Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Af Mil - m rr fis EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36*te J aar «raii Zaterdag 28 Juni 1913 10660 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Nieuws. iv> Hï. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I (J U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis dat de stemming ter vervulling der vacaturen in den gemeenteraad ontstaande, bij de a.s. perio dieke aftreding van zeven leden, zal gehouden worden op DINSDAG 8 JULI aanstaande, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, en wel in Kiesdistrict I, ter benoeming van twee leden, over de candidaten W. A. BEUKERS, P. DE BRUIN (geb. 1879), J. DINKELAAR (geb. 1877), A. DIRKZWAGER (geb. 1873), A. C. A. NOLET en J. VAN DEN TEMPEL (geb. 1868) Kiesdistrict II, ter benoeming van twee leden, over de candidaten P. DE BRUIN (geb. 1879), J. VAN KATWIJK (geb. 1856), J. A. M. MEIJER (geb. 1880). J. M. VAN DER SCHALK en B. VAN DER ZEE Kiesdistricht III, ter benoeming van drie leden, over de candidaten P. DE BRUIN (geb. 1879), J. DINKELAAR (geb. 1877), J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. (geb. 1844), M. C. M. DE GROOT, E. KOOP MANS en C. KORPEL (geb. 1877) dat tot de stemming niemand wordt toegelaten, dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevatten de eene oproeping voor de stemming dat aan een kiezer die zijn kaart heeft verlo ren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt mits hij voldoend van zijn indentiteit doe blijken en dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is; dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den 28sten Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. Inrichtingen welke gevaar, schade of hindor kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis dat, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is, met betrekking van het verzoek van W. J. M. Nolet om vergunning tot uitbreiding zijner stoom- branderjy aan de Nieuwe Haven no. 141/143, kadaster Sectie M no. 969, door plaatsing van een 61) „Het zou gelukkiger voor mij geweest zijn," dacht hij, „indien ik nimmer buiten den kring van mijn hart ware getreden, nimmer een blik op de wereld geslagen had. Ik had alles in mijn binnenste, wat tevredenheid met het heden verleent, omdat ik datgene bezat, wat mij het heden kon doen vergeten. Mij was de gave verleend, het verledene opnieuw te bevolken de gave van te scheppende oude legenden en overleveringen het goddelijk talent van ver zen te schrijven, in welke het overstelpte ge voel zich uitgiet, dat alles behoorde mij toe 1 Welk eene wijze keuze deed Petrarcha voor zich zei ven 1 Het woord tot de» wereld te rich ten, maar zelf buiten haren kring geplaatst te wezen; te overreden aan te vuren en te hevelen, want dit is het doel en de glorie der eerzucht; maar haar gewoel en harp moeiten te sohuwen Hem viel de rustige cel ten deel, welke hij met schoone gestalten be volkt, -- de eenzaamheid, uit welke hij de hóbze dagen, wadrin wij leven, verbannen kan, in welke hij zich roemvolle tijdperken en stoomketel van 120 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van éen van geringer oppervlak, de beslissing op deze aanvrage is verdaagd. S c h i e d a m, 28 Juni '1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. In Servië. Gister hebben dei nationalisten Ribarot en Wel- kowits in de Skoepsjtina geinterpelleera over den aanval van de Bulgaren te Zletowska en over de uit St. Petersburg ontvangen dringende aanma ning dat Servië zich onvoorwaardelijk aan dc scheidsrechterlijke beslissing Van den Tsaar over de Se rviseh-Bulgaarsche geschillen, za,l moeten onderwerpen. i Na een vrij opgewonden debat besloot de Skoep- tsjina haar zitting' tot Maandag te veraagen en dan ,de interpellaties betreffende de buitenlandsehe politiek te houden, teneinde Pasitsj in de gele genheid te stellen het standpunt van de regeering in zake de arbitrage-kwestie uiteen te zetten. De Bulgaren. lUit Boekarest verneemt de „Frankfurter Zei- tung": j (Bulgarije heeft van Rusland verlangd, dat bin- nen ,acht dagen de scheidsrechterlijke beslissing in het geschil hiet Servië moet zijn genomen, omdat het leger ongeduldig is en het moeite kost, 't van muiterij af te houden. Daarop heeft Sasonof in beleefden vorm te kennen gegeven, dat Rusland onder die omstan digheden geen scheidsrechter wenscht te zijn. Roemenië. Volgens een telegram uit Boekarest aan de Parijsc'he bladen heeft Roemenië in beslisten vorm Bulgarije verwittigd, dat het bij éen oorlog' van Bulgarije met Servië onmiddellijk tusschenbeide zal komen. De iofficieu.se' „Pólitika" zegt: Ieder weet dat een nieuwe oorlog op den Bal kan Roemenië niet onverschillig kan laten. De rcgeering heeft intijds alle maatregelen genomen, zoodat Roemenië gereed is. Als de buitenlandse he toestanden dat noodig maken zal het daarvan onmiddellijk de bewijzen geven. Dal wil echter niet zeggen dat er bevelen tot mobilisatie zijn gegeven, of dat de kansen op vrede verkeken zijn. Uit Boekarest verneemt de )>Köln. Ztg." De houding van Roemenië bij een eventueelen oorlog begint vaster omlijnd te worden. De Bul- gaarsche regeering bracht de Bulgaarsche onder het oog, dat bij het uitbreken van een oorlog, het Roemeensche leger dadelijk de grenzen zal over schrijden en in Bulgarije zal binnendringen. Daar mede zal vooreerst het doel bereikt worden, een nieuwen oorlog op den Balkan te verhinderen. grootmoedige mannen uit het verleden terug kan droomen. Wat mij betreft op welk eene zee van zorgen heb ik mij ingescheeptwelk een arbeid heb ik op mij genomenwelke werktuigen moet ik gebruikenwat vermom mingen moet ik mij getroosten I Ik heb mijnen trots moeten dwingen, tot listen en veeten zijne tpevlucht te nemen I Ik heb laaghartigen tot vijanden en wankel moedigen tot vrienden en mijne ziel zelve krimpt, door die worsteling met verblinde en geringe mensehen. tot dwerg achtige kleinheid in. Geduldig en verborgen, neem ik mijn weg door donkere holen en slib- big slijk, om eindelijk aan het licht te treden, bij het bereiken van het doel." Er lag eene waarheid in deze woorden, van welke de Romein nog al het droevige en smar telijke niet had ondervonden. Hoe verheven het doel zij, dat wij ons voorstelden, elke minder rechten weg, welken wij inslaan om het te bereiken, verzwakt den verstandelijken blik on zer eerzuchten de middelen verlagen traps gewijze het eerst doorluchtig wit. Dit is het waarachtige ongeluk van eenen man, die edeler is dan zijn tijd, dat de werktuigen, welke hij bezigen moet, hem zelf bevlekken hij her vormt ten halve zijne eeuw, maar ook zijne eeuw bederft hem ten halvezijn eigen list ondermijnt zijne veiligheid het volk, door hem aan eene gehuichelde opgewondenheid ge wend, eischt, dat hij die immer doe voortduren, en zoodra zijn beheerscher ophoudt zijn ver- Wanneer dit doel nietjbereikt mocht worden, zal, ingeval van een overwinnend vooruitdringen van de Bulgaren, het Roemeensche leger een werk zaam aandeel tegen Bulgarije nemen, aangezien Roemenië een vooruitdringen van Bulgarije als een groot gevaar voor de toekomst beschouwt. Een neutraliteit van Roemenië kan echter nog op het laatste oogenblik verkregen worden, door vrij- willigen afstand van het gebied, hetwelk Roemenië bij den aanvang van den oorlog bedongen had n.l. het door de linie TurtuchanBaltschik beschreven stuk land. O ostenrijlk. In liet Nostenrijksctoe H-eierenhuis legde gister Graaf' Sturgkh, de minister-president, ook namens graaf Berchtold, den minister van buitenlandsehe zaken,, een verklaring af over. den buitenlandschen politieken toestand. Hij zeide dat de geschillen tusschen de Balkan- staten over de veirdeeling van het veroverde ge bied een gunstige wending hebben genomen, waar door een minnelijke schikking mogelijk is gewor den. Met zekerheid is nog niet te zeggen langs wel ken weg de Balkanstaten het eens zullen worden, maar in elk geval zal Oostenrijk-Hongarije, bezield door een geest van welwillendheid, zijn houding bepalen in verhand met zijn belangen. Oostenrijk is den Slavische volken op den Bal kan even welgezind ais den niet-Slavischen vol ken. Als alle Balkanvolken zich wijden aan de gvoofe taak van ontwikkeling binnen hunne gren zen zullen zij meer gewicht in de schaal van het Europeesche pvenwicht leggen, welks verstoring in de eerste plaats hun ontwikkeling en succes zou schaden. Een dergelijke evenwichlsstoring te voorkomen zal de voornaamste politieke taak van Oostenrijk- Hongarije zijn. In Turkije. Uil Konstantinopel wordt gemeld: De steeds grooter wordende geldnood bezorgt de regeering veel hoofdbreken, aangezien de ban ken verdere voorschotten weigeren en de ambte naren en officieren al in geen drie maanden salaris hebben gehad. De soldaten, wien tijdens den geheelen oorlog slechts driemaal soldij is uitbetaald, eischen beta ling van het achterstallige bedrag vóór zij naar hun haardsteden terugkeexen. Kegeeringskringen hechten buitengewoon ge wicht aan de gedachtenwisseling der Engelsche en Franscihe regeering: tijdens het bezoek van Poin- caré aan Londen en zijn van oordeel dat het samengaan van beide staten in het Oostersche vraagstuk voordeelig voor Turkije zal zijn. De regeering neemt in verband daarmede een afwachtende houding aan in de geschillen tus schen de bondgenoiOten en wenscht voorloopig niet te treden in het voorstel van Bulgarije tot herstel der diplomatieke betrekkingen door be noeming van gezanten. Albanië. De »Daily Chronicle" verneemt uit Milaan uit beelding te misleiden, wordt hij zyn slachtoffer. De hervorming, welke hij door deze middelen tot stand brengt, is ijdel en duurt kort, het gebouw stort in, zoodra hij valt. het was slechts de kunstgreep de vertooning - het verspilde genie van een bezweerder, de gor dijn valt, de tooverij is uit, beker en ballen worden weggeschopt. Daarom mag ééne langzame schrede der verlichting nader mits door de rede van een geheel volk afgelegd en welke het dus niet kan terugtreden, dui zendwerf beter heeten, dan deze plotselinge flikkeringen in het stikdonker van dien alge- meenen nacht, welke de duisternis, door tegen stelling dubbel zwart, altoosdurend gereed is dadelijk weder in te zwelgen Toen Rienzi zich, langzaam en peinzend, ge reed maakte de kerk te verlaten, voelde hij zich zachtkens op den schouder tikken. „Ik wensch u een goeden avond, heer ge leerde!" zeide de stem van een Frank. „Ik beantwoord uwe hoffelijkheid met dezelfde bede," antwoordde Rienzi, den man aanstarende, die hem zoo plotseling aansprak, en in wiens wit kruis en krijgshaftig gedrag de lezer den ridder van St. Jan herkent. „Gij kent mij niet, geloof ik," zeide Mon treal „maar dat maakt weinig uit, wij kunnen spoedig 'bekend worden. Wat mij aangaat, ik ben inderdaad gelukkig genoeg, reeds met u hekend te zijn." „Het is mogelijk, dat wij elkander elders ont- gezaghebbende bron, dat Italië het plan van een militaire expeditie naar zuidelijk Albanië weer heeft opgevat wegens het getalm van de gezant, schapsovereenkomst te Londen met de regeling van de Albaneesche kwestie. Oostenrijk zou noor delijk Albanië bezetten, Italië zuidelijk Albanië, waar het zich op handelsbelangen beroept, die even groot zijn als zijn belangen in Tripoli. BELGIS. Het dH. v. A." schrijft «Onze parlementaire briefwisselaar meldt ons^ dat het gerucht van het aftreden van den heer Levie, minister van financiën, bevestigd wordt. De commissie van belastingen heeft gisteren nog een vergadering gehouden en men heeft er geen overeenkomst met de regeering kunnen be reiken. De heer Levie weet nu voor zeker dat een groot deel van de rechterzijde hem niet zal vol gen, indien hij in het ontwerp volhardt. En men zegt dat hij nog liever zal aftreden dan in eene wijziging toe te stemmen." DUITSCHLAND. Naar aanleiding van 'n vraag van den afgevaar digde Liebknecht (soc.-dem.) over het instellen van een commissie tot onderzoek der leveranties aan leger en vloot, verklaarde de staatssecretaris Richter, dat deze commissie waarschijnlijk eerst in den herfst bijeen zal komen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld Het Heerenhuis nam een wet, strekkende tot hervorming van het wetboek van strafrecht en een verscherping van de straffen, die op spionnage gesteld zijn, aan. ENGELAND. Poincaré is gisterochtend via Dover naar Frank rijk teruggekeerd. De koning, de prins van Wales, de hertog van Connaught, en minister Grey waren op het station te Londen aanwezig. FRANKRIJK. In de Kamer had gisterochtend een levendig debat plaats, naar aanleiding van een ontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordt, over het zevendetwaalfde der voorloopige begrooting te beschikken. Verscheidene afgevaardigden der uiterste lin kerzijde protesteerden tegen de vertraging der stemming over de definitieve begrooting. Barthou stelde, de kwestie van vertrouwen, daar, als het zevende voorloopige twaalfde der begrooting niet wordt toegestaan, het hem niet mogelijk zou zijn, de regeering in handen te houden. Jaurès wees op de financieele gevolgen, die aan de militaire wetten verbonden zijn en vroeg, dat de stemming over de onderhavige kwestie zal worden uitgesteld tot heden. Als dan zal de regeering zich kunnen uitspreken over de plannen van den fiscus. moet hebben, in het huis van een dier edelen, tot wier stand gij schijnt te hooren." „Behooren? neen, niet volkomen," hernam Montreal, op trotschen toon. „Hoe groot en hooggeboren uwe magnaten zich zeiven mogen schatten, zou ik, zoo lang het gebergte eene enkele vrije plek voor mijne voetstappen over heeft, uit de vele standen der wereld, den mij nen mat den hunnen niet willen ruilen. Voor den dappere is er slechts eene soort van ple bejers, en dat z(jn de lafaardsMaar u, wijze Rienzi! vervolgde de ridder, in vroolijker stem ming, „heb ik op belangrijker en waardiger tooneel gezien, dan de halle van eenen Romein- schen baron." Rienzi staarde Montreal doordringend aan, doch de laatste sloeg zijnen oogen bij dien blik niet neder. „Ja," vervolgde de ridder, „maar laat ons voortwandelen; duld, dat ik u voor weinige oogenblikken vergezel- Ja, ik heb u gehoord, voor eenigen tijd, toen gij tot de volksmenigte spraakt, en heden, toen gij de edelen bestraftet, en ook onlangs, omstreeks middernacht, (neen, houdt uw oor wat lager, mijn heere! want het is een geheimtoen gij de stoute samenzweer ders den eed van broederschap deedt afleggen, tusschen de bouwvallen van den Aventijn." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1