Dagblad voor Schiedam f f cn rr fifj Verkiezing (gemeenteraad. Gratis Ongevallen verzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Donderdag 3 Juli 1913. 10664 Op den Balkan. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeentomstig op de polls vermelde voorwaarden. b\j levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewuarborgd door de bü verlies van een hand, voet of oog Kollandsche Algemeene bü verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. I (JU wijsvinger; B (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad periodieke aftre ding bij de stemming op Dinsdag 8 Juli a s., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de candidaten door de verbonden Christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund, de heeren voor DISTRICT I W. A. BEUKERS en A. C. A. NOLET. DISTRICT II J. VAN KATWIJK en J. A. M. MEIJER. DISTRICT III J. H. EVERS en J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. Officieele berichten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Gebrs. H. J. Scheffers om vergunning tot het uitbreiden van hun koper slagerij aan de Westvest no. 18, kadaster Sectie C no. 796, met een electromotor van li/2 P.K. voor het drijven van eenige werktuigen Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 17den Juli a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. 65) „Het is veel," zeide Rienzi, ernstig, en als rekende hij het bedrag na, „maar Rome kan hare vrijheid niet te duur koopen. Zoo zij het dan beslist." „Amenl en nu dan, welke is uwe macht? Want die tachtig of honderd Signors van den Aventijn, waardige liefden ongetwijfeld, zijn nauwelijks toereikend voor een opstand 1" Behoedzaam de kamer rondziende, legde de Romein zijne hand op den arm van Montreal. „Onder ons, er wordt tijd vereischt de ban den hecht te klinken wij zullen niet in staat zijn, in de eerste vijl weken te beginnen. Ik heb het tijdstip te overhaast bepaald. Het koorn is inderdaad gemaaid maar ik moet thans door bijzondere overreding en toespraak de verspreide schoven samenbinden." „Wat ik verlang," vervolgde Rienzi, zijne vor- schende oogen op Montreal vestigende, „is, dat wij ondertusschen eene diepe stilte bewaren en elk vermoeden van ons afweren. Ik zal mij in mijne studiën begraven en geene vergaderingen meer bijeenroepen." Nieuws. Hevige gevechten. De „Süd-Slavische Corresppndenz" neemt uit de Belgtadoschei bladen de volgende voorstelling over van de gevechten bij Istip en Kroepisjte: (Maandag in de eerste morgenuren kwamen de vijandige troepen die in de buurt van Istip la gen met elkaar in voeling. Verkenningsafdeelin- gen der Servische kavaierie waren met de Bul garen in een gevecht geraakt, dat spoedig op de geheele linie oversloeg. De Servische artillerie opende een moorddadig vuur, dat zij op de Bul gaarse hc. stellingen in en om Istip richtte. De Serviërs toonden de meerderheid van hun artil lerie tegenover die der Bulgaren, die drie ver- geefsche bajonetaanvallen deden. Een half uur na het begin van het bombardement brak te Istip een brand uit, die- het eerst de kerk aan tastte. De Servische artillerie zette het bombar dement tot in den middag voort en legde do stad volkomen in puin. D© Bulgaren lie het moorddadig kartetsvuur tof op dat ©ogenblik oap- por uitgehouden hadden, begonnen 's middags de stellingen te Istip te ontruimen. De Serviërs gin gen toen tot een bajonetaanval over, en drongen de Bulgaren tot oostelijk achter Istip terug. Het gelukte den commandant van de: Servische artil lerie de kanonnen in nieuwe stellingen te bren gen en de terugtrekkende Bulgaren onder flank- vuur te nemen. De Bulgaren gingen nu tot een ongeregelde vlucht over. De Servische artillerie moet den Bulgaren; op: den terugtocht verschrikke lijke verliezen toegebracht hebben en oe kaval- ierie hen toft 7 K.M. ten oosten van Istip hebben vervolgd. De „Neu© Freie Pr esse" ontleent aan de Bel- gradoische Standaard'": Aan den slag van gisteren zouden aan Bulgaar- sche zijde 100 bataljons infanterie met 200 veld en bergkanonnen en aan Servische zijde 40 ba taljons met 80 kanonnen hebben deelgenomen. Dc aanval wasf vreeselijk en bloedig'. De Bulgaren veroverden 4 kanonnen. Tegen den morgen dron gen de Serviërs do Bulgaren terug. Daar echter de aanvallen van de Bulgaren zeer hevig waren, konden de Serviërs1 do stellingen niet bereiken, die zij wenschten. De vooruitgeschoven posten aan de brug bijl Istip verloren alle officieren en onderofficieren. Ten slotte moesten oe Ser viërs hun posities in den steek laten en even eens hun zwaar gewonden, die, naar het heet, door de vervolgende Bulgaren vermoord zijn. Er vielen. 4 hoog© officieren, waaronder 2 kolonels, moei dan 50 officieren en 80 onderofficieren. Volgens berichten bedekten 6000 gevallenen het slagveld. Ambtelijk worden echter alle berichten verzwegen. Van veel gevallenen spreekt ook een telegram aan de „LoikaJ-Anzeiger" uit Belgrado. Volgens dat bericht zouden 6000 Serviërs gevallen zijn, „Het is wel." „En voor hetgeen u betreft, edele ridder I zoo ik het wagen durfde u iets voor te schrijven, zou ik u verzoeken, u in den kring der edelen te blijven bewegen, voor my en het volk de diepste verachting aan den dag te leggen, en er aldus toe bij te dragen, hen nog vaster in de wieg hunner bedriegelyke zekerheid te doen insluimeren. Ondertusschen kunt gij, zonder opzien te wekken, zoo vele der gewapende huurlingen, als in Rome onder uwen invloed staan, terug doen trekken, om de edelen van hunne eenige verdedigers te berooven. Zoo gij die stoutmoedige oorlogslieden in de schuilhoe ken van het gebergte bijeen doet komen, nau welijks een dag reizens van hier, zullen wij in staat zijn, hen in de ure des gevaars te hulp te roepen, en zij zullen voor onze poorten staan, in het midden van onzen opstand, door de edelen als verlossers begroet, maar in waarheid de bondgenooten des volksVerwarring en wanhoop zullen, bij het ontdekken dezer vergis sing, onder onze vijanden heerschen, zij zullen de stad ontvlieden. „En hare inkomsten en hare oppermacht, zul len de buit van den stouten krijgsman en den listigen volksmenner worden, riep Montreal, lachende. „Heer ridder! wij zullen dien gelijkelijk deelen." „Toegestemd 1" „En nu, edele Montreal! eene flesch van on- maar de Bulgaren zouden driemaal zooveel ver liezen geleden hebben. Uit Belgrado wordt nog geseind: Het hoofdkwartier van het leger bericht, dat de Servisch© troepen, na Istip vermeesterd te hebben, den vijand vervolgden en meer dan hon derd officieren en; reserveofficieren benevens 1090 man hebben gevangen genomen. Volgens persberichten was het gevecht op het Owtsje-Polje-plateau buitengewoon verbitterd en bloedig1. Meer dan 4000 Bulgaren hebben zich daar overgegeven. Hun verliezen waren enorm. Dc verliezen aan dooden en gewonden der Serviërs bedragen 2000 man. De zitting der Skoepsjtina is opgeheven, omdat de krijgsverrichtingen alle aandacht der regeering vragen. Zij zal worden hervat, zoodra de om standigheden dat gedoogen. De voorzitter heeft met geestdrift het dappere leger gehuldigd. Zijn woorden werden luide toe gejuicht. De Grieken. Uit Saloniki In de laatste gevechten hadden de Grieken 16 dooden en 15 gewonden, de Bulgaren 64 dooden en 20 gewonden. De Grieken'namen 1361 Bulgaren gevangen. De Koning is, vergezeld door den kroonprins, prins Nikolaas en den generalen staf, naar het gevechtsterrein vertrokken. Men zegt dat er weer belangrijke gevechten aan den gang zijn. Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de toestand zeer bedenkelijk wordt geacht. De vertegenwoor digers der triple entente zijn druk in de weer. Zij hebben herhaaldelijk met de ministers gecon fereerd. De Roemeensche leden der gemengde commissie tot afbakening der nieuwe Bulgaarsch-Roerneen- sche grens, volgens het Petersburger protocol, hebben hun arbeid onderbroken, waarmede de commissie, die eerst dezer dagen naar Silistria vertrokken was, zich bezig hield. De Roemeensche leden hebben zich ingescheept, om naar Gurgevo te vertrekken, teneinde naar Boekarest terug te keeren. De arbeid van de commissies in Silistra is onderbroken, daar men 't niet eens kon worden over de grenzen der stad Silistria. Terwijl de Roemeenen Jverlangen. dat als grens aangenomen zal worden het geheele gebied, waarop stedelijke belastingen geheven worden, stellen de Bulgaren voor, de oude muren als grens aan te nemen. In Rusland. Uit St. Petersburg seint men aan de sKölnische Zeitung" De officieele kringen zijn radelooszij zien na de gevechten in Macedonië geen uitweg meer en hebben geen duidelijk inzicht in den toestand. De Bulgaarsche en de Servische gezant maken in verscheiden Russische bladen verklaringen open baar, waarin zij den tegenstander beschuldigen den strijd begonnen te zijn. De ontwapening der Bulgaarsehe troepen te zen besten wijnoogst,zeide Rienzi, van toon veranderende. „Gij kent de Provencalers," antwoordde Mont real, vroolijk. De wijn werd gebracht, het gesprek won in vrijheid en gemeenzaamheid, en Montreal, wiens list slechts aangeleerd, en wiens open hartigheid hem natuurlijk eigen was, verried, zonder er om te denken, meer van zijne gehei me ontwerpen en eerzucht, dan, hij voor Rienzi had willen weten. Zij scheidden, naar het scheen, als de beste vrienden. „Eer ik het vergeet," zeide Rienzi, toen zij den laatsten beker ledigden, „Stefano Colonna vergezelt den negentienden dezer een toevoer koorns naar Cornetozou het niet goed zijn, zoo gij u bfj hem voegdet Gij kunt de gelegen heid aangrijpen, om ontevredenheid onder die huurlingen te zaaien, welke hem op deze zen ding bfegeleiden, en hen tot onze plannen over te halen." „Ik heb hier reeds aan gedacht," hervatte Montreal, „het zal gedaan worden voor heden, vaarwel Want niets is op aard, Aan Orlando de stoute Zoo lief en zoo waard, Als zijn ros en zijn zwaard, En zijn gadeloos schoone Ermione Saloniki heeft de Russische regeering aanleiding gegeven te Athene protest aan te teekenen tegen het wederrechtelijk optreden der Grieksche militaire overheid. De nationalistische pers hoopt nog op een schikking tusschen de bondgenooten en betoogt dat de gewapende botsingen de diplomatie moeten hebben overtuigd dat verder uitstel noodlottig zou zijn. Eigenaardig is, dat zij niet meer gewaagt van arbitrage door den Tsaar, maar door de gezamenlijke mogendheden. Zij verzuimt daarbij niet, bij voorbaat het Drievoudig Verbond van partijdigheid te betichten. BELGIS. Vrijdag a.s., on^ 4 uur namiddags, zal de groot hertogin van Luxemburg in het station van het I.eopoldskwartier te Brussel aankomen en daar ontvangen worden door den koning, de koningin en de burgerlijke en militaire overheden. De koninklijke trein zal de groothertogin aan de grens, te Sterpenich, afhalen. Het programma van het verblijf der groother togin in de hoofdplaats' is als volgt samengesteld: B'j de aankomst in het paleis van Brussel zul len in de groot© voorzaal de waardigheidsbe- kk-eders van het Hof aan Hare Koninklijke Hoog heid voorgesteld worden. Om 7 uur 's avonds zal een groot gala-diner in hot paleis aangeboden worden. 's Anderdaags, Zaterdag, om 10 uur, ontvangst in het paleis van Brussel van de vreemde ge zanten bij1 het Hof van België, die terzelfder tijd hun regeeringen bij het Hof van Luxem burg vertegenwoordigen en te Brussel verble ven; om 11 uur bezoek aan het stadhuis en aan de voornaamste merkwaardigheden der hoofd plaats. Om 12i/2 uur zal de groothertogin het ontbijt gebruiken in het hotel van het Luxemburgsch gezantschap. Na het ontbijt zal Hare Konink lijke Hoogheid naar het paleis terugkeeren, van waar zij1, vergezeld door den koning en de koningin, een rit per automobiel in het Zoniën- bosch zal doen. De groothertogin zal vervolgens het koloniaal paleis van Tervueren bezoeken en des avonds aan een familie-diner in het: paleis van Brussel deelnemen. Zondag 6 Juni, om 10 uur, ontvangst der leden van de Luxemhurgsche kolonie in 't pa leis; om lOba uur vertrek naar het kasteel van Laeken, waar de groothertogin en onze vorsten een bezoek aan de serren en het park zullen brengen. Om 121/2 uur ontbijt in het paleis. Om 3 uur 's namiddags zal de groothertogin Adelaide in het station van het koninklijk park afscheid van de vorsten nemen en naar Luxem burg terugkeeren. (Nieuwe Gazet.) ZUID-AFRIKA. Aan den Rand staakten gister meer dan 5000 werklieden, afgezien nog van dc mijnen der Rn- liinson-groep en die ten westen van Johannes burg. De zege verzeil' Den Normandischen strijder, In 't veld, in de cel, En door 't dubbele spel Ver vuile zijn glorie d'Historie 1" Dit ruwe liedje zingende, terwijl hij zijnen mantel weder om de schouderen sloeg, wuifde de ridder met zijne hand Rienzi een afscheids groet toe en vertrok. Rienzi staarde de verdwijnende gestalte van zijnen gast, met een gelaat, dat beide haat en vrees teekende, mijmerend na. „Geef dien man de macht," mompelde hij, „en hij zal een tweede Totila) zijn. Het is mij als zag ik, in zijnen woesten en roofzieken aard ondanks al het blinkend vernis zijner vroolijkheid en rid derlijke bevalligheden, eene levende verper soonlijking onzer oude Gothische vijanden. Ik vertrouw, dat ik hem in slaap heb gewiegd. Voorwaar, evenmin als twee zonnen aan eenen trans kunnen schitteren, evenmin kun nen Walter De Montreal en Cola Di Rienzi in dezelfde stad leven. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1