Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f on rr m Gratis Ongevallen verzekering RIENZI. 36s*le Ja&rgaiix. Maandag 30 Juni 1913 No. 10661 i*onn b« Op deu Balkan. overeenfcomstis op de polls vermelde voonrarden. Mtraltsdsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 cc., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange #1131 ver,ie9 van geheele I i 11 I een hand, invaliditeit; I L UU of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene by verlies van een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I bij verlies van eiken unde- ren vinger. De houding van Roemenië. De te Weenen verschijnende »Neue Freie Presse" verneemt van betrouwbare zijde uit Boekarest, dat de mobilisatie van het Roemeensche leger volkomen is doorgevoerd. Alle manschappen en officieren zijn opgeroepenverloven worden niet meer verleend. In politieke kringen is men trots deze maat regelen overtuigd, dat door de houding van Roe menië, welke men voorloopig als een voorzichtig- heidsmaatregel opvat, de toestand niet verergerd wordt. De ziel der Roemeensche Balkanpolitiek, zoo meent men, is de ïnstaudnoudiug van het even wicht op den Balkan. Men gelooft, dat Bulgarije zich met het oog op het dreigend gevaar dat zij zich tegen vier Bal- kanstaten zal moeten verweren, ten slotte in een scheidsgerecht zal toestemmen. Uit Boekarest seint men d.d. 28 dezer aan de »Köln. Ztg." De buitengewone maatregelen, welk de Roe meensche regeering gister voor een snelle mobili satie genomen had, zijn heden weder ingetrokken een bewijs dat de toestand verbeterd is. In elk geval heelt Roemenië veel tot behoud van den vrede bijgedragen. EenRoemeensch-B ulgaarsch incident. Uit Sofia Te Ghurghevo, aan den Donau, trachtten twee Turksehe soldaten, tijdens het oponthoud van een Onstenrijksch vaartuig, aan boord waarvan zich 40 Bulgaarsche soldaten bevonden, te ontvluch ten. Een korporaal, die de vluchtelingen ach tervolgde, werd door Roemeensche soldaten ge vangen genomen. Die Bulgaren protesteerden op luidruchtige wijze en verklaarden aan den kapitein, dat zij: het schip niet zouden laten vertrekken, indien do korporaal niet in vrijheid werd gesteld. De officieren van het schip en de Oostenrijiksche consul kwamen tusschenbeide, waarna de korporaal weder op vrije voeten gelaten werd. Grieke nland. Uit Athene verneemt de »Köln. Ztg." De antwoord-nota van de Grieksche regeering aan Bulgarije vindt algemeen geen bijval. In de pers wordt de oprechte bemoeienis van Grieken land om tot een vredelievende oplossing van de geschillen tusschen de Balkanstaten te komen op prijs gegesteldmaar zij betoogt dat Grie kenland toch door de aangenomen houding der overdreven Bulgaarsche eischen heelt aangemoe digd. De nota, zegt men, zal in Sofia een iro- nischen lach opwekken en niets uitrichten. Reuter meldt uit Athene: Een Bulgaarsche compagnie trachtte gisteren de tusschen Grieken en Bulgaren vastgestelde neiu- 62) Toen hij geëindigd had, trad de ridder eene schrede terug, om op Rienzi.s gelaat de uitwer king zijner woorden te. bespieden. Eene koude rilling schokte de gestalte van den samenzweerder, want dien naam zou, tenzij de samenzwering slaagde, door ieder ander dan Montreal aan Rienzi gegeven wordenhij keer de zich plotseling naar den ridder om, bracht de hand onwillekeurig aan het zwaard, maar liet «ogenblikkelijk het gevest los. „Ha!" zeide de Romein, langzaam, „zoo dit waar is, laat Rome onder gaanEr heerscht verraad tot onder de vrijen I" „Geen verraad," antwoordde Montreal. „Ik ken uw geheim, maar niemand heeft het mij verraden." „En hebt gij het als vriend of vijand leeren kennen?" „Dat zij zoo het wil!" hernam Montreal, on achtzaam. „Genoeg voor het tegenwoordige, dat ik u aan de galg kon helpen, zoo ik slechts «en woord wilde spreken, om u als vijand de Krooten mijner macht të toonen, - genoeg, trale zone nabij: liet meer van Kerkiniti te pas- seeren. Toen de Bulgaren weigerden zich terug te trekken, losten de Grieken een dertigtal ge weerscheten, waardoor de Bulgaren gedwongen waren oin naar hun vroegere stellingen terug te keeren. ENGELAND. Zaterdagnacht is de hertog van Sutherland, een der bekendste grondbezitters in Engeland, over leden. De hertog van Sutherland wa,s de grootste landeigenaar in Groot-Britannië en Ierland en misschien zélfc van Europa. In Schotland alleen bezat hij 9 kasteelem, die met de daaraan ver bonden goederen een oppervlakte van 1.358.425 acres (1 acre 4840 vierk. yards) beslaan, bet geen ongeveer 1/16 gedeelte is van het geheele land. Zoover als is na te gaan, heeft alleen de tsaar van Rusland meer grond in bezit dan den over leden hertog had. Hij had vroeger zitting in het Lagerhuis voor Sutherland, maar trok zich in 1886 terug, toen hijl zich afscheidde van de libe rale partij', wegens de Home Rulekweslie. Bij den dood van zijn vader, in 1892, volgde hij deze in titel en waardigheden op en kwam' tevens in het bezit van al diens goederen. De overledene was geboren in 1851 en trad in 1884 in het huwelijk met de oudste dochter van earl of Rosslyn. Naar de Militare Politische Correspoudenz meldt, zal de minister van oorlog, von Heeringen, Da het tot stand komen van de legerwetten aftre den en benoemd worden tot inspecteur van de 8e legerinspectie, die nieuw opgericht wordt. Als zijn opvolger wordt genoemd de inspecteur van de veldartillerie, generaal von Gallwits. DUITSCHLAND. In den Rijksdag is het ©er-gister bij <;ie derde l.tehandeling der legervoOTstellen tot stormachtige tooneelen gekomen. De sociaal-democraat Schei- demann viel in een lange rede, welke verschil lende koeren interrupties en stormachtige onder brekingen teweeg bracht, de regeering heftig aan. Deze rede werd beantwoord door den rijkskan selier. Hij1 wees er op dat hem liet verwijt is gemaakt dat h'iji zijn plicht niet heelt gedaan en dat hij niet getracht heeft de noodzakelijkheid der legerwetten aan te toonen. Op het verwijt dat Puitschland den wedstrijd der naties tot ver grooting' der leger toerustingen geprovoceerd heeft, wenschte de rijkskanselier niet te antwoorden. Jn het algemeen wees de rijkskanselier met be slistheid .alle verwijten af welke hem voor de voeten zijn geworpen. Duitschland zoo zeiae de heer von Beth man n Holweg, wenscht met alle mogendheden in vrede en vriendschap te leven. Duitschland beoogt en wenscht geen aanvalspo- liliek te voeren. De sociaal-democratie tracht zich zelf niet te verbeteren. Deze laatste woorden gaven tot stormachtig© uitroepen aan de uiter ste linkerzijde aanleiding. De sociaal-democratie aldus vervolgde de rijkskanselier, is het in het dat ik het niet gedaan heb, om u te bewij zen, hoe geneigd ik ben om vriend te we zen 1" „Gij vergist u, vreemdeling! er leeft niemand, die mijn bloed in de straten van Rome kan vergieten. De galgGij weet weinig, welke macht Rienzi omringt." Deze woorden werden eenigszins toornig en bitter uitgesproken, maar na eene korte pauze hervatte Rienzi, bedaarder: „Ik zie aan het kruis op uwen mantel, dat gij tot een der hoogmoedigste ridderschappen behoortgij zijt een vreemdeling en een edel man. Wat edelmoedig medegevoel kan u in een vriend van het Romeinschen volk verkeeren „Cola Di Rienzi," sprak Montreal, „de ban den, welke ons verbinden, zijn die, door welke allen aan elkander verknocht zijn, die zich door hunne eigene pogingen boven hunnen stand verheffen. Het is waar, ik werd edelman ge boren, maar arm en machteloos: doch zoo ik thans een teeken geef, bewegen zich op dien wenk de gewapende werktuigen van mijn gezag van stad tot stad, en mijn ademtocht geeft duizenden de wet. Deze macht heb ik niet geërfd; ik verschafte ze mij door een bedaard hoofd en een onversaagden arm. Ken in mij Walter De Montrealdoe die naam u niet aan eenen geest denken, aan den uwen verwant? Heet het gevoel, dat ons beide aanvuurt, niet eerzucht Het is niet alleen om winst, dat ik het bevel over krijgslieden voer, schoon men geheel niet gelukt, het vertrouwen in het leger ie ondermijnen. De groote meerderheid van den rijksdag zal de legcrvoorstellen aannemen, waar voor het vaderland haar dankbaar zal zijn. Gedurende de rede van den heer von Beth- manr. Holweg werd van de banken der uiterste linkerzijde het woord vlegel geroepen. De pre sident vroeg wie dit geroepen had. Hierop wer den uit de rijen der uiterste linkerzijde heftige uitroepen geuit. De sociaal-democratische afge vaardigde Scheidiemann besteeg onder voortdu rende onrust en lawaai de sprekerstribune en ging in op de rede van den rijkskanselier. I)e spreker vroeg: Wie geeft den rijkskanselier 't recht onze partij! voor de voeten te werpen, dat zij zich niet verbeteren zal? Spr. vond het be treurenswaardig van den president dat deze het niet noodig: gevonden had de sociaal-democratie tegen de woorden van den rijkskanselier in be scherming1 te nemen. Scheidemann werd naar aanleiding hiervan tot de orde geroepen, wat opnieuw tot onrust en geroep van-de socialisten aanleiding gaf. FRANKRIJK. De terugkeer van president Poincaré geeft den Londenschen berichtgever van de „Matin" aanlei ding, de gevolgen van Poincaré's bezoek aan Engeland op de internationale politiek, volgens de daarbij verkregen indrukken en inlichtingen samen te vatten. Al zal men, aldus meldt hij, ook niet aanstonds na het bezoek op een be paalde wijze de uitkomst en de gevolgen daar van kunnen aantoonen, toch is het onloochen baar, dat de Fransc'h-Engelsche entente in hooge mate is bevestigd, en wel o.m. door den indruk zelf, die de persoonlijkheid van Poincaré op alle vertegenwoordigers van officieel Engeland gemaakt heeft, waarmede hij tijdens zijn bezoek in aanraking is gekomen. Het is niet te veronder stellen, dat aan de Entente nieuwe, bepaalde afspraken zijn toegevoegd. Sedert den aanvang der Engelseh-Franscbe verstandhouding hebben beide regeeringen immer getracht hun politiek ten opzichte van vraagstukken van internationalen aard in overeenstemming te brengen. In den loop der laatste jaren hebben heide regeeringen nimmer nagelaten, mat elkander overleg te ple gen en hun wederzijdsche inzichten mede te deelen. Thans zal deze gezamenlijke arbeid, deze entente zoo mogelijk nog inniger plaats1 vinden. Ten slotte deelt de berichtgever nog mede dat hij1 de verzekering heeft verkregen, dat ook Pi- chon, bij de uitwisseling der gezichtspunten, die hij niet alleen met zijn Engelsche collega, maar ook met andere op den voorgrond tredende poli tieke personen heeft gehad, eveneens een uitne- menden indruk heeft gemaakt, en dat de Fran- sche Minister van buitenlandsche zaken er zeker ook zeer heeft toe bijgedragen het vertrouwelijk karakter in de betrekkingen tusschen beide re geeringen nog grooter te maken. De president der Fransohe republiek heeft kort geleden van de parlementaire vertegenw oor- mij van gierigheid heeft beschuldigd ik slacht geene boeren, enkel uit lust in bloedvergieten, schoon men mij wreed heeft genoemd. Wapenen en rijkdom zijn de zonuwen van machtmacht is het voorwerp mijner wenschen worstelt gij niet om hetzelfde doel, stouthartige Rienzi Is het de stinkende adem van het knoflook kauwend gemeen is het de gefluisterde naijver van schoolvossen is het de armzalige mond vol lofuitingen van jongens, die u vriend uws vaderlands en vriend der vrijheid heeten oorbedriegende woorden I welke u vergenoegen Zij zijn slechts uwe werktuigen, om tot macht te geraken Heb ik de waarheid gesproken Hoe veel weerzin deze rede Rienzi mocht in boezemen, hij verborg dien meesterlijk. „Zeker," zeide hij, „zou ik slechts te vergeefs willen ontkennen, roemruchtig Legerhoofd 1 dat ik naar die macht jaag, van welke gij spreekt Maar welk een band ter vereeniging schijnt u mogelijk, tusschen de eerzucht van een Ro- meinsch burger en die van een aanvoeder van gekochte wapenbenden, die slechts om de huur, welke men hem geeft, party kiezen, en heden, in Florence, voor de vrijheid, morgen, in Bo logna, voor de dwingelandij vechten? Vergeef mij de openhartigheid, want in onzen tijd vindt mén niets onteerends. in datgene, wat ik uwe legers ten laste leg. Dapperheid en opperbevel worden beschouwd elke zaak, welke zij onder scheiden, te wettigen; en hij, die de heer van vorsten is, verdient wel door deze als hun ge- digers van het departement van de Boven-Ga- icinne, alsmede van verschillende economische vereenigingen en corporaties uit het departement het verzoek ontvangen, om bij gelegenheid der a.s. najaars-tnanoeuvres Toulouse te bezoeken. De socialistische gemeenteraad weigerde echter heslist, naar men weet, Poincaré een uitnoodiging te richten. De burgemeester van Toulouse heeft thans aan de bladen medegedeeld, dat deze weigering zui ver politieke redenen heelt. President Poincaré zal nl. op zijn reis door den Minister-president Barthou en Minister Etienne vergezeld worden, en het zijn deze Ministers tegen wie de socialis tische meerderheid van den gemeenteraad van Toulouse ernstige grieven koestert. Zij Lebben de huiszoekingen bij de arbeidsbeurzen en de socia listische leiders bevolen en de betoogingen tegen den 3-jarigen diensttijd verboden, maatregelen, die de socialistische partij1 ten zeerste veroordeelt. Alleen om deze redenen heelt de gemeenteraad besloten, den president geen uitnoodiging te zen- den. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt d.d. 28 dezer gemeld: In Arad heeft heden de Rijksdag verkiezing plaats. Candidaten zijn: de minister-president graaf Tisza en graaf Aladar Szechenyi. De ge heele stad is vol militairen en gendarmerie. Tot- dusver hebben beiden oogenschijnlijk een gelijk aantal stemmen. De afgevaardigde graaf Theodor Pejacsevich zal waarschijnlijk tot minister voor Kroatië be noemd en met het herstel der parlementaire ver houdingen in Kroatië belast worden. MEXICO. Uit New-York wordt aan de „Frankfurter Zei- tung" gemeld, dat de toestand in Mexico steeds slechter wordt. Tusschen Ruerta en Diaz is het tot een breuk gekomen, zoodat Mondragon tot dusverre minister van Oorlog en een der ijverig ste aanhangers van Felix Diaz met bekwamen spoed uit Mexico is verbannen geworden. Di ver wijdeling van dezen laatste wordt ook voor mogelijk gehouden. BRAZILIë. Uil Rio de Janeiro wordt gemeld: De oud-president Campos Salles is overleden. De „Norddeutsehe Allgemcine Zeitung" meldt Aan vrijwillige bijdragen voor de kosten oer legeruitbreiding is van de Duitsche kolonie te Antwerpen door de Rijksschatkist een totaal be drag van 350.811 Mk. ontvangen. Uit Rome Wordt gemeld: In het jongste nummer van de „Acta Apos- lolicae Sedis" is een apostolisch schrijven Pius X van 23 Febr. opgenomen, waaruit blijkt, dat ook de Curie met den door de verovering van lijke te worden beschouwd." „Wij naderen eene minder afgelegene wijk der stad," zeide de ridder, „er is geen verbor gen plek, -- geen Aventijn hier in den omtrek, waar wij vrij kunnen spreken „Stilhernam Rienzi, bezorgd rondziende, „ik dank u voor den wenk, edele Montreal! het is wellicht beter, dat men ons niet bijeenzie! Wilt gij mij met een bezoek in mijne woning, bij de Palatijnsche Brug. vereeren Daar kunnen wij ongestoord en veilig ons gesprek voort zetten." „Het zij zoo zeide Montreal, eenige stappen terugtredende. Met vlugge en haastige schreden repte zich Rienzi door de stad, in welke, waar hij ontdekt werd, de verschillende burgers hem met bijzon deren eerbied groetten; en door een doolhof van donkere stegen gaande, als wilde hij de meer openlijke straten vermijden, kwam hij ten laatste op een breed plein dicht bii de rivier. De eerste starren van een zuidelijken nacht be schenen den ouden Tempel der Fortuna Vlrilis. welken de verandering der tijden reeds in de kerk van St. Maria van Egypte herschapen had en vlak tegenover het dubbele gewijde gebouw stond het huis van Rienzi. Wordl vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1