Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. is heden ten dag© diep geworteld in de volks ziel. De hoogst ernstige gebeurtenissen, die de laatste maanden Europa in onrust hebben ge houden en nog groote bezorgdheid veroorzaken, hebben ons beider regeeringen eiken dag de wél daden een er entente doen waardeeren, die hen in staat heeft gesteld voortdurend in volkomen harmonie samen te werken tot onderzoek der vraagstukken en tot het vinden der gewenschte oplossingen. Frankrijk zal er steeds naar streven die harmonie ook in de toekomst te doen voort duren. CHINA. ,De correspondent te Peking van de Londensche „Daily Telegraph" seint, dat de staat van zaken in China kritiek blijft. De spanning tusschen het autocratische Noord-China en het democratische Zuid-China blijft onveranderd dreigend, doch ge- Wapende conflicten zijn tot dusver uitgebleven. In tusschen komt het in het Chineesche parlement telkens tot uitbarstingen tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Dat whs b.v. het geval, toen de minister van financiën in het Huis van afgevaardigden mededeelde, dat gedurende het laatste halfjaar de inkomsten 01,000,000 dollars hadden bedragen, tegenover 168,000,000 aan uit gaven. Deze mededeeling van den minister lokte van de zijde der parlementsleden stormachtige protesten uit. Officieele berichten. Bij K. B. is A. UI Iers te 's Gravenhage, eervol ontslagen hoofdcommies bij het hoofdbestuurder Posterijen en Telegrafie, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N assau. U. M. de Koningin. Aan het bericht, dat H. M. de Koningin op 25 Juli een bezoek zal brengen aan de tentoonstelling van nijverheid en watertoerisme te Sneek, voegt de «Leeuw. Crt." nog toe, dat het in het voor nemen van H. M. ligt het bezoek aan de tentoon stelling te combineeren met een tocht, gedeelte lijk per stoomboot, gedeeltelijk per auto door een voor de Koningin nog onbekend gedeelte van Friesland. R. H. Ebbink. f Uit Batavia wordt geseind Het lid «an den Raad van Nederlandsch-Indië R. H. Ebbink is aan dysenterie gestorven. Onderwijswetten. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen wetsontwerpen I. tot regeling van het voorbereidend-hooger onderwijs II. tol wijziging en aanvulling van de hooger- onderwijswet III. tot regeling van het middelbaar onderwijs; 'IV. tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het lager onderwijs. Vrouwen by de Post. Naar aanleiding van het feit, dat het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie heeft bekend gemaakt, dat dit jaar nog twee en daarna geen vrouwen meer tot het examen voor den com miesrang zullen worden toegelaten, heelt het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Ne- deilandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel tot den directeur-generaal een adres gericht, hou dende een protest tegen deze houding aer post administratie. Abonnementskaarten. Met ingang van 1 Juli zullen aan de spoorweg stations verkrijgbaar zijn algemeene abonnements kaarten voor alle 3 klassen, kostende 3e klasse f 10 en 15 waarborgsom 2e klasse f 15 en f5 waarborgsom; le klasse f20 en f'5 waarborgsom. De kaarten zijn geldig op alle lijnen. Duur der geldigheid 8 dagen. Deze abonnementen worden afgegeven gedurende de maanden Juli, Augustus en September. F. Ph. Röpke. f Op 70 jarigen leeftijd is overleden de heer F. Ph. Röpcke, consul van Perzië voor Rotterdam, wonende te 's-Gravenhage, officier in de orde van Oranje-Nassau. Zijn begrafenis is bepaald op Donderdag a.s., op Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhage. Vertrek van het sterfhuis 1 u. De nieuwe Amerikaansche gezant. De heer Henry van Dijke, die Lloyd Bryce opvolgt als Amenkaansch gezant te's Gravenhage, is een letterkundige van naam, lid van verschil lende geleerde genootschappen en oud-voorzitter van de Hollandsche Vereeniging te New-York. Vrouwenkiesrechtmanifestatie. Geheel onafhankelijk van een vereeniging, bond of partij, welke ook, hebben eenige vrouwen het voornemen opgevat een demonstratie voor te be reiden, door vrouwen bijeen te brengen, om 'de leden van de Staten-Generaal op den eersten zittingsdag na de opening der Kamers er aan te herinneren, dat er bij de a.s, Grondwetsherzie ning rekening mee dient te worden gehouden, dat wij ook vrouwen recht hebben in 't belang der gansche maatschappij om te kiezen en gekozen te worden. In de oproep tot deze betooging lezen we Doordrongen als wij ons gevoelen, dat het voor de gansche maatschappij noodig is, de vrouw mede stem te verleenen bij liet maken der wetten, zoo stellen u voor, in grooten getale op den eersten zittingsdag na de opening der Staten-Generaal bijeen te komen vóór het gebouw der Tweede Kamer op het Binnenhof te 's-Gravenhage, of zoo mogelijk in de nabijheid daarvan, opdat wij daar als stille, zwijgende getuigen protesteeren tegen onze uitsluiting en op deze wijze, waardig en ernstig den Kamerleden toonen, dat wij vrouwen van allen rang en stand eens van zin, solidair, voor ons recht opkomen. De Maas- en Waalkanaal-rereeniging. Het jaarverslag der Maas- en Waal-vereeniging te Nijmegen maakt met ingenomenheid melding van de mededeeling van den Minister van Wa terstaat, bij de indiening zijner begrooting, dat, naar aanleiding enkele leden der Staten Generaal bij de behandeling der Waterstaatsbegrootingen, de regeering op de wenschelijkheid hadden gewe zen eener kanaalvebinding van Maas en Waal: tusschen Mook en Nijmegen, bij de voorloopige studie omtrent de ontwerpen der noodige werken voor de Maaskanalisatie met het oog op de om standigheid, dat de sterk kronkelende Maas bene den Grave geen geschikt vaarwater is, en het verkrijgen van een vaardiepte van 3 M. op dat gedeelte zéér kostbaar en moeilijk zou zyn naar een andere oplossing was gezocht. Hiertoe bestond te méér aanleiding, omdat een kanaliseering van dat gedeelte der rivier moeilijkheden zou opleve ren, voor de afwatering van Noord-Oostelijk Noord- Brabant, dat doer verschillende loozingsmiddelen op de rivier afwatert, en dus van een kunstmatig opgestuwden waterspiegel ernstig bezwaar zou ondervinden. Daarom was in overweging geno men, de aanleg van een kanaal tot verbinding van de Maas met de Waal, waarvan het beginpunt aanvankelijk is geprojecteerd, op ongeveer 450 M. beneden de as van de spoorwegbrug bij Heumen en het eindpunt op ongeveer 6 K.M. beneden de spoorwegbrug te Nijmegen. Behalve dat daardoor zal worden ontgaan het kanaliseeren van de rivier de Maas, tusschen Heumen en St. Andries, wordt daardoor de meest gunstige verbinding gekregen van de Limburgsche Maas met het midden, het Oosten, en het Noord-Oosten van het land, als mede met den Duitschen Rijn Al mocht het begrijpelyk zijn, dat men zoowel te Grave als te Druten gehoopt had dat met den aanleg van een kanaal tusschen Maas en Waal rekening zou wor den gehouden met de belanger dezer plaatsen, zoo mocht slechts het grootste belang hier het zwaarste wegen. Had het bestuur in Teen voorgaand jaarverslag het raadzaam geoordeeld, in verband met de met België hangende onderhandelingen, voorloopig niet in het openbaar propaganda te maken, thans, nu de zaak openbare behandeling gevonden heeft bij de Staatsbegrooting, is deze reden tot zelfbeper king vervallen. Op 31 Dec. 1912 telde de vereeniging 51 do nateurs en 36 leden. Aan een verzoek van het bestuur der gemeente Venlo, om door een der leden een lezing daar ter plaatse te houden, ten einde het doel der ver eeniging in ruimer kring bekend te maken, kon, wijl dit verzoek ontvangen werd vóór de behande ling der Waterstaatsbegrooting, geen gevolg wor den gegeven. In de in September 1912 te Maastricht gehou den jaarvergadering der Maasvereeniging, waarbij, behalve verschillende leden van le en 2de Kamer, Provinciale Staten, Gemeenteraad en een deputa tie van de «Association pour la Rectification de la Meuse en aval de Liège", te Luik, mede aanwezig waren de voorzitter en secretaris der Maas- en Waalkanaal-vereeniging, werd door den voorzit ter der vergadering, mr. Bolsius, den beiden af gevaardigden toegewenscht dat de plannen der vereeniging spoedig zouden worden verwezenlijkt. Ook door mr. H. Smeenge en jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck werd de Maas- en Waalkanaal verbinding van groot nationaal belang geacht. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken vaD de besturen der E.N.T.O.S. te Amsterdam en der Tentoonstelling van Nijverheid, Handel, Landbouw, Kunsten en Wetenschappen te Sittard, besloot het dagelijksch bestuur op beide tentoonstellingen te exposeeren, een schetskaart waarop met spre kende lijnen de voornaamste waterwegen zijn aangegeven, en waarop vooral zal uitkomen de betere verbinding welke tusschen die water wegen zal ontstaan, door aanleg van een Maas- Waalkanaal, in verband met de Maaskanalisatie. Een protest. In het stembureau te IJmuiden is Maandag naar de «O. H. Ct." meldt, protest tegen de stem ming aangeteekend, omdat twee kiezers, die juist op het sluitingsuur binnenkwamen, hun kaarten hadden thuisgelaten en van den voorzitter geen andere kregen, zoodat tijd ontbrak om de kaarten te halen. De voorzitter meende niet bevoegd te zijn tot afgifte van nieuwe kaarten, omdat iu de wet alleen melding wordt gemaakt hoe te handelen als kaar ten niet werden ontvangen of verloren gingen. De Invaliditeitswet. In «St.ct. 146 is opgenomen het Kon. besluit van den 19en Juni 1913, tot bepaling van de tijdstip pen, waarop onderscheidene artikelen van de Invaliditeitswet zullen in werking treden. Bij dit besluit, is door H. M. de Koninging, op de voordracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 17 Juni 1913, over wegende, dat het in verband met het in werking treden van artikel 369 van evengenoemde wet noodzakelijk is, de tijdstippen te bepalen, waarop onderscheidene andere artikelen dier wet in werking zullen treden; gelet op artikel 411 der lnvalidiieitswet (wet van 5 Juni 1913, Staatsblad no. 205)goedgevonden en verstaan te bepalen dat a. de artikelen 1, 29, 30, 161, 313, 375, 376, 389, 395, 401 tot en med 406, 409 en 410 van de Invaliditeitswet zullen i n werking treden op 1 Juli 1913; b. de artikelen 2, 3, 21, 27, 28, 77, 127, 128, 133, 134, 136, 155, 156, 163 164, 166, 167, 168, 169, 171, 344 tot en met 349, 351, 370, 374,377 eu 378 van de Invaliditeitswet zullen in werking treden op 3 December 1913. Woer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 759.6 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke tot noordwestelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, waarschijnlgk nog eenigs- zins buiig, iets warmer. HERSTEMMINGEN TWEEDE KAMER. De uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer zal beden-avond aan ons bureau bekend worden gemaakt. Herstemming heeft plaats in 47 districten, n.l. Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam I, II, V, VII, VIII, IX, Apeldoorn, Appingedam, Arnhem, Ber- gen-op-Zoom. Beverwijk, Brielle, Dordrecht, En schedé, Franeker, Gorinchem, Gouda, Den Haag I, II, Groningen, Haarlem, Den Helder, Hooge- zand, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Lo- chem, Middelburg, Ommen, Ridderkerk, Rotter dam I, II, IV, V, Schoterland, Utrecht I, II, Veendam, Westellingwerf, Winschoten, Zaandam, Zutphen, Zuidhorn, Zwolle. De Boterstraat zal heden-avond van 7^—11 uur voor het verkeer met voertuigen zijn afgesloten. Belangrijke data. Gemeenteraadsverkiezingen. StemmingDinsdag 8 Juli. HerstemmingVrijdag 18 Juli. „Oefening baart Kunst." Aan het Nationaal Muziekconcours den 6 Juli te 's-Hertogenbosch te houden, zal door het Mu ziekgezelschap «Oefening baart Kunst", dir. de heer H. v. Gent, worden deelgenomen in de Eerste Afdeeling Fanfare. De slotrepetitie voor dit concours zal worden gehouden in de verplaatsbare stedelijke muziek tent staande op de Broersvest Donderdag 26 Juni a.s. Volgorde der uit te voeren nummers, le Afdeeling. No 1. Good Bij Marsch, Jos. Kessels. 2. Overture Sur L' Opera Martha, F. von Flotow. - 3. Rèves sur L' Ocean (Wals), J. v. Gung'l. 4. Les Deux Bavards, Fernand Andrieu. Polka voor 2 Pistons door de heeren A. Jongbloed en W. Straatmans Jr. Verplichte marsch in de Eerste Afdeeling Marschwedstrijd. 2e Afdeeling. No 1. Marche Solenelle, G. Dorreboom. 2. Démons et Fées, J. Heijmans, Dans Carac- leristique. 3. Grand Air Varié, L. Langlois. Trombone Solo door den heer D. Jongbloed. 4. Le Chef de Corps. Marsch, v. Burij. Verplichte nummers in de le Afd. Fanfare Muziekconcours 's Hertogenbosch. Tijdens deze belangrijke repetitie wordt beleefd aan het publiek stilte verzocht, zoomede om ge durende de uitvoering vooral niet te loopen. Giste r-m id dag 6 ure is de 6-jarige A. Feelders, wonende Verbrande Erven, al spe lende in de Schie geraakt. Het knaapje werd, gelukkig, door den zak kendrager H. van Tienen, wonende te Vlaar- dingen, gered. H e d e n-m orgen zijn twee jongens van 14 en 16 jaar, in het bezit van stukken van een zinken afvoerbuis die zij wilden verkoopen, aangehouden. 't Bleek dat die ontvreemd waren op het terrein van een fabriek alhier door een derden jongen, die ook is opgespoord. Heden-middag zijn de jongens, aa verhoor, weer vrijgelaten. Hoogwater teSchiedam: Donderdag26 Juni v.m. 9.03 n.m. 9.33 UIT O VERSCHIK. Tot vader en moeder van het Heilige Geest huis te Overschie zijn benoemd de heer Jobs Marlijn en echtgenoot© aJhier. UIT ROTTERDAM. Van juffrouw E. F., een Oostenrijksch hof meesteres. verblijf houdende in een logement aan den Breeden Hilledijk alhier, is naar de «N.R.Ct." meldt in dat logement uit haar koffertje, dat opengesneden is, ruim f300 aan Oostenrijksch en Amerikaansch bankpapier gestolen. UIT VLAARDINGEN. Maandagmiddag geraakte te Vlaardingen de twaalfjarige L. M. II., wonende Havenstraat in de Oudehaven. De jongen verdween terstond in de diepte. Na eengen tijd werd hij met een dreg boven gehaald' Echter waren de levens geesten reeds geweken. De inmiddels verschenen geneesheeren konden slechts den dood consta- teeren. Een honderdjarige gestorven. De °udste inwoner van Hariingen, die in November 1.1. 100 jaar was geworden, is gisteren overleden. Brievenbesteller gearresteerd. Maandagnamiddag heeft de Amsterdamsche po litie een hulpbesteller der posterijen gearresteerd, die verdacht wordt brieven te hebben achterge houden. Bij een huiszoeking in zijn woniDg in de Tilanusstraat werden een vijftigtal poststukken, meest verkiezingsgeschriften, gevonden. (Hdbl.) Een aanranding! De heer E. P., bouw kundig opzichter, wonende te Sloterwijk, vond Maandag-nacht omstreeks 1 uur den 22-jarigen grondwerker J. E. van den Dungen op den Haar lemmerweg onder de gemeenten Sloten, ongeveer 100 M. voorbij de grenspaal in bewusteloozen toe stand en badende in zijn bloed op den weg liggen. Een auto, die van de richting Sloterdijk kwam deed da heer P. Stoppen, waarna de gewonde van den Dungen met dezen auto naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Waarschijnlijk is de ongelukkige het slacht offer van een aanslag geworden, aangezien drup pels bloed ongeveer 20 M. vanaf de groote plas bloed, op den weg zichtbaar waren. Vermoedelijk is v. d. Dna aangevallen te zijn, nog een klein eindje doorgeloopen en toen neer gevallen. Hoe een en ander zich heeft toegedra. gen, ligt nog in het duister, daar v. d. D. nog niet verhoord is kunnen worden. De zaak is bij de politie te Sloten in onderzoek. («Centrum") Zeehospitium te KatwijkaanZee. Men schrijft ons uit Katwijk Men zal zich herinneren de Koninklijke gift, die de Rotterdamsche Vereeniging ter bestrijding van Tuberculose indertijd ontvingeen bedrag van f250.000, is voor zulk een Vereeniging na tuurlijk een buitenkansje. Er heerschte al gerui- men tijd plaatsgebrek in het Zeehospitium te Katwijk aan Zee. Een nieuw paviljoen zou wor den bijgebouwd, waar weder een vijftigtal patiën ten zouden geplaatst kunnen worden. De aanbesteding van dit nieuwe paviljoen heeft plaats gehad. Van de vele aannemers was de heer S. A. Stolk, aannemer te Rotterdam, de laagste voor f 153.000. Het gebouw moet 15 Mei 1914 opgeleverd worden en zal den vorm van een T. hebben. Zijn bij de oude inrichting de lighallen open van boven> bij de nieuwe, die geheel op het Z.-W. gelegen zijn, zijn kamers gebouwd boven de hallen. Verder telt het gebouw vele kamers, onderzoe- kingsinrichting, apartementen voor personeel enz. Het geheel zal zoowel aan de strengste hygiëni sche als moderne eischen voldoen. (Vad.) Valsch bankpapier. Te Rotterdam vervoegde zich in een winkel een jenge Duitsche vrouw, die een bankbiljet van f100 in betaling gaf. Dit bankbiljet bleek valsch te zijn. De vrouw was echter verdwenen en de politie tracht, met de weinige gegevens waarover zij beschikt, de vrouw op te sporen. Aan de verschilllende politie- en justitie-autoriteiten werd een valsch bankbiljet van f100 toegzonden en het publiek allerwege in lande gewaarschuwd. Voorts wordt van het vervaardigen van valsch geld verdacht zekere Jansen, die te Rotterdam gewoond heeft en thans verdwenen is. Een kranige zwemmer. Men seint ons uit Dordrecht: De heer J. F. Van Lunteren zwom gisteren van Gorkum naar Dordrecht. Hij startte 10.20 uur gister-morgen. Volgens per postduif ontvangen bericht had hij met hinder lijken tegenwind te kampen, waardoor het water ruw was. De temperatuur van het water bedroeg 68 graden Fahrenheit. Te 11.40 uur bereikte de zwemmer Hardinxveld, 12.20 uur Giessendam, te 1.25 uur passeerde hij het Middelveer te Sliedrecht en kwam 3.24 uur te Dordrecht aan, aan het Papendrechtsche Veer, waar hem door eenige vereerders een krans werd aangeboden. De afstand bedraagt 23 K.M. Het vorige jaar zwom de koene zwemmer van de spoorbrug bjj Dordrecht door de Dordtsche Kil naar het Bra- bantsche Wouw in het Hollandsch Diep. Aanval op een jachtopziener. In het Bergenbosch, nabij 's-Heeren berg, is een jachtopziener van den heer Van Heek, G. uit Stokkum, door vier individuen aangevallen. Na hem eerst mishandeld te hebben, bonden zg hem aan een boom vast. Eerst na eenige uren werd G. uit zijn benarde positie verlost. De aanranders zijn onbekend. Twee hunner waren gemaskerd, twee als vrouw verkleed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2