Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentere au 6000. arbeider» naar da Klein Fontein-mijn, met de bedoeling om een aanval op de mijn te on dernomen en de werkwilligen te dwingen den arbeid neer to leggen. De situatie scheen zeer eritiek en de, bereden politie, die in reserve ge- honden was, werd da.n ook opgeroepen om de manifestanten in bedwang te houden. Laatstge noemden ondernamen tot tweemaal toe een aan val op de mijn, doch werden beide keeren terug gedreven. Ten slotte slaagden bun leiders er in, hen to bewegen uiteen te gaan. Het incident is vrij goed afgeloapen, daar niemand ernstig ge wond is, de situatie wordt echter als zeer ernstig beschouwd. Negenhonderd werklieden bij1 twee mijden zijn tot staking overgegaan. Do bond van vakvereeni- gingon, zal den beten Juli de kwestie van de algemeene winkelstaking aan het oordeel der ar beiders onderwerpen. Genoemde bond omvat de vakveneienigiingen van metselaars, loodgieters, hak kers, typografen, enz. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft gisteren jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, de voorzitter van de Tweede Kamer, op Het Loo en gisteravond om halftien in Den Haag den vice-voorzitter van den Raad van State, jhr. mr. J. Röell, in conferentie ontvangen. Eerste Kamer. De leden van de rechterzijde van 'de Prov. Staten van Noord-Holland zullen Dinsdag, bij de verkiezing van leden van de Eerste Kamer, hun stem uitbrengen op de heeren dr. De Visser, prof. Fabius en Bonnicke. Naar het «Huisgezin" uit zeer betrouwbare bron verneemt, bestaat er bij verschillende Staten leden het voornemen te bevorderen, dat de zetel in de Eerste Kamer, welke vacant komt door het bedanken van den heer W. Prinzen, wordt aan geboden aan Z.Ex. mr. L. Regout, minister van Waterstaat. Nieuwe Tweede Kamerverkiezing. Van sociaal-democratische zijde is, naar de »N. R. Ct." mededeelt, aan ds. VV. van der Heide, te Britswerd, een candidatuui in het district Hooge- zand aangeboden. De «Telegraaf' verneemt, dat de S. D. A. P. voor Amsterdam III naar alle waarschijnlijkheid den heer Henri Polak, voorzitter van den A. N. D. B., candidaat zal stellen. Pro Ecclesia ot Pontifice. Door Z. H. den Paus is het kruis „Pro Ec clesia et Pontifice" toegekend aan de heeren J. L. lus veld en H. J. Tusveld te Rijssen. H. M de Koningin in de residentie. Ce 9 uur 11 min. gisterenavond zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins per Staats spoor te 's-Gravenhage. aangekomen voor het bezoek beden aan den zendingsdag op Raaphorst. H. Colijn. De Minister van Oorlog, a.i. van Marine1, de heer Colijn, schijnt geen Kamerzetel te a.mbiëe- ren. De „Ned." meldt nl„ dal dr. Scheurer zijn zetel voor Sneek aangeboden heeft aan aen heer Colijn. De heer Colijn heeft echter, met waa'r- deering der vriendelijke bedoeling; voor het aanbod bedankt. Hoe de Concentratie het te Apeldoorn won. Over de spannende Kamerverkiezing: in het dis trict Apeldoorn doet „Do Veluwe" de volgende onthullingen Links, dat bleek al dadelijk, zat goed in de papieren. Be Bond van Ned. Onderw. had f250 beschikbaar gesteld en toen de heeren Esmeijor, Ravenswaaij en Niessink Woensdag 18 Juni van bun bezoek uit 's-Gravenhage terugkeerden, was de zak zoo gespekt, dat met de rijksdaalders als het ware kon worden gegooid. Dat men te Elspeet en Uddel, naar het hard nekkig gerucht loopt, geld heeft beschikbaar ge steld voor hen, die op den candidaat Esmeijer stemden, kan er o.s. niet mee door. We ver namen daaromtrent zooveel mededeelingen, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat deze zaak nog gevolgen zal hebben. Het tarief was daar als volgt: aanbreng-premie voor eiken kiezer voor Esmeijer 25 ct. Uitkeering aan den kiezer biji de stemming 50 ct., bij de herstemming f 1 Plaats en tijd voor de uitbetaling dezer gel den, alsmede door wie dat is geschied, zijn bekend, 't Komt ons voor, dat deze handelwijze riekt naar omkooperiji, wat bij de wet strafbaar is gesteld, en waartegen, naar we vernamen, door eenige leden van de vrijz. kies.-vereen. zeer terecht krachtig is geprotesteerd. Bestrijding der tuberculose. Onder voorzitterschap van jhr. S. M. S. de Ranitz werd te 's-Gravenhage gehouden de alge meene vergadering der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De commissie tot nazien der rekening en ver antwoording van den secretaris-penningmeester bracht bij monde van den hèer mr. dr. C. Roest, verslag uit en stelde voor, den secretaris-penning meester, onder dankzegging voor het gehouden beheer, te dechargeeren. Naar aanleiding vun de mededeeling, betreffen de de in Engelsche postkantoren in gebruik zijnde postzegelbevochtigers, in de vorige vergadering gedaan, deelde de secretaris-penningmeester mede, dat door vriendelijke hulp van den consul-generaal te Londen, den heer H. S. J. Maas, thans volle dige inlichtingen daaromtrent zijn verkregen en dat door den directeur-generaal der posterijen hier te lande waarschijnlijk een proef met deze voor werpen zal worden genomen. Dr. Pijnappel deed eenige mededeelingen om trent den verkoop van een tuberculosebloem in Beieren, en vertoonde eenige der aldaar verkochte, zeer fraaie bloempjes. Bij een verkoopprijs van 10 Pf. had de op brengst van den verkoop te München alléén Mk. 40.000 opgebracht. Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid Holland kwa men g isteren onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, in zomervergadering bijeen. De griffier deed voorlezing van een schrijven van jhr. de Gijselaar, benoemd tot lid der Eerste Kamer, houdende dankbetuiging voor de vriende lijke wijze waarop zijn medeleden en die van het college van Gedeputeerden hem steeds zijn tege moet gekomen. De voorzitter hield de volgende toespraak. Terwijl ik mijne erkentelijkheid uitspreek jegens den schryver van den brief wegens de daarin geuite gevoelens, moge ik hieraan toevoegen en zulks ongetwijfeld mede uit naam van allen, die met den heer de Gijselaar hebben samengewerkt, dat wij hem met groot leedwezen hebben zien vertrekken en de meest- aangename herinnering zullen behouden aan onzen gemeenschappelijken arbeid in de Staten, aan zijne bekwaamheid en toewijding, zoowel in de vergaderingen als in de commissiën en de afdeelingen aan den dag gelegd. Met hem missen wij in deze vergadering, onder scheidene personen, die tijdens onze laatste samen komst nog deel uitmaakten van de Staten van dit gewest. Het zijn de heeren mr. J. Brunt Jzn., L. Hoogerbrugge YVzn., J. van Stolk Azn., jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijek, A. van der Straa- ten, N. P. Jongkindt en J. L. Verhoeven, die eene herbenoeming niet hebben verlangd en de heeren W. F. van Wijk, mr. M. de Mos, A. C. A. Nolet, Jacq, van Vessum, dr. W. B. van Staveren en Z. van Schelt, die zich zagen vervangen. Aan allen brengen wij, niet waar mijne heeren, een eeresaluut wegens de door hen aan de pro vincie bewezen diensten. De een gedurende korter, de ander gedurende langeren tijd, sómmigen zelfs een lange reeks van jaren, hebben zij hun tijd en hunne talenten aan Zuid-Holland gegeven. Zij hebben dat met liefde, zij hebben dat met toewijding gedaan en ons past een woord van hulde en dank, zoowel voor het geen zij deden, als voor het voorbeeld, hetwelk zij ons gaven. En dan zal het wel aan niemand hunner aan stoot geven als ik afzonderlijk melding maak van den heer Nolet, die behalve als Statenlid ook als Gedeputeerde zijn provincie diende en als zooda nig de hoogachting en waardeering zijner ambt- genooten zich heeft weten te verwerven, zoodat zij hem met groot leedwezen zien heengaan. (Toejuichingen). De heeren Van Galen, Gerretson en Plate brachten rapport uit over de ingekomen geloofs brieven van de herkozen en nieuwbenoemde leden van de Staten. Zij adviseerden tot toelating van alle gekozenen, voor zoover deze reeds hun geloofsbrieven hadden ingezonden. De gekozenen, door den griffier binnengeleid, namen na eedsaflegging of aflegging van beloften en verklaringen, zitting, na door den voorzitter te zijn gelukwengcht. Verschillende ingekomen voorstellen, adressen, enz. werden naar de afdeelingen gezonden of naar Ged. Staten om advies. Talrijke ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was een adres van de colleges van B. en W. van Haarlem en Leiden, houdende ver zoek lo. tot overneming in beheer en onderhoud van de vaart tusschen Leiden en Haarlem 2o. om, zoolaDg daartoe niet is besloten, B. en W. van Leiden te machtigen om voorschriften te geven voor het varen in het bovengenoemde vaartgedeelte. Voorgesteld werd dit adres om advies te zenden naar Gedeputeerde Staten. De heer P e r a achtte bij deze zaak grooten spoed noodig. Hij ,wenschte dus dat binnen 14 dagen zou worden besloten, dat de staten aan het college van Ged. Staten volledige vrijheid zullen geven om ter zake met B. en W. vun Leiden in overleg te treden. De heer mr. Limburg merkte op, dat Ged. Staten reeds overleg hebben gepleegd met het gemeentebestuur van Leiden. Ook met Rijnland is overleg gaande en andere onderzoekingen zijn nog noodig. Gedeputeerden zijn bezig de gege vens te verwerken, die voor een beslissing noodig zijn. De zaak is minder eenvoudig als men denkt en het is niet waarschijnlijk, dat Gedeputeerden binnen 14 dagen advies kunnen uitbrengen of voorstellen kunnen doen. De heer P e r a repliceerde, dat hij niet binnen 14 dagen voorstellen had gevraagd, maar slechts vrijheid voor Ged. Staten om met B. en W. van Leiden te overleggen. Anders zou de zaak weer jaren duren. De Voorzitter kwam daartegen op. Ged. Staten betrachtten bij alles spoed, maar kunnen thans in niets beslissen, doordat het collega eerst morgen weer volledig zal zijn. De heer De Geer merkte bovendien op, dat, wat de heer Pera vroeg, onmogelijk was, omdat adressanten wenschen wijziging in de handeling en bevoegdheid zoowel ]van Ged. Staten als van het college van B. en W. van Leiden. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte het adres om advies naar Ged. Staten verzonden. De vergadering werd daarop verdaagd tot morgen 11 uur. Alsdan zal o.a. aan de orde zijn de benoeming van Gedeputeerden en van een buitengewoon Gedeputeerde, zoomede van een griffier der Sta ten, wegens het eervol ontslag, met ingang van 1 Sept., aan mr. F. H. J. Tavenraat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Malinhead. Laagste barometerstand 750.1 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke matige noordwestelijke wind, zwaarbewolkt, met tijdelijke opklariDg, waarschijnlijk enkele regen buien, zelfde temperatuur. Scheepsbouwwerf. De Rotterdamsche correspondent van het «Han delsblad" heeft vernomen, dat de Engelsche scheepsbouwfirma Furness Withy Co. onder Schiedam groote terreinen aangekocht heeft met het doel daar een scheepsbouwwerf en reparatie- inrichting te vestigen. Deze inrichting is in de eerste plaats bestemd voor de schepen van de reederij Furness, doch het ligt ook in de bedoe ling om voor andere reederijen te arbeiden en te concurreeren met andere ondernemingen. [Bij informatie ten Raad huize te Schiedam is ons gebleken, dat van deze plannen hier niets bekend is. Gemeenteterreinen zijn althans voor de oprichting van eea scheepswerf niet verkocht en eyenmin is er een aanvrage, hierop betrekking hebbende, in behandeling. Red. N. Schied. Crt.J In de Londensche avondb aden van gister-(Dins- dag)avond lezen wij het volgende bericht, onder den titel«British shipbuilding yard in Holland" Een Reuter-telegram uit Rotterdam meldt, dat de Engelsche scheepsbouwers Furness, Withyand Co. een groot stuk land n a b ij Schiedam (»a con siderable tract of land near Schiedam") voor de vestiging van een scheepswerf en reparatie-inrich ting hebben aangekocht. Red. N. Schied. Crt. Pensioen vereeniging. Het volgende bericht wordt ons ter plaatsing gezonden In een alhier gehouden gecombineerde bestuurs vergadering van de te dezer stede gevestigde af deelingen van de vereeniging van Kommiezen bij 's Rijksbelastingen in Nederland en van den Nederl, Bond van Post- en Telegraafbeambten «De Post" is besloten tot vorming van een comité, dat zich zal belasten met het verzamelen van handteeke- ningen op daartoe door de Pensioenvereeniging van Burgerlijke Ambtenaren te verstrekken lijsten, welke een onderdeel zullen uitmaken van een door die vereeniging in te dienen adres tot ver krijging eener betere pensioenregeling. In het comité fungeeren als voorzitter de heer J. N. Post, Nassaustraat 18 en als secretaris de heer J. W. van Dongen, Mariastraat 43. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 3 Juli v.m. 3.09 n.m. 4.22. UIT VLAARDINGEN. De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor den gemeenteraad is als volgt Kiesdistrict I. Uitgebracht 726 geldige stem men, waarvan op de heerenJ. van Driel (S. D. A. P.) 122, A. de Haan (C.-H., aftr.) 410, A. Hoogerwerf (V.-D., aftr.) 287, M. Roos (S. D. A. P.) 133 en A. v. d. Weijden (V.-D.) 172. Gekozen de heer A. de Haan, herstemming tusschen de heeren A. Hoogerwerf en A. v. d. Weijden. Kiesdistrict II. Uitgebracht 1016 geldige stem men, waarvan op de heerenJ. van Driel, (S. D. A. P.) 127, M. de Heer (A.-R., aftr.) 625, J. H. v. Linden v. d. Heuvell (V.-D.) 357, I. A. Kreber (V.-D.( 342, M. Roos (S. D. A. P. 123. Gekozen de heer M. de Heer; herstemming tustchen de heeren J. H. v. Linden van den Heuvell en I. A. Kreber. Kiesdistrict III. Uitgebracht 522 geldige stem men, waarvan op de heerenI. A. Kreber (V.-D.) 140, J. van Driel S. D. A. P.) 69, H. Breederveld (A.-R., aftr.) 286, J. H. v. Linden v. d. Heuvell (V.-D.) 153, G. Niemantsverdriet (C.-H., aftr) 285 en M. Roos (S. D. A. P.) 62. Gekozen de heeren H. Breederveld en G. Niemantsverdriet. UIT DELFT. Na den middagommegang is Sjah Abbas zich nog eenige oogenblikken gaan verpoozen in den fraai aangelegden tuin van den Doele. Daarna was het maaltyd in de Perziche feestzaal. Het intieme van de Perzische kunst kwam hier bij het avond licht nog meer tot zyn recht. Abbas troonde daar te midden van zijn gevolg. Ook de costumes, de afwisselende en toch zoo wel harmonieerende kleuren waren nu meer te waardeeren, dan tijdens de rondgang langs de oude Delftsche grachten, die met enkele tapijten niet Perzich te maken zijn. Het schoone van de kleedij zit hoofdzakelijk in de warmte van haar kleuren, haar patronen en de eenvoud van het sDit. Terwijl daar binnen de Sjah zich inwendig zat te versterken, werden er in de stad duizende vet potjes ontstoken. In de wijze van verlichting was groote verscheidenheid van een der bruggen op de Oude Delft was die als één groote gordijn van licht. Verderop hingen boven het water kegels van licht, waarin de lichtjes zacht schitterden als sterren, door het water weerkaatst. De straten langs de gracht werden verbonden door lichtbo- gen. Achter een brug-openiDg was het één spel van licht-weerkaatsing, in het donkere water. Daarboven de fijne lijnen van een eereboog, dunne groen-om wonden latjes, scherp afstekend tegen de zwarte massa van de oude kerk. Langs de kanten van de gracht van de Voor straat lijnen van licht van afstand tot afstand, verbonden door een lichtkoepel. Vederop werden die lijnen langs het water slingers. Veel Perzische lichtpoorten zijn er, waar de menschen in druk gewoel onder doorliepen. Delft was overvol van belangstellenden. De stad was één en al rumoer van kijkers. Het Stadhuis bracht hulde aan het D. S. C. Het huis van Oosten was goen verlicht. Van het Paleis van den Sjah waren de talrijke vensters geïllumineerd. Scherp kwam de gevel uit van Sociëteit Phoenix door een verlichting van electrische lampjes. Ook de Sociëteit van Technische Studenten was fraai verlicht. Door deze stad ging nu de avond-optocht, be geleid door fakkeldragers. Tot laat in den avond bleef het vroolijk op straat en overvol. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 1 Juli 1913, des namiddags ure {Vervolg.) Rekening Vernietigde Gilden. 6. Rekening en verantwoording over 1912 der vernietigde gilden, met advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Overeenkomstig dat advies en de daarbij ge maakte opmerking, wordt voorgesteld deze reke ning goed te keuren. De heer De Bruin zegt, dat, naar zijne mee ning niet zoo duidelijk blijkt, dat er geen 5 kwartalen in een jaar verrekend zijn, dat niet gebleken is het zelfde kwartaal ook niet in 1912 verrekend is. Wanneer kort en krachtig erkend was, dat in 1912 een boektout was gemaakt, zou spr. tevreden zijn; maar daarvan is niets geble ken en dus blijft de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het kwartaal tweemaal verrekend is. De heer Wittkampf zegt, dat het verloop van deze zaak vrij duidelijk is. Waar de Fin. Comm. niet het absolute bewijs had, dat bedoelde post niet het vorige jaar betaald was, achtte zij de zaak toch in orde. Bij het volgende kwartaal zal scherp worden toegezien, dat de bedoelde post niet weer in rekening wordt gebracht en er zich dus geen moeilijkheden meer voordoen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat de kwestie ook regenten van het St. Jacobs-Gasthuis betreft en dat het heele verschil zit in den datum 21 Dec., 'tis geboekt in 1912 en 'tging in in 1913. De rekening wordt goedgekeurd. Adres Concierges en Amanuensis. 7. Adres van de Vereeniging van Concierges en Amanuensis aan Inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen worden, verzoek om de jaarwedden van de concierges en amanuensis aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool alhier te herzien, met advies van B. en W. Gezien wat voor deze gemeente gevraagd wordt, komen B. en W. er toe, na een en ander nagegaan te hebben, te constateeren, dat de positie der con cierges hier weinig te wenschen overlaat, en waar het salaris van de amanuensis nog kort geleden is verhoogd en h.i. voldoende is te achten, daar meenen zij te moeten adviseeren op het advies niet in te gaan. Daar niemand hierover het woord verlangt, wordt tot stemming overgegaan. Het afwijzend preadvies wordt met algemeene stemmen aangenomen. Zondagswinkelsluiting. 8. Adres van het Dagelyksch Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden te Amsterdam betreffende de Zondagswinkelsluiting, met advies van B. en W. B. en W. meenen, waar een nieuwe Zondags wet is te verwachten en dit onderwerp daarbij geheel behoort, dat dit voor hen een rede te meer is om af te raden voor den Zondag in deze bepa lingen te maken en waar geconstateerd kan wor den, dat de vrijwilligen winkelsluiting op Zondag reeds tamelijk in onze gemeente is ingeburgerd, stellen zij voor op het verzoek niet in te gaan. De heer De Bruin betreurt, dat een zoo belangrijke advies over een zoo belangrijke zaak als deze niet in druk is verschenen. De geheele kwestie blijft aldus onopgelost, wordt begraven. Gaat het adres den weg op door het College ge wezen, dan is de heele zaak van de baan. Spr. betreurt dat te meer, wijl er juist in den laatsten tijd een streven m onze stad is op te merken om de zaken 's avonds 9 uren te sluiten, 't Geval doet zich dan voor, dat, terwijl enkele met die ver vroegde winkelsluiting niet willen meegaan, men ook de groote massa niet ter wille wil zijn. Spr. merkt op, dat in verschillende gemeenten reeds een verordening op de vervroegde winkelsluiting is in het leven geroepen en vraagt of daar niet evenzeer het belang van de winkeliers als van hunne bedienden mee gemoeid is. Hij meent dan ook dat men zich niet op deze wijze van de zaak moet afmaken; hjj vraagt, dat het advies van B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2