In onze Yroedschap. Ingezonden Mededeelingon. Ziekten der Urinewegen. Gemengd Nieuws. Yisscherü-berichten. TELEGRAMMEN. Eurgerlyke Stand. HaudcisberichTen. Gemeenteraadsverkiezing. Met het oog op de Raadsverkiezingen op Dinsdag a.s. laten wij hieronder het aantal kiezers in de drie kiesdistricten volgen Kiesdistrict I. Stembureau Raadhuis, aantal kiezers totaal 934 Kiesdistrict II. Stembureau 1 (Doele)023 Stembureau 2 (Broersveld) aantal kiezers 633 totaal 1256 Kiesdistrict III. Stembureau 1 (Buitenhavenweg) 921 Stembureau 2 (Dwarsstraat)1046 totaal 1967 Schoonheidscommissie. Schiedam heeft een Schoonheidscommissie ge kregen! Vandaag hebben de leden dier commis sie, allen personen van buiten deze gemeente, in twee landauers, vergezeld van den directeur van gemeentewerken en den hoofdopzichter Bub- berman, eenrijtoer door de stad gemaakt. Ver schillende stadsgedeelten werden in «ogenschouw genomen. Zonderling, dat niemand buiten de stadhuis- kringen de namen van die leden weet. Welke reden is er dat hieraan geen publiciteit is gegeven? Feestviering 1913. Omtrent de feestviering vernemen wij nog, dat voer den Industrieel-Allegprisch-Historischen Op tocht reeds voel animo bestaat. Alle krachten worden ingespannen pin dit hoofd nummer der feestelijkheden zoo schitterend mo gelijk te doen zijn. De optocht zal begeleid wor den door niet minder dan vier muzieKcorpsen, waaronder de Stafmuziek van het 4e regiment Infanterie uit Leiden, kapelmeester de heer W. van Eip. Wij wekken dan ook gaarne nog eens op tot deelname aan den optocht. Vooral voor hier ge vestigde industriijn, ondernemingen of zaken van welken aard ook biedt deze tevens' gelegenheid tot eene schitterende reclame. Gis ter-middag werd aan het politie- fcureau gedeponeerd een revolver met daarbij behoorende patronen door iemand afgenomen van een persoon, die de revolver niet aan den eige naar wilde teruggeven, omdat deze daarover op speelde en er mede wilde gaan schieten. Bedoelde eigenaar was al meer met uie revolver aangetroffen. De CoöperatieveVeevo«derfabriek cu Olieslagerij van den Provincialen Zuicl-Holl. Boerenbond te Schiedam, aan de Nieuwe Haven hoek Schoolstraat, zal op Vrijdag 18 Juli a.s. geveild en op Zaterdag 26 Juli publiek worden verkocht. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 5 Juli v.m. 4.36 n.m. 5.12. UIT ROTTERDAM. Naar het Huis van Bewaring is overgebracht de winkelier II. O. S., als verdacht van oplich ting en afpersing tot een bedrag van f 11.000 van een geacht ingezetene. UIT OVERSCHIE. De firma G. P. H. S., te Overschie, heeft aan gifte gedaan, dat zij door een bewoner der Ge- reard Scholtenstraat te Rotterdam is opgelicht voor.honderd zak haver. Volkshuis-vrijstelling. Zondags winkelsluiting. Zaterdags-zwem plaatssluiting. De agenda der vergadering op 11. Dinsdag deed een korte zitting verwachten. Toch heeft 't weer tot ruim half vijf en met het comité nog veei langer geduurd. Dat de zaken in dezen begin nende vacantietijd nog zoo lang gerekt worden, had zeker een wel verklaarbare oorzaak't Is toch niet alleen vacantie- maar ook verkiezings tijd en als wij dan mededeelen, dat de groot redenaar van onzen Raad, over wiens achtbaar hoofd eerlang het gemeentelijk schervengerecht zal gaan, wel 't langst en 't meest aan 't woord is geweest, dan begrijpt men wel, waarom 't met deze kleine agenda nog zoo lang geduurd heeft. Aan de orde was, na eenige andere zaken, eerst het verzoek van het bestuur van het Volkshuis om deze instelling vrij te stellen van het betalen ■van belasting op de gebouwde eigendommen op grond dat. zij zou zijn een inrichting voor alge meen nut. Het sterkste argument dat hier tegen de tegenstanders van het afwijzend preadvies kon worden aangevoerd, was zeker wel, dat het Volks huis zelf erkent niet uitsluitend eene in richting ten algemeenen nutte te zijn, waar het bestuur erkent lokaliteiten te verhuren voor bij eenkomsten, welke veelal met het doel van het Volkshuis strooken en er dus van u i t s 1 u i. fend geen sprake kan zijn. Zeer terecht werd ook in den loop der betrokken discussie opge merkt, dat de vereeniging wel van algemeen nut kan zijn doch daarmee het perceel nog niet van a'gemeen nut is. Na de afwijzende beschik king van den Raad blijft aan het bestuur van het Volkshuis, volgens de gewijzigde verordening nog een beroep op Ged. Staten over. Wellicht neemt het Staten-college, het woord uitsluitend in ruimeren zin toepassend, nog eene verrassend gunstige beschikking, die over 't algemeen deze soort instellingen op loyalen voet behandelt. Na afdoening van de rekening der Vernietigde Gilden, waarbij een linancieele kwestie nog stof tot eenige bespreking gaf, en afwijzing van het verzoek om loonsverhooging door de Vereeniging van Concierges en Amanuensis aan Inrichtingen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs gedaan, gaf het adres inzake de Zondagswinkelsluiting tot uit voerige discussie weer overvloedige stof. Dat aan deze discussie vroede De Bruin het leeuwendeel had, is wel te begrijpen, als men bedenkt, hij ook in dit onderwerp weer een koffje zag naar zijn hand, een middel om op te komen niet voor de zwaar gedrukte winkeliers, die men, naar het thans zoo gangbare woord «tegen zich-zelven moet be schermen," maar voor het «verdrukte proletariaat," immers de winkelbedienden en knechts, wier be langen niet altijd met die van den patroon over eenstemmen. Waar 't volgens de bewoordingen van het adres alleen over de Zondagssluiting ging, was de ver vroegde winkelsluiting over het geheel schering en inslag. Immers, B. en W. hadden op verzoek van vroede De Bruin ook in het praeadvies hunne meening over de vervroegde winkelsluiting doen kennen, iets dat zij o.i. niet hadden moeten doen, waar hier alleen de Zondagssluiting aan de orde was. Had het preadvies zich tot d i e slui ting bepaald, dan zou zeker deze zaak voel vlug ger zijn afgedaan, alleen op het bekende argument dat de Zondagssluiting hier vrij wel ingebur gerd is en er dus geen bijzondere maatregelen tot bevordering van d i e sluiting behoeven te worden genomen. Door ook op de vervroegde winkel sluiting in te gaan, heeft liet College onwillens de deur opeDgezet voor eene eindelooze discussie, die welieht nog niet in de volgende vergadering beëindigd wordt. Reeds in deze vergadering deden zich de uiteenloopende meeningen over dit veelzijdig punt kennen. Terwijl vroede De Bruin uitsluitend voor de avondrust der winkeliers en hunne bedienden pleitte, legde de heer Sehef- fers den nadruk op het zaakbelang der winke liers en op het groot belang van het publiek dat in deze toch ook een woordje heeft mede te spreken. Zeer terecht stelde hij in 't licht, dat in de vergadering van «De Hanze" de vervroegde winkelsluiting geen meerderheid kon vinden. Jammer was 't zeker, dat het Hanze-bestuur daar omtrent het Stadscollege nog niet, als besloten, had ingelicht wees hij op de ellendige gevol gen van de betrokken verordening te Amsterdam en waarschuwde hij voor de concurrentie van het naburige Rotterdam, waar men (veelal) nog zoo laat en zoo lang men wil kan koopen. Al die argumenten konden onzen rooden vroede, die slechts eenzijdig op de tegen zich-zelven te beschermen winkelièrs en de afwjjkende belangen hunner bedienden het oog bleef gericht hoöden, niet overtuigen. Hij bleef op uitstel der behande ling, drukken van het preadvies en instellen van een enquête maar steeds telkens aandringen. Vond hij voor de beide eerstbedoelde punten wel in stemming bij de vergadering, het laatstbedoelde wilde men toch niet reeds nu vastgesteld zien. Met een wijziging van mr. Kavelaars, dat over de enquête eerst in een volgende vergadering zal worden beslist, ging ten slotte het voorstel De Bruin er dan toch door. Opmerkelijk was zeker de uitlating van onzen roode vroede, dat hij met een voorstel als hier bedoeld, reeds zou gekomen zijn, ware er maar een paar mannetjes van zijn partij meer bij gekomen. De winkeliers, die op hun vrijheid van handelen in het belang hunner zaak gesteld zijn, mogen 't- zich voor gezegd houden. Vroede De Bruin, die zooveel in den Raad laat «zwemmen, hield ten slotte in deze nog langdurige Raadszitting een interpellatie, die beoogde den betalenden bezoekers van de zwemplaats aan den Frankelandschen dijk het volle genot dier inrich ting op de voor hen bestemde uren te laten. Hierin had onze roode vroede zeker gelijk want, waar de abonnés hun abonnement namen met de gedachte, dat hun het gebruik der inrichting op de aangegeven uren zou gewaarborgd zijn, be- hooren zij niet in dat recht verkort te worden. De maatregel door B. en W. genomen om de zwemplaats 's Zaterdags 's middags enkele uren te sluiten en alleen aan de Schiedamsche Zwemclub in gebruik te geven, verkort de abonnés in hun recht. Intusschen rijst toch de vraag of aan deze eenvoudige kwestie zooveel woorden hadden moeten worden gewijd als er in deze zitting over zijn gevallen. Hadden B. en W. ruiterlijk hun dwaling erkend en herstel van de gemaakte fout toegezegd, dan had de discussie zeker veel bekort kunnen worden. Het College had, dunkt ons, moeten inzien, dat, indien er iets van het alge meen gebruik der zwemplaats had moeten wor den afgenomen, dit had moeten zijn van de kos- telooze uren, niet van den betalenden tijd, die aan de abonnés verzekerd is, en allerminst van de veel gebruikte Zaterdag-na middag-uren. Dat de Raad dan ook hier op het voorstel van redres niet is ingegaan, verwondert ons wel. In tusschen vertrouwen wij, dat indien werkelijk blijkt, meer spel dan les het doel der Zwemclub is, de genomen maatregel te eerder zal worden ingetrokken en het gebruik onzer zoo doelmatige zwemplaats weer ten volle aan allen zal verzekerd zijn. Nog onder den indruk van dit koude bad, waaraan niemand op dezen guren dag be hoefte had, scheidden onze vroeden op het ver gevorderd uur. Suiker- of Kiwitziekte, Nieren-, Blaas-, Vrou wenziekten, Ambeien en alle geheime ziekten. Volmaakte snelle genezing van de oudste gevallen, door een middel samengesteld uit vreemde planten sappen. Vraagt de gratis brochure No. 14 B (die de getuigschriften van genezingen bevat) aan den uitvinder, G. DAMMAN, doktor in de medicijnen, 76 Rue du Tröne Brussel, België. (Men drage zorg de kwaal op te geven). Haarvlechten. De vorige week werd op een der buitenwegen onder Zevenbergen de haar vlecht van een meisje van 13 jaar afgesneden De dader was niet te vinden. Gistermorgen heeft men op een anderen weg wederom van een meisje ge deeltelijk het haar afgesneden. Terstond is hier van aangifte gedaan bij de politie, waarna de heele brigade marechaussee en de gemeentepolitie op onderzoek zijn uitgetrokken. Verscheidene burgers staan de politie bij. Inbraak. De heer J. K., Jacob Marisstraat, te Sloten, bemerkte Woensdag bij zijn thuiskomst na enkele dagen buiten vertoefd te hebben, dat ongewenschte bezoekers zijn woning hadden door snuffeld. De dieven hebben alles overhoop gehaald en verschillende gouden en zilveren sieraden medegenomen. Bij een vechtpartij te Blerikopde Maasbrug tusschen twee schooljongens heeft gistermiddag de 15 jarige A. G. uit Blerik den 13 jarigen H. uit Venlo met een mes een steek in de buik toegebracht, zoodat de darmen er uit puilden. Na in de kazerne der marechaussees Verbonden te zijn is de gewonde jongen naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. A. G., die een paar maanden geleden een dergelijk feit bedreven had, is gevangen genomen. Vermist. De zoontjes van het echtpaar L., uit de Veemarktstraat te Groningen, 8 en 10 jaren oud, zijn sedert Woensdag uit de ouderlijke woning vermist. Ongeluk. De 12-jarige dochter van den landbouwer Kessels te Maasniel, die Woensdag bij het aanmaken van een fornuis deerlijke brand wonden had opgeloopen, is gisteren aan de gevol gen overleden. Op vrije voeten. De kassier J. G. de J., uit Vlissingen, die failliet is en verleden week in hechtenis word genomen, verdacht van verduiste ring, is op vrije voeten geteld, en de tegen hem verleende rechtsingang heeft de rechtbank te Middelburg ingetrokken. Een dynamietontploffing. Uit Rio de Janeiro wordt gemeldEen ontpoffing had plaats te Coryhiba in een dynamiet-bergplaats der spoorwegen. De geheele stad beefde op haar grondvesten. Een onbeschrijflijke paniek ontstond. Men vreest, dat een vijftigtal personen bij de ramp het leven verloren. Een reis om de wereld in 35 dagen. De te New-York verschijnende «Evening Sun" bericht, dat zekere John Mears, op kosten van een dagblad een »record"-reis om de wereld zal maken. Door van de snelste vaartuigen en treinen gebruik te maken, hoopt hij de reis in 35 dagen te kunnen volbrengen. Aan boord van de «Mau- retania" vangt hij zijn reis aan. Carnegie vertoeft thans te Parijs en heeft er zijn stichting tot vereering van Helden bezocht. De oud-president Loubet heeft hem er ontvangen. Carnegie heeft het bestuur zijn dankbare voldoe ning betuigd. Met Loubet is hij daarop naar Poincaré gegaan en 's avonds heeft La Fondation des Héros met andere stichtingen, waaraan Car negie deel heeft, een feestmaal gegeven in de def tigste restaurant van het Bois de Boulogne. De typhusgevallen onder het garnizoen te Osnabrück nemen af. In de laatste dagen zijn geen nieuwe ziektegevallen geconstateerd. Bfj het eerste bataljon zijn geen zieken meer, maar bij het eerste waren op 2 Juli nog 57 manschappen onder geneeskundige behandeling. De oorzaak der ziekte wordt door den gezondheidsdienst toege schreven aan den Paratyphusbacillus en zijn gift, daar reeds bij 24 zieken deze baccillen gevonden zijn. Ook het onderzoek van het bloed heeft de diagnose bevestigd. Overstrooming in Zui d-R u s 1 a n d. In het Zuid-Westen van Rusland heeft het de laatste dagen ontzettend' geregend, zoodat verschillende spoorweglijnen gedeeltelijk verwoest zijn. Bij Wo- lotschisk is door het instorten van een brug de spoorwegverbinding met Oostenrijk verbroken. De Russische passagiers worden te Wolotschisk en de Oostenrijksche te Tarnopel teruggehouden. Bij Tscherbmofka is de verbinding ImerinkaOdessa verbrokeD. SCHIEDAM, 4 Juli. Binnen van de haring vangst de logger SCH 300 „Prinses Juliana", D. Taal, 7 last, le reis. Op den Balkan. PARIJS, 4 Juli. De bladen vernemen nit Pe tersburg: De Tsaar heeft persoonlijk aangedron gen bij de koningen van Bulgarije en Servië op taking der vijandelijkheden en op het onmid dellijk zenden van gevolmachtigden naar Peters- burg. Zoo de beide landen weigeren trekt Rusland hel voorstel tot arbitrage in. WEENEN, 4 Juli. Het goederenverkeer naar Roemenië, Servië en Bulgarije is stopgezet. BELGRADO, 3 Juli. Het Servische hoofdkwar tier deelde mede, dat op de lijn Kotchana—Istip en op den linkeroever van de Bregainitza de strijd begonnen is en met groot succes voortgezet wordt. Van beide zijden wordt met groote verbittering gestreden. Op sommige punten werd de Bulgaar- sche aitilleria tot zwijgen gebracht. ROME, 4 Juli. De Italiaansche bladen be spreken de samenkomst de Kiel. De „Popoio Romano" noemt de samenkomst van den koning van Italië en den Duitschen keizer te Kiel een gelukkige en beteekenisvolle poli tieke gebeurtenis. De „Messagero" is zeer ingenomen met de hartelijke ontvangst van het Italiaansche konings paar. Het blad wijst op de omstandigheid dat de rijkskanselier, de staatssecretaris von Jagow en de minister di San Giuliano bij de ontmoeting tegenwoordig waren. Juist op het «ogenblik van het critieke Balkanoonflict heeft die samenkomst een merkwaardige heteekenis. Geboren: 2 Juli. Bertha Christina Cornelia, d. v. G. van Bedaf en A. van Ilverenbeek, N. Maasstraat. Jenneke, d. v. C. Verheijde en J. van Oort, Broersveld. 3. Wouter, z. v. A. On- derdelinden en G. H H. Moog, Maasd. straat. Dirk, z v. J. Zwaan en F. T. v. d. Windt, Blee- kerstraat. .Ondertrouwd: 3 Juli. P. Goddijn, 42 j., en A. M. Prein, 34 j. J. Bras, 27 j., en C. Schouten, 27 j. Gehuwd: 3 Juli. A. v. Noortwijk, 26 j., en B. v. d. Touw, 28 j. J. den Uijl, 24 j., en P. van Rhijn, 22 j. G. v. d. Waal, 27 j., en B. Hoogstad, 18 j. - T. v. Leeuwen, 27 j., en M. Zoutendijk. 26 j. A. v. Wagtendonk, 25 j., en E. de BruiD, 26 j. K. A. de Romph, 24 j., en C. v. d. Sluis, 22 j. 1 Juli. 2 Juli. 3 Juli f 12 f lls/4 til 3/4 BEURS VAN SCHIEDAM, 4 Juli. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 4 Juli. f 11»/* belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs i 3 Juli. Moutwijn:f 13 J e n e ve r f17- A m st e r d a m s c h e p r o e t.f 18t/s Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spiritus. 3 Juli. f221, a f 221/2 f 18»/, af fIOV4 k f Stemming op heden: prijsh. PARIJS, 3 Juli. Spiritus per hectoliter; per Juli fr. 40.75 a 41, per Aug.fr. 41.50 betaald, per Sept. fr. 42 dito, per 4 laatste md. fr. 42.25 a 42.50, per 4 md. v. Oct. fr. 42.75 betaald, per 4 eerste md. fr. 44.dito, stemming prijsh. f 0.70 4 Juli ;fi3— f 17— f 18 Vï f 0.90 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 4 Juli. f22- a f22i/s f 18»/, a f fl0>/, a f Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 3 Juli. 70—; 2 Juli. 69i/j. CHICAGO Mais Juli Sept. Dec. Mei 3 Juli. 611/, 625/g 59Vf - 2 Juli. 61s/g 627a ö9y, Rogge prijsh. Loco 3 Juli. 613/« 2 Juli 61s/4 VEEMARKT TE DELFT, 3 Juli. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f220 a 365, dito 2de kw. f150 a f220 Kalfkoeien 1ste kw. f200 a 335, dito 2de kw. 150 a 200, vaarkoeien 1ste kw. f175 a 275, dito 2de kw. f100 a 175, vette kalveren lste kw. f75 a f115, dito 2de kw. f 50 a 75, weideschapen lste kw. f 25 dito 2de kw. f 30 schapen met lammeren lste kw. f a dito 2de kw. f af. vette lammeren f 20 a 25.weilamme ren fa magere varkens f 16 a 41 biggen f 7 a 15; nuchtere kalveren f 7 a 33; paarden fa stieren f a veulens;; fa rundvleesch 94, a 86 en 78 c.. vet kalfs- vleesch f 110 f 100 a f 090 c., schapenvleesch a c., lamsvleesch a calles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 235 runde ren, paarden, 18 vette kalveren, 209 magere dito, 594 schapen of lammeren, 219 varkens, 416 biggen, 8 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. 48, goede f 56, per vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 667/8 en 55/16 vaten, wegende te zamen 13890 kilogram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3