Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Afiflir-"" Verkiezing Gemeenteraad. Gratis Ongevallenverzekering op den Balkan. RIENZI. 36ste jaartfaiig. Woensdag 2 Juli 1913 .V. 10663 FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeentomstis op Ie polis vermelde voorwaarden. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verhes van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad periodieke aftre ding bij de stemming op Dinsdag 8 Jllli B S., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de candidaten door de verbonden Christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund, de heeren voor DISTRICT I W. A. BEUKERS en A. C. A. JïOLET. DISTRICT II J. YAA KATWIJK en J. A. M. MEIJER. DISTRICT III J. II. EVERS en J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. Hienws. Een nicnwe ooilogoiLtbrand. Een telegram uit Belgrado, cl.d. gister, meldt: 1 Protits, minister van binnenlandsebe zaken, deelde in do Skoepsjtina mede dat volgens offi cieel© rapporten de aanvallen der Bulgaren zien hebben uitgestrekt over het geheele, front, en dus meer beteekenen dan plaatselijke schermut selingen. Metterdaad zijn de Bulgaren de vijan delijkheden begonnen zander voorafgaande oor logsverklaring. De Servische regeering' heeft den opperbevel hebber, generaal Roetnik, opgedragen met allo hem ten dienste staande middelen het Servische grondgebied te verdedigen. Uit Athene wiordt geseind: Waar het oordeel der bladen beeft Bulgarije metterdaad den oorlog aan Servië en Griekenland verklaard. Volgens te Belgrado ontvangen particuliere be richten zijn de Bulgaren over het geheele front door de Serviërs teruggeslagen. i jOok te Boekarest ontvangen officieele berich ten bevestigen dat de Bulgaarsche aanvallen zijin afgeslagen. Te Goeinendzje hebben de Grieken den aanval der Bulgaren afgeslagen. De Bulgaarscho generale staf heeft gisteravond de volgende mededeelingen ontvangen: Gisteren hebben de Grieken hun aanvallen niet hervat. De uitslag der gevechten is ongunstig voor hen geweest. Na een krachtigen tegenaan val hebben onze troepen hen verslagen en langs 64) En Montreal vleide zich bijwijlen met de hoop, datgene voor Rome te zullen worden, wat de Hertog van Athene voor Florence was ge weest eene eerzucht, welke hij zeer wel wist, verre de macht van een Provencaalschen edelman te boven te gaan, doch die in den aanvoerder van een leger niet overdreven viel te noemen. Maar, gelijk wij reeds gezien heb ben, zijner scherpzinnigheid ontging het geen oogenblik, dat hij het grijze hoofd der patriciërs niet tot het nemen dier stoute en gevaarlijke maatregelen kon overhalen, die ter verkrijging der opperste macht noodzakeling waren. Tevre den met zijnen tegenwoordigen stand en gema tigdheid geleerd hebbende door zijnen ouderdom en vroegere ongelukken, was Stefano Colonna er de man niet naar, zich aan een schavot te wagen, in de hoop van een troon te zullen be klimmen. De verachting, welke de oude patri ciër jegens het volk en deszelfs afgo^ aan den dag legde, had den diepdenkenden Montreal op zijne beurt geleerd, dat, zoo Stefano niet door eerzucht tot het dingen naar het rijksbestuur den rechteroever der Stroema en ten Zuiden van het meer van Tachynos vervolgd. Vervol gens hebben onze troepen zich in hun nieuwe stellingen versterkt. Ten Westen van Doiraim hebben onze troepen een kolonne, bestaande uit Senders en Griekea, teruggedreven en vervolgd. Na een heivig gevecht hebben zij Gevgeli vermeesterd e;n zich daar ver schanst. Het bevel om de krijgsverrichtingen tegen de Serviërs te staken is herhaald. Een parlementair is naar de Serviërs gezonden om hen voor te stellen eveneens het vechten te staken. Als dit voorstel wordt verworpen en onze troepen op nieuw worden aangevallen, hebben zij in op dracht zich te verdedigen. De gevechten van gis teren zijn ongunstig voor de Serviërs geweest. Onze troepen hebben Oedoje, Kriwolas, Soe- cbewo. Tachon, Dobrewo en Emirilsa bezet en onmiddellijk versterkt. In Salon iki. De Grieksehie generaal Kallaris heeft den be- velhebber van de Bulgaarsche troepen te Sabniki den volgenden brief gezonden. I Daar het Bulgaarsche leger de vijandelijkheden tegen onze troepen heelt geopend, heb ik de eer u te verzoeken de stad Saloniki na de ont vangst van dezen brief te verlaten. De wapenen van uwe mannen zullen worden uitgeleverd aan daarvoor aangewezen Griekschen officieren. De Bulgaarsche officieren mogen hun sabel behouden. Bizondere afdeelingen. zullen uwe troepen naar de voorposten geleiden en bizondere maatrege len zullen voor hun veiligheid worden getroffen. Na bet verstrijken van bovengenoemden termijn zal ik tot mijn groot-en spijt gedwongen zijn be vel te geven, dat uwe troepen zullen worden beschouwd en behandeld als vijandelijke troepen. Toen het uur om was, zonder dat de Bulgaren bet bevel van generaal Kallaris hadden opgevolgd, werd aan de Grieksehie afdeèlingen bevel gege ven om het Bulgaarsche kamp te omsingelen. Vooraf waren alle maatregelen getroffen, om zoo veel mogelijk te voorkomen, dat door den tegen stand der Bulgaren de orde in de stad zou wor den verstoord. Zoo had men sinds ©enige dagen sterke Griek sche afdeelingen opgesteld om te beletten dat de Bulgaarsche soldaten het kamp zouden verlaten. De politie had voor het begin van het gewapend optreden tegen de Bulgaarsche troepen alle circu latie in de stad stop gezet en de winkels laten sluiten. Nader wordt geseind: Den geheelen nacht zijin de Grieksche troepen doende geweest met het beleg der huizen waarin zich Bulgaren ophielden. Op sommige punten boden de Bulgaren zoo. hevigen tegenstand, dat kanonnen en machinegeweren moesten aanruk ken. Ondanks het hevige vuur zijn er maar wei nig gedooden en gewonden. De geheele bevol king loopt voor de beschoten huizen, «ie met kogels zijn doorboord, te hoop. Het verkeer gaat onbelemmerd zijn gang. werd aangedreven, hij evenmin de staatkundige kennis bezat, die daartoe vereischt wordt. De tempelier had hem vruchteloos voor Rierzi ge waarschuwd, en hij wendde zich tot Rienzi zelf. Weinig ging het den ridder van St. Jan aan, welke partij boven dreef - die van den vorst of het volk zoo slechts zijne oogmer ken werden bereiktin waarheid, hij had slechts de luimen eens volks bestudeerd, niet om deze te dienen, maar om daarover te ge bieden, en geloovende, dat ieder door de zelfde eerzucht werd aangevuurd, verbeelde hij zich, dat, hetzij een volksmenner of een patri ciër de teugels van het bewind hield, het volk evenzeer veroordeeld was, het slachtoffer te wezen; en dat de kreten van „Orde" aan de eene, en ^Vrijheid" aan de andere zijde, niet dan de voorwendsels waren, door welke de geestkracht van eenen man zijne eerzucht om over de gansche kudde te willen heerschen, zocht te rechtvaardigen. Zich zei ven voor een der eervolste geesten van zijnen tijd houdende, geloofde hij aan geene eer, welke hij niet in staat was te gevoelen, en aan de deugd twijfe lende, was hij om diezelfde reden lichtgeloovig, waar het ondeugd gold. Maar de stoutheid van zijn eigen aard deed hem misschien meer naar den avontuurlijken Rienzi, dan naar den zelfbehaagden Colonna overhellenen hij geloofde, dat voor de veilig heid van den eerste, hij en zijne gewapende aanhangers meer noodzakelijk mochten heeten Er zijn ongeveer 1600 Bulgaren gevangen ge nomen, o. w. 7 officieren. Men zegt dat de Grieksche militaire overheid generaal Hessaptsjef en diens gevolg wilde aan houden, toen zij Saloniki verlieten. Na lang aar zelen heeft zij Hessaptsjef echter toegestaan zijn reis te vervolgen, de officieren uit zijn gevolg en zijn adjudanten moesten evenwel te Saloniki blijven. Roemenië. Uit Boekarest verneemt de „Kölnisehe Zeitung" De vijandelijkheden tusschen de bondgenooten veroorzaken hier de grootste spanning. Als ae oorlog werkelijk uitbreekt zal het Roemeerischei leger dadelijk bet gebied, begrensd door de lijn Toortoekan-VBaltsjik bezetten. Men verwacht ech ter niet dat Roemenië een der strijdende par tijen zal gaan helpen. D ©houding van Bu 1 gar ij e in den laats'ten tij d. In de ^ndag be Sofia overhandigde nota be schuldigt de Grieksche regeering Bulgarije van bcdriegelijke schending der overeenkomst met Griekenland. De Bulgaarsche troepen zijn tot Sa loniki doorgedrongen dwars door Oostelijk Mace donië, waar geen Turksche strijdkrachten waren. Zij beschuldigt Bulgarije verder de zending van (Grieksche) versterkingen naar l'sjataldzja en Gal- lipoli te hebben afgeslagen. Indien Gallipoli was veroverd, zou de Grieksche vloot in de gelegen heid zijn geweest de Dardanellen binnen te drin gen. Dan beschuldigt zij Bulgarije in het geheim met Turkije een overeenkomst te hebben gesloten, strijdig niet de belangen der bondgenooten en in het door Grieksche troepen bezette gebied, bedricgelijk of met. geweld, Bulgaarsche burger lijke en militaire autoriteiten te hebben aange steld. Bulgarije heeft zich voorts aan gewelddaden schuldig gemaakt tegen Grieksche inwoners van Macedonië, Bulgaarsche troepen hebben rle por tretten van de Grieksche koninklijke familie en do Grieksche vlag gehoond. Grieksche schepen zijn door de Bulgaren met kanonnen beschoten, Grieksche soldaten zijn gevangen genomen en smadelijk bejegend; Bulgaarsche afgezanten zijn naar Walona gegaan om daar de vorming van benden uit te lokken en die tegen ae Grieken op te hitsen, zij! hebben te Saloniki ongeregeld heden veroorzaakt. De Bulgaren hebben verder bij herhaling aan vallen gedaan op de stellingen der Grieken en ten slotte hebben de Bulgaren op uitdagende wijze de eerlijke pogingen van Griekenland in het belang van arbitrage; om een schandelijken broederoor-log te vermijden, afgewezen. Koning Peter. Uit Belgrado wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind ,De opwinding te Belgrado is onbeschrijflijk. Voortdurend verschenen gisteren extra Maden, die bet begin van den oorlog verkondigden. De plotselinge terugkeer van den troonopvolger, dan voor die van den laatste. Op dit oogenblik was het zijn hoofddoel, van Rienzi de juiste sterkte te leeren kennen, en gevaar te worden, in hoeverre hij voor 'eenigen dadelijk opstand gereed was. De scherpzinnige Romein droeg behoedzaam zorg, aan de eene zijde, den ridder niet meer geheimen te verraden, dan hij reeds wist, en hem aan de andere niet door klaarblijkelijke terughouding voor het hoofd te stooten. Hoe listig Montreal zijn mocht, bezat hij echter niet die wondervolle kunst om anderen te beheer- schen, met welke de diepzinnige en welspre kende Rienzi in zoo hooge mate was begaafd, en het verschil tusschen de hoogte van beider verstand was in het tegenwoordig onderhoud zichtbaar. „Ik houd." zeide Rienzi, „onder alle gebeur tenissen, welke sinds korten tijd mijne eer zucht toelachten, geene voor zoo gunstig, als die, welke mij van uwen onderstand en uwe vriendschap verzekert. In waarheid, ik behoef eenige gewapende bondgenooten. Zoudt gij het gelooven? Onze vrienden, die in bijzondere sa menkomsten zoo stoutmoedig zijn, deinzen ech ter voor eene openlijke losbarsting terug. Het is geene vrees voor de patriërs, het is vrees voor hunne krijgsmachtwant het is een dei- merkwaardigste trekken van den Italiaanschen moed, dat zij niet voor elkander vreezen, maar dat de helm en het zwaard van een vreemden huurling hen allen in schuw wild verkeert, dat Alexander, uit Uskub naar Belgrado heeft even eens enorme sensatie te voorschijn geroepen. De troonopvolger kwam in een extra-trein en het gerucht liep, dat zijn komst in verband stond met het afstand doen van de regeering van ko ning Peter. Deze moet verschillende malen ver klaard hebben, dat hij nimmer zijn toestemming zou geven tot een broederoorlog onder de Balkan- staten. Nu deze oorlog echter voor de deur staal, neemt men algemeen te Belgrado aan, nat de koning afstand zal doen en dat kroonprins Alexander den troon zal bestijgen. Een dergelijke verandering in deze uiterst kri tieke oogenblikken, schijnt ongelooflijk. Trots al les verspreidt het gerucht zich meer en meer en van officieele zijde heeft men nog niete ge daan, om het tegen te spreken. Zelfs ae offi cieele „Samaprouva" lanceert 't bericht van de plotselinge terugkomst van den kroonprins op zeer opvallende wijze. Turk ijle en Griekenland. Dragoemis is uit Constantinopel naar Athene teruggekeerd, zonder het doel van zijn zending, het herstel van de handelsbetrekkingen tusschen Griekenland en Turkije, te hebben bereikt. De ge z an ten c o n f e ren t i e te Londen. De gezanten hebben zich gister bezig gehou den met de botsingen tusschen Bulgaren en Ser viërs, en met den spoorweg ten dienste van Servië naar de Adriatische Zee. Een besluit is niet genomen. -- Zaterdag werd te Washington het verdrag over die vernieuwing van de arbitrage tusschen Amerika en Japan geteekend. De strijd over de arbitrage, door het Britsch© verdrag ontstaan, zal dus waarschijnlijk in den Senaat worden voort gezet. De „Times", waaraan dit bericht is ont leend, zegt, dat er weinig vooruitzicht is op een overwinning van de voorstanders van arbi trage tusschen Amerika en Engeland, niettegen staande de ijverige pogingen van president Wil son en staats-secretaris Bryan. Het eenige, dat de Senaat waarschijnlijk zal willen doen, is het goedkeuren van een Britsch verdrag in een' vorm, •dat aibitrage over de Panama-tollen uitsluit en het -Japansche verdrag zoodanig wijzigt, aat daarin de Califomische kwestie buiten beschou wing blijft. De „Times" is er vast van overtuigd, dat En geland in ieder geval een dergelijk verdrag zal weigeren te aanvaarden en ziet in de buitenge wone wijze, -waarop president Wilson het con gres naar zijn wil weet te doen buigen, de eenige straal van hoop. Verspreide berichten. - Zondagnamiddag is te Benoni een vergade ring gehouden, die door ettelijke duizenden mijn werkers bijgewoond werd. Verschillende redevoe ringen werden gehouden, waarna een motie ten gunste dier algemeene werkstaking aangenomen werd. Na afloóp der meeting marcheerden een bij het naderen des jagers vlucht." „Zij zullen dan met vreugde de verzekering ontvangen, dat zulke huurlingen hen ten dien ste zullen staan, -- niet tegen hen zullen op trekken; en zoo velen, als gij er voor de om wenteling verlangt, over zoo vele kunt gij beschikken." „Maar de soldij en de voorwaarden," zeide Rienzi, met zijnen droogen sarcatischeu glim lach. „Hoe zullen wij de eerste regelen, en welke zullen de tweede zijn „Dat is een licht te schikken zaak," hervatte Montreal. „Het aanlokkelijke en glorievolle zulk eener omkeering zou, om openhartig met u te spreken, voor my genoegzame belooning zijn. Ik vind er niets streelends in, tot de voldoe- ring van zoo verheven ontwerpen noodzakelijk te wezen. Wat mijne oorlogslieden betreft, is iets anders. Doch het zal uw eerste werk ziin, u meester te maken van de inkomsten des staats Welnu, wat zij ook mogen bedragen, de opbrengst van het eerste jaar, groot of klein, zal onder ons verdeeld worden. Gij zult de eene helft, ik en mijne lieden de andere helft heb ben." Wordt vervolgd.) f60 ATVfF.RrK fl_.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1