(jtaoeugd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Himdeisberiditen. Burgerlek* Stand. Ylssdierü-berkhteii. Uitlatingen. Uit de Pers. kelandschen dijk, aangenomen door L. Volker Azn. met een jaar. 5. Verzoek van het Bestuur van «het Volks huis" om deze instelling vrij te stellen van het betalen van belasting op de gebouwde eigendom men, op grond dat zij zou zijn een inrichting van algemeen nut, met advies van B. en W. G. Rekening en verantwoording over 1912 der vernietigde gilden, met advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. 7. Adres van de Vereeniging van Concierges en Amanuens aan Inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen werden, verzoek om de jaarwedden van de concierges en amanuensis aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool alhier te herzien, met advies van B. en W. 8. Adres van het Dagelijkse!» Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels Kantoor- en Winkelbedienden te Amsterdam betreffende de Zondagswinkelsluiting, met advies van B. en W. 9. Voorstel betreffende het salaris van dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. 10. Verzoek van de Schilderspatroonsvereeni- ging «Onderlinge Steun" betreffende het partieel aanbesteden van werken bij den bouw der nieuwe school aan de Huysmansstraat, met advies van B. en W. 11. Verzoek van N. H. van de Ree om een stuk open Gemeentegrond, gelegen aan de Groe- nelaan, in huur te mogen ontvangen ter verkrij ging van uitpad naar die straat van zijn pand, Hoofdstraat 123, met advies van B. en W. Tot leden van de commissie tot het afnemen van het toelatingsexamen Hoogere Burgerschool zijn benoemd de heeren M. Martens, J. P. Luxen, J. Hage en W. J. Kruijer, alhier. Gister-avond 11', ure ontdekte de politie een begin van brand op de werf «De Hoop" aan de Lange Nieuwstraat. Zij verschafte zich toegang door het hek over te klimmen en bluschte het brandje, dat ontstaan bleek te zijn in een hoop mot en vuil, met eenig water. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 27 Juni v.m. 9.52 n.m. 10.24 Ongelukken. Het 9-jarig zoontje van den heer H. KI. aan den Oostersingel te Groningen is Zondagavond in de Agricolestraat door een auto aangereden, aan de gevolgen waarvan het in het acad. ziekenhuis is overleden. Naar Reuter meldt, is bij het spoorweg ongeluk te Mechelen de handelsreiziger B. v. Leeuwen, uit Amsterdam, opgenomen met gebro ken bekken en doorboorden blaas. Hij is tijdens de operatie in een kliniek bezweken. Men meldt ons uit Nijmegen: Bij het passeer en van den overweg hij Bem- mel werd de timmerman Jansen door den trein gegrepen en gedood. Ook een jubilee. Te Echt (Limb.) is Dinsdag de heer A. Paggen voor de 25ste maal candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Tot heden is hem nog geen keer het lidmaatschap ten deel gevallen. Paardenhandel. Men schrijft ons uit het Oldambt (Gron.) Al sedert ©enigen tijd wordt de Provincie afgereisd door Duitsche en Fransche commissionairs in paarden. Alles gaat per auto en in één dag worden in den regel een 20-lal plaatsen bezocht, waar men het doorgaans nogal spoedig eens is met de verkoopers omdat zeer hooge prijzen worden besteed en zelfs op kleine gebreken niet gelet wordt. De Fransche kooplie den stellen de eischen wat hooger dan de Duit sche maar betalen ook gaarne wat meer. Zoo wordt voor flinke werkpaarden in den regel van 600 tot 750 gulden betaald. Doordat er meer vraag dan aanbod is zijn de prijzen ongehoord hoog, wat op de paardenfokkerij in deze pro vincie niet zonder invloed zal blijven. Argent ij nsch vleesch. De gemeente raad van Leeuwarden heeft de verordening op den in- en vervoer, verkoop en de keuring van vleesch, enz., zoo gewijzigd dat het mogelijk wordt Argen- tijnsch vleesch onder deugdelijke keuringswaar- borgen in te voeren. Tram Goud a—U t r e c h t. Men deelt mede, dat aan den door den minister van Waterstaat gestelden eisch voor het verleenen eener definitieve concessie voor den aanleg van de tram Gouda Utrecht is voldaan. Binnen Bantammerstraat, »u hebt mij vier keer een kaart gestuurd om te komen stemmen hier hebt u mijn geboortebewijs en hier mijn belas- tingpapiereri. U ziet dus, dat ik dezelfde Taetske de Jong ben, die u hebt opgeroepen en die in 1880 in Ijlst werd geboren." «Volkomen waar," stemde de voorzitter toe, «maar hier staat Azn." «Daarover zult u toch niet vallen," mengde zich nu mevrouw Drucker in het gesprek «vader en moeder De Jong hebben op den datum, vermeld op het geboortewijs van juffrouw Taetske, maar één kind aangegeven bij den burgelijken stand dezelfde die door u werd opgeroepen om te stem men, verklaart u derhalve de kiezerslijst ongeldig. De voorzitter van het stembureau meesmuilde eens de overige leden meesmuilden eveneens.... de juffrouw mocht niet stemmen. Een vrouwelijke kiezer. Om half negen gistermorgen is juffrouw Taetske de Jong, («Azn."), vergezeld van eenige kiesrechtvrouwen, naar het stembureau aan de Oude Schans te Am sterdam gegaan om haar stem op een der candi- daten uit te brengen. Het was een hoogst vrien delijke ontvangst, welke den dames ten deel viel de heeren achter de tafel glimlachte zelfs gemoe delijk zeker als ze waren van de machteloosheid der vrouwen in dezen. «Waarom lacht h eigenlijk vroeg juffrouw De Jong den heeren. «Omdat u niet moogt stemmen" antwoordde de voorzitter van het stembureau. «Maar heeren," protesteerde de bewoonster der Relletjes te Amsterdam. Op straat werd gister de viering van de sociaal democratische overwinning voortgezet, maar met het gevolg, dat er op een min feestelijke wijze een einde aan kwam, een gevolg, dat trouwens van den beginne af wel te voorzien was geweest. De groote menschenmenigte, die de vergadering had bijgewoond, vormde namelijk een optocht, die onder het zingen van socialistische strijdlie deren naar het Leidscheplein trok, waar hij ver sterkt werd door de vergadering in Bellevue, welke ook juist uitging. Ordelijk, maar onder geestdriftig gezang ging de stoet, die tot verschei dene duizenden menschen was aangegroeid, door de Leidschestraat en de Kalverstraat naar den Dam. Tot zoover deed zich geen enkel incident voor; de weinige politie-agenten, die men tegen kwam, lieten de betoogers ongemoeid. Op den Dam echter was de voorzitter van de federatie der S. D. A. P., de heer Ed. Polak, juist op de balustrade van het monument geklommen om de menigte, die zich rondom hem verzameld had, aan te manen het hierbij te laten, toen eenige politie-agenten, nadat hij nauwelijks eenige woor den gesproken had, hem bij de beenen naar be neden sleurden. De heer Polak riep nog«Naar huis, menschen, 'tis afgeloopeu Maar degenen, die verderaf stonden, hoorden dit niet en bleven, niet wetend wat er gaande was, staan. De politie, die plotseling van alle kanten kwam opdagen, begon nu de menschen te verspreiden, doch de groote massa bewoog zich in de richting van den Vijgedam, waar eenigen wederom de Internatio nale aanhieven, die door de heele menigte werd overgenomen. Daarop snelden de politie-agenten onder aanvoering van een brigadier daarheen, trokken den wapenstok en begonnen er vrijwel in het wilde op te slaan. Vele betoogers liepen klappen op, die raak aankwamen, de menigte stoof naar alle kanten uiteen, doch verzamelde zich weer tot driemaal toe, waarop de politie telkens een nieuwe charge maakte. Daarna was de rust spoedig weergekeerd. Moordaanslag. Gister-avond omstreeks 6 uur is er op de openbare straat in Den Haag een moordaanslag gepleegd op den kuipersbaas Polak van de Zuidhollandsche bierbrouwerij aan de Noordstraat aldaar, door den brouwer Bierman. Laatstgeneemde was uit zijn betrekking ontsla gen wegens voortdurende ziekelijke omstandig heden. Of Bierman dit nu meende te moeten wijten aan Polak, dan wel of er tusschen hen beiden eenigerlei andere veete bestond, is niet bekend zooveel is zeker, dat bij het uitgaan van de fabriek Bierman Polak opwachtte en B. op den hoek van Noordstraat en Sirtemastraat twee re volverschoten loste op Polak. Het eerste schot trof hem in de wang, het andere in het hoofd ter hoogte van den slaap. B. zette het op een loopen, maar werd door voorbijgangers gegrepen. Hij verkeerde in een zoodanigen overspannen toestand, dat hij, na dat men hem de revolver had afgenomen, op een wagen naar het Roomsch-katholieke ziekenhuis werd vervoerd. Daar bfeef hij tijdelijk, totdat de politie, nadat er inmiddels aangifte van den ann- slag geschied was, hem daar door een rechercheur liet afhalen en deed overbrengen naar het politie bureau aan de Riviervischmarkt, waar hij in voorloopige bewaring bleef. Zijn toestand is zoo danig, dat hij vandaag verhoord zal kunnen worden. De commissaris van politie heeft gister-avond verhooren afgenomen van getuigen van het voor gevallene. De toestand vaa Polak is wel ernstig, maar werd niet levengevaarlijk geacht, meldt de «N.R. Ct.". D e „T i t a n i c"-r a m p. Het rechtsgeding, floor Thomas Ryan ingesteld tegen de Oceanic Stoom- bootmpij. cn strekkend om schadevergoeding te ontvangen voor het. verlies van eischere zoon Li;; de ramp van de „Titanic", is gister geëindigd. De jiuy verklaarde in haar uitspraak dat de officieren van de „Titanic" hun plicht niet hebben verzuimd. Het is onbewezen dat een der ver antwoordelijke officieren tijdig waarschuwingen heeft ontvangen dat er gevaar van ijsbergen dreigde. Mitsdien is aan Ryan zijn eisch ontzegd. V r e e s e 1 ij k e misdaad. Het '„Gothasche Ta- gefolatt" meldt: Een op het landgoed „Grossfah- ner" werkzaam zijnde Poolschi© arbeidster kreeg twisf met haar man. Terwijl haar man door de politie werd gearresteerd wegens mishande ling zijner vrouw, nam zij haar kind van 6 weken, legde het op ©en hakblok en hakte het hoofdje en de beide beentjes met een bijl af. De moor denares is aangehouden. Tuberculose onder postbeambten. Prof. Landouzy heeft de sterfteoorzaken bij de postbeambten in Frankrijk nagegaan, en bevonden, dat van alle sterfgevallen in 1902 15 aan tu berculose moest worden toegeschreven, doch dat dit percentage geregeld is gestegen tot 30 in 1912. Dit wordt toegeschreven aan de onvol doende voorziening van licht en lucht in de post kantoren, aan het gebrekkig schoonhouden dier gebouwen, aan het vertoeven in treinen te midden van het stof, dat zich aan de postzakken hecht bij het slepen over perrons en alweder slecht ge reinigde wachtkamervloeren. De regeering heeft een wetsvoorstel ingediend om aan postbeambten, die aan tuberculose lijden, zoo noodig toe te staan een half jaar verlof op vol traktement en vier en een jaar op gedeeltelijk tractement, ten bedrage van ten minste 1200 en ten hoogste 2400 francs Verbetering der localiteiten is echter dringend noodzakelijk («N.T.v.G") Een suikeroompje. In Gippland, Victoria (Australië) overleed zekere William Jones, nala tende een vermogen van 250.000. In de bla den was een oproeping gedaan voor de onbe kende erfgenamen. Thans heeft Hugh Jones, ge boren te Cartreffe, Llanberis, zich aangemeld als een neef van den overledene. De noodig© bewijs stukken zijn reeds in orde gemaakt en uit Enge land naar Australië opgezonden. De Prins te Leeuwarden. Men seint ons uit Leeuwarden: Z. K. II. Prins Hendrik arriveerde hedenochtend met den trein die 10.50 hier aankomt. Aan het station werd Z. K. H. verwelkomd door den Commissaris der Koningin van Friesland. Van het station werd naar het huis van den commissaris der Koningin gereden en van daar naar den burgemeester ter wiens huize de lunch werd gebruikt. Vanavond zal de Prins het feest in den Prinsentuin bijwonen. BERLIJN, 25 Juni. Uit New-York wordt ge seind: 200 Studenten van Richmond (Virginia) zijn na een feestmaaltijd onder vergiftigingsver schijnselen ziek geworden. 9 Studenten verkee- ren in hoogst bedenkelijken toestand. ROME, 26 Juui. Volgens officieuse dagblad- berichten is men hier zeer ontevreden over het feit dat de gezantenconferentie te Londen zonder resultaten schijnt te verloopen. De Italiaansche en Oostenrijksche regeeringen zijn het eens dat de kwestie der regeling van de Zuid-Albaneesche grenzen niet langer sleepende gehouden mag worden. De beide mogendheden hebben besloten in dit geval niet langer aan de conferentie deel te nemen. Men hoopt echter in toonaangevende kringen dat eindelijk in Juli de grenskwestie in behandeling zal komen. BEURS VAN SCHIEDAM, 26 Juni. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 22 Juni. 24 Juni. j 25 Juni. 26 Juni. 112 f12 112 j f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs |25 Juni.i26 Juni M o u t w ij n f 13.f 13 Jenever: f17— f 17 Amsterdam sche proef. :,f 18^ !fl8Vs Spoeling:f 0.90 if 0.80 Stemming op hedenvast. Spiritus. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 26 Juni. f21»/4 a f 22 V4 f 18s/4 a f 19 f IOV4 af-- Vette schapen weinig aanvoer 27—34. Nuchtere kalveren aanvoer goed, handel vlug, f 14.a f20.fokkalveren f16.a f30. Eieren per 100 stuks f4.25 a f5.— CUREGHEM-ANDERLECHT, 25 Juni. Heden waren aangevoerd 2172 runderen, en 460 ossen, 421 stieren, 1291 koeien en vaarzen. Men betaalde voor ossen fr. 1a 1.30, stieren fr. 0.90 a 1.15, koeien en vaarzen fr. 0.80 a 1.10 per kilo. Geboren: 24 Juni. Adriana Maria, d. v. C. J. v. d. Toorn en A. M. Nijs, Laan. Maartje, d. v. A. v. Wassenaar en L. Erkelens, Wilhelmina- straat. Wilhelmus Antonius, z. v. P. G. Burger en J. S. v. d. Moei', Konijnen buurt. Anna Nellie, d. v. G. Koeten en E. Ooms, Boterstraat. 25. Gijsbertus Hendrikus Marie, z. v. A. W. A. Hèetman en M. C. Wever, St. Liduinastraat. - Dorotheus Hendrinus, z. v. J. H. Licht en P. Stolkenbroek, Puttersh. straat. Johanna, d. v. D. Hoppe en P. M. C. v. d. Kris. Broersveld. Overleden: 25 Juni. Franciscus Wilhelm Vis, oud 3 mnd., Maaskade. Gehuwd: 25 Juni. J. J. Haring, 23 j., en M. J. v. d. Valk, 19 j. - F. C. J. Zoun, 21 j en C. L. van Tol, 21 j. SCHIEDAM, 26 Juni. Binnen van de haringvis- scberij de logger SCH 99 „Mercurius", J. Bal. 131/'» last, le reis. 25 Juni. f 21'/4 a f22'/4 f 183/4 a f19— fl0»/4 af Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 25 Juni mk. 30 b., Juni Juli 29.50 b., Juli/Aug. 29.50 b., stemming kalm. PARIJS, 25 Juni. Spiritus per hectoliter per Juni fr. 41.25 a 41..50 betaald, per Juli fr. 41.50 a 41.75, per Juli/Aug. fr. 41.50 a 41.75. per 4 laatste mm fr. 42.- a 42.25, per 3 md. v. Oct. fr. 42.25 a 42 50 betaald, per 4 eerste md, fr. 43.50 h 43.75, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 25 Juni. 678/4 24 Juni 68. CHICAGO Mais Juni Juli Sept. Dec. 24 Juni. 597/8 61i/g 581/4 Rogge prijsh. Loco 25 Juni. 61i/g 24 Juni. 61 Vt MARKT TE GOUDA, 26 Juni. Kaas, aangevoerd 174 partijen handel vlug, le kw. f35 a f34 2e kw. f27.— a f30. Boter veel aanvoer handel vlug, Goeboter fl.25 a fl.30; Weiboter fl.10 a fl.20. Melkvee weinig aanvoer handel vlug. Vette varkens redelijke aanvoer, handel matig, 24 a 26£ ets. Biggen voor Engeland redelijke aanvoer, handel mat. 24 a 26^ ct. K.g. Magere biggen goede aanvoer, handel matig f 1.70 a fl.— per week. CONGOLOTEN a fr. 100 van 1888. Trekking 20 Juni. Betaalbaar 15 April. Serie 17180 no. 19 fr. 10,000; serie 2678 no. 4 Ir. 2000; serie 13295 no. 20, serie 20513 no. 23 en serie 58554 no. 2, elk fr. 1000. De volgende elk fr. 750 Serie 680 na. 8 en 24, serie 6287 no. 12 en 16, serie 9311 no. 5, serie 9583 no. 6 en 14, serie 13295 no. 22, serie 17180 no. 13, serie 31469 na. 9 en 15, serie 35720 no. 2, serie 38073 no. 23, serie 39742 no. 1, serie 19337 no. 25, serie 57607 110. 10, serie 58780 no. 8 en 9, serie 58896 no. 6 en 19. De overige Nos. vervat in onderstaande seriën elk fr. 230. Seriën 680 2237 2673 5880 6287 6473 7936 9112 9311 9583 9940 13295 17180 20513 31469 35720 38073 39742 44807 46923 49337 56707 58554 58780 58896 De uitslag der herstemmingen. De «Residentiebode" schrijft «Onze verwachting van den uitslag dezer ver kiezing was niet groot. Op een tegenslag, op een vermindering van het aantal zetels rekenden wij stellig. Vooral na afloop der eerste stemming be schouwden wij de kans voor Rechts zeer gedaald. Toch willen wij ons niet ontveinzen, dat in de laatste dagen de meening, dat het nog mee zou vallen, bij ons veld won. Aanleiding daartoe von den wij in twee redenen Ten eerste het opschuiven van de Vrijzinnige Concentratie naar de Sociaal-democratie. Wij vertrouwden, dat de oogen der kleurlooze midden stof zouden opengaan en dat zij zich van de roode bondgenooten zou afwenden. Vooral toen de uit slag der Statenverkiezingen in verschillende ge westen dat opschuiven naar Links duidelijk sig naleerde. De andere factor, welke ons hoop deed koeste ren op een ommekeer in de gemoederen, was de verklaring van verschillende Hervormde predi kanten, die, beducht voor de kentering naar rood, onomwonden adviseerden Rechts te stemmen. He laas, dat hun oogen niet eerder zijn opengegaan. Zij zijn eigenlijk degenen, die de glazen hebben ingegooid en daar spijt van hadden, nog vóór de scherven waren weggeveegd. Wat zij vooral het meest geducht hebben, is geschied. De Sociaal- Democraten zien hun aantal in de Tweede Kamer geklommen van 7 op 18. Tenminste indien de nieuwe verkiezingen, noodig in 4 districten, om dat dezelfde candidaat in meer dan één district gekozen is, het aantal Socialisten handhaven. Doch daar is kans op, want zij nemen natuurlijk voor het zwakste district aan. Intnsschen mag niet geloochend worden, dat Rechts op 25 Juni geweldige verliezen heeft ge leden. Is de tegenslag groot voor Rechts, hij had tocli nog grooter kunnen zijn. Wij tenminste geven de voorkeur aan een minderheid van 45 boven een meerderheid van 51, behaald met de medewer king van 2 min of meer wilde elementen. Be halve dat is er nog een overweging, die ons tot troost kan verstrekken. De Rechtsche minderheid is wel eens minder geweesten wanneer wij onzen tegenspoed met Christenmoed dragen, zal hij ons niet tot bescha ming, maar tot loutering strekken. Inmiddels, onzen gelukwensch aan de Linker zijde met haar fraaie meerderheid." «Het Centrum" «De concentratie kan er zich niet afmaken met het beweren, dat zij uit eigen kracht geen meer derheid bezit. Zij heeft een Linksche meerderheid gewild in verbond met de socialisten, en wat 25 Juni. 6O1/8 611/4 581/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3