Dagblad mor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering m rr m Verkiezing Gemeenteraad. RIE N ZI. 36ste Dinsdag 1 Juli 1913 Nu. 10662 Op den Halkan. Kennisgeving. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OYereentomstig op ie polis vermelde voorwaarden. bü levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de ,.b« verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad periodieke aftre ding bij de stemming op Dinsdag 8 Juli as.,, worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de carididaten door de verbonden Christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund, de heeren voor DISTRICT I W. A. BEUKERS en A. C. A. NOLET. DISTRICT II J. VAN KATWIJK en J. A. M. MEIJER. DISTRICT III J. H. EVERS en J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. Officieele berichten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat de iirma Ingelse Co. is ontslagen van de voorwaarde sub a der aan haar op 15 Juni 1908 voor de uit breiding harer machinefabriek en stoomketel makerij, staande aan de Nieuwe Haven no. 139, verleende Hinderwetsvergunning, voor zoover bij die voorwaarde wordt, bepaald »dat het bij te »bouwen gedeelte van de bestaande inrichting ^afgescheiden moet worden gehouden door den sbestaanden achtergevelmuur, waarin twee stel >deuren zullen worden aangebracht." Schiedam, 30 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. LAGERWEIJ, W. Li. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat vóór of op 20 Juli a.s. bij hun College moeten worden ingediend aanvragen om kosteloos of tegen ver minderd schoolgeld te worden toegelaten tot den a.s. cursus van a. het Gymnasium, b. de Hoogere Burgerschool, c. de Burgeravondschool, d. den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Schiedam, 1 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. LAGERWEiJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. 63) „Het is een goed omen, dat mijne woning in het gezicht, van den ouden Tempel der Fortuin staat," zéide Rienzi, glimlachende, terwijl Montreal hem in de alreeds beschrevene kamer volgde. „Echter behoeft de dapperheid der fortuin om geene gunsten te smeeken," zeide de rid- de, „de eerste beveelt de laatste." Het onderhoud'dezer twee mannen, de onder- nemendste van hunnen tijd, duurde lang. Laat ik ondertusschen, den lezer eenigszins bekender mogen maken met het karakter en de ontwer pen van Montreal, dan de vlugge loop der ge- beurtennis het mij vergunde hem, tot nog toe, te doen worden. Walter De Montreal, in de Italiaansche kro- nijken algemeen onder den naam van Fra Moreale bekend, was als een stoute gelukzoeker in Italië gekomen, en verdiende het, ean op volger te worden dier ronddolende Norman - diers, (een der meest bekende, beroemde hij zich van moeders zijde, onder zijne voorouders te mogen tellen)' welke weleer zoo zonderling Baiteakuidsc& Nieuws. I)e Balkanstaten onderling. Hevige gevechten tusschen Bul garen, Grieken en Serviërs. Uit Istip wordt gemeld, dat de Bulgaren de Serviërs in de richting van deze stad hebben overvallen. Bij het eerste morgenkrieken werden j Retkar en Zletowo aangevallen. De strijd duurt voort. Bovendien hebben de Bulgaren de Serviërs j aangevallen bij Wallandowo. De Serviërs zien in deze aanvallen het bewijs, dat de Bulgaren de vijandelijkheden zijn begonnen zonder oorlogsverklaring. Officieel is te Athene het volgend telegram uit Saloaiki hekend gemaakt: Het Bulgaarsehe leger is een alg'emeenen aan val begonnen op de Grieksche en Servische troe pen. Het Bulgaarsehe leger, dat de met de Ser viërs overeengekomen demarcatielijn hoeft over schreden, is naar Metziikowo opgerukt en heeft, naar men vermoedt, Gevgjheli bezet. 'Ook de met Griekenland overeengekomen de marcatielijn hebben de Bulgaren overschreden; zij rukken thans op Eleuthora aan, waar een com pagnie Grieksche troepen van de hoofdmacht is afgesneden. Een Grieksche afdeelingi in het dal van Moesteri is voor de Bulgaarsehe overmacht naar Tsagesi teruggetrokken. Omtrent de Grieksche compagnie, die te Eleu- thera is ingesloten weet men alleen, dat de Bul garen gisteravond 20 kanonschoten op Ëleu thora hebben gelost. Vanochtend om 4 uur werd kanonvuur ge hoord ten noorden van Bogdantsa (op den lin keroever van den Wardax). Drie Bulgaarsehe regimenten, die le üoirari stonden, hebben de Servische voorposten op den linkeroever van de rivier veimeesterd. Bulgaarsdie artillerie beschiet de versterkingen van Metzikowo, op den linkeroever van de Drin. Vanochtend om vijf uur is een Grieksche post op 12 K.M. van Karassoeli aangevallen. Om kwart voor acht deed een Bulgaaxsch bataljon ten aanval op den Griekscben post te Nigrita. 'Om1 8 uur 50 trok het Bulgaarsehe leger naar het meer Ragolitsa op. Uit Sofia verneemt de „Kölnische Zeitung" Het aanvallend optreden der Grieksche en Ser vische troepen in Macedonië beschouwt ae Bul gaarsehe regeering nog niet als liet begin van een oorlog. Veeleer ziet gij daarin een poging van den Servisehen kroonprins en de militaire partij, om den oorlog onvermijdelijk te maken. Te Sofia acht men RoemenJë's houding ook thans nog niet bepaald vijandig, met name omdat de onderhandelingen met Roemenië een bevredi genden loop nemen. Toch ontveinst men zich niet dat cle verkla ring van Roemenië den oorlogspartijen in Servië en Griekenland tot een nieuwen oorlog moed heeft gegeven. eene rol, in de ridderlijke strooptochten, door geheel Europa speelden, de fabelen van Amadis en Palmerino verwezenlijkende, (ieder ridder een leger op zich zelf)' die rijken veroverden en troonen omverwierpen, geene andere wetten dan die der ridderschap erken den, zich nimmer vermengden met den stam, onder welken zij zich ophielden, die ongeschikt waren burgers te worden, en wier eerzucht nauwelijks door het kampen om eene kroon voldaan werd. Te dien tijde was Italië het Indië van al die welgeborene en geldelooze gelukzoekers, wier verbeelding, gelijk die van Montreal, door de balladen en legenden der vroegere Roberts en Godefrieden was in vlam gezet, die er zich van hunne jeugd af in geoefend hadden, den klepper te temmen, en in de brandende zomerhitte het wicht der wa penen te torschen en, die in een verwijfd en verdeeld gewest afdalende, slechts hunne dap perheid behoefden aan den dag te leggen, om over schatten te kunnen gebieden. Er lag niets onteerends voor een vermogend opperhoofd dier dagen in, eene bende dier onversaagde vreem delingen te werven, op het gebergte van buit en plundering te leven, dwingeland of gemeenebest te beoorloogen, naar dat hun be lang het gebood en tot onmetelijken losprijs het voorrecht des vredes te verkoopen. Som tijds verhuurden zij zich zeiven aan den eenen staat, om dien tegen den anderen te bescher men, en het volgend jaar zag hen tegen hunne Uit Belgrado werd gister aan de Kölnische Zeitung" gemeld: Sedert: vanochtend vroeg heerscht hier een oor logzuchtige stemming. De oppositie dringt er bij de regeering op aan, de betrekkingen met Bul garije af te breken en de aan allien van geregelde Bulgaarsehe troepen op onderscheidene posten aan de grens met krachtig gewapend optraden te beantwoorden. De houding van Roemenië draagt er toe bij, do bevolking op een zekere overwinning te doen rekenen. Het op vandaag' bepaalde antwoord van Pasjits op de. interpellaties van leiders der oppositie in d(: Skoepsjtina is in verband met telegram men over gevochten aan de grens uitgesteld; daar Pasjits zich naar het hoofdkwartier van Let le ger heeft begeven. De Grieksche vloot. Men meldt, dat de vloot, die zich in de buurt van het eilaDd Chios bevindt, bevel ontving om met spoed naar Tsaghesi te vertrekken. Allerlei nieuws. Uit Belgrado Een Servisch koerier, gisteren uit Sofia naar Tsaribrod vertrokken, is niet teruggekeerd. Men acht het waarschijnlijk, dat de Bulgaren hem hebben aangehouden en de ofüceele bescheiden, die hij overbracht, in beslag heben genomen. De Koning van Griekenland is gistermid dag om 3 uur over Chalcis naar Saloniki ver trokken. De Grieksche militaire overheid heeft den Bulgaarsehe troepen die te Saloniki zijn gelegerd, verzocht hun wapens uit te leveren. In de stad zijn de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. DUITSCHLAND. Een buitengewoon streng vonnis werd Vrijdag door Let militair gerechtshof te Erfurl. geveld. Een zevental reservisten, die den 16en April j.l. inspectie moesten maken, hadden na afloop daarvan in een herberg te veel aan Bacchus geofferd. Zij geraakten in een opgewonden stem ming en pleegden verschillende baldadigheden, totdat een wachtmeester der gendarmerie tus- sc henbei de kwam en hen tot kalmte aanmaande. Dit was echter olie op het vuur. Een woorden wisseling ontstond, die in een vechtpartij, ontaard de, totdat, ten slotte de rumoerige reservisten achter slot en grendel gezet tverden. Daar zij op den dag' der inspectie in militairen dienst waren, moesten zijl voor het militair gerechtshof terechtstaan, beschuldigd van muiterij, beleediging en mishandeling van een gendarme en een veld wachter. Als verontschuldiging voerden zij aan, dat zij in staat van dronkenschap, verkeerd hadden, hel-' geen echter volgens het militair wetboek van strafrecht als een verzwarende omstandigheid be schouwd moest worden. Zes der aangeklaagden werden dan ook elk vorige huurders in het veld verschijnenDeze benden van Noordsche waardgelders verkregen daardoor zoo wel een burgerlijk, als een krijgs kundig belang. Zij waren even onontbeerlijk voor de veiligheid van eenen staat, als gevaar lijk voor de zekerheid van allen. Slechts vijf jaren voor den tijd dezer gebeurtenissen, had het Florentijnsche Gemeenebest de diensten van een beroemd aanvoerder dier vreemde soldaten Gualtherus, Hertog van Athene, gekocht. Met luide toejuiching had het volk zelf dien oor logsman tot vorst of dwingeland van zijnen staat uitgeroependoch eer het jaar ten einde liep, stonden zij om zijne wreedheid, of liever nog om zijne afspersingen, tegen hem op, (want in spijt van al het gesnork van hunne ge schiedschrijvers, gevoelden zij eene aanranding hunner beurzen dieper, dan eene schennis hun ner vrijheden) en hadden hem uit hunne stad verjaagd en zich opnieuw tot eene gemeenebest verklaard. De dapperste en meest begunstigde der krijgslieden van den Hertog van Athene was Walter De Montreal geweest, en hij had in de opkomst en den val van zijn opperhoofd ge deeld. De diepe en alles opmerkende geest van den ridder van St. Jan, had onder deze volks onlusten geene geringe burgerlijke ervaring op gezameld hij had het volk leeren peilen, hij had geleerd te zien, hoeveel het dulden kon. de teekenen eener omwenteling te verklaren, de gebeurtenissen zijner dagen te voorspellen. Na den val van den Hertog van Athene had hij als tot 5 jaar tuchthuisstraf en de zevende tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alle veroordeelden zijn sociaal-democraten. Zaterdag werd tijdens de debatten over het legerontwerp het Erfurter vonnis door den soci- aal-democratischen afgevaardigde Scheidemann in den Rijksdag ter sprake gebracht. Aanvankelijk wilde de minister van Oorlog, von Heeringen, op ae interpellatie van Schulz niet ingaan, en zeide, dat, indien het vonnis! te'hard was, wat hij nog niet beoordeelen kan, de keizer nog altijd gratie kon verleenen. De minister veranderde eclner van standpunt, toen ook de vrijzinnige afgevaar digde van Heiningen, dr. Muller, de sociaal-denm- cratische interpellatie kwam steunen. Muller ver klaarde, dat niets meer urgent was (.an een herziening der militaire rechtspleging. Ilij zeide, dal het parlement reeds herhaalaelijk hierop had aangedrongen, en dat het geval van Erfurt geens zins op zich zelf stond. Nadat de minister van Oorlog verklaard had onmiddellijk te zullen onderzoeken, in hoeverre tot een herziening van het militaire strafrecht kar. worden overgegaan, besloot de Rijksdag gis ter (Maandag) opnieuw deze aangelegenheid ter sprake te brengen. Nader wordt uit Berlijn gemeld: Gister behandelde de Rijksdag in drie lezingen een door de Vrijzinnige Volkspartij ingediend wetsontwerp, waarbij in het militair strafrecht verzachtende omstandigheden worden ingevoegd en bepaald wordt, dat in plaats van tuchthuis straf ook gevangenisstraf opgelegd kan worden. In alle drie de lezingen werd dit ontwerp met eenparigheid van stemmen aangenomen. De rijkskanselier gaf toe, dat bij een aantal militaire debuten bet toestaan va.n verzachtende omstandigheden gjewenscht is. „Wij zullen in den Bondsraad zeide de kanselier ae aanne ming van dit ontwerp verdedigen." Gister had in den Rijksdag' de> eindstemming plaats over de nieuwe legerwetten. In het ont werp, dat ter stemming aan het parlement werd voorgelegd, waren de zes cavaierie-regi menlen, die door de begrootings-commissie tot drie waren teruggebracht, wederom ingevoegd. Tegen deze invoeging stemden de Polen, de vrijzinnige' Volks partij en sociaal-democraten. Tegen ae legerwet ten ijl haar geheel stemden, behalve eenige Po len, alleen do sociaal-democratische afgevaardig den. Toen het resultaat der eindstemming bekend werd, ging er een stormachtig gejuich op. De legerwetten zijn hiermede definitief door den Rijksdag aangenomen. (Verder nam de Rijksdag in eindstemming met bijna eenparigheid van stemmen het wetsontwerp aan tot dekking der buitengewone uitgaven voor de legerversterking. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In weerwil van de heftige campagne, uo-or de onafhankelijkheidspartij tegen hem gevoerd, werd graaf Tisza naar aanleiding van zijn benoeming een vrijgezel, in andere woorden als vrijbuiter, onder den woesten Werner, zijnen rijkdom en zijne vermaardheid zien aanwassen. Toen hij sedert geene bezigheden vond, zijnen ondernemenden en arglistigen geest waardig, had de onordelijke en hoofdelooze toestand van Rome hem naar de hoofdstad der Christenheid gelekt. In het verbond, dat hij den ouden Co- lonna voorsloeg, in de vleiende schets van zijn aanzien, waardoor hij de ijdelheid van dieu Sig- nor gestreeld had, beoogde hij de bereiking van zijn eigen doelzijne diensten onontheerlijk te maken, zich zeiven tot hoofd dier krijgsmacht te verheffen, welke zijne voorslagen voor de eerzucht van den ouden Colon na noodzakelijk zouden maken, zoo hij slechts in het aanvuren dier drift slagen kon. In het ver verschiet van zijnen, voor ondernemingen geschapen geest, voorzag hij. waarschijnlijk, dat het bevel over Rome hee'en mocht, dat een tegenomwenteling den grijzen Stefano gemakkelijk van het kussen kon jagen, en hem zelf, in de plaats van dezen tot den voistelijken rang doen verkiezen. Het was soms de gewoonte geweest van de Romein - sche en andere Italiaansche staten, tot hun hoofdmagistraat onder den titel van Poaesta, aan een vreemdeling boven een landgenoot de voorkeur te geven. Wordt vervolgd f1000sfef200 Afino -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1