Juni. 70>/4. CHICAGO Mais Juni Juli Sept. Dec. 19 Juni. - 61 V, 627» 60y, 18 Juni. 62y8 63i/8 61i/g Rogge prijsh. Loco 19 Juni. 61- 18 Juni 61 VeiV'l*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3