Dagblad voor Schiedam Omstreken. ibUzCii la Gratis Ongevallenverzekering f RIENZI. 36ste Jaargang. Vrijdag 27 Juni 1913 No. 10659 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Officieels berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Gemeentelijke Zwemplaats. FEUILLETON. Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertent i-ën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« dood van levenslange f 0(1(1 TnIi^Tn Pi (1 H JOH yemiui immirta jj |UUU i..Sdfit; 1 £(JU 1 |(Ju I IUU duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de ilollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam pftn by verlies pi r bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat door Gede puteerde Staten dezer provincie aan het Gemeen tebestuur dezer gemeente vergunning is verleend tot het uitbreiden van de smederij aan de laan naar de Algemeene Begraafplaats, op het perceel kadastraal bekend in Sectie I no. 1987, met 2 electro-motoren van 7| P.K. voor het drijven van verschillende toestellen. Schiedam, 26 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Belasting op het houden van honden. brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst voor het dienstjaar 1913 bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Veror dening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aanslag biljet op straffe van vervolging volgens de wet. Schiedam, 24 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V.. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat met ingang van 5 Juli a.s. de Gemeentelijke Zwemplaats des Zaterdags van 35 uur namiddags gesloten zal zijn. Schiedam, 27 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Schietoefeningen in de Stelling van Den Helder. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen van 7 tot 31 Juli a.s. schietoefe ningen worden gehouden van verschillende ver dedigingswerken in de stelling van den Helder a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee o n- veilig is tusschen de ware richtingen Z.W. en N.W. (90°), tot op 8000 M. van het fort; b. van de batterij Kaaphoofd, waarbij o n v e i- 1 i g gemaakt wordt een sector tusschen de ware richtingen N.W. en N.N.O. (67°) of tusschen de 60) Maar zoo vele waarheid lag er in de woor den, door Montreal tot Adriano gesproken, dat de volksmenigte en edelmoedige aanspraak van den jongen edelman reeds half vergeten had en slechts bittere aanmerkingen maakte op het kwalijk passend stilzwijgen zijner adellijke broe deren. Welk belang stelde zij ook in dien kruis tocht tegen de roovers van den grooten weg? Zij laakten den goeden bisschop, omdat hij niet stoutweg tot de edelen gezegd had „Gij zijt de eerste rooveis, tegen welke wij moeten op trekken De volksontevredenheid was door geene zachte heelmiddellen te stillen zij waren dat tijdstip genaderd, waarin het volk minder naar hervorming, dan naar veranderingsmacht- ten. Er zijn tijden, waarin eene omwenteling niet kan worden verhoed; zij moet komen, ge lijkelijk komen, door wederstand of toegeving 1 Wee dat geslacht, voor hetwelk eene omwen teling geene vruchten draagt, bij hetwelk de bliksemschicht het hooge dak in vlam zet of omverwerpt, maar de lucht niet zuivertVer geefs lijden, is dikwerf het lot der edelsten ware richtingen West en Noord (90°) tot op 4500 M. van het werk c. van het fort Erfprins, waarbij het onvei lige terrein ligt tusschen de ware richtingen W.Z.W. en N.N.O. (135°) tot op 9000 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of' op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een ronde schijf voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan één, voorzien van 2 d warslatten, de O.lijke grens en één voorzien van 1 dwarslat, de W.lijke grens aangeeft. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van uen lichttoren van Kijkduin of van het fort Kijkduin en van de beirokken verdedigingswerken een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vöo'r de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den gemeente lijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoom vaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onvei- ligen sector te komen. (Zie »Ned. krt." no. 201). In Servië. De Skoepsjtina is gister-ochtend om 10£ uur bijeengekomen om in een geheime zitting de uit eenzetting van den minister-president Pasjits over de arbitrage-kwestie aan te hooren. De zitting duurde tot 10 min. voor een. Heden- (Vrijdag)- middag ona 5 uur zal er een openbare vergadering worden gehouden. Uit Belgrado aan de »Köln. Ztg." De crisis duurt voort en de toestand is nog steeds niet opgeklaard. Pasjits zette tijdens de gister met den Koning gevoerde gesprekken de bezwaren der bezetting van het ministerie van oorlog uiteen, waarna de voormalige minister van oorlog, Botzanowitsj, bij den Koning ontboden} werd. Botzanowitsj hand haafde echter zija vroegere bedingingen. Eergister kon wegens het gering getal opgeko men leden de vergadering der oud-radicalen niet doorgaan en moest derhalve verschoven worden. Pasjits zou hen over den tegenwoordigen toestand ophelderingen geven. De gister gehouden eerste zitting der Skoepsjti na was geheim, hetgeen tot vele zwartgallige be spiegelingen aanleiding gaf. Oogenschijnlijk streeft Pasjits allereerst naar een overeenstemming met de volksvertegenwoordigers, vooraleer hij verdere ernstige stappen zal ondernemen. De koning heefteen kruis voor ^barmhartigheid" ingesteld, hetwelk bestemd is als onderscheiding onzer, maar wanneer een volk vergeefs lijdt, laat het zich zelf vervloeken VIERDE -HOOFDSTUK. De eerzuchtige burger en de eerzuchtige krijgsman. De bisschop van Orvietto verwijlde het laatst van allen, om met Rienzi te spreken, die hem in een der afgelegen hoeken van den Lateraan verbeidde. Raimondo bezat doorzicht genoeg, zich niet met den waan te vleien, dat het too- neel, waarvan hij zoo even getuige was geweest, eenige hervorming onder de edelen te weeg zou brengen, hunne verdeeldheden stillen, noch hen ijverig tegen de geesels der Campagna doen optrekken. Maar nadat hij aan Rienzi alles ver haald had, wat er sedert het vertrek van dien held van het drama was voorgevallen, eindigde hij met te zeggen »Gij begrijpt, dat ten minste iets goeds uit deze samenkomst zal voortvloeienhet eerste gevecht onder de edelen zal eene schennis hunner belofte schijnen, en voor het volk en den Paus eene geschikte verontschuldiging op leveren, om aan alle verbetering der baronnen te wanhopen eene' verontschuldiging, welke de pogingen van het eerste en de goedkeuring van den laatsten zullen bekrachtigen." „Naar zulk een gevecht zullen zij ons niet lang doen wachten," antwoordde Rienzi. „Ik geloof uwe profectie," hernam Raimondo, glimlachende, „tot heden gaat alles goed. Keert gij met ons huiswaarts?" voor hen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het verplegen van zieken en gewonden tijdens den oorlog. Aan de omvangrijke schermutselingen nabij Slatowa hebben ook geregelde Bulgaarsche troepen deelgenomen. Berichten uit Uskub melden, dat de Bulgaren met verliezen zijn teruggeslagen. In Sofia verze kert men het tegenovergestelde. Men meent hier, dat de Bulgaren de Serviërs tot het hervatten van den oorlog willen verlokkenj om hen daarna de schuld te geven het eerst te zijn begonnen. Intusschen zijn de vooruitzichten met den dag sterker voor een hervatting van den oorlog. De kroonprins zou op het bericht van het jongste treffen tusschen de Bulgaren en Serviërs terstond 4iaar Uskub tot het hervatten van zijn commando zijn teruggekeerd. Uit St. Petersburg dd. 26 dezer Sedert gisteravond werden hier allerlei alar- meerende geruchten verspreid, alsof er een ver slechtering van den toestand is ingetreden. In de latere avonduren liep het gerucht, dat de oorlog verklaard was. In ernstige kringen worden deze tijdingen aangeduid als verzinsels van vrienden van Servië, die den inderdaad plaats gehad heb benden diplomatieken terugtocht van Servië nog wat willen bedekken. Schuldig hieraan is de Servische oud-minister Gentschitsch, die in de pers Miljukows rede over de buitenlandsche politiek in de Rijksdoema fel bestrijdt. Er is een persveldtocht tusschen beiden aan den gang, welke in ambtelijke kriagen voor Servië een slechten indruk maakt, daar Miljukow sedert het ontstaan van den Balkancrisis de spreekbuis van Sasonof is, zoodat de matelooze Servische aan vallen zich alzoo ten slotte tegen dezen richten. Serviërs en Bulgaren. Volgens een officieel rapport, gister te Belgrado openbaar gemaakt, heeft een vrij groote Bulgaar sche troepenmacht getracht om zich des nachts bij verrassing meester te maken van de Servische stellingen langs de rivier Zletowska. Na een bloe dig gevecht werden zij tot wijken gedwongen. In bevoegde Servische kringen hoopt men dat het voorval geen gevolgen zal hebben. De Zletowska (in het vroegere wilajet Kossowo) is een zijriviertje van de Bregalnika, die weer een zijrivier van de Wardar is. Aan de Bregalnika ligt Ilstip. Kotsjane, bekend door het bloedbad, daar voor het uitbreken van den Balkanoorlog onder de Bulgaren aangericht, ligt een 20 K. M. ten Oosten van de Zletowsko. Uit Cettinje seint Reuter 12.000 Montenegrijnen zijn te Mitrowitsa in de vlakte van Kossowo aangekomen, met geestdrift begroet door de Serviërs. Zij hebben stellingen, hun door den Servischen aanvoerder aangewezen, ingenomen. De groote mogendheden. Pichon en Cam bon hebben te Londen een lang durig onderhoud gehad met Grey en Sir Arthur „Neen, ik geloof dat het beter is hier te ver toeven, tot de menigte geheel is uiteengegaan want zoo zij mij in hare oogenblikkelijke opge wondenheid wederzag, zou zij misschien op de eene of andere onberadene en onverhoopte on derneming aandringen. Buitendien, mijn heere!" voegde Rienzi er bij, „bij een onwetend volk, hoe eerlijk en geestdriftig het zijn moge, moet nooit dien regel uit het oog worden ver loren doe uwe tegenwoordigheid, door te dik werf optreden, niet alledaagsch worden. Men- schen als ik, die geenen uiterlijken rang bezitten, moeten nimmer onder de volksheffe verschijnen, dan bij die gelegenheden, waarin de geest zelf een rang mag heeten." „Dat is waar, daar gij geen gevolg hebt," antwoordde Raimondo, aan z(jne eigene, in livrei uitgedoste dienaren denkende. „Vaarwel danl - wfj zien elkander spoedig weder." „Ja, te Philippi, mijn heere. Eerwaardige vader! uwen zegen Het was eenigen tijd na dit gesprek, dat Rienzi het heiligdom verliet. Terwijl hij op de thans stille en verlatene trappen der kerk stond, wierp het uur, dat de korte schemering van het Zuiden voorafgaat, zijne tooverachtige tinten op het ruime verschiet. Daar zag hij de talrijke bogen van den prachtigen Aqueduct, die zich bijna langs het gansclie tooneel uitstrekten, en achter welke zich de verre en purperen heuve len verhieven. Voor hem aan zijne rechter hand rees de poort, die haren Romeinschen naam aan den Coeliaanschen berg ontleent en op wiens helling ge haar nog aantreft. Boven Nicolson over den toestand op den Balkan en dien van Turkije en verder over alle politieke aange legenheden, die van belang zijn voor Engeland en Frankrijk. De zienswijze van beide regeeringen bleek volkomen overeen te stemmen. Albanië. Volgens een telegram uit Wallona aan den sCorriere della Sera" heeft Ismaël Kemal bei uit Weenen aan de voorloopige Albaneesche regeering geseind, dat een Oostenrijksch en een Italiaansch oorlogsschip naar de Albaneesche kust op weg zijn. Hij maant zijn landgenooten tot kalmte en voegt daaraan toe, dat de zuidelijke grens van Albanië op een voor de Albaneezen bevredigende wijze zal worden vastgesteld. De Egeïsche zee. De Grieksche vloot heeft een bezoek gebracht aan alle eilanden in de Egeïsche Zee, die door dc Grieken zijn bezet. Toen te Mytilene admiraal Koendoeriotis voet aan wal had gezet, spande de menigte de paarden van zijn rijtuig en trok het voort. ENGELAND. President Poincaré begaf zich gister-ochtend naar Winsor, waar hij het Koninklijk paleis be zichtigde en kransen legde op de praalgraven van wijlen koningin Victoria en koning Eduard. Tegen den middag keerde hij naar Londen terug. Met den Koning en Koningin ging hij in den namiddag naar de internationale paardententoon- stelling, waar een dichte menigte hem hartelijk toejuichte en een groot aantal autoriteiten, o. w- ministers en diplomaten, hun opwachting maakten. Na getuige te zijn geweest van het springcon cours om den beker van koning Eduard, die door Russische officieren werd gewonnen, vertrok het hooge gezelschap om vijf uur. Gisteravond was in het departement van bui tenlandsche zaken een feestmaal aangericht! waaraan de prins van Wales, de hertog van Gonnaught, de leden van het kabinet en een voorname Franschen en Engelschen deelnamen. Een hofbal in het Buckingham-paleis, waar twee tot drieduizend gasten tegenwoordig waren> besloot den dag. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer was gister weer de drie jarige dienstplicht aan de orde, De minister-president Barthou herinnerde, dat hij destijds voor de invoering van den tweejarigen dienstplicht heeft gestemd. Sedert dien zijn de omstandigheden echter veranderd. De landen moe ten voor hun veiligheid rekening houden met de daden van hen. die hun tegen standers zijn ge weest en hun tegenstanders blijven. Men mag de grenzen niet onbeschermd laten. De regeering heeft, na kennisneming der plannen van een na- burigen staat, de noodzakelijkheid, om den dienst tijd te verlengen, ingezien. Barthou protesteerde Yan de hoogste der trappen zag hij de dorpen in de grauwe Campagna verspreid, wit ter wordende, naarmate de wijkende zon meer der ter ruste helde, en in het verste verschiet wierp het gebergte zijne donkere schaduwen over de daken van het oude Tusculum en het tweede Alba welke laatste'stad zich nog, in verlaten eenzaamheid, op de verdwenen paleizen van Pompejus en Domitianus verheft. Gedurende eenige oogenblikken stond de Ro mein, peinzende en bewegingloos, het tooneel aan te zien, en den zoeten balsem der zachte en geurige lücht in te ademen. Het was een schoone lentedag het jaargetijde van bloemen en groene bladeren en fluisterende winden de herderlijke Mei van Italië's dichteren. Rien- zi's oorspronkelijke aard zijne geestdrift zijne eerbied voor het verledene zijne liefde voor het schoone en het groote die zelfde gehechtheid aan bevalligheid en pracht, welke zoo bloemrijk een voorkomen geven aan de ruwe werkelijkheden des levens, en welke la tere macht, ik hem slechts te weelderig ontwik keldede overvloed van gedachten en 'beelden, welke in zoo schitterend en onuitputtelijk een vloed van zijne lippen stroomde alles ver ried dat overwicht van verstand en verbeelding, hetwelk hem, in rustiger dagen, in het rijk der letterkunde tot een minder betwistbare hoogte zouden hebben verheven, dan die, welke daden, van welke aard ook, ons kunnen doen beklim men iets van zulk een bewustzijn zweefde hem op dat oogenblik voor den geest. Wordt vervolgd.) b\j verlies 'at

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1