Dagblad voor Schiedam Omstreken. f fijn r:r m Verkiezing Gemeenteraad. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36ste Jaarijaus- Vrijdag 4 Juli 1913. No. 10665 Op den Balkan. FEUILLETON. Kennisgeving. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. o7ereenïomsti£ od de polis vermelde voorwaarden, bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of eog Hollandsehe Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad periodieke aftre ding bij de stemming op Dinsdag 8 Juli as., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de candidaten door de verbonden Christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund, de heeren voor DISTRICT I W. A. BEUKERS en A. C. A. NOLET. DISTRICT II J. VAN KATWIJK en J. A. M. MEIJER. DISTRICT III J. H. EVERS en J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. Offieieek berichten. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van 'vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zooAer niet bij algeoieene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te hou den stemming of herstemming mede te werken, gedurende te minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één aabeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den tot stemming bepaalden tijp op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen ot van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeiden- der, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamelijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestnaft met hechtenis ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vyl en zeventig gulden en dat blancolijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2£ cent. ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeeme maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901, (Staasblad No. 109), en luidt als volgt 66) De starren-wichelaars zeggen ons, dat wjj een geheimen en onverklaarbaren tegenzin gevoelen tegen hen, wie de invloed van hun gesternte bestemt, ons kwaads te brouwen. Zulk een tegenzin gevoel ik tegen het schoone gelaat van dien menschenmoorder. Dwarsboom mij niet, Montrealwaag u niet op mijn pad 1" Met deze alleenspraak trad Rienzi naar bin nen, en zich in zijne vertrekken begevende, werd hij dien nacht niet meer gezien. VIJFDE HOOFDSTUK. De optocht der baronnen. Het begin tot het einde. Het was de ochtend van den negentienden Mei, de lucht was onbewolkt en helder, de zon, Welke zoo even was opgegaan, bescheen vroo- lijk de glinsterende helmen en speren van een deftigen drom gewapende ruiters, die door de lange en voornaamste straat van Rome voort trok. Het gehinnik der rossen, het kletteren der paardenhoeven, de verblindende glans der Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde persoqene, welke uithoofde van die dienstbetrek king op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de ge meente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts vrijstelling aan geneeskundi gen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetekking zijnde personen alsmede aan per sonen van bijzondere ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde zieken verplegers. Schiedam, den 4den Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, lager WEU, w.b. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden vergunning is verleend lo. aan W. J. 31. Nolet en zijne rechtverkrij genden tot uitbreiding zijner stooinbranderjj aan de Nieuwe Haven no. 141/143, kadaster Sectie M no. 969, door plaatsing van een stoomketel van 120 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van éen van geringer oppervlak; 2o. aan A. en L. Vitters te Rotterdam en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wagen- en rijtuigmakerij met smederij in de perceelen Noordvest nos. 13, 15 en 19, kadaster Sectie A nos. 98G, 988, 989, 990 en 993. Schiedam, 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, IV. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Buitenlandse^ Nieuws. In Roemenië. Over do betoogingen, welke Woensdagavond te Boekarest hebben plaats gehad en over de houding' der Roemeensche regeering in liet Bal kanconflict melden nadere telegrammen het vol gende Om 8 uur vonden te Boekarest groote betoo gingen voor den oorlog plaa^. Een sroote men- 3chenmenigte, waaronder ook leden van het Par lement en andere politici, trok met een vlag door de straten en riep,,Levc de oorlog, weg met Bulgarije!' Voor liet Servische gezantschau vond een betooging van sympathie plaats, .waarop Je Servische gezantsehaps-secretaris oenige woorden van dank sprak. Voor het Koninklijk paleis juichte de volksmenigte liet Koninklijk echtpaar toe en riep om oorlog. In de stad is het zeer onrus tig. wapenrustingen en het heen en weder wap peren der veldbanieren, met het trotsche zin nebeeld der Colonna's versierd, boden een dier vroolijke en schitterende schouwspelen aan, der middeleeuwen eigen. Aan het hoofd van den stoet, op een trot- schen klepper gezeten, reed Stefano Colonna ter rechterzijde van dezen zag men den ridder uit Provence, die, met even lichte als bevallige hand, een tengeren maar vurigen hengst, van Arabisch ras, bedwongachter hem Volgden twee schildknapen, een van hen leidde zjjn oorlogsros, de andere droeg zijue lans en zijnen helm. Aan de linkerzijde van Stefano Colonna reed Adriano, ernstig en stil, en slechts met enkele woorden het vroolijk gesnap van den Tempelier beantwoordende. Een aanzienlijk ge tal edelen, uit de bloem van den Romeinschen adel gekozen, volgden den ouden baron, en de drom werd gesloten door een saamgedrongen bende vreemde ruiters, welke volkomen gewa pend waren. Geene volksmenigte vertoonde zich in de lange straat, de burgers zagen uit hunne half gesloten winkels, met schijnbare onverschillig heid, den optocht voorbijtrekken. „Hebben deze Romeinen geen lust voor schouwspelen vroeg Montreal. „Zoo men hen lichter kon vermaken, zou men hen lichter kunnen regeeren." „O Rienzi en zulke grappenmakers vermaken hen. Wij doen beter, - - wij boezemen verschrik- '31 inister-president Majorescu had gisteren een lang onderhoud met Jonescu, den minister van hinnenlandsche zaken, waarop eerst ae minister president en vervolgens de minister van hinnen landsche zaken door den Koning in audiëntie ontvangen werden. Naar verluidt, heerscht tus schen de beide partijen van de regeering, de conservatieven en de conservatieve democraten, geen volkomen" overeenstemming, wat thans te doen staat. Jonescu, do leider van de conser vatieve democraten, moet op het standpunt staan, dat de zaak van den vrede reeds verloren is, en dat men onmiddellijk moet mobiliseeren en den Donau overtrekken. De minister-president Ma jorescu en de conservatieve ministers, die de meerderheid in het kabinet vormen, zijn van meening, dat men nog wachten moet t.ot de oorlogstoestand ,op den Balkan officieel vaststaat. In dezen zin is v'oorloopig de beslissing gevallen. Jonescu moet ook voorgesteld hebben, dat de tegenwoordige regeering tegelijkertijd met de mobilisatie haar ontslag indient en a at een na tionaal kabinet wordt gevormd, dat nit alle drie partijen van het Parlement zal bestaan. De mi nister-president moet zich hier echter iegen heb ben verzet. Op de beurs te Boekarest veroorzaakten de berichten van gisteren een hevige paniek. Alle papieren gingen sterk achteruit. De regeering beeft om een nieuwe paniek te voorkomen, voorge schreven dat vóór het officieele begin van de beurs geen zaken gedaan mogen worden. Het verschil in de opvattingen in het ministerie komt ook duidelijk tot uiting in de officieuse pers. Na bevestigend antwoord op de gisteren te Sofia, Belgrado en Athene gestelde vraag of Bul garije, Servië en Griekenland zich in staat van oorlog beschouwen, heeft de koning van Roe menië de algemeene mobilisatie gelast. Roemenië kan 350.000 man op Je been bren gen. Aan de Temps" wordt uit Boekarest geseind, dat het kabinet-Majorescu zal aftreden en plaats maken voor een nationaal kabinet, waarin ver tegenwoordigers der drie staatspartijen zitting zul len hebben. Do „Neue Freie Presse" verneemt uit Boeka rest Een speciale editie van de „Staatscourant" is gisteravond om öi/2 uur verschenen met een koninklijk besluit van den volgenden inhoud: Op voorstel van mijn minister van oorlog gelast ik hot volgende: le. Het le actieve leger met de reser visten wordt gemobiliseerd en zal een ope.atie- leger for mee ren. 2e. De mobilisatie wordt naar de voorschrif ten van het reglement der legermobilisatie door gevoerd. 3c. Ter aanvulling der legersterkte worden de noodige linie-troepen en militiecontingent opge roepen. Het overbodig blijkende contingent zal van tijd tot tijd al naar behoeft» opgeroepen worden. king in!" hervatte Stefano. „Hoe zingt de Troubadoer, heer Adriano?" zeide Montreal. „Hoe zoet de lach, de valsche lach, ons harte boeit en streelt, Zijn flikkerglans misleide nooit, wie 't wufte volk beveelt Den dapp're lokt hij in den strik, der schoone brouwt hij kwaad, Bedriegt de vorsten op den troon en ondermijnt dep staat, De lach, de valsche glimlach Maar 't smaadlijk grijnzen, steeds oprecht, ver raadt ons heimlijkst doel, Het kwetst der schoone teeder hart, des dapp' ren eergevoel, 't Ontvlamt den trots in zucht naar bloed, ter wassching van de smet, Vergif wordt in den kelk gemengd, en 't blin kend staal gewet, Om 't grijnzen, 't smaadlijk grijnzen „Het is een Fransch lied. Signor I en echter schijnt het mij, dat de leerling ervan uit Italië gehaald is, want de slang onder rozen verbor gen, de valsche glimlach, is het onder scheidend teeken uwer landgenootenhet grijn zen past hen kwalijk. „Ik geloof, heer ridder I" antwoordde Adriano, op scherpen toon, want de beschimping ont stak zijnen toorn, „ik geloof dat gij ons geleerd 4e. De „Ordre de bataille" zal luioen, zoo- als die door het daadwerkelijk mobilisatieplan voorzien is. 5c. Onze minister van oorlog is met de uit voering van dit besluit belast. De Grieken. Volgens een telegram van de „Köln. Ztg." uit Athene, is de tweede Grioksche divisie na gevan genneming van het Bulgaarsche garnizoen van Salonika naar Kilkitsj opgerukt en Leeft zij de westelijke hoogten aangevallen en wel het sterk ste punt van de beele stelling, die dooi een sterke macht Bulgaren verdedigd werd. De Bul garen boden wanhopig verzet. Ten slotte gin gen het 1ste/ en 7de regiment Grioksche infanterio tol een bajonet-aanval over en brachten don vijand groote verliezen toe. De 5de divisie viel hij Sarigeul den vijand aan en dreef hem met de bajonet terug. De verliezen van de Grieken zijn lamel ijk Zwaar. De vijand beschikte over artil lerie, terwijl de Grieksche artillerie wegens het moeilijke terrein niet gebruikt kon worden. De Grieken hebben hun zegevierenden opmarsch voortgezet. De Bulgaarsche stelling hij Kilkitsj is genomen. De Bulgaren hadden gehoopt dat. de krachtige versterkingen aldaar voldoende zouden zijn om den opmarsch der Grieken te stuiten. De verliezen der Grieken zijn aanzienlijk, die der Bulgaren nog ernstiger. Uit het aantal gekwetsten, dat te Saloniki aan is gekomen, blijkt dat het 'in den slag van Woensdag warm is toegegaan. Een ooggetuige Verhaalt, dat het vechten duurde tot 3 uur toen do Bulgaren teruggeslagen werden. Men ver wachtte, dat hot vechten met het aanbreken van den dag opnieuw zou beginnen. Gewonden zeg gen dat het aantal gevangen genomen Bulgaren zeer groot is. Ambtelijk deelt men mede, dat bij de verdrij ving van de Bulgaren uit Saloniki de volgende verliezen geleden zijn12 Grieksche soldaten, en 4 Kretenzer gendarmen gesneuveld, 4 officieren er- 2 soldaten gewand. Aan Bulgaarschen kant sneuvelden 11 komitadzjis en werden 17 sol daten en 3 komitadzjis gekwetst. Voorts zijn 14 officieren, 1287 soldaten en 80 studenten of komitadzjis gevangen genomen. De chef van den Griekschen genemlon staf geeft het volgend overzicht, van de gevechten van Woensdag De Grieksche troepen gingen 's morgens over '1 geheele front tot den aanval over en verdre ven den vijand achtereenvolgens uit hun stellin gen te Soelof en op de hellingen van het Wer- tisco-gebergte. Na verbitterden tegenstand vlucht ten de Bulgaren1 naar Nigrita. Zij moesten Wysso- ko, Tasowo en Borowo prijsgeven en op Lahana terugtrekken. De Grieken hebben ook de stellin gen ten noorden van Gioewesna vermeesterd, vanwaar de* vijand op Ligowani terugtrok. Ver der hebben ziji de Bulgaren voor Kilkitsj uit lmn versterkte stellingen verdreven en vervolgd. Op den linkervleugel zijn de Bnlgaren na een hevigen strijd gedwongen zich ten noorden van hebt, hoe wij grijnzen moeten het is bij wijlen eene deugd." „Maar geene wijsheid, tenzij de hand kan staande houden wat het voorhoofd dreigde," vervolgde Montreal, trots, want hem was veel van die Frankische levendigheid eigen, welke dikwerf ziine voorzichtigheid overheerschte, en hij had eenen geheimen wrevel tegen Adriano opgevat, sedert hunne samenkomst in het paleis van Stefano. „Heer ridder! viel Adriano in, terwijl een hooger blos zijne wangen kleurde, „ons gesprek kan tot warmer woorden voeren, dan ik gaarne met iemand zou wisselen, die mij zoo ridderlijk een dienst bewees.,, „Neen, laat ons dan tot de troubadours te- rugkeeren," zeide Montreal, onverschillig. „Ver geef mij, zoo ik geene hooge begrippen van Italiaansche eer of Italiaansche dapperheid koesteruwe dapperheid huldig ik, want ik was er getuige van, en dapperheid en eer gaan gepaard; laat dit u genoeg zijn Toen Adriano wilde antwoorden, viel zijn oog eensklaps op de kloeke gestalte van Cecco Del Vecchio, die met zijne naakte en borstelige ar men op zijn aanbeeld leunde en de groep glim lachende aanstaarde. Er was iets in dien lach, dat der gedachten van Adriano eenen anderen loop gaf. en hetwelk hem, toen hij den hand werksman nog eenmaal aanstaarde, aan een onverklaarbaar vermoeden ter prooi liet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1