Dagblad mor Schiedam Omstreken. f Dn rr fii; Gratis Ongevallenverzekering fl nflfj i fOflfl üp den Balkan. RIE N ZI. 36ste Jaargang. Dinsdag 24 1913 l\o. 10656 Otficieefo berichten. Kennisgeving. Biiteilaadsck Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood bjj verlies van oïeimfcomstig op de polis vermelde voorwaarden. (J U U invaliditeitI LUU voet or oogI UU I IUU dmm De verzekering wordt gewaarborgd door de llollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 98 der Kieswet. Brengen ter kennis dat de ingezetenen, dat het proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 23sten plaats gehad hebbende herstem ming voor de verkiezing van twee leden van de Staten der Provincie Zuid-Holland in het Kies district Schiedam, op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daar van aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den _4steu Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemde LAG ER WEU, W.B. De Secretaris, V' SlUKEiNGA. De Balkan sta ten onderling. Het Servische kabinet afgetreden als gevolg van ineenin,geverschillen over de jegens het arbiti age- voorstel van Rusland aan te nemen houding. Een voorstel van Pasjits tot aanvaarding der arbitrage is door de meerderheid der ministers verworpen. Volgens de dagbladen te Belgrado is de kabi netscrisis onder de volgende omstandigheden ont staan. De Russische negecring had Vrijdag aan de Servische regeering het verzoek en den raad gericht het verdrag met Bulgarije te erkennen en op grond daarvan de scheidsrechterlijke be slissing van den Tsaar to aanvaarden. In den ministerraad wapen enkele ministers er voor zich .te schikken naar het verlangen van Rusland, andere ministers verzotten zich daarte gen uit vrees voor arbitrage op zoo beperkten grondslag, terwijl Servië juist arbitrage verlangt in algemoenen zin. De minister van oorlog bepleitte snelle en krach tige maatregelen tegen Bulgarije. De ministers van binnenlandsche zaken, van landbouw 'eu van justitie waren het met hem eens. Pasjits, de minister-president, sprak nogmaals zijn vertrouwen uit in de beslissing van Rusland en verklaarde onmogelijk de zienswijze van den minister van oorlog te kunnen deelen. Hij stelde daarop het ^ontslag van het ministerie voor. De president der Servische Kamer heeft den koning aangeraden een kabinet uit alle partijen samen te stellen. De voorzitter der jong-radicale partij heeft verklaard dat z. i. de oud-radicalen aan het roer moeten blijven. Hij heeft hun den slcun zijner partij1 beloofd. De Servische gezant te Sofia heeft na zijn aankomst gisteren Pasjits verslag uitgebracht om trent de houding van Bulgarije ten aanzien der laatste eischen en voorstellen van Servië. In politieke kringen keurt men algemeen de houding van den minister van oorlog goed en verklaart dat Pasjits, wil hij aan de regeeting blijven, diens standpunt tot het zijne moet maken. Het gehoede volk verlangt dat. De wenschen en verlangens van Rusland mogen er de regeering niet toe brengen de levensbelangen van Servië op het spel te zetten. Liever dan zich onvoorwaardelijk aan do scheidsrechterlijke beslissing van Rusland te on derwerpen we nacht' het volk oorlog met Bulgarije. Men verwacht dat in dat geval Stefan Profits, minister van binnenlandsche zaken, met de vor ming van een nieuw kabinet zal worden belast. Profits heeft tot nu toe een vastbesloten hou ding tegen Bulgarije aangenomen. Te Athene acht men den toestand als gevolg van 't aftreden van het kabinet-Pasjits, zeer ern stig. Uit .St. Petersburg verneemt de Temps" (De Russische regeering, overwegende nat geen der ISalkanstaten arbitrage heeft afgeslagen, heeft hun doen weten, dat zij gaarne binnen vier dagen inleidende memories zal ontvangen, welke kunnen strekken als eerste grondslag ter voorbereiding van een .scheidsrechterlijke uitspraak. (rit Sofia verneemt men, dat de Russische ge zant de Bulgaarsche regeering heeft verzocht voor- loepig niet over te gaan tot gewapend optreden tegen Servië, aangezien er leans' bestaat dat Ser vië, na overwinning der moeilijkheden binnens lands, zich inschikkelijker zal toonen en het vet- drag, 't welk Zuid-Macedonië aan Bulgarije toe wijst, als grondslag voor arbitrage zal aanvaarden. In Roemenië. In een rede aan een feestmaal te Caracal zei de de minister van binnenlandsche zaken: De regeering heeft door haar. optreden drie voofdeelen voor Roemenië bedongen. Zij heeft het land de niet te overschatten weldaad van den vrede doen behouden, Silistrië, dat eertijds fleel uitmaakte van het rijk, gewonnen en het prestige en de moraele kracht van het rijk vergroot. Do minister voegde er bij dat hij niet onder alle omstandigheden een voorstander van vrede is; als'het gaat om de tier of de levensbelangen des rijks zal .hij niet de laatste zijn om van het volk goed en bloed te vragen. In de tegenwoordige omstandigheden wensohte hijl aan deze verklaring' geen woord toe te voe gen. 58) „Het is riet mijn plicht hem te verslaan," zeide er een. sik ben de vertegenwoordiger der baronnen niet," zeide de ander. „Zoo Stefano Colonna er geen acht op slaat, zou het van een minder man even dwaas als vermetel wezen, zich tot kampvechter van on zen stand op te werpen," zeide een derde. De Colonna's glimlachten goedkeurend, wan neer Rienzi de Orsini's aanklaagde een Or- sini lachte luide, wanneer zijne welsprekendheid over eenen Colonna losbarstte. De mindere edelen hoorden met vermaak, hoe hij beide aanviel, en de bisschop eindelijk- had door Rien- zi's lange straffeloosheid moed gegrepen, om het gedrag van zijnen ambtgenoot goed te keu ren. Raimondo hield zich inderdaad bij wijlen, alsof hij de overmaat van zijnen ijver afkeurde, maar deed dit nimmer zonder zijner eerlijkheid uitbundigen lof toe te zwaaien, en de goedkeu ring van den Vicarius van den Paus bevestigde het vermoeden der edelen, nopens de goed keuring van den Paus. Aldus was hij zijne zekerheid en het wel slagen zijner eerste proeve, FRANKRIJK. President Poincaré is gisteravond om 11.10 van Parijs naar Engeland vertrokken, vergezeld door minister Pichon. Aan liet station St. Lazare werd hij tevemtig toegejuicht. i De ministers Klote en Baudin vergezellen den president naar Cherbourg. Tijdens een gister gehouden receptie op het Stadhuis te Cherbourg zeide- Poincaré in een toespraak (lij viert hier de Vriendschap van twee g»oote volken, die pan bun onafhankelijkheid en waar digheid ongerept te handhaven, zich spontaan hij dkaai hebben aangesloten in hun gemeenschap pelijke liefde voor vrijheid, arbeid en vooruit gang- Vergezeld door uw aller wenschen zal ik mij morgen minder onwaardig gevoelen de Fransche gedachte aan onze naburen over te brengen. De buitengewone partijdag der sociaal-de mocratische partij; in Baden heeft Zondag met algemeene stemmen het door de vertrouwenslie den met de nationaal-liberalen en vrijzinnige volks partij gesloten verdrag goedgekeurd. Het groot- blok voor de herstemming in Baden is derhalve verzekerd, daar ook de vrijzinnige volkspartij en de n at ion aal-liberale partij het verdrag goedge keurd hebben. Bij de stemming der nationaal- liberalen stemde een minderheid tegen het groot- blok, bij do andere partijen geschiedde de aanne ming met algemeene stemmen. In Engeland is van. regeeringswege een cum- m ssie ingesteld, om een onderzoek in Le stellen, naar de tuberculose. De commissie krijgt elk jaar te beschikken over een som van 57,000. Een van de groote grieven van de Califoruiërs tegen d'e Japansche immigranten is, dat zij- den blanken landbouwer verdringen. De Bureau of Labour Statisticts heeft echter in het rapport over 1911—'12 aangetoond, dat van de 88,197 hoeven in California slechts 331 door Japanners werden bewerkt. Alle Califomische hoeven veza- inen waren in do belasting aangeslagen voor een waarde van 1,317,195,448, terwijl de waarde dei Japansche hoeven slechts 609,605 bedroeg. Tn 1.910 bedroeg de totale,bevolking van California 2,377,549 zielen, waarvan slechts 41,356 Japan ners. Het Japansche kapitaal, in het Califomische landbouwbedrijf gestoken, was slechts een zeer gering percentage van do in dien staat in landbouw belegde gelden. In 1906 en voorafgaande jaren was de toeneming van den Japanschen invloed en van het aantal Japansche immigranten in Californië snel in zijn werk gegaan. Sinds 1907 echter was het zielental uer Ja pansche immigranten ongeveer stationair. Dat is toe te schrijven aan de nauwgezetheid, waarmee de Japansche regeering1 haar belofte, om de Ja pansche emigratie naar Californië in te perken, heelt gestand gedaan. De Japansche bevolking in Californië was over hef verslagjaar 1910—'11 afgenomen met 1587 en in 191.1—''12 met 79 zielen. Rechtsgeleerde presidenten bjj den krijgsraad. Naar het „Wkbld. v. h. Recht" meldt, ligt het in het voornemen van de regeering thans binnen zeer korten tijd over te gaan tot de benoeming van rechtsgeleerde presidenten bij de krijgsraden te 's-Hertogenbosch, 's-Gravenhage en Arnhem en bij den zeekrijgsraad te Amsterdam, alsmede van een rechtsgeleerden fiscaal bij laatstgemeldcn zee- krijgsraad. Aug. Sassen, f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 60 jaar overleden de heer A. H. Sassen, een verdien- teüjk beoefenaar der oudheidkundige wetenschap. Hij was voorzitter van het Koninklijk Nederlanrlsch Genootschap van Munt- en Penningkunde eft voor zitter van de vereeniging „die Haghe", ooor welke laatste functie hij' voor velen in Den Haag een bekend; persoonlijkheid was. Voor beide instel lingen is zijn heengaan een groot verlies. 'De heer Sassen die, vóór hij zich in Den Haag vestigde, notaris te Helmond was, genoot dooi zijn rechtschapenheid en kunde de hoogach ting van velen. inderdaad, aan de vermetelheid zijner geestdrift verschuldigd. Echter waren de baronnen nauwelijks een weinig van de verbazing, in welke Rienzi hen gebracht had, teruggekomen, of zij zagen elkan der aan, en hunne blikken getuigden, dat zij de onbeschaamdheid van den redenaar, en de be- leediging, hun aangedaan, gevoelden. „Per fede!" zeide Reginaldo Di Orsini, „dat is niet te dulden, de plebejer is te ver ge- Malt hezer Orde. De Souvereine Orde der ridders van Mat ha heeft gisteren te Utrecht een bijeenkomst gehou den. Voorafging een plechtige 11. Mis in de Cathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat, waar na in het Hotel des Pays Bas het noenmaal ge bruikt werd. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin, Prins Hendrik en aan den vorst-grootmeester te Rome, prins Von Thon von Hohenstein. In den Huize Ruurds werd de ridderdag ge houden. De volgende ridders werden tot de Commanderij toegelaten rar. A. baron Van Voorts tot Voorts, mr. A. J. baron Van Voorts tot Voorts, mr. G. baron Van Voorts tot Voorts, mr. J. baron Van Voorts tot Voorts, jhr. mr. C. van Sasse van Ysselt en G. ridder de van der Schueren. Medegedeeld werd, dat de vorst-grootmeester te Rome tot nieuwe leden van het kapittel benoemd heeftL. baron van Dorth tot Medler, burge meester van Duiven, en mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, burgemeester van Culemborg. Des avonds had er een gemeemschappelijke maaltijd plaats, waaraan ook aanzat mgr. H. v. d Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Prins Hendrik, die mede uitgenoodigd was, had bericht van verhindering gezonden. Koninklyk bezoek in Limburg. Z. K. H. Prins Hendrik zal H. M. de Koningin vergezellen hij haar bezoek aan Sittard en Heer len op 28 dezer. gaan „Zie het volk daar ginder I hoe fluisteren zij, ons aangapende! hoe vlammen hunne oógen met welke blikken zien zij ons aan 1 sprak Luca Di Savelli tot zijnen doodsvijand Castruccio Malatesta, terwijl het besef van een gemeen gevaar, in een oogenblik, maar ook slechts voor een oogenblik, de lange vijandschap wijken deed. „Diavolofluisterde Raselli (de vader van Nina) een baron toe, die even arm was als hij, „er was waarheid op de lippen des klerks. Het is jammer, dat hij geen edele is." „Wat een kloek hoofd gaat er in hem te loor," zeide een Florentijnsch koopman, „er kon nog iets van dien man worden, zoo hij genoeg zaam geld bezat." Adriano en Montreal zwegen stil; de eerste scheen in gedachten verzonken, de laatste nam den verschillenden indruk waar, op het gehoor teweeg gebracht. „Stilte! bevallen de hoofden der lijfwacht, stilte voor mijn heers den Vicarius." Bij deze aankondiging wendde zich ieders blik naar Raimondo, die, met priesterlijke deftigheid oprijzende, dus der vergadering toesprak „Ofschoon, baronnen en burgers van Rome mijne welbeminde kudde en kinderen, ik niet meer dan gij zelf, den waren geest der aanspraak, zoo even door u gehoord, vooruitzag, en hoezeer ik geen onvermengde tevredenheid gevoelen kan, over de wijze waarop en het doel waarmede die vurige vermanning tot u gericht werd, toch (met grooten nadruk dit laatste woord uitsprekende) toch kan ik u niet van hier laten scheiden, zonder bij de beden van den dienaar van onzen Heiligen Vader ook die van den geestelijken vertegenwoordiger Zijner Hei ligheid te voegen. Het is waar 1 het Jubileum nadertHet Jubileum nadert en echter zijn uwe wegen, tot voor de poorten van Rome toe, door moordziekte en goddelooze schelmen ver pest Wat pelgrim durft zich over de Appe- nijnen wagen, om aan den voet der altaren van St. Pieterte bidden? Het Jubileum nadert: wat schande zal het voor Rome wezen, indien het in hare heiligdommen aan bedevaartgan gers ontbreekt indien de beschroomden te rugdeinzen voor, indien de stouthartigen het offer worden van de gevaren deswegs! Daarom bidde ik u, burgers en hoofden gelijkelijkbidde ik u allen, die ongelukkige verdeeldheden, welke zoo lang de kracht uwer gewijde stad verteerd hebben, ter zijde te stellen, en, u met elkander door banden van vriendschap en eensgezindheid yereenigende, een gezegend verbond te sluiten, Gemeentelijke keuringsdienst. B. en W. van Groningen hebbeen op de aan bevelingslijst voor de benoeming van een directeur- scheikundige van den gem. keuringsdienst geplaatst de heeren dr. J. J. Polak te Leiden en dr. C. H' Leopold eveneens te Leiden. Kamerverkiezingen. Naar wij vernemen, zal jhr1 van den Berch van Heemstede, afgevaardigde voor het district Oos tegen de openlijke roovers van den grooten weg. Ik zie onder u, mijne heeren! velen, die den roem en de zuilen van den staat mogen heeten; maai, helaas! ik denk p)6t smarte en schrik aan den redeloozen en ijde- len haat, die onder u is opgewassen, eene schande voor uwe, stad, en die, laat mij het er bijvoegen, mijne heeren! zoo min een eeivollen glans werpt op uw geloof als Christenen, als op uwe waardigheid van verdedigers der kerke.u Van uit de schare der minder aanzienlijke edelen van de zetels der rechters en gelet terden uit de tallooze menigte - ging een luid gedruisch, dat voor toejuiching gelden mocht, bij deze woorden op. De rijke baronnen blikten toch, maar niet veiachtelijk op de houding van den prelaat neder, en bewaarden een diep, niets verkondigend, stilzwijgen. Laat mij u," vervolgde de bisschop, „op deze heilige plaats bezweren, die vruchtelooze veeten, welke reeds bloed en schats genoeg hebban ge kost, voor immer te begraven en laat ons deze wallen verlaten, met een gemeenschappelijk besluit, om onzen moed aan den dag te léggen onze ridderlijken aaid te toonen, slechts tegen die booswichten, ons aller vijanden, welke onze velden vernielen en onze wegen verpesten - ter zelfder stond de vijanden van het volk. dat wij moesten beschermen, en van den God, wien wii moesten dienen 1" (Wordt vervolgd.) I UU wijsvinger; B |U i"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1