Gemengd Nieuws. Kerknieuwe. Onderwijs. TELEGKAMMEN. ftirgerip» Stand. Seheepyaart öandeisberichtmi. en W. zal gedrukt en gepubliceerd worden en B. en W. bij de winkeliers een onderzoek zullen instellen, hoe 't, met de vervroegde winkelsluiting zit en stelt daarom de volgende motie voor De Raad, alvorens te beslissen omtrent het adres van het Dagelijksch Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkel bedienden te Amsterdam betreffende de Zondags sluiting, acht 't gewenscht de meening der win keliers daaromtrent te'vernemen, noodigt B. en W. uit, daaromtrent een enquête in te stellen en nader rapport uit te brengen. Spr. meent, dat men op die wijze tot een goede oplossing der kwestie kan komen. Hij wijst op de poging daartoe reeds door de apothekers aange wend, die ondanks de tegenwerking van een en kelen dwarsdrijver toch het gewenschte resultaat heeft gehad. De Voorzitter wil met een enkel woord het standpunt van B. en W. in deze uiteenzetten. Waar het adres te dezer zake aan den Raad ge richt, alleen bedoelt maatregelen te nemen om het werken op Zondag te beperken, had het Col lege zich aanvankelijk alleen tot dit punt bepaald Door den heer De Bruin is daarna gevraagd ook een oordeel over de 9 uren sluiting in de week te willen uitspreken. Toch meende B. en W., dat men niet moest u;tstellen een beslissing op dit adres te nemen. Wat toch is het geval Schie dam verkeert toch in deze omstandigheden dat de Zondagssluiting vrij algemeen is ingeburgerd, en daarom meenen B. en W. niet te moeten in gaan op eene vervroegde sluiting in de week. Komt er een voorstel uit den Raad om den win kelstand daaromtrent te hooren, dan is daartegen geen bezwaar. Maar nu is nog niets gebleken, dat een dergelijke maatregel in Schiedam urgent zou zijn. Voorz. meent, dat men den handel wel moet bevorderen, maar niet beperken als daartoe geen reden bestaat. Hij constateert, dat de hier voor vermelde motie van den heer De Bruin is ingekomen en vraagt of die wordt ondersteund. De heeren Koopmans en Van der Hoek onder steunen de motie. De heer mr. Kavelaars zegt, dat hij wel wat gevoelt voor het denkbeeld van den heer De Bruin; maar 't gaat hier eerst om de Zondags sluiting, die volgens het advies van B. en W. hier vrijwel is ingeburgerd. Wil men nu die sluiting door een verordening regelen, dan rijst de vraag Laat de Zondagswet eene dergelijke verordening toe? Waar spr. nog geen gelegenheid had de Zondagswet daarop na te zien, meent hij, dat deze zaak eerst aan het oordeel van de Commissie voor de Strafverordeningen moest onderworpen worden en zij haar gevoelen moest uitspreken of eene dergelijke verordening niet in strijd is met de wet. De heer Scheffers zou wel eens aan den heer De Bruin willen vragen, hoe hij denkt die enquête moet gedaan worden. In de vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" heeft zich het eigenaardige geval voorgedaan, dat zij die vóór de vergadering voor de vervroegde winkelsluiting waren, onder den invloed van de tegenstanders dier sluiting tot andere meening kwamen. De belangen zijn hier toch niet gelijk een winkel in het drukke centrum kan men min der vroegtijdig sluiten dan die in een meer afge legen straat gevestigd. De winkeliers in bedoelde vergadering waren beslist tegen iedere beperking der vrijheid zoowel wat betreft de vervroegde avond- als de Zondagssluiting. Spr. wijst op den scherpen maatregel en waarschuwt er voor, niet de ellende die daaromtrent te Amsterdam bestaat, hier te brengen, niet de hand in dat wespennest te steken. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, betoogt, dat men de Zondagssluiting en de winkelsluiting in het -algemeen afgescheiden van elkaar moet behandelen. Tegen de Zondagssluiting is hij zeker niet tegen; wel ziet hij er bezwaar in, de ver vroegde winkelsluiting op te dringen. De heer Scheffers zegt, dat men niet moet vergeten er heel veel lui naar Rotterdam gaan om te koopen, zoo lang en zoo laat als zij willen. Hij ziet geen reden dit nog meer in de hand te werken. De Voorzitter meent ook, dat men de zaken van Zondagssluiting en vervroegde winkel sluiting van elkaar afgescheiden moet houden. Met den heer Kavelaars is hij 't eens, dat men er vol strekt niet op rekenen moet, dat eene verordening als in het adres bedoeld, de goedkeuring der hooge autoriteiten zou verkrijgen. Voorz. meent, dat men zich hier op het standpunt van het Dag. Bestuur moet plaatsen, die zaak wel kan afdoen. De be slissing op het voorstel van den heer De Bruin kan dan tot later worden aangehouden. De heer De Bruin merkt op, dat waar hier van verschillende zijden gezegd wordthoudt de dingen uit elkaar, het advies van B. en W. toch voor 9/io aun de winkelsluiting in het algemeen en voor J/,o aan de Zondagssluitingssluiting gewijd is, en zou men dan eerstbedoeld punt niet kunnen behandelen? De Zondagssluiting die, naar 't heet, hier vrij algemeen is ingeburgerd, zal toch voor eenige zaken, als ontspanningsplaatsen enz. moei lijk zijn in te voeren. Daarom wil spr. eerder de zaak van de vervroegde winkelsluiting in het al gemeen dan die van de Zondagssluiting besproken zien. De bemerking van den heer Kavelaars om trent het strijden tegen de Zondagswet van een dergelijke verordening laat hij daarbij zwemmen. Hoe spr. zich een enquête of onderzoek onder den middenstand te dezer zake denkt? Wel eenvoudig door vragenlijsten, die door een amb tenaar worden teruggehaald, desnoods ingevuld, en waaraan men wel iets heeft. Dan zal men beter over de zaak worden ingelicht dan door de stem mingen in de vergadering van de «Hanze,die wel een groepje winkeliers vormt, maar toch niet de winkeliers in hoofdzaak. Dat de winkelslui ting niet voor alle bedrijven gelijk is, weet spr. ook wel; dat hangt af van plaatselijke omstandig heden. Men behoeft echter niet bang te zijn de menschen tegen elkaar op te jagen, bij andere voorstellen is niet gebleken dat men daar bang voor is. Er zijn hier wel voorstellen geweest, die heel veel stof hebben opgejaagd maar daardoor heeft men zich niet laten afschrikken, ze te be handelen. Als 't voor een goed doel is, gaat men niet voor wat stof uit den weg, maar moet het denkbeeld uitgevoerd worden. Ook de bewering dat men in Rotterdam kan koopen als men wil, is voor spr. geen argumentzij die tot 9 uren in Schiedam kunnen koopen, zullen niet na 9 uren naar Rotterdam snellen om iets te koopen. Nog een enkele opmerking wil spr. verder beant woorden. Waar men spreekt van opdringen, vraagt hij in hoeveel gevallen dat niet de over heid doethij wyst te dezer zake op de vaccinatie. den leerplicht enz. Bij iedere wet moet men op dringen, maar dat is opdringen tot een goed doel. Spr. meent, dat het belang van te veel men schen met deze gemoeid is, om zich dpor zulke pietluttige bezwaren te laten terughouden. Waar het doel uitstekend is, ga men over de kleine bezwaren heen. Spr. wil dan ten slotte aan B. en W. vragen dat over zijn voorstel in zake een enquête in de volgende vergadering advies zal worden uitge bracht. Hij is er dan ook niet tegen dat deze zaak wordt aangehouden, het advies van B. en W. inmiddels in druk verschijne en aan deleden zal worden toegezonden. De Voorzitter wil slechts opmerken, dat hij 't regelmatiger en zuiverder acht, dat het voorstel—-De Bruin wordt afgescheiden van het voorstel door B. en W. ingediend. De heer Scheffers gelooft, dat de heer De Bruin van vele dingen verstand heeft, maar van winkelzaken weet hij heelmaal niets af. Hij achtte 't zoo erg niet, dat de koopers naar Rotter dam zouden gaanmaar spr. verzekert dat zij die tot 7 uren werken, er eerst tegen 9 uren op uitgaan om iets voor een huishouden enz. te koopen. Spr. acht de leden van »De Hanze" niet zoon'n klein groepje, maar een groep en herhaalt dat de voorstanders van vervroegde winkelsluiting in de betrokken vergaderingin tegenstanders veranderden. Tot heden heeft nog niets zijn bezwaar ondervangen. De Voorzitter zegt, dat er nu twee voor stellen zijn het voorstel van B. en W. bevattend hun afwijzend preadvies en het voorstel—De Bruin om dat advies te laten drukken en in be ginsel tot een enquête omtrent de vervroegde win kelsluiting te besluiten en die enquête aan B. en W. op te dragen op de wyze die zij daartoe het best en geschikst achten. De heer De Bruin zegt, dat wat nu nog niet wenschelijk lijkt, zal blijken uit de enquête. Wij dringen dan de vervroegde winkelsluiting niet op, maar vragen naar de meening der winkeliers. De Voorzitter zegt, dat ieder op een andere wijze hetzelfde bedoeld wordt als door een ander voorsteld wordt beoogd. De heer mr. Kavelaars wenscht het voor stel—De Bruin in dien zin gewijzigd te zien, dat B. en W. het praeadvies zullen laten drukken en wij er in een volgende vergadering op terug komen Dus besluit de heer De Bruin: niet beslissen over de enquête. De Voorzitter vraagt of dit voorstel wordt ondersteund. De wethouder, de heer Van Westendorp, heeft geen bezwaar om het voorstel aan te houden, maar schaart zich meer aan de zijde van den heer De Bruin om direct een besluit omtrent een en quête te nemen. Weth. zegt, dat iedere wet onaan genaam is; maar dat de wet de menschen tegen zich-zelven moet beschermen. Hij wil dus in ieder geval een onderzoek en inmiddels het advies laten drukken. De Voorzitter herhaalt zijn vraag of het voorstelmr. Kavelaars ondersteund wordt. De heeren Van Katwijk en Wittkampf onder steunen 't. De heer De Bruin vraagt of 't dan de be doeling is, in de volgende vergadering over zijn voorstel te besliseen. De heer mr. Kavelaars zegtIneen vol gende vergadering. De Voorzitter merkt op, dat dus het pre advies van B. en W. zal worden 'gedrukt, zonder dat tot een enquête wordt besloten. De heer Van Katwijk ondersteunt dan het voorstel mr. Kavelaars niet; hij had gedacht, dat een onderzoek zou worden ingesteld. Het voorstel blijkt dus alleen door den heer Wittkampf ondersteund; ook deze trekt zijn steun in. De heer mr. Kavelaars handhaaft nog zijn voorstel. De Voorzitter constateert, dat 't niet wordt ondersteund. De heer Van der Velden zegt, dat, zoolang de middenstand niet zelf voor een enquête is hij er tegen is. Hij ziet dan in de vervroegde sluiting geen algemeen belang. (Wordt vervolgd). Luchtsc hipper. Uit den Haag wordt gemeld Brindejonc is gistermiddag komende van Ham burg, even voor eenen boven Den Haag gekomen, maakte een paar groote brochten, ontdekte toen blijkoaar het witte linnen kruis op het N. B. v. L. O.-terrein aangelegd, waarna hij om precies 12.50 landde, Er was weinig publiek aanwezig. Vanwege de Kon. Ver. van Luchtvaart werd hem een krans aangeboden. Men seint ons uit den Haag Hedenmorgen 5 minuten voor negenen is de Fransche vlieger Brindejonc des Moulinais opge- tegen en naar Parijs vertrokken. Voor zijn vertrek was Prins Hendrik op het errem van den N. B. v. L. O. gekomen Z K.. H. onderhield zich korten tijd met den Fransch- man. Prins Hendrik kon evenwel het vertrek van Brindejonc niet afwachten, daar Z. K. H. elders werd verwacht. Vergiftiging. Over de dubbele vergiftiging te Oude Wetering meldt men nader aan de „N. R. Ct.": Woensdag 25 Juni stierf te Oude Wetering onder zeer verdachte omstandigheden de boeren arbeider P. p. l>e man was slechts één dag ziek geweest en had, naar men den dokter meedeelde, hevig ge braakt, doch toen de dokter aan de woning kwam, lag de man wel te krimpen van pijn, doch van uitbraakselen of anderszins was geen spoor. Die bad vrouw P. in de vaart geworpen, zei ze. De man overleed, dr. Melchior, de geneesheer, waarschuwde de justitie, de burgemeester liet de vrouw gevangen nemen en naar Roelofs-Aerends- veen brengen, doch toen het parket uit Haarlem kwam vond het niets in de woning te Oude Wetering, dat verdacht voorkwam, het verhoor leverde niet voldoende stot op om de vrouw nog langer vast te houden en zijl werd Donderdag weer dadelijk in vrijheid gesteld. Hét lijk van P. werd naar Leiden ter schouwing opgezonden, dit onderzoek bracht aan het licht, dat de man met arsenicum was vergiftigd. Maan dagavond half elf werd de vrouw opnieuw aan gehouden en na een verhoor van vier uur, haar door de veldwachters Bodin en Dupeau afgeno men, viel ze door den mand en bekende niet alleen haar man, doch ook, in vereeniging met den boerenarbeider B., met wien zij in intieme verstandhouding stond, den vader van B. te heb ben vergiftigd. Vrouw P. is 29 jaar en moeder van vier kin deren, waarvan het oudste 13 jaar is. 'Haar man was boerenarbeider bij; den land bouwer J. N. Los. Deze waarschuwde hem Maan- oag voor acht dagen, dat hij! wat heter op zijn vrouw moest passen. Thuis kamende heeft P. haar onder handen genomen, daarover is een woordenwisseling ontstaan en Dinsdag tegen den avonu, nadat hij zijn warme maal had gebruikt, is P. plotseling ziek geworden. Hij kreeg krampen en braakte. Zijn vrouw, heelt hem toen een ei met cognac klaarj gemaakt, waar in ze, evenals in het eten, een groote dosis arsenicum heeft gedaan. Volgens haar eigen be kentenis heeft ze niet meer dan tweemaal het ver git toegediend. Mol den vader van B. is het anders gegaan. Deze woonde in bij1 zijn zoon. Deze was weduw naar; hij wist, dat zijn vader f400 b f500 had overgespaard. Dit geld heeft hij zijn vader afhan dig gemaakt, tengevolge waarvan'er moeilijkheden zijri ontstaan, waarom B. besloot zijn vader uit den weg te ruimen. Als rattengii had de oude B. arsenicum in huis. Zijn zoon diende hem dit toe in kleine doses, de vader werd ziek en vrouw P. kwam hem te Abenes zoogenaamd verplegen. Wel dertig maal hebben de twee den ouden man toen arsenicum ingegeven, waarop cieze is gestorven. B. is in den nacht van Maandag op Dinsdag var: zijn bed gelicht en naar Roelofs1 Arenas veen gebracht waar ook hij een bekentenis heeft afge. legd, eerst tegenover de veldwachters, gisteren ook tegen den rechter-commissaris mr. J os? el in oe Jongh en den griffier mr. Merkman. Het tweetal is op last van de justitie over gebracht naar het huis van bewaring te Haar lem. De kinderen van vrouw P. zijn voorloopig on der dak gebracht hij den landbouwer Los. Brand te Ne w-Y o r k. In een landver huizershotel te New-York brak gister-nacht brand uit. 70 Poolsche, Duitsche en Syrische landver huizers, die den volgenden dag naar Europa wil den vertrekken, vertoefden in het hotel. Er zijn 5 dooden en 20 gewonden. Men vermoedt, dat de brand gesticht is. Groote brand te Avila Uit Madrid wordt gemeld, dat te Avila in een apotheek Maandag-avond brand is uitgebroken, welke ter stond, tengevolge van den sterken wind en gebrek aan water, een groote omvang heeft aangenomen. Vele huizen zijn reeds in asch gelegd, waaronder het telefoonkantoor, het stadhuis enz. Verschil lende brandweerlieden bekwamen kwetsuren. Uit Madrid is des nachts een extra-trein met bluschmateriaal vertrokken. Om 1 uur gister-middag, zoo meldt een nader telegram, duurde de brand nog voort. Daar er geen water te bekomen was, braken de inwoners de huizen af, .teneinde de vlammenzee te beper ken. Gister-avond is het, na wanhopige pogingen, aan de brandweer uit Madrid eindelijk gelukt den brand meester te worden. De schade wordt op het voor deze kleine stad zeer belangrijke bedrag van 1 millioen geschat. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft tenoemd tot kapelaan te Oldenzaal (TI. Plochel- mus) den weleerw. heer J. M. Heimerikx, tot kapelaan te I) oef ine hem den weleerw. heer A. C. Tombroek, tot assistent te Pannerden den weleerw. heer B. Rouwhorst. Z D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft, benoemd tot rector van „Huize Assisië" te Uden- heut den weleerw. heer C. M. A. van Elderen, en tot kapelaan te Ravenstein den weleerw. heer P. H. van Hooff, mot intrekking- van diens benoeming tot kapelaan te Tilburg (O. L. Vrouw Moeder van Goeden Raad). Naar de „Avp." verneemt zijn de plannen en teekeningen voor den bouw van liet R. K. Gym nasium te 's-Gravenhage op het terrein van de voormalige buitenplaats Oud Vro-enhoven aan het Kanaal en grenzende aan den Waalsdorper weg, thans goedgekeurd en zal nog dit jaar met den bouw worden begonnen. Aan de achterzijde van het schoolgebouwen complex zal een kapel met toren verrijzen. De inrichting zal internaat en externaat zijii en het onderwijs wordt gegeven door de paters Jezuïeten, thans gevestigd in het St. Willebrords- Coliege te Katwijk a/d Rijn. In 1915 hoopt men het nieuwe gymnasium aan het Kanaal in gebruik te nemen. BELGRADO, 1 Juli. Officieels nerichten uil Uskuh melden, dat het Servische leger oen go- herden dag met succes opereerde en ue Bulgaren ten slotte terugwierpen tot aan gene zijde van de Zlotovska en de meer dan 500 Bulgaren zijn krijgsgevangen gemaakt. De Serviërs zetten de vervolging der Bulgaren voort. Kiupichte is heden door de Serviërs na een bloedig gevecht ingenomen. Volgens particuliere berichten waren de gevechten bij Jstip en Kru- pichte buitengewoon hevig en de verliezen moe ten dan ook aanzienlijk zijn. Twee Bulgaarsche bataljons werden gevangen genomen, terwijl een groot aantal Bulgaren zich overgaven. BELGRADO, 1 Juli. De Bulgaarsche regeering liet heden te Belgradoi een nieuwe nota overhan digen, waarin geprotesteerd wordt tegen hetgeen de Bulgaarsche regeering; een aanval van Servië noemde en waarin de Servische regeering uilge- noodigcl wordt om bevel te geven, dat de vijan delijkheden gestaakt moeten worden, zooals Bul- garije gedaan heeft, daar anders alle mogelijke gevolgen voor rekening van Servië komen. Het kabinet te1 Belgrado antwoordde, dat de aanval van Bulgaarschen kant gekomen was, ter wijl de strijd thans nog op Servisch grondgebied voortgezet wordt. Servië werpt dan ook alle verantwoordelijkheid van zich en stelt Bulgarije uitsluitend voor de gebeurtenissen aansprakelijk. SEBASTOPOL, 1 Juli. Tengevolge van de he vige stormen is het verkeer met de havens van de Zwarte Zee gestremd. JOHANNESBURG, 1 Juli. De besturen van den mijnwerkershond en de federatie van de Trades Unions hebben hedenavond eenparig besloten tol een algemecne staking van alle mijnwerkers tegen Vrijdag a.s. PISA, 1 Juli. liet Italiaanscho koningspaar met gevolg vertrok hedenmiddag naar Kiel en Stock holm. De minister van buitenlandsche zaken, mar kies di San Giuliano, maakt de reis mee. NEW-YORK, 2 Juli. Particuliere telegrammen uit Mexico melden,dat de vorige week opstan delingen in Durango zijn binnengerukt. Zij ge droegen zich als echte woestelingen, plunderden de plaats en pleegden allerlei wandaden. Veertig vrouwen, waaronder Europeesche, pleegden uit vertwijfeling zelfmoord. Vele Amerikanen en En- gelscl.en zijn gedood. De Mexicaanschc regeering zendt troepen naar Duranzo. Geboren: 30 Juni. Johanna Petronella, d. v. H. Blazer en J. de Bruin, Hagastraat. 1 Juli. Laurens, z. v. L. Rijntalder en J. Meesters, Rozenb. straat. Alberdina, d. v. O. J. v. Deemter en A. Visser. Thomas a Kempisstraat. Overleden: 29 Juni. Dirkje Noordzij, oud 49 j. en 7 mnd., echtgen. van D. de Winter, Westvest. 1 Juli. Cornelis Antonius van den Brink, oud 12 w., Visschersstraat. LONDEN, 1 Juli. Vertrokken zeetjalk «Alber dina", kapt. J. Schuur, met een lading sulphaat naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM, 2 Juli. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 28 Juni. f 12 30 Juni. f 12 1 Juli. f 12 2 Juli. f 115/, per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs i I 1 Juli. M o u t w ij n !f 13 Jenever: Ifl7 Amsterdamse he proef.: fl8i/a Spoeling:. f 0.70 Stemming op heden: kalm. Spiritus. 1 Juli. f 22— a f 22 Vj f 183/, 4 f f 10V, 4 f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 1 Juli. Spiritus per hectoliter per Juli fr. 40.25 betaald, per Aug. fr. 40.75 dito, per Sept. fr. 41.25 dito, per41aatste md. fr. 41.75 a 42.per 4 md. v. Oct. fr. 42 a 42.25 per 4 eerste md. fr. 43.25 43.50, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 1 Juli. 68'/,30 Juni. 69 CHICAGO Mais Juli Sept. 1 Juli. 60t/s 30 Juni. 608/, Rogge prijsh. 1 Juli 30 Juni Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus I 2 Juli f13— f17— flSi/j, f 0.70 2 Juli. f 22'/, a f221/2 f 18'/, a f 187/, fl0'/4 af 617* 62a/c Loco 61 i/g 6H/2 Dec. Mei 5878 597, - Amsterdamsche Beurs. 2 Juli. 2^ °-c Ned. W. 66'/,6Oostenrijk Juli ,827„ 3% Portugal, Vorstenlanden 155— Deli-cult. 149 R'd. Deli 330; Kon. Petr. 619—; Moeara Enirn 240; Sum. Palemb. 2251/, Steels 547,, Atchisons 96716; Rocks 16—; Denvers 17'/, Eries 253/8Missouris 21 y2 South. Pac. 94-; S. Rails 219/leKansas 2513/leUnions 148*6/lc Prolongatie 57».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3